Tweespalt dreigt Britse vakbeweging te splijten Coalitie bedreigd door eigenzinnigheid^ Reportage TUC: uithuilen en opnieuw beginnen, maar hoe? Bomers inzake echtscheiding vierkant tegen Mariënburg PAGINA 2 WOENSDAG 22 JUNI 1988 Als in Groot-Brittannië ergens iets is veranderd, dan is het wel in vak- bondsland. De macht van de bon den was in 1979 voor 75 procent van de Britten het belangrijkste obsta kel naar economisch herstel, zo bleek uit een opiniepeiling. Premier Thatcher heeft de vakbeweging ge leidelijk de mond weten te snoeren. Over de 'weg terug' lopen binnen de overkoepelende vakcentrale TUC de meningen sterk uiteen. Heetste hangijzer, waarover deze week een beslissing moet vallen, is de vraag of moet worden toegegeven aan be drijven die met slechts één bond wensen te onderhandelen. Bericht over een verdeelde vakbeweging. De vakcentrale TUC heeft het aantal leden sinds het topjaar 1979 miljoen. Over de vraag hoe weer aantrekkelijk te worden v en kwart slinken van 12 tot minder dan 9 leden heerst grote verdeeldheid. "Zelfs Thatcher kan de vakbewe ging niet zomaar van de aardbo dem wegvegen". Phil Pearson, be stuurder van de Transport and Ge neral Workers Union (TGWU), met 1,3 miljoen leden de grootste Britse bond, blijft optimistisch. Maar ook hij moet erkennen dat de vakbewe ging in het algemeen en 'zijn' bond in het bijzonder betere tijden heb ben gekend: sinds 1979 verloor de TGWU ruim 800.000 leden. door Nicole Lucas Die enorme terugval wijt Pearson vooral aan wijzigingen in de structuur van de Britse econo mie. "De werkgelegenheid in de in dustrie is de laatste jaren sterk te ruggelopen. vooral in sectoren waar de bonden van oudsher sterk vertegenwoordigd waren. Denk aan de mijnbouw, de textiel, de scheepsbouw". Het is echter te simpel, zo geeft hij toe, de oorzaken alleen te zoeken in externe ontwik kelingen. De bonden hebben in het verleden fouten gemaakt, waar voor ze nu streng worden gestraft. Sinds Margaret Thatcher het be wind voert, is er van de bijna legen darische macht van de Britse vak bonden weinig meer over. De iro nie wil dat de bonden er zelf in be langrijke mate verantwoordelijk voor zijn geweest dat Maggie in 1979 haar intrek kon nemen in de ambtswoning aan Downing Street 10. Uit onvrede met het beleid van premier James Callaghan. die loon stijgingen zoveel mogelijk wilde beperken, gooiden de bonden in de winter van 1978/79 alles plat: doden werden niet meer begraven, het vuil hoopte zich op in de straten, kankerpatiënten moesten wegens sluiting van ziekenhuizen naar huis. De 'winter of discontent' brak de voorlopig laatste Labour-regering de nek. Voor het eerst bracht ook een aanzienlijk aantal vakbondsle den zijn stem uit op de conservatie ven. Opiniepeilingen die in 1979 werden gehouden wezen uit dat 75 procent van de Britten 'vakbonds macht' het belangrijkste probleem van het land was. Boetes Inspelend op de publieke opinie heeft Thatcher sinds die tijd een aantal maatregelen genomen waar mee de rechten van de bonden stap voor stap zijn teruggedrongen. De 'Employments Acts' van 1980 en 1982 gaven werkgevers de moge lijkheid op treden tegen sympa thiestakingen en het recht om te gen een vakbond -en niet tegen een individuele stakingsleider- te pro cederen. Daarmee werden de bon den geconfronteerd met het risico van zware boetes of beslagleggin gen. In 1984 werden de wetten voor het eerst op de proef gesteld: Ar thur Scargill gooide de mijnen plat en verklaarde dat heel lang te kun nen volhouden. De regering bleek echter over de langste adem te be schikken. Scargill was de laatste die kon oproepen tot een algemene staking zonder uitgebreide raadpleging van de leden. Twee jaar geleden werd in de wetboeken bijgeschre ven dat bonden, voordat een geor ganiseerde actie kan worden ge voerd, eerst een (anonieme) alge mene stemming onder de leden moeten houden. Krantenmagnaat Rupert Murdoch was een van de eersten die gebruik maakte van Thatchers wetten om de produktie van onder meer The Times en The Sun tegen de zin van de bonden te verplaatsen naar een nieuwe fa briek in Wapping. Met het terugdringen van de vak bondsmacht is het aantal stakin gen fors teruggelopen. Waren er in 1979 nog 2125 werkonderbrekin gen waarmee ruim 29.000 werk- dagen verloren gingen - vorig jaar bleef dat aantal beperkt tot nog geen 1000. De bonden zitten inmiddels met de handen in het haar. De overkoe pelende vakcentrale TUC zag na het topjaar 1979 het ledental met een kwart slinken: van 12 tot min der dan 9 miljoen leden. Traditio neel was in Groot-Brittannie meer dan de helft van de werknemers bij een vakbond aangesloten. Nu is dat minder dan 40 procent. Het rijk van Margaret Thatcher telt meer bezitters van aandelen dan leden van vakbonden. Aantrekkelijk Om weer meer invloed te krijgen is ledenwinst een eerste vereiste, daar zijn vriend en vijand het over eens. De meningsverschillen ont staan wanneer de vraag wordt ge steld hoe dat te bereiken. "Ver schillende bonden zoeken het in het financieel aantrekkelijk maken van het lidmaatschap", zegt Kay Carberry, die binnen de TUC de be langen van vrouwen en minderhe den behartigt. Zo biedt de oudste vakbond van Groot-Brittannie. die van de meu belmakers, haar leden een korting van tien procent op hun begrafe nis. Leden van de vakbond van elektriciëns (EETPU) kunnen goedkoop vakantie vieren op een landgoed in Sussex met onder meer een golfbaan met 18 holes en een squash-en tennisbaan. "Dat mag", stelt Carberry echter na drukkelijk, "natuurlijk nooit in de plaats komen van waar de vakbond van oudsher voor staat: verbete ring van de arbeidsvoorwaarden". Voor Pearson betekent het dat er in onderhandelingen met werkge vers veel meer zaken zullen moe ten worden betrokken dan tot nu toe gebruikelijk. Hij legt uit: "De laatste jaren is vooral de werkgele genheid in de dienstensector sterk gegroeid. We zullen nieuwe leden dus daar moeten zien te vinden. Die sector heeft echter een heel an dere structuur dan de industrie. Het gaat meestal om vrij kleine be drijven. Als je naar de hotelbran che kijkt, dan zie je bijvoorbeeld in Londen wel een paar grote bedrij ven, maar meestal bestaat het per soneelsbestand uit niet meer dan 100 mensen, waaronder het ver loop bovendien groot is". "Een heel groot deel van de nieu we werkgelegenheid is in handen migranten. En voor hen zijn meer zaken van be lang dan alleen het lobn en het aan tal vakantiedagen". Een paar voorbeelden: voor vrouwen die betaald werk met de zorg voor kinderen (moeten) com bineren is goede en betaalbare kin deropvang een eerste vereiste. Het zelfde geldt voor openbaar ver voer: het is immers meestal de man die de auto meeneemt naar zijn werk. "De bonden beginnen zo langza merhand wel te beseffen dat meer aandacht voor de belangen van noodzakelijk is. Daar zijn leden te winnen", consta teert Carberry wat cynisch. "Vroe ger moest je argumenten als recht vaardigheid en gelijkheid aanvoe ren om aandacht voor vrouwen te vragen. Nu is dat niet meer nodig. Het is simpelweg een kwestie van overleven geworden". Conflict Om het tij te keren is het volgens John Grant, woordvoerder van de EETPU, vooral van belang dat de bonden er in slagen hun image van notoire dwarsliggers te verande ren. De EETPU heeft daarvoor haar eigen methodes ontwikkeld, die haar door veel andere bonden binnen de TUC niet in dank wor den afgenomen. De EETPU en ook de bond van technisch personeel AEU zijn bereid met werkgevers zogenaamde 'éénbondsovereen- komsten' te sluiten, waarbij stakin gen worden uitgesloten. Het zijn de Japanners geweest die als eersten in Groot-Brittannié het fenomeen 'single union' intro duceerden. In plaats van met meer dere bonden te onderhandelen wil den zij slechts met een bond om de tafel gaan zitten om te praten over salarissen, werkomstandigheden en de invoering van nieuwe tech nologie. Volgens EETPU en AEU is dat de prijs die moet worden be taald om te voorkomen dat bedrij ven helemaal niets met een bond te maken willen hebben. Bovendien is het, aldus Grant, in overeenstemming met veranderin gen die plaatsvinden in het pro- duktieproces. De scheidslijnen tussen verschillende functies wor den minder scherp. Van werkne mers wordt gevraagd dat ze op ver schillende functies inzetbaar zijn. "Het wordt dan veel logischer om per bedrijf eén bond te laten onder handelen over de arbeidsvoor waarden van het hele personeel, in plaats van dat allerlei verschillende bonden elkaar in de haren vliegen over wie nu precies onder hun competentie valt". Binnen de TUC is het conflict over het tekenen van single- unions-overeenkomsten in een ge bied waar ook andere bonden werkzaam zijn inmiddels hoog op gelopen. Het leidde er vorig jaar zelfs toe dat het Schotse plaatsje Dundee een investering van 40 mil joen pond aan zijn neus voorbij zag gaan. Ford wilde hier een nieuwe fabriek vestigen die werk zou bete kenen voor 450 mensen. Er was in het geheim een principe-overeen komst gesloten tussen de AEU en de directie, maar andere bonden dreigden dat te torpederen. Ford blies daarop de hele zaak af. Voorbij De TUC heeft bepaald dat derge lijke overeenkomsten eerst aan de vakcentrale moeten worden voor- gelegd ter goedkeuring. Deze week werd dat nog eens met kracht her haald. De kans is groot dat het daarqm binnen de TUC tot een I breuk komt. De EETPU wil zich niet de wet laten voorschrijven door de vakcentrale over het al dan niet afsluiten van single-union- deals. Verwacht wordt dat, als de EET PU opstapt, een aantal andere bon den zoals de AEU en de Union of 1 Democratie Mineworkers zich daarbij zullen aansluiten. Samen zijn ze goed voor ongeveer 1,3 mil joen leden. Het zou een nieuwe klap zijn voor de vakbeweging. Grant: "Het bevestigt bovendien j weer het beeld dat de bonden niet met hun tijd mee willen gaan en in feite behoren tot tijdperk dat voor bij is". Volgens Pearson is een organisa tie die opkomt voor de belangen van werknemers echter harder no dig dan ooit. "De rechten van de werknemers zijn in dit land onder het bewind van Thatcher in heel veel opzichten danig aangetast. Meer dan 9 miljoen mensen heb ben zeer slecht betaalde banen. I vaak part-time, waaraan nauwe- I lijks rechten op werkloosheidsuit kering, ziektegeld en dergelijke te ontlenen zijn. Organisatie is de eni- dat te veranderen" DEN HAAG (GPD) - De waarschu wing van premier Lubbers dat de coalitiepartijen niet te veel moeten morrelen aan het kabinetsbeleid, trekt CDA-fractievoorzitter Bert de Vries zich niet aan. De grootste re geringspartij schiet deze week een gat van ongeveer een kwart miljard in de plannen die minister Deet- man heeft met de studiebeurzen. "Zo kan het in ieder geval niet", zegt de fractievoorzitter zelfverze kerd. Hij heeft lang getwijfeld of er een schot voor de boeg gegeven door Henri Kruithof en Peter de Vries moest worden. Maar: "Beter ten halve gekeerd dan ten hele ge dwaald". De Vries zal deze week nogmaals het bewijs leveren dat er weinig meer over is van de braafheid, die de CDA-fractie jarenlang ken merkte. Werd van het eerste kabi- net-Lubbers vrijwel elk plan zon der slag of stoot geslikt, tegenover de tweede versie van Lubbers' ka binet stelt de grootste regerings partij zich een stuk eigenzinniger op. "Ons moet niet te veel braaiheid worden toegeschreven", zegt De Vries. Maar hij erkent: "In de vori ge kabinetsperiode hadden CDA en WD in het massieve maat schappelijk verzet een gezamenlij ke vijand. Daardoor werden de par tijen meer naar elkaar gedreven. De paradox die we nu zien.is dat de twee partijen zich wat meer eigen zinnigheid kunnen veroorloven, CDA-fractievoorzitter Bert de Vries over relatie met WD: CDA-fractievoorzitter Bert de Vries: "Wij zijn niet zo braaf'. maar dat dat tegelijk een bedrei ging lijkt te betekenen voor de sta biliteit van de coalitie". Een bewijs voor die wat lossere coalitie-verhoudingen (door de op positie hoopvol opgevat als teken van verrotting) zal deze week weer worden geleverd. Onderwijsminis ter Deetman heeft, op zoek naar een bezuiniging van 500 miljoen gulden, voorgesteld de aanvullen de studiebeurzen compleet af te schaffen. Studenten moeten zich melden bij het loket van de bank wanneer ze meer nodig hebben dan de basisbeurs van 600 gulden in de maand. Dat plan levert de schatkist bijna 800 miljoen op; ge noeg om de onderwijsbegroting voor de rest van de kabinetsperio de in rustiger vaarwater te bren gen. Bert de Vries: "Dat er een oplos sing moet worden gevonden voor die 500 miljoen snap ik wel. Maar dat er dan meteen meer wordt be zuinigd om ook nog allerlei andere tegenvallertjes op te vangen, vind ik te ver gaan". De Vries heeft nog een tweede bezwaar tegen het voorstel. Vol gens hem tast het afschaffen van de aanvullende beurs voor studenten uit lage inkomensgroepen, de toe gankelijkheid van het onderwijs te veel aan. "Dat leidt tot een wel zeer forse stijging van de studieschuld. Er worden zware verplichtingen gelegd op veel jongelui. Die kijken daar als een berg tegenop en gaan wellicht niet studeren". Voorbarig Als alternatief noemt De Vries de mogelijkheid jongeren beneden een bepaalde leeftijd alleen maar de basisbeurs voor thuiswonenden te geven, wanneer de ouders niet te ver van de school wonen. In ieder geval wil het CDA de aanvullende beurs in de huidige vorm handha ven. Dat kost een slordige 250 a 300 miljoen: precies het bedrag dat Deetman dacht over te houden voor andere gaatjes in zijn begro ting. De fractievoorzitter van het CDA vindt de woorden van minister De Koning, die onlangs dreigde met een kabinetscrisis wanneer het plan zou worden veranderd, wat voorbarig. De Vries: "Maar ik heb niet begrepen dat het slikken ot stikken is. De Koning zei dat de problemen met de studiefinancie ring moesten worden opgelost. Dan zeg ik: meneer De Koning, daar heb ik het ook over. Maar we hoeven niet meer te bezuinigen dan daarvoor nodig is". De perikelen rond de studiefi nanciering vormen de voorlopige afsluiting van het woelige jaar dat de coalitie achter de rug heeft. Het geruzie over de afschaffing van de investeringspremie WIR en de be zuinigingen voor de komende twee jaar voerden het kabinet langs het randje van de afgrond. De Vries verwacht dat de woeli ge tijden nu voorbij zijn. Natuurlijk zal alles nog niet van een leien dak je gaan, maar de traditionele span ningen rond het opstellen van de begroting, verwacht hij dit jaar niet. "De grootste problemen zijn wel opgelost. De voorspellingen over de ontwikkeling van de eco nomie zijn redelijk positief. Het fi nancieringstekort komt lager uit dan tijdens de kabinetsformatie werd verwacht en ook de collectie ve lastendruk valt mee. Er zijn geen grote nieuwe tegenvallers te verwachten. De heren kunnen na tuurlijk moeilijk gaan doen over kleine bedragen, maar ik hoop dat het gezond verstand weer krachtig de overhand krijgt". Plank Ook aan het eind van de zomer, wanneer de belastingtarieven voor het komende jaar moeten worden vastgesteld, hoeft de coalitie vol gens De Vries niet in de gevarenzo ne te komen. Hij verwacht dat ook de VVD zal inzien dat het niet ver standig is om nu al belastingverla ging te eisen. Dat geld is immers in 1990 hard nodig om de problemen bij de invoering van de belasting hervorming op te vangen. "We kunnen dat geld beter een jaar op de plank laten liggen. Watje in 1989 weggeeft, kun je in 1990 niet meer gebruiken voor het verlagen van de hoogste belastingtarieven, zoals de WD graag wil. We moeten het grote sinterklaasfeest nog maar even uitstellen tot het verkie zingsjaar 1990, zou ik tegen de WD zeggen. Dat is toch ook elec toraal gezien niet zo dom"? De Vries heeft voor dat verkie zingsjaar nogal wat noten op zijn zang. Gezinnen met kinderen drei gen er teveel op achteruit te gaan door het nieuwe stelsel van ziekte kostenverzekering; alleenstaanden zullen te lijden krijgen onder de be lastingvereenvoudiging. Voor het gladstrijken van al die plooien - ge combineerd met behoud van koop kracht over de hele linie - denkt het kabinet 1250 miljoen gulden nodig te hebben. De Vries: "Dat geld is er nog niet eens en ik denk dat we, voorzichtig geschat, het dubbele nodig hebben. Dan heeft het geen enkele zin om nu al miljarden te verjubelen aan belastingverla ging". De wensen van De Vries komen bovenop het eisenpakket van de VVD, die vooral een algemene be-, lastingverlaging wil en de toptarie ven drastisch wil verminderen. Op dat punt is de CDA-fractieleider onverbiddelijk: "De toptarieven kunnen alleen maar omlaag, naar mate we erin slagen de aftrekpos ten voor de hoogste inkomens te schrappen". Oppositie De Vries wordt niet moe te be klemtonen dat de huidige coalitie, als het aan het CDA ligt, tot 1990 blijft bestaan. Aan speculaties over wat er daarna moet gebeuren heeft hij weinig behoefte. In tegenstel ling tot de PvdA is hij niet bereid nu al te gaan praten over de strate gie die dan moet worden gevolgd. Of de PvdA werkelijk een realis tischer opstelling zal kiezen, moet volgens De Vries de komende twee jaar blijken. "De manier van oppo- sitievoeren van Wim Kok wisselt nogal eens. De ene keer is hij de re delijke, nuchtere, zakelijke politi cus; de andere keer komt al datge ne uit" de kast wat hij bij de FNV heeft opgestoken op het terrein van de demagogie. Hij is wat dat betreft breed getalenteerd. Soms doet hij echt niet onder voor Joop den Uyl". De Vries acht het mogelijk dat dergelijk gedrag hóórt bij de rol van de opositie, iets waarmee hij zelf geen ervaring heeft. "Maar soms denk ik wel eens dat Kok zich schuldig maakt aan overvragen. Hij telt de verlanglijstjes van delen van de achterban bij elkaar op. Als hij ooit eens werkelijk moet uitvoe ren wat hij nu belooft, komt hij in de problemen. En de nu rustige achterban, zou weieens in opstand kunnen komen, als blijkt dat hij zijn beloften niet allemaal waar kan maken". Maar de christen-democraat voelt er niets voor de PvdA nu al uit te sluiten van toekomstige sa menwerking, zoals het CDA bij de laatste verkiezingen wel deed. De partij boekte toen met die opstel ling overigens een klinkende ver kiezingsoverwinning. De Vries: "Er is nog veel in beweging bij PvdA en VVD. Een deel van onze achterban is zeker geporteerd van samenwerking met links. "Als PvdA en WD elkaar wederzijds al niet meer uitsluiten, moeten wij als CDA dan nu al een keuze maken?" De 'geloofsbrief van de 'Ma- riënburg-vereniging voor en over gescheiden gelovigen is, volgens bisschop Bomers van Haarlem, 'pastoraal misleidend'. Hij wijst het pleidooi van de ver eniging om hertrouwde geschei den mensen zonder meer tot de eucharistie toe te laten dan ook af. 'Teder die bewust en conse quent een levenshouding aan neemt die onverenigbaar is met de waarden die Jezus Christus onder ons heeft hooggehouden, maakt van het ter communie gaan een teken dat liegt", schrijft de bissschop in het laatste num mer van 'Samen Kerk', het infor matieblad van het bisdom Haar lem. Bomers is de eerste bisschop die officieel reageert op de brochure van de 'Mariënburg- vereniging'. Zijns inziens is de opvatting die daarin tot uitdruk king komt, onaanvaardbaar, "ge zien de heiligheid van het sacra ment van het huwelijk, het wer kelijke geluk van gehuwde men sen en het belang van een goed christelijk gezin". Omdat op korte termijn van de Nederlandse bisschoppen geen pastorale brief voor de begelei ding van gescheiden rooms-ka- tholieken zou zijn te verwachten, besloot de 'Mariënburg-vereni- ging' vorig jaar zelf in die leemte te De vereniging die zich sinds 1983 inzet voor vernieuwing in de kerk schrijft in haar 'ge loofsbrief, dat veel gescheiden en hertrouwde gelovigen het ge voel hebben, buiten de kerk te zijn gezet omdat zij niet mogen deelnemen aan de eucharistie. "Christenen moeten accepteren, dat een levensprojekt kan mis lukken door onmacht en schuld, en het behoort niet tot de christe lijke waarden, dergelijke misluk kingen alleen maar met strafbe palingen te omgeven. Een kerk mag niet met bisschoppelijke richtlijnen worden gelijkge steld". Samen met andere ker- kèn zou de Rooms-Kathólieke Kerk gemeenschappelijke ge dragsregels voor de bevestiging en mogelijke ontbinding van het huwelijk moeten opstellen. ,zo bepleit de vereniging in haar 'ge loofsbrief. Bomers noemt de brief "een staaltje van hoe de bedoelingen van de Heer worden ingewisseld voor bedoelingen van bepaalde mensen". De Bijbel wordt, naar zijn mening, tendentieus ge bruikt en het Tweede Vaticaans Concilie verkeerd geïnterpre teerd. "De gelovigen zijn wel sa men kerk, maar ze zijn dat in ge hoorzaamheid aan Christus, en bisschoppen geven, als opvol gers van de apostelen, leiding aan de gelovigen, waarbij zij pre cies dat zeggen wat Christus zelf de mensen heeft voorgehouden. Dan is het vreemd, te spreken van bisschoppelijke richtlijnen" Erg vindt Bomers het, dat in de brief van 'Mariënburg' bepaalde dingen, zoals de heiligheid van het huwelijk, gewoon niet aan de orde komen. "Er wordt toegere- deneerd naar een van tevoren vaststaande uitkomst en alles wat daarbij in de weg staat wordt ter zijde gelaten. Terwijl Christus en Sint Paulus zich toch heel dui delijk over het huwelijk hebben uitgelaten". De bisschop wijst er verder op, dat hertrouwde gescheiden gelo vigen niet worden uitgesloten van de eucharistie, maar juist worden uitgenodigd voor twee sacramenten: eerst de biecht, dan de eucharistie. Boerderij Het religieuze boerderijpro- jekt 'Jabbok' in Eesergroen (Dr.), bestemd voor ex-verslaafden, heeft een beroep gedaan op de religieuzen in Nederland om, eventueel voor enkele maanden, de helpende hand te bieden. De groep van vier religieuzen die op dit ogenblik de opbouw van het projekt en de opvang van gasten voor haar rekening neemt, kan het werk nauwelijks aan. Naast sympathie en steun van honderden vrienden moest de vier jaar bestaande Jabbok-ge- meenschap nogal wat tegensla gen ondervinden. Adviseurs en groepsleden vielen om persoon lijke redenen af en de voorzitter van het stichtingsbestuur over leed plotseling. De hulp die wordt gevraagd kan velerlei zijn, zoals administratie, tuinwerk, bouwwerkzaamheden en pasto rale begeleiding. Waarnemend voorzitter patei Ben Janssen: "Wij geloven in dit projekt. De resultaten met jonge mensen die hier een nieuw leven vinden bemoedigen ons. Maai we moeten even alle mogelijke krachten uit de religieuze wereld bundelen om in deze opbouwfa se elkaar overeind te houden". (Nadere inlichtingen over een en ander zijn te krijgen in Eeser groen: 05998-87316, of bij de se cretaris van de stichting, fratei Joop Vermeulen, 08362-21319). Hoogleraar in Apeldoorn. De buitengewone generale syno de van de Christelijke Gerefor meerde Kerken, gisteren in Apel doorn bijeen, benoemde met al gemene stemmen dr. J. de V uyst, leraar godsdienst in Heerde, tot hoogleraar aan de theologische hogeschool van deze kerken in Apeldoorn. Hij wordt de opvol ger van professor dr. J. P. Ver steeg, die Nieuwe Testament do ceerde en vorig jaar plotseling overleed. De Vuyst (60) studeerde zelf ook aan deze hogeschool. Van 1951 af was hij predikant achter eenvolgens in Vlissingen, Am sterdam-Oost en Zutphen. In 1975 werd hij leraar in Heerde. Sinds 1983 is hij ook pastoraal werkzaam in de christelijke gere formeerde kerk van Zwolle. In 1964 promoveerde hij aan de theologische universiteit van de Gereformeerde Kerken Vrijge maakt in Kampen op een proef schrift getiteld 'Oud en Nieuw Verbond (in de Brief aan de He breeën)'. Orgelseries Vrijdagavond 24 juni kwart over 8 wordt in de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat in Katwijk aan Zee de 'Internationale Zo mer-orgelserie 1988' geopend. Concertgever is Willem Hendrik Zwart, organist van de Boven kerk in Kampen. Volgens het Katwijkse orgelcomité biedt dit eerste programma 'voldoende moois voor een brede categorie muziekliefhebbers'. De Stichting Orgelcentrum komt ook dit jaar weer met een concertserie in de Grote Kerk van Noordwijk-Binnen. Die wordt op donderdag 7 juli kwart over 8 geopend door de cantor organist van deze kerk, Jaco van Leeuwen. Moker. De uitzending van Moker (radio kerken in Rijnland en Bollenstreek) morgenavond van 7 uur tot half 8 (FM 105.7 en via de kabel ook op FM 88.1) be vat vier onderwerpen: gesprek over de bedevaart naar Banneux in Belgie. impressie van het oe cumenisch avondgebed in Lei den naar aanleiding van de situa tie in Zuidafrika, verkoop van zuivere koffie in Zoeterwoude en de actie van de ondernemersver eniging Voorhout voor de restau ratie van de toren van de her vormde kerk in dit dorp. Alphen aan den Rijn. Me vrouw M. P. C. Lourens, die eni ge tijd pastoraal werk heeft ge daan in Alphens hervormde ge meente, zal komende zondag in Steggerda (Fr.) tot predikant worden bevestigd en intrede doen. Haar bevestiger is de Alp- hense predikant A. Jonkman. Gereformeerde Gemeen ten: beroepen o.a. te Katwijk aan Zee kandidaat W. Harinck Dordrecht. Scheuring Het is vrijwel zeker, dat zich eind deze maand een breuk in de Rooms-Katholieke Kerk zal vol trekken. De uiterst conservatie ve aartsbisschop Marcel Lefeb- vre maakte gisteren tegenover verslaggevers nog eens duide lijk, dat volledig behoud van de traditie voor deze kerk de enige weg is en dat hij vasthoudt aan zijn voornemen eigen bisschop pen te wijden. Omdat hij daartoe geen toestemming van het Vati- caan heeft, riskeert de al in 1976 geschorste aartsbisschop een scheuring. De afgelopen weken is van ver schillende kanten druk uitgeoe fend op Lefebvre om zijn plan nen te laten varen. De paus zond hem twee keer een persoonlijke brief. Lefebvre beschuldigde gis teren het Vaticaan ervan, hem herhaaldelijk wreed onder druk te hebben gezet. Ook zou hij in gesprekken met het Vaticaan meermalen het deksel op de neus hebben gekregen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2