Personeel stelt akkoord fusie nutsbedrijven uit Zoals juf Stuifzand zie je ze tegenwoordig niet meer Leiden culturele hoofdstad? Paget-prijs voor Bijvoet Gemeente stak geen vinger uit naar Fotomania Serie concerten op podium Hoogstraat Hoeveelheid radio-actief afval universiteit 20 procent gestegen WOENSDAG 22 JUNI 1988 Leiden, culturele hoofdstad van Nederland. Een slogan die gemeentebestuurders en ambtenaren geregeld In de mond némen. Natuurlijk telt Leiden veie musea - inmid dels zijn dat cr 16 - en mag zich dus terecht 'Leiden Mu- seumstad' noemen. Maar cul tuur bestrijkt veel meer ter reinen; toneel, muziek, beel denden kunst, e.d. Hoe staat Leiden er op die gebieden voor? Een serie met kritische kanttekeningen. LEIDEN - De Leidse hoogleraar prof. dr. O.L.M. Bijvoet heeft in New Orleans (VS) de Paget-pijs ge kregen voor zijn bijdrage aan de Promotie op onderzoek erfelijkheid van trombose LEIDEN - Op een onderzoek naar erfelijke neiging tot trombose in de aderen en de mogelijke oorzaken hiervan is mevrouw L. Engesser vandaag aan de Leidse universiteit gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde. Naar schatting lijdt één op de 3000 Nederlanders aan een derge lijke tromboseneiging. In 30 pro cent van de gevallen is een duide lijk biochemisch defect als oorzaak van de verhoogde neiging tot bloedstollingen aan te tonen. Voor de medische praktijk bete kenen deze resultaten dat vooral bij jonge trombosepatiënten aan de mogelijkheid van een erfelijke af wijking moet worden gedacht. In de families waar een dergelijke aandoening is aangetoond, is zorg vuldige bgeleiding nodig. Volgens dr. Engesser moet worden overwo gen of iemand met deze erfelijke aandoening die eenmaal trombose heeft gehad, levenslang antistol- lingsmedicijnen moet krijgen voorgeschreven Het onderzoek werd verricht als gemeenschappelijk project van het Academisch Ziekenhuis Leiden en het Gaubius Instituut TNO met een subsidie van de Trombosestichting Nederland. bestrijding van de ziekte van Pa get, een chronische ontsteking van het botweefsel. De prijs, die werd uitgereikt op een congres over bot- en mineraal stofwisseling, is dit jaar voor het eerst ingesteld door de Paget Foun dation. De adviescommissie, voor namelijk bestaande uit Ameri kaanse artsen, was van mening dat Bijvoet voor deze prijs in aanmer king kwam vanwege zijn langduri ge verdiensten voor de behande ling van de ziekte van Paget. Bijvoet was de eerste die de aan doening behandelde met calcitoni- ne, een hormoon uit de schildklier, dat ingrijpt in de botstofwisseling. Vorig jaar was Bijvoet uitgebreid in het nieuws in verband met de ontdekking van APD, een nieuw middel dat botontkalking tegen gaat. APD heeft een gunstige wer king bij de ziekte van Paget, maar is ook werkzaam tegen een aanial andere botaandoeningen. LEIDEN Overleden: P. Groenhart geb. 25 juli 1911. man, G. Masmeijer geb. 12 aug. 1951 man. J.P. Geertsma geb. 9 juni 1916 man, J.C. Arnoldus geb. 4 okt. 1919 man, L.A. van der Heijden geb. 13 juni 1898 man, C. van Dijk geb. 27 (eb. 1953 man, J. van Baarlen geb. 14 dec 1899 gehuwd geweest met G.F. Middelman. P.J. van Kerkvoorde geb. 9 sep 1955, man, T. Dekkers geb. 23 april 1943 man, M.H. op der Heijde geb. 18 april 1905 man, E. Paauw geb. 31 jan. 1908 gehuwd ge weest met J de Best. P. Smeding, geb. 18 maart 1913 man, J.N.M. Rozenbroek geb. 26 dec. 1946 man, N. Kalkhoven geb. 24 maart 1988, dochter. H. de Vries geb. 3 juni 1940 man, J.D. Slegtenhorst geb. 29 dec. 1909 man, J. Brugman geb. 19 rnaarl 1927 man, H. Spruijt geb. 10 sept. 1911 man. M. Boekee, geb. 5 feb. 1903 gehuwd geweest met A.J. Ouwehand, O. Kagchelland geb. 20 dec. 1919 gehuwd geweest met J. van Keulen, A.E. Pie- tersz geb. 21 sept. 1943 echtgenote van E.R. Geerman, H.J.B. Geenjaar geb. 18 sept. 1909 man, A.G.M Weenink geb. 26 dec. 1900 ge huwd geweest met Th.J.A. Jongmans, J.C. Bruyn geb. 14 mei 1930 gehuwd geweest met K. van der Hoeven. Fotogalerie was veel liever in Leiden gebleven Zangeres en componiste La Pat treedt vrijdagavond op op het podium bij de Hoogstraatkeldefs(foto Erwin oiaf) LEIDEN Op 9 juli sluit galerie Fotomania aan de Koppenhink- steeg voorgoed de deuren in Lei den. De galerie gaat op 20 augus tus weer open, maar dan in Rot terdam aan de Van Oldenbarne- veltstraat. De stad Leiden raakt één van de vermaardste fotogale rieën kwijt die Nederland rijk is. De galerie slaagde er regelmatig in bekende fotografen te laten exposeren. De gemeente Rotter dam zag dat kennelijk in en be taalde met alle liefde een bedrag voor de komst van de galerie naar de havenstad. door Meindert van der Kaaij Bestuursleden van de galerie zijn gelaten onder het naderende ver trek. Zij kijken niet om in wrok. Liever waren ze in Leiden geble ven, maar het was in de ruimte in een steeg één-hoog-achter geen doen meer. Kenners en geïnte resseerden spreken van een re gelrechte schande dat het zover heeft kunnen komen. De ge meente heeft zich laks en weinig slagvaardig opgesteld om Foto mania voor Leiden te behouden, is het verwijt. Secretaris Frits Gierstberg van Fotomania zegt dat de vereni ging al heel lang stond ingeschre ven voor een pand. Nooit kwam er een reactie van de zijde van de gemeente. Eind vorig jaar kwam Linda Roodenburg, die de gale rie ooit heeft opgericht en nu bij een Rotterdamse organisatie werkt, met het bericht dat Rot terdam interesse had in Fotoma nia en bereid was om een subsi die te verstrekken. Bestuursle den zijn daarna gaan praten met het waarnemend hoofd van cul turele zaken van de gemeente, ir. Van der Ree. De expositieruimte van De Burcht stond op dat moment leeg. Tijdens het gesprek bleek dat Fotomania niet op dat onder komen hoefde te rekenen, omdat de gemeente zoiets niet kon beta len. Het gesprek liep kortom op niets uit. Later werd Fotomania plotseling uitgenodigd om de ideeën over De Burcht maar eens op papier te zetten. Op dat mo ment had het kunstenaarscollec tief Stelling al zijn intrek in de galerie genomen. De gemeente wilde Fotomania en Stelling in één ruimte hebben. Ook stelde Van der Ree voor om af en toe in De Waag te expose ren. "Dat was niet wat we met een galerie wilden", zegt Gierst berg. "Moesten we soms om de maand gaan exposeren? Dat geeft een heel rommelig beeld van een galerie en dat is een slechte situatie. We hebben daar op nog wel gereageerd, maar daarna nooit meer iets van de ge meente vernomen. We waren op dat moment nog lang niet rond met Rotterdam, want dat hebben Gierstberg. "Ze moeten toch ook. weten dat er in de stad een fo togalerie is die het goed doet. Nooit hebben ze eens contact met ons opgenomen of enige woorden van waardering gespro ken". Het is duidelijk dat Rotterdam 'een paar treetjes hoger' is verge leken met Leiden. Op 20 augus tus begint in de havenstad de Fo tografie Biënale Rotterdam. Daar geven alle groten van Euro pa op fotografisch gebied acte de presence. Een prachtige start voor Fotomania. In Leiden is het afscheid an ders niet minder indrukwek kend. Onder de titel 'De Verbeel- Bestuursleden Nicole Roepen (links) en Nicole Robbers van Fo tomania in de galerieruimte aan de Koppenhinicsteeg. ding van Leiden' is onlangs in De Waag een expositie geopend met foto's over Leiden. Overal vielen lovende woorden te horen. Een expositie die door Linda Roodenburg met Fotomania en uitgerekend in samenwerking met de gemeente tot stand is ge komen. "Dat is toch een rare situ atie: dat zoiets tot stand komt, terwijl je eigenlijk met de ge meente een conflict hebt", zei een medewerker van Fotomania. Onvrede over financiële regelingen LEIDEN Het personeel van de elf fuserende nutsbedrijven in deze regio is nog niet akkoord j_ met de samenvoeging. Tijdens e bijeenkomst gisteravond in de Stadsgehoorzaal, die werd bijge woond door ongeveer 300 mede werkers, is besloten om een beslis sing uit te stellen tot volgende week maandag. Het personeel van de bedrijven, die opgaan in het nieuwe nutsbedrijf Energie- en Wa tervoorziening Rijnland (EWR), wil eerst de jongste onderhandelings resultaten op papier zien voordat het een definitieve beslissing neemt. Overigens bleek gisteren, na een toelichting van de bondsonderhan- delaars, al dat het personeel nog steeds ontevreden is over een aan tal punten. Zo vinden de medewer kers het aanbod van de werkgevers om wachtdiensten thuis met maxi maal drie dagen per jaar te com penseren, onvoldoende. Ze willen een halve dag compensatie voor el ke week wachtdienst, waarbij het aantal compensatiedagen niet zou mogen worden gebonden aan een maximum. Een ander belangrijk punt is de overgangsmaatregel voor een aan tal salarisschalen. De bewuste sala- LEIDEN De gemeente Leiden organiseert in de maanden juni en juli, net als vorig jaar, een aantal concerten op het waterpodium bij de Hoogstraatkelders. Deze wor den geconcentreerd rond vier weekeinden in deze maanden. De concerten in juli worden gehouden in het kader van de Leidse Laken- feesten. Op donderdag 23 juni treedt om 20.30 uur De Gigantjes op met rhy- thm&blues, een even authentieke als hedendaagse vorm van dans muziek. La Pat treedt vrijdagavond 24 ju ni om half negen op. De zangeres en componiste Patty Trossèl brengt met haar band La Pat een bijzondere mengeling van popmu ziek en theater. Zij zingt voorname lijk zelf geschreven composities in het Duits, Frans en Spaans, alsme de enkele bewerkingen van be staande nummers uit de jaren der tig. Zaterdag 25 juni is om twee uur 's middags de Art-Bird Big Band aan de beurt. Deze is samengesteld uit leerlingen en oud-leerlingen van de Streekmuziekschool Leiden en de Muziekschool Rijnakkoord uit Lei derdorp. De groep gaat semi-pro- fessionaliteit bewust uit de weg om het ongedwongen karakter te be houden. Het repertoire is breed: van Glenn Miller tot Count Basie, van rock roll tot Latin American. Diezelfde dag is 's avonds om half negen op het podium de groep Sosoba te beluisteren, een perscus- sie-ensemble dat zijn oorsprong vindt in Suriname, een land rijk aan Afrikaanse tradities. De mu ziek, de dans en de ritmes van Sos oba maken dan ook onderdeel uit van de Surinaamse en West-Afri kaanse culturen, waaraan eigen ar rangementen zijn toegevoegd. Zondag 26 juni om 14.30 uur treedt het gitaarduo Guy van Duij- nen en Esther Steenbergen op. Zij hebben klassiek en flamenco op het repertoire. risschalen verdwijnen nu de werk nemers straks onder een nieuwe cao komen te vallen. De werkge vers hebben voorgesteld de betrok ken medewerkers 'schadeloos' te stellen in baar geld. De werkne mers willen echter extra dienstja ren, omdat alleen op die manier de 'schadeloosstelling' ook in de toe komst, na bijvoorbeeld inflatiestij gingen of loonronden, haar waarde blijft behouden. Volgens de mede werkers zijn beide punten zeer principiële zaken waarmee de werkgevers overigens niet veel geld kwijt zijn. Gisteren toonden de medewer kers van de verschillende nutsbe drijven hun solidariteit met de werknemers van het Katwijkse nutsbedrijf. Het personeel vindt het zeer sneu dat juist de mensen van dit bedrijf vrijwel geen enkele van hun wensen ingewilligd heeft gezien. De belangrijkste grief van het Katwijkse personeel is dat na de fusie de zogenoemde 'uitloop' van hun salarisschalen verdwijnt. Het personeel heeft daardoor straks minder kans op salarisver- beteringen dan nu nog het geval is. De personeelsleden van de ver schillende bedrijven wil dat deze kwestie wordt opgelost voordat tot fusie wordt besloten. Wat er nu staat te gebeuren tot volgende week maandag, is nog on duidelijk. Er zijn vooralsnog geen nieuwe gesprekken gepland tus sen werkgevers en bonden. Vak bondsvertegenwoordigers bij het Energiebedrijf Rijnland sluiten echter niet uit dat zij hun onder handelaars zullen vragen opnieuw met de werkgevers te gaan onder handelen om zodoende de belang rijkste problemen uit de weg te rui men. Groepsbestuurder B. van Eg- mond van de AbvaKabo: "We zijn niet tegen de fusie, maar willen dat ook die laatste paar zaken goed worden geregeld. We sanppen ook eigenlijk niet waarom de werkge vers daar niet aan willen. Per slot van rekening kosten die zaken hun weinig geld". En M. van Eijk (CFO): "Ook het probleem voor de Katwijkse werk nemers kan in-principe snel uit de wereld worden geholpen. De bon den hebben namelijk aangeboden om hiervoor een gratificatie in te le veren. Als de werkgevers met dit aanbod akkoord zouden zijn ge gaan, hadden ze er nog geld aan overgehouden ook". Discriminerende leuzen gekalkt LEIDSE - Een Leidse vrouw heeft gisteren bij de politie gemeld dat op een bushokje, een lantaarnpaal en een aanwijsbordje van de NZH op de Kooilaan discriminerende leuzen staan gekalkt. Op het NZH- bordje staat het woord 'Turk' met daarachter een hakenkruis. De ge meentereinigingsdienst zou de leu zen vandaag verwijderen. Juf Stuifzand met een aantal leerlingen in de klas. (f0to jan Hoi Veertig jaar in het onderwijs LEIDEN - Veel Leidenaars zullen haar wel kennen: Juf Stuifzand, veertig jaar onderwijzeres in Lei den en sinds 1954 verbonden aan de Pacellischool aan de Damlaan 22. Zij is niet meer weg te denken uit het docentencorps op de katho lieke basisschool. "Zo zijn ze er te genwoordig niet veel meer", zegt het schoolhoofd A. Lommers. "Te genwoordig gaan onderwijzers eer der met ziekteverlof of ze haken af omdat ze afgekeurd worden". door Marieke Haafkens Mevrouw Stuifzand wil niet zelf voor het voetlicht treden. Ze vindt de aandacht voor haar persoon al meer dan voldoende geweest. Maar schoolhoofd Lammers wil wel het een en ander over haar kwijt. Na dit jaar gaat de 60-jarige Cat- harina Stuifzand met vut. Samen met haar zuster, die ook in het on derwijs zat maar al eerder stopte, gaat ze plannen maken voor de toe komst. "Wij vinden het jammer om haar te moeten missen, maar ik ge loof dat zij wel zin heeft om er een punt achter te zetten. Ze vindt het mooi geweest en ziet in dat ze gees telijk aan het eind van haar carrière is", zegt Lommers. "Maar de docenten zullen haar missen. "Het is toch een belangrijk stuk vertrouwen dat wegvalt. Ze heeft hier zo lang rond gelopen", al dus Lommers. Tegen de achtergrond van de ve le parttime en tijdelijke krachten die tegenwoordig de scholen be volken, steekt Toos Stuifzand schril af. "Het is heel prettig om een stukje continuïteit te hebben op een school. Je weet wat je haar vragen kunt en wat niet", vindt Lommers. "Interviews en publici teit bijvoorbeeld", zegt hij lachend, "dat vindt ze vreselijk. Ze is erg be scheiden". Op de Pacellischool gaf ze meestal les aan kinderen van de middenbouw, derde en vierde klas sen. Daarnaast deed Toos mee met alle activiteiten die op school geor ganiseerd werden. "Vooral in het schrijven van liedteksten was ze goed", weet Lommers. "Ze schreef altijd gedichten en liederen voor sinterklaas en de kerstviering. Daar had ze plezier in". Donderdagavond 23 juni is er om 19.30 uur in de Leonarduskerk aan de Haagweg een eucharistieviering ter ere van het jubileum en af scheid. Op vrijdag 24 juni wordt het feest op school voortgezet voor de leerlingen, 's Avonds i§ er om 17.00 uur een receptie voor belang stellenden in de Pacellischool, damlaan 22. Pleidooi voor terughoudender inschakelen van afroepkrachten LEIDEN De raadsleden Boot (PvdA) en Van Lint (Links Leiden) vragen de gemeente terughouden der gebruik te maken van zoge noemde afroepkrachten. Waar mo gelijk zou de gemeente mensen in vaste dienst moeten nemen. Lukt dat niet, dan zouden afroepkrach ten in elk geval een minimum aan tal werkuren moeten worden gega randeerd, aldus Boot en Van Lint in een brief aan wethouder Borde wij k (personeelszaken). Werknemers met een afroepcon- tract hebben aanmerkelijk minder rechten dan 'normale' werkne mers. Ze hebben geen vaste werk tijden, maar worden ingeschakeld wanneer de werkgever behoefte heeft aan hun diensten. Voorts kunnen ze vaak niet of veel minder een beroep doen op bijvoorbeeld sociale verzekeringen, ontslagbe scherming, verlofregelingen en pensioenaanspraken en zijn ze uit gesloten van medezeggenschap. Omdat de gemeente al in 1986 ongeveer zestig afroepkrachten in dienst had, en sindsien volgens Van Lint alleen maar meer mensen op een dergelijke basis te werk stelt, vragen de beide raadsleden zich af of een aantal van dergelijke contracten niet kunnen worden sa mengevoegd tot normale dienst verbanden. Daarnaast zou de ge meente er naar moeten streven om afroepkrachten contracten aan te bieden voor minimaal acht uur werk per week en zou zij voor deze medewerkers een speciale voor lichtingsfolder over hun rechten en plichten moeten samenstellen. Boot en Van Lint vragen wethou der Bordewijk nu een recent over zicht te geven van het aantal mede werkers met een afroepcontract en het aantal uren dat de verschillen de krachten werken. De beide raadsleden willen deze kwestie na de zomervakantie aan de orde stel len in de raadscommissie voor per soneelszaken. Betrapt LEIDEN - Een 25-jarige en een 28- jarige Leidenaar zijn vannacht op heterdaad betrapt toen zij poogden in te breken in de poffertjeskraam op de Lammermarkt. LEIDEN - De totale hoeveelheid radio-actief afval van de Leidse universiteit is vorig jaar met 20 pro cent gestegen. In het jaarverslag van het bureau veiligheid van de universiteit wordt geconstateerd dat het Academisch Ziekenhuis verantwoordelijk is voor het groot ste stijgingspercentage (39 pro cent), terwijl dat van de universiteit met zes procent steeg. De hoeveel heid radio-actief afval van het Gau bius Instituut TNO daalde in 1987 met vijf procent. Volgens een woordvoerder van het AZL is de stijging te wijten aan een toeneming van het weten schappelijk onderzoek, waarbij ra dio-actief materiaal wordt ge bruikt. Vorig jaar zijn volgens het jaar verslag van het bureau veiligheid 396 vaten met vast afval naar de Centrale Organisatie voor Radio actief Afval (COVRA) in Petten af gevoerd. Ook werden 28 vaten van 60 liter en 221 vaten van 30 liter met vloeibaar afval, twee vaten met tel- potjesafval (onder meer tolueen, waarmee radio-actieve stoffen kunnen worden gemeten), negen boxen met kadaverafval en 4 bron nen naar Petten afgevoerd. Naar de kraakinstallatie van de Vrije Universiteit in Amsterdam zijn in het kader van het gezamen lijke telpotjesproject 517 vaten van 30 liter van dit afval gebracht. De verwerking in de kraakinstallatie van de VU leverde de Leidse univr- siteit een besparing van ruim een ton op. De totale verwerkingskos ten blijven echter onverminderd hoog: van bijna drie ton in 1983, tot ruim vier ton in 1986 en ruim vijf- eneenhalve ton in 1987. De bestuursleden van Fotoma nia hebben de gemeente nog nooit kunnen betrappen op iets dat op een cultureel beleid lijkt. "Dat is wel heel vreemd", zegt wei eigenlijk nog lang afgehou den". Fotomania vroeg aanvankelijk van De Rotterdamse Kunststich ting, het orgaan dat in die stad het cultureel beleid uitzet, 15.000 gulden. "Eigenlijk willen we geen geld, maar een goed pand. Die 15.000 zijn we dus kwijt aan huur. Meer hoefde voor ons niet", zegt Gierstberg. Nu heeft Fotomania elk jaar 25.000 gulden toegezegd gekregen. Voor wat extra dingen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15