Gemeentewerf toch naar polder DE KRANT MEE OP VAKANTIE 'Instellen hulpfonds ook in een gemeente als Oegstgeest nodig' Kruispunt Duinoord: score nu op vier ongelukken SFEERVOLLE ROMMELMARKT Open huis Time Out Groen licht voor plannen golfbaan in sportpark Voscuyl B en W Oegstgeest willen plan doorzetten Concert Dorpskerk levert te weinig op MAANDAG 20 JUNI 1988 REGIO LEIDEN PAGINA 9 WASSENAAR - Op het kruis- punt in het duingebied van de Wassenaarse Slag nabij hotel Duinoord hebben zich gister middag kort achter elkaar twee aanrijdingen voorge daan die "wonder boven won der", aldus een politiezegs- man, geen gewonden tot ge volg hadden. Vorige week raakte een racefietser uit Monster op precies dezelfde plek ernstig gewond. De twee aanrijdingen van gisteren brengen de score voor het gevaarlijke kruis punt op vier binnen drie we ken. Alle vier de ongevallen gebeurden op zondagmiddag. In alle gevallen waren er ra cefietsers bij betrokken. Die negeren massaal de stopstreep. Op de bewuste plek komen fietspad en de provinciale weg voor gemoto riseerd verkeer tamelijk plot- sing samen. Er wordt gestu deerd op mogelijke verbete ringen van het kruispunt. Voor de 16-jarige Wasse naarse jongen die gistermid dag op volle snelheid de stop- streep overdenderde, komen de aanpassingen te laat. Hij knalde op de rechterflank van het voertuig. De 49-jarige au tomobilist zag hem over zijn motorkap schuiven en aan de andere kant van de auto op het wegdek neerkwakken. Behalve een pijnlijke schou der, een totaal ontzette fiets en een deuk in de auto, viel de schade erg mee. Niet veel later was het weer raak. Deze racefietser stopte wel, verleende de naderende auto voorrang maar ging weer rijden toen er een motorfiets opdoemde. Motor- en race fietsers kwamen door de aan rijding ten val. Daar bleef het ;:.w: OEGSTGEEST Ln wéér had de Buurtgroep Haaswijk de gelijknamige nieuwbouwwijk in Oegstgeest in haar greep. Dit keer met een rommelmarkt van 70 'standhouders', afgelopen zaterdag op het Boerhaaveplein. Er was veel publiek en goed weer. Voor extra sfeer zorgden de muziekmakende Straatklinkers. (foto Buurteroep Haaswijk) WASSENAAR - Het Wasse naarse jongerencentrum Time Out houdt aanstaande zater dag, 25 juni, een open dag. Aan leiding om de deuren die dag wijdopen te zetten is het feit dat Time Out precies vijf jaar in boerderij Ter Weer aan de Dey- lerweg zetelt. De hele dag door worden er (gratis toegankelijke) aktivitei- ten gehouden in en om Ter Weer. Vanaf elf uur kunnen kinderen er terecht voor een rommelmarkt, luchtkussen, di verse stands en het maken van hapjes. Bovendien is er om twee uur een voorstelling van Marion Wardernaar's poppen theater. Daarna is er voor ouders, kin deren, buurtbewoners en ande re belangstellenden een barbe cue op het terras, muzikaal on dersteund door de Wassenaarse jazzband The Workshop Old Ti mers. De hele dag door kan er informatie worden verkregen over de diverse kampen voor kinderen en jongeren. Boven dien kan men een rondleiding door het gebouw maken. 's Avonds ten slotte is er een reünie voor alle oud-medewer kers en belangstellenden. Voor middernacht is iedereen daar welkom. OEGSTGEEST - Van B en W van Oegstgeest mogen de voetballers van UDO verder gaan met hun plannen voor een golfbaan van ne gen holes in sportpark De Voscuyl. Toch stelt het dagelijks bestuur van de gemeente tien voorwaar den. Eerder hebben de andere sportclubs van De Voscuyl, waar van de velden ook zullen worden gebruikt, kenbaar gemaakt het gol fen niet te zullen boycotten. Maar ook zij stellen voorwaarden. Zoals Toernooi 'Fairplay' ZOETERWOUDE - Twintig teams hebben zich ingeschreven voor het familietoernooi dat de nog altijd groeiende Zoeterwoudse handbalvereniging Fairplay op 26 juni organiseert. Plaats van hande ling is sportpark Haasbroek. Het toernooi neemt de hele dag in beslag. Rond negen uur gaan de eerste teams met elkaar in de slag. De meeste deelnemers zijn niet ge oefend in de handbalsport: ze zijn samengesteld uit familieleden en vrienden van Fairplay. Noorlander bv te OEGSTGEEST - De Oegstgeester gemeentewerf aan de Kwaaklaan mpet worden verplaatst naar de Morsebelpol der aan de Haarlemmerstraatweg. Tegen dit plan maakten begin oktober vorig jaar vooral D66, CDA en PPR (samen een minderheid) veel bezwaren maar B en W willen nu toch doorzetten. Het gebiedje aan de Kwaaklaan Leiderdorp heeft een interessant kan worden bebouwd met twaalf bod uitgebracht. De operatie kan De Zoeterwoudse Dorpskerk: dringend ZOETERWOUDE Het concert ten bate van het restauratiefonds van de Zoeterwoudse Dorpskerk is helaas een mislukking geworden. Slechts en kele tientallen mensen bezochten afgelopen zaterdag het concert, dat werd gegeven door het Toonkunst Orkest Leiden. De opbrengst bedroeg dan ook niet meer dan zo'n 250 gulden. Zoals in Zoeterwoude al enige tijd bekend is, moet het dak van de Dorpskerk het oudste monument van het dorp worden vernieuwd. De houtconstructie is ernstig aangetast door de boktor. Diverse pogingen om het 'ijverige' beestje te bestrijden hebben niet mogen baten: het hele dak moet worden gerestaureerd en daarvoor is ongeveer een bedrag van 2,5 miljoen gulden nodig. De eigenaar van de Dorpskerk, de hervormde gemeente, zal een aan zienlijk deel van de kosten zelf moeten opbrengen. Reden waarom allerlei aktiviteiten worden georganiseerd om aan financiële middelen te komen. Het concert afgelopen zaterdag zette dus weinig zoden aan de dijk, maar de speciale geldwervingscommissie geeft het niet op. Woordvoerd- ster M. Berkouwer vermoedt dat ht concert zo weinig belangstelling kreeg vanwege het tijdstip. "Veel mensen zitten nu midden in de examen toestanden", schat ze in. Volgens Berkouwer is.de commissie druk doende de Dorpskerk onder de aandacht te brengen van de makers van het NCRV-tv-programma 'Kerkepad'. Ook staat de commissie volgende week dinsdag en woensdag met een stand op de braderie op het Watertje. Zoeterwoudenaren kunnen, uiteraard tegen betaling, die dagen elk uur een rondleiding door de Dorpskerk krijgen. Voor een rijksdaalder kan de klok worden geluid. Ook is het mogelijk ansichtkaarten van de kerk te kopen en i sie bezig met het benaderen van bedrijven. "op zijn minst budgettair traal", aldus wethouder T. Kohl- beck (openbare werken, PvdA) worden uitgevoerd. Volgens Kohlbeck waren er in oktober meer vragen dan bezwa ren. "De raad wilde eerst een to taalplan voor de Morsebelpolder hebben. En verder was er behoefde aan - en dat is in Oegstgeest 'bon ton' aan het worden - een second en mischien zelfs wel een third opi- B en W hebben de Vereniging Nederlandse Gemeenten een plan voor een nieuwe Oegstgeester werf laten maken en dat met het hunne vergeleken. Die vergelijking zou het college in zijn overtuiging heb ben gesterkt dat het goed is om het avontuur aan te gaan. Verder is de afgelopen maanden duidelijker geworden wat Oegst geest met zijn Morsebelpolder wil gaan doen. "In de kop van de pol der bedrijven, veel op zich zelf staand groen, da's wat anders dan wijkgroen en woningen", memo reert Kohlbeck. Al het rekenwerk heeft aangetoond dat de werf op geen enkele wijze ten koste gaat van al die voornemens. Als het meezit, houdt de gemeen te zelfs geld over. Maar het is de meest verantwoordelijke wethou der Kohlbeck niet in de eerste plaats om financieel gewin te doen maar om een betere werf en een meer logische ontwikkeling "in de oostelijke lob van onze gemeente". Natuurlijk spelen de financiën wel mee. De bestaande werf aan de Kwaaklaan kost per jaar "tiendui zenden guldens" aan onderhoud en aan de Haarlemmerstraatweg kan een werf "met veel meer moge lijkheden verrijzen". Kohlbeck steekt ook niet onder stoelen of banken dat de huidige werf hoogst ongelukkig is gesitu eerd, daar vlakbij het schone land goed Oud-Poelgeest. Hij spreekt van een "brute, toevallige hap uit het landgoed Oud-Poelgeest". Een plaagstootje volgt: "Zelfs zonder de Vereniging Oud Oegstgeest zou den wij anno 1988 niet meer beslui ten om onze gemeentewerf daar te situeren". Het plan om de werf te verplaat sen en ruim baan te maken voor dure woningbouw is al oud. De be denkers ervan wilden er oorspron kelijk kasteel Oud-Poelgeest mee redden. Er was toen een groot ge brek aan geld om dat te restaureren en Duidelijk was toen al dat op de grond bij de werf veel geld kon worden verdiend. Het kasteelver- haal heeft echter een heel andere afloop gekregen. Kohlbeck zegt nu dan ook "dat de werf volkomen is losgekoppeld van Oud-Poelgeest". Onhaalbaar Sinds kort zijn vele ogen, onder andere die van 'kasteelheer' P. de Vreede, directeur van het vor mingscentrum Oud-Poelgeest, toch weer op de werf gericht. Er moet een hotel/slaapgebouw op het landgoed komen en door dat ge bouw op de werfgronden neer te zetten, hoeft er geen hap uit het landgoed te worden genomen. Ko hlbeck wijst echter op de financië le onhaalbaarheid van dat idee. "Ik zit met het probleem dat ik dan de raad zo ver moet zien te krijgen dat die minstens ëén miljoen gulden op tafel legt. En de raad - maar ik ook - heeft andere prioriteiten". Met het idee om het het hotel op de landijsbaan te bouwen, heeft Kohlbeck weinig mededogen. "Je reinste horizonvervuiling. Dan wordt namelijk het zicht op het kasteel ontnomen. Ik zal me daar met hand en tand tegen verzetten", zegt Kohlbeck, die ook ruimtelijke ordening-bestuurder van Oegst geest is. In die hoedanigheid wenst hij op te merken dat het gebiedje aan de Kwaaklaan flink zal op knappen als die twaalf luxe villa's er eenmaal staan. B en W schrijven de gemeenteraad, die deze maand het licht op groen moet zetten, dat de bomen en beplantingen "in hoofdzaak" zullen blijven gehand haafd. "Het groene beeld" moet zelfs versterkt. B en W willen dat vastleggen in een met Noorlander af te sluiten privaat-rechtelijke overeenkomst. Kohlbeck is niet bevreesd voor vervuiling van de bodem onder en bij de gemeente werven. "De eerste onderzoeken hebben aangetoond dat het wel meevalt. Wellicht dat het bij de zoutopslag wat meer is vervuild, maar zeker niet in die ma te dat er plannen worden door kruist". het er nu naar uitziet, zal met een proefperiode van een jaar worden begonnen. De voorwaarden die B en W stel len zijn vooral bedoeld om andere takken van sport niet door het gol fen te laten ondersneeuwen. Bo venaan de lijst 'der Tien Geboden' prijkt dan ook de zin: "Gebruik van de velden is alleen toegestaan als er geen wedstrijden, trainingen of werkzaamheden van een van de clubs of de gemeente plaatsvin den". Verder hebben activiteiten van de verenigingen voorrang, vinden B en W. Het parkeren door golfers op het parkeerterrein van de korf ballers wordt verboden en op de tij den waarop de peuterspeelzaal in de Fikskantine (korfbal) is ge opend mogen de golfers alleen "de korte slag" beoefenen. Met de tiende voorwaarde wordt ook op voorhand conflictstof uit de weg geruimd. Die luidt: "Bij twijfel omtrent de bespeelbaarheid van de velden, beslist de keurder. Voor de golfers geldt hierbij dezelfde rege ling als voor de korfballers en de voetballers". UDO timmert al een tijdje aan de weg met golfen in de Voscuyl. Het voetballen neemt wat af en ook de korfballers kunnen zich niet ver heugen in een hausse van nieuwe leden. Met het golfen moet er wat meer leven in de brouwerij worden gebracht en wordt het complex misschien wat gemakkelijker te exploiteren. UDO heeft al sinds 1987 een oefenafslagplaats (driving range). Die zou aan de verwachtin gen voldoen. Maar de golfers wil len nu ze eenmaal aan de sport heb ben geroken mëër. Vandaar de UDO-plannen tot een negen holes baan. Komedie 'Aristophanes Acharniers' is de titel van een uit Athene uit 425 voor Christus stammende pacifistische komediedie Leidse studenten in de klassieke talen zullen spelen in de aula van het Oegst geester Rijnlands Lyceum aan de Appo- lolaan. Dit alles ter gelegenheid van de pensionering van mevrouw M M. Cortel. lerares klassieke talen Donderdag 23 juni. 20.00 uur gaat het doek op. James Bond De laatste film van het seizoen in de Lei- derdorpse Muzenhof is View lo a Kill met Roger Moore als James Bond of 007. De film duurt twee uur en begint om 20.30 uur, donderdag 23 juni. Poppentheater De laatste voorstelling voor de zomerva kantie van het Voorschotense poppen theater Wellus-Nietus heet 'De Brullen de Brievenbus'. De voorstelling is be stemd voor kinderen en begint woens dag de 22ste om 14 30 uur. Informeren en reserveren via 01717-8361 Expositie Emmie de Graaff-van der Lee (beelden), Teun de Graaft (ook beelden) en Aad van der Lee (kunstschilder) exposeren sinds 4 juni in de Warmondse galerie De Pomp Hun werk is nog tot eind deze maand te zien. Openingstijden: dinsdag van zevenen tot negenen, woensdag van tien tot twaalf uur en van twee tot vier uur en donderdags, zaterdags en zondags van twee tot vier uur OEGSTGEEST- "De regels van de overheid zijn niet altijd sympatiek, en dat is dan nog zacht uitgedrukt. Er blijven altijd situaties bestaan waar geen geld voor is. Daarom is het instellen van het Hulpfonds in Oegstgeest, waarin kerk en ge meente samenwerken, van be lang", zegt Van Kuilenburg van de gereformeerde diaconie. Het Hulp fonds is bedoeld voor mensen die van een minimuminkomen moe ten rondkomen en door een een malige plotselinge uitgave in de problemen komen. Sinds éën janu ari werken de drie kerken, Huma- nitas en de gemeente hierbij sa- Deze samenwerking is nogal eens ter discussie gesteld. "Kerk en staat zijn principieel geschei den". vond D66-raadslid Vissers, "en dat moet zo blijven". Maar vol gens C. de Visser van de hervorm de diaconie in Oegstgeest, kan een samenwerking juist heel vrucht baar zijn. "De gemeente kan veel beter overzien of er in bepaalde ge vallen geen andere oplossingen te vinden zijn, bijvoorbeeld via uitke- ringsregels of wetten. Daarover hebben de kerken geen overzicht. Vaak weten mensen niet dat ze er gens voor in aanmerking komen". De kerken behouden de mogelijk heid om zelfstandig op te treden als hulpgever voor leden van hun kerk. Volgens De Groot van de afde ling sociale zaken van de gemeente kleven er bovendien nadelen aan een afzonderlijk gemeentelijk be leid zoals D66-er Vissers dat graag zou zien. Het lijkt hem verwarrend en ontmoedigend voor mensen in nood om meerdere instanties af te moeten voor hulp. "Het is toch al niet gemakkelijk om ergens te moeten aankloppen, als je dan ook nog van het kastje naar de muur ge stuurd wordt..." Bij een samenwer king tussen instanties wordt dit probleem vermeden, is zijn me ning. Beslissingen over probleemge vallen worden in onderling overleg genomen. De geloofsovertuiging speelt hierbij geen rol, de hulpvra ger blijft anoniem. De kerken zijn wel in de meerderheid en de ge meente zal zich moeten neerleggen bij een besluit dat door een meer derheid van de commissie (waarin drie kerken, Humanitas en de ge meente zitten) is genomen. "Tot nog toe is dat overleg erg vrucht baar gebleken", zegt mevrouw A.P.M.Bardet van Humanitas. "De oplossingen die gevonden werden waren ook niet altijd van financiële aard". De criteria waaraan een aanvraag moet voldoen zijn vaag. Volgens gemeentewoordvoerder De Groot is dat opzettelijk zo gedaan. "Het fonds heeft een soort vangnetfunc tie voor gevallen die onder geen en kele andere regeling vallen. Met strakke criteria loop je die functie mis". Vast staat alleen dat er geen an dere oplossing voor het probleem mag zijn, dat het probleem niet van structurele aard is en dat het een duidelijke noodzaak betreft. Elke situatie wordt afzonderlijk beke ken. "Een wasmachine is een noodzaak voor een bijstandsmoe der met drie kinderen, en een tele visie kan voor een alleenstaande bejaarde weer van groot belang zijn, dat hangt helemaal van de si tuatie af', zegt De Visser van de hervormde diaconie. "Bij een over leg van de commissie worden alle belangen tegen elkaar afgewogen". Er is inmiddels zes keer financië le hulp geboden. Meestal kwam dat neer op een bedrag van 1000 gul den per keer. Per jaar is er 20.000 gulden voor het fonds. Het geld wordt opgebracht door de kerken en de gemeente (allemaal 5000 gul den). Humanitas betaalt niet mee, omdat het een jonge organisatie is met weinig financiële middelen. "Wj zijn er meer om mee te den ken", aldus Bardet. Wanneer u uw vakantie-adres uiterlijk 14 dagen voor uw vertrek aan ons opgeeft, ontvangt u daar uw eigen krant. Voor het verzenden van uw krant (binnen Europa) wordt 3,50 per dag berekend. Het nazenden op uw vakantie adres in Nederland ot België is gratis. Aangezien wij niet kunnen instaan voor een regelmatige postbezorging door de PTT geschiedt toezending naar binnen- en buitenland voor eigen risico. Ter voorkoming van louten kunnen uw opdrachten niet telefonisch worden behandeld. Vult u dus onderstaande bon nu alvast even in? Dan wen sen wij u alvast een Puttiyel/akantit. Weg op NAAM VOORL ADRES VAKANTIEPERIODE Terug op: HUISADRES AORES. VAKANTIE-ADRES HUISNUMMER: PLAATS: POSTCODE: LAND: WOONPLAATS: TEL.: Zend uw opgave aan: Leldsch/Alphens Dagblad, afd. Abonnementenadmini stratie, Poatbua 54, 2300 AB Lalden. S.v.p. frankeren als brief.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9