terre des hOmmes Plartaardig wild brengt avontuur in uw keuken POSTGIRO 646900 Hoegaarden: bakermat van frisgekruid bier Extra eiwitten helemaal niet nodig nederland laagd! mgsmmk ETEN EN DRINKEN' Her 0113 in ons land vrij 'zuiver" BASF stet gegevens over lozingen lijn beschikbaar VOOR EEN TELEFOON GA JE NAAR DE PRIMAFOON. WE HEBBEN ZELFS TOESTELLEN VOOR MENSEN DIE HET TE DRUK HEBBEN OM OP TE NEMEN. WOENSDAG 22 JUNI 1988 PAGINA 11 Een wandeling door Hoegaarden onder deskundige leiding voert on vermijdelijk langs een aantal in drukwekkende monumentale hui zen, waarvan er verscheidene heb ben toebehoord aan brouwers. En steevast wordt even stilgestaan bij een paviljoentje in de tuin van zo'n voormalige brouwerswoning. door Rien van Reems Het optrekje ligt aan de straat, een flink eind van het woonhuis verwijderd. Het is een miniatuur huis, niet groter dan een woonka mer, maar met een opvallend fraaie entree. De stenen stoep en zware houten deur zouden niet misstaan bij een Amsterdamse grachtenwo ning. Dit paviljoen, strategisch aan de straat en uit het zicht van de wo ning gelegen, was het statussym bool van de brouwer die er niet al leen zijn op een pint gestelde man nelijke vrienden, maar op gezette tijden ook damesbezoek ontving. Het ging er bij die onderonsjes vaak ruig aan toe. De rekeningen voor de leveranties aan dit soort tuinhuisjes getuigen van fikse con sumpties. Die paviljoens stammen uit de glorietijd van Hoegaarden, het midden van de achttiende eeuw toen dit Brabantse dorp even ten noordoosten van Brussel een onge kende bloei doormaakte. Hoegaar den was toen nog een van de grote biercentra van België. Blijkens een rapport uit 1776 waren van de 24.000 amen bier die dat jaar wer den geexporteerd, er 15.000 afkom stig uit Hoegaarden. Eén aam is 155 liter. Slimme vogels De Hoegaardiers, zoals de inwo ners van Hoegaarden worden ge noemd, staan bekend als slimme vogels. Al in de middeleeuwen werd de basis gelegd voor de latere rijkdom. Dank zij het besluit van een godvruchtige grootgrondbezit- ster om haar bezittingen waaron der Hoegaarden te vermaken aan de prins-bisschoppen van Luik, werd Hoegaarden een Luikse en clave in het hertogdom Brabant. De Hoegaardiers maakten van die situatie handig gebruik. Wan- neer Brabant probeerde belastin gen te heffen, beriepen de Hoegaar diers zich op hun horigheid aan Luik, maar wanneer Luik op hun verplichtingen wees, voelden zij zich ineens echte Brabanders. En Luik lag te ver weg om een effectief gezag te kunnen uitoefenen. De Hoegaardiers trokken zich dan ook niets aan van kapverboden en gin gen verder met het karwei dat al na de Romeinse tijd was aangevan gen; het rooien van de woeste bos sen in hun contreien. Het gevolg was het ontstaan van uitgestrekte landerijen en van de holle wegen die nog steeds kenmerkend zijn voor het landschap. Terwijl grote delen van Belgie nog overdekt waren met dichte wouden, was Hoegaarden omringd door graanvelden. Dat graan werd naar alle windstreken verkocht en Na een brand in 1985 de bottelarij in as legdeis aan de Stoopkens- straat veel verbouwd en gerestau reerd. er waren zulke grote voorraden dat van de overschotten bier werd ge brouwen. Als in de rest van de lage landen door misoogsten honger werd geleden, ontbrak het de Hoe gaardiers aan niets. Brouwersgilde De eerste brouwers waren de pa ters Begarden die zich tussen 1445 en 1455 in de streek vestigden. Maar al in 1571 werd een brouwers gilde gesticht dat de volgende leus in zijn vaandel voerde: ..De Hoegaardiers kunnen eten en drinken en zonder stoefen (opscheppen) klinken, hun pinten hoog heffen zonder andermans centen te tref fen. grote en duurzame dingen bouwen en vele amen brouwen, want met de pot in de hand komen zij door het ganse land In veel reclameboodschappen wordt de indruk gewekt dat in be paalde omstandigheden extra ei wit moet worden gegeten, des noods in de vorm van speciale ei- witpreparaten. Vooral sporters wordt in deze reclames aangeraden extra eiwit te gebruiken. Volgens het Voorlichtingsbureau voor de Voeding heeft niemand een extra eiwitrijke voedig nodig. Alleen wanneer iemand zeer intensief traint kunnen speciale voedingsad viezen nodig zijn. Eiwitten zitten in bijna alle gang bare voedingsmiddelen. Het mees te eiwit wordt geleverd door brood en andere graanprodukten (15 tot 20% van de dagelijkse behoefte), melk en melkprodukten (15 tot 25%) en in vlees en vleeswaren (25 tot 30%). Eiwitten zijn nodig voor de op bouw en het in stand houden van de weefsels van ons lichaam. Daar naast zijn eiwitten bestanddelen van enzymen en van veel hormo nen die weer van belangrijk zijn voor het regelen van allerlei li chaamsfuncties. Ook verschillende afweerstoffen bevatten eiwitten- Het transport van veel stoffen door het bloed gaat via eiwitten. Het lichaam kan geen eiwitten opslaan. De eiwitten die we niet ge bruiken voor een van de boven staande functies worden als brand stof gebruikt en dus omgezet in energie. Gebruiken we ook die energie niet, dan worden de over tollige eiwitten in het lichaam op geslagen als vet. Volgens de Voedingsraad is een gebruik van 0,9 gram eiwit per kilo lichaamsgewicht per dag voldoen de. Dat betekent dat iemand van 70 kilo bij niet al te zware inspanning elke dag 63 gram eiwit nodig heeft. Gemiddeld bevat de voeding in Ne derland ongeveer 90 gram eiwit per dag. Dat is dus voor iedereen ruim voldoende, óók voor de gemiddel de sporter. Niet alle eiwitten zijn hetzelfde. De meeste plantaardige eiwitten zijn wat minder van kwaliteit dan dierlijke eiwitten. Wanneer een voeding met eiwit van verschillen de bronnen wordt gebruikt is de kwaliteit van de totale hoeveelheid eiwit in orde. Wanneer men dan ook nog de aanbevolen hoeveel heid gebruikt, is het helemaal goed. In Nederland geldt dit voor zowel de vleeseter als de vegetari- Roerstok en bisschopsstaf sieren het wapen van brouwerij De Kluis. In de achttiende eeuw nam de wel vaart snel toe. Waren er in 1709 'slechts' 12 brouwerijen, in 1745 waren dat er al 30 op 2000 inwo ners. Vijftig jaar later was de bevol king toegenomen tot 3000, maar het aantal brouwerijen tot 35. Er was 1 taveerne per 10 inwoners en bovendien waren er nog 110 tot 130 boerenbrouwers die hun eigen brouwsel in de brouwerij lieten klaarmaken, zoals een boer zijn graan laat malen bij de molenaar. In die tijd droegen de brouwers hun steentje bij aan de herbouw van de St. Gorgoniuskerk, nu de grootste Belgische Rococokerk. Ja, er is in Hoegaarden veel moois te zien en... te drinken. Want hoewel Tienense tolrechten, Leuvense concurrentie en Duitse bezetting gedurende twee wereld oorlogen de Hoegaardse brouwac- tiviteiten tot een eind brachten - de laatste brouwerij, die van Tomsin sloot in 1957 - is Hoegaarden op nieuw een begrip voor de bierlief hebber. En dat hebben we te dan ken aan de echte Hoegaardier Pier re Celis, van oorsprong kalvermes- ter en melkboer, die als jonge man de kunst van het brouwen had af gekeken bij buurman Tomsin en die op een mooie zomerse dag tij dens een gesprek met kameraden concludeerde dat het Hoegaards Witbier te goed was om het voor goed te verdwijnen. Brouwerij De Kluis voorziet nu ve le landen, waaronder Nederland van het voortreffelijke Hoegaards Wit, een frisgekruid tarwebier dat als zomerse dorstlesser ook bij ons steeds populairder wordt. Wie de groentevan de groenteman wate tam vindt, kan eens proben uit het wild te eten. Er is naelijk genoeg in de natuur teinden om voorzichtig wanee te experimentereiGaat het u al gauw te wild, ai wacht u heel rustig tot amen en wilde frambozt rijp zijn. Daar kunt u zicecht geen buil aan vallen door Sjoerd van dcMeulen Maar er is natuuik veel meer te vinden. De vlier jvoorbeeld die nu in bloei staat /ert straks zijn bessen, waarvan lap of jam kunt maken. Houdt u wel rekening mee dat u bij dijam zit opge scheept met al dipitjes. De lief hebbers van alcohica kunnen de bessen laten trekn in inmaak- brandewijn met kdijsuiker, wat na anderhalve mad een bijzon der leuk drankje devert. Bent u niet zo'n bessenfhebber, dan kunt u in deze tijd»k de bloemen van de vlier drogeim daar straks thee van te trekke Voor de thee die u bij een verkdheid of griep drinkt, heeft u dr.flinke theele pels gedroogde vlieloesem nodig op een halve liter kend water. Maar de vlier bieook mogelijk heden tot frivolere ankjes: In het boekje 'Receptenmor Natuur vrienden', ooit uitgeven bij Thie- me en inmiddels de ramsj te recht gekomen, voiik een recept voor vlierbessenchipagne. De ingrediënten in: 200 gram vlierbloemschermef) liter water 500 gram suiker, e kwart liter wijnazijn en twee coenen. U doet de bloemschermen t de in schijf jes gesneden citroeni azijn en sui ker in vat, voegt het iter toe, roert het om tot de suiker opgelost en laat het brouwsel wolgens vijf dagen op een wamulaats staan. U kunt het mengsel n-.even en bot telen. Neemt u daarvr wel stevige flessen die u goed a-unt sluiten (bijvoorbeeld de bekde beugel- flessen) en laat de chqpagne veer tien dagen rusten. De wat zurige draiis volgens de schrijvers een prindorstlesser en laat zich ook conneren met mineraalwater. Een geheel ander gewimaar min stens zo klassiek in (keuken, is de veldzunng. U kunt van de jonge bladeren, die geplukt kunnen wor den tot september, ondermeer een soep maken. Vooral in de Franse keuken vindt u tal van zuring-re- cepten waarbij de plant soms de hoofdrol vervult en soms dient als toekruid in een saus. Zet u zuring trouwens niet te vaak op het menu want net als rabarber onttrekt de veldzuring, die rijk is aan oxaal zuur, calcium aan de botten. Hoewel eigenlijk wat ver in het seizoen kunt u nog proberen eens brandnetels te stoven of in een soep te verwerken. U gebruikt daarvoor de uiterste topjes van de plant met de jongste blaadjes. Neemt u namelijk de iets groter bladen, dan blijft het taai groen voer, maar de jonge topjes gestoofd met een gefruit uitje en een vleugje knoflook en op smaak afgemaakt met een scheutje room en wat ver se nootmuskaat vormen een echte delicatesse. Mocht u inderdaad eens op deze manier willen gaan avonturieren nog even een paar tips of waar schuwingen. De eerste is dat niet direct langs een wat drukkere weg moet gaan plukken. De uitlaatgas sen van auto's komen de smaak van de planten niet ten goede. En plukt u ook niet te dicht bij een ak ker. U weet niet wanneer de boer actief is geweest met de gewasbe scherming, laat staan dat u weet wat hij heeft gespoten. En heeft u een perceeltje gevonden waar u wilt gaan oogsten, neem dan goede geïllustreerde flora mee, zodat u de planten nog even kunt vergelijken. Verder kunt u bij de bibliotheek kijken wat ze aan literatuur over dit onderwerp hebben. Leiden; Haarlemmerstraat88.'s-Gravenhage: Korte Poten 14. Geopend ma.l3.00-18.00u.,di.t/mvr. 9,00-18.00 u.,za. 9.00-17.00 u Koopavond tot 21.00 u Tel ma t/m vr 9.00-1700 u 06-0402 (gratis) Alle prijzen zijn mcl BTW BEEKLAAN 414 - 2562 BJ - DEN HAAG - TELEFOON 070-637940* LEIDEN (ANP) - Hero? zoals die in Nederland op de rmt komt is weinig of niet versnen. Waar schijnlijk krijgt de vilaafde in Nederland wel zo ongeer de he roïne zoals die illegaan Neder land wordt ingevoerd. Dat blijkt uit een >efschrift over heroine van drs.. Huizer, waarop hij volgende we dinsdag aan de universiteit van iden pro moveert. Huizer werkt het Ge rechtelijk Laboratoriuiin Rijs wijk waar hij zich bezigudt met onderzoek van verdovee midde len. Dat de heroïne hier n versne den wordt betekent oveens nog niet dat ook werkelijhonderd procent zuivere heroïne >rdt aan gevoerd. Over het algeien wor den er bij de produktie vheroïne al andere middelen in gengd en vervolgens wordt het aëen één produkt uitgevoerd. Hier ver moedt dat in Nederland inig bij gevoegd wordt omdat is land vaak als aanvoerland rdt ge bruikt en dus eigenlijk dit bij de bron zit. Dat zou bij voorlid kun nen verklaren waaromuist zo vaak buitenlandse versFden in Nederland overlijden aan een over dosis: zij zijn niet gewend aan het hoge gehalte heroïne. Bekend als één van die andere middelen is bij voorbeeld strychni ne (bekend als rattengifi. Dit komt echter maar in hele kleine hoeveel heden voor, vaak minder dan één procent. "Ik begrijp ook niet waar om het er in zit, waarschijnlijk is dat traditioneel want de Chinezen deden het vroeger al bij de opium- korrels die zij rookten," aldus Hui zer. Het onderzoek van Huizer richt te zich ook op de invloed die de middelen die met de heroïne ver mengd worden kunnen hebben wanneer het wordt gerookt. Wan neer heroïne bij voorbeeld met caf feine is vermengd wordt het goed in de rook opgenomen, maar wan neer er bij voorbeeld vitamine c is bijgemengd merk je er bijna niets meer van. In dit verband is overi gens ook de chemische samenstel ling van de heroïne zelf van belang. Het zou dan ook aan één van die andere middelen, samen met de verontreinigingen die in heroïne voorkomen, gelegen kunnen heb ben dat in 1981 in Amsterdam on- ROTTERDAM/LUDWIQA- FEN (ANP) - Het Westdse che mieconcern BASF in Livigsha- fen is bereid de stoffen kend te maken die het via zijn zierings- installaties in de Rijn looOe toe zegging werd gedaan tijns een bezoek dat de Rotterdise ge meenteraadscommissie voor milieuzaken aan BASF sft ge bracht. Tijdens een tegenbezoean het Rotterdamse gemeenlestuur hebben vertègenwoordijs van de VCI, het Westduitse -rband der Chemische Indust; ver klaard groot voorstande;e zijn van openbaarmaking vanzings- gevens. Ook zal de VCI er colle ga-branche-organisaties, ;ls die voor de Duitse metaalindirie, op aandringen dit voorbeel® vol gen. Het openbaar maken in lo- zingsgegevens zou de mil.-orga- nisaties een belangrijk wen ge ven in de strijd tegen de vmiling van de Rijn. Dat veel bedriji gro te aarzeling hebben hun §evens openbaar te maken heeftilgens dr. H. Peine, die binnen derectie van BASF verantwoorcjk is voor het milieubeleid, allee ma ken met de verwacht! dat milieu-organisaties een gatief gebruik van de gegevemullen maken. "De toon maakt mu ziek", aldus Peine. Volgens wethouder Jant is de toezegging van BASF eerelang- rijke doorbraak in de mzame onderhandelingen, die het ge meentebestuur met de lozende in dustrieën langs de Rijn voert. Als de VCI inderdaad besluit de lo- zingsgevens openbaar te maken, zou een EG-richtlijn, die alle indus trieën in de lidstaten verplicht hun lozingsgegevens te publiceren, na derbij komen. De reis van de Rotterdamse dele gatie is onderdeel van het Rotter damse streven de Rijn schoner te maken. Uitgangspunt is dat het met onder andere zware metalen verontreinigde slib uit de Rotter damse havens rond het jaar 2000 zo schoon is, dat het in zee kan wor den gestort of op grote schaal kan worden hergebruikt. Dit slib wordt nu in de voor 200 miljoen gulden aangelegde slufter bij de Maasvlak te gestort. Maar de slufter is over vijftien jaar vol en Rotterdam wil en kan zich geen tweede slufter permitteren. Aangezien de Europese milieu wetgeving uiterst traag op gang komt en hierop niet kon worden gewacht, besloot de gemeente zelf actie te ondernemen. Met laborato riumschepen worden bij de indus trieën langs de Rijn monsters geno men, de geïdentificeerde bedrijven worden aangeschreven en uitgeno digd met de gemeente te komen praten. Doel van de gemeente is om de industrieën er toe te brengen hun lozingen te staken, maar mocht dat niet baten dan zal Rot terdam ertoe overgaan de vervui lers voor de rechter te dagen. geveer vijftig mensen ernstig ziek werden, van wie twintig stierven, na het roken van heroine. Over de werking van een aantal chemische middelen is weinig bekend wan neer zij worden verbrand. Huizer heeft een plausibele theorie ont wikkeld waaruit blijkt dat door een aantal chemische reacties uiteinde lijk een giftige damp ontstond. Hij heeft geprobeerd zijn theorie te tes ten maar de proef gaf geen uitsluit sel. De verontreinigingen die in he roïne voorkomen hebben ook een positieve kant. Ze kunnen worden gemeten en op die manier kan van twee verschillende monsters wor den bepaald of zij van dezelfde bron komen, hetgeen bij politie-on- derzoeken erg belangrijk kan zijn. Zo pakte de politie iemand op met een paar gram heroïne op zak. In zijn hotelkamer werd later een gro te partij gevonden maar de man zei daar niets van af te weten. Toen echter twee monsters met elkaar werden vergeleken bleek zon neklaar dat zij afkomstig waren uit dezelfde bron. Huizer heeft deze methode van, de analyse van heroïne in de loop der jaren ontwikkeld en hij is in middels ook in gebruik bij de fo rensische laboratoria in Hong Kong, Rome en Australië en bij de douane in Londen. In Nederland is Huizer betrokken bij de training van politieteams die zich bezighou den met verdovende middelen. Door de Verenigde Naties wordt hij geregeld geconsulteerd als drugsexpert. Geslaagden studierichting HBO-J (eugdweteijnswerk) aan de Chr. Hoge school Rijn-Oeltland H Aben, l. van den Berg. E. Biemond. T. Broekhuizen, l. Bosker, S. van Boven. K. Bre- voord, S. Filippo, M. de Fouw. M. Genufl. C. Gravesteijn, J de Groot. W. van der Harst. J de Heer. N. van der Heiden. I. van Heuckelum. I. Hogenbirk, A.M. van Hoorn, H. Horeman, J. Huijbregts, J de Jong, A Joustra, K. Kal, M. Koele. R Kuijper, J. Lantinga. A Maas. J. de Man, M. Maring, D. Mi|derwi|k. S. Mol. J. Neer- hol, J. Pauplit, M. Plomp. J. Snellenberg, E. Teutscher, E. Vellekoop, I. Verburgt, J. Visser, A. Volkers, M. Wardenaar, M. van der Wel, M. WesthoH, P. Wetsema. A. van Wijngaarden, K. van der Zaag. KOPENHAGEN. Stijlvol toestel met nummerher- halingen D-toetsvoortelediensten via het telefoon net Regelbare zoemer. In zwart 17Q of grijs/zwartI Kleurkappen zijn los verkrijgbaar a 12r- NIEUW. HELSINKI 10. Als wand-of tafeltoestel te geb r u i ken Geheugen voor 10 nummers. Met nummerherha ling, regelbare bel en extra lang snoer ICC Verkrijgbaar in wit, grijs en zwart IJJ«" WASHINGTON. Telefoon met antwoordapparaat Ingebouwde microfoon en luidspreker. Beant- woorder op afstand te bedienen. Geheugen voor 20 nummers, nummerherhaling, II wachtstand met muziek. II/"™ Extra afstandsbediening 138.- ptt telecommunicatie Bent u vaak buiten de deur te vinden? En niemand om de telefoon op te nemen7 Dan raden wij u aan even langs te komen bij de Primafoon. De telewinkel van PTT Telecommunicatie met honderd-en-een toestellen en accessoires. Waaronder een uitgebreide collectie telefoonbeantwoorders. Die dag en nacht de telefoon aannemen. En, zo u wilt, de boodschap op een bandje vastleggen. Bij de Primafoon vindt u óoktelefoontoestellen die nummers voor nrj£: u repeteren of zelfs onthouden. Modern en klassiek, in zachte en in felle kleuren. Kom eens langs, piliTldTOOn Vlierbloesem levert niet alleen de grondstof voor thee maar je kunt er ook champagne mee maken. (foto gpd» U'J m \L;-i r ai KagMgy v 11t

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11