TAD LEIDEN Balspel bij Maya's en Azteken kostte velen het hoofd en hart Venduhuis Buurthuis voor jongeren in noorden van Merenwijk Pas in najaar besluit over tweede woonwagenkampje LEIDSCH DAGBLAD Veertien maanden celstraf geëist wegens neerschieten van neef Ook het AZL draait dinsdag zondagsdienst Tentoonstelling in Rijksmuseum voor Volkenkunde SCHILDER VAKMANSCHAP SINDS 1902 van muiden leiden bv Inbreng voor de Najaarsveiling in Pulchri Studio 'U heeft als een dolle op mensen staan inhakken s ZATERDAG 18 JUNI 1988 DEN HAAG/LEIDEN - Heeft de 48-jarige Leidenaar zijn neef met opzet neergeschoten, of is er spra ke van een ongeluk, zoals de man gisteren voor de Haagse rechtbank benadrukte. De officier van justi tie, mr. Van Eek, geloofde weinig van het ongelukverhaal en eiste 21 maanden gevangenisstraf, waar van zeven maanden voorwaarde lijk. De man was in het bezit van een revolver en een hagelgeweer. Dat geweer had hij op 14 maart thuis bij zich. Op dat moment waren ook zijn neef, zijn vrouw en zijn kinde ren in de kamer. Volgens de man wilden zijn neef en hij weggaan. Bij het opstaan pakte hij het hagelge weer. Het wapen zou toen per on geluk zijn afgegaan, waarbij het schot de neef raakte. Die werd ern stig gewond en moest geopereerd worden waarbij een stuk van zijn dikke darm werd verwijderd. Officier Van Eek trok de verkla ring van de verdachte ernstig in twijfel. Ook de verklaringen van de aanwezige familieleden werden door hem niet volledig geloofd. "U wordt afgeschermd door uw fami lieleden. Alleen uw zoon heeft in eerste instantie een hele duidelijke verklaring afgelegd", aldus Van Eek. De officier haalde echter allerlei onderdelen uit de verklaringen aan, waaruit volgens hem bleek dat er wel degelijk meer aan de hand was. "Ik geloof niet in een ongeluk. Uw vrouw heeft verklaard dat er een ruzie-achtige sfeer hing. Hij werd steeds bozer, heeft ze over u gezegd", vertelde Van Eek. "De stemming was geladen, meneer was geladen en het geweer was ge laden". Volgens de officier heeft de verdachte gericht geschoten. On derzoek van het Gerechtelijk Labo ratorium heeft bovendien aange toond dat het geweer geen manke menten vertoonde. Van Eek eiste 21 maanden ge vangenisstraf, waarvan zeven maanden voorwaardelijk. Een zwa re straf is op zijn plaats, meende hij, ondanks dat de man zo kan terug keren bij zijn familie. Maar Van Eek rekende de man vooral het feit dat hij een hagelgeweer en revolver in^zijn bezit had. "Wie zo zwaar be wapend pleegt rond te lopen, is een gevaar voor de maatschappij en de rechtsorde", De raadsman van de verdachte, mr. Karstens, sloot niet uit dat het geweer toch per ongeluk is afge gaan. In ieder geval is er geen spra ke van opzet, zodat er niet kan wor den gesproken van een poging tot doodslag. Hij vond wel dat zijn cliënt erg onvoorzichtig is geweest omdat hij het geweer bij zich had en daarvoor ook een gevangenis straf verdient. Karstens pleitte evenwel voor een veel kortere, on voorwaardelijke vrijheidsstraf. Uitspraak over twee weken. LEIDEN - De medische specia listen in het AZL hebben zich aangesloten bij hun collega's van het Diaconessenhuis en het Elisabeth ziekenhuis en gaan dinsdag eveneens zondags dienst draaien. Dit betekent dat alleen spoedeisende gevallen geholpen worden. De specialisten verzetten zich op deze wijze tegen verla ging van hun vergoedingen. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis zullen alle pa tiënten, die dinsdag op het AZL een afspraak hebben, afgebeld worden. De mensen die geen bericht ontvangen, kunnen er van uitgaan dat hun afspraak doorgaat, aldus deze woord voerder. LEIDEN - Uit meer dan 35 lan den zijn in het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden ar cheologische en etnografische voorwerpen bijeengebracht, die betrekking hebben op Ulama, het rubberen balspel bij de Maya's en Azteken. De Ameri kaanse ambassadeur John Shad opende gisteren de tentoonstel- door Agaath Garschagen ling. "Het is uniek dat zoveel mu sea uit zoveel verschillende lan den samenwerken", zei Shad. Het rubberen balspel vormde een essentieel element in de cul tuur van de Indianën van Meso- Amerika, een gebied dat zich uit strekte van Noord-Mexico tot in Costa Rica. In 4000 jaar ontwik kelde dit spel zich van een rituele offerplechtigheid tot een volks sport, die nu nog steeds wordt beoefend. Het spel diende in de eerste plaats om het evenwicht in de na tuur te bewaren. Hierbij stond de vruchtbaarheid van gewas en volk en de loop van hemellicha men als zon en maan centraal. Zo symboliseerde de balspelplaats (een t-vormig stadion) de sterren hemel en stond de boog van de weggekaatste bal voor de baan van de zon. De goden moesten gevoed worden met het kost baarste dat de mens heeft: bloed en hart. Daarom werd de verlie zer van het spel onthoofd en hem het hart uitgerukt. Volgens con servator J.J. Leyenaar wilde ie dere Indiaan graag met het spel meedoen. "Verliezen was niet echt erg, omdat de Indianen dachten dat ze in het hierna maals een beter leven zouden krijgen". De preciese spelregels van het oude spel zijn niet bekend. Het aantal spelers kon variëren van één tegen één tot zeven tegen ze ven. Er werd gespeeld met ver schillende lichamaamsdelen zoals de armen, de heupen en de borst. De wedstrijd was afgelo pen wanneer één van de partijen door één van de ringen aan de zij muren wist te stoten. De rubbe ren bal bij het spel met de heup was drie kilo zwaar. Diverse li chaamsdelen werden be schermd. Uit talrijke grafvondsten en opgegraven balspelstadions blijkt dat niet zelden overlede nen beeldjes van balspelers mee kregen. Ook in steen nagemaak te heupgordels (yugo's) en bijlen (hachas), versierd met dieren- koppen, zijn gevonden. Men ge loofde dat een speler die een yugo op zijn heupen droeg zich half in de onderwereld en half in de bovenwereld bevond. Dieren als padden, reptielen en katachti ge aardmonsters symboliseer den die toestand. De palmtak die De Amerikaanse ambassadeur (midden) opende de tentoonstelling Ulama. Rechts de Mexicaanse ambas sadeur, die eveneens luistert naar uitleg van conservator Leyenaar. (foto Henk Bouwman) de spelers tussen hun yugo droe gen duidde op vruchtbaarheid. Datzelfde gold voor slangen en bloeiende ranken die men hier en daar uit de nek van een ont hoofd slachtoffer ziet komen. De slangen stellen bloedstromen Het balspel, dat vanaf, 2000 voor Christus is gespeeld en zijn hoogtepunt bereikte tussen 200 tot 900 jaar na Christus, had naast een rituele ook een politie ke betekenis. De Maya's gebruik ten het spel om rivaliserende partijen binnen één staat tot een dracht te brengen: teams van verschillende vorsten speelden tegen elkaar om geschillen bij te leggen. De vorsten speelden zelf niet mee. Ze zochten een krijgs gevangene van een hoge rang, die waardig was geofferd te wor den. Spaanse veroveraars gruwden van de bloedige rituelen die aan het spel verbonden waren ('dui velachtig' en 'afschuwelijk bijge loof, schreven Spaanse kroniek schrijvers) en verwoestten in de 16de eeuw heel wat balspelsta dions. De Spanjaarden vergaten daarbij dat de Spaanse inquisitie afvallige gelovigen op de brand stapel bracht. De Indianen von den dat weer vreselijk. De Span jaarden waren wel erg onder de indruk van de grote stuitkracht van de rubberen bal. Rubber was in Europa nog niet bekend. Con servator Leyenaar is ervan over tuigd dat er voetbal en tennis pas veel later hadden ontstaan als de Spanjaarden de rubber bal niet hadden meegenomen naar Euro pa. Op de grote overzichtstentoon stelling vgn de Azteken die dit jaar in Brussel te zien was, werd niet veel aandacht besteed aan het rubberen balspel. "Zonde", vindt Leyenaar, "want het bal spel was voor de Azteken erg be langrijk". De Leidse conservator ontdekte het huidige spel in 1968 en wijdde er een proefschrift aan. Maanden is hij met een oude Chevrolet door Mexico en Guate mala getrokken om de geschie denis van het spel te achterhalen. Op de tentoonstelling is ook nog een filmpje van zijn hand te zien uit 1974 over balspelende Mexi canen. "Veel mensen kennen het Hoge Rijndijk 68-70 LEIDEN Tel: 071-122469/126741 Geen voorrang Bij een botsing tussen een perso nenauto en een taxi, vanochtend rond vijf uur is de chauffeur van de taxi gewondgeraakt en werd de taxi totaal vernield. Op de kruising Schipholweg-Schuttersveld kreeg de taxi-chauffeur geen voorang van een personenauto. Bij de bot sing raakte de taxi de stoeprand en LEIDEN Wethouder De la Mar (sociale zaken) verwacht dit najaar een beslissing te kunnen nemen over een tweede locatie voor een klein woonwagencentrum in Lei den. Het nieuwe centrum moet voor 1990 gerealiseerd zijn, de voorbereiding neemt ongeveer een jaar in beslag. sloeg over de kop. De personenau to liep aan de voorkant zware scha de op. De bestuurder bleef onge deerd. Een dronken Leidenaar (49) die, rijdend over de Julianastraat een aanrijding veroorzaakte, bleek zeer hardleers. Nadat hij een rijverbod opgelegd had gekregen stapte hij later weer vrolijk in de auto om ver volgens opnieuw door de politie te worden aangehouden. Het college wil voorlopig nog geen uitsluitsel geven over moge lijke plek van het nieuwe centrum. In de definitieve nota 'bouwen in bestaande wijken', die deze week werd uitgebracht, staan een twin tig plaatsen waar nog gebouwd kan worden en volgens het college 'is het op een aantal van deze plaatsen mogelijk woonwagenstandplaat sen te realiseren'. Het college wil in dit stadium echter nog niet zeggen welke dat zijn. Dat komt volgens het college pas aan de orde wanneer de be stemmingplannen voor de betref fende buurten aangepast worden. De la Mar zegt zelf zes plekken in zijn hoofd te hebben. "Intuïtie", al dus De la Mar: "Daar kan nog van alles aan veranderen". Volgens de wethouder is het op dit moment verstandig te wachten met het noemen van locaties totdat er wat meer bekend is. "Als je ziet hoeveel mensen er in de Stevens hof kwamen op een informatie avond over het woonwagencen trum, dan zouden zich 3000 men sen aangesproken voelen wanneer ik die zes locaties zou r Links Leiden-raadslid Laurier vindt dat wanneer het college een aantal plekken geschikt vindt om woonwagens neer te zetten, het dit moet zeggen. Volgens Laurier zou het 'in principe' logisch zijn ge weest hierover in de pas versche nen nota duidelijkheid te verschaf fen. "Ik ben benieuwd naar de ar gumentatie van het college waar om dit niet is gebeurd. In die argu menten heb ik overigens best ver trouwen", aldus Laurier. Op dinsdag 8, woensdag 9 en donderdag 10 november zal het Venduhuis haar jaarlijkse speciale Najaarsveiling in Pulchri Studio houden. Geveild zullen worden o.a.: schilderijen, meubelen. Chinees en ander porselein, goud en zilver, klokken en Perzische tapijten. De inbreng hiervoor sluit op vrijdag 2 september. Indien u verkoop van een collectie of enkele stukken overweegt, kunt u zich voor nadere afspraken tot ons wenden op onderstaand adres. Indien gewenst, bezoeken onze experts u gaarne aan huis voor een GRATIS vrijblijvend advies. Hiervoor kunt u telefonisch een afspraak maken met de heer M.E.C. de Vries, telefoon (070) 65 88 57* der Notarissen te s-Gravenhage Sedert 1912 Nobelstraat 5.2513 BC s-Gravenhage. tel. (070) 65 88 57* STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN ADVERTENTIE modatie beschikbaar, terwijl een kwart van alle Leidse jongeren in de Merenwijk woont. Het college vindt nu dat er in de Merenwijk één beheersstichting in het leven moet worden geroepen dat alle sociaal-culturele ruimten in deze wijk onder haar hoede neemt. De ruimten dienen voorts zo effeciënt mogelijk gebruikt te worden. Het dienstencentrum- AVOR moet volgens het college in elk geval in het centrum van de wijk gevestigd blijven en de Stich ting Surinamers Leiden en 'Op Ei gen Wieken' in de Slaaghwijk. DEN HAAG/LEIDEN - "Uit de ve le wonden blijkt dat u als een dolle op hen heeft staan inhakken", zo hield de Haagse rechtbankpresi dent mr. Van Overbeek de 31-jarige Leidenaar voor. Hij heeft bekend twee mensen ernstig te hebben verwond na een uit de hand gelo pen caféruzie. Officier van justitie mr. Van Eek eiste gisteren tegen de man dertig maanden gevangenis straf, waarvan negen maanden voorwaardelijk. Bovendien moet de man zich tijdens de proeftijd van drie jaar onder toezicht stellen van het Consultatiebureau voor Al cohol en Drugs (CAD). De man had ruzie gekregen met de eigenaresse van café 't Zuid over een onbetaalde rekening. Volgens zijn verklaring begon een aantal mensen zich met dat meningsver schil te bemoeien, hetgeen resul teerde in een vechtpartij. De ver dachte zou door zes tot acht man zijn aangepakt. Hardhandig werd hij het café uitgezet. De verdachte verklaarde dat het vechten buiten door een kleiner aantal cafébezoekers voortgezet. "Mijn cliënt voelde zich zo be dreigd dat hij uit zelfverdediging in het wilde weg is gaan steken", ver klaarde zijn advocate mr. Berg huis. "Er was geen opzet in het spel". Ze vroeg dan ook de Leide naar vrij te spreken van poging tot doodslag dat hem in de twee geval len ten laste was gelegd. Ze bena drukte overigens dat hij wel wil meewerken aan een behandeling van het CAD. Een verzoek om de man direct in vrijheid te stellen werd door de rechtbank afgewe- De officier van justitie was het volstrekt oneens met de verdedi ging. Hij noemde de man een "ge vaarlijke deliquent, die onder in vloed van alcohol de gekste dingen doet". In het verleden is hij al vaker met justitie in aanraking geweest voor mishandelingen en een aantal malen voor rijden onder invloed. Van Eek benadrukte dat "de ma nier van steken erop wijst dat hij gericht heeft gestoken op essentië le lichaamsdelen". De twee man nen waren onder meer beiden in de buik en bij de ogen gestoken. "Het is een zeer ernstige steekpartij met zware verwondingen. Daarbij past een zware straf'. De rechtbank wijst over twee weken vonnis. Een van de twee inbrekers die be zig waren de sigarettenvoorraad van de supermarkt aan het Bevrij dingsplein te verkleinen, is door de politie aangehouden. Het maatje van de 21-jarige Leidenaar wist via de sportvelden en over sloten te ontsnappen. Ze waren de super markt binnengekomen door het in slaan van een ruit. LEIDEN - Het college stemt er mee in dat in het noordelijk deel van de Merenwijk een buurthuis wordt gevestigd. Waar dit pand moet komen, is nog niet duidelijk. Maar in principe moet het worden gevestigd in leeggekomen of nog leeg te komen schoollokalen. Het buurthuis is in de eerste plaats be stemd voor jongeren en voor soci-, aal-culturele activiteiten waarin in dit deel van de wijk behoefte is. Een aantal instellingen in deze wijk wordt nu gevraagd binnen een maand een plan op tafel te leg gen voor de huisvesting van hun activiteiten. Al eind vorig jaar speelde de ge meente met het idee om in de Me renwijk een tweede buurthuis te vestigen. Het 'oude' buurthuis in deze wijk aan de Valkenpad was dringend toe aan een opknapbeurt en tegelijkertijd bleek vooral onder jongeren grote behoefte te bestaan aan een eigen onderkomen elders in de Merenwijk. Door het oude buurthuis niet op te knappen, maar in plaats daarvan naar een kleiner onderkomen te zoeken, hoopte de gemeente geld over te houden om elders in de wijk een tweede buurt huis neer te zetten. Een speciale werkgroep, door de gemeente in het leven geroepen om een en ander op een rijtje te zet ten, erkent nu de behoefte aan een tweede buurthuis. In het 'oude' pand in de Slaaghwijk is niet vol doende ruimte om alle belangstel lenden uit de Merenwijk op te van gen. Bovendien ligt het voor veel mensen te ver weg. Daarnaast richt het oude buurthuis zich in eerste instantie op de Slaaghwijk, waar heel andere problemen spelen dan in de rest van de Merenwijk. en is er voor jongeren te weinig accom- Een zittende balspeler met yugo cha (bijl). spel niet meer. Ik ben bang dat zeker de heupvariant na het jaar 2000 niet meer zal voorkomen". Het heeft Leyenaar erg veel moeite gekost het nodige geld bij elkaar te krijgen voor de tentoon stelling. De meeste voorwerpen zijn afkomstig uit Amerikaanse musea en moesten overgevlogen worden. Door sponsoring kost de tentoonstelling het Leidse museum nu 'slechts' één ton. In zijn speech tijdens de opening haalde de Leidse conservator uit naar de Nederlandse overheid die hem niet de nodige man kracht en geld wilde verlenen. "Voor elke cent heb ik moeten praten als brugman. En het re sultaat was zeer mager", aldus Leyenaar. Bij de opening was daarom niemand van het gemeentebe stuur of het rijk aanwezig. Wel veel Amerikaanse conservato ren, met wie Leyenaar al jaren contact, heeft en de belangstel ling deelt voor het balspel van de Maya's en Azteken. Deze week was er overigens nog enig tumult rond de opening van de tentoonstelling, omdat die eer te beurt viel aan de Ame rikaanse ambassadeur. Enkele in Nederland wonende Mexicanen mpgordel) en jaguarhoofd als ha- (foto Rijksmuseum voor Volkenkunde) zijn daarover boos, omdat de Amerikanen in hun visie de ten toongestelde spullen uit hun land hebben gestolen. Zij had den liever gezien dat de tentoon stelling door de Mexicaanse am bassadeur geopend zou worden. "Het heeft een praktisch oor zaak", zegt Leyenaar. "De stuk ken zijn oorspronkelijk afkom stig uit zeven landen. De Mexi caanse overheid is niet de enige die bij de expositie is betrokken. Alle ambassadeurs zijn wel uit genodigd". Overigens was de Mexicaanse ambassadeur wel aanwezig. Tegelijkertijd is in hetzelfde museum een tentoonstellig inge richt over het beschilderde en gemodelleerde aardewerk van de Moche in Peru. (De tentoonstellingen 'Ulama: het balspel bij de Maya's en Azte ken, hun voorlopers en nakomelin gen van 2000 voor Christus tot he den; van mensenoffer tot sport' en 'Moche Peru van 0 tot 650 na Chris tus, Goden, krijgers, priesters' zijn te zien van 18 juni tot en met 11 sep tember. Het museum aan de Steen straat in Leiden is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 uur tot 17.00 uur, zondag van 13.00 uur tot 17.00 uur).

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9