TAD LEIDEN Vervoersbond dreigt met acties bij busbedrijf NZH Verontrusting onder ouderen over reorganisatie LEIDSCH DAGBLAD Forse celstraffen geeïst wegens auto-inbraken Opnieuw museumstuk ontvreemd s WOENSDAG 22 JUNI 1988 Onenigheid over bezuinigingen HAARLEM/LEIDEN - De Ver voersbond FNV heeft de directie van de autobusonderneming NZH acties aangekondigd. Volgens be stuurder Elise Merlijn is na verga deringen met personeelsleden een laatste brief naar het vervoersbe drijf gestuurd. Daarin wordt er op aangedrongen de aangekondigde bezuinigingsmaatregelingen te wijzigen in het voordeel van de tweeduizend personeelsleden. Komt er morgen geen positief antwoord van de directie op de Eerste paal 'Research en Beleid' LEIDEN - Wethouder Fase (eco nomische zaken) slaat op 28 juni op het Schuttersveld de eerste paal voor het nieuwe onderkomen van de stichting Research voor Beleid. De bouw van dit kantoor door Eri ca bv neemt ongeveer een jaar in beslag en kost 12 miljoen gulden. Het gebouw wordt zes verdiepin gen hoog en omvat 5000 vierkante meter. Weer actie bij Shell-stations LEIDEN - Bij de benzinepompen van de gemeentelijke reinigings dienst aan de Admiraal Banckert- weg zijn in de nacht van maandag op dinsdag de slangen doorgesne den. Een anti-apartheidsbeweging heeft dit in een aan deze krant ge zonden brief gemeld. De anonieme actievoerders ma ken bezwaar tegen het beleid van de gemeente Leiden inzake de Zuidafrikaanse apartheid. "Leiden steunt het Zuidafrikaanse verzet door een spandoek op het stadhuis te hangen met de leuze: "Leiden vraagt Shell: smeer 'm uit Zuid- Afrika". Maar de gemeente ge bruikt zelf Shell-olieprodukten", zo luidt de strekking van de brief. De voorlichter van de gemeente reinigingsdienst heeft de actie be vestigd, maar er is nog geen aangif te bij de politie gedaan. Een benzi nestation aan de Plesmanlaan, waar vorige week 'de slangen van de pompen waren doorgesneden, is vannacht met anti-apartheids- leuzen beklad. brief, dan zal volgende week actie worden gevoerd, aldus Merlijn. Als gevolg van de bezuinigingen zullen de werknemers er volgens haar on geveer 150 gulden per jaar op ach teruit gaan door een andere bere kening van overuren. Dat levert de NZH bijna een half miljoen gulden op. De Vervoersbond eist mede na mens de ondernemingsraad dat dit bedrag voortaan in de vorm van een gratificatie wordt uitgekeerd. De Vervoersbond maakt er be zwaar tegen dat de rechten van de NZH-mensen stap voor stap wor den afgebouwd. „Er moeten bij voorbeeld meer kilometers worden gemaakt, terwijl de chauffeurs nu al met een snelheid van 70 km per uur door de stad rijden om op tijd te komen. De chauffeurs krijgen ook minder tijd om hun bus rijk laar te maken. Wanneer je tweedui zend mensen in dienst hebt, tellen alle minuutjes". De regeling dat dat zieke NZH-mensen in de wao twee jaar een aanvulling op hun netto loon krijgen wordt afgeschaft en het wordt makkelijker perso neel te ontslaan, verduidelijkt Piet Pont, voorzitter van de onderne mingsraad. Mevrouw Merlijn: ,,Wij hebben er wel begrip voor dat de NZH moet bezuinigen. We willen daar aan ook wel tegemoet komen, maar de wijzigingen die de directie wil doorvoeren gaan ons veel te ver. Wanneer onze tegenvoorstellen worden afgewezen, plakken we maandag-pamfletten op de bussen. De week daarna volgen ludieke ac ties. En wanneer dat nog niets uit haalt, bereiden we harde acties voor". Pont bevestigt dat de stel selherziening 'pijnlijke' kanten voor het personeel heeft en dat Inbraak bij metaalhandel LEIDEN - Bij een metaalhandel aan de Willem Barentszstraat is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. Een grote toegangs deur was vernield en de kassa was opengebroken. De geldla daarvan was echter opgeborgen in een kluis. De inbrekers hebben ge tracht deze kluis met snijbranders van het metaalbedrijf open te bran- den, maar waren er niet in geslaagd de kluis open te krijgen. Wèl had den zij 75 gulden uit de fooienpot weten te bemachtigen. Ook heb ben zij een hoeveelheid bier ge dronken. plannen om actie te voeren met de vakbond zijn besproken. Volgens een woordvoerder van de NZH heeft de directie nog geen standpunt ingenomen, maar ver wacht hij dat dat in de loop van vandaag of morgen gebeurt. De be zuinigingen zijn volgens de zegs man noodzakelijk in verband met nieuwe plannen van de rijksover heid voor het openbaar vervoer met ingang van het volgend jaar. Dan is er minder geld beschikbaar voor het openbaar vervoer en de ondernemingen worden geacht door middel van bezuinigingen de begroting rond te breien. Inbraak bij tennisclub LEIDEN - Bij een tennisvereniging in de Leidse Hout is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. Een raam was geforceerd en 14 sloffen sigaretten waren meegeno men. Ook is een bedrag van 700 gulden buitgemaakt. LEIDEN - Wethouder Peters heeft gistermiddag de eerste aanzet gegeven voor het opknappen van het voormal ge Van Wijkcompex aan het Levendaal. Met een grote kraan begon hij met de sloop van het inwendige gebouw alsmede de bovenverdiepingen. Die moeten eerst worden verwijderd alvorens het gebouw wordt opge knapt en van nieuwe etages wordt het De uit 1913 daterende wolfabriek Van Wijk moet straks onderdak bieden aan twee winkels met een totaalopper vlakte van 1500 vierkante meter, 62 zogenaamde premie-D-koopwoningen en huurwoningen en aan 1000 vier kante meter kantoorruimte. Tevens komt er een parkeergarage voor 60 auto's. Het project wordt verwezenlijkt door Erica Beheer bv naar een ontwerp van het architectenburau Van Oerle en Schrama uit Leiden. De kosten worden geraamd op 10,5 miljoen gulden. Het complex wordt eind volgend jaar opgeleverd. (foto ,an Holvast» 'Demente bejaarden tijdelijk in het VZL LEIDEN - De werkgroep Ouderen beleid van de PvdA vindt dat de leegstaande vleugel van de gynae cologische kliniek van het AZL als tijdelijke opvang voor psycho-geri- atische (demente) patiënten moet worden ingericht. In Leiden is een ernstig tekort aan opvangmogelijk heden voor dergelijke patiënten. "Ondertussen kan dan gezocht worden naar een definitieve oplos sing waarbij bekeken moet worden of er een koppeling met een be staand verzorgingstehuis kan plaatsvinden", schrijft -de werk groep in een brief aan GS van Zuid- Holland. De werkgroep stelt bo vendien dat de nieuwe opvang een algemene signatuur moet krijgen. De werkgroep is verheugd over het feit dat GS de realisering van opvang voor psycho-geriatische patiënten hoog op de prioriteiten lijst hebben staan. GS moeten daar op korte termijn conclusies aan verbinden, vindt de werkgroep. Gemeente wil functies DGB bij Stichting Welzijn onderbrengen LEIDEN - De veranderingen die de gemeente op het gebied van de ou derenzorg wil doorvoeren hebben voor nogal wat verontrusting ge zorgd. Veel ouderen vrezen dat prijzen voor activiteiten omhoog zullen gaan. Zij vragen zich af waarom zaken nou weer zo nodig moeten worden veranderd. Boven dien bleken velen de nota, waarin de veranderingen worden voorge steld, niet of nauwelijks te hebben begrepen vanwege de daarin gebe zigde 'turbotaal', zoals een oudere dat noemde. Een en ander bleek gistermiddag tijdens de eerste van de drie in spraakmiddagen over de 'Nota ou derenbeleid in beweging'. De bij eenkomst werd gehouden in 't Spoortje aan de Bernhardkade en werd onder anderen bijgewoond door wethouder De la Mar. In de nota staan plannen om het Dien stencentrum voor Gecoördineerd Bejaardenwerk (DGB) op te heffen en een vervangend projectbureau Gecoördineerd Ouderenwerk op te richten. Tevens moet een aantal functies duur natuurlijk een loket v r alle- het DGB worden onderge bracht bij de Stichting Welzijn en bij het Maatschappelijk Werk Lei den. Er is meer werk weggelegd het buurt- en clubhuiswerk. maal deskundigen regeltjes gaan hanteren. Mijn conclusie is: ge meente, blijf af van het ouderenbe leid!" Uit de zaal stijgt een luid ap plaus op. Ongeveer tachtig De taak van de indicatiecommis- zige ouderen knikken instemmend die adviseert of ouderen i verzorgingstehuis kunnen worden opgenomen, wordt bovendien uit gebreid. "Ik vind het een merkwaardige nota", aldus een bewoner van Lei- den-Noord, "en ik begrijp ook niet goed waarom alles nu veranderd moet worden. Het ging juist beter met het ouderenwerk. Waarschijn lijk is deze nota weer een van de ge volgen van het bezuinigingsbeleid van de gemeente", zegt hij, terwijl hij driftig met zijn vinger tikt op het papier in zijn hand. Turbotaal "Wij willen een overleg waarin iedereen mee kan praten en niet een projectbureau zoals de ge meente wil. Want dat wordt op den proberen elkaar met krachtige argumenten te overtuigen. Een andere spreker, uit de Me- renwijk, beent met zijn handen in zijn zij voor de zaal op en neer: "Als het ouderenbeleid gaat vallen on der het buurt- en clubhuiswerk, wat gebeurt er dan met de prijzen van de cursussen en de drankjes? Moet daar meer voor betaald wor den en vloeit dat geld vervolgens in de clubhuiskas?" Hij besluit zijn felle betoog met de opmerking dat hij de titel van de nota weinig toe passelijk vindt. "Ik zou de nota lie ver 'ouderenbeleid op hellend vlak' willen noemen". Weer volgt een knallend applaus. Een andere bewoner van Leiden- noord, wil nog wat zeggen. Zijn bril op-en-af zettend, doet hij zijn be klag over de warrige 'turbotaal' het beleidsstuk is geschre ven. Volgens hem worden belan gen daar door elkaar gehaald waar ze nou juist duidelijk waren. "De functie van de projectleider bij voorbeeld, is altijd heel duidelijk geweest. Daar konden mensen zich toe richten met vragen en proble men. Waarom moet dat nou veran deren?" vraagt hij zich af. Geen bezuiniging Volgens wethouder De la Mar is de bedoeling van een nieuw oude renbeleid om een en ander beter te laten functioneren. "Bezuinigin gen spelen hier zeker niet mee. Sterker nog: terwijl er in Leiden op alles wordt bezuinigd heeft het ou derenbeleid er per jaar 40.000 gul den bij gekregen om te besteden. En ik draag er persoonlijk zorg voor, dat dat geld bij het ouderen beleid blijft", zegt hij. "Voor een onpersoonlijk loket hoeft u niet bang te zijn want de in formerende functie blijft bij het DGB", verklaart hij. "Bovendien komt de Stichting Welzijn, die een aantal taken overneemt, in elke wijk langs zodat u niet naar hen toe hoeft te komen". De la Mar benadrukt dat de sa menwerking met buurt- en club huizen niet ten koste hoeft te gaan van het ouderenwerk. "Daar waar die samenwerking al goed ver loopt, bijvoorbeeld in De Kooi, hoeft het dienstencentrum natuur lijk niet te verdwijnen, dat blijft ge woon bestaan. Alleen de verant woordelijkheid valt onder het buurt- en clubhuiswerk". Als na deze opmerking de zaal protes teert, voegt de wethouder er snel aan toe, dat ouderen grote mate van inspraak krijgen. Velen zij er echter nog niet ge rust op. En ook na de opmerking dat er geen prijsstijgingen van cur sussen zullen komen, blijven velen nog onrustig schuifelen op hun stoelen. "Het liefste heb ik dat alles bij het oude blijft", verzucht een oudere vrouw in de zaal. Op maandag 27 juni wordt Ro- bijnzicht aan de Robijnhof 1 de tweede inspraakmiddag gehou den. De derde is dinsdag 28 juni in Lorentzhof. Beide bijeenkomsten beginnen om twee uur. DEN HAAG/LEIDEN - Twee le den van een bende, die in Leiden en omstreken rond de tachtig dief stallen (voornamelijk autokraken) hebben gepleegd, moesten zich gisteren voor de Haagse rechtbank verantwoorden. Het waren een 20-jarige inwoner van Leiden en een 25-jarige man uit Leiderdorp. Tegen de inwoner van Leiden eiste de officier van justitie, me vrouw mr. I. Klopper, vijftien maanden gevangenisstraf waarvan LEIDEN- Op klaarlichte dag is zondag, vanuit het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie aan de Hooglandse Kerkgracht is een model van een vliegend reptiel ge stolen. De namaak-Pterodactylus heeft een waarde van 1500 gulden en is zeldzaam omdat slechts enke le firma's in Nederland hem kun nen maken. Het museumstuk hing aan een lange plasticdraad aan het plafond, vrij hoog boven de grond. De direc tie van het museum vermoedt dat de dief op de schouders van een an der is gaan staan om de draad door te knippen. Op dat moment was er geen bewaking in de zaal. Het model heeft een vleugelwijd te van zestig centimeter en kon zo doende onder een jas naar buiten worden gesmokkeld. "Waarschijn lijk vond iemand het een leuk ding om in zijn kamer te hangen. Veel meer kan je er eigenlijk niet mee doen", aldus een woordvoerster van het museum. vijf maanden voorwaardelijk. De andere verdachte hoorde achttien maanden waarvan zes voorwaarde lijk tegen zich eisen. De feiten zijn volgens de ver dachten gepleegd in een „verkeer de periode" in hun leven. Nadat ze begin dit jaar werden ingerekend, zou hun leven een andere wending hebben genomen. „Uitgaan en veel drinken" zouden niet meer hun voornaamste bezigheden zijn. De verdachte uit Leiden zei een tijdje onverschillig tegen de wereld te hebben aangekeken omdat zijn vriendin slecht lag in zijn familie. Omgekeerd was dat ook zo bij de familie van de vriendin. De ouders zijn van mening dat mensen met verschillende godsdiensten „niet met elkaar kunnen gaan". Nadat de verdachte na een perio de van voorarrest thuis terugkeer de, zijn zijn ouders zich anders gaan opstellen. „Mijn vader zegt nu, er moet gepraat worden. Zij moet van godsdienst veranderen en moslim worden, want een mos lim kan niet van godsdienst veran deren. In elk geval kunnen we nu met elkaar omgaan". De advocaten van de verdachten zeiden hun cliënten danig waren geschrokken van het voorarrest van twee maanden. Advocaat M.R. Mantz: „Ze zijn niet alleen van de gevangenis geschrokken, maar ook van zichzelf'. De advocaten gaven de rechtbank in overweging hun cliënten een alternatieve straf op te leggen omdat het cachot al zijn uitwerking zou hebben gehad en opnieuw celstraf opleggen dub belop zou zijn. De officier van justitie verzette zich tegen het voorstel van de ad vocaten. „Ik vind de gepleegde fei ten daarvoor te ernstig." De rechtbank zal over twee we ken vonnis w(jzen. Hoogste tijd Hoogste tijd bestaat niet meer in Utrecht. Sinds 3 september vorig jaar mogen cafébazen en andere horeca-exploitanten zelf uitma ken wanneer zij hun deuren slui ten. De Utrechtse politie bemoeit zich nergens meer mee, tenzij het de spuigaten uitloopt. De vrije sluitingstijd is bij wij ze van proef, voor een jaar, inge voerd. Voorstanders van de proef zijn er van overtuigd dat de overlast van cafébezoekers af neemt wanneer niet iedereen massaal de straat opzoekt als om twee of drie uur de bel voor de laatste ronde heeft geklonken. De proef moet dit uitwijzen. Daarna bekijkt de politiek of de herrie van café- en discobezoe kers daadwerkelijk is afgeno men en of de vrije sluitingstijd definitief ingevoerd zal worden. Ook in Leiden zijn er politici die er voor voelen de sluitings tijd van de horeca vrij te laten. Het raadslid Bernhard Stöxen (Leiden weer Gezellig) is er'zo een. Als lid van de de raadscom missie voor algemene en be stuurlijke aangelegenheden (dat is de commissie die altijd over de sluitingstijden spreekt) deed Stöxen het voorstel om tegen het eind van de Utrechtse proefpe riode eens een bezoek te brengen aan de Domstad om van de erva ringen met de vrije sluitingstijd kennis te nemen. De commissieleden hebben daarmee ingestemd en binnen kort is het zover: de Leidse raadsleden gaan 27 juni op kroe gentocht in Utrecht. De happe ning begint op het Utrechtse po litiebureau (dat een beetje kroe gentocht daar ook wel eens pleegt te eindigen laten we hier even buiten beschouwing). De Leidse delegatie wordt daar om streeks een uur of negen ontvan gen door de Utrechtse burge meester, enkele ambtenaren van bijzondere wetten, een aantal Utrechtse raadsleden en buurt- vertegenwoordigers. Met de ver schillende betrokkenen zal wor den gesproken over de ervarin gen met de vrije sluitingstijd tot' nu toe. Maar denkt u niet dat het bij praten blijft. De raadscommissie heeft zich voorgenomen na het gesprek het nodige te gaan inne men. Willen de raadsleden mis schien ook proefondervindelijk vaststellen dat de vrije sluitings tijd hen zo mak maakt als een lam? "Ik weet het niet", reageert Marianne van der Vlugt, secreta ris van de raadscommissie. "Ik denk niet dat het heel erg laat wordt". Bernard Stöxen meent dat de commissieleden toch wel de tijd moeten nemen als ze hoogstper soonlijk willen vaststellen of de vrije sluitingstijd het gewenste resultaat heeft. Stöxen is in elk geval voornemens zich, tot in de kleine uurtjes, in de materie te verdiepen. En wat zal nu het uiteindelijke resultaat zijn van de excursie? Gaat Leiden ook zijn beleid ten aanzien van de sluitingstijden omgooien? Burgemeester Goe- koop, voorzitter van de raads commissie en dus leider van de Leidse delegatie, laat er geen misverstand over bestaan dat er op korte termijn niets zal veran deren. Zo staat het ook in het col legeprogramma. Eén van de acht Leidse ansichtkaarten (helaas niet in kleur) met de warenmarkt en op de achtergrond de panden aan de Nieuwe Rijn. Misschien dat de gemeente raad er mettertijd weer eens over denkt de (vrije) sluitingstijd in Leiden aan een proef te onder werpen, uiteraard afhankelijk van de ervaringen in de Domstad. Volgens berichten die al in het Leidse zijn doorgedron gen klagen Utrechtse binnen stadbewoners thans veel minder over herrie en andere overlast van cafébezoekers dan in het ver leden het geval was. Ansichten U kent ze wel, die ansichtkaarten met 'Groeten uit zus' of 'Groeten uit zo'. Bijna altijd zijn het van die obligate prenten uit stad of dorp met in het ergste geval een kartelrandje rondom. In Leiden hebben we ze uiteraard ook. Na tuurlijk zijn ze niet altijd lelijk. Maar, hoe mooi molen De Valk en de stadhuistoren ook zijn, en hoe chauvinistisch je als rechtge aarde Leidenaar ook bent: het blijven voorspelbare prentbrief kaarten. Onlangs heeft het Arnhemse bedrijf Jos-pé een serie van acht nieuwe ansichtkaarten, met Lei den als onderwerp, op de markt gebracht. Fotograaf Ton Paauw, uit Soestdijk, heeft de stad Lei den op de foto gezet op een ma nier die net even anders is, aardi ger, artistieker en kleuriger dan de bekende reutemeteut. Dus niet de Hooglandsekerk pontifi caal op de foto, maar spiegelend in het vensterglas van één van de naburige panden. Een aardige kaart is ook die van de Leidse warenmarkt (extra sperziebonen 1,25 per pond). We zien op deze kaart niet alleen de groentemarkt en een stukje Koornbeursbrug, maar vooral de monumentale woonhuizen aan de Nieuwe Rijn waaronder het in kanariegeel en hemelsblauw ge schilderde pandje waarover de laatste tijd zoveel opwinding is ontstaan. De kaarten, die in een oplage van 3000 stuks op de Leidse markt zijn gebracht, kosten iets meer dan de gemiddelde ansicht kaart en zijn bij verschillende Leidse kaartverkopers verkrijg baar. JAN RIJSDAM STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13