Louter migrantengroepen op Werfpopfestival 'Zingen is de hartstocht in mijn leven' Voor het eerst in de maand juli Christie's veilt tekening van Greta Garbo Geen plaats voor muziekwinkel op 'North Sea Jazz' WOENSDAG 22 JUNI 1988 LEIDEN - 'Werfpop Zwart op Wit' is de titel van het zeven de Werfpopfestival dat op zondag 10 juli wordt gehouden in het park met het beeld van die heldhaftige burgervader. De zevende aflevering is in vergelijking met de vorige zes keren een vreemde eend in de bijt. Twee van de zes organi satoren, Frits Bruins van de directie cultuur ("gespeciali seerd in openluchtactiviteiten) en Ferry Rigault van het jongerencentrum Stats, leggen uit waarom. De reggae-formati Beiden hebben overigens aan de wieg gestaan van Werfpop. De laatste keren waren ze er niet bij. hoogstens als toeschouwer, maar voor deze speciale editie is weer een beroep op hen gedaan. Als er mensen zijn die vergelijkingen kunnen maken, dan zijn zij het. Uit hun betoog wordt duidelijk dat het helemaal nog zo zeker niet is dat het Werfpopfestival ook een acht ste editie zal beleven. Voor de zevende geldt net als al tijd: "Als het weer meezit, ver wacht ik er veel van", aldus Bruins. Regent het dan zijn er geen uitwijk mogelijkheden. Rigault: "Werfpop past qua naam en sfeer helemaal niet in de Stadsgehoorzaal". Bruins, gekscherend: "Maar we hebben duidelijke afspraken ge maakt over het weer. Nee, hoor, dat wordt gewoon 's ochtends je kop uit het raam steken en dan beslis sen: opbouwen, ja of neen". De zevende editie vormt voor de organisatie een soort van "reünie". Bruins: "Het is de ouwe club die het weer doet. Een kerngroep van zes mensen die de programmering, publiciteit en de techniek verzorgt, met daar omheen 25 vrijwilligers die bij de podium- en installatieop- bouw helpen en verantwoordelijk zijn voor de drankverkoop. Dat al les voor tien consumptiebonnen". Frits Bruins vertelt dat de afde ling waar hij werkt bezig is met een nota over cultuur en etnische min- door Wim Koevoet De Afrikaanse groep Sankofa. derheden. 'Grondstoffen' voor die nota komen voort uit interviews met migranten. "En het leek ons aardig om in het kader van die nota concrete activiteiten op touw te zetten en beleidslijnen voor de toe komst uit te zetten die op lange ter mijn, dus ook in eventuele toekom stige Werfpopfestivals kunnen doorwerken", laat Bruins zich van zijn ambtelijke kant horen. Rigault: "Jeetje Frits, je lijkt Lub bers wel". "Vandaar dat we dit jaar groepen uit die sfeer - migrantengroepen klinkt zo raar - hebben geprogram meerd. Er komen nu Turkse, Marokkaanse en Surinaamse groe pen". Hun namen en hun muziek in vo gelvlucht: Inity (reggae van eigen bodem), Belcikal (Belgische Marokkanen die 'Arabic fusion' spelen), Ifang Bondi (uit Gambia en verantwoordelijk voor de 'Afro- Manding Sound), de Hasan Band ("Turkse volksmuziek in een zeer modern jasje, de beste multi-racia- le band van Nederland", vindt Fer ry Rigault) en Sankofa (een negen koppige formatie die allerhande Afrikaanse stijlen aan elkaar kop pelt). Tot het rijtje organisatoren be hoort ook altijd het Leids Vrijetijd scentrum "maar dat had er geen jaartje geen zin in. Begrijpelijk na die zes keren. Maar ook het feit dat Ferry, een ouwe rot als het om Werfpop gaat, nu bij Stats zit en daar te maken heeft met Marok kaanse en Turkse jongeren, speelt Werfpop wordt altijd op de laatste zaterdag van augustus ge houden, deze zevende keer dus op een zondag in juli. Op deze manier kan het festival deel uitmaken van de Leidse Lakenfeesten, zowel in tijd als ruimte gezien. Het park ligt immers langs de marktenroute en de Lakenfeesten duren van eind ju ni tot medio juli. "En tijdens de Lakenfeesten zijn er tienduizenden mensen in de stad. Als we die het park in kunnen lokken, ontstaat een publiek dat niet alleen maar uit jongeren be staat, wellicht ook dat we met deze programmering een bredere pu blieksgroep aanspreken", schat Bruins de kansen in. Witte motor Doordat de Werfpop-organisatie met haar programmering op de no ta over minderheden inspeelt, kan ze op meer subsidie rekenen dan anders: normaal helpt de gemeente met 4.000 gulden, nu is er 4500 ex tra beschikbaar gesteld. Er is meer geld nodig voor Werfpop maar de bar moet net als altijd "de andere De uit België afkomstige Arabische groep Belcikal. helft" van het budget opbrengen. Dit even los van de sponsor die ook niet meer dezelfde is. Bruins: "Vroeger was het de witte motor (Menken, red.), nu Grolsch. De wit te motor wilde niet meer. Waarom niet? Ik denk dat ze niet op kunnen tegen de biercultuur. Het was ook wel zielig hoor, zoals ze daar altijd achter die stand met die melk ston den". Bruins beklemtoont dat er bij de programmering niet alleen maar naar de hoogte van het subsidiebe drag is gekeken. Door het podium deze keer aan niet-westerse bands te gunnen, zo vindt de gemeente ambtenaar, wordt in leite een fout rechtgezet want "Werfpop heeft tot nog toe die hele Afrika-trend in de popmuziek links laten liggen. En dat terwijl de aanwezigheid van niet-westerlingen in onze samenle ving een onvervreemdbaar ele ment van de Nederlandse cultuur is", lijkt de ambtenaar uit de nota te citeren. Rigault zegt dat het programme ren nog nooit zo gemakkelijk is ge weest als juist deze keer. De Werf- poptraditie leert dat van de vijf bands er vier Nederlands zijn, waaronder één Leidse. De vijfde band, de afsluiter, is meestal en buitenlands en het meest bekend. Rigault: "We hebben ons in het ver leden toch altijd blindgestaard op die buitenlandse groep die de grote trekker moest zijn. Was het je dan eindelijk gelukt, dan zeiden ze in eens af of schroefden op het aller laatste moment hun eisen heel hoog op". Bruins: "Het is nogal eens voorgekomen dat we met stic kers over de affiches heen moesten plakken vanwege al die mutaties". "Nu", vervolgt Rigault, "hadden we het geluk dat er in juli net twee Afrikaanse bands in Nederland verblijven. De ervaring leert ook dat er eind augustus bijna geen band meer te krijgen is. Dus die verschuiving naar juli is ook in dat opzicht een groot voordeel. Ik had de programmering in een mum van tijd rond". Loeld Knol terug met eigen soloprogramma NAARDEN (GPD) - Ze heeft haar naam niet mee, maar wèl haar gezicht, haar uitstraling. Ze verandert ge makkelijk van een Pietje Bel-achtige vrouw (zonder make-up) in een lachend Doris Day-type (wanneer ze zorgvuldig is opgemaakt). Daarom is haar bijnaam: Doris, naar een bedenksel van Jasperina de Jong. door Margriet Hunfeld Ze heeft een prachtige stem (zegt daarover: "Zon der onbescheiden te klin ken, kan ik zeker stellen dat ik beter zing dan Martine Bijl, Jenny Arean of Adèle Bloemendaal") en een mak kelijke manier van" bewe gen. Loeki Knol is intussen al weer 40. Veel mensen kennen haar uit de tijd dat ze als jonge actrice mee werkte aan de succesvolle tv-serie 'Kunt u mij de \veg naar Hameien, vertellen?' en van die ene hit die ze maakte: 'Algebra'. Sinds ze drie jaar geleden een ernstige achillespeesblessure op liep brak er voor haar een moeilijke periode aan. Het werk kon ze ver geten, er waren huilbuien en de pressies. Nu, achteraf bezien, zegt ze daarover: "Toch was het een nutttige periode. Ik weet wie ik ben, waar ik sta. Daarom heb ik be sloten om zélf te beslissen wat ik op het podium breng. De tijd dat an deren dat voor mij deden is voor bij." Loeki Knol treedt tegenwoordig op in het 'schnabbel-circuit' met een café chantant-achtig liedjes programma, waarin zij Neder landstalige en buitenlandse tek sten ten gehore brengt. Doordat zij op dit moment in de begin-fase zit van een solocarrière en een eerste aanlooptijd wil overbruggen, zal ze als zangeres-entertainer (nog) niet in de theaters staan. Emotioneel Loeki Knol, emotioneel, extra vert en prachtig in haar mimiek: "Ze kunnen allemaal de pot op. Ik heb jarenlang meegedraaid in dit vak, ik heb een mooie stem en ge noeg ervaring. Dan is het wel zuur om te moeten constateren dat wij, de oudere artiesten, er gewoon niet meer bij horen. Kijk eens naar zan geressen als Conny Vandenbos. Die tellen niet meer mee...Bij mij is daar dan nog eens een ernstig been-probleem bij gekomen met alle vervelende gevolgen van dien. 'Kneusje-Knol' werd het opeens, wantje héd dus wat. En de mensen vergeten al het andere snel! Ik heb dat heel erg gevonden. Maar het aller-ergste vind ik dat velen van ons het veld hebben moeten ruimen voor een nieuwe generatie jongeren. Mensen die maar een scheet hoeven te laten of ze krijgen al een eigen televisie show aangeboden. Peter Jan Rens, Bart Peters, Karin Bloemen, Goe- dele Liekens, Adelheit Roosen, noem maar op. Het is me nogal niet wat om als twintigjarige meteen maar voor een miljoenenpubliek je eigen (nog absoluut niet gevormde) persoonlijkheid te moeten gebrui ken. Ik denk dat dit zeer ten koste van kwaliteit gaat. En datzelfde geldt voor de artiesten die éven een hitje scoren en dan direkt met héle series op de televisie zitten". "Enkele jaren geleden", zegt ze dan, met nadruk "sprak ik Adèle Bloemendaal na afloop van haar eerste soloprogramma. Waarom, vroeg ik haar, heb je dit niet tien jaar eerder gedaan? Daar kreeg ik direkt een afdoende antwoord op: 'Omdat ik geen minuut eerder dan vandaag pas de bagage en de le venservaring gehad zou hebben om een eigen programma te dra gen!' Ze was bijna vijftig, toen." Eigen weg "En nu", gaat Loeki verder, met lange, slanke vingers over haar voorhoofd strijkend, "heb ik dat gevoel ook: vanaf mijn veerstigste, heb ik gedacht, ga ik mijn eigen weg. Ik vind dat ik intussen, heel langzaam, iets voor mezelf kan op bouwen. Ik ben ook niet meer de zangeres die liedjes zingt, ik ben de zangeres geworden die teksten ver tolkt, die de betekenis van een lied kan uitdragen! En dat vind ik fan tastisch om te doen, héérlijk om op die manier bezig te zijn met amuse ment. Want, nee, ik heb geen bood schap, ik hoef niet het wereldleed uit te spitten. Ik heb genoeg klap pen gehad om iets te melden te hebben. En dat doe ik dan ook, met alles wat in me zit, met hart en ziel en veertig intensief doorleefde ja ren achter me!" "Bovendien", heel ernstig nu "is het zingen en optreden een harts tocht in mijn leven die door niets anders vervangen kan worden. Ik heb nooit de wens gehad te trou wen, kinderen te krijgen. Ja, éven, bp mijn dertigste, maar die gevoe lens waren snel voorbij. Dit vak echter, is me altijd bezig blijven houden! Daarom voel ik me sterk genoeg om mijn eigen kansen te creëren, want ik ben dan wel emo tioneel, toch stijg ik altijd weer sterker boven mezelf uit dan de mensen verwachten." Lachend: "Ik ben van plan te gaan werken aan een fantastische elpee en ik belóóf dat ik daarmee dwars in zal gaan tegen de vervlak king, de elektronika en de onbe nulligheid!" de onbenulligheid Loeki Knol: ingaan tegen de vervlakking Bruins denkt dat het zevende Werfpopfestival ook voor de om wonenden "het meest aangename van allemaal zal zijn". Want: "In het verleden volgden we die trend van al die gitaarbandjes. Nu is het niet meer zo westers maar juist dansbaar en swingend en dat is toch een anderssoortige herrie". Bruins prijst de tolerantie die de omwonenden al die zes keer aan de dag hebben gelegd. Om die bijzon dere relatie met de nimmer klagen de omwonenden in stand te hou den zullen ze ook dit jaar weer huis- aan-huis worden benaderd met een brief waarin ze kunnen lezen wat hen te waqhten staat. Leidse Hout Bruins en Rigault onthullen dat als ze ook deze zevende keer weer een Werfpop op traditionele leest hadden moeten schoeien, er tever geefs een beroep op hen vVas ge daan. Bruins maakt het zelfs nog bonter: "Het is wat mij betreft ook geen must meer dat er elk jaar Werfpop moet zijn. Misschien moe ten we eens heel wat anders gaan doen. Ik krijg het ook steeds druk ker met het waterpodium tijdens de Lakenfeesten, bij de Waag. Mis schien dat we dat meer moeten uit bouwen". Maar hoe zit het dan met jullie plannen om de dingen grootser aan te pakken en naar het Leidse Hout te verhuizen Bruins: "We hebben dat vage idee eens gehad, ja. Met een podi um van 80 meter en megasterren erop en 20.000 mensen op het gras veld. Maar als we naar de Leidse Hout verkassen hebben we alleen al een jaar nodig om alle bezwaar schriften van de omwonenden daar te beantwoorden. En verder heb ben we er gewoon geen geld voor. Misschien dat Pepsi ons wil hel pen. En als Michael dan ook nog komt..." Rigault: "Je ziet andere festivals in de regio zoals Vlietpop in Leids- chendam en Waterpop in Waterin gen groter en groter worden. Er gaat daar ook steeds meer geld in zitten. Het leuke van Werfpop is dat het klein blijft maar toch groot genoeg is om het als een uitdaging te beschouwen. Maar geld is het het grootste probleem. Als je na gaat dat we voor de huur van de P.A. 2500 kwijt zijn, nog eens 3500 voor het podium en de toiletwagen en 2.000 gulden aan posters en het programmaboekje, nou dan ben je al door je subsidie heen. Dan heb je nog niet één band gecontracteerd. Goedkoper dan we het nu doen, kan niet". LONDEN (DPA) - Bij Christie's in Londen is gisteren een tekening van de filmster Greta Garbo open baar verkocht voor ruim 3500 gul den. Zij toont een papegaai en zij was een van 230 veilingstukken uit de nalatenschap van de decoront werper Cecil Beaton. Het geheel bracht 158.328 pond sterling op en 99,65 procent van alle voorwerpen vond een koper. De hoogste prijs werd betaald voor een decorontwerp voor de musical "My Fair Lady", dat yoor 7.480 pond sterling werd gekocht door iemand die anoniem wenste te blijven. 2 3) 3 2) 4 8) 5 7) 6 4) 7 9) 8 5) 9 (14) 0 (19) 1 (11) 2 6) 3 (18) 4 (25) 5 (29) 6 (10) 7 (21) 8 (30) 21 (33) 23 24 (17) 25 (15) 26 (12) 27 (35) 28 (28) 29 (16) 30 (20) 31 (36) 34 (38) 35 (27) 36 (24) 37 (31) 38 (37) Nothing's Gonna Change Glenn Mede i ros Dirty Diana Mi chael Jackson Theme from S Ex press - S Express Fast Car Tracy Chapman Blue monday 88 New Order Divine Emotions Narada Perfect Fair ground Attraction Tomorrow People Ziggy Marley Ma che bello Eros Ramazzotti South Africa Re velation Time A love supreme Will Downing Everywhere Fleetwood Mac Ponte a cantar Jose Feliciano Push it Salt n Pepa Wild World - Maxi Priest Bamboleo Gipsy Kings My love J Iglesi- cis en S Wonder Chica Cubana Tatjana Fragile Sting Love will save the day Whitney Houston The race Yello Do you love me The contours Get Lucky Jer- maine Stewart One more try George michael yeke yeke Mory Kante My o)ie temptation Mica Paris The payback mix part one James Brown Alphabet Street Prince I don't want to live Foreigner The blood that mooves the body A ha Pamela Toto Don't wanna give up Denis Jones Anything for you Grant en For syth Im nin'alu Ofra Haza Prove your love Taylor Dayne Who's leaving who Hazell Dean Hey Mr heartache Kim Wilde Paradise Sade Made in Russia - CCCP DEN HAAG (ANP) - Jazz Inn, naar verluidt de grootste in jazz gespecialiseerde muziekwinkel van Nederland, zal dit jaar niet met een stand op het North Sea Jazz Festival staan. Dat komt door een ruzie tussen de eigenares van de Jazz Inrr-zaken, A. Loonstijn, en de organisator van het festval, Paul Acket. Ze waren ooit kameraden, maar gisteren moest de president van de rechtbank in Den Haag, mr. M. Wijnholt, tussenbeide komen. Jazz Inn had een kort geding aangespannen om alsnog een plaatsje op het festival te krij gen, maar verloor de procedure ter zitting op praktische gronden: Acket heeft alle plaatsen reeds vergeven en kan daaraan niets meer ver anderen. Jazz Inn heeft sinds 1976 altijd op Acket's festival gestaan en zou de laatste jaren bijna 20.000 gulden winst per keer hebben gemaakt. Jazz Inn rekende er op ook dit jaar door Acket te worden uitgenodigd. Loonstijn had al een op het festival van dit jaar toegespitste voorraad platen, cd's en cassettes ingeslagen en het per soneel verboden om ten tijde van het festival met vakantie te gaan, toen zij in april „als een donderslag bij heldere hemel" een brief van Acket kreeg waarin stond dat ze niet langer welkom was op zijn festival. Dat betekende een flinke schadepost voor Loonstijn, want alle voorbereidingen werden er mee teniet gedaan. Ze was bovendien verbijsterd, want de laatste keer dat ze Acket ontmoette waren ze nog zo gezellig koffie gaan drinken. De raadsman van Acket liet gisteren weten dat er de afgelopen driejaar teveel geduvel met Jazz Inn was geweest. De zaak zou op het festi val hinderlijke solo-activiteiten hebben ont plooid, lawaai hebben gemaakt en opdringerig zijn geweest tegen artiesten. Bovendien voelde Acket zich niet verplicht om iemand uit te no digen alleen maar omdat hij dat in voorgaande jaren wel steeds had gedaan. Er zijn weieens woorden geweest, maar alles is altijd weer bijgelegd, aldus Loonstijn. Zij vermoedt een andere achtergrond. Ze organi seert sinds 1986 een eigen jaarlijks fcstivalletje: de „Jazz Inn Party" in Noordwijk voor 400 mensen. Ze denkt dat dit Acket in het verkeer de keelgat is geschoten. Acket's raadsman ver klaarde echter dat zijn cliënt niet bang is van Loonstijn's festival.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 23