Lugthart bewijst zijn gelijk Krans grijpt eerste winst Blunder nekt Kiens Tijdige revanche van Navratilova 'Op naar de vijftig' Niet drills bij Dekker Grubba pakt wereldbeker tafeltennis Ajax kan niet imponeren MAANDAG 20 JUNI 1988 LISSE Jèn-Willem Lugthart bewees gisteren tijdens het ten nistoernooi in Lisse dat zijn on genoegen over de plaatsing te recht was. Na een enerverende partij versloeg de 'slechts' als vijfde geplaatste Lugthart 'num mer drie' Marco van Trigt: 6-7, 6- 4, 6-2. Marjolein Oudegeest had in de finale van het vrouwenen kel B eveneens drie sets nodig om Els Veentjer af te troeven (6- 4. 4-6. 6-4). "Ik wil verder niet zeuren, maar eigenlijk is het wel een beetje raar dat bijvoorbeeld Re- né van der Wilk op de tweede plaats staat en ik maar als vijfde ben geplaatst", zo reageerde Lugthart enigszins verbolgen op de rangschikking. "Verder niets ten nadele van René. maar ik heb tot nu toe acht keer van hem ge wonnen en nog nooit verloren". Wellicht stimuleerde het mis plaatst wantrouwen omtrent de kwaliteiten van de Katwijker hem tot goede prestaties. In ie der geval bereikte Lugthart de eindstrijd en schreef zelfs na een spannende drie-setter tegen Mar co van Trigt het toernooi op zijn naam. De finale van het vrouwenen kel B ging tussen twee 'out-si- ders'. De weg van Marjolein Ou degeest naar de hoofdprijs was door het uitvallen van Astrid Bouw ontdaan van een bijzonder lastig obstakel. In de eindstrijd hield Els Veentjer lange tijd goe de vooruitzichten op de winst, maar Oudegeest wist de derde set netaan in haar voordeel te be slissen: 6-4, 4-6, 6-4. De titel van het mannendubbel B ging voor de vijfde maal in suc- cesie naar Leon Damen en Mar cel Vink. Ook Sjoerd van der Mark en Marco van Trigt konden die imponerende zegereeks niet onderbreken (2-6, 6-2, 6-4). In het mannenenkel C kwam Jacco Schoonewolf als sterkste naar voren. Lijstaanvoerder Van Meel kon het niet bolwerken te gen de sterk spelende Schoone wolf: 6-1, 6-4. Van Meel eindigde in het mannendubbel voor de tweede maal als verliezend fina list. Samen met Warmerdam ging Van Meel ten onder tegen het duo Vreeswijk/Zimmerman (0-6, 6-2, 6-2). Carlien van Spruyt richtte zich gisteren op de positieve zijde van de medaille. Zowel in het enkel spel als in het vrouwendubbel mocht Spruyt de felicitaties in ontvangst nemen. In de single was Mirjam Siemerink met 6-4 en 6-3 het slachtoffer. Aan de zij de van Cindy Berkhout zette Spruyt haar dadendrang ten kos te van Ans Vink en Riet van Ba len voort: 6-3, 6-3. Twee jeugdige speelsters ston den tegenover elkaar in de finale van het vrouwenenkel D. Sandra Faas leek in de eerste set tegen Marieke Betlehem rechtstreeks op de eindzege af te stevenen. Betlehem was vervolgens echter wakker geschut en zette Faas in de tweede en derde spelreeks overuigend aan de kant: 1-6, 6-2, 6-1. In de eindstrijd van het man nenenkel D zag Maurice De Lijs ter zich bij een 3-0 achterstand te gen Willem Visser genoodzaakt wegens een blessure op te geven. Het mannenenkel D30 werd een eenvoudige prooi voor Jan van Duivenbooden. Van Duiven- booden, die eerder al de als eer ste geplaatste Gesta-Fernandez had uitgeschakeld, gunde Fred van Aken slechts twee games (6- 1, 6-1). In de finale van het vrou wenenkel D30+ won Jolanda Dessing verrassend van lijstaan- voerdster Wil van der Meer: 6-1, 6-3. J.G. WARMOND Het aantal deel nemers aan het tennistoernooi bij Dekker is in vergelijking met vorig jaar sterk teruggelopen. De organisatie in Warmond legt vooral de nadruk op het 30+ eve nement dat als altijd goed bezet is. Om ook de deelnemers aan dit toernooi aan hun trekken te laten komen heeft de wedstrijdleiding een heel aantal poules gemaakt in plaats van afvallijsten. Op die manier kunnen de meeste ten nissers toch meerdere partijen spelen. In het mannenenkel B hebben zich twee Bl-spelers aangemeld en die nemen dan ook de eerste twee plaatsten op de ranglijst in. Ben de Jel staat nummer één en Marco Visser is een tweede plek toebedeeld. Het vrouwenenkel B bestaat uit een poule van vijf, waarin Irma van Seeters en Ka rin Croese de beste kansen lijken te hebben. In de B-categorie wor den wegens te geringe belang stelling geen dubbels gespeeld. PLAATSINGSLIJST MEB: 1: B. de Jel, 2: M. Visser; VEB: poule "an vijf; MEC1: 1: P. van Meel, 2: M. Kailenberg: VEC: 1: M. Halenbeek. 2: M. Sieme rink; MEC2: 1: J. Draulans, 2: N. Dofferhof. MED1: 1: D.J. Dekker. 2: E. Bouw; MDD1: 1: Marijt/Haver- kamp, 2: DofferhofA/an Tonge ren: GDD1: 1: Haket (2»), 2: Ma- rijt/Van der Pol; MEV: 1: W. Hee remans, 2: H. Meyer. Ik ben sterker geworden' LEIDERDORP Martijn Krans en Bionda Zonderop heb ben gisteren de belangrijkste titels van het open tennis toernooi van De Munnik voor zich opgeëist. De Leider- dorpse plaatsingscommissie had het daarmee bij het rech te eind want zij had Krans als sterkste bij de mannen en Zonderop als eerste gegadigde bij de vrouwen ingeschat. "Ik heb nog nooit een Bl-toernooi gewonnen en daarom was ik be hoorlijk zenuwachtig", glunderde Krans na zijn zege op Bert Bruin. "Vooral in de laatste games ga je daaraan denken en dan neemt de spanning nog eens extra toe". In het begin van de bijzonder sportie ve finale leek de Unicummer wei nig hinder te ondervinden van die zenuwen. Bruin moest bij een 2-1 stand al een service-doorbraak in casseren en kon, ondanks vijf break-points in het zesde spel, die achterstand niet meer goedmaken. De rollen werden omgedraaid in de tweede set. De service van Bruin ging beter lopen en die steun had de speler van De Munnik no dig om zijn tegenstander meer on der druk te zetten. Krans probeer de zichzelf op te peppen door zijn winnende slagen met luid gegrom te onderstrepen, maar Bruin liet zich niet afleiden en stond slechts één game af. "Ik sloeg toen te wei nig eerste services in en op mijn tweede opslag kon Bert al direkt aanvallen", typeerde Krans de voor hem wat mindere periode in de wedstrijd. De zesde game van de derde set was van cruciaal belang. Bruin nam op eigen service een 40-0 voor sprong en leek door te gaan stoten naar 4-2. De als eerste geplaatste Leidenaar vocht knap terug en wist alsnog een doorbraak te force ren. "Ik heb zeker kansen gehad en vooral op dat moment in de derde set heb ik de winst laten liggen", wist Bruin achteraf. Krans, ge steund door een aantal luidruchti ge Unicummers, liet zich vervol gens de kans op een eerste B-over winning niet meer ontgaan: 6-2, 1- 6, 6-4. Op de vraag of hij, nu Michael van den Berg voor toernooien bui ten de regio heeft gekozen, de top per van dit seizoen gaat worden, durft Krans nog niet bevestigend te reageren. "Ik ben in ieder geval een stuk sterker geworden dan vo rig jaar, maar je weet natuurlijk niet wat je tegen jongens als Lugt hart en Vink presteert. Ik speel nog een aantal toernooien hier dus ik zal ze wel tegenkomen". - Martijn Krans in opperste concentratie tijdens zijn finale tegen Bert Bruin. Krans wist de partij in zijn voordeel te beslissen en behaalde daar- nee de eerste prijs van het toernooi van De Munnik. (foto Lock zuytierdu Bionda Zonderop legde overtui gend beslag op de hoofdprijs van het vrouwenenkel B door in de eindstrijd Nelleke Wijermans met 6-1 en 6-2 te verslaan. "Ik wist van tevoren dat ik vaart moest maken en dat lukte goed", concludeerde de speelster van De Munnik. Ook Wijermans had haar tactiek vooraf uitgestippeld. "Ja, ik wist dat ik niet hard moest gaan slaan, want dan zou ik die ballen nog harder te rug krijgen. Ik wilde het spel een beetje vertragen, maar het gevoel ontbrak gewoon en dan lukt hele maal niets". Inderdaad kon Wijer mans, die eerder deze week toch goed spel had laten zien, haar op- ponente niet daadwerkelijk in ge vaar brengen en Zonderop mocht op eigen park de titel in ontvangst nemen. In het mannenenkel B2 werd de partij tussen Mark Nagelkerken en Frank Liefbroer met dezelfde cij fers beslist. Nagelkerken tracteer- de zijn clubgenoot op een 6-1, 6-2 nederlaag. Dat een gemengddub- bel anders is dan een single onder vonden Zonderop en Nagelkerken tegen Irma van Seeters en Herman van der Capellen. Zonderop en Na gelkerken, beiden zo succesvol in het enkelspel, verloren de eerste set met 6-1 en gaven in de tweede spelreeks een 5-2 voorsprong uit handen. De tie-break deed de ba lans definitief in het voordeel van Van Seeters en Van der Capellen uitslaan: 6-1, 7-6. Sijmen Moerman bleek verras send de sterkste in het mannenen kel Cl. In de halve finale schakelde Moerman de als eerste geplaatste Maarten Kallenberg uit (6-2, 2-6, 6- 2). In de eindstrijd moest Onno Guinau bij een 4-6, 5-1 stand opge ven. In het vrouwenenkel C be landde Natalie van der Voort op de hoogste sport van het erepodium. Petra Velzel verloor met twee maal 6-2 van Van der Voort. In het vrouwendubbel nam Vel zel met Esther van Zuuren revan che. Het jeugdige duo Claudia Wit- teman en Saskia Paauw kwam net te kort: 6-2,2-6,6-3. Jan-Hein Bader en Ronald Lammens bleken netals vorige week een maatje te klein voor het duo Kallenberg en Royen: 6-3, 6-1. JETSKE GOUDMSIT WOESAN (ANP/SID) - De 30-jari- ge Pool Andrzej Grubba heeft de negende editie van het tafeltennis toernooi om de wereldbeker ge wonnen. Drie maanden voor het Olympisch toernooi was hij in Woesan de Complete Chinese top te machtig. Met overwinningen op Xu Zengcai in de halve finale en Chen Longcan in de eindstrijd gaf Grubba aan dat er met hem in Se oul rekening gehouden moet wor den. Grubba werd .na de Hongaar Klampar in 1981 en de Zweed Ap- pelgren in 1983 de derde Europe aan die de wereldbeker veroverde. De Pool, partner van Bettine Vries- ekoop in het gemengd dubbelspel, heeft zich na de Europese titel strijd in Parijs geconcentreerd op het Chinese spel. In Seoul wil hij in de nadagen van zijn lange carrière een gooi doen naar Olympisch ere metaal. In Woesan, in het hol van de leeuw, liet de nummer zes van de wereld zien op de goede weg te zijn. Grubba gaf Xu Zengcai en Chen Longcan geen schijn van kans. Bei de Chinese topspelers werden in drie games vlot verslagen. De ne derlaag van Chen Longcan, num mer een van Azië en vier van de we reld, was veelbetekenend. Hij had in de halve eindstrijd wereldkam pioen Jiang Jialiang uit het toer nooi gestoten, maar had op de backhand-topspin van de Pool geen goede return. De wereldkam pioen blijkt de laatste maanden to taal uit vorm te zijn. In de strijd om de Aziatische titels werd hij vorige maand ook al vlot uitgeschakeld. Voor beide Zweden, Persson en Waldner, eindigde het toernooi bij de laatste acht. Triathleten verkeerde kant opgestuurd NIEUWKOOP - Triathleet Mart Moraal heeft zaterdag verdienste lijke elfde plaats behaald tijdens de driekwart-triathlon van Nieuw koop. Met zijn tijd van 6 uur 54 mi nuten en 32 seconden bleef de Oegstgeestenaar minder dan een half uur achter op winnaar Peter Zijerveld. Het was voor de eerste keer dat er in Nederland een wedstrijd over deze afstanden (2850 meter zwem men, 135 kilometer fietsen, 31,6 ki lometer hardlopen) gehouden werd. Ondanks het feit dat het eve nement een goede winnaar kende, ontsierde een organisatiefout voor een groot deel de wedstrijd. Het vervelende voorval vond plaats na ongeveer vijftien kilome ter hardlopen. Op dat moment ken de de wedstrijd met Henri Kiens en Kees Zonderuiter twee koplopers. Op het vijftien-kilometerpunt wees een pijl het tweetal de verkeerde kant op. De organisatoren ontdek ten .de fout snel, stopte Kiens en Zonderuiter vliegensvlug in een auto en reed hen naar het parcours terug. Maar al met al was de vertra ging wel opgelopen tot vijf a zes mi nuten. Daardoor kon Peter Zijerveld aan de leiding komen. In een soe pele tred legde de ex-profwielren- ner/proftriathleet de 31,6 kilometer af zonder nog maar één moment in gevaar te komen. Kiens stapte ge desillusioneerd uit na de eerste grote omloop van 21,6 kilometer. Zonderuiter had inmiddels de man met de hamer ontmoet en strom pelde het parcours af naar een ze vende plaats. Het evenement ein digde daardoor in een anti-climax, Van der Maas neemt leiding PATERSWOLDE - Erik van der Maas heeft gisteren de lei ding genomen in de strijd om de NWB-Cup. De Leidse waterskiër kwam op het door de wind moei lijk 'bespeelbare' water in Pater- wolsde met een eerste plaats op de slalom (2 1/4-18/55) en tweede plaatsen op de onderdelen figu ren (1800 pnt) en schanspringen (3420 pnt) nog het beste voor de dag. Het leverde hem naast het dagklassement ook de kopposi tie op in het algemeen klasse ment na twee wedstrijden. Art van Bergen, gisteren tweemaal eerste, volgt Van der Maas op de voet. want met name Eiberger Henri Kiens bezat goede papieren. De afgestudeerde tandtechnicus wijdt zich dit jaar full-time aan de triathlonsport en was slechts naar Nieuwkoop gekomen om de over winning en de daarbij behorende vijftienhonderd gulden te grijpen. Zijn zwemtijd van 38 minuten en de daaraan verbonden voorsprong van 350 meter gaven al aan dat Kiens grootse plannen had. Op de fiets reed de grote favoriet voor de eindzege een bekeken race. Hoe wel de Rotterdammer Kees Zon deruiter al na zestig kilometer de leiding overnam, hoefde Kiens niet echt te vrezen. De fietscapaciteiten van Zonderuiter zijn sinds het be gin van dit seizoen wel bekend. Op het looponderdeel komt hij even wel nog niet met de echte toppers mee. Zodoende kon Kiens zich concentreren op de betere lopers zoals Pirn van den Bos, John Enge- le en Peter Zijerveld. Deze hadden na twee onderdelen minimaal vijf minuten aan hun broek gekregen. Geen vuiltje aan de lucht derhal ve voor Henri Kiens die na tien ki lometer Zonderuiter in zijn vizier kreeg een kort daarop de leiding overnam. Zonderuiter wenste zich echter niet direct gewonnen te ge ven en ging finaal door het lint om in het spoor van Kiens te blijven. Vlak daarvoor had de Eiberger nog enthousiast in de microfoon van de persmotor geroepen dat 'het nog ver was en dat er nog van alles kon gebeuren'. En aldus geschiedde, maar niet zoals Kiens gedacht had. Vlak achter de top voldeed Mart Moraal aan zijn eigen verwachtin gen. Een twintigste zwemklasse- ring viel hem 's-morgens in de modderpoel van de Nieuwkoopse plassen ten deel. Met een gemid delde snelheid van 36,7 kilometer per uur op de fiets en een vijftiende looptijd, 2.12.12., eindigde Moraal als elfde. Leidenaar Sam Springer jr. kwam als junior prima mee. Met een 21-ste klassering en een tijd van 7.17.41 eindigde Springer als tweede junior, achter de Boskoper Aschwin Vermeulen, de winnaar van de Estec-triathlon. Vermeulen finishte als snelste junior als zesde in het totaalklassement. Franse golfzege bij Nederlands kampioenschap ARNHEM (ANP) De Francaise Marie-Lora de Lorenzi Taya heeft de Open Nederlandse golftitel voor vrouwen gewonnen. In de laatste ronde van de wedstrijd, die gehou den werd op de Rosendaelsche baan bij Arnhem, verdreef ze de Britse speelsters Kitrina Douglas en Sarah Duhig van de eerste plaats. Voor haar laatste ronde had De Lorenzi Taya, die door haar overwinning ruim 30.000 gulden opstreek, 74 slagen nodig. In totaal eindigde op 295 slagen, drie boven par. Douglas gebruikte in de slot- ronde twee slagen meer en sloot af met 296. Karine Espinasse uit Frankrijk eindigde als derde. De Britse Sarah Duhig, die bij aan vang van de laatste ronde gedeeld eerste stond, viel terug naar de zes tiende plaats. Zij was in haar laatste ronde pas na 82 slagen klaar. De Nederlandse golfsters konden zich niet plaatsen voor de finale. Jan van der Veld: veertig jaar penningmeester van Die Ley the. (foto Loek Zuyderdu BRISTOL (Reuter) Temidden van het gekrijs van zeemeeuwen en het gebeier van een kerkklok in de directe omgeving heeft Martina Navratilova zaterdag haar ge schonden reputatie goeddeels her steld. In de finale van Eastbourne kon Natalja Zvereva, weinig an ders doen dan zich beklagen over de vaart, waarmee de Amerikaanse de bal vanuit de opslag op haar af stuurde. Navratilova sloeg zeven aces en won met 6-2, 6-2. De revanche voor Parijs, waar de 17-jarige Sovjet-ten- nister de nummer twee van de we reld met 6-3, 7-6 op gravel verraste en vervolgens doordrong tot de fi nale, was een feit. Navratilova stel de opgetogen vast, dat met de te rugkeer naar het gras de vorm aan het terugkomen is. "De pijn van Parijs is voorbij", aldus de Ameri kaanse. Ze is begeesterd van de idee een kans te maken Wimbledon voor de negende maal te winnen, waarmee van een nieuw record sprake zou zijn. "Een ideale manier om mijn zelfvertrouwen op te vijzelen," noemde ze het. Over de te verwach ten tweestrijd met de als eerste ge plaatste Steffi Graf: "Als het zover komt, zou ik zeggen, dat de kansen gelijk zijn: fifty-fifty. Maar ik heb het gevoel, dat er dit jaar meer ver rassingen zullen zijn dan gewoon lijk. Kijk wat er bij de Franse kam pioenschappen gebeurde. Denk maar niet dat iemand van de top tien zomaar doorloopt naar de fina le." Christian Saceanu, de meest be lovende pupil van Guenther Bosch sinds Boris Becker, heeft het laatste voorbereidingstoernooi van LEIDEN Tegen het laag geklas seerde Concordia uit Delft heeft het cricketteam van Ajax wederom niet kunnen imponeren. Hoewel het bowlen goed verzogd was, faal den de Ajacieden met het slaghout: Concordia 84 all out, Ajax 71 all out. Ajax verloor de toos en moest voor de zevende achtereenvolgen de keer dit seizoen eerst het veld in. Het bowlden en het veldwerk ewa- ren goed verzorgd, met enkele fraaie vangen van Ajax-zijde. Ja cobs, bij vlagen onbespeelbaar (3-9 in 14), en aanvoerder Haighton (4- 29-15) waren de meest succesvolle bowlers. De jeugdige Paul Noor- dijk maakte met 2-14 in 4 zijn de buut in het door vakanties ver zwakte eerste team van Ajax. De Concordia-werpers hadden op hun beurt nog meer succes dan de Ajacieden. Onafgebroken bowl den zij de hun toegestane 15 overs, hetgeen resulteerde in stand van 58-8 in 30 bij de theepauze. Alleen Haighton (11) en Van Driel (16) wis ten zich in de dubbele cijfers te spe len. Na de thee werd door de Ajax 'staart' nog krampachtig gepro beerd de resterende runs te scoren, maar verder dan 71 kwamen de Leidenaars niet. LEIDEN - Afgelopen zaterdag bood roeivereniging Die Leythe haar penningmeester, de heer J.H. van der Veld een receptie aan in het botenhuis aan de Morsweg. Eerder was het veertig jaar geleden dat Jan van der Veld (68) als penning meester zitting nam in het bestuur van de vereniging en deze functie zonder onderbreken vervulde, tot de vele gasten die de jubilaris ge luk kwamen wensen hoorde ook wethouder Tesselaar, die zowel Van der Veld als de vereniging ge lukwenste met dit unieke jubile um. Vijftien jaar geleden werd de penningmeester al erelid van Die Leythe en werd een boot naar hem genoemd. Het bestuur van de Leid se roeivereniging kon toen niet be vroeden, dat Van der Veld nog zo lang door zou gaan met het behe ren van de penningen en had daar door eigenlijk toen al al het ere- kruit verschoten, zodat de nestor van de vereniging het deze keer slechts met een receptie moest doen. De heer van der Veld sloot desgevraagd geenszins uit, dat hij bij goede gezondheid, de vijftig jaar zou trachten vol te maken. Het bestuur van Die Leythe heeft der halve nog enige tijd om een waar dig gouden jubileum voor te berei den. J.K. Wimbledon op zijn naam gebracht. In Bristol voorkwam hij dat de plaatselijke titel van vader op zoon overging door de als derde ge plaatste Ramesh Krishnan in de fi nale in drie sets te kloppen: 6-4,2-6, 6-2. Ter Riet Hellas ter Riet heeft zich terug getrokken voor Wimbledon. De Apeldoornse speelster onderging na haar optreden in Parijs, waar zij in de tweede ronde ziek de baan moest verlaten,een blindedarm operatie. Het eerste wat zij ont- waardde toen zij uit de narcose bij kwam, was een reusachtige bos bloemen. Het was een blijk van medeleven van Martina Navratilo va; haar tegenstandster in die be wuste partij. Van den Berg behaalt vierde dan taekwondo DEN BOSCH Gerard van den Berg heeft zaterdag bij de nationa le danexamens zijn vierde dan be haald. Dit succes van de Leidse taekwondoka betekent het defini tieve einde van zijn actieve loop baan, want met een vierde of hoge re dan mag niet meer aan wedstrij den worden deelgenomen. "De jeugd zal het moeten overnemen", vond de 31-jarige Van den Berg, bondscoach van de vrouwen en ju nioren en nu de hoogst gegradeer de taekwondoka in de Sleutelstad. Aan de examens in de Bossche sporthal 'De Vinkenkamp' namen ruim 120 taekwondoka's deel. Het niveau viel echter tegen, het aantal gezakten bedroeg meer dan 55 per cent. Opmerkelijk was naast Ge rard van den Berg ook zijn drie pu pillen van sportvereniging Leiden voor hun dangraad slaagden: Van den Berg: "Ik sta op een goede voorbereiding". René Pet, vice-kampioen van Nederland, slaagde in één keer voor de felbegeerde zwarte band (eerste dan). Albert Loriaux en An neke de Wolf slaagden beiden voor de tweede dan. Loriaux deed her examen, De Wolf werd voor het eerst getetst. Sportschool Van der Luit zag Robert van der Zeeuw in één keer slagen voor de eerste dan.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14