Kamer krijgt eerste voorstel plan-Oort Schulden hoofdzaak op economische topconferentie Jaarrekening zonder fiat accountant toch goedgekeurd Belastinghervorming in gang gezet Onduidelijkheid rond HCS NISSAN HEEFT ONS UITGEROEPEN TOT GOUDEN WIEL DEALER 1988. AUTO-HEEMSKERK Verkoop alcohol houdt winkelsluiting nog tegen Een flat verkopen? 't verkopen? Zorg dat u met beide benen op de grond blijft. Als u een flat te koop aanbiedt, heeft u veelal de wens om enkele niveaus te dalen. Bij voorkeur naar de begane grond. Van een flat naar een huis. Het liefst via Eigen Haard. Daar behartigt een team van enthousi aste mensen alle wensen inzake aan- en verkoop van uw onroerend goed. De basis voor een goede afhandeling van uw zaken. Geen verrassende uitkomsten verwacht van G-7 overleg ZATERDAG 18 JUNI 1938 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD/ANP) Ondanks forse kritiek van de Raad van State heeft het kabinet gisteren het eerste wetsvoorstel voor de belastinghervorming volgens het zogenoemde plan-Oort naar de Tweede Kamer gestuurd. Het hoogste adviesorgaan van de regering vindt de plannen weinig samenhangend en drukt het kabinet op het hart beter tot uitdruk king te brengen wat het belang en de effecten van de stelselwijziging zijn voor de belas tingbetaler, het bedrijfsleven en de belastingdienst. Minister Ruding (financiën) deelt de meeste kritiek niet en heeft de voorstellen nauwelijks gewijzigd staanden tussen 27 naar de Kamer gestuurd. Op de verliezen de toeslag suggestie de invoering uit te stel- - - len, gaat hij niet in. Als belangrijk ste reden daarvoor voert de Raad de problemen aan over de manier waarop in het nieuwe stelsel de premies worden berekend. Vol gens Ruding zal zijn college De Ko ning (sociale zaken) binnenkort een wetsvoorstel over dit probleem De plannen hebben forse gevol gen voor onder meer de alleen- 65 jaar. Zij oor alleen staanden. Die was in 1987 nog ruim 3700 gulden. Daarnaast worden tal rijke belastingplichtigen individu eel getroffen, omdat een groot aan tal aftrekposten verdwijnen of wor den aangepast. Het gisteren inge diende wetsvoorstel geeft alleen een nieuwe structuur voor de be lastingen. Tarieven worden niet i: indienen. Volgens Ruding is het gevuld. Dat moet in een volgend onvermijdelijk dat sommige groe- wetsvoorstel gebeuren. Tot veler pen er in inkomen op achteruit verrassing bevat het nu ingediende gaan. Maar het algemeen belang wetsvoorstel echter wel een lijst van een versimpeling moet i der wegen dan de inkomensachter uitgang, die in een aantal gevallen meer dan 5 procent kan bedragen. met aftrekposten die op de helling Opvallend genoeg gaan Ruding AMSTERDAM (ANP) - Het is nog steeds onduidelijk wat HCS Techno logy gaat doen nadat opstandige aandeelhouders een wijziging van de sta tuten blokkeerden en daarmee de omstreden overneming van twee be drijven. Direct na de vergadering gingen bestuur en commissarissen in beraad. Britse aandeelhouders voorkwamen, doorlegen te stemmen, dat het bestuur van HCS de vereiste tweederde meerderheid van stemmen ach ter zich kreeg. Die wijziging was nodig om de bedrijven Microlife en Ac- know te kunnen inlijven. De aandeelhouders verweten directeur Kuijten van HCS onethisch handelen. Kuijten heeft een meerderheidsbelang in de investeringsmaatschappij Reiss Co en HCS wildé de Microlife en Acknow van Reiss overnemen voor een bedrag van 130 miljoen gulden. en Koning niet in op kritiek van de Raad van State op een belangrijk onderdeel van de belastingplan nen: de zogenaamde brutering. Met deze term wordt een verho ging van de brutolonen bedoeld die nodig is als werknemers straks de sociale premies van de werkge vers overnemen. Volgens de Raad van State ontbreekt het maat schappelijk draagvlak voor de bru tering. De bewindslieden laten het aan minister De Koning (sociale za ken) over om later op die kritiek in te gaan. Het plan-Oort voorziet in het sa menvoegen van belastingen en premies in één heffing op het inko men. In plaats van de belasting vrije en premievrije som komt er een nader te bepalen basisaftrek. De heffing op het inkomen krijgt drie tarieven. Het kabinet denkt daarbij aan circa 35 procent voor inkomens tot 55.000 gulden, 51 pro cent voor inkomens daarboven tot 95.000 gulden en een toptarief van 60 procent voor de overige inko mens. Ruding en Koning zeggen dat 88 procent van de belasting plichtigen onder het laagste tarief zullen vallen. In hun wetsvoorstel zeggen bei de bewindslieden er van uit te gaan dat de hele operatie met ingang van 1990 kan starten. Pieter van Vollenhoven heeft gisteren op de Nationale Rwidveemanifestatie in Utrecht prijzen uitgereikt kam pioenskoeien. Boer Blïkman jr. nam voor Sonnie I zo'n hoofdprijs in ontvangst. (foto and AMSTERDAM (GPD) - De aan deelhoudersvergadering van Text Lite heeft met overgrote meerder heid van stemmen de jaarrekening goedgekeurd. Dat is opmerkelijk, want de externe accountant, S. Wij- ma van de Nederlandse Accoun tants Maatschap de Tombe, wei gerde een goedkeurende verkla ring af te geven. Als gevolg daarvan wilde de commissarissen geen pré- advies aan de aandeelhouders uit brengen en ontbraken hun handte keningen onder de vennootschaps balans. Omdat de jaarverslagen echter al waren gedrukt, zijn over de betreffende verklaringen etiket jes geplakt met de tekst: gewijzigd: zie bijlage. Accountant Wijma blijkt te zijn gevallen over de juistheid van een post debiteuren ter grootte van f 9,9 miljoen. Het gaat hier om een leve ring van zaktelexen aan afnemers in de Filipijnen, Indonesië, Hong kong en Singapore. Text Lite had deze post als omzet geboekt, hoe wel de al ingepakte goederen nog niet waren verscheept en er geen betalingsgaranties waren. Dat ging de accountant uiteindelijk te ver. Op 16 maart had hij echter in een gesprek met de directie en com missarissen geen bezwaar geuit. Vandaar dat de jaarverslagen naar de drukker werden gestuurd. De late inkeer van de accountant had tot gevolg dat de handel in aan delen Text Lite op de Amsterdam se effectenbeurs enkele keren werd verboden. De omstreden post van f 9,9 mil joen is ongeveer 40 procent van de geboekte omzet. Als die post uit de boeken wordt gelaten betekent dat dat het kleine positieve resultaat na belastingen van ruim f 134.000 verandert in een verlies van circa f 4,5 miljoen. Commissarissen en di recties slaagden er niettemin in de aandeelhouders hoop te geven. Die gingen dan ook akkoord met de jaarrekening zonder goedkeuren de accountantsverklaring. ADVERTENTIE Vanwege het voldoen aan de hoge Nissan normen qua organisatie en prestatie heeft Nissan Motor Nederland BV, de importeur van Nissan automobielen, ons bedrijf be noemd tot Gouden Wiel Dealer. Onze beloning voor het doorstaan van de zware jaar lijkse test ziet u hiernaast: de Gouden Wiel trofee. Een eer volle onderscheiding, waarop wij trots zijn. U bent van harte uitge nodigd ons te toetsen. Tenslotte bent u - onze klant - het beste af met een dealer die voldoet aan de hoog ste Nissan eisen op het gebied van bedrijfskwaliteit LEIDEN Lammenschansweg 128 Tel. 071-310811 OFF. DEALER UnissanI TT| R0E10FARENDSVEEN I Alkemadelaan 1 Tel. 01713-2866 DEN HAAG (GPD) - De verkoop van alcohol heeft het kabinet ervan weerhouden gisteren in te stem men met een wetsvoorstel van staatssecretaris Evenhuis (econo mische zaken) om winkels langer open te laten. Premier Lubbers heeft dit na afloop van het kabi netsberaad meegedeeld. Evenhuis wil naast winkels die op de nu gebruikelijke tijden open zijn, zogenaamde middag avondwinkels in het leven roepen. Die zouden pas om 12 uur 's mid dags open mogen gaan, maar dan ook pas om negen uur 's avonds mogen sluiten. Volgens de premier moet in de komende week bekeken worden of de ruimere openingstijden van winkels niet in strijd zijn met toe zeggingen van het kabinet om de verkoop van alcohol tegen te gaan. De regering wil de zaak komende vrijdag afronden. De afgelopen weken is de win kelsluiting herhaaldelijk in de Ka mer aan de orde geweest, naar aan leiding van een wetsvoorstel van D66-kamerlid Groenman. Zij wil winkeliers de vrije keuze laten om tot zeven uur 's avonds open te blij ven om bijvoorbeeld tweeverdie ners meer kans te geven alsnog hun dagelijkse levensmiddelen te kopen. Jongeren krijgen bij scholing hogere uitkering DEN HAAG (GPD) - Werkloze jongeren tussen de 18 en 27 jaar die zich laten scholen, moeten een ho gere uitkering krijgen (900 gulden) dan werkloze jongeren die niet wil len worden geschoold. Voor hen moet de uitkering worden verlaagd tot tussen de 750 en 800 gulden. Uitwonende studenten behouden hun basisbeurs van 605 gulden. Dit plan van CDA-fractieleider De Vries wordt thans besproken met de WD en met minister De Ko ning (sociale zaken). Zowel de WD als de minister heeft er wel oren naar om het zogenaamde scholingsloon in te voeren. De regeringspartijen zijn voor stander om de uitkeringen van jon geren te verlagen. Zij menen dat deze jongeren daardoor worden ge prikkeld werk te zoeken of zich te laten scholen. Het plan voor het scholingsloon werd door CDA- fractievoorzitter De Vries aange kondigd op de onlangs gehouden partijraad van het CDA. Hij noem de het toen een premie op de ver laagde uitkering. Gesproken wordt nog over de vraag of werkloze jongeren die een half jaar hebben gewerkt een nor male ww-uitkering krijgen of dat dit verandert in tenminste driejaar werkervaring in de laatste vijfjaar. Binnenkort zal het kabinet met een standpunt komen. Geld voor banen etnische minderheden DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal geld steken in actieplannen om etnische minderheden een betere kans op werk te bieden. Die plan nen moeten worden gemaakt door werkgevers en vakbonden. Hoe veel geld er wordt vrijgemaakt, staat nog niet vast. Wel is bepaald dat de uitgaven gedekt worden uit de 250 miljoen gulden die na het af schaffen van de wir opzij is gezet voor scholing. Dit blijkt uit een vervolgnotitie werkgelegenheid etnische minder heden van de ministers De Koning (sociale zaken), Brinkman (WVC) en Van Dijk (binnenlandse zaken). Het stuk is gisteren door het kabi net goedgekeurd. In de notitie wordt een oproep gedaan aan de organisaties van ethnische minder heden om zich vooral te richten op taalbeheersing en scholing. ADVERTENTIE f T ■erende goederen Mj makelaardij 071 - 17 51 51 geversstraat 63 oegstgeest Thatcher »oto'. anp/ad Kohl Overname Pon Holdings te Nijkerk, een groep van voornamelijk op de au tomobielbranche gerichte bedrij ven, neemt MAN Rollo, een onder neming in Den Haag met 50 werk nemers die motoren importeert, over van het Westduitse MAN-con- cern. Pon meldde gisteren dat hier over een akkoord is bereikt en stelt dat de overname geen gevolgen zal hebben voor het personeel. Reclame Bij de Reclame Code Commissie werden vorig jaar 390 klachten in gediend. Dit waren er enkele tien tallen meer dan het jaar ervoor. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1987 van de Reclame Code Commissie en de bijbehorende appèlinstantie, het College van Beroep. Het zijn de meest uiteenlopende onderwerpen die klagers in het verkeerde keelgat schoten. Klach ten over auto's en consumptie-arti kelen staan bovenaan de lijst. Reorganisatie Bij de Nedlloyd-dochteronder- neming RSK Internationale Expe ditie- en Vervoersonderneming B.V., waar over zes vestigingen verspreid in Nederland 200 men sen werken, verdwijnen 80 arbeids plaatsen. Bij het RSK-hoofdkan- toor in Amsterdam en de vestiging Enschede, worden de arbeidsplaat sen opgeheven als gevolg van een reorganisatie in de Nedlloyd-divi- sie Expeditie. Wetgeving De Nederlandse consumenten organisatie Konsumenten Kontakt is bereid de Curagaose organisatie 'Fundashon pa Konsomido' te hel pen bij het opsteller» van consu mentenwetgeving voor de Antil len. Er wordt geacht aan het ter be schikking stellen van een deskun dige voor een periode van circa zes maanden in het kader van techni sche bijstand door Nederland aan de Antillen. DEN HAAG/AMSTERDAM (GPD/ANP) - De enorme schul denlast van de armste landen en de mogelijkheden tot verlichting daarvan is één van de belangrijk ste gespreksthema's tijdens de ko mende economische topconferen tie die morgen in Toronto begint. President Frangois Mitterrand van Frankrijk heeft zijn collega's bin nen de groep van zeven belangrijk ste westerse industrielanden een aantal vergaande voorstellen op dit terrein doen toekomen die hij tij dens de ecotop wil bespreken. De leiders van de G-7 (VS, Japan, Westduitsland, Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië en Canada) zich ook buigen over een aantal andere onderwerpen, zowel van economi sche als politieke aard. Ongetwij feld zal worden gesproken over sa menwerking op economisch en monetair gebied, handelsproble men en protectionistische tenden sen en de afbraak van landbouw subsidies. Maar ook politieke the ma's als terrorisme, milieubescher ming en drugsproblematiek zullen hoogstwaarschijnlijk aan de orde komen. Hoewel de onevenwichtigheden in de wereldeconomie nog lang niet zijn weggenomen, lijken de spanningen die deze tussen de gro te industrielanden oproepen, zeker vergeleken met een jaar geleden, wat te zijn weggeëbd. Het Ameri kaanse handelstekort daalt en de dollarkoers stijgt. De overschotten op de Japanse en Westduitse han delsbalans beginnen te slinken. Minder somber De beurskrach blijkt veel minder gevolgen te hebben voor de econo mische groei in de westerse wereld dan was verwacht. De Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) en de Bank voor Internationale Betalin gen (BIB) produceren rapporten waarvan de teneur heel wat minder somber is dan een half jaar gele den. De ontwikkeling van de wereld economie gaat in de gewenste rich ting. De tekorten op de Amerikaan se begroting en handelsbalans gaan omlaag en de overschotten in de buitenlandse handel van Japan en Westduitsland worden minder. Nu de staats- en regeringsleiders van de zeven belangrijkste indus triële landen zich opmaken voor hun zondag 19 juni beginnende economische topconferentie in Toronto lijkt het wel dat na de krach sprake is geweest van een soort economisch wonder. In de Verenigde Staten is de par ticuliere consumptie inderdaad wat gedaald. Maar omdat de Ame rikanen eigenlijk boven hun stand hebben geleefd, met als gevolg enorme tekorten, is dat alleen maar gunstig. De OESO constateert bo vendien dat het vertrouwen van de consument in de economie weer goeddeels is hersteld. Rabobank- hoofddirecteur drs. Herman Wijf fels: "De reële economie (wat echt gebeurt: produktie, consumptie, investeringen, red.) heeft zich niet op een dwaalspoor laten brengen door de financiële sectoren". Als de beurs nu minder door al lerlei psychologische factoren wordt beheersd dan een paar maanden geleden en meer reageert op de feitelijke economische ont wikkelingen, is er rede voor beleg gers om optimistisch te zijn. Het geindustrialiseerde deel van de we reld is immers nog altijd bezig aan de langstdurende groei van na de oorlog. Daar heeft de beurscrisis hoogstens een rimpeling in ge bracht. Bedreiging Het is niet verwonderlijk dat on der dit gunstige, economische ge sternte het schuldenvraagstuk door sommige leiders tot het hoofdthema van Toronto is gebom bardeerd. De belangstelling voor de problemen van de armste lan den is niet alleen ingegeven door ethische motieven, waarmee onge twijfeld ook politieke sier gemaakt kan worden. Zij heeft tevens een pragmatische kant: de wetenschap dat de armste landen, met name in Afrika ten zuiden van de Sahara, met geen mogelijkheid meer aan hun schuldverplichtingen kunnen voldoen, hetgeen een serieuze be dreiging inhoudt voor het functio neren van het financiële systeem in de wereld. Vorige week onthulde de Franse president Mitterrand drie voorstel len om de schuldenlast van de arm ste landen te verlichten. Vooral zijn suggestie om een derde deel van al le schulden simpelweg kwijt te schelden, trok veel aandacht. Hoe wel het Franse schuldeninitiatief het opvallendst is, hebben ook an dere landen niet stilgezeten. Pre mier Margaret Thatcher van Groot- Brittannië verwelkomde Mitter- rands voorstellen, maar verwees eveneens naar een soortgelijk ini tiatief van haar eigen minister van financiën, Nigel Lawson. De Bondsrepubliek Duitsland heeft zich bereid verklaard om zes Afrikaanse landen ten zuiden van de Sahara hun schuld van in totaal 2,2 miljard mark kwijt te schelden. Bondskanselier Helmut Kohl zal hierover in Toronto nadere bijzon derheden geven. Voorts heeft Ja pan aangekondigd de komende vijf jaar tweemaal zoveel aan ontwik kelingshulp te besteden als de af gelopen vijfjaar, hetgeen eveneens tijdens de ecotop nader zal worden toegelicht. De Verenigde Staten hebben zich tot dusver wat terughouden der opgesteld waar het de proble matiek van de armste landen be treft. Washington is nog steeds ge neigd het schuldenvraagstuk langs de traditionele financiële weg te benaderen, waarbij bijvoorbeeld simpele kwijtschelding taboe lijkt. Nog geen driejaar geleden lanceer den de VS via hun minister van fi nanciën, James Baker, hun eigen schuldeninitiatief. Het stierf een stille dood. Niet verrassend Echt verrassende uitkomsten van de ecotop worden niet ver wacht. De Canadese minister van financiën, Michael Wilson, merkte op dat het voor de G-7 wat betreft haar inspanningen om de wissel koersen te stabiliseren slechts zaak is de posities te behouden. Wellicht dat Mitterrand een doorbraak kan forceren in de voortdurende im passe om het schuldenvraagstuk daadwerkelijk aan te pakken. Maar zelfs als de westerse leiders over eenstemming bereiken over een bepaalde strategie, dan is het nog de vraag in hoeverre de beloften werkelijk zullen worden uitge voerd. De mislukking van het plan- Baker, weliswaar vooral wegens de onwil van de commerciële banken, kan als voorbeeld dienen. Sinds de Westduitse bondskan selier Helmut Schmidt en de Fran se president Valerie Giscard d'E- staing in 1975 de aanzet gaven tot de jaarlijkse economische topcon ferentie, hebben de diverse ont moetingen nauwelijks kunnen uit stijgen boven het niveau van geani meerde gesprekken tussen 'be vriende' leiders over economische en veelal ook politieke problemen in de wereld. De top in Toronto be looft niet veel meer dan dat.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7