Het wonder is alsnog geschied Gullit: 'Beter kun je toch bijna niet spelen' SP0ÏTV an de V-jLij* Oranje over de rug van aartsrivaal in EK-finale WOENSDAG 22 JUNI 1988 SPORT PAGINA 17 HAMBURG (GPD) „We gaan nog niet naar huis, nog lange niet, nog lange niet". Het gebrul van de oranjespelers moet tot ver buiten de stadionpoorten van het Hamburger Volksparkstadion te horen zijn geweest. Zij waren door het dolle heen van vreugde. Maar wie ging er gisteravond eigenlijk niet uit zijn bol na de schit terende 2-1 overwinning op Westduitsland? Net als tegen Engeland fungeerde Marco van Basten ook tegen Duits land als de beul van Oranje. Eerst 'versierde' hij een strafschop en één minuut voor tijd tekende hij voor de winnende treffer. „Toen Wouters mij in de diepte aanspeel de, twijfelde ik eerst wat ik moest doen. Ik besloot een sliding te ne men en kon de bal nog net in het ui terste hoekje tikken". Dan, een tikje baldadig: „Ik heb bij dat doelpunt een foutje ge maakt. Ik had hem er in de aller laatste minuut in moeten schieten. De volgende keer zal ik eerst op de klok kijken. Ik groei trouwens steeds beter in vorm. Dit was mijn beste wedstrijd sinds jaren". Op de vraag hoe hij dacht over het spel van zijn directe tegenstan der Kohier, antwoordde het feest varken quasi nonchalant: „Kohier? Wie is dat?" Na een dun lachje ging de Milanees, nog allerminst seri eus, verder met: „Ach, die jongen heeft best wel goed gespeeld. Al leen net niet goed genoeg. Hij heeft een penalty veroorzaakt en ik heb ook nog een doelpunt tegen hem gemaakt." Hans van Breukelen zei de ge voelens van '74 bij zich te hebben opgeroepen. „Ik weet dat nog goed, ik was 17 jaar en we zaten bij ons thuis allemaal met Oranje shirtjes aan voor de buis. Het klinkt misschien gek, maar voor mij is vandaag het Europees kam pioenschap eigenlijk begonnen". De keeper van Oranje bestreed dat hij na het penalty-doelpunt van Lothar Matthaus helemaal over de rooie was geweest. „Er moest op dat moment gewoon iemand de scheidsrechter tot de orde roepen en omdat ik het dichtst bij hem in de buurt was, heb ik dat maar ge daan". De falende Roemeen Igna gaf de wild protesterende Utrech ter daarop een gele kaart, die overi gens geen gevolgen voor hem heeft met het oog op de finale in Mün- chen. Van Breukelen: „Ik heb hem even in een mengelmoesje van Duits en Engels toegesproken, maar ik had wel het idee dat hij mij goed begreep. En als ik echt door het lint was geweest, had ik vlak daarna de verzorger van de West duitsers zijn petje wel van het hoofd geslagen toen die het veld inkwam". Pikant De meeste spelers van het Ne derlands elftal hopen nu op een fi nale tegen Italië. Jan Wouters is een van hen. „Dat wordt vast een leuke wedstrijd, met voor de Italia nen ook nog een pikant tintje door dat Gullit, Van Basten en Rijkaard bij ons spelen. Het mooiste mo ment voor mij was toen ik Matt haus na afloop een hand gaf. Ik heb alleen maar gelachen. Maar als we straks de finale verliezen, is de overwinning op de Westduitsers toch nog voor niks geweest". Ruud Gullit leverde gisteren zijn beste voorstelling tijdens dit Euro pees kampioenschap af. Vooral dat ene moment vlak voor tijd maakte enorme indruk. Hij was toen zijn verdedigers te hulp gesneld en veerde bij een hoge voorzet van Thon zo krachtig op dat hij haast boven de lichtmasten van het sta dion uitsteeg. „Beter kun je toch bijna niet spelen," vond Gullit. „Al leen bij die strafschop van Matt haus was ik even over de rooie. Die Duitsers zeiden zelf ook dat het cadeautje was. Een van hen, Frank Mill, voorspelde toen trouwens al dat wij ook een penalty zouden krijgen." „De Duitsers," aldus superinval ler Kieft, die zei vrede met zijn rol van invaller te hebben („Ik heb me er bij neergelegd"), „zijn me ver schrikkelijk tegengevallen. Ze kwamen natuurlijk weer op een verschrikkelijke manier op 1-0, een typisch Duitse goal. Maar ook daar na bleven ze heel bang. Dat kun je als thuisland toch niet maken." En Jan Wouters: „Vooraf zei die Berti Vogts (assistent-coach van Franz Beckenbauer) dat wij na een uur kapot zouden komen te zitten. Maar het was net andersom. In plaats dat zij doordrukten, drukten wij door. Vooral die Matthaus was op. Hij ging het laatste half uur nauwelijks nog diep. Ceasar Luis Menotti, de vroegere coach van het Argentijnse elftal en De inleiding tot de gelijkmaker van Oranje. Van Bastens tegenstander Kohier zet een sliding in waarna scheidsrechter Igna de hal op de stip legt. onlangs ontslagen bij Atletico Ma drid beweegt zich stoïcijns als al tijd door de hossende massa. Een onduidelijk groepje landgenoten met zich meevoerend. „Wat ik van de wedstrijd vond? Fantastisch. Nederland was een verdiende win naar en heeft weer een goed elftal. Marco van Basten was voor mij de absolute uitblinker." Thijs Libregts heeft zich onttrok ken aan het feestgewoel. De opvol ger van Michels moet enkele uren later het eerste toestel naar Mun- chen halen en besluit vroeg onder de wol te gaan. Libregts: „Deze overwinning was erg goed voor het Nederlandse voetbal. We snakten naar een succes." De beide straf schoppen betitelt hij als nonsens. „Maar het doelpunt van Van Bas ten was grote klasse." Nadat zij het diner hebben ge bruikt zijn de meeste spelers met hun partners per taxi naar een dis cotheek in de binnenstad van Hamburg vertrokken, waar de 'hel den' zich ontspannen en bijkomen van de nu al gedenkwaardige Gro te Wedstrijd. Dinsdag. 21 juni. Had"ik tegen de Ieren de belangrijkste misser in mijn carrière, tegen de Mannschaft schoot ik de belang rijkste penalty uit mijn loopbaan binnen. Wat een moment. Ik heb me uiterst geconcentreerd en ge probeerd me niet van mijn stuk te laten brengen. Geprobeerd heb ben ze het wel. Lothar Matthaus had met de hak van zijn schoen een kuil in de penaltystip ge maakt. Ik heb de bal er gewoon zgd. Geen moment heb ik gedacht aan het feit dat ik die bal kon missen. Wel erna. toen die bal erin zat. Op dat moment dacht ik: Ronald nu had je Ne derland naast de finale kunnen schieten. Ik heb er echter veel en belangrijke ingeschoten. Het ge voel dat ik nu had, heb ik nog nooit mogen hebben. Heerlijk. Natuurlijk was het een uitge lokte strafschop. Maar wat geeft het. De penalty die de Duitsers kregen was er helemaal geen. De scheidsrechter heeft dat ook ge weten anders had hij de bal nooit voor ons op de stip gelegd. En toen die treffer van Marco. Op een mooier moment in de wed strijd had dat doelpunt niet kun nen vallen. Dat is pure klasse. Klasse van Marco. Draaien en schieten, terwijl wij al met de ge dachten bij de verlenging waren. Perfect. We staan in de finale. De beste ploeg hoort daarin thuis. En wij waren tegen de Mannschaft duidelijk de beteren. Geen moment kondeii ze ons be dreigen. Vandaar dat ze al snel hun smerigheden uit de kast haalden. Matthaus, Voller en Mill zijn meesters in het provoceren en uit lokken. Ik kreeg gedurende de wedstrijd een vreselijke hekel aan die mensen. Dan kun je ze al leen maar straffen door van ze te winnen. Wat hadden ze de pest in. Met het shirtje van Thon heb ik mijn achterste afgeveegd. Niet voor Thon, want dat was nog een van de sportiefsten. Maar voor die anderen. Bah. Voller ging voor de rust al bo ven op mijn geblesseerde voet staan. Mijn enkel zwikte en van af dat moment heb ik geen bal meer zonder pijn kunnen trap pen. Maar dan, juist omdat het de Duitsers zijn, komen er krach ten vrij. waar jezelf het bestaan niet van weet. We wilden, zouden en moesten. We gingen tot de grens en soms erover. Ik mag rus tig bekennen dat tijdens die an derhalf uur de haatgevoelens je gens onze tegenstander alleen nog maar toenamen. Ze hebben niets anders gedaan dan bij de scheidsrechter gezeurd om gele kaarten voor ons. Wij hebben daarentegen gevoetbald. En daarom ook gewonnen. In de middenlinie hadden we steeds een man extra en dat is uiteinde lijk onze winst geweest. Moeite hebben we alleen gehad na die strafschop voor hen. Toen raakte de vlam in de pan en con centreerden sommigen zich niet meer op het spel maar veel meer op de tegenstander. Dat waren moeilijke momenten, maar mede door goed ingrijpen vanaf de kant, bezonnen we ons toch op on ze kwaliteiten. En dat die veel be ter waren dan die van de Duit sers heeft iedereen kunnen zien. We hebben met ze afgerekend op een manier die hen lang zal heu gen. Ik ben er blij om. Het was een verlossing. En nu. Nu gaan we feesten en ons vervolgens voorbereiden op de finale. Ik hoop dat we Italië i als tegenstander krijgen, want dat elftal wil er ook voor voetbal len. De Russen zeker niet. Dat hebben we in Keulen al ervaren. Maar ook de Russen kunnen nu een ander Oranje verwachten. Na het laatste half uur van die openingswedstrijd kregen we i verwijten dat we te lief waren. Dat we mietjes waren. Daar heb ben we denk ik in het vervolg van het toernooi toch aardig mee af gerekend. RONALD KOEMAN HAMBURG (GPD) Het wonder is toch nog geschied. Waar miljoenen Nederlanders 32 jaar lang reikhalzend naar hebben uitgezien, lukte gisteravond in Hamburg. Veertien jaar na de verloren WK-finale in München, die bit ter smaakte als gal, zegevierde Oranje met dezelfde cijfers (1-2) als waarmee destijds in Düsseldorf werd gewonnen en in 1974 werd verloren. Was het in '56 Abe Lenstra, die beide doelpunten voor zijn rekening nam, gisteravond schoten Ronald Koeman en Marco van Basten Nederland de finale binnen van het Europees kampioenschap. genuanceerd als de genadeklap die Marco van Basten de Duitsers twee minuten voor afloop toebracht. Op aangeven van Jan Wouters stuurde hij zijn bewaker Jürgen Kohier met een fantastische beweging het bos in en prikte hij de bal vervol gens in de verste hoek, onbereik baar voor doelman Immel. Met die treffer bewees de EK-topscorer nog eens over welke ongeëvenaar de kwaliteiten hij beschikt. Waar de Italianen, de Denen en de Spanjaarden eerder in dit toer nooi niet in waren geslaagd, daar kregen de Nederlanders de Duit sers wel op de knieën. In het hol van de leeuw, waar achtduizend Oranje-supporters moesten opbok sen tegen 50.000 fans van de on overwinnelijk geachte 'Mannschaft' bewees Oranje niet alleen over de betere voetballers te beschikken, maar gaven zij de Duitsers ook nog eens een lesje in agressiviteit. Het was de basis van de dik verdiende triomf. „Dat deze ploeg voetbaltech- nisch veel in zijn mars heeft", glun derde Rinus Michels een kwartier na afloop van oor tot* oor, „wisten we. Maar daar ging het vanavond niet op de eerste plaats om. In zul ke wedstrijden van eeuwige rivali teit is het gevecht het belangrijkste element. De manier waarop de spe lers die tweegevechten hebben uit gevochten was indrukwekkend". Franz Beckenbauer werd er zelfs stil van. „Wij hebben te veel duels verloren, omdat de Hollanders in het tweegevecht agressiever wa ren. Dat is niet de schuld van de na tionale ploeg, maar van de Bundes- liga, waarin elk duel wordt afgeflo ten en bij het minste of geringste een gele kaart wordt getrokken". Zielsblij als Oranje was met de overwinning op de gehate rivaal uit het buurland, waren de teksten na afloop in de kleedkamer even on- Handelaren: 'bossen' kaarten over na wedstrijd HAMBURG (GPD) - Zwart- handelaren beleefden de dagen voorafgaande aan Nederland- Westduitsland gouden tijden. Staanplaatsen van 25 gulden brachten prijzen op variërend van 180 tot 400 gulden. Vlak voor aanvang van de wedstrijd konden de illegale verkopers hun kaartjes echter aan nie mand meer kwijt. Sommigen bleven met 'bossen' plaatsbe wijzen zitten. In het Hamburger Volks parkstadion (60.000 toeschou wers) waren veel meer Neder landers dan de 6000 voor wie de KNVB toegangsbewijzen had gekregen. Naar schatting 10 tot 12.000 in oranjekleuren uitge doste landgenoten woonden de eerste halve Finale van het EK voor landenteams bij. Ongedwongen De internationals vierden het be slissende doelpunt op een manier, die Duitsers volstrekt vreemd is. Ongedwongen en met een blijmoe digheid, die in Brazilië niet mis staat. De bitter ontgoochelde Duit se supporters konden hun ogen ook amper geloven, toen het Ne derlandse voetbalgezelschap tien minuten na afloop ineens weer op het veld verscheen. Met Ruud Gul lit voorop en een strompelende Renze de Vries als laatste van het bonte gezelschap, hield Oranje spontaan een polonaise op het veld, die herinneringen opriep aan veertien jaar geleden op het Cats- huis. Ook dit keer ontbrak Rinus Michels niet in de optocht. In de catacomben van het sta dion likten de Duitse internatio nals op dat moment de wonden. Bijna stuk voor stuk waren zij over tuigd van de finale, in het beslis sende duel beten zij echter de tan den stuk stuk op de kwaliteit en de onverzettelijkheid van een nieuwe generatie Oranje-voetballers. Die klap kwam hard aan, ook bij Lo thar Matthaus. De misschien wel meest gehate speler bij de Duitsers was echter een stuk eerlijker dan in het anderhalf uur daarvoor. „In Gullit, Rijkaard, Koeman en Van Basten heeft Nederland momen teel individueel betere voetballers dan wij. Daarom hebben wij ook verdiend verloren". Van harte kwam die bekentenis niet tot stand, net zomin als bij Bec kenbauer. „Onverdiend is de over winning van Nederland niet, for tuinlijk daarentegen wel". De teamchef, die het 'derde Kaiser- rijk' opnieuw niet met een titel heeft bekroond, doelde daarmee op de onterechte strafschop voor Oranje, maar noemde de eerste, die voor de eigen ploeg, daarentegen terecht. Beckenbauer moet een vuiltje in zijn oog hebben gehad, anders had hij kunnen zien, dat de theatrale val van Jürgen Klin- smann nooit voor een strafschop in aanmerking had mogen komen. Frank Rijkaard groet de uitzinnige Nederlandse supporters terwijl hij Ruud Gullit op zijn rug meetorst. Dat buitenkansje, negen minu ten na de rust, liet Lothar Matthaus zich niet ontnemen. De aanleiding daartoe ontstond twee minuten eerder. In een doldrieste poging een bal te onderscheppen, raakte Erwin Koeman doelman Immel. Voor de geslepen Rudi Voller was dat onmiddellijk een reden om het vuurtje op te stoken. Erwin Koem an liet zich provoceren en schopte Matthaus voor de schenen. Op dat moment waren de poppen aan het dansen en trapte Igna, een thuis- fluiter pur sang, pal daarop in de val van Klinsmann. Blunder Achteraf betreurde Michels de blunder van de Roemeen niet eens. „Het was misschien wel goed, dat die treffer viel", meende de bonds- manager oprecht. „Het was een ge vaarlijke periode, ook voor de scheidsrechter, omdat we ons met alles bezighielden, behalve met voetbal. Er was nog genoeg tijd om ons weer te gaan concentreren op het voetbal, zowel bij ons aan de lijn als in het veld. Na dat doelpunt speelden we wat vrijer en werden er meer risico's genomen, doordat er een extra spits (Kieft) bijkwam. Je hebt dan echter ook wat geluk nodig". Waar menigeen de bui al weer zag hangen, stak de blunderende Igna Oranje de helpende hand toe. „Zuiverder kun je een duel niet winnen", foeterde Beckenbauer na afloop, toen hij de val van Van Bas ten in herinnering bracht in het tweegevecht met Kohier. „Die strafschop tegen ons was er abso luut niet een", keek Ronald Koem an later terug, „die van ons was uit gelokt. Die scheidsrechter floot er echter voor, en daarmee bewees hij dat het een goedmakertje was". Tot die eerste strafschop had Oranje alles perfect onder controle en domineerde Nederland het mee slepende duel. Vooral individueel bewees Oranje dat het aanzienlijk meer in zijn mars heeft dan de Duitsers, die het vooral moeten hebben van wilskracht en ijver. En van geluk. Maar ook dat houdt een keer op. De manier waarop Erwin Koeman en Hans van Breukelen zich echter gek lieten maken door de provocerende en vaak geniepige Duitsers brak het Nederlands elftal bijna op. De blamerende arbitrage van Igna zorgde echter alsnog voor gerechtigheid. „Vanaf dat moment", prees Mi chels de ploeg, „proefden de spe lers dat er meer mogelijk was". Vanaf dat moment won Oranje de slag op het middenveld glansrijk en stonden de Duitsers met de rug tegen de muur. Nederland legde de WK-finalist van 1982 en 1986 op de pijnbank, een briljante ingeving van Marco van Basten deed de rest. „Onder deze bijzondere omstan digheden", loofde Michels de als bankzitter aan dit toernooi begon nen spits van AC Milan, „sla ik zijn prestatie nog hoger aan dan die te gen Engeland, toen hij drie keer scoorde". Gezeur „Ik hoop nu ook", hield hij een pleidooi voor Ruud Gullit, „dat het gezeur rond hem nu definitief voorbij is. In de eerste drie wed strijden heeft hij uitstekend ge speeld in dienst van de ploeg, van avond heeft hij ook individueel kunnen overtuigen". Beckenbauer reageerde er op als een boer met kiespijn. „Gullit is misschien wel de meest perfecte speler ter we reld, maar zeker in Europa. Het is onmogélijk hem 90 minuten uit te schakelen. Toch vind ik dat Borowka het tegen hem goed heeft gedaan. Ik kan me alleen niet her inneren, dat wij de laatste tien jaar zo ongelukkig hebben verloren". Voor Rinus Michels was de re-' vanche compleet. Zelfs de ondoor zichtige truc van Beckenbauer, die op het allerlaatste moment besloot om Littbarski buiten de ploeg te la ten en Mill te laten spelen, deerde hem niet meer. Elegant vond Mi chels het echter niet. „Je maakt mij niet wijs", beet hij 'der Kaiser' toe, „dat Littbarski vanwege maag krampen echt niet kon spelen, als hij tien minuten voor afloop ineens opdraaft". Een beter bewijs was nauwelijks denkbaar hoe groot de angst van Franz Beckenbauer was voor dit Oranje. Voor de Duitsers is het EK afge lopen, voor het Nederlands elftal pas zaterdagmiddag in München. De Europese titel die de Westduit sers voor zichzelf hadden gereser veerd komt in elk geval terecht bij een ploeg die daar meer aanspraak op mag maken dan de kwaliteitsar me 'Mannschaft'. Een betere pro paganda kan het voetbal zich niet wensen. Beperkt aantal kaarten voor Oranjelegioen HAMBURG (GPD) Bij de finale van het Europees kampioenschap, aanstaande zaterdag in München, zullen slechts 3200 Nederlanders aanwezig zijn. Alle kaarten voor de eindstrijd in het Olympia stadion waren al voor het toernooi ver kocht, waardoor er geen entreebe wijzen onder de finalisten kunnen worden verdeeld. „Aanvankelijk zouden we slechts 2000 kaarten krijgen", al dus Jan Huybregts, als afgevaar digde van het KNVB-bes^uur in het EK-bureau verantwoordelijk voor de verdeling van de kaarten. „We hebben er nog 1200 kunnen bij krijgen. Maar die plaatsbewijzen zullen niet worden verkocht. De beschikbare kaarten zullen wor den verdeeld in het circuit van sponsors", aldus Huybregts. WOENSDAG 17.00-21 10 BBC 2 Wimbledon '88" Open Engelse tenniskampioenschappen op Wimbledon. 18.30-18.55 Ned 2: VeronEKa Sport: speciaal EK Journaal met voor- en nabe schouwingen en het randgebeuren rond de EK Voetbal. 18.30-19.00 Ned 1De traditie van Bem- bridge: zeilreportage. 19.45-22.15 BRT 2: EK Voetbal 1988: met een voorbeschouwing en een recht streeks verslag van de tweede halve fina le tussen Rusland en Italië. 20.00-22 00 Ned 3: EK Voetbal 1988: met een voorbeschouwing en een recht streeks verslag van de tweede halve fina le tussen Rusland en Italië. 20.00-22.10 Did 2: EK Voetbal 1988: met een voorbeschouwing en een recht streeks verslag van de tweede halve fina le vanuit Stuttgart tussen Rusland en Ita lië. 22.00-22.30 Ned 3: EK Voetbal 1988 na beschouwing van Rusland-ltalie. 22.30-23.28 SKY: International Motor Sports. 22.40-23.40 Super: Super Sport. 23.00-23 30 Did 1 ARD-Sport extra: sa menvatting van de Open Engelse tennis kampioenschappen en een nabeschou wing op de tweede halve finale van het EK voetbal tussen Rusland en Italië. 23.05-00.05 BBC 1Wimbledon '88: sa menvatting van de vandaag gespeelde wedstrijden tijdens de Open Engelse ten niskampioenschappen op Wimbledon. 23.30-23.35 SKY EK Voetbal 1988 kort EK-nieuws. 23.35-00.05 SKY Assen Grand Prix: voorbereidingen op de TT van Assen. 23.40-23.45 Super: Voetbaluitslagen. 00.05-00 35 SKY Ronde van Zwitser land: wielrennen, met een reportage van de etappe van Locarno naar Kuhr over 207 km. 00.05-00.35 SKY: Ronde van Zwitser land: wielrennen, met een reportage van de etappe van locarno naar Kuhr over 207 km

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17