Verhaalplicht moet 150 miljoen besparen 2^f98 Een abonnement op de tandarts Laatste overlevingsactie voor Hortus Amsterdam Onderzoek: helft studenten rekent op problemen met studieschuld Kamer vindt uitzetting van Tamils onzorgvuldig Raadsman specialisten hekelt uitstel kabinet in vaststelling norminkomen WOENSDAG 22 JUNI 1988 BINNENLAND PAGINA 3 Nieuwe wetsontwerp over alimentatie en bijstand DEN HAAG (GPD/ANP) Het opleggen van de plicht aan gemeenten om bijstandsuitke ringen die ten onrechte zijn verleend terug te vorderen, moet de bijstandslasten jaarlijks met 150 miljoen gulden beperken. Dit blijkt uit een toelichting op een wetsvoorstel die staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) gisteren aan de Kamer heeft gezonden. Het kabi net ging afgelopen vrijdag met het plan akkoord. AMSTERDAM (ANP) - Het is dit jaar erop of eronder voor de Hortus Botanicus in Amsterdam. Een 'overlevingsactie' onder publiek en bedrijfsleven moet enkele miljoe nen guldens opbrengen. Zo niet, dan moet de 350 jaar oude tuin in de hoofdstad voorgoed dicht. Dit stelt de Stichting Interim Beheer Hortus Botanicus in een gisteren gepresenteerd definitief overle vingsplan. Blikvanger daarin is de nieuw bouw van een grote plantenkas ter waarde van drie miljoen gulden. Zes ton aan sponsorgelden voor deze kas zijn al binnen. Het overle vingsplan in totaal kost acht mil- KROONPRINS IN JAPAN Kroonprins Wilem Alexander brengt momenteel een bezoek aan Japan. Op de foto maakt de prins een wande ling in gezelschap van ambassadeur Posthumus Meijer midden). (foto anp> Volgens het wetsontwerp worden gemeenten verplicht in het geval van gescheiden vrouwen de kosten van bijstand te verhalen op ex- echtgenoten. als er bij de scheiding afspraken over alimentatie zijn ge maakt. Het nieuwe voorstel komt in de plaats van het wetsvoorstel dat twee jaar geleden door de Eer ste Kamer werd verworpen. Ook de Tweede Kamer had toen bezwa ren tegen een aantal voorstellen. De plicht van de gemeenten is niet absoluut. Van terugvordering kan worden afgezien als dat voor de betrokkene onaanvaardbare ge volgen heeft. Omdat gemeenten meer mensen moeten inzetten bij het terugvorderen of verhalen van ten onrechte gegeven bijstandsuit keringen. krijgen zij vijftien mil joen gulden van het rijk. De Graaf zou graag zien dat par tijen zelf aan de rechter vragen om DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer vindt dat de uitzetting van vijf Tamils, onlangs op Schiphol, niet volgens de rechtsregels is ver lopen. De Kamer eiste van staatsse cretaris Korte-Van Hemel (justitie) gisteren dat in het vervolg meer zorgvuldigheid wordt betracht. De vice-president van de recht bank in Haarlem deed op 10 juni om 14.45 uur officieel uitspraak - door deze in het openbaar voor te lezen - in een kort geding dat negen Tamils hadden aangespannen. Vijf van hen zaten toen al in een KLM- toestel met bestemming Colombo, zo moest Korte-Van Hemel erken nen. De overige vier waren onder gedoken. De advocaat die namens de staat in het geding optrad, heeft voor kennis gehad van de uitspraak. PvdA en PPR vinden dat ontoe laatbaar en in strijd met de rechts regels, omdat een vonnis pas geldt als het ook daadwerkelijk is uitge sproken. De vijf Tamils zou de kans zijn ontnomen een klacht te gen hun behandeling in te dienen bij het Europese Hof van Justitie. Nekkramp in Leusden LEUSDEN (ANP) - Bij zeventien inwoners van Leusden is hersen vliesontsteking (nekkramp) vast gesteld. Het gaat voornamelijk om schoolgaande jongeren. Alle pa tiënten zijn voor behandeling in ziekenhuizen in Amersfoort opge- De gewestelijke gezondheids dienst Eemland heeft via de scho len een brief aan alle ouders en ver zorgers van leerlingen gestuurd, waarin wordt aangedrongen op speciale maatregelen. De aanbevo len maatregelen hebben betrek king op sanitaire hygiëne, voe dingsadviezen en de raad om jon geren voldoende slaap te geven en zich niet te veel te laten inspannen. Hersenvliesontsteking is een be smettelijke ziekte, die ook bekend staat als nekkramp. De ziekte kan zowel door een virus als door bac- terieën worden overgebracht. De verschijnselen zijn hoge koorts, hoofdpijn en in een later stadium een verstijving van de nekspieren. Epidemieën, zoals nu in Leusden, ontstaan vaker bij warm en broeie rig weer. vaststelling van de alimentatie. Ge meenten kunnen dat bij een schei ding ook zelf aan de rechter vragen, zo staat in het voorstel als voor waarde op het verlenen van bij stand. Is er door de rechter geen uit spraak gedaan over de verplichting tot levensonderhoud, dan bepaalt de gemeente welk bedrag de ex- echtgeno(o)t(e) dient bij te dragen. Wordt dat bedrag niet vrijwillig be taald, dan kan de gemeente naar de rechter stappen om haar gelijk te halen. Het ministerie denkt dat er per jaar in 85.000 gevallen zal worden verhaald, een bedrag van gemid deld 3,000 gulden per jaar. Dat le vert per jaar 130 miljoen meer op dan de totale alimentatieopbrengst in de bijstand tot nu toe. In de ge vallen van terugvordering denkt het rijk 20 miljoen gulden extra binnen te halen. Korte-Van Hemel gaf volmondig toe dat de landsadvocaat eerder op de hoogte was dan de raadslieden van de Tamils. Maar volgens haar komt het in dit soort zaken regel matig voor dat advocaten van één van beide partijen, die buiten Haar lem wonen, op eigen verzoek een uitspraak telefonisch te horen krij gen. De Tweede Kamer had indertijd vooral bezwaar tegen de terugvor dering van bijstand als beide part ners financieel onafhankelijk wa ren van elkaar. De Graaf is daar niet op ingegaan. Spreken partners niets af over bijdragen in de kosten van levensonderhoud, dan kan de gemeente een bedrag vaststellen dat na tussenkomst van de rechter moet worden bekrachtigd. Anna Broere geheel gezonken IJMUIDEN (ANP) - De bergings operatie van de chemicaliëntanker Anna Broere is vertraagd doordat het schip gisteren het schip giste ren geheel is gezonken. Het ber gingsbedrijf Smit Tak hoopt vol gende week het schip te lichten. Sinds het zinken van de Anna Broere en de mislukte poging afge lopen vrijdag om het schip te ber gen heeft het schip steeds met de voorkant boven water gelegen. In de loop van maandag is het voor schip, vermoedelijk door het vollo pen van de ballasttanks in het voor schip. langzaam gaan zinken. Smit Tak wacht eerst af hoe het schip zich zal stabiliseren. Het olie- bestrijdingsvaartuig Smal Agt neemt extra luchtmonsters in de buurt van de Anna Broere. Tot nu toe zijn geen concentraties acrylo- nitril in de lucht aangetroffen. De kustwacht-vaartuigen en de mari ne houden het scheepvaartverkeer op afstand. NIEUWEGEIN (ANP) - Vanaf sep tember kunnen volwassenen vanaf 19 jaar bij de tandarts een abonne ment nemen dat recht geeft op vol ledige tandheelkundige zorg. Af hankelijk van de staat van het gebit kost een abonnement op dit zoge noemde Tandplan 7,50 tot 27,50 per maand. Het plan is een initiatief van de tandartsenorganisatie NMT en Tandplan BV, het bedrijf dat het systeem gaat uitvoeren. In eerste instantie is Tandplan al leen voor particulier verzekerden interessant, omdat het ziekenfonds tandheelkundige verzorging nog steeds vergoedt. Het bedrijf richt zich dan ook voorlopig alleen, op particulier verzekerden, van wie er ongeveer drie miljoen onverzekerd zijn voor tandheelkundige zorg. Later kan het systeem ook een rol gaan spelen voor ziekenfondsver zekerden, omdat in de nieuwe op zet van de gezondheidszorg (plan- Dekker) de tandarts niet langer in het voorzieningenpakket zit. GRONINGEN (GPD/ANP) Er is geen verband tussen de bereidheid van studenten om een lening te sluiten en de financiële positie van hun ouders. Ook lagere inkomens durven geld te lenen. Dat is een van de conclusies uit een onderzoek dat de Dienst Studiefinanciering in Groningen heeft laten uitvoeren door de Rijksuniversiteit Gronin gen en dat gisteravond - juist voor de behandeling van de studiefinan ciering in de Tweede Kamer - naar buiten is gebracht. Ruim 57 procent van de studen ten die gebruik maken van de Wet Studiefinanciering verwacht pro blemen met het aflossen van de studieschuld nadat zij zijn afgestu deerd. Studieschulden worden in het algemeen als vervelend erva ren. Uit het onderzoek wordt dui delijk dat 17 procent van de onder vraagden niet aan zijn of haar fi nanciële verplichtingen kan vol doen. Twintig procent van de on dervraagde groep zegt een achter stand te hebben in de betaling van huur- en energierekeningen en 39 procent staat wel eens rood op bank- of girorekening. Overigens blijkt er van een leen- cultuur bij de studenten geen spra ke te zijn. Slechts 6 procent van de ondervraagden heeft geld geleend, voornamelijk bij ouders en vrien den. Nog niet 1 procent klopt bij een bank aan voor een persoonlijke lening of een doorlopend krediet. In feite gaat het om twee onder zoeken van de rijksuniversiteit (RUG). Het ene onderzoek gaat over recht en gebruik van aanvul lende financiering. Het andere in ventariseerde de financiële positie, het leengedrag en de leenhouding van studenten boven de 18 jaar met een studiebeurs. Het onderzoek werd telefonisch gehouden onder 520 studenten. Sinds 1984, toen in de Tweede Kamer voor het eerst sprake was van het weghalen van de tandarts uit het ziekenfondspakket, beraadt de NMT zich over het opvangen van die klap voor de tandartsen zelf en voor hun patiënten. Tot nu toe heeft de politiek de tandarts nog ongemoeid gelaten. "Maar", zo zei NMT-voorzitter Hanedoes giste ren, "we kunnen er rustig vanuit gaan dat de tandarts in beeld blijft als het gaat over bezuinigingen op de gezondheidszorg. Als het kabi net de commissie Dekker op dit punt navolgt zal de tandheelkundi ge zorg voor volwassenen niet in de verplichte basisverzekering ko men. We lopen met Tandplan dus gedeeltelijk op die toekomstige ontwikkeling vooruit". Tandplan BV voorziet ook nu al in een behoefte volgens directeur M. Groen, vanwege de grote aantal len particulier verzekerden die de tandarts niet hebben meeverze- joen gulden, maar het plan hoeft niet in één keer te worden uitge voerd. Het doel van de inzamelingsactie is met name de plantenkas. De stichting tracht daarvoor vooral het bedrijfsleven te interesseren, maar ook het publiek wordt opge roepen de Hortus te steunen, bij Uit het onderzoek blijkt dat de lagere inkomensgroepen zich niet door een lening afschrikken. De schuld die een student maximaal opbouwt (40.000 gulden minus 9000 gulden aftrekbare rente) in het nieuwe stelsel van studiefinancie ring (waarbij de topbeurs is afge schaft en de rentebetaling ingaat op het moment van de lening) is volgens de onderzoekers klein in vergelijking met de opbrengst van een wetenschappelijke opleiding. Het is zelfs zonder een exacte be rekening van het rendement op een universitaire studie duidelijk, dat studeren nog steeds loont. Het ge drag van de studenten weerspie gelt dit, aldus de onderzoekers. Het tweede onderzoek betreft de financiële positie van studenten met een beurs, inclusief de vraag of (vervolg pagina 1) DEN HAAG (ANP) - "Een schan delijk en een huichelachtig ver haal". Zo noemde raadsman mr. A.G. Maris van de Landelijke Spe cialisten Vereniging (LSVj giste ren het betoog van landsadvocaat mr. G. R.J. de Groot in het kort ge ding dat de specialisten hadden aangespannen tegen staatssecreta ris Dees (volksgezondheid). Mr. Mans hekelde voor de Haag se rechtbank de bekendmaking van De Groot dat het kabinet het vaststellen van het norminkomen van de specialisten en het goedkeu ren van het besluit van het Centraal kerd. Hoeveel abonnees er nodig zijn om van Tandplan een succes te maken wilde hij gisteren niet zeg gen. Wel wilde Groen kwijt dat een draagvlak van "enkele tienduizen den" onvoldoende zou zijn. Gunstig Het voordeel van het nieuwe Tandplansysteem is de zekerheid van tandartsenzorg voor een vast bedrag. Voor dit bedrag wordt het gebit van de patiënt volledig ver zorgd. Alleen kosten van van spe cialistische hulp en de kosten van het tandtechnisch laboratorium zijn van het abonnement uitgeslo ten. Groen verwacht dat het abonne mentssysteem gunstig zal werken op de zorg voor een goed gebit: de tandarts heeft er immers voordeel bij om het gebit van zijn patiënt in optimale vorm te houden. Ook zit er in het systeem een soort belo- voorbeeld via adoptie van een plant. In de Amsterdamse Hortus groeien ongeveer 6.000 verschillen de soorten planten, waarvan som mige zeer oud zijn. De Amsterdamse Hortus zit sinds 1986 in de problemen. De UvA (Universiteit van Amsterdam) die situatie schulden oplevert en of dat weer problemen geeft voor het studiegedrag. De helft van de stu denten blijkt positief te staan ten opzichte van het lenen van geld. Het middelbaar beroeps onderwijs (mbo) maakt daarop geen uitzon dering. In een reactie op de onderzoeken zegt de Landelijke Studenten Vak bond (LSV) dat het onderzoek niets toevoegt aan wat iedereen al wist, namelijk dat de toegankelijk heid van het onderwijs belemmerd wordt door het lenen bij banken. Duizenden studenten die in het huidige stelsel in aanmerking ko men voor aanvullende financie ring, maken daar geen gebruik van, ofwel omdat ze de lening te duur vinden ofwel omdat lenen te moei lijk voor hen'is. Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG) betreffende de praktijk- kostenvergoeding, wil uitstellen. Dit om de discussie over de opzeg ging van de overeenkomst met de specialisten (het generaal akkoord) niet te belasten. Volgens Maris wil het kabinet deze in 1984 met de LSV gesloten overeenkomst juist per 1 juli opzeggen om norminko men en kostenvergoeding te kun nen verlagen. Op zijn beurt verweet De Groot Maris dat hij de president iets pro beerde wijs te maken met de stel ling dat het de LSV bij de kosten vergoeding niet om de bedragen ning ingebouwd: bij goede gebits-, verzorging bestaat in principe de mogelijkheid van indeling in een lager tarief. De tandartsen zijn vol gens Groen in het algemeen en thousiast over Tandplan. De alge mene ledenvergadering van de NMT heeft het project eerder deze maand aangenomen. Tandplan BV wordt een zelfstan dige commerciële onderneming, die los staat van de NMT. Per sta tuut is wel geregeld dat de tandart senorganisatie een vinger in de pap krijgt op het gebied van kwaliteits bewaking. Zo zullen tandartsen die met Tandplan gaan werken zich verplichten mee te doen aan colle giale toetsing en nascholing. Tand plan moet zich houden aan de wet telijke regels met betrekking tot ta rieven in de gezondheidszorg. Het bedrijf heeft zijn tariefstelling daarom voorgelegd aan het tarie- venorgaan COTG, die nog geen be slissing heeft genomen. wilde niet langer de jaarlijkse ex ploitatielasten van 1 miljoen gul den betalen. De tuin bleef niette min bestaan dankzij tijdelijke steun van gemeente en provincie, maar die regeling eindigt volgend jaar. Er is naast de Stichting inte- rimbeheer overigens ook een vere niging vrienden van de hortus ac tief. Die vereniging telt 5000 leden. Er zijn volgens de stichting vele redenen om de Hortus Botanicus voor Amsterdam en Nederland te behouden, maar de belangrijkste is wellicht dat een historisch monu ment met wetenschappelijke en educatieve waarden niet verloren mag gaan. Bedorven protest DEN HAAG (GPD) - Een 'ludie ke' actie van de christendemo cratische jongerenorganisatie CDJA is een deel van de CDA- fractie gisteren opgebroken. De jongerenorganisatie bood de kamerleden gisteren halve re pen studentenhaver aan bij wij ze van protest tegen het plan van minister Deetman de aan vullende studiebeurs te schrap pen. Een hele reep kunnen we ons niet permitteren, schreef het CDJA onder verwijzing naar de krappe financiële posi tie van studenten. Enkele CDA'ers hadden de halve reep al opgepeuzeld, toen zij door kamerlid Fred Borg man werden gewaarschuwd dat het snoepgoed wel eens be dorven zou kunnen zijn. Uit verscheidene repen kropen zelfs maden. De repen zijn terugggebracht naar de winkel, en het CDJA wordt in de kamerfractie niets verweten. "Het was een ludiek bedoelde actie. Ze konden er niets aan doen", aldus een woordvoerder van de CDA- fractie. Zieken hebben zich nog niet gemeld bij de fractie. Milj oenenclaim voor vervuilend chemiebedrijf SOESTDUINEN (ANP) - Wegens ernstige verontreiniging van de bo dem met cadmium krijgt het che misch bedrijf Chemco bv in Soest- duinen miljoenenclaims op zijn dak. De schoonmaak van de de grond en van het grondwater vergt al met al een bedrag van circa 13 miljoen gulden. Dat geld willen de provincie en het waterleidingbe drijf WMN op het bedrijf verhalen Daartoe is inmiddels voor de Utrechtse rechtbank een procedu re tegen het bedrijf gestart. De kwaliteit van het drinkwater is ove rigens niet in gevaar, zo blijkt uit mededelingen van WMN. Chemco - gesitueerd in de buurt van het waterwingebied van pomp station Soestduinen - heeft de grond jarenlang verontreinigd door het cadmium zonder enige voorziening in de bodem te laten verdwijnen, aldus de WMN-woord- voerder. Dankzij het feit dat de grondwa- terstroom zich traag voortbeweegt en dankzij een reeks kostbare maatregelen kan het WMN garan deren dat het drinkwater van uit stekende kwaliteit is en blijft, aldus de woordvoerder. gaat, maar om het principe. Het COTG heeft maandag besloten de vergoeding voor praktijkkosten gemiddeld met 40.000 gulden te verlagen tot 65.000 gulden per spe cialist. Maris vroeg de president staatssecretaris Decs te verbieden dit besluit goed te keuren. Het COTG heeft zijn besluit vol gens de LSV gebaseerd op zeer ver ouderde gegevens over de werke lijke kosten, waarvan de overheid zelf heeft vastgesteld dat ze niet bruikbaar meer zijn. Van de in 1984 gemaakte afspraak over het verza melen van recente gegevens is nog niets terecht gekomen. Het kabinet heeft de LSV op 13 juni laten weten dat het het ak koord per 1 juli wil opzeggen. De LSV heeft tien dagen gekregen voor een reactie en -desgewenst- overleg. Zei zal daar gebruik van maken, maar Maris noemde een opzegging op zo korte termijn "in strijd met alle recht, redelijkheid, billijkheid en goede trouw", ofwel "een onzinnige zaak". Opzegging op grond van wan prestatie van dc LSV is volgens hem niet mogelijk omdat de over heid de uitvoering van het akkoord heeft vertraagd doordat ze buiten deze overeenkomst om extra be zuinigingen wilde doorvoeren. Mr. De Groot zei dat er van het akkoord meer niet dan wel terecht is gekomen. Aan de afsluiting er van in 1984 ging een lang en moei zaam overleg met de LSV vooraf De overheid hoopte op een nieuwe start en wilde in korte tijd de ont spoorde trein weer op de rails krij gen, aldus De Groot, "maar over de in het akkoord genoemde termij nen kun je achteraf alleen maar la chen". Hij zei dat het akkoord tot scher pe conflicten en juridische proce dures heeft geleid en "een spuor van ellende heeft achtergelaten". De LSV speelt volgens hem de ver moorde onschuld door steeds de fout bij anderen te leggen. Mr. Wijnholt zal vrijdag uit spraak doen. DEN HAAG Vertegenwoordigers van verscheidene milieubewegingen stuurden gistermiddag een gipsen beeltenis van minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat de Haagse Hofvijver op. Ze wilden hiermee protes teren tegen de lozing van zwaar verontreinigd afvalgips door de kunst- mestfabrieken DSM en Windmill. Volgens de demonstranten komt dat af val in de Nieuwe Waterweg bij Rotterdam terecht en bedreigt daardoor het leefmilieu in de Noord- en Waddenzee. De huidige vergunningen voor de lozingen lopen eind deze maand af. Volgens de milieubeweging heeft Smit-Kroes beloofd ze niet te verlengen, maar ziet het ernaar uit dat ze zich niet aan die afspraak wil houden. (foto GPD) Duitse hamspecialiteiten. Van Artland. landrauch-, Farmer-, Schwarzwalder- of Bauernschinken. Vers gesneden, per 100 gram 'Tandplan' mikt op onverzekerde particuliere patiënten Maximaal 4 aanbiedingen per klant. Geldig do. 23 junit/m za. 25 juni 1988. VROOM\3 DREESM ANN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3