PORT Alles gebeurde in een flits spoor;tv -$czn de Het glorieuze moment van invaller Wim Kieft 9 'ffl' "I Vautrot leidt Slechts 6.000 Oranje-kaarten Publieke belangstelling groot Charlton ereburger Rustige aftocht van de Engelsen Tweemaal geel voor Oranje Minpuntje: geen Duitser Van Basten nog bovenaan MAANDAG 20 JUN11988 PAGINA 11 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD GPDZondag 19 juni. Zelden heeft mij een verkeerd geraakte bal zoveel plezier bezorgd als za terdagmiddag. Na de openings wedstrijd tegen Rusland leek de halve finale verder weg dan ooit en nu zitten we in Hamburg. Om 13 uur zijn we geland en tegen half drie lag ik te slapen in het In tercontinental Hotel. Slaap, die ik hard nodig had. De overwin ning gisteren is uitbundig ge vierd. Champagne kwam er al in de kleedkainer aan te pas. Ver volgens werd KeesJausma te wa ter gelaten. Een dolletje. We kun nen goed opschieten met hem. De vergelijking tussen nu en 1974 toen Ben de Graaf door de spelers in het water werd gegooid gaat wat dat betreft dus mank. Ach teraf kwamen we tot de ontdek king dat het water veel te heet was. Jansma heeft het geweten, maar hem kennende zal hij best een manier vinden om af te koe len. Na het gezamenlijk diner heb ben we in het hotel waar onze vrouwen verblijven nog wat pils jes genuttigd. Mijn vader en schoonvader waren op ook nog langsgekomen. Mijn vader heeft, trots als-ie was, beloofd ook in Hamburg te komen kijken als we tegen de Duitsers spelen. Met de verhuizing naar het In tercontinental is het gedaan met de rust. In Gut Hohne en Hotel Rheinterrasse hadden we geen pottenkijkers. Nu, in dit hotel waar ook veel andere gasten ver blijven, lopen de hele dag Bild- verslaggevers rond om ergens een sappige story uit te peuteren. Je weet gewoon dat die mensen op sensatie uit zijn, dus proberen we hen zo min mogelijk kans te ge ven. De onderlinge verstandhou ding binnen de groep is zo perfect dat die reporters bij voorbaat al bot vangen. Wij hebben de af spraak naar buiten toe niets prijs te geven van zaken die leven binnen de groep of van onderlin ge fricties, zo die er al zouden Dat dergelijke afspraken niet honderd procent waterdicht te maken zijn, is de afgelopen da gen echter weer gebleken. Ie mand heeft zijn mond voorbij ge praat over het bezoek dat enkele spelers hebben gebracht aan hap- tonoom Ted Troost. Ik heb met zo'n visite geen enkele moeite, maar ik begreep dat er tussen de medische staf en die spelers was afgesproken dat het niet zou uit lekken. Ik kan me goed voorstellen dat spelers die Ted Troost al jaren opzoeken, hem ook nu consulte ren. Hans van Breukelen heeft er heel goede ervaringen mee. Hij behoort bij de groep van vier of vijf spelers, ik weet niet eens wie, die Ted Troost in Düsseldorf voor de wedstrijd tegeb Ierland heb ben opgezocht. Overigens na de medische staf eerst verwittigd te hebben. Ik heb geen contact met Troost. Iedereen heeft zo zijn ei gen dingen. Als Van Breukelen voor een belangrijke wedstrijd een gesprek heeft, dat hem goed doet, waarom zou hij dat nu niet hebben. Over het belang van deze wedstrijden zal toch wel geen twijfel bestaan. De enige bemoeien is met de me dische staf die ik heb, komt van wege mijn rechterwreef. Door het spuitje heb ik er tegen de Ieren geen last van gehad. Ik dacht dat de pijn wel erna zou komen. Ken nelijk is de verdovende werking die van champagne en bier uit gaat groter dan ik van tevoren had ingeschat. Gisteravond heb ik zelfs op een veldje van een Hamburgse amateurclub een trainingspartijtje meegespeeld. Ging perfect, ik voelde wel wat, maar niet meer de pijn van afge lopen week. Misschien dat ik te gen de Duitsers zonder verdoving kan spelen. Die wedstrijd leeft alweer ont zettend in de groep. Westduits- land-Nederland heeft voor mij iets als Ajax-Feyenoord. Met de Mannschaft is het altijd al haat en nijd geweest. Een keer heb ik tegen de Westduitsers gevoet bald. In Dortmund verloren we toen met 3-1. Met PSV heb ik ook een 'Duits verleden'. Bayern wip te ons vorig jaar uit de Europa Cup. Maar dit. dat morgen op ons afkomt, is iets specialer. RONALD KOEMAN GELSENKIRCHEN (GPD) Terwijl zijn maten binnen de lijnen wanhopig op zoek waren naar een opening in de Ierse defensie, liep Wim Kieft zich te verbijten. Niet we tend dat hij degene zou zijn die moest invallen, trok de PS- V'er sprintjes met zijn mede-reservisten Bosman en Van 't Schip. „Spitsen warmlopen", had het bitsige bevel van Mi- chels geklonken. „Ik had me voorgenomen me sportief te revancheren, als ik een kans zou krijgen", gaf Kieft zijn ge dachten van dat moment prijs. bij het ontbijt, gaf Michels de op stelling prijs. Op dat moment had ik natuurlijk alweer gegeten en ge dronken. Ik ben overtuigd van mijn kwaliteiten. En als je aanval lend wilt spelen, dan kun je, vind ik, niet om die kwaliteit heen. Mi chels denkt er anders over. Ik heb zijn ploeg een plaats in de halve fi nale bezorgd, meer kan ik niet doen. Ik weet van het luxepro bleem van Nederland. Ik verwijt ook mijn medespelers niets. Zij kunnen er tenslotte niets aan doen dat ze opgesteld worden. Er is geen haat en nijd onderling. Het Neder lands elftal bestaat uit een groep hele goede voetballers, die allen over het vermogen beschikken en wedstrijd te kunnen beslissen". Een probleem voor Michels, want hij kan tenslotte maar elf mensen opstellen. In de tweede helft tegen de taaie Ieren loste Mi chels zijn probleem op door en Kieft en Bosman het veld in te stu ren. Van enig tactisch concept bleef niets meer over. „Het pompen of verzuipen. Een uur lang had ons spel niets opgeleverd. We mazzelden zelfs toen die McGrath in het begin de bal tegen de paal kopte. Ondanks het feit dat de Ie ren aan het eind van hun latijn wa ren, bleef die treffer uit. De tijd be gon ons parten te spelen. Daarom moest maar alles hoog het straf schopgebied in om te hopen op een rare kluts. Die kluts kwam er ge lukkig. En ook nog tegen mijn hoofd". Een half uur later was hij de gevier de man; rende Kieft de blijdschap uit zijn lijf op dezelfde kunststof ondergrond waar hij zich van te vo ren had verbeten. Het from- meldoelpunt, waaropzo'n beetje alles viel aan te merken, was voor de getergde Kieft een wereldgoal. Voor zijn ploeg betekende het de intocht in de halve finales in plaats van een vroegtijdig afreizen naar de anonimiteit. Reflex „De voorzet van Gullit werd weggewerkt en kwam op de voet van Ronald Koeman. Vanaf dat moment gebeurde alles in een flits. Ik zag dat Koeman de bal niet goed raakte en ik kon er nog net met mijn hoofd bij. Geen gerichte actie maar een pure reflex. Ik wist ook absoluut niet waar die bal naar toe zou vliegen, omdat er zo'n raar ef fect aan zat". Een tel later wist Kieft wel degelijk wat de gevolgen van zijn actie zouden zijn. En Pat Bonner, de tevergeefs grabbelende Ierse doelman, wist het ook. „Zo'n doelpunt heb ik nog nooit ge maakt. Nooit zo krom en zeker nooit zo belangrijk". Wim Kieft had zijn sportieve wraak, evenals Marco van Basten die eerder in week al had mogen smaken in het treffen met Enge land. De woede in zijn lijf was in de loop van de dag alleen maar toege nomen. Wim Kieft had van tevoren wel laten weten dat hij nergens meer op rekende, maar diep in zijn hart, had hij de hoop op een basis plaats niet opgegeven, ,,'s Morgens, DÜSSELDORF (ANP) - De Fransman Michel Vautrot fluit de finale van het toernooi om het Eu ropees kampioenschap voetbal. De eindstrijd wordt zaterdag in Mün- chen wordt gespeeld. Vautrot leid de dit toernooi in de groepswed strijden Westduitsland - Spanje. De Roemeen Ion Igna werd door de UEFA aangewezen als scheids rechter bij de halve finale om het Europees voetbalkampioenschap tussen Westduitsland en Neder land. Het duel wordt morgen in Hamburg gespeeld. De andere hal ve eindstrijd, Italië - Sovjetunie, woensdag in Stuttgart, wordt ge leid door de Belg Alexis Ponnet. De BBC heeft zaterdagmiddag het laatste EK-duel van Engeland tegen Rusland slechts in samenvat ting uitgezonden. De Engelse tv koos opmerkelijk genoeg voor een rechtstreekse uitzending van Ier- land-Nederland in Gelsenkirchen. De voor de BBC unieke beslissing zou volgens de Duitse pers een pro test zijn tegen het wangedrag van de Engelse 'hooligans' in West duitsland. Ofschoon Wim Kieft weigert na men te noemen zal de doelpunten maker zich afvragen, waarom de positie van Arnold Mühren ge handhaafd blijft. Een extra dimen sie wordt vanaf die kant zeker niet aan het Oranjespel toegevoegd. Muhren is momenteel niet tot iets extra's in staat. Evenals Ruud Gul lit overigens. En om bijvoorbeeld de Duitsers in Hamburg aan te pak ken, zal er wel degelijk iets extra's moeten gebeuren. „Dan zal Ruud er zijn", is de stel lige overtuiging van Berry van Aer ie. „De komende twee wedstrijden, zijn die van Gullit. Ik voel het. Ik merk hoe zijn accu opgeladen raakt. In de finale hoop ik op Italië als tegenstander. Dan zal Gullit er zeker zijn. Zelfs nu, terwijl hij niet de uitzonderlijke vorm heeft, is hij Pat Bonner graait vertwijfeld naar de van hem wegdraaiende bal. De Grath en Houghton gespannen op het resultaat van de actie. Dat mocht er een goed voetballer. Hij stelt zich in dienst van het elftal; je kunt al tijd een bal kwijt bij hem. Hou hem maar in de gaten tegen de Mannschaft. Verliezen zullen we niet van de Duitsers. Over mijn lijk". Minder hard van stapel loopt clubgenoot Wim Kieft. „Ik heb, eerlijk gezegd, nog niet zo aan die Duitsers gedacht. Ze spelen dege lijk en hebben in Vóller een spits, die zijn scherpte terug heeft gevon den. Natuurlijk speelt de eeuwige rivaliteit hier een#belangrijke rol. Niet alleen bij ons maar ook bij de mensen thuis en bij het legioen. Als de Duitsers spelen, hoopt elke Ne derlander dat ze verliezen. Dat hoop ik dus nu ook weer. Wij zijn in elk geval rijp voor de confronta tie". HAMBURG (ANP) - Voor de halve finale in het Europees voetbalkam pioenschap tussen West-Duitsland en Nederland dinsdag in Hamburg zijn slechts enkele duizenden kaar ten voor het oranjelegioen beschik baar. Volgens EK-voorlichter Niers- bach kon Nederland over 6.000 kaarten beschikken. De meeste hiervan werden, volgens KNVB- secretaris Jan Huybregts, verdeeld onder officials en sponsors. DÜSSELDORF (SID) Nog voor het begin van de halve finales is bij het Europees kampioenschap voetbal in Westduitsland al een record gesneuveld: dat van toeschouwersaantallen. De vijftien wedstrijden zullen aan het einde van het evenement zijn bezocht door 840.000 beta lende bezoekers. Dat betekent een gemiddelde van 56.000 fans per du el. 'Recordhouder' was Frankrijk, dat het eindtoemooi vier jaar gele den organiseerde. Toen kwamen 599.655 mensen kijken, hetgeen een gemiddelde van 39.977 per wedstrijd betekent. Voor het begin van de halve finales in Stuttgart (Sovjetunie - Italië) en Hamburg (Westduitsland - Nederland) zijn het Neckarstadion (70.705) en het Volksparkstadion (61.330) al uitverkocht. Datzelfde geldt voor de finale in München, waarvoor in het Olympische Stadion (77.895) geen kaartje meer te koop is. Wanneer de sponsors en eregas ten, die vrij toegang hebben, worden meegerekend, zal het Europees kampioenschap straks 'live' zijn bekeken door 934.000 bezoekers. Van de beschikbare 883.000 toegangskaartjes zijn er slechts 43.000 niet verkocht. MAANDAG 17.00-21 10 BBC 2 Cricket/Wimbledon '88: verslag van de tweede testmatch tussen Engeland en Westindie en de Open Engelse tenniskampioenschappen op Wimbledon. 17.50-20.15 Did 2 Die Sport-Reportage: verslag van de atletiekontmoeting West- duitsland-Oostduitsland vanuit Düs seldorf. 19.00-19.20 Ned 2: Sportpanorama met EK voetbal-nieuws, een voorbeschou wing op de Open Engelse tenniskam pioenschappen op Wimbledon met o a. Brenda Schultz en een vooruitblik op de finale van het EK snooker 21 15-21.55 Ned 3 Sportstudio. 22.30-22 58 SKY Motorsports News 22.35-23.35 Super 100 Great Sporting Moments. 23.00-23 30 SKY: Ronde van Zwitser land: wielrennen, met een reportage van de tijdrit van Sierre naar Leukerbad over 18.5 km 23.00-23.30 Did 1 ARD-Sport extra Open Engelse tenniskampioenschappen vanuit Wimbledon en EK Voetbal 1988 extra 23.10-00.10 BBC 1 Wimbledon '88: Open Engelse tenniskampioenschap pen. DUBLIN (Reuter) Jack Charlton, coach van het Ierse voetbalelftal, is benoemd tot ereburger van het land. Charles Haughey, de premier van Ierland, maakte bij de terug keer van spelers en officials bekend dat de Engelsman was onderschei den. Hij dankte Charlton voor de eer en glorie' die de oefenmeester en zijn spelers het land hadden ge bracht. Duizenden inwoners van Dubliti ontvingen gisteren op het vliegveld de Ierse ploeg, die vrijdag na de ne derlaag tegen Nederland (0-1) was uitgeschakeld in het toernooi om het Europees kampioenschap. Sinds de huldiging van wielrenner Stephen Roche, die vorig jaar de Ronde van Italië, de Tour de Fran ce en de wereldtitel wonwaren de Ierse sportliefhebbers niet meer zo massaal op de been gekomen. Zelfs Charlton, bekend vanwege zijn nuchterheid, toonde zich geëmoti- neerd. „Ik moet er niet aan den ken", verklaarde hij, „wat er was gebeurd als we nog iets hadden ge- i ook". Het kon dus wel, verbroederen op de tribune. Ieren e linge duel uitliep op een groot voetbalfeest. Hollanders bewezen dat in Gelsenkirchen i De Ierse pers prees in de eerste commentaren uitbundig de presta ties van de voetballers en hun sup porters, die zich in Westduitsland voorbeeldig gedroegen. LONDEN (AFP) Verspreid en kalm heeft een groot deel van het Britse supportersleger gisteren Groot-Brittannië bereikt. Hun te rugreis stond in schril contrast met het verblijf in Westduitsland, waar Laudrup, Kristens^n en DEN HAAG (ANP) - Van de vier halve-finalisten starten Ita lië en de Sovjetunie met een overdaad aan gele kaarten. Beide ploegen herbergen zes spelers met een prent. Bij de Westduit sers lopen drie spelers rond met een gele kaart. Bij Nederland hebben Bosman en Wouters een gele kaart achter hun naam. De kaartenlij.st: Denemarken: Elkjaer-Larsen, Poul- Westduitsland: Rolff, Herget, Thon. Nederland: Bosman en Wouters. Ierland: Quin en Aldridge. Italië: Vialli, Ferrara, Altobelli, Maldini, Ancelotti en Ferri. Spanje: Tomas, Camacho (2), Va zquez, Sanchis en Victor. Sovjetunie: Koesnetzov, Alei- nikov, Rats, Michailitsjenko, Tsjidijatoelin, Protassov. de fans tijdens de eerste week van de Europese titelstrijd voor ernsti ge ongeregeldheden zorgden in Stuttgart, Düsseldorf en Frankfort. Volgens de politie van Dover zijn gistermiddag honderden suppor ters aangekomen met de veerbo ten, zonder dat zich daarbij inci denten voordeden. Ongeveer acht duizend Britten waren in West duitsland om Engeland te steunen. Van de 823 personen die tijdens de eerste week werden gearresteerd, hadden er 381 de Britse nationali teit. De overige arrestanten waren Westduitsers. Ook zaterdag pro beerde een groep van hen Hollan ders en Ieren uit te lokken. De poli tie greep evenwel voriegtijdig in. Gisteravond ondervroeg de Lon- dense politie vier mannen die be trokken waren bij een vechtpartij in een etablissement in Croydon, een buitenwijk van Londen. Zij waren elkaar met messen en ha mers te lijf gegaan. Ze hoorden bij een groep Engelse en Ierse suppor ters, die de wedstrijden van hun ploegen op de televisie volgden. MÜNCHEN (SID) - In een voor uitblik op de halve finale tegen het Nederlands elftal heeft Franz Bec- kenbauer, teamchef van de West duitser, Ruud Gullit de meest com plete voetballer genoemd, die er momenteel op de internationale velden rondloopt. „Oranje heeft een zeer goede ploeg", aldus Bec- kenbauer, die onder de indruk was van het spel van de Nederlanders in de beslissende wedstrijd tegen de Ieren. „Bovendien hebben ze in Gullit waarschijnlijk de meest perfecte speler van de wereld. Hij heeft slechts een minpuntje; hij is geen Duitser. Het is voor ons dinsdag belangrijk hem geen ruimte te ge- Beckenbauer ontkende. Neder land de rol van favoriet te willen opdringen. „Oranje heeft geen su per-elftal, net zo min als wij. Bo vendien weten we precies wat we aan ze hebben. Als wij net zo goed spelen als tegen Spanje en enkele details nog iets verbeteren, hebben we een goede kans Nederland te verslaan". Beckenbauer zei vooral ontzag te hebben voor de kop- kracht van de Nederlandse ploeg. DEN HAAG (ANP) - Marco van Basten voert na de groepswed strijden door zijn drie treffers te gen Engeland de lijst van scorers bij het Europees kampioenschap aan. Hij wordt gevolgd door de Westduitser Rudi Vóller die tot twee treffers kwam. De topscorerslijst: 3. Kieft (Ned), Brehme, Klin- smann en Thon (allen WD1), Vial li, Altobelli, De Agostini en Man- cini (allen Ita), Michel, Butrague- no en Gordillo (allen Spa), Laud rup en Poulsen (beiden Den), Houghton en Whelan (beiden Ier), Rats, Passoelko, Aleinikov, Michailitsjenko en Protassov (al len Sov), Robson en Adams (bei den Eng) 1.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11