Afval naar Brabant en Gelderland Herman Brood blijft in 'fröbelstadium' Pleidooi voor stations in regio Opname brandstichter in psychiatrische kliniek Kettingbotsing in Sassenheim Weinig vogels vorige zomer slachtoffer van botulisme PAGINA 16 REGIO WOENSDAG 22 JUNI 1988 Huisvuil provincie Zuid-Holland DEN HAAG (GPD) - De provincie Zuid-Holland exporteert sinds kort haar huishoudelijk afval naar Gelderland en Noord-Brabant. Zuid-Holland is ook nog met andere provincies in overleg over de stort van het huisvuil. Tot voor kort werd het Zuidhollandse vuil vervoerd naar Noord-Frankrijk. Maar de Franse overheid heeft daaraan tijdelijk een eind gemaakt, omdat het huisvuil op enkele plekken illegaal werd gedumpt. Romeinse vondsten krijgen ereplaats ALPHEN AAN DEN RIJN - De ar- cheologische vondsten die zijn aangetroffen in de Alphense Castellumstraat krijgen een ere plaats. Aan de Archeologische Werkgemeenschap en aan de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek wordt gevraagd de vondsten, al dan niet in bruikleen, ter beschikking te stel len aan de Alphense gemeenschap. Een en ander gebeurt naar aan leiding van een suggestie van Alp- henaar H. Habermehl, die vindt dat de Romeinse voorwerpen terecht moeten komen in het stadskan toor, omdat dat een openbaar ge bouw is dat in de nabijheid van de vindplaats is gevestigd. Het college van burgemeester en wethouders vindt dit idee 'zeker de moeite van het overwegen waard'. Zuid-Holland heeft veel te weinig verwerkingsmogelijkheden voor huishoudelijk afval. De vuilver brandingsinstallaties draaien op volle toeren, maar kunnen de stroom niet aan. Ook als in de jaren negentig een nieuwe verbran dingsoven wordt gerealiseerd in Den Haag of Zoetermeer, moet er nog afval worden geëxporteerd. PvdA-gedeputeerde J. van der Vlist (milieu) uitte gisteren tijdens een persconferentie de wens dat het huisvuil in Nederland kan wor den verwerkt. Maar of die wens in vervulling gaat, is volgens Van der Vlist nog maar de vraag: "Ook in de toekomst moeten wij vrijwel zeker huishoudelijk afval blijven expor teren naar Frankrijk". Hij maakte tevens bekend dat Zuid-Holland overeenstemming heeft bereikt met Gelderland en Noord-Brabant over de verwerking van huisvuil. In Noord-Brabant mag Zuid-Hol land eenmalig 10.000 ton afval dumpen. Met Gelderland is afge sproken dat maandelijks 5000 ton mag worden gestort. Van der Vlist zei verder dat met andere provin cies nog wordt overlegd over het verwerken van het Zuidhollandse afval. DEN HAAG/ROELOFARENDS- VEEN - Een 18-jarige inwoner van Roelofarendsveen is gistermorgen door de Haagse rechtbank veroor deeld tot opname in een psychiatri sche kliniek voor maximaal een jaar. De jongen heeft bekend in zijn woonplaats een aantal vrachtwa gens, een personenauto en een schuur in de brand te hebben ge stoken. Bovendien heeft hij zich Mulder Boskoop moet verder onderhandelen met ex-directeur DEN HAAG/BOSKOOP - Het be drijf Mulder Boskoop moet met de op een zijspoor geplaatste direc teur J. Gillissen verder onderhan delen over een afvloeiingsregeling voor de directeur. Mulder Boskoop had de onderhandelingen afgebro ken. Aan de Haagse rechtbankpre sident, mr. M. Wijnholt, vroeg Gil lissen in kort geding het afbreken van de onderhandelingen onrecht matig te verklaren en Mulder Bos koop te dwingen weer met Gillis sen aan tafel te gaan zitten. Dat heeft Wijnholt gedaan. Vol gens hem kon Mulder Boskoop niet meer stoppen met ondernan- delen omdat partijen over en weer erop konden vertrouwen dat de on derhandelingen enige overeen komsten zouden opleveren. Mulder Boskoop stopte met on derhandelen omdat Gillissen te lang zou hebben geaarzeld om een bepaald voorstel te accepteren. schuldig gemaakt aan enkele dief stallen uit auto's. De Haagse rechtbank besloot daarom gistermorgen direct uit spraak te doen. Zij ontsloeg hem van rechtsvervolging en besloot dat de jongen moet worden opge nomen in een psychiatrische kli niek voor maximaal een jaar. De uitspraak was in overeenstemming met de eis van de officier van justi tie en de wens van de verdachte. Uit een psychiatrisch onderzoek is gebleken dat de misdrijven de verdachte niet kunnen worden aangerekend. Hij zegt te hebben gehandeld in opdracht van een stem, die hij steeds hoort. Uit het zelfde onderzoek kwam ook naar voren dat een gerichte behandeling de psychische problemen kan ver helpen. Hij moet dan wel zo snel mogelijk worden opgenomen in een kliniek. SASSENHEIM Bij een ketting botsing op de Van Pallandtlaan in Sassenheim zijn gistermiddag vier personenauto's zwaar beschadigd. Twee wagens moesten worden weggesleept. Volgens de politie be merkte een 27-jarige automobilist uit Delft te laat drie voor het rode stoplicht wachtende auto's, waar door de vier voertuigen als een har monica in elkaar schoven. Er vie len geen gewonden. Seminar over 'gif in Alphense belt beperkt openbaar DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - De bijeenkomst waarop deskundigen spreken over de ge wenste onderzoeksmethode voor verdachte stortplaatsen is niet voor iedereen toegankelijk. Gedepu teerde J. van der Vlist (PvdA/mi lieu) bevestigde gisteren desge vraagd dat het seminar, dat volgen de week dinsdag naar aanleiding van de Alphense 'gifzaak' wordt gehouden, geen openbare bijeen komst is. "Het is alleen om praktische re denen", aldus Van der Vlist, die be nadrukte dat de provincie niets ge heim wil houden. "De resultaten van het seminar zullen gewoon worden bekendgemaakt. Er is niets geheimzinnigs aan. Het gaat er gewoon om dat de zaal te klein is". Tijdens het seminar debatteren deskundigen over de gewenste me thode om verdachte vuilstortplaat sen te onderzoeken. De bijeen komst wordt vooral gehouden on der druk van de inwoners van Al phen, die hun twijfels hebben over de technieken die worden toege past bij het onderzoek naar de ver meende illegale dump in het recre atiegebied Zegersloot. Het gif zou zijn gestort op de voormalige vuil nisbelt. De projectgroep, waarin bewoners zitting hebben, is overi gens wel voor het seminar uitgeno digd. LEIMUIDEN - De dit jaar voor de tweede maal in Leimuiden gehouden schouwers was er echter niet minder om. Op hun karretjes trokken de rij- Solex-race stond in het teken van de 'vliegweek'. Toch was slechts één van ders er flink aan, de gemiddelde snelheid op het rechte eind lag om en na- de achttien deelnemers als piloot te herkènnen. De pret bij coureurs en toe- bij de vijftig kilometer per uur. (foto Bcn DEN HAAG - Door de lage tempe ratuur tijdens de zomer van 1987 zijn in dat jaar weinig watervogels het slachtoffer van botulisme ge worden. De provincie Zuid-Hol land kreeg slechts achthonderd meldingen van gevonden kada vers. Ter vergelijking: in 1986 wer den 4200 gevallen van mogelijke slachtoffers van botulisme gemeld. In opdracht van de provincie zijn vorig jaar 56 kadavers onderzocht. In 39 gevallen werd botulisme vast gesteld. Het overgrote deel van de meldingen betrof eenden. Botulisme is een besmettelijke vorm van voedselvergifting. Het aantal slachtoffers stijgt naarmate de temperatuur oploopt. Omdat dode vogels een bron van besmet ting betekenen, is het beleid erop gericht botulisme zoveel mogelijk te voorkomen. Dat kan door aange troffen kadavers zo snel mogelijk te melden bij de provincie en door watervogel in de zomer niet te voe ren. Grote concentraties watervo gels vergroten de kans op versprei ding van botulisme. WAPENS De politie van Noord- wijk heeft gisteravond twee Lisse- naren aangehouden in verband met verboden wapenbezit. Een in- ujonervan Noordwijk aan Zee had gezien dat een man met een pistool in een auto stapte. De Noordwijker waarschuwde de politie. Korte tijd 1 later kon de wagén in het centrum worden aangehouden. De mannen, 18 en 21 jaar oud, hadden naast het alarmpistool, een stiletto bij zich. BOLLENSTREEK - Een afvaar diging van het Samenwerkingsor gaan Duin- en Bollenstreek (SDB) gaat binnenkort op bezoek bij mi nister N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat om de pleiten voor de bouw van een of meer NS-stations in de regio. Het SDB-bestuur hoopt in dat gesprek de minister alsnog van de noodzaak tot het openstellen van halteplaatsen in de bollenstreek te kunnen overtuigen. Gemeenten in de duin- en bol lenstreek dringen al jarenlang aan op de opening van een of meer sta tions. In het verleden werden al di verse brieven naar het ministerie geschreven waarin op de aanleg werd aangedrongen. Ook werden leden van Tweede Kamer en pro vinciale staten uitgenodigd om zich ter plaatse op de hoogte te stel len. Ofschoon het provinciebestuur van Zuid-Holland inmiddels ook voorstander is van het openstellen van een NS-station in de bollen streek, hebben de inspanningen van de SDB-gemeenten tot op he- SOB gaat praten met minister Smit-Kroes den geen enkel concreet resultaat opgeleverd. Het SDB spreekt zelf de voor keur uit voor het openstellen van halteplaatsen in Voorhout en Hille- gom (aan de lijn Leiden/Haarlem) en in Sassenheim (aan de Schip- hollijn). Berekeningen hebben in tussen uitgewezen dat door een ge ringe aanpassing van de dienstre geling dergelijke 'stops' zijn in te lassen. Boosdoener De grote boosdoener in de ogen van de SDB-gemeenten zijn de Ne derlandse Spoorwegen. De NS me nen dat het openstellen van een halteplaats in de bollenstreek fi nancieel niet aantrekkelijk is. Er wordt ernstig getwijfeld aan het ge bruik van een dergelijk station, bestuurders probeert het ministe rie van Smit Kroes onder druk van de Nederlandse Spoorwegen steeds weer opnieuw argumenten te verzinnen om het openstellen van stations uit te stellen. Voor hout is die handelwijze intussen beu. Wethouder D. IJdo van Voor hout, tevens protefeuillehouder voor ruimtelijke ordening binnen het SDB: "Wij zijn nu geloof ik al twaalf jaar bezig met het verkrijgen van toestemming voor de bouw van een station. Er is altijd wat. Nu moet eerst het baanvak Leiden- /Den Haag weer worden verdub beld. Maar dat heeft er natuurlijk niets mee te maken". De Voorhout- se wethouder stelt vast dat het op het traject Leiden/Haarlem (de zo genoemde oude lijn) een stuk rusti ger is geworden na de aanleg van de Schiphollijn. Een station in Voorhout is volgens hem dan ook zonder meer te verwezenlijken. De actie die nu wordt onderno men door het SDB gebeurt op ini tiatief van de gemeente Voorhout. Volgens de Voorhoutse gemeente- Aansluitingen IJdo wijst er verder op dat Voor hout in feite de enige gemeente in de streek is die pal aan de spoorlijn, ligt. In dit bollendorp wordt bij het ontwikkelen van verdere bouw- Dlannen ook nog altijd rekening Herman Brood, recente werken. Te zien bij Alphrame, Aarkade 73, Alphen aan den Rijn. Openingstijden: maandag van 13.00 tot 18.00 uur, dinsdag, woensdag en don derdag van 10.00 tot 18.00 uur, vrijdag van 10.00 tot 21.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot 9 juli. ALPHEN AAN DEN RIJN - 'Enfant terrible' Herman Brood heeft eens gezegd dat het ken merk van zijn werk 'het onvol- wassene' is. Dat hij niets verve lender vindt dan kunstwerken die 'perfectie op technisch ge bied laten zien', die 'glad' zijn omdat het maken ervan 'geen moeite meer kost, maar routine is geworden'. Brood blijft zelf liever wat in het 'fröbelstadium'. Behalve dan wat zijn carrière betreft, want op dit moment maakt hij een tour nee door Duitsland en is hij bezig met een televisiefilm. Brood maakt muziek, schrijft en schil dert. Hij is hard op weg een all round kunstenaar te worden, en wat belangrijker is, vooral voor hemzelf, het slaat allemaal nog aan ook. De artiest, die de laatste jaren toch wat in de vergetelheid was geraakt, staat sinds enige tijd weer volop in de belangstel ling. Alphrame laat tot 9 juli veer tien gouaches en zeer gemengde tecnieken van hem zien. Aange zien Brood in alles wat hij doet nogal heftig is, is het niet ver wonderlijk dat zijn schilderijen een energieke toonzetting heb ben. Wanneer hij schildert ge bruikt Brood alle materialen die op dat moment voorhanden zijn. Zijn kunstwerken doen nog het meest denken aan cartoons of strips. De kunstenaar schildert, schrijft teksten in zijn werk, schildert die weer weg om er ver volgens weer andere teksten overheen te schilderen. Hij plakt stukken papier over zijn achter grond, beschildert ook die en ge bruikt naast verf ook plakband, lijm, pleisters, karton en afbeel dingen uit tijdschriften. Kortom: Brood maakt gebruik van mid delen die veel andere kunste naars ook gebruiken, maar over wie heel wat minder wordt ge zegd en geschreven, stomweg omdat ze geen Herman Brood heten. Dit laatste wil overigens niet zeggen dat ik het werk van Brood oninteressant vind, inte gendeel zelfs. Direct Brood, die beweert dat hij kleurenblind is, maakt heftige expressieve werken. Hij be schikt wel degelijk over het ver mogen zich beeldend uitte druk ken. De schilderijen lijken heel direct. Het materiaal is tegen het papier geknald alsof de maker een aantal snelle gedachtenflit- sen heeft uitgevoerd en er ver volgens niets meer mee van doen wil hebben. Zo heel direct is het werk trouwens niet, want de toe schouwer die het goed in zich op wil nemen zal de moeite moeten nemen teksten en details nader te beschouwen, en niet zo'n klein beetie ook. Meestal is er een dubbele laag waar te nemen: 'schreeuwen' te gen het papier en de meer diep zinnige gedachte die daarachter schuilgaat. Soms echter ont breekt die gedachte \veer volko men. Ook de keuze van de onder werpen laat meerdere lijnen zien. Maatschappijkritiek en het uit beelden van de zelfkant van het leven worden gecombineerd met commercie en banaliteit. Met zijn whiskyfles als trouwe met gezel err de kleurenblindheid die hem zo te zien niet echt stoort, laat de energieke Brood een combinatie zien van cynisme, ba naliteit en diepzinnig denken. De tentoonstelling is in elk ge val de moeite van het bekijken waard. Een werk dat me raakt is bijvoorbeeld dat van een in ruwe lijnen geschetste mens die uit zijn raam staart en alleen een foto van de wereld ziet. NELLIE VAN BEUSEKOM gehouden met de aanleg van een station. Een station in Voorhout is vol gens de SDB-bestuurder boven dien van groot belang voor de hele streek. IJdo: "Het openbaar ver voer in Katwijk en Noordwijk is nu allerbelabbertst. Hoe lang duurt het niet voordat je met de bus in Leiden bent?". De wethouder vindt wel dat bij het openstellen van een of meer stations in de streek het huidige buslijnennet goed onder de loep moet worden genomen. "Want dat blijft een complexe materie", er kent IJdo. "Niet alleen moeten er goede aansluitingen komen op de stations, we moeten bovendien voorkomen dat bepaalde busver bindingen verdwijnen. Het mag niet zo zijn dat het platteland er slechter van wordt". Het is de bedoeling dat het be zoek aan de minister de komende weken ambtelijk wordt voorbe- i reid. Een datum voor dat bezoek is nog niet geprikt. Provincie geeft subsidie voor werklozenproject ALPHEN AAN DEN RIJN - De provincie Zuid-Holland heeft ze ventigduizend gulden beschikbaar gesteld voor het project 'Werkplan' in Alphen. Het doel daarvan is I langdurig werklozen aan een baan te helpen. Het project wordt uitge voerd door een team van zes men sen dat is aangetrokken door het gewestelijk arbeidsbureau en door de gemeentelijke sociale dienst. Behalve de provincie, de gemeente en het arbeidsbureau heeft ook het CNV geld beschikbaar gesteld voor 'Werkplan'. "Er moest nogal wat worden ge ïnvesteerd, voóral omdat noch de sociale dienst noch het arbeidsbu reau het team onderdak kon bie den", aldus directeur H. van Smaalen van het arbeidsbureau. 'Werkplan' is nu gevestigd bij de stichting Midden-Rijnland aan de Emmalaan. Volgens Van Smaalen is al lange tijd rekening gehouden met de provinciale bijdrage, waar over een' mondelinge toezegging was gedaan. Het geld wordt beschikbaar ge steld in het kader van het provinci ale werkgelegenheidsplan. Al eer der besloot de provincie 255.000 gulden uit dit fonds beschikbaar te stellen voor de realisering van het kantoorverzamelgebouw aan de Burgemeester Bruins Slotsingel. Een bedrag van 750.000 gulden uit deze 'pot' werd onlangs gegeven voor het opknappen van het Reij- erskoop en het verbreden van de Hefbrug in Boskoop. RAVAGE Twee automobilisten, die volgens de politie te diep in het glaasje hadden gekeken, hebben vannacht voor een flinke ravage gezorgd op de Teijlingerlaan in Voorhout. De auto's van het twee tal liepen bij de botsing zware scha de op. Bij de aanrijding vielen geen gewonden. Tegen de twee automo bilisten is proces verbaal opge maakt. vrouwenavond AWH, met film 'Yentl' van Barbra Streisand, Ten Harmsenstraat 14. aanvang 20.00 uur. Leiden natunstisch zwemmen in zwembad De Vliet, van 19.30 tot 20.30 uur. informatiepunt Gemeenschap pelijk Wonen, van 20.00 tot 22.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20. orgelconcert Bernhard Winse- mius, aanvag 20.15 uur in de Har- tebrugkerk. film: 'Ran', van Akari Ku rosawa, aanvang 21.15 uur, LVC, Breestraat. DONDERDAG 23 JUNI Leiden eerste ronde Nationaal Orgel concours, gevolgd door bekend making finalisten, van 10.30 tot 18.00 uur in de Hartebrugkerk. film- 'Ran', van Akari Ku rosawa. aanvang 21.15 uur, LVC, Breestraat. optreden van de Gigantjes met rythm blues, aanvang 20.30 uur op het waterpodium bij de Hoog straatkelders. Leiderdorp film: 'A view to a kill', voor leden van de Filmkring of die dat willen worden, aanvang 20.30 uur in de Muzenhof, Cor Gordijnsingel. oudheidkamer, geopend van 10.00 tot 12.00 uur, Hoofdstraat Noordwijk openluchtconcert Big Band Bollenstreek, aanvang 20.00 uur op de Koningin Wilhelminaboule- vard. Oegstgeest opvoering pacifistische kome die, aanvang 20.00 uur in het Rijn lands Lyceum, Apollolaan 1 zomerdrive bridgeclub V.O.G., Hotel het Witte Huis. Wilhelm.na- laan, aanvang 19.45 uur, aanmel den aan de zaal om 19.15 uur. venvoorde, om 14.00 i VRIJDAG 24 JUNI Leiden optreden 'De Slechte Jazz-en- semble', aanvang 21.30 uur in Droomfabriek, Oude Singel. Links Leiden Vrouwen over po sitie van de zwarte vrouw in Zuid- afrika. aanvang 20.00 uur in pand Langs Mare 38. jury-orgelconcert door Folkert Grondsma, Nico van der Hoeven en Hans van Nieuwkoop, aanvang 20.15 uur, eerste deel in Hoog landse kerk, tweede deel in Pie- terskerk. film: 'Nightporter', van Liliana Cavani, aanvang 21.15 uur, LVC, Breestraat. optreden Patty Trossèl met haar band La Pat, een mengeling van popmuziek en theater, aan vang 20.30 uur op het waterpodi um bij de Hoogstraatkelders. Ter Aar muzikaal optreden 'Samen mu siceren', om 19.30 uur in biblio theek De Aarlezer, Beukenpad 1. Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde, om 14.00 en 15.30 ZATERDAG 25 JUNI Alkemade vliegerdemonstratie, roltoerdag stichting RESA (ge handicaptensport), start tussen 10.00 en 11.00 uur bij Alphense Boys. Sportlaan. rommelmarkt voor goed doel bij Expressie 70. Hooftstraat, van 10.00 tot 16.00 uur. schapenscheerdersfeest kin derboerderij Zegersloot, Burg. café Alphense Werkgroep Ho moseksualiteit, Ten Harmsen straat 14, aanvang 21.30 uur Caraibische feestnacht in Avifauna, aavavng 22.00 uur. Boskoop kraam Solidariteitswinkel op markt Boskoop, ten bate van Frontlijnactie. Leiden finalisten Nationaal Orgelcon cours, barok (10.00 tot 12.00 uur), romantiek (13.00 tot 15.00 uur) en 20e eeuw (om 15.30 uur), Harte brugkerk.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16