VS halen bakzeil in zaak steun landbouw v 'Uitruilen van taboes' om werkloosheid te bestrijden Vrede op komst in strijd om Generale Supermarkten kampen met personeelstekort WOENSDAG 22 JUNI 1988 ECONOMIE PAGINA 7 Economische top in Toronto afgesloten TORONTO De Europese Gemeenschap is als de winnaar uit de bus gekomen in de strijd met de Verenigde Staten over de afschaffing van de landbouwsubsidies. Dat blijkt uit het slotcommuniqué van de Economische Top in Toronto. Maandag nog zei de Amerikaanwe minister Baker (financiën) dat hij een krachtige ver klaring in het slotcommuniqué opgenomen wilde zien, waaruit zou moeten blijken dat de zeven rijkste democratische landen die aan de Top meedoen, hun best doen om alle land- door Henk Dam Uit het gisteren gepubliceerde slotcommuniqué blijkt, dat het de Amerikanen zijn die bakzeil heb ben moeten halen. Het hele woord 'afschaffing' komt in de tekst niet voor, en ook wordt nergens een ter mijn voor de afschaffing van de landbouwsubsidies genoemd. WW-premie moet omhoog' ZOETERMEER (ANP) - De werk loosheidspremie moet volgend jaar omhoog tot 3,1 tot 3,2 procent. Nu bedraagt de premie 2,6 procent. Oorzaak is de aanzienlijke lasten stijging die het gevolg is van het nieuwe sociale stelsel dat vorig jaar van kracht werd. In 1987 gingen de WW en de WWV (die door het Rijk werd betaald) op in één Nieuwe Werkloosheidswet. De totale lasten van het Algemeen Werkloosheids fonds (AWf) komen dit jaar uit op 4,5 miljard (1987: 3,5) en volgend jaar op 5,1 miljard. Dat staat in een nota van het se cretariaat van het AWf. Na advies van de Sociale Verzekeringsraad is het definitieve woord over de pre miehoogte aan staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken). De lasten van het fonds beliepen vorig jaar 3,5 miljard gulden (1986: 1,7). De premie lag een procent la ger dan het bestuur aanvankelijk vaststelde (2,6 in plaats van 3,6 pro cent). De baten komen waarschijn lijk uit op 2,5 miljard gulden, waar door een aanzienlijk negatief saldo van een miljard gulden ontstaat. KLM De KLM heeft bij de Amerikaan se Boeing-fabrieken een order ge plaatst voor de levering van drie vliegtuigen van het type 747-400. Met de aankoop van deze toestel len is een bedrag van circa 170 mil joen gulden gemoeid. De vliegtui gen zullen worden ingezet op de Europese en Noordafrikaanse be stemmingen. E)e toestellen zullen in de maanden september en okto ber van het volgend jaar worden af geleverd. Inflatie VS De Amerikaanse consumenten prijzen zijn in mei met 0,3 procent gestegen, zo heeft het ministerie van arbeid gisteren bekendge maakt. De gematigde stijging van de prijsindex was overeenkomstig de verwachtingen. In april steeg de prijsindex met 0,4 procent. Belasting De Nederlandse fiscus krijgt meer zeggenschap over bedrijven die werkzaam zijn op het Neder landse deel van het Continentale Plat in De Noordzee. Zij gaan per 1 januari volledig onder de heffing van de loon- en inkomstenbelas ting en de vennootschapsbelasting vallen. Naar verwachting zal deze maatregel de schatkist rond 25 mil joen gulden opleveren. Granaria Een onafhankelijke commissie zal uitzoeken welke schade het veevoerbedrijf Granaria lijdt door intrekking van de vergunning om zelf met duwbakken veevoer te mogen vervoeren. Minister Smit (verkeer) zegde de binnenschip pers onder druk van blokkades van waterwegen toe, dat Granaria voor lopig geen gebruik meer zal maken van de vergunning. Suikerunie Bij de Suikerunie verdwijnen op korte termijn honderd van de 1.650 arbeidsplaatsen. Door natuurlijk verloop kunnen gedwongen ont slagen worden voorkomen. Op ter mijn is het niet uitgesloten dat de fabriek in Sas van Gent of die in Roosendaal wordt gesloten. Presi dent-directeur ir. A. Luitjens zei dit gisteren in Breda bij de presentatie van het jaarverslag 1987. "We hebben hier tot vijf uur van ochtend voor geknokt. De slottekst is de bevestiging van ons kordate en realistische standpunt", zo zei gisteren de zichtbaar verheugde Europese commissaris Willy de Clercq. Hij herhaalde eerdere uit spraken dat totale afschaffing van de landbouwsubsidies in het jaar 2000 domweg niet denkbaar is. Zoals verwacht, bevat het com muniqué ook de mededeling dat de zeven rijke landen (de VS, Enge land, Canada, Frankrijk, West- duitsland, Italië en Japan) hebben besloten om de allerarmste Afri kaanse landen te helpen bij het ver minderen van hun grote schulden last. De rijke landen kunnen zelf be palen, op welke voor manier zij dat doen. Daarbij hebben zij de keuze uit afschrijving, renteverminde ring of verlenging van de termijn waarop de schulden moeten wor den terugbetaald. Dit staat, aldus het communiqué, de schuldeisen de landen toe te kiezen voor opties die verenigbaar zijn met hun wette lijke en financiële mogelijkheden. De totale schuld van de allerarm ste landen bedraagt 85 miljard dol lar (160 miljard gulden). Hoeveel het in Toronto bereikte akkoord dat bedrag doet verminderen, is nog niet helemaal duidelijk, maar schattingen lopen uiteen van 500 miljoen tot één miljard dollar. De zeven rijke landen gebruiken hun slotcommuniqué ook om zich zelf te feliciteren met wat zij de af gelopen jaren hebben bereikt. Door betere internationale samen werking is de inflatie onder contro le gebracht. Sindsdien wordt hard gewerkt aan het weer in balans krijgen van onevenwichtigheden tussen de verschillende economie- Sinds de Top van Venetië, een jaar geleden, 'zijn onze economieën verder gegroeid. De werkgelegen heid neemt toe, inflatie wordt on der controle gehouden en vooruit gang is geboekt bij de correctie van onevenwichtigheden.*De bemoedi gende ontwikkelingen zijn reden voor optimisme, maaF niet voor zelfgenoegzaamheid', aldus het communiqué. Landen met grote overschotten op de handelsbalans (zoals Japan en Westduitsland) zullen hun bin nenlandse bestedingen aanwakke ren, terwijl landen met een tekort op de handelsbalans (de VS) zullen proberen hun bestedingen juist binnen de perken te houden. Een rol is ook weggelegd voor nieuw geindustrialiseerde landen als Zuidkorea en Singapore met hun grote handelsoverschotten. SPAARBANKEN - De Ameri kaanse spaarbanken hebben in het eerste kwartaal van dit jaar een ver lies geleden van in totaal 3,78 mil jard dollar, zo is .gisteren bekend gemaakt. Dat is iets minder dan het recordverlies van 3,81 miljaTd dol lar in het vierde kwartaal van vorig jaar. Twintig spaarbanken, die vooral in Texas zijn gevestigd, na men het leeuwedeel van het ver lies, drie miljard dollar, voor hun rekening. DEN HAAG Het was alsof de duivel ermee speelde. Terwijl pre mier Lubbers het afgelopen week einde voor de radio zei dat het kabi net de juiste lijn bij de aanpak van de werkloosheid niet kon vinden, kwam zijn vice-premier De Korte met een opmerkelijk initiatief. De liberaal liet weten dat het leger langdurig werklozen, circa 250.000, via extra scholing weer aan een baan geholpen moet worden. door Carel Goseling Het opmerkelijke gold niet het idee op zich. Algemeen wordt er kend dat scholing steeds belangrij ker wordt in een door technologi sche vernieuwing snel veranderen de samenleving. Wie niet bijblijft valt buiten de boot. En dat geldt ze ker voor werklozen. Hun achter stand op de beroepsbevolking groeit alleen maar. Wel opvallend aan De Korte's idee was de voorgestelde financie ring. De extra scholing zou betaald moeten worden uit de sociale fond sen. Indien daar niet genoeg geld in zou zitten, moesten de premies maar omhoog, zo verkondigde De Korte. De werkloze zelf zou voortaan geen uitkering meer moe ten krijgen maar scholingsloon. Daarmee doorbrak de liberale vice-premier tenminste één taboe. De stelling namelijk dat het beslag van sociale premies en belastingen op elke verdiende gulden, niet om hoog mag. In het verlengde daar- De groep van zeven is tevreden over de koers van de dollar. Verde re val van de dollarkoers, maar ook een overmatig grote stijging wor den schadelijk geacht voor de voor uitzichten op groei van de wereld- DEN HAAG (ANP) - De werkge vers voelen niets voor wettelijke maatregelen ter bescherming van zogenoemde flexibele arbeidsrela ties als afroep-, oproep- en nul-uren contracten. De werknemers achten bescherming hiervan wel noodza kelijk. Dat blijkt uit een advies van de Stichting van de Arbeid over voorstellen van ambtenaren van het ministerie van Sociale Zaken. De werkgevers vinden dat oplos singen voor misstanden ('zo die er zijn') moeten worden gevonden in het cao-overleg. Pas als blijkt dat die tekort schieten, is er eventueel aanleiding voor wettelijke maatre gelen. De vakbeweging vindt aan vulling en aanpassing van het ar- beidsovereenkomstrecht nodig, omdat het onvoldoende is toege sneden op flexibele arbeidsrela ties. De werknemers vinden de voorstellen van Sociale Zaken in grote lijnen voldoende. Minister van trapte De Korte op nog wat meer zielen door te stellen dat een verlies aan koopkracht maar geac cepteerd moet worden als resultaat van de operatie. Scholing en werk gaan volgens hem boven inkomen. Zweeds model De voorstellen-De Korte zijn geënt op het Zweedse model. Daar worden uitkeringsgelden maar voor dertig procent aan uitkerin gen besteed. De rest gaat naar scholing. In ons land ziet dat beeld er heel anders uit. Van al het geld gaat negentig procent op aan uitke ringen. Maar tien procent is be stemd voor scholingsactiviteiten. Nu is het Nederlandse beeld op zich niet zo verwonderlijk als be dacht wordt dat er per jaar nog geen 30.000 scholingsplaatsen bij de bedrijven aangeboden worden. In Zweden is dat aantal 200.000. Dit najaar wil De Korte spijkers met koppen slaan. Dan praat het kabinet weer met werkgevers en vakbonden over het te voeren soci aal-economisch beleid. Verleden week legde De Korte zijn denk- BRUSSEL De Italiaanse finan cier Carlo de Benedetti en de Fran se Suez-groep hebben de strijdbijl begraven. Vrijdag worden details bekendgemaakt over een akkoord over het beheer van de Generale Maatschappij van België, waarvan zij samen het overgrote deel van de aandelen bezitten. door Hans de Bruijn Gisteren werd in Brussel de jaar lijkse aandeelhoudersvergadering van de Generale gehouden. Er was met spanning naar uitgekeken, omdat daar duidelijk had moeten worden hoe de Generale de ko mende tijd 'geregeerd' zal worden. Maar die duidelijkheid blijft nog even uit. De laatste dagen is tussen De Be nedetti en Suez-topman Renaud de la Geniere onderhandeld over de samenstelling van de leiding van de Generale - België's grootste hol ding - en de financiële en industrie- Ie strategie van de maatschappij, die honderden ondernemingen in en buiten Belgie controleert. Begin dit jaar barstte de strijd om de Generale los toen De Bene detti een poging deed een meerder- Verdeeldheid over wettelijk regelen flexibele contracten De Koning heeft toegezegd dat hij nog overleg zal voeren voordat de voorstellen tot politieke besluiten zullen leiden. De vakbeweging stemt m met het vastleggen van een minimaal bedongen arbeidsduur, waardoor misstanden kunnen worden voor komen. Vijf uur per week (20 in de maand) vinden ze echter te weinig. De werknemers willen 13 uur-per week, een norm die uitbetaling van tenminste het minimumloon ga randeert. De werkgevers vinden beelden wel op tafel tijdens een in formeel beraad met werkgevers en vakbonden. Daar werden echter geen besluiten genomen. Na afloop van het beraad viel uit uitlatingen van premier Lubbers echter wel op te maken dat het ka binet van plan is talrijke taboes op sociaal-economisch terrein te door breken. Het plan-De Korte is er daar maar één van. Het koop krachtverlies dat er aan vast zit zal voor de vakbonden moeilijk te slik ken zijn. Deze bittere pil wil het ka binet vergulden door keiharde af spraken met werkgevers te maken over scholingsplaatsen in bedrij ven. Tot nu toe zijn de werkgevers tegen dit soort 'centrale' afspraken. Stil Voor Lubbers en de zijnen moet 'het uitruilen van taboes' de weg openen naar een lagere werkloos heid. Er staat immers nog een vrij hinderlijke belofte in het regeerak koord. De werkloosheid zal in 1990 tot minder dan 500.000 zijn terug gedrongen. Dat deze belofte ge stand wordt gedaan gelooft nie- heid van de aandelen te verwerven. Hij slaagde erin 48 procent van de aandelen van de Generale te ko pen, maar dat was niet genoeg om de touwtjes in handen te nemen. De Franse 'Compagnie Financiëre de Suez', geholpen door de oude leiding van de Generale zelf en een groep bevriende Belgische aan deelhouders, legde beslag op 51 procent van de aandelen. Daarmee waren zij de sterkste groep. Op de bijzondere aandeelhou dersvergadering van 21 april slaag den zij erin De Benedetti en diens Belgische vrienden buiten de raad van bestuur van de Generale te houden. Die zittende raad, toen nog bestaande uit elf leden, werd met twaalf leden uitgebreid, allen pionnen van Suez c.s. Sinds april is tussen de Italiaan en Suez onder handeld over een gezamenlijk aan- dat niet is aangetoond dat er mis standen bestaan. Zij vrezen dat wetgeving zal leiden tot een vlucht in het zwarte circuit. Een minimaal bedongen arbeidsduur hoort thuis in de onderhandelingen tussen werkgever en werknemer of vak bond. De vakbeweging steunt het voor stel dat bij onvoldoende werkaan bod het loon van de flexibele ar beidskracht door de werkgevers moet worden doorbetaald. De op roepkracht is immers bereid de be dongen arbeid te verrichten, al maakt de werkgever er geen ge bruik van. De werkgevers menen echter dat als er geen arbeidsduur is afgesproken er niet kan worden gesproken van bereidheid van de werknemer om de bedongen ar beid te verrichten. Het risico van onvoldoende werk ligt in dit geval bij de afroep- en oproepkrachten, menen zij. De Korte. (foto gpdi mand meer in politiek Den Haag. Zeker niet met ruim 680.000 werk lozen op dit moment. pak, omdat Suez wel besefte dat men De Benedetti met zijn grote aandelenpakket niet buiten de deur kon blijven houden. Er is nu een akkoord, maar beide partijen bewaren tot vrijdag een angstvallig stilzwijgen. Op de aandeelhoudersvergade ring van gisteren werden alle be sluiten die met de toekomst van de Generale te maken hebben afge voerd. Die zullen besproken wor den op een nieuwe vergadering, die belegd zal worden om het ak koord Suez-De Benedetti goed te keuren. De aandeelhouders - in fei te dus de Suez-groep met aanhan gers - keurden alleen de jaarcijfers goed en benoemden een nieuwe 'afgevaardigd beheerder', wat zo veel is als de algemeen directeur. Dat wordt de 51-jarige Franse ban kier Herve de Carmoy. DEN HAAG (ANP) - De super markten hebben de grootste moei te met het vinden van goed opge leid personeel. In het gehele land is op het ogenblik plaats voor 3.500 afdelingschefs, bedrijfsleiders en ondernemers. Dit staat in het giste ren verschenen jaarverslaga van het Centraal Bureau levensmidde lenhandel (CBL). Daarin werken supermarkten, kleine winkeliers en grossiersxsamen. Het CBL wijt dit onder meer aan het slechte imago van de bedrijfstak. Het CBL is bang dat het perso neelstekort nog nijpender zal wor den doordat vanaf 1991 het aantal kinderen dat van school komt steeds meer zal afnemen. Overi gens kondigde voorzitter A. Heijn van het CBL gisteren aan dat het toekomstig personeel van super markten hogere opleidingen moet hebben. Middelbare school is wel het minste, maar ook zal er veel meer plaats komen voor mensen met een hogere beroepsopleiding. In oktober openen twee hogescho len in Haarlem en Arnhem hun deuren voor drie-jarige manage mentopleidingen voor de levens middelenhandel. Uit het jaarverslag blijkt verder dat de supermarkt nu het belang rijkste verkoopkanaal voor brood, zuivel, groente en fruit is. Elk jaar gaat 300 miljoen gulden omzet van de bakker, de melkboer en de groenteman naar de supermarkt. Deze verschuiving hebben de su permarktketens weten te bereiken doordat zij steeds meer verse le vensmiddelen in hun assortiment opnemen. Op het ogenblik worden veel afdelingen met verse waar nog verhuurd aan voormalige winke liers, maar het CBL verwacht dat de supermarkten in toenemende Terug naar het plan-De Korte. Zoals te verwachten reageerden de vakbonden negatief. De financie ring staat hen niet aan, terwijl bo vendien een garantie op werk na de scholing ontbreekt. Ook bij de werkgevers kritische geluiden. Bij het VNO vraagt men zich af waar om werklozen een financiële prik kel moeten krijgen voor het volgen van scholing terwijl werkenden zich veelal op eigen kosten scho len. Daarnaast zien de werkgevers nog niets in centrale afspraken over dit soort zaken. "We staan niet te trappelen", aldus een VNO-zegs- Dan de politiek. CDA-fractielei- der De Vries noemde het idee 'be spreekbaar'. Hij wees erop dat bij de WD kennelijk de werkloos heidsbestrijding zwaarder begint te tellen dan het onveranderd laten van belastingen en premies. Overi gens willen de christen-democra ten alleen meewerken als de koop kracht van de lager-betaalden wordt ontzien. Ook de PvdA koestert die wens. Daarnaast zijn de sociaal-democraten het eens met de vakbonden: er moet een ga rantie op werk na de scholing be staan. Bij de WD. de partij van De Kor te zelf, is het merkwaardig stil. Nieuwe stimulansen voor de be strijding van de werkloosheid vindt men prima maar de WD ziet niet in waarom sociale premies daarvoor zouden moeten stijgen. Een volgend taboe dat in de opzet van het kabinet nog moet verdwe nen. De Benedetti - die gisteren zelf schitterde door afwezigheid - liet zijn vertegenwoordigers niet stem men over deze benoeming, maar zich onthouden. De Italiaan wil pas over de aanstelling van een nieuwe topman praten als het akkoord rond is. Bovendien heeft hij kritiek op het feit dat De Carmoy een ban kier is, terwijl naar zijn zeggen de Generale in eerste instantie een in dustriële holding is en dus een in dustrieel aan de top behoeft. Dat verhinderde niet dat De Carmoy toch werd benoemd. De huidige Generale-topman, René Lamy, probeerde gisteren de vele verhalen uit de wereld te hel pen als zou de Suez-groep van plan zijn een aantal belangrijke, maar verliesgevende sectoren van de Ge nerale te sluiten of af te stoten. Vol gens Franse berichten zou Suez zo wel het staalbedrijf ACEC, als de wapenfabriek FN en het chemie- condern Gechem willen afstoten. Lamy beweerde nadrukkelijk dat daarvan geen sprake is. en dat in tegendeel wordt gewerkt aan een verbetering van de positie van deze drie bedrijfstakken, waarin tienduizenden Belgen werkzaam zijn. Volgens Lamy zullen ACEC, FN en Gechem in de komende vier jaar weer winstgevend worden. mate die afdelingen zelf gaan op zetten. De bij het CBL aangesloten be drijven hebben in 1987 27,8 miljard gulden omgezet. Dat is na prijscor- rectie 2,5 procent meer dan in 1986. Voor de nabije toekomst verwacht het CBL een verdere groei met een procent per jaar. Het CBL heeft uitgerekend dat per hoofd van de bevolking in 1987 gemiddeld 3.400 gulden is uitgege ven aan levensmiddelen, inclusief rookwaren en alcoholische drank en. Hierbij is inbegrepen het be zoek aan restaurants, broodjesza ken, snackbars en bedrijfskanti nes. In de winkel zelf is 2.500 gul den uitgegeven aan levensmidde len. De supermarkten ontvingen hiervan 1.500 gulden, de kleine winkeliers duizend gulden. Van de twaalf landen van de Eu ropese Gemeenschap blijkt Neder land per duizend inwoners het kleinste aantal levensmiddelen winkels te hebben. Heijn conclu deerde hieruit dat de concentratie van de verkoop van levensmidde len in supermarkten in Nederland dus het verst gevorderd is. Tijdens de presentatie van het jaarverslag wond voorzitter H. van der Geest van het Vakcentrum (kleine winkeliers) zich nogal op over het uitblijven van maatrege len tegen de 'kleine criminaliteit'. Volgens hem ziet het ernaar uit dat het ministerie van justitie het plan om winkeldieven te gaan registre ren op de lange baan heeft gescho- Van der Geest: "De laatste tijd hoor je allerlei geluiden over be windslieden die zouden moeten opstappen. Het verbaast mij dat de naam van de minister van justitie daar niet bij is". Sabena zoekt samenwerking BRUSSEL (ANP) - De Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena heeft gisteren besloten met een aantal Europese partners bespre kingen te beginnen over een even tuele bundeling van activiteiten, maar heeft geen speciale voorkeur voor één of meerdere partners. Dat heeft Sabena-topman Carlos van Rafelghem gisteren verklaard in Brussel bij de presentatie van de jaarcijfers van zijn onderneming. Als mogelijke partners noemde Van Rafelghem Air France, KLM, Swissair, Luxair en SAS. Dat Sabe na in dit stadium geen voorkeur uitspreekt voor één maatschappij heeft mogelijk te maken met het veto dat de Waalse socialist Guy Spitaels vorige week heeft uitge sproken over een - voor de hand lig gende - samenwerking met uitslui tend de KLM. De PS-leider is bang voor een Vlaams-Nederlands on deronsje en wil de deur voor franstalige maatschappijen als Air France en Swissair nadrukkelijk openhouden. Sabena was vorig jaar al in een vergevorderd stadium met de SAS, maar de gesprekken sprongen toen af op de wens van SAS om een vol ledige fusie aan te gaan. Sabena wil een gezamenlijke dochteronderne ming oprichten, waarin alleen het luchttransport wordt onderge bracht. bouwsubsidies binnen twaalf jaar afgeschaft te krijgen. De Europese landen hebbén zich Slechts wordt opgemerkt dat in daartegen de afgelopen dagen zeer Genève, waar de bij de GATT aan- verzet. Niet alleen willen zij niet gesloten landen al geruime tijd pra- dat er vanaf het jaar 2000 een eind ten over de landbouwsubsidies, ge- komt aan alle landbouwsubsidies, werkt moet worden aan de ontwik- maar ze vinden dat het hele vraag- keling van 'opties voor de korte ter- stuk niet eens in de Economische mijn' die bijdragen tot verminde- Top thuishoort. ring van subsidies op de langere termijn. ZEIST Binnenkort wordt in het Gelderse Hengelo begonnen met de bouw van de Welzijn Hoeve, een var kensboerderij waar de dieren aanmerkelijk preHiger zullen leven dan nu in de intensieve veehouderij ge bruikelijk is. Dankzij moderne elektronica en een roya lere huisvesting zal het niet meer nodig zijn varkens te kooien of aan te binden, maar zullen de zeugen met hun biggen zich vrijelijk kunnen bewegen. Voor de boer betekent de nieuwe methode geen econo misch nadeel, eerder kan hij er voordeel van verwach ten, aldus directeur G. W. Poiesz van Nedap Poiesz, een dochterbedrijf van Nedap in Groenlo, gisteren op een persconferentie in Zeist. Het gaat bij de Welzijn Hoeve om een zogenaamd zeugenbedrijf dat biggen toelevert aan varkensmest- bedrijven. De sleutel tot het project is het door Nedap ontwikkelde elektronische dierherkenningssysteem. ge koppeld aan een begeleidingsprogramma van een com puter. Daardoor werd het mogelijk een groepsvoersta- tion te ontwikkelen, waarin de zeugen één voor één, dus zonder hinder van hun soortgenoten, hun dagrantsoen kunnen 'afroepen' dat in overeenstemming is met hun behoefte. De computer geeft aan het eind van de dag automatisch een overzicht van de zeugen die hun rant soen niet of slechts voor een deel hebben opgevraagd, zodat de boer kan kijken wat er met deze dieren mis is. Uit proeven is gebleken, dat hierdoor zeugen in grote groepen kunnen samenleven zonder agressief te wor den. Een voordeel van het voersysteem is ook, dat de dieren precies krijgen wat ze nodig hebben. Hun grote re vrijheid voorkomt stress. Kortom, gezondere zeuger en minder sterfte onder de biggen, aldus Poiesz. (foto ANP) BIDDEN VOOR REGEN MANNING Aanhoudende droogte geeft de boeren in de VS steeds n problemen. De bisschop van Bismarck. John Kinney, hield daarom giste ren een dienst in de openlucht voor de door zorgen gekwelde agrariérs.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7