Specialisten gaan weer actie voeren Denken in PvdA bepaald door gezond verstand Bejaarden krijgen lagere ziektepremie Beleggers weigeren geld in huurhuizen te investeren Verkeerschaos door staking Amsterdam Vraag naar psychische hulp toont verontrustende stijging Mijnenjagers terug in Den Helder ZATERDAG 18 JUNI 1988 BINNENLAND PAGINA 3 Komende dinsdag zondagsdienst DEN HAAG (ANP) Ongeveer 8000 specialisten gaan ko mende dinsdag een zondagsdienst draaien uit protest te gen het besluit dat het Centraal Orgaan Tarieven Gezonds- heidszorg (COTG) maandag neemt over hun praktijkkos tenvergoeding. De specialisten verwachten dat de COTG besluit tot een forse verlaging. UTRECHT (ANP) Steeds meer mensen zoeken hulp voor psychi sche problemen. Er is volgens voorzitter Essink van de sectie geestelijke gezondheidszorg van de Nationale Ziekenhuisraad (NZR) zelfs sprake van een zorg wekkende stijging. In de psychia trische klinieken is de vraag tussen 1980 en 1985 al met 25 procent toe genomen, bij de ambulante geeste lijke gezondheidszorg met 40 pro cent en bij de hulpverlening aan verslaafden is de vraag verdub beld. In dezelfde periode steeg bij de huisartsen het aantal gevallen van angst en eenzaamheid waar voor geen lichamelijke oorzaak te vinden is met 50 procent. Essink zegt in het blad van de NZR dat de hulpverleners het moeilijk hebben, doordat respekt voor de persoonlijke wil en de noodzaak van een behandeling vaak loodrecht op elkaar staan. Me de daardoor wordt er al vijftien jaar gesleuteld aan de wet BOPZ (Bij zondere Opnemingen Psychiatri sche Ziekenhuizen), die de 104 jaar oude Kranzinnigenwet moet ver- vangen. De BOPZ gaat er van uit dat een patiënt die niet wil, niet kan worden opgenomen of behandeld tenzij hij een direct gevaar vormt voor zichzelf of voor anderen. Dat betekent dat hulpverleners patiënten in nood aan hun lot moe ten overlaten. Steeds meer mensen vallen hierdoor tussen de wal en het schip, aldus Essink. "Als Van Gogh hier binnenwandelt maar niet opgenomen wil worden, moe ten we eerst wachten tot hij zich zelf of iemand anders een oor af snijdt", zo voegt hij hier ter illustra tie aan toe. Veel mensen komen op het ogen blik vrijwillig naar een psychiatri sche inrichting. Ze blijven een paar weken om zich eens goed te was sen, te eten en te slapen, en dan ver trekken ze weer. Het zijn vaak zwervers. Nederland heeft volgens Essink zeker 30.000 van deze daklo zen en dat zijn er meer dan het aan tal patiënten in de psychiatrische klinieken. De BOPZ frustreert volgens Es sink de asielfunctie van de klinie ken voor deze mensen, omdat ze niet voldoen aan het gevaarscriteri um. Hij zegt dat deze daklozen er minder slecht aan toe zouden zijn als ze behandeld werden, ook al kunnen ze misschien niet worden genezen. Maar een modern psychi atrisch ziekenhuis is daar niet meer op berekend. Gaat het bij de zwervers vaak om mensen met een aan de persoon ge koppelde stoornis, veel anderen ontsporen door ellendige voorval len in hun leven. Het beroep dat zij op het psychiatrische circuit doen neemt volgens Essink desastreus toe. Als algemene oorzaak noemt hij vereenzaming door het uit el kaar vallen van families, de afne mende betekenis van de kerk, werkloosheid en arbeidsonge schiktheid. Essink bepleit een drempelloos circuit: „Een balie op de tweede verdieping bij de Hema of V en D. met een aardige juffrouw erachter, waar de huisarts u geheel onver plicht en onbespied naar toe kan sturen. U zegt: 'ik voel me ellendig" en de psycholoog die er zit praat een half uurtje met u" De psycho loog kan een verblijf van veertien dagen in een herstellingsoord advi seren, een paar weken naar een psychiater om van angstaanvallen af te komen of 'een vrouwenpraat club om bij een sherrietje uw ge moed wat te luchten'. Geen intake team, aldus Essink, maar wel ge kwalificeerde hulpverleners en dan vooral niet alleen artsen maar ook maatschappelijk werkers "Doe het rustig aan, niet direct doorverwijzen naar RIAGG of psy chiatrische polikliniek, praat in ge zellige kleine kamertjes en probeer de mensen te begeleiden in die vreemde gevoelens die ze maar niet de baas kunnen worden". Ook het vertrek uit de psychiatrie zou vol gens Essink minder moeilijk kun nen worden als ex-patiënten ge makkelijk in- en uit kunnen blijven lopen bij een bekend groepje men sen en als hulpverleners zoveel mo gelijk meeverhuizen als de patiën ten naar een lichtere vorm van hulpverlening overstappen. De actie betekent dat de poliklinie ken gesloten zijn en dat operaties zijn afgelast. Spoedgevallen wor den wel behandeld. Voor het eerst (vorig jaar is een soortgelijke actie gevoerd) doen volgens de LSV alle specialisten in de academische zie kenhuizen mee. Ook de specialis ten in dienstverband, die lid zijn van de LAD, zijn bij de actie be trokken. De actie heeft overigens niets te maken met het norminkomen of het opzeggen van het generaal ak koord vorige week door het kabi net. De LSV heeft vorige week al tot de demonstratieve zondags- Aidspatiënt zal Jenny Goeree niet gijzelen DEN HAAG (ANP) De Amster damse aidspatiënt Van Zijl heeft besloten vooralsnog niet tot gijze ling van Jenny Goeree over te gaan. Dit heeft hij gisteren in een open brief via zijn advocaat laten weten. Mevrouw Goeree, die sinds enkele weken is ondergedoken, kan dus weer boven water komen. Van Zijl hoopt en verwacht dat de gijzelneming van Lucas Goeree, die sinds dinsdag in het huis van bewaring te Zwolle zit, er toe zal leiden dat de Goerees op korte of langere termijn aan het rechterlijk vonnis van 17 mei gevolg zullen ge ven. De rechter gelastte toen het Zwolse evangelistenpaar de bele digingen aan het adres van Van Zijl te rectificeren in drie landelijke dagbladen. Mochten ze in gebreke blijven, dan had Van Zijl het recht de Goerees te gijzelen. Bovendien ziet Van Zijl voorlo pig van gijzeling van Jenny Goeree af om mogelijke schade voor het 7- jarigdochtertje van het omstreden predikantenechtpaar te voorko men. Wel spreekt Van Zijl de hoop uit dat de Goerees zich niet zo zul len gedragen dat hij op dit besluit moet terugkomen. dienst besloten vanwege het ko mende COTG-besluit. Het huidige COTG-plan kan volgens de LSV voor sommige specialismen leiden tot een inkomensdaling van 30 pro cent. Met de actie wil de LSV staatssecretaris Dees (volksge zondheid) ertoe bewegen, het COTG-besluit niet goed te keuren. Minister De Koning (sociale za ken) heeft zijn besluit over het defi nitieve norminkomen van de me disch specialisten uitgesteld. In maart heeft hij de Tweede Kamer beloofd dat hij dat besluit voor de zomer zou nemen. Gisteren liet hij de Kamer weten dat hij het overleg met de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) over het opzeg gen van het generaal akkoord niet wil belasten met een besluit over het norminkomen. De minister heeft al eerder aan gekondigd dat hij het norminko men wil verlagen van 181.000 tot 148.500 gulden per jaar. De LSV was daar woedend over. Zij meent dat het normiAkomen juist om hoog moet tot ongeveer twee ton. Intussen heeft fractieleider Voor hoeve van de WD op een bijeen- komst van zijn partij een bemidde lingsvoorstel gedaan. Dat hield in dat het norminkomen op het huidi ge niveau zou moeten blijven en dat de praktijkkostenvergoeding - nu 130.000 gulden per jaar - staps gewijze zou moeten worden ver laagd. Een woordvoerder van de LSV zei desgevraagd dat nog geen da tum is afgesproken voor het over leg over het opzeggen van het gene raal akkoord. Het kabinet heeft de LSV tien dagen de tijd gegeven te reageren. In zijn brief aan de LSV somde het een groot aantal argu menten op (zoals gebrek aan mede werking van de specialisten) om een eind te maken aan de overeen komst. De LSV is nog bezig met een schriftelijke reactie. DEN HELDER (ANP) De mij nenjagers Hellevoetsluis en Maas sluis zijn gisteren in Den Helder te ruggekeerd uit de Perzische Golf. De 94 bemanningsleden werden bij aankomst verwelkomd door onge veer 400 familieleden, kennissen en vrienden, alsmede door de chefs van de marinestaf en een muziek korps. Met deze bemanningsleden heb ben de mijnenjagers ruim vier maanden gevaren. Tijdens hun ver blijf in het Golfgebied vonden zij vijf verankerde mijnen, de eerste 17 april werd vernietigd. Vier werden gevonden en onschadelijk gemaakt door de Hellevoetsluis. Nadat het Amerikaanse geleide wapenfregat USS Samuel B. Ro berts op 14 april op ongeveer 100 mijl ten noordoosten van het schiereiland Quatar op een mijn was gelopen en daarbij een gat van drie meter in de romp opliep, werd in de directe omgeving gestart met het speuren naar mijnen. Volgens de commandanten van de twee mijnenjagers is gedurende tien da gen een staat van uiterste paraat heid aan boord geweest toen de Amerikaanse marine in het Golfge bied represailles uitvoerde tegen Iran. Alle bemanningsleden hebben de herinneringsmedaille voor mul tinationale vredesoperaties gekre gen. De mijnenjagers gaan een aan tal weken in onderhoud. Momen teel is de Urk de enige Nederlandse mijnenjager in de Perzische Golf. De regering heeft besloten dat dit schip daar zeker tot 1 november zal blijven. ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) De particulie re ziektekostenverzekeraars heb ben staatssecretaris Dees (volksge zondheid) aangeboden om de pre mies voor 65-plussers te verlagen tot die voor de standaardpakketpo lis: 181 gulden per maand. Het aan tal bejaarden dat nu meer betaalt wordt geschat op 20.000. Onder hen zijn er ongeveer 7000 die per maand 250 gulden of meer aan pre mie kwijt zijn. Veel bejaarden betalen een ex treem hoog percentage van hun in komen voor hun ziektekostenver zekering. Vroeger konden mensen die er bij hun pensionering in inko men op achteruitgingen, zich ver zekeren bij het vrijwillige zieken fonds of de bejaardenverzekering van het ziekenfonds, maar die zijn bij de stelselwijziging in april 1986 opgeheven. Sindsdien blijft ieder een die 65 wordt waar hij zit: in het ziekenfonds of bij een particuliere maatschappij. In 1986 zijn de verzekerden uit de bejaardenverzekering overgehe veld naar het verplichte zieken fonds. Vrijwillig verzekerden die naar een particuliere verzekeraar moesten overstappen kregen een malig de kans om de standaardpo- lis te nemen, waarvoor nu 143,50 per maand wordt betaald. Dat heeft lang niet iedereen gedaan. De pro blemen zijn nog verscherpt door dat verzekeraars bij premieverho gingen de premie voor ouderen vaak veel forser lieten stijgen dan die voor anderen. De achterban van het KLOZ, de overkoepelende organisatie van de particuliere verzekeraars, heeft er nu mee ingestemd om bejaarden die derde klas verzekerd zijn en wier premie hoger is dan 181 gul den per maand, het verschil terug te betalen (tenzij ze een hoog inko men hebben). Eerste of tweede klas verzekerden kunnen overstappen naar de derde. Ook zullen de verze keraars na 1 januari 1989 bij pre mieverhogingen geen verschil meer maken tussen oud en jong. Het KLOZ heeft wel de voor waarde gesteld dat de premie voor de standaardpolis, waarop veel ver zekeraars nu grote verliezen lijden, met een tientje wordt verhoogd tot 153,50 gulden en daarna geleidelijk wordt opgetrokken tot het niveau van de premie voor de standaard pakketpolis. Begin dit jaar heeft de Tweede Kamer er by de begrotingsbehan deling in een motie op aangedron gen, iets te doen aan de financiële problemen van particulier verze kerden bejaarden Dees heeft al eerder aangekondigd dat hij een kleine groep bejaarden, de meest schrijnende gevallen, per 1 juli als nog wil opnemen in het verplichte ziekenfonds. Maar hij heeft de daarvoor noodzakelijke wetswijzi ging nog niet aan de Kamer voorge legd. Verkeersdoden In de eerste drie maanden van dit jaar is het aantal verkeersdoden ge stegen in vergelijking met de over eenkomstige periode in 1987 van 303 tot 360. Het aantal ongevallen waarbij doden en gewonden vielen nam volgens het CBS eveneens; toe, van 8207 naar 9650. Het aantal personen dat als gevolg van een verkeersongeval in een ziekenhuis: moest worden opgenomen nam toe van 2724 naar 3375. Heijn De 45-jarige Landsmeerder die de ontvoering en moord op Ahold- topman Gerrit Jan Heijn heeft be kend, wordt tijdens zijn proces bij gestaan door twee advocaten. De Haarlemse advocaat Sanders, tot nu toe de enige verdediger, heeft steun gevraagd en gekregen van zijn Amsterdamse collega Weer- meijer. Het proces begint op vrij dag 1 juli bij de rechtbank in Haar lem. Het Openbaar Ministerie gaat er nog steeds vanuit dat het proces in principe maar een dag in beslag neemt. Opera De Britse regisseur Pierre Audi (31) is benoemd tot artistiek direc teur van de Nederlandse Opera. Hij zal met ingang van 16 oktober met zakelijk directeur Truze Lodder leiding geven aan dit gezelschap. De selectiecommissie heeft una niem voor Audi gekozen. Audi zal zich in Amsterdam vestigen. IRA Bij gebrek aan elk spoor heeft het rechercheteam elke hoop op het vinden van de daders van de IRA-aanslag in Roermond, nu een maand geleden, opgegeven. Het team dat aanvankelijk uit 70 man bestond, wordt maandag inge krompen tot 14 om de lopende za ken af te handelen. Sinds de aan slagen, die op 1 mei plaatsvonden in Roermond en Bergen en aan drie Britse militairen het leven kostte, werden honderden getuigen ge hoord en ruim 400 tips nagelopen. DEN HAAG (ANP) Voor de 29.500 huurwoningen in de sociale sector die dit jaar moeten worden gebouwd, is nog steeds vrijwel geen geld te verkrijgen bij finan- Op het ogenblik is voor 1200 woningen (vier procent) het geld beschikbaar, heeft staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) de Tweede Kamer gemeld. Beleggingsinstellingen, verzeke ringsmaatschappijen en banken zijn nog steeds niet bereid om wo ningbouwverenigingen geld te le nen voor de bouw van de wonin gen. Volgens Heerma willen zij meer zekerheid over de aflossing. De rijksoverheid leent sinds kort geen geld meer aan woningbouw verenigingen. Zij moeten nu zien de financiële middelen op de kapi taalmarkt te verkrijgen. Heerma heeft de financiële we reld erop gewezen dat er een instel ling komt die borg zal staan voor nakoming van de verplichtingen van woningbouwverenigingen. Hij heeft ook gezegd dat het rijk over weegt om in het uiterste geval zelf borg te staan als dat nog op te rich ten fonds te weinig geld zou heb ben. Overigens lijkt dit laatste Heerma een puur theoretische mo gelijkheid. De woningbouwvereni gingen moeten het fonds financieel gaan voeden. De Raad voor Onroerende Zaken (ROZ), waarin de beleggingsinstel lingen zijn vertegenwoordigd, heeft gisteren desgevraagd ver klaard te verwachten dat de leden op korte termijn meer leningen zul len verstrekken aan de woning bouwverenigingen. Volgens de ROZ heeft Heerma toegezegd dat het rijk voor de aflossing van lenin gen opdraait als woningbouwvere nigingen en waarborgfonds het zelf niet meer kunnen. Van het bouwprogramma van 1987 moet nog geld worden aange trokken voor 341 woningen. Heer ma heeft de Kamer meegedeeld dat dat deze maand nog wel zal lukken. De staatssecretaris had de woning bouwverenigingen uitstel verleend tot 1 juli van dit jaar om het bouw programma van vorig jaar rond te krijgen. Voor het bouwprogramma 1988 zijn tot nu toe relatief de meeste plannen ingediend voor premie- koopwoningen. In totaal moeten dit jaar 79.500 nieuwe woningen worden gebouwd. Voor 42.000 daarvan zijn bouwplannen inge diend. Feijenoord Stadion 17 en 18 aug. VOORVERKOOP IS NU GESTART bij de bekende voorverkoopadressen en de VVV-Theaterbespreekbureaus. Max. 8 kaarten per persoon. Doorverkoop van kaarten AMSTERDAM (GPD De 24- uursstaking van het Amsterdamse openbaar vervoer zorgde gister middag voor extra verkeersdrukte en opstoppingen op de toegangs wegen van en naar Amsterdam. Het streekvervoer stopte bij de stadsgrens. Het ging om een solida riteitsactie met de stakende perso neelsleden van het gemeentelijk schoonmaakbedrijf. Terwijl het in de ochtend nog vrij rustig was, hadden de meeste forenzen in de middag het zekere voor het onzeke re genomen en de auto gepakt. Een chaos, noemde een woord voerder van de verkeerspolitie het stadsbeeld. Rond drie uur stond WERELD AIDSDAG - De Wereld Gezondheidsorganisatie (WHO) heeft 1 december van dit jaar ge proclameerd tot 'Wereld Aids Dag'. Het gaat om een op die dag toege spitste, in alle landen van septem ber af te voeren actie, waarin ieder een wordt opgeroepen zich uit te spreken over aids en de wijze, waarop aan de strijd tegen aids wordt bijgedragen. DEN HAAG (GPD) De PvdA lijkt na meer dan twintig jaar defi nitief te willen breken met de pola risatie-politiek. De christendemo craten en liberalen zijn niet langer de politieke vijanden waarop elk compromis met bloed, zweet en tranen bevochten moet worden. door Peter de Vries Het zijn mogelijke coalitiepartners waarmee door middel van zakelij ke onderhandelingen een regering kan worden gevormd. Zo luidt de "gezond verstand aanpak", die een commissie onder leiding van PvdA-fractievoorzitter Wim Kok heeft uitgestippeld. Met de publikatie van de strate gie-nota 'Bewogen Beweging' zijn de schaduwkabinetten, minimum- programma's en ononderhandel bare strijdpunten voorgoed verwe zen naar de rommelzolder. De PvdA blijkt zelf het meeste nadeel te hebben ondervonden van de door haar bepleite tweedeling in de politiek, zo constateren de schrij vers. De afgelopen twintig jaar wist de PvdA met deze strategie slechts twee keer tot de regering door te dringen: tussen 1973 en 1977 in het kabinet Den Uyl en tussen 1981 en 1982 in het ongelukzalige kabinet Van Agt-Den Uyl. De achter de strategie liggende hoop op een linkse meerderheid is onhaalbaar, ontdekt 'Bewogen Be weging' nu opeens een al jaren be staande werkelijkheid. Het mes in de onderhandelingstafel drijven oogt ferm, maar leidt in de praktijk tot nederlagen die nauwelijks aan de achterban kunnen worden gesleten, of tot (al dan niet gefin geerde) bebloede koppen bij de on derhandelingspartner. Het effect van de tweedelingsstrategie in de Haagse politiek was dat de partij in het centrum, het CDA, telkens de keus werd gelaten voor of na de verkiezingen te bepalen met wie het wilde regeren, en van voorkeur te veranderen wanneer de coalitie partner in spé te veel tegenstribbel de. Het lijkt een voor de hand liggen de analyse, maar het PvdA-kader zal toch nog wel even moeten slik ken bij deze afrekening met het verleden. Vanuit partijraad en con gres werden de afgelopen jaren de PvdA-onderhandelaars immers met omvangrijke eisenpakketten op pad gestuurd. Wanneer de bin nengehaalde buit niet geheel aan de verwachtingen voldeed, waren de poppen aan het dansen. Om geen intern partij-oproer te ontketenen noemde Kok bij de pre sentatie van zijn stuk de oude stra- PvdA kiest voor een realistische koers, uitgezet door fractievoorzit ter Wim Kok. (foto anpi tegie "onder die omstandigheden" de beste. Maar nu de omstandighe den zo zijn dat de PvdA in 1990 een kans maakt op regeringsdeelname, moet voorkomen worden dat de partij weer in de oude fouten ver valt. 'Bewogen Beweging' probeert evenals 'Schuivende Panelen' de geesten rijp te maken voor een rea listischer benadering van de coali tiepolitiek. De PvdA moet de eigen politieke mogelijkheden vergroten, advi seert de commissie-Kok. Vanuit die redenering komt ook de WD in het vizier als mogelijke coalitie partner. Op dat punt ook stokt de redenering. Want wat voor beleid wil de PvdA dan eigenlijk nog rea liseren, als het net zo goed met de WD als het CDA kan? De eerste reacties van CDA en WD op het rapport waren welwil lend. Lubbers en Voorhoeve jui chen toe dat de PvdA uit haar isole ment probeert te komen. Maar hoe groot de politieke afstand tussen de verschillende grote partijen bij de volgende verkiezingen zal zijn, valt pas vast te stellen na publicatie van de verkiezingsprogramma's, zo zei de WD'er Voorhoeve. Die opmerking is minder goed koop dan ze op het eerste gezicht lijkt. De PvdA-nota bevat uitge breide passages waarin diepzinni ge gedachten worden ontvouwd over het onvermogen van de over heid de hele samenleving naar haar hand te zetten. De sociaal-demo craten ontdekken zelfs, in navol ging van het CDA, het "maatschap pelijke middenveld" waar organi saties als de vakbonden, werkge vers en kerken kennelijk nuttig werk verrichten. Met hen moet de overheid gaan samenwerken. Het klinkt alsof de verwachtin gen van wat het eerste kabinet-Kok zal presteren, al op voorhand wor den getemperd. Ook dat kan geen kwaad. De scepsis bij de andere partijen is echter begrijpelijk. De passages die 'Bewogen Beweging' bevat over de inhoud van het nieu we politiek programma van de PvdA zijn uiterst vaag en vrijblij vend. 'Bestaanszekerheid', 'Ar beid', 'Zeggenschap en ontplooi ing', 'Veiligheid', 'Milieu' en 'Euro pa' zijn de tussenkoppen waaron der de nota niet veel verder komt dan een beschrijving van de ernst van de problemen en een roep om overheidsoptreden. Conclusies bevat het stuk ner gens. Dat was dan weliswaar ook niet de bedoeling, maar na de al wat schamele oogst van het discus siestuk 'Schuivende Panelen' be gint het gemis aan programmati sche vernieuwing bij de PvdA wel op te vallen. De PvdA rekent er vast op dat de coalitie van CDA en WD te zwak is om na de verkiezingen van uiter lijk 1990 terug te keren. Kok en zijn fractie ruiken hun kans, maar - zoals dat vroeger heette in de PvdA - er moet wel wat te regeren zijn. De PvdA mag hopen dat zij nog twee jaar de tijd krijgt om dat in houdelijk program te formuleren. het zowel binnen als buiten de stad volledig vast. Gemiddeld waren de files drie keer langer dan normaal. Voor de Coentunnel stond een file van ruim 12 kilometer. Op het zui delijk deel van de ringweg stond een rij van vier kilometer en aan de Gaasperdammerweg 3,5 kilometer Automobilisten maakten zich nogal eens schuldig aan allerlei verkeersovertredingen, zoals het rijden over de tramrails om toch maar vooruit te komen. Het streekvervoer was gisteren niet in staat interlokale passagiers in Amsterdam op te pikken of al le halen. "We vervoeren dagelijks tus sen de 25.000 en 30.000 mensen naar Amsterdam. Pas op het laatse moment hoorden we van de sta king", aldus woorvoerder Blan- kenstijn van streekvervoersorgani- satie Centraal Nederland. Het college van burgemeester en wethouders van Amsterdam heeft de 24-acties veroordeeld, maar heeft zich wel bereid verklaard om opnieuw met de AbvaKabo te over leggen over de privatisering van de schoonmaakdienst. In een verkla ring werd de actie onevenredig zwaar genoemd. Woordvoerder Keppel van de Ambtenarenbond zei het te betreuren dat de burgers het slachtoffer van de actie waren, maar de gemeente is volgens hem te ver gegaan met de reorganisatie plannen. Bij het Gemeente Vervoerbedrijf legden gisteren 2000 mensen het werk neer. Het betrof voornamelijk rijdend en technisch personeel. Ook zo n 200 mensen van Openba re Werken en de Stadsreiniging voerden actie. Zij hielden de deu ren van het stadhuis voor enige uren geblokkeerd. Niet alleen het gemeentelijk schoonmaakbedrijf WSBZ - dat sinds woensdag plat ligt - moet worden geprivatiseerd. Amsterdam denkt er ook over om andere diensttakken te verzelfstan digen. De ambtenaren vrezen dat hierdoor ontslagen zullen vallen en dat de overblijvenden er in salaris en rechtspositie sterk op achteruit gaan. Dc staking bij het openbaar ver voer duurde tot 12 uur afgelopen nacht. Verschillende gemeente diensten hebben ook voor volgen de week acties aangekondigd. Of deze zullen doorgaan is afhankelijk van het ultimatum dat is gesteld aan B en W. Maandagochtend ver gadert het stakende personeel van de schoonmaakdienst. Is voor die tijd niet ingegaan op de eisen van de ambtenaren, dan staat Amster dam nog een hete week te wachten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3