'Slecht bestuur, arrogantie van macht, regentenmentaliteit' Brug naar Klinckenbergerplas komt er ONDERNEMERS OPGELET: HUIS-AAN-HUIS GAAT TEGENWOORDIG OP DE BUIS! 071-161400 Legio verwijten PvdA/PPR richting coalitiepartner Vrachtwagen raakt van snelweg bij Oegstgeest Recordpoging sponsor- zwemmen in Leiderdorp Warmond perplex over gebrek aan informatie planmet Oegstgeester recreatiegebied Vlietland is slecht toegankelijk voor invaliden PAGINA 14 REGIO LEIDEN WOENSDAG 22 JUNI 1988 VOORSCHOTEN Slecht bestuur, arrogantie van de macht, een regentenmentaliteit. Mevrouw M. Breunesse, de fractievoorzitter van Voorschotens kleinste coalitiepar tij PvdA/PPR, heeft harde woorden nodig om de handel wijze van de machtigste wethouder, L. Marselis (CDA), af te keuren. afgelopen vrijdag verstuurd en be- reikten sommige raadsleden maan dag, kort voor de vergadering. De overval was compleet doordat de 'sportieve punten' pas drie dagen voor de meeting op de agenda wer den geplaatst en er in de raadsver gadering van volgende week don derdag al een beslissing over moet vallen. Hoewel ze wel vaker ontevreden is over de portefeuillehouder welzijn en economische zaken, spitst haar woede en kritiek zich toe op het ge beuren van de afgelopen week. In een zware commisissievergadering van maandag ging het over belang rijke zaken als kinderopvang, het inschakelen van derden om zwem bad Het Wedde beter te laten draai en, het privatiseren en subsidiëren van nieuwe kunstgrasvelden en een onderzoek naar een tweede sporthal. De belangrijke stukken werden OEGSTGEEST - Een 19-jari- ge Beverwij kse vrachtwagen chauffeur en een eveneens uit Beverwijk afkomstige 28-jarige bijrijder zijn vanochtend om zes uur door nog onbekende oorzaak van de A44 ter hoogte van Oegstgeest geraakt. Na het ongeval, moesten de twee naar het Leidse Diaconessenhuis worden overgebracht. Ze moesten uit de bestuurdersca bine worden gezaagd door Oegstgeester en Leidse brand weerlieden. Waartegen de vrachtwagen is gebotst, kon de politie vanochtend niet zeggen. De verwondingen zouden meevallen. De twee klaagden over pijn in armen, benen en hoofd. De ravage op de weg veroor zaakte een file. door Paul van der Kooij Breunesse: "In juni is het altijd een beetje moeilijk. Het is het ein de van het seizoen en er wordt een extra commissievergadering te genaan gegooid. Op zich zal nie mand daar kwaad over worden. Nu ligt dat anders. Het zwembad bleef een jaarlang onbesproken, on danks aandringen van iedereen. Je kreeg slechts te horen: 'Ja, ja, ik ben ermee bezig'. Twee dagen voor zijn laatste kans, plaatst Marselis het op de agenda en komt hij met een stuk waar niets in staat. Ja, we moeten eens een derde inschake len. Nou, dat was een jaar geleden al duidelijk. Ik zou me generen om met zo'n stuk te komen waaruit blijkt dat een jaar verloren is ge gaan. Laat het dan zitten". Keurslijf "Het hockeygebeuren ligt poli tiek zeer gevoelig", vervolgt ze. "In het collegeprogramma hebben wij een duidelijk voorbehoud gemaakt voor privatisering. We juichen het afstoten van gemeentelijke taken sowieso niet altijd toe en vinden dat wanneer je het toch doet, er een goede afweging nodig De wethou der heeft echter geen enkele bood schap aan ons; passeert ons willens en wetens. Hij denkt: het komt er tóch door en doet niet eens de moeite om ons over de streep te krijgen, ons te overtuigen van zijn gelijk. Het maakt hem ook niets uit of wij kwaad zijn of niet. De min derheid wordt hier gewoon meege drongen in een keurslijf Dege nen die de macht hebben laten zich weinig gelegen liggen aan ruime en tijdige bespreekmogelijkheden. En dat is niet mijn stijl". "Bij een normale, democratische besluitvorming, krijg je van tijd tot tijd voortgangsrapportages en be langrijke stukken. Je weet stap voor stap waar je aan toe bent, ont dekt waar de voor- en tegenstan ders zitten en kunt je eigen argu menten aanscherpen. Ook in com missievergaderingen. In de prak tijk is het zo dat we urenlang praten over kleine dingen waar niemand zich een buil aan kan vallen. Aan grote financiële en politieke brok ken wordt bijna niet gewerkt, tot dat het echt niet anders kan. Onder druk van omstandigheden". "Toen de meningen verdeeld la gen over een subsidie aan het Zuid hollands Verzetsmuseum, nodigde wethouder Marselis speciaal een pleitbezorger uit. We hebben toen drie keer gepraat over een bedrag van 3.000 gulden". Het plan voor sportpark Adegeest kost de ge meente ruim een half miljoen en bovendien binden ze zich voor een klein miljoen aan leningen. Breunesse: "We weten niet hoe lang het duurt en wie er precies in de stichting gaat zitten die de vel den onder haar hoede krijgt". Ligt de kinderopvang in de voorzichti ge lijn der wensen en stelt het Wed- de-voorstel weinig voor, het Ade- geest-voorstel omschrijft de politi ca als volgt: "Gokken met gemeen schapsgeld". Breunesse: "En de raad moet on dertussen maar aannemen dat B en W een goede keus hebben gedaan en er geen alternatieven mogelijk zijn". De gemeenteraad als ap plausmachine, noemde fractiege noot G. Both dat maandagavond. Breunesse beschouwt het als "be sturen vanuit een machtspositie. Arrogant". Onverantwoord Gerust is ze allerminst: "Uit het stuk begrijpen we dat het Garantie fonds voor de Sport nog geen ga rantie wil geven en tijdens de ver gadering horen we dat een advo caat van de gemeente nog moet uit zoeken of het wel zo gunstig is dat de hockeyvereniging niet in de stichting zitting neemt. Krijgen wij zijn belangrijke advies een dag voor de vergadering van de ge meenteraad? Dat is toch onverant woord?". "Voor de WD hoefden de pun ten niet zo nodig in de commissie behandeld te worden. Fractievoor zitter Willemsen had zoiets van: dat is ouwe koek, dat jassen we er even door. Hij riep maar wat, zeker bij de hockey. Want in feite gaat het om hele andere dingen dan in dat on duidelijke stuk van vorig jaar juni. Het CDA waagde het niet de eigen wethouder en plein publiek te schofferen en zou in de gemeente raad nog zien. Nou, de fractie stel de één vraag en was toen al tevre den'. De twee college-partijen, die sa men 13 van de 19 zetels bezetten, gingen niet eens in op het aanbod van de burgemeester om tussen nu en de gemeenteraad een extra ver gadering in te lassen om nog eens goed over het een en ander te dis cussiëren. "Ik heb me echt ge schaamd voor de meerderheid van de gemeenteraad", stelt Breunesse dan ook. Zelf probeerde ze de sportpunten van de agenda afge voerd te krijgen en speelde haar fractie stommetje toen de punten toch aan de orde kwamen: "Ik wil de niet de schijn ophouden genoe gen te nemen met een kwartiertje discussie in een commissie". Wat Marselis drijft? Hoewel Breunesse huivert voor specula ties, vermoedt ze dat de wethouder "vastzit in zijn toezeggingen". Bij Het Wedde zou bovendien meespe len dat "het nooit leuk is voor een wethouder om te zeggen dat het niet goed ging, Voorschoten het niet heeft geklaard". Bovenal constateert ze "een sala- mi-taktiek die slecht valt" en merkt op dat "alleen wanneer Mar selis daar baat bij heeft, er iets ge beurt. Anders niet. Hij bepaalt het tempo". De politica omschrijft dat met het woord regentenmentaliteit en vindt dat de burgemeester P. Cannegieter had moeten ingrijpen: "Hij had daar geen verantwoorde lijkheid voor mogen dragen. Of an ders had hij de wethouder de gele genheid moeten geven zelf zijn ex cuses aan te bieden". En de PvdA/PPR-wethouder? "Als die in het college zegt dat het niet kan, zegt Marselis dat het wél kan. De enige die hem kan tegen houden is Cannegieter". Wat haar driemans-fractie te doen staat, wil Breunesse nog eens goed onder zoeken. Want het zit haar hoog. Heel hoog. LEIDERDORP - Strijden voor een plekje in het Guiness Book of Records. Dat kan vol gende week woensdag in Lei derdorp, als het plaatselijk zwembad De Does (Hoogmade- seweg) meedoet aan de record poging sponsorzwemmen. Aan deze actie doen honderd zwembaden mee. Het is de be doeling dat tussen kwart voor zeven en kwart voor acht 's avonds zo'n 1000 mensen te wa ter gaan die ieder minimaal één baantje zwemmen, tegen beta ling van (minimaal) twee gul den. Ook de toeschouwers kun nen sponsoren. Op die wijze hoopt de organi satie binnen een uur in heel Ne derland minstens 200.000 gul den bijeen te brengen voor Uni cef. Of dat is gelukt, zal Veroni ca tv nog diezelfde avond mel den. De Leiderdorpse organisatie heeft goede verwachtingen. Zwembad-woordvoerder J. Timmermans zegt toch zeker wel duizend man te verwach ten. fiij heeft alle Leiderdorpse •scholen aangeschreven en ver wacht van die kant de nodige respons. Voordat men met de record- poging begint, wordt er nog een ballonnenwedstrijd gehouden. Ook in De Does liggen zo'n 1000 ballonnen klaar om de lucht in gestuurd te worden. De ballonwedstrijd is spe ciaal bedoeld voor mensen die toch een steentje aan de Unicef- actie willen bijdragen, maar niet willen of kunnen zwem men. In totaal moeten er vol gende week woensdag rond half zeven 100.000 ballonnen de lucht ingaan in heel Nederland. DEN HAAG/VOORSCHOTEN - Het recreatiegebied Vliet land tussen Voorschoten en Leidschendam is slecht toe gankelijk voor gehandicapten. Uit een onderzoek van de pro vincie Zuid-Holland blijkt dat gehandicapten grote proble men hebben om recreatiege bieden te betreden. Vlietland, Rottemeren en de Reeuwijkse Plassen werden onderzocht. "Uit het onderzoek is geble ken dat deze gebieden letter lijk en figuurlijk ontoeganke lijk zijn", aldus PvdA-gedepu- teerde P. van Heemst (recrea tie). De provinciale bestuurder wil op korte termijn praten met groeperingen die de belan gen van gehandicapten behar tigen. Het gesprek zal vooral gaan over gewenste aanpassin gen in het recreatiegebied Vlietland omdat dat een pro vinciaal terrein is. Rottemeren en de Reeuwijkse Plassen val len voor het beheer onder re creatieschappen en krijgen van de provincie het verzoek een en ander te verbeteren. Van Heemst zei verder dat de resultaten van het onderzoek ook aan de Tweede Kamer zul len worden aangeboden met een verzoek om financiële steun. Volgens Van Heemst is er extra geld nodig voor de aan passingen van de recreatiege bieden. "Wij hopen dat het rijk daaraan wil bijdragen". OEGSTGEEST/WARMOND - De voetgangers- en fiet- sersbrug over de trekvaart en de rijbaan van de S54 in Oegstgeest mag dan niet zijn opgenomen in de plannen om van de Klinckenbergerplas en de omliggende oevers een recreatiegebied te maken, volgens PvdA-wethouderT. Ko- hlbeck (openbare werken, ruimtelijke ordening) komt de vurig gewenste oeververbinding er tóch. Eind volgend jaar al, deelde de be stuurder de raadscommissie open bare werken gisteravond mee.- B en W hebben afgesproken met Voorhof Recrea b.v., de exploitant van het gebied, de helft van de kos ten voor gemeentelijke rekening komen, met een maximum van 175.000 gulden. Maar er was gisteravond niet lou ter vreugde over de tamelijk spec taculaire plannen met onder meer waterskiën die provincie, de eige naar van het gebied en toekomstig exploitant Voorhof Recrea b.v. hebben laten maken door Amster damse landschaps- en tuinarchi tecten voor de noordelijke uithoek van Oegstgeest. Vooral D66'er Poelmans ("Het is dwaas in zo'n plassengebied een kunstmatige plas te realiseren met een horeca- voorziening als 'drager") maar ook PPR'er Van Eisen maken zich zor- WASSEN AAR Het 40-jarig bestaan van het 'Kringverband Rijnmond', bij ruitersporters bekend als overkoe pelend orgaan voor vijftien regionale rijverenigingen en ponyclubs, wordt komende zaterdag gevierd. 'Rijn mond' brengt die dag een programma op het terrein van manege Van Santen aan de Wassenaarse Papeweg. Zo'n 200 amazones en ruiters zidlen zaterdag diverse facetten van de ruitersport laten zien. Om half negen be gint men met het wedstrijdgedeelte. Iedere ruiter of amazone start dan voor de individuele dressuur proef Vereni gingen tonen vervolgens een aantal demonstraties als carousselrijden, mennen en knock-out springen. Om half twee geeft de kampioene van Nederland 1987, Thérèse Nijenhuis, grand-prix dressuur demonstraties. Rond twee uur zullen alle deelnemers de festiviteiten besluiten met een parade. Iedereen is zaterdag welkom; de toegang is gratis. (Eigen foto) gen over de intensiviteit waarmee er straks in het gebied zal worden gerecreeerd. De ogen zijn vooral gericht op de als "publiekstrekker" aangemerk te teleskiplas, de kleinste van de door een dam van elkaar geschei den plassen. Oegstgeest heeft straks niet alleen de lusten van de Klinckenbergerplas, maar ook de lasten zoals de veiligheid die moet worden gewaarborgd, beseffen de raadsleden met burgemeester Scheenstra voorop. Andere zorgen betreffen het milieu. Volgens recreatie-Gedepu teerde Van Heemst, gisteravond ook van de partij, is de kwaliteit van het water veiliggesteld. Eind juni worden de uitslagen van de watermonsters die het Hoogheem raadschap Rijnland nog moet ne men bekend. CDA'er Hellinga merkte op voorhand al op dat bin nen zijn fractie de voormalige Put van Menten een geladen betekenis heeft. De christen-democraten hebben moeite met de blijvende onzekerheid over mogelijke ver ontreinigingen in de plas waaruit eerst zand is gewonnen en later schoon puin is gestort. PPR'er Van Eisen heeft liever een plan voor wat minder intensie ve recreatie. Dan is er tenminste ook minder verkeer, redeneert hij en zijn er misschien ook geen 600 parkeerplaatsen nodig. Op de meest gestelde vraag of het niet wat minder kan, daar bij die Klinc kenbergerplas, antwoordde de Ge deputeerde ontkennend. "Het be heer moet worden betaald met op brengsten uit de horecavoorzie- ning (dat kan een sporthotel zijn maar ook een conferentie-oord, zo werd duidelijk, red.). Er moet een zekere mate van omzet zijn". De ve le parkeerplaatsen zijn nodig om te voorkomen dat er auto's in het wil de weg worden geparkeerd. De drukbesproken brug, waar niet alleen Haaswijk wat aan heeft maar die ook belangrijk is voor kortere routes naar het gebied vanuit andere Oegstgeester delen, acht Van Heemst een puur plaatse lijke aangelegenheid en allerminst noodzakelijk voor het plan. Vrij vertaald: de provincie zal aan de brug geen cent meebetalen. Van Heemst begrijpt ook niet goed waar de dorpspolitici aan de ene kant doodsbenauwd zijn voor De Klinckenbergerplas ligt er heel rustig bij. maar of dat zo zal blijven, is nog maar de vraag. De discussie over de plannen voor het gebied is in Oegstgeest nu losgebrand. In Warmond willen 'ze'ook meepraten, maar de dorps politici daar zijn gehandicapt omdat ze de plannen niet eens kennen. <ioto Henk Bouwman) grote drukte in het gebied en aan de andere kant dolgraag een brug naar het gebied willen slaan zodat zo veel mogelijk Oegstgeestenaren er van kunnen profiteren. Burgemeester Scheenstra, geen commissielid, had het voetbal ook gelaten voor wat het was en kwam vragen naar de verantwoordelijk heden. Het draait allemaal om een bovenlokaal plan dat voor het grootste deel op Oegstgeester grondgebied betrekking heeft. Mag de gemeente slechts opzitten en pootjes geven? En wat doet de provincie als de gemeente 'neen' zegt? Van Heemst antwoordde dat als de provincie zijn nek niet zou uit steken er "recreatieve wildgroei" zou ontstaan. De Gedeputeerde vindt verder niet dat er sprake is van een "buitensporig intensief plan". "Dat is een kwestie van waardering. Er komt een rustig en een druk deel. Op de vraag van PPR'er Van Eisen naar het gevaar van onderstromingen in de op sommige plekken wel 30 meter die pe plas antwoordde hij dat niet de diepte belangrijk is maar een veilig verloop van de oever voorop staat. Warmond Van Heemst stelde gisteravond in Oegstgeest overleg met andere betrokken gemeenten (Warmond en Sassenheim) in het vooruitzicht. Vanuit Warmond laat PW-raadslid Schavemaker weten zojuist een te- vergeefse speurtocht naar de in- richtingsschets van de plassen te hebben ondernomen. "Op het pro vinciehuis wisten ze niet eens waar ik het over had". Eerder waren er ook kritische geluiden te horen in Oegstgeest over de gebrekkige in formatievoorziening door de pro- Schavemaker is erg verbaasd. Het raadslid denkt namens de ge hele Warmondse raad te kunnen praten. Warmondse raadsleden zouden niet op de hoogte van zelfs maar het bestaan van het stuk zijn dat gisteravond in Oegstgeest is be sproken. Dat nu is besloten dat de brug er toch komt en dat Warmond offi cieel nergens van weet, vormt voor hem het zoveelste bewijs dat elke structuur in overleg over ontwik kelingen in grensgebieden ont breekt. Perplex staat hij van de ver melding in het plan van de moge lijkheden om het gebied ook aan Warmondse kant te ontsluiten. Niet dat de raad daar in Warmond op tegen is, sterker nog, er is op aangedrongen om de Oude Dam te herstellen, maar het gaat Schave maker om de wijze waarop hij zul ke dingen te weten moet komen. Schavemaker heeft een waslijst van vragen voor Van Heemst én wethouder Kohlbeck van Oegst geest. Het raadslid zegt dat het de hoogste tijd is dat Van Heemst ook het gemeentehuis van Warmond met een bezoek komt vereren. "Oegstgeest wordt beter voorge licht dan wij. Waarom toch?". Bo venaan zijn vragenlijst prijkt voor lopig de vraag "of de Warmondse waterpolitie zich ook over de Klinckenbergerplas moet ontfer- Ondersteuning van uw reklamekampagne en produkten door een televisiespot ligt nu binnen handbereik. Met ruim 77.000 aansluitingen is de Leidsch Dagblad Kabelkrant precies wat u zoekt: Regionaal, effektief èn betaalbaar! Interesse? DE (KABEL-)KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14