faragal FiHpijns leger verijdelt coup tegen Aquin o Oplossing in zicht voor conflict rond Kampuchea Britse hippies botsen met politie bij Stonehenge Nagorno Karabach wil onder beheer Moskou Commando's Zuidafrika gearresteerd WOENSDAG 22 JUNI 1988 BUITENLAND PAGINA 5 Samenzwering Marcos-militairen MANILA (GPD/UPI/Rtr/AFP) Filipijnse veiligheids troepen hebben gisteren een samenzwering van militairen tegen de regering van president Aquino ontdekt. Zeven militairen zes van de landmacht en één van de marine zijn gearresteerd tijdens een inval in een huis buiten Mani la. Er werden wapens en granaten gevonden. Blijkens in beslag genomen documenten waren de militairen van plan om tijdens de afwezigheid van president Aquino verschei dene regeringsgebouwen en televisiestations te bezetten. Vorig jaar oktober, toen drie Amerikanen nabij de luchtmacht basis Clark door de NPA werden gedood, dreigde het Volksleger al met moordaanslagen op de Ameri kaanse ambassadeur en Ameri kaanse zakenlieden. Tot dusverre zijn deze dreigementen niet uitge voerd. Amerikaanse functionaris sen zeggen de waarschuwingen se rieus op te vatten en dat veilig heidsmaatregelen zijn genomen. LONDEN - Wacht Groot-Brittan- nië een lange hete zomer van ge weld? De autoriteiten beginnen zich steeds meer zorgen te maken nu zich ook in doorgaans rustige provincieplaatsen steeds meer in cidenten voordoen van vechtende jongelui, die alles in hun naaste omgeving kort en klein willen slaan. Alcohol wordt alom gezien als de grote boosdoener van dit kwaad en de druk op de regering- Thatcher neemt toe, om öf door drastische prijsverhogingen öf door andere maatregelen het drankmisbruik krachtig aan te pakken. door Haye Thomas De minister van binnenlandse zaken, Hurd, erkent dat er op dit moment in Engeland zeker sprake is van een groeiende hang naar ge weld. Geen verrassende conclusie na de bedenkelijke hoofdrol van voornamelijk Engelse supporters in de rellen rond het EK-voetbal in West-Duitsland. Maar de directe aanleiding van zijn uitspraak was niet het massale wangedrag in het Europese landentoernooi, maar de jaarlijkse botsing tussen politie en hippies bij Stonehenge; de 4.000 jaar oude, intrigerende cirkel van op elkaar gestapelde mammoetste nen op de vermaarde Salisbury- vlakte in Zuid-Engeland. Elk jaar weer zijn daar moeilijkheden, om dat de hippies erbij willen zijn als de eerste zonnestralen van de mid- zomerdageraad op de stenen valt, al dan niet in het geloof dat daar door magische en spiritiuele krach ten hun denkvermogen zullen be ïnvloeden. Met dezelfde drijfveer komen jaarlijks ook tientallen mannen en vrouwen naar Stonehenge, als vol gelingen van de oeroude Druïden en als zodanig gekleed in lange wit te mantels. Zij mogen wèl wat de Er deden in Manila geruchten te ronde dat Marcos terug wil keren naar zijn land om de begravenis van zijn moeder bij te wonen. Troe pen die loyaal zijn aan president Aquino hebben vijf maal eerder een couppoging weten te verijde len. Drie van de vijf keer zeiden de muiters aanhangers te zijn van de verdreven ex-president. De meest recente couppoging vond vorig jaar augustus plaats. Een voortvluchtige officier en een aanhanger van ex-president Marcos, majoor Cabuatan, zou bij de samenzwering zijn betrokken. Cabuatan heeft vorig jaar een mis lukte coup tegen de regering ge leid. Hij zou eerder deze maand ook de aanval op een militaire kamp hebben georganiseerd, waar bij 24 automatische geweren wer den gestolen. Eveneens is een leider van de communistische partij, Pascual, gearresteerd. Pascual, die lid is van het Centraal Comité van de Com munistische Partij, werd aange houden met 41 andere mensen in het noorden van de Filipijnse ar chipel. Dat maakte het Filipijnse leger gisteren bekend. Tijdens een persconferentie zei generaal Renato de Villa dat met de arrestatie van Pascual een gevoeli ge slag is toegebracht aan de lei ding van de communisten. De communistenleider, die er ver moeid en slecht uitzag, was bij de persconferentie aanwezig, maar hij sprak niet. Pascual staat bekend als een voorstander van de harde lijn. In 1976 werd hij ook al gearres teerd, maar driejaar later wist hij te ontsnappen. BERLIJN - Tivee Oostduitse grenswachten met gasmaskers gluren over De Berlijnse Muur. De Westduitse politie Pascual is het vierde lid van het moest maandag traangas gebruiken om betogers van het lijf te houden tijdens ongeregeldheden in Lenneberg in Centraal Comité, die de afgelopen de buurt van De Muur. Dit gedeelte hoort nog steeds bij Oost-Berlijn, maar zal op 1 juli aan het Westen worden drie maanden is opgepakt. Al eer- overgedragen. (foto and der waren de algemeen-secretaris van de partij en het hoofd het Nieu we Volksleger (NPA), de militaire arm van de Communistische Par tij, gevangen genomen. De arrestatie van Pascual viel sa men met nieuwe dreigementen van het NPA dat Amerikaanse troepen i installaties in de Filipijnen 'mili- Een politiekordon houdt drie hippies in de gaten. Jaarlijks komen hon derden hippies naar de Salisbury-vlakte in Zuid-Engeland om daar het zonnewende/eest van Stonehenge te vieren. Behalve de aanwezige Druï den denken de hippies aan de 4.000 jaar oude cirkel van stenen magische en spirituele krachten te ontlenen. (foto ad hippies niét mogen: tussen en rond de stenen met hun rituele ceremo nieën wachten op de eerste zonne stralen. The English Heritage, de organisatie die waakt over het na tionale erfgoed en dus ook Stone henge, meende een goede daad te stellen door op het laatste moment een aantal hippies toe te staan om in ieder geval wat dichterbij te ko- Een pijnlijke ^vergissing, want die voripden snél de stoottroepen voor een invasie van ten slotte en kele duizenden hippies, die gerui me tijd verbeten vochten met een leger van 300 politieagenten. Over en weer zijn daarbij rake klappen gevallen. Negen personen werden ernstig gewond naar een zieken huis gebracht. De politie arrsteerde uiteindelijk meer dan 80 hippies, een fractie van de duizenden die te paard, te voet. in vrachtwagens, bussen, caravans en op motoren naar het lieflijke Wiltshire waren gekomen voor hun jaarlijkse mid zomerfestival. De plaatselijke bevolking be schouwt dat als de jaarlijkse ver zoeking, altijd weer beginnend met chaos en geweld en altijd eindi gend met het moeten opruimen van een ongelooflijke hoeveelheid rotzooi. Anderen nemen het echter op voor de hippies en houden vol dat zij net zoveel recht hebben op het nationale erfgoed van Stone henge als de Druïden van 1988. Maar Robert Key, de conserva tieve afgevaardigde van het kies district in Wiltshire waaronder Sto nehenge valt, wil dat minister Hurd in het Lagerhuis op het matje komt en het parlement precies ver telt waarom het rondom de eeu wenoude steen weer zo'n janboel is geweest. En vooral wat hij eraan moet doen om een herhaling van dergelijke taferelen te voorkomen. Juist in het kader van het toene men van geweld en onrust, dat men hier onderhand als een buitenge woon ernstige plaag beschouwt. LISSABON (AFP) - Jaarlijks wor den over de gehele wereld onge veer 1 miljoen kinderen ontvoerd of verkocht om onder dwang de seksuele behoeften van volwasse nen te bevredigen. Op dit cijfer ko men deskundigen .die gisteren een taire doelen' zijn van het Volksle- rapport over de 'markt van kinder ger vanwege de Amerikaanse seks' presenteerden aan de 21 lan- steun aan het Filipijnse leger. In een interview rnet het verboden communistische blad Ang Bayan (de natie) zei een communistenlei der, die zich kameraad Rio noem de, dat Amerikaanse militairen en burgers, van wie is bewezen dat ze deelnemen aan regeringsacties te gen de communistische opstande lingen, worden gedood. Rio be schuldigde de VS ervan druk uit te oefenen op Amerikaanse militai ren en staatsburgers om rechtse Fi lipijnse burgerwachtgroepen (vigi lantes) te organiseren die de com munistische troepep 'nadelig beïn vloeden'. Buitenland kort Burma Met knuppels en katapults gewa pende betogers hebben gisteren in de Burmaanse hoofdstad Rangoon twee politiebureaus in brand gesto ken en in andere delen van de stad bioscopen en andere staatsgebou wen vernield. Volgens de staatsra dio zijn daarbij vijf politiemannen en één betoger om het leven geko men en 26 anderen gewond. Golfoorlog De rebellen van het Iraanse Na tionale Bevrijdingsfront (NLA) die de Iraanse grensplaats Mehran hebben ingenomen, hebben giste ren gezegd dat bij dit offensief aan de zijde van de regeringstroepen zeker 8.000 doden en gewonden zijn gevallen. Zij zeggen tevens voor miljoenen guldens aan wa pens op het regeringsleger te heb ben buitgemaakt. Pakistan Het Opperste Gerechtshof in Pakistan heeft een door president Zia ul-Haq voorgesteld amende ment op de wet voor politieke par tijen, nietig verklaard. Volgens het amendement moeten politieke par tijen, die aan de verkiezingen wil len deelnemen, zich bij de Kies raad registreren op straffe van ont binding. Griekenland George Papandreou, de 36-jarige zoon van de Griekse premier Pa pandreou, is als minister van on derwijs en geloofszaken opgeno men in het Griekse kabinet. Dit is één van de weinige opvallende fa cetten van de lang verwachte, 14e kabinetswisseling sinds de socia listische partij PASOK in novem ber 1981 aan de macht kwam. Jaarlijks 1 miljoen kinderen seksueel geëxploiteerd In Nederland is het cijfer ge noemd van 1.000 kinderen die ge dwongen hun lichaam verkopen. In een stad als Parijs zouden 5.000 De bewindslie- jongens en 3.000 meisjes op de den hopen een strategie uit te stip- seksuele markt actief zijn. Als de pelen om deze 'seksuele gesel' het drie belangrijkste internationale den binnen de Raad van Europa. De ministers van justitie in de Raad van Europa vergaderen deze week in de Portugese hoofdstad over dit drama van baby's, kleuters ijonge hoofd te kunnen bieden. De Raad heeft vooralsnog weinig zicht op de Europese situatie. routes gelden: van Latijns Amerika naar West-Europa en het Midden- Oosten; van Zuidoost-Azië naar verschillende gebieden; van West- Afrika naar diverse regio's. Daar naast constateren de experts een 'interne' Arabische markt, en een eveneens interne Westeuropese markt, waarop kinderen uit zowel Latijns Amerika als Europa 'te koop' zijn. Volgens de Internationale Orga nisatie voor de Bescherming van het Kind is de markt in handen van beroepscriminelen. Veel kinderen verdwijnen richting rijke klanten. De seksuele uitbuiting van kinde ren brengt, zo schat de Raad van Europa, jaarlijks zo'n 10 miljard gulden op. Ongeveer een vijfde van dat bedrag zou door prostitutie van kinderen in de Verenigde Staten worden verdiend. MOSKOU (AFP/Rtr) - De regionale raad van de provincie Nagorno Ka rabach in de Sovjet-republiek Azerbajdzjan heeft gisteren de Op perste Sovjet (het nationale parle ment) in Moskou gevraagd Azerba jdzjan het bestuur over het gebied te ontnemen. Dit hebben plaatselij ke bestuursfunctionarissen in de regionale hoofdstad Stepanakert verklaard. Volgens de plaatselijke televisie eisen de afgevaardigden dat het be twiste gebied voorlopig onder rechtstreeks bestuur van Moskou komt te staan in afwachting van een uitspraak van de Opperste Sovjet over de toekomst van het gebied. De overwegend Armeense bevolking van Nagorno Karabach voelt zich achtergesteld bij de Azerbajdzjani en wil dat het ge bied, dat sinds 1923 door Azerbajd zjan wordt bestuurd, aan Armenië wordt teruggegeven. Volgens een zegsman bij het plaatselijke televisiestation waar schuwde de voorzitter van het Azerbajdzjaanse parlement, Tatlij- ev, die de bijeenkomst bijwoonde, de afgevaardigden voor de gevol gen van hun uitspraak. Volgens Tatlijev zouden die nog erger kun nen zijn dan de onlusten in Soem- gait. In deze Azerbajdzjaanse ha venstad kwamen eind februari ze ker 32 mensen om het lewven toen woedende Azerbajdzjani een ware pogrom ontketenden tegen de Ar meense minderheid. Volgens de Armeense nationalist Moeradjan deed ook de comman dant van de troepen die naar Soem- gait gestuurd werden om een einde aan de anti-Armeense onlusten te maken een beroep op de volksver tegenwoordigers in Stepanakert de „traditionele vriendschappelijke banden met Bakoe (de hoofdstad van Azerbajdzjan) niet te versto ren". Hij riep hen ook op rekening te houden met het lot van de Ar meense minderheid in de stad. Zegslieden zeiden dat vrijwel al le inwoners van Stepanakert zich aan het begin van de avond voor het kantoor van het uitvoerend co mité (het plaatselijk bestuur) had verzameld om de tekst van de reso lutie te vernemen. In Stepanakert, dat bijna 35.000 inwoners telt, wordt al weken gestaakt. Het parlement van Azerbajdzjan wees de Armeense eis om terugga ve van het betwiste gebied vorige week af, terwijl de Azerbajdzjaanse partijleider, Vezirov, plechtig be loofde dat zijn republiek het ge bied nooit zal afstaan. De kwestie ligt nu in handen van de autoritei ten in Moskou. In maart van dit jaar liet het Politburo weten dat er geen sprake kon zijn van een grenscor rectie. De inwoners van Nagorno Kara bach, van wie 75 procent Arme niërs zijn, geven al ruihi een maand gehoor aan de oproepen tot een al gemene staking. Geen enkel be drijf in het gebied draait en alleen JOHANNESBURG/GABORONE (GPD) Bij een schietpartij tus sen vijf Zuidafrikaanse comman do's en zes politieagenten bij de missiepost Khale op 20 kilometer van de Botswaanse hoofdstad Gaborone zijn maandagnacht drie politieagenten gewond geraakt, van wie één ernstig. Later werd via het kantoor van de president van Botswana bekend gemaakt dat twee blanke Zuidafri kaanse commando's in een ver- volgoperatie waren gearresteerd. In de loop van gisterochtend wer den er in Gaborone ook ontploffin gen gehoord en vloog er een auto in de lucht, maar het is onduidelijk of dit in verband moet worden ge bracht met acties van het Zuidafri kaanse leger. Volgens de verklaring van het kantoor van de president van Bots wana, Quett Masire, maakten de drie agenten deel uit van een onge wapende politiepatrouille. De agenten stuitten op een Zuidafri kaanse commando-eenheid van drie blanke en twee zwarte solda ten, die onmiddellijk het vuur openden en vervolgens verdwe nen. Twee andere blanke Zuidafri kaanse militairen, die zich even eens op de plaats van de schietpar tij zouden hebben bevonden, wer den later bij een wegversperring aangehouden. In een telefoongesprek bevestig de de opperbevelhebber van het Botswaanse leger, generaal Meraf- he, dat de Zuidafrikaanse com mando-eenheid voorbereidingen trof om een zogenaamd lid van de in Zuidafrika verboden bevrij dingsbeweging ANC 'te elimine ren'. In een aparte verklaring be schuldigde de Botswaanse rege ring Zuidafrika ervan 'staatsterrro- risme' te bedrijven. Maandag nog dreef president Botha in een speech tot het driekamerparle- ment de spot met landen, die Zuid afrika daarvan beschuldigen: "Dit is pure nonsens. Zuidafrika is ei genlijk het enige land in Zuidelijk Afrika dat daadwerkelijk strijd te gen terrrorisme. Zuidafrika een terroristische staat noemen, is het zelfde als een brandweerman voor brandstichter uitmaken", aldus Botha. Gisteravond bevestigde het Zuidafrikaanse ministerie van de fensie dat er een schotenwisseling tussen Zuidafrikaanse comman do's en de politie van Botswana had plaatsgevonden. Maar de com mando's zouden pas het vuur heb ben geopend, nadat er op hen was geschoten. Ook ontkende het Zuid afrikaanse ministerie van defensie, dat de aanwezigheid van de com mando's in Botswana was gericht de levensmiddelenzaken zijn open tegen de bevolking van het buur gebleven. land. VS willen geen breuk met Haïti WASHINGTON (Rtr/AFP) - De Verenigde Staten handhaven de di plomatieke betrekkingen met de i militaire junta van Haïti. zijn geen aanwijzingen dat van Washington vergeldingsmaatrege len zijn te verwachten na de staats greep van generaal Namphy. Hoe wel het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken de staats greep tegen de burger-president Manigat heeft veroordeeld, „komt er dit moment geen breuk in de di plomatieke betrekkingen en over wegen wij die ook niet", zo ver klaarde woordvoerster Phyllis Oakley. SINGAPORE Een oplossing lijkt in zicht voor het al tien jaar du rende Kampucheaanse conflict. China heeft aangekondigd, dat het niet langer meer achter het Rode Khmer regime van Pol Pot staat. door Bob Mantiri Peking heeft laten weten, dat het gekant is tegen elke belangrijke rol van de voormalige Rode Khmer leiders in een toekomstige rege ring, wanneer het conflict rond Kampuchea is opgelost. Eerder de ze week bood de Chinese regering Pol Pot en zijn medewerkers poli tiek asiel aan wanneer voor het conflict een politieke regeling is gevonden. China heeft in de afgelopen tien jaar de Rode Khmer-guerrilla's mi litair en politiek gesteund in de strijd tegen de door Vietnam ge steunde regering in Phnom Penh. China's gewijzigde houding jegens de Rode Khmers valt samen met de stappen van Moskou om Vietnam te overreden om ook naar een poli tieke regeling te streven. In Mos betrokken partijen informeel bij el kaar om over een regeling van het conflict te praten. Deze onder auspiciën van Indonesië te houden conferentie wordt 25 juli in Jakarta gehouden. Middelpunt staan onder internationale druk, maar mede ook door de giganti sche economische problemen waarmee de leiders in Hanoi wor den geconfronteerd. De VS en de zes Asean landen Thailand, Malay- sië, Singapore, Indonesië, Filipij nen en Broenei, alsmede Japan weigeren financiële hulp te verle nen zolans de troepen niet uit Kam puchea zijn teruggetrokken. Ook is er weinig bereidheid bij deze lan den om voedselhulp te verlenen aan de zeven mi\joen Vietnamezen in het door een ernstige hongers nood getroffen noord-Vietnam. Welk akkoord er ook uit de bus komt, daarin moet in elk geval de terugkeer van alle Kampucheaaan- se vluchtelingen worden gegaran deerd. Thailand zit opgescheept met tienduizenden Kampucheaan se vluchtelingen die in kampen langs de grens zijn ondergebracht kou zei deze week minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze tegen een bezoekende Chinese de legatie, dat in „Kampuchea zich een nieuwe situatie aftekent die goede perspectieven biedt voor een oplossing". Het opschorten van de Chinese steun aan het het Pol Pot regime is een drastische ommekeer in het beleid van de Chinese regering. Pe king beschouwde tot dusver de Ro de Khmers, die na de inval van de Vietnamese troepen in 1979 een guerillastrijd begonnen, als de eni ge verzetsmacht die in staat is om het Vienamese leger te weerstaan. Pol Pot oefende tussen 1975 en 1978 een terreurbewind uit in Kam puchea, dat miljoenen mensen het leven kostte. Hanoi wilde tot nu toe alleen on derhandelen over troepenterug trekking wanneer China ophoudt met het verlenen van militaire steun aan de Rode Khmers en wenste waterdichte garanties dat Pol Pot en zijn trawanten worden uitgesloten van deelname in een toekomstige regering in Kam puchea. China lijkt nu te zijn tegemoet gekomen aan de eisen van Hanoi Deng Xiaoping. en heeft voorts bekendgemaakt, dat het geen bewaren heeft wan neer de leider van de verzetscoali- tie, prins Norodom Sihanouk, de macht weer in handen neemt wan neer er een politieke regeling is ge vonden in Kampuchea. De kwestie Kampuchea is de laatste weken in een stroomver snelling geraakt, nadat zowel Sov jetleider Gorbatsjov als China's sterke man Deng Xiaoping de wens te kennen had gegeven om el kaar te ontmoeten. Een van de ob stakels voor zo'n topgesprek was de steun die Moskou gaf aan Viet nam. Deng stelde als voorwaarde dat Moskou de Vietnamese leiders onder druk zou zetten om de troe pen terug te trekken. Niet lang daarna kondigde Viet nam aan dat voor het eind van dit jaar 50.000 militairen zullen wor den teruggetrokken en dat op 30 ju ni het Vietnamese commando en een aantal ondersteunende eenhe den naar huis zullen terugkeren. Verder werd gezegd dat de achter gebleven troepen onder comman do van het Kampucheaanse volks leger zullen worden geplaatst. De volledige terugtrekking van de troepen zou echter pas in 1990, zoals is aangekondigd, zijn beslag krijgen. Hanoi's bereidheid om aan even tuele vredesonderhandelingen deel te nemen werd voorts gede monstreerd door de verklaring van vice-premier tevens minister van buitenlandse zaken Nguyen Cao Thach, dat Vietnam bereid is om aan de zogenaamde cocktail ont moeting, deel te nemen. Bij die ont moeting komen alle bij het conflict De Rode Khmers hebben na een aanvankelijke weigering nu ook la ten weten dat zij van de partij zul len zijn, evenals prins Norodom Sihanouk en de andere coalitiege noot Son Sann. Tijdens de ontwa peningsvergadering in de VN in New York is in de wandelgangen druk gediscussieerd over de kwes- tie-Kampuchea, die, nu het Af ghaanse conflict is opgelost, in het middelpunt van de internationale politieke belangstelling staat. Ach ter de schermen heeft China de VS op de hoogte gesteld van zijn gewij zigde houding jegens de Rode Kh mers en hebben de Indonesische en de Vietnamese ministers van buitenlandse zaken elkaar gespro ken over de details van de komen de informele coctail-ontmoeting. Diplomaten wijzen er op, dat de bereidheid van Vietnam om mee te werken aan een politieke regeling in Kampuchea, niet alleen is ont- ADVERTENTIE Ja, ik wil graag weten wat er nou allemaal precies gratis is aan die gratis"' I girorekening van de Postbank Stuur mij daarom uw folder 'Gratis Giropakket' toe I Mijn naam: Straat: Postcode/Plaats: In ongefrankeerde envelop naar: Postbank NV, Antwoordnummer 060400, 8900 VC Leeuwarden. Of bel (ook gratis natuurlijk) 06-0400. mm POSTBANK Gratis thuisbankieren, gratis giro-enveloppen, gratis ver zenden, gratis girobetaalkaar ten, gratis giromaatpas, gratis giroboekje, gratis thuisbank- map, gratis automatisch schrijven, gratis geld bij 2500 postkantoren, kascheques, gratis contant geld opnemen in 39 'buiten landen', gratis geld opnemen via giromaat, gratis gebruik maken van betaalautomaten. Gratis thuisbankieren, gratis giro-enveloppen, gratis ver zenden, gratis girobetaalkaar- giroboekje, gratis thuisbank- ten, gratis giromaatpas, gratis giroboekje, gratis thuisbank- map, map, gratis automatisch over schrijven, gratis geld opnemen bij 2500 postkantoren, gratis »es, gratis contant 'buiten maken van Gratis thuisbankieren, gratis zenden, giro-enveloppen, gratis ver- ten, gratis giromaatpas, gratis zenden, gratis girobetaalkaar- giroboekje, gratis thuisbank- ten, gratis giromaatpas, gratis map, gratis automatisch over-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5