LEIDSCH DAGBLAD Pesticide bedreigt drinkwater mum Oranje in finale Nationaal feest na 'bevrijding' Oranje Specialisten verhogen druk: elke week een zondagsdienst VANDAAG VERGETEN WE nc ROM NEDERLAND WINT! EN DAT VIEREN WE..... Waterleidingbedrijven kunnen met moeite aan normen voldoen Opleiding tonringcarchauffeur in Alphen WOENSDAG 22 JUNI 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38656 HAMBURG - Oranje gaat op nieuw naar München. De équi pe van bondscoach Rinus Mi- chels bereikte gisteravond de finale van de Europese voet balkampioenschappen door een even sublieme als verdien de 2-1 overwinning op de thuis- spelende Westduitsers. Oranje nam daarmee sportieve wraak voor de verloren WK-finale in 1974. Evenals de finale tijdens de wereldkampioenschappen van veertien jaar geleden - ook in Westduitsland - werd de zin derende wedstrijd voor een groot deel bepaald door straf schoppen. Kort na rust kwamen de Duitsers via een penalty door Matthaus op voorsprong. Ruim een kwartier voor het einde legde de Roemeense scheidsrechter Igna ook aan de andere kant de bal op de stip nadat Marco van Basten over de benen van zijn bewaker Ko hier was gestruikeld. Ronald Koeman zorgde vervolgens voor de gelijkmaker. Toen beide teams op een ver lenging leken aan te sturen, zorgde Van Basten enkele mi nuten voor het eindsignaal voor de verrassende, maar dikver diende overwinning. Daarmee maakte Oranje een definitief einde aan een 'complex' waar mee voetballend Nederland sinds 1956 moest leven. Toen werd voor het laatst gewonnen van het buurland, ook met 2-1. "Het tweegevecht is in deze wedstrijden van eeuwige riva liteit het belangrijkste ele ment", reageerde Rinus Mi- chels na afloop. "De wijze waarop we die hebben uitge vochten was zeer indrukwek kend". Zijn Duitse collega Franz Beckenbauer was gedesillusio neerd na de niet ingecalculeer de nederlaag. "De Hollanders waren in de duels agressiever", aldus de teamchef die de Oran je-zege 'niet onverdiend, wel fortuinlijk' noemde. Canada zet acht Russen land uit OTTAWA (AP) - Canada heeft vorige week acht Sovjet-diplo maten uitgewezen omdat zij zich aan spionage zouden hebben schuldig gemaakt. Het Canadese persbureau Canadian Press be richtte gisteren dat voorts negen Sovjet-diplomaten die het afge lopen half jaar na afloop van hun diensttermijn naar de Sovjetunie zijn vertrokken, te horen hebben gekregen dat hun terugkeer niet meer gewenst is. De Russische spionage-activiteiten zouden zich voornamelijk op technologi sche en wetenschappelijke doe len hebben gericht, maar in en kele gevallen ook van militaire aard zijn geweest. Noordwij k onderscheiden NOORDWIJK De badplaats Noordwijk heeft van de Europese Commissie en de Europese Milieu stichting de onderscheiding 'De Blauwe Vlag' gekregen. De onder scheiding wordt dit jaar uitgereikt aan acht badplaatsen, waaronder Domburg, Terschelling en Ame land. De badplaatsen zijn beoor deeld op milieuaspecten en kwali teit van het zeewater. De schoonste badplaatsen zijn onderscheiden. DÜSSELDORF (GPD) In laboratoria van Nederlandse en Westduitse waterleidingmaatschappijen is kort geleden ontdekt dat er, behalve in rivier- en grondwater, ook in re genwater pesticiden voorkomen. Het gif, voornamelijk af komstig van de landbouw, kan via grond- en oppervlakte water het drinkwater besmetten. Als op korte termijn geen maatregelen worden genomen, dreigt de drinkwatervoor ziening in de volgende eeuw in gevaar te komen. Een soldate van de Iraanse verzetsbeweging Mudjaheddin loopt temid den van gevangen genomen landgenoten in een kamp op Iraaks grondge bied. Het bevrijdingsleger, gesteund door Iraq, zegt 1.400 Iraanse soldaten gevangen te hebben genomen bij de verovering van de stad Mehran. Dat is in Düsseldorf meegedeeld door prof. Naber uit Stuttgart, pre sident van de Internationale Ar- beitsgemeinschaft der Wasserwer- ke im Rheineinzugsgebiet (IAWR), de overkoepelende organisatie van ruim honderd waterleidingbedrij ven in het stroomgebied van de Rijn tussen de Alpen en de Noord zee. Voor Nederland is daarbij aan gesloten de Rijncommissie Water leidingbedrijven te Amsterdam. Tussen december vorig jaar en april van dit jaar zijn in Amsterdam en in verschillende delen van de randstad bij een aantal proeven on verantwoorde concentraties atra- zin en bentazon in regenwater aan getroffen. De metingen - 1,03 mi crogram atrazin en 0,3 microgram bentazon per liter - zijn inmiddels bevestigd door het Rijks Instituut voor Volksgezondheid en Milieu hygiëne (RIVM) te Bilthoven, al dus Naber. Intussen zijn eind mei ook mon sters regenwater onderzocht door het Gas-, Elektriciteit- en Waterlei dingbedrijf van Keulen. Bij deze proeven werden de stoffen atrazin en simazin aangetroffen "in con centraties die een veelvoud vor- Naber deed een beroep op de po litici van de Europese Gemeen schap om verdergaande milieu maatregelen af te kondigen voor industrie en landbouw. Met na druk voegde hij er aan toe geen het ze te beginnen tegen deze bedrijfs takken, "want zonder industrie en landbouw kunnen we niet leven". Uit metingen is volgens 1AWR- president Naber echter gebleken dat de verbetering van het drink water steeds langzamer gaat. De drinkwaterbedrijven richten hun hoop dan ook op de bijeenkomst van de Europese milieuministers in Frankfort eind van deze maand. Naber wil dan graag concrete ac ties en geen verklaringen. "Intus sen worden we opnieuw gealar meerd door de recente algengroei in de Noord- en Oostzee en de zee hondenster fte. De ramp bij Sandoz heeft geen ommekeer gebracht" Naber benadrukte dat het actie programma ter bescherming van de Rijn niet ver genoeg gaat. „Pes ticiden in het Rijnwater, de belang rijke leverancier van het drinkwa ter in Europa, moeten eenvoudig worden verboden". LEIDEN/ALPHEN Na het laatste fluitsignaal stroomde gis teravond het tv-kijkend thuis front massaal de straat op om de overwinning van Oranje op West duitsland te vieren. In Leiden, Alphen en vele andere plaatsen in de streek ontstonden Italiaan se toestanden met toeterende au to's, omstuwd door uitbundige feestvierders. Nog nooit eerder, zelfs niet toen het Nederlands elftal zich voor de WK-finale van 1974 plaatste, voltrok zich na een sportieve prestatie zo'n spontaan nationaal feest als gisteravond na het succes van de ploeg van Rinus Michels. De wedstrijd trok -in de tweede helft- het ongekende aantal van 5,8 miljoen televisie kijkers, die hun waardering voor het schouwspel uitdrukten in een 'rapportcijfer' van 8,6. In de Leidse binnenstad hield het feestgedruis tot diep in de nacht aan. Mensen bleven, half uit de auto hangend, zingend en schreeuwend rondjes rijden. In oranje kledij gehulde feestvier ders zwaaiden met vlaggen en zongen uit volle borst. De cafés puilden uit door de plotselinge toeloop. De taferelen, zoals op televisie te zien van beschilderde gezich ten en oranje geverfd haar, wa ren nu ook in Leiden te bewonde ren. "We zijn bevrijd", was van nacht een veel gehoorde uit spraak. Sommigen zeiden niet meer te weten of het nu 5 mei was of 21 juni. De oude rivaliteit met Duitsland was onmiskenbaar de rode draad in het festijn. De feestvreugde kwam tot vol le ontlading op het waterpodium voor de Hoogstraatkelders. Te veel mensen wilden zich bij de deinende massa voegen en tal van oranjesupporters namen, al dan niet vrijwillig, een verfrissende duik. Cafés bleven veel langer open dan toegestaan. Een glas bier was, voor wie er een kon be machtigen, een kostbaar goed. Vrijwel nergens liep het echt uit de hand. In Leiden sneuvel den enkele bloembakken en wer den kleine vernielingen aange richt. Op de Nieuwe Beesten markt leefden enkele al te uit bundige feestgangers zich uit op de auto van een 40-jarige vrouw. In de duin- en bollenstreek werd de overwinning van het Ne derlands elftal vooral in de plaat selijke cafés gevierd. In Sassen- heim kwamen bij de politie en kele klachten binnen over ge- luidoverlast bij een van de kroe gen. "Uniek voor een dinsdag avond". aldus een politieman. In Katwijk, Noordwijk en Nicuw- Vennep verzamelden zich enkele groepen luidruchtige jongeren op straat. In Nicuw-Vennep kwam bij de politie ook een melding binnen over groepen jongeren die Duitse automobilisten lastigvie len. De politie heeft echter niet hoeven in te grijpen. In Hoofd dorp werden door feestvierende jeugd enkele ruiten van een plaat selijke school ingegooid. Elders in den lande ging het er hier en daar wat harder aan toe. In Den Haag, Scheveningen en Rotterdam deden zich rellen voor, waarbij nogal wat ruiten van winkels, trams en auto's sneuvelden. De politie arresteerde rond middernacht in de binnenstad van Den Haag een man wegens openlijke geweldpleging en VANDAAG moest herhaaldelijk optreden. Een bouwstelling in de buurt van het Binnenhof werd door een meute van enkele honderden jon geren in brand gestoken. In Rotterdam greep de poli tie al enkele minuten na afloop van de wedstrijd in, toen enkele honderden jongeren zich verza melden in de buurt van het Hof plein en ruiten van passerende trams begonnen te bekogelen. In Amsterdam, waar de vreug de zich concentreerde op het Leidseplein en het Rembrandt- plein, deden zich geen problemen voor. Het gemeentelijk vervoer bedrijf besloot voor alle zeker heid om vanaf kwart voor elf geen trams meer te laten rijden. Het waterleidingbedrijf Noord- West-Brabant had wel op een heel aparte manier rekening gehouden met de wedstrijd. Werkzaamheden aan een hoofd leiding, die aanvankelijk voor 's avonds waren gepland, werden opgeschort tot na middernacht. De ervaring leerde namelijk dat tijdens en vooral na massaal be keken wedstrijden druk van het toilet gebruik wordt gemaakt. BIJ DE FOTO'S: Boven de feest vreugde op de Prinsesseka.de in Leiden. Onder Marco van Basten opnieuw matchwinner voor Oran je, die door fors ingrijpen van de Duitse doelman nog van een doel punt wordt afgehouden. UTRECHT (ANP) - De medisch specialisten gaan door met actie voeren. Voorlopig zullen de specia listen elke week een dag 'zondags dienst draaien' en alleen voor spoedgevallen bereikbaar zijn. Volgens een woordvoerder van de specialistenvereniging LSV kun nen de medici dit pressiemiddel in principe tot in het oneindige blij ven volhouden. De zondagsdienst zal elke week een dag verschuiven. Aanstaande maandag is de eerste officiële actie dag, de week daarop is de dinsdag aan de beurt, enzovoorts. Voor maandag zullen de afspraken met patiënten worden afgezegd. Daar na hoopt de LSV dat patiënten en doorverwijzende huisartsen vol doende op de hoogte zijn om reke ning te kunnen houden met de ac tiedagen. De ziekenhuizen zullen volgens de LSV-woordvoerder ad- (fótisserie-^ Oucfc Ceycfero 'WEEKMENU: 4 gangen incl. 2 glazen wijn en koffie Tafelreservering 071 -133144 vertenties zetten met de juiste data. De specialistenvereniging is te vreden over de respons op de actie- oproep van gisteren. Vrijwel alle specialisten hebben volgens de LSV aan de actie deelgenomen. Enkele academische ziekenhuizen meldden echter dat het gisteren even druk was als op een normale werkdag. De LSV stelt dat zich nergens problemen hebben voorgedaan, al zijn hier en daar wel patiënten die niet op de hoogte waren onverrich ter zake napr huis gestuurd. Er wa ren gisteren ook specialisten die uit principe weigerden mee te sta ken, maar hoeveel dat er waren wist de LSV niet. De woordvoerder houdt het er op dat het om "een en kel, incidenteel geval" ging. Het Landelijk Patiënten/Consu menten Platform (LPCP) over weegt juridische stappen tegen de specialisten. Volgens woordvoer der Van der Wilk gaan de specialis ten veel te ver, nu nieuwe acties zijn aangekondigd waarvan de pa tiënt de dupe wordt. (zie verder pagina 3) Dringende oproep aan alle scholieren en studenten die examen hebben gedaan. Zie pagina 20 Norminkomen specialisten in najaar bepaald DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning (sociale zaken) wil in het najaar een beslissing over het definitieve norminkomen voor specialisten nemen. De minister antwoordde dit van daag in de Kamer op vragen van het PvdA-kamerlid Buur- meijer. De Koning zei in staat te zijn het norminkomen vast te stel len zonder rekening te houden met de in 1984 gesloten over eenkomst met de specialisten. Er moeten echter nog gesprek ken plaats hebben met de Lan delijke Specialisten Vereni ging, ook over de bezwaren die het kabinet heeft tegen de ma nier waarop de specialisten het akkoord naleven. Af en toe zon Droog en af en toe zon. Minimumtem peratuur ongeveer 11 graden. Middag- temperatuur rond 18 graden. Matige noordwestenwind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Droog weer. Vrijdag wolkenvelden en een middagtempc- ratuur van rond 18 graden. Daarna pe rioden met zon en Donderdag 23 juni zon op: 05.20 uur. zon onder: 22.04 uur; maan op: 15.04 uur, maan onder: 01.36 Waterstanden te Katwijk hoog water: 10.39 en 22.58 uur; laag water: 05.29 en 18.36 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Stichting Leerlingstel sel Wegvervoer in Alphen aan den Rijn heeft gisteren het startsein gegeven voor een driejarige opleiding tot touringcarchauffeur. De eerste in Nederland. De stu die, die in september begint, is bedoeld voor school verlaters. Mr. Pieter van Vollenhoven, voorzitter van de Raad voor de Verkeersveiligheid, presenteerde de nieuwe opleiding. De schoolverlaters werken vier dagen in de week bij een touringcarbedrijf en één dag wordt aandacht be steed aan onder meer onderhoud van de bus, het voor bereiden van busreizen, het verkopen van reizen, toe ristische aardrijkskunde, buitenlandse talen enz. Het voltooien van de opleiding wordt beloond met het di ploma Medewerker Besloten Toeristisch Busvervoer. Over het waarom van deze opleiding zegt Petra van Veen van de stichting: "De bedrijven hebben er om ge vraagd. Ze willen niet alleen een nieuwe doelgroep van klanten aanboren, maar ook verjongen. Want er is sprake van vergrijzing onder de touringcarchauffeurs. De mensen die de opleiding afsluiten krijgen dan ook gegarandeerd een baan". Omdat een touringcarchauffeur de leeftijd van 21 jaar moet hebben alvorens hij achter het stuur mag plaatsnemen, heeft de stichting de minister van ver keer en waterstaat ontheffing gevraagd. In eerste instantie kunnen er 80 schoolverlaters wor den geplaatst. Nu al hebben er 50 gereageerd. "En het leuke daarvan is", zegt Petra van Veen, "dat 25 procent van hen vrouw is". Terry Waite met kerst wellicht vrij LONDEN (AP) - Dé Iraanse rege ring werkt aan een voorlopig sche ma voor de vrijlating van de in Li banon gegijzelde en in Iran gevan gen zittende Britten en een Ier die rond Kerstmis moet plaatsvinden. Dat meldde gisteren de Britse ra dio-organisatie IRN. Het gaat om drie gijzelaars in Libanon, onder wie de Britse gezant van de Angli- kaanse kerk, Terry Waite, en twee Britse gevangenen in Teheran. Waite zou overigens als laatste wor den vrijgelaten. Zowel het Britse ministerie van buitenandse zaken als de Iraanse ambassade in Lon den weigerden commentaar te le veren op het bericht. Volgens IRN hebben de regering van Iran en vier Britse parlementa riërs, die zondag naar Iran waren gevlogen op initiatief van de aarts bisschop van Canterbury, een ak koord bereikt over schadeloosstel lingen voor beschadigde diploma tieke gebouwen. Teheran zal bij die uitwisseling 1 miljoen pond rijkei worden.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1