mij in hun ban' 'Vrouwen hebben J Julio Iglesias nog niet helemaal veramerikaniseerd EÉ Geslaagde eerste avond KFSL Sinatra, Minel vragen samen li en Davis jr. 1,5 miljoen GEVARIEERD Ex-fotograaf was geziene 'strandjutter' Speelduur veel te kort Oud hitwerk in nieuw pak Uithalen in het Mokums KUNST PAGINA 37 LEIDEN "Een podium bie den aan (Leidse) theatermakers in de ruimste zin van het woord, die zich door middel van korte uitvoeringen aan het Leidse publiek willen presente ren". Ziedaar de doelstelling van het Korte Stukken Festival Leiden (KSFL), dat gister avond zijn eerste aflevering mocht beleven. Eigenlijk past het optreden van de Leiderdorpse toneelver eniging Toverlei dus niet in dit kader. Men brengt een gedeel telijke reprise van een produk- tie, die eerder dit seizoen in pre mière is gegaan. Het gaat hier om het laatste (en het leukste) deel uit het drieluik 'Plaza Ho tel' van Neil Simon. De sfeer bij dit soort gelegen heden is trouwens toch vaak zo informeel en ongedwongen, dat alle presentaties welwillend worden ontvangen. Als je nou maar voldoende daar in mee gaat, wordt je vanzelf minder kritisch. Eigenlijk is alles dan op zijn minst 'best wel' aardig. Per definitie bestaat een open podium nu eenmaal uit een ratjetoe van totaal verschillen de optredens. Dat laatste sluit overigens een bepaalde kwali teitsambitie van de kant van de organisatoren niet uit. Met het oog op volgende festivalavon den wint die ambitie het hope lijk van de vrijblijvendheid. Gruppo Trutto Dramatico liet zich met een voetbal-fanta sie van de luchtige kant zien. Vooral slapstick met een snufje absurdistisch theater. Meer dan een grap (een actuele grap - dat wel) was het optreden verder niet. Er wordt met veel bier ge stoeid op het podium, dat tege lijk een voetbalkijkende huis kamer en het speelveld voor stelt. Veel pret om een knoei boel. Jaap Metzlar doet dat alle maal nog eens over, als hij zich tijdens een onappetijtelijke schranspartij aan hamburgers, ketchup en milkshakes te bui ten gaat. Goed beschouwd is zijn demonstratie alleen maar gênant niet te hopen dat dit het peil van de toekomstige bij dragen van het KSFL moet worden. Het optreden van Metzlar (die tevens op zijn be faamd verstrooide wijze de avond presenteerde) maakte deel uit van vijf sketches door LEST, die voor de rest wel grappig waren. Imperium had een slimme grap bedacht door met drie he ren 'Play' van Beckett te spelen en zich niet aan de voorgeschre ven ene man en twee vrouwen te houden. Verder bood de avond nog zang, Film en leuke play back. WIJNAND ZEILSTRA ROTTERDAM (GPD) - Frank Sinatra, Liza Minelli en Sammy Davis jr zullen eind april 1989 tij dens een gezamenlijke tournee door Europa ook in Rotterdam optreden. "Het enige probleem is nog de prijs. Ze vragen voor één optreden 1,5 miljoen gulden. Daarover zijn we aan het onder handelen," zegt impresario Lou van Rees, die het Amerikaanse showtrio samen met Mojo Pro ductions naar Ahoy' wil halen. "Als de vraagprijs zo hoog blijft gaat een toegangskaartje gemid deld tussen de 200 en 300 gulden kosten." Sinatra en Davis jr. begonnen vorig jaar aanvankelijk samen met Dean Martin aan een opzien barende tournee door de Vere- nigde Staten van Amerika. De drie zo langzamerhand bejaarde showsterren (de 'oudjes' werden ze genoemd) waren gezamenlijk meer dan 200 jaar oud. Tijdens de tournee moest Dean Martin in een ziekenhuis worden opgeno men. Zijn plaats werd ingeno men door Liza Minelli. Het ziet er op het ogenblik niet naar uit, dat Martin op de planken zal terug keren. Lou van Rees bracht Frank Si natra al verscheidene keren in Nederland op de planken: "Ik heb nog altijd een intensief con tact met The Voice. Hij komt graag nog eens een keer. Maar ja, die prijs, hè. Een vijfde gaat zo al rechtstreeks naar de belastingen, een ton of drie dus, voor één con cert." Bram van Leeuwen Uiteindelijk viel de groep hele maal uiteen en resteerde het duo Dominic Grant en Julie Forsyth, dochter van de bekende Britse entertainer Bruce Forsyth. Nadat de formule in Engeland was uitgewerkt verhuisde het duo naar ons land en boekte nog een incidenteel succesje. Het tweetal nam onlangs een nieuwe elpee op, waarin de hele Guys en Dolls-geschiedenis nog eens de revue passeert. Een aantal oude successen, zoals 'The sun ain't gonna shine anymore' (ook Spector), 'You don't have to say you love me' (oude hit van Dusty Springfield) en 'Angel of the morning' zijn er op terug te vinden. Soms in een nieuwe cover. Het oude hitwerk wordt aange vuld met het nummer 'Go' dat door Julie zelf werd geschreven en dat de Britse inzending was voor het Eurovisie-songfestival. Verder een up-tempo nummer 'Caught in the rain'. Meest ver rassende nummertje is 'A ditty two', een a capella gezongen du- etje dat helaas maar kort van duur is. NEW YORK Julio Iglesias zegt al verloren te zijn zodra één mooie vrouw hem in zijn donkere ogen kijkt. Kun je nagaan wat er gebeurt wanneer er een stuk of dertig hem opwachten. Van een tweede onder onsje in zijn kleedkamer, zoals uit drukkelijk afgesproken, komt dan ook niets terecht. Zijn haastige ver ontschuldigingen mogen er even wel zijn: twee stevige pakkerds, op iedere wang één, plus in het rech teroor de gefluisterde toevoeging Succes met je nationale elftal op het Europees kampioenschap. En weg is de grote verleider. Richting limousine, die buiten voor de Ra dio City Music Hall al een half uur tje staat te spinnen en reeds is ge vuld met weer ander vrouwelijk schoon. Terug naar de eerste confrontatie eerder op de dag in zijn hotelka mer. Julio Iglesias, in zijn jeugd een beloftevol doelverdediger bij Real Madrid, wil (zogenaamd) niets meer weten van het Nederlandse voetbal. Eindhoven, waarmee na tuurlijk PSV wordt bedoeld, is de grote boosdoener. "Hou daar alsje blieft over op, wantje doet me pijn. Hebben wij bij Real het beste team sinds vele jaren bij elkaar, worden we door die veel mindere Hollan ders uitgeschakeld. Verschrikke lijk, want die lui konden thuis niet eens een doelpunt maken. En nu hoor ik dat ze zonder te scoren zelfs ook nog de Europa Cup hebben ge wonnen. Wax zijn dat voor geluks vogels?" Over de kansen van Spanje op het EK in Westduitsland is deze kenner op voorhand niet zo optimistisch. "Ons clubvoetbal is erg sterk, maar met het nationale elftal wil het eigenlijk nooit luk ken. Vreemd. Niemand die precies kan zeggen waarom dat zo is. Maar goed, hoe het kampioenschap voor ons ook verloopt, ik zal het blijven volgen, via de satelliet." Julio Iglesias is dus nog niet zo veramerikaniseerd dat hij zijn fa voriete sport, die hij als beoefenaar na een zwaar auto-ongeluk moest opgeven, verwaarloost. Wel moet de Spaanse wereldveroveraar be kennen dat Amerika zo langzamer hand een tweede vaderland voor hem is geworden. Wat hem betreft geen kwaad erover. Integendeel. "Ik ken alle kritiek op dit land, AMSTERDAM - De uitvaart, zo'n twee jaar geleden, van Walter Carl Gluck, fotograaf van het Ameri kaanse blad Life, in Amsterdam gebleven na de moord op Kenne dy, daar bekend geworden als Vik tor IV, kunstenaar en tovenaar. Op een door hem geschapen drijvend eiland in de Amstel: zijn witte kist. 'This side up', 'deze kant boven", staat er in de sjablone letters waar van de Amsterdammer geworden Amerikaan, zo veel van zijn 'iko- nen' voorzag: drijfhout uit Amstel en IJ dat hij droogde, teerde, ver niste, kerfde met zijn mes. Op het afval dat hij tot wondere kunst ver mocht te herscheppen drijft hij naar zijn laatste rustplaats, de be graafplaats Zorgvlied aan zijn ge liefde rivier in zijn bewonderde stad. Honderden hangen over de leuning van de Magere Brug. 'Thank you Amsterdam' staat in de witte baan van de Nederlandse vlag die halfstok op het eiland wap pert. De Amerikaanse vlag bedekt de kist, geflankeerd door een vrouw in het zwart, frêle maar Fier, Victors weduwe, de Deense Ina Munck. In de kist, zijn onafschei delijke mes. En een van zijn be roemd geworden Bulgar Time hor loges, zonder 6, zonder kleine wij zer, met dubbele snelheid tegen de tijd inlopend. 'The time is always N O W', 'de tijd is altijd N U'. De dood treft hem als hij repara ties aanbrengt aan de onderkant van zijn 'eilandenrijk', zijn drijven de kasteel in de Amstel bij de Blau we Brug. De man die zo veel oer kracht uitstraalt, de bebaarde ge spierde Viking, wordt onder water getroffen door een hartaanval. Hij en zijn geliefde rivier vinden elkaar in het uiterste. Een mooiere dood voor Viktor IV is ondenkbaar. Zijn eilanden moeten uit elkaar worden getrokken om het er in verstrengel de lijk te kunnen vinden. In Museum Fodor aan de Kei zersgracht, waar Viktor IV bij ope ningen een graag geziene gast was, missen ze zijn indrukwekkende aanwezigheid. Daar nu is tot en met 10 juli een door Ad Petersen samengestelde tentoonstelling van Viktor's werk te zien: tekeningen, 'logboeken', 'ikonen', klokken en horloges en de reconstructie van een deel van zijn atelier o,? zijn drij vende eilanden in de Amstel. Het geurt in Fodor naar stro, overal voorwerpen van het water: oud hout met opzettelijk primitie ve voorstellingen. Viktor: verrukt Julio Iglesias: 'Ik heb heel Europa links laten liggen' zal me niet meer laten verdringen. IK ben ik netT als mijn vader: een Julio Iglesias - woonachtig in Florida (even buiten Miami) maar vrijwel voortdurend uithuizig - kan niet genoeg benadrukken dat hij voor bredere erkenning in 'het mekka van de showbusiness' zeer veel offers gebracht. "Ik kende geen Engels, dus ik heb les geno men. Zowel zang- als spraakles. Soms negen, tien uur per dag. Ik heb opnieuw leren lopen, want dat deed ik ook niet Amerikaans ge noeg. Kortom ik heb alles gedaan èn zeer veel gelaten. Heel Europa heb ik links laten liggen. Holland, Duitsland, Frankrijk, Italië, stuk voor stuk heb ik die landen in de kou laten staan. Niet zo netjes te genover mijn fans, maar hier lag en ligt voor mij de uitdaging. In al die jaren had ik wel tientallen albums op de Europese manier kunnen op nemen. In plaats daarvan zijn het er twee volgens een Amerikaans concept geworden." Duetten In vergelijking met zijn eerste Engelstalige experiment '1100 Bel Air Place' (uit 1984acht Julio Igle sias de zojuist verschenen opvolger 'Non Stop' (vanzelfsprekend) 'on eindig veel volwassener'. Naar schatting 600 tot 700 studiodagen zijn er in gestoken en voor de bij rollen werden tal van (sessie) ve detten (Pauliho DaCosta, David Paich, David Foster, Siedah Gar rett) aangerukt. Voor zijn meest prominente gast, Stevie Wonder, hoefde Iglesias naar eigen zeggen nog de minste moeite te doen. Hun samenzang 'My Love', thans ook in half Europa een dikke hit in wor ding, kwam ook min of meer een spontaan tot stand. "Nadat Stevie me het nummer had aangeboden, stelde hij mij zelf voor de mondhar- a-partij te komen spelen. Toen we in de studio bezig waren kwamen we vanzelf op het idee om er een duet van te maken, aldus de voormalige advocaat, die vooraf juist had besloten om niet opnieuw met een Amerikaanse superster te gaan samen zingen. ,,Na de goed ontvangen duetten met Diana Ross en Willie Nelson zou dat fout zijn voor mijn imago, dacht ik eerst. Omdat de rest van de plaat zoveel sterke songs bevat, heb ik het er toch maar op gewaagd. En blij dat ik daar om ben. In de korte tijd dat ik met Stevie samen was heb ik zo veel van hem geleerd. Zijn gevoel voor muziek is echt ongelooflijk." 'Non Stop', zijn zestigste lang speelplaat, heeft Julio Iglesias op gedragen aan zijn vader. Niet om dat er iets bijzonders met hem zou zijn, maar omdat de zanger er zich thans meer dan ooit van bewust is dat Julio Iglesias Sr. zijn aller grootste vriend is. "Mijn vader is de enige op wie ik altijd kan rekenen, de enige die altijd voor me klaar staat zonder iets terug te verlan gen. Ik heb daarnaast ook veel be wondering voor hem als medicus en als survivor. Dat je hem er niet onder krijgt heeft men vier jaar ge leden, toen hij gekidnapt werd, wel kunnen zien. Dankzij hem ben ik uit hetzelfde hout gesneden. Dat betekent niet dat we het altijd eens zijn. Maar al te vaak krijg ik van hem de wind van voren. Van hem kan ik echter de kritiek velen. Hij kan zijn bezwaren altijd met rede lijke argumenten verdedigen. An deren die mij aanvallen meestal niet, die willen me dan alleen maar onderuit halen." bliek. En dat kan maar geen ge noeg krijgen van zijn nummers waarin vrijwel zonder uitzonde ring de vreugde en het verdriet van relaties worden uitgedragen. De ene keer kan Andre zijn ge liefde geen uurtje missen, de an dere keer wel, zelfs als kiespijn. Met 'Liefde, leven, en geven' maakt hij het dozijn langspelers bij EMI vol. De serie begon in 1980 met "n Vriend'. De stilte die de laatste tijd een beetje rond Ha- zes hing is verbroken met 'We houden van Oranje', een meezin ger waaraan het Nederlandse elf tal onlangs in het Noordwijkse Huis ter Duin zijn medewerking verleende. Dat nummer vormt het sluit stuk van de plaat. Geopend wordt met 'Blijf maar hier', dat ook op single is uitgebracht en merkwaardigerwijs op de elpee 'Blijf bij mij' heet. Verder is het merendeel van het repertoire weer gerecruteerd uit het Italiaans zodat de lange uithalen met een onvervalst Mo- kums accent van André weer uit de speakers kunnen schallen. Kant 1 sluit af met 'Bedankt mijn vriend' dat is opgedragen aan zijn begin van het jaar bij een ver keersongeval omgekomen pro ducer Tim Griek. En kant 2 be gint met een stukje Hazes-blues. Na zijn roek-uitstapjes van een paar jaar geleden weer eens wat anders. Na 'Un hombre solo' heeft de Spaanse zanger Julio Iglesias zijn tweede engelstalige elpee opgenomen. Daarop is als afwis seling weer eens een duet te vin den. Iets bijzonders, want eerder deed hij dat slechts met ex-Su- preme Diana Ross en country- zanger-met-geb'arsten-stem Wil ly Nelson ('To all the girls I've loved before'). Ditmaal is Stevie Wonder aan de beurt. Stevie Wonder componeerde het nummer 'My love' zelf en le vert op de plaat ook een instru mentale bijdrage met harmonica en keyboards. Iglesias, die aan de vooravond staat van een grote tournee door zuid-Europa en dit jaar al optrad in Noord- en Zuid- Amerika, de Filipijnen, Japan, China en Australië, heeft inmid dels al zo'n 60 elpees op zijn naam staan. Dat leverde hem een kleine 700 gouden en ruim 200 platina-platen op. Becijferd is dat iedere 30 seconden wel er gens op de aardbol een song van hem op de radio wordt gedraaid. De nieuwe lp biedt weinig ver rassingen of het moet zijn de on aangename dat de speelduur van ruim 37 minuten wel erg kort is. Bij de 9 composities is een enke le oudere die hij al eerder in het Spaans opnam maar die nu van een engelse vertaling is voorzien. Het best beviel mij 'Ae Ao', een nummer in een Zuidamerikaan- se ritme en 'Love is on our side again', waarin de karakteristieke sensuele Iglesias-sound volop aan bod komt. The Grant and Forsyth Story - RCA - PL71758. De Britse groep groep Guys en Dolls hadden aan het eind van de jaren zeventig een paar grote hits, waarvan 'You've lost that lo- vin' feeling' ongetwijfeld de be kendste was. Overigens geen nieuw nummer want The Righ teous Brothers hadden al eerder faam verworven met dit nummer van Phil Spector, Barry Man en Cynthia Well. De groep werd vooral bepaald door Dominic Grant en een klei ne donkerharig zangeresje dat over een uitstekend stemgeluid beschikte. De samenstelling van de groep was echter weinig hecht en zo wisselde de groep nogal eens van samenstelling. Julio Iglesias heeft zich sinds 1984 niet meer in Nederland vertoond. De Spaanse charmezanger heeft het te druk gehad met de verdere ontwikkeling van zijn Amerikaanse carrière, die via 'To All Girls I've Loved Before' (met Willie Nelson) na enige jaren kwakkelen de gewenste impuls kreeg. Met een nieuw duet, 'My Love' met Stevie Wonder, is de Madrileense vrouwenheld inmiddels in onze hitparade teruggekeerd. De single is afkomstig van zijn tweede Engelstalige album 'Non Stop', waarmee Julio Iglesias ook hier weer ouderwets denkt te kunnen scoren. Tijd om zijn nieuwe repertoire in eigen persoon te komen promoten heeft hij niet, want zijn wereldtoernee die is reeds begonnen. In New York, waar hij negen avonden lang de prestigieuze Radio City Music Hall vulde en in vervoering bracht, zocht Louis Du Moulin hem op. maar ik vind het toch een super- land. Iedereen met talent, die hier komt om zich te ontplooien krijgt daar toch maar de gelegenheid. En zeg jij als Nederlander niet dat dat niet waar is. Want hoeveel landge noten zijn er niet hier naar toe ge komen? Van, Van, Van, bijna alle achternamen van toonaangevende personen lijken er wel mee te be ginnen." Houden van Van het land houden is een voor- waardè om er als artiest te kunnen slagen, is de stellige overtuiging van de bijna 45-jarige wereldster. "Doe je dat niet, vergeet het dan maar." De Verenigde Staten ken nen daarnaast nog een andere eis: een grondige kennis van de eigen muziekcultuur. "Je maakt hier niets klaar wanneer je niet weet hoe Amerikaanse muzikanten en producers werken. Alles wat ze, doen heeft een bepaalde beat, die men elders in de wereld niet kent. Die touch (knipt met zijn vingers) hoor je misschien niet altijd, maar ze is er wel, altijd. Of je nou Willie Nelson hoort of Diana Ross. Na acht jaar heb ik eindelijk het gevoel over eenzelfde muzikaal instinct als zij te beschikken. Prompt heb ik ook het idee dat de Amerikanen me in hun hart hebben gesloten, me niet meer zien als een van die vele buitenlanders, die het hier proberen en al dan niet heel even succesvol zijn." Verlamd Voor zijn drie eigen kinderen, sinds het tweede huwelijk van zijn ex-vrouw Isabel onder zijn hoede, is Julio Iglesias een veel minder voorbeeldige vader. "Ik probeer zowel een moeder als een vader voor ze te zijn, maar dat lukt niet echt. Alleen al in fysiek opzicht schiet ik tekort. Gelukkig dat mijn moeder altijd kan bijspringen, zo dat ik zeker weet dat ze toch in goe de handen zijn. Geestelijk ben ik natuurlijk te veel met mezelf bezig om eenzelfde rol als mijn vader te kunnen vervullen. Toen ik na mijn auto-ongeluk verlamd was heeft hij twee jaar van zijn leven gegeven om mij weer lopen te leren. Het zie kenhuis, waarvan hij geneesheer- directeur was, kon de pot op. Ik ging voor. Ik denk niet dat ik als va der in een soortgelijke situatie zelf alles zou kunnen laten vallen." De zingende hartebreker geeft even oprecht toe dat hij toch wel opnieuw zoekende is naar ware liefde. "Nee, een vaste relatie heb ik op dit moment niet. Het opbou wen van zoiets kostbaars blijkt nu eenmaal heel moeilijk. Voor ieder een, vermoed ik, maar voor mij he lemaal. Dat neemt niet weg dat ik me kostelijk vermaak. Vorig jaar zat ik in de put, daar heb ik me uit geknokt. Vooral door weer volop aan de slag te gaan. Nu geniet ik overal weer van. Vrouwen blijven me fascineren. De spanningen die ze bij mannen oproepen, wat hou ik daar van. Vooral als ik die zelf voel." Zijn 'Too Many Women', een van de succesnummers in zijn nieuwe show waarmee Igelsias (pas) in no vember naar Nederland komt, is dan ook allesbehalve serieus be doeld. "Alhoewel, de oude man, die ik speel, ben ik intussen ook wel een beetje. Of dacht je echt dat ik nog zo tekeer ging. Heus, mijn reputatie als vrouwenverslinder is groter dan mijn feitelijke prestatie. Of ik die meisjes dan niet mis bruik? Ach kom, ik verkracht ze toch niet? Ik ben alleen maar lief voor ze èn eerlijk. Ik geniet van ze en zij van mij. Vrouwen zullen al tijd mijn eerste en meest diepgaan de hartstocht zijn. Al vanaf mijn vierde hebben ze me in hun ban." Schoonheid Voor zijn immense succes op al lerlei fronten heeft de rascharmeur maar een simpele verklaring. "Het gaat niet om de schoonheid zelf, maar om het wekken van de illusie. Hoeveel kerels lopen er hier in New York niet rond die er beter uit zien? Ontelbare! Het punt is alleen, zij verkopen zich slechter dan ik. Iedere minuut staat er ergens ter wereld een nieuwe zanger op die er beter uitziet dan ik en ook nog eens beter zingt. Of die ook de top haalt is zeer twijfelachtig. Daarvoor moet je jezelf ook kunnen verko pen. En om er te blijven moet je ook een knokker zijn. Ik ben dat. Ik Victor IV. van het hout dat hij opviste. Viktor IV, steeds meer zeebonk op zijn weelderig bloeiende en groeiende schip, de Berendina Fennegina, lijkt er elk moment zelf te kunnen zijn, om in een van zijn 'logbooks' te schrijven, te schetsen, te note ren, te tekenen, wat hem die dag is overkomen, wat hem die dag is in gevallen. Zijn ondagelijkse kijk op dagelijkse dingen. Het is een terug gaan in de tijd. Of een verdergaan. Het doet er niet toe of het kwart vöor elk of kwart over elf is op deze tijdloze tentoonstelling. 'The time is always NOW'. Op 22 november '63 wordt de Amerikaanse president Kennedy in Dallas vermoord. Walter Carl Gluck, een atletische Amerikaan op gympjes met bebop-haar, vijf fototoestellen om de hals, rijdt dan in Amsterdam rond op een scooter. De in '30 in Florida geboren foto graaf staat in eigen land te boek als een moeilijke jongen met een zo hoog IQ dat het hem niet kan sche len hoe hoog dat IQ wel is. Daar in het Amsterdam van Provo en hap penings voelt hij zich thuis, de ge boren anti-meeloper. Daar vindt hij de ruimte om metershoge, slechts met ladders bereikbare, geëmotio neerde schilderijen te maken over de moord op Kennedy. Hij blijft in het tolerante Amsterdam als een gewaardeerde strandjutter. Een tijdloze kunstenaar die nergens bij hoorde, dat ook niet wilde. Een su per individualist. Geen hippieko ning zoals wel is beweerd. Geen tweede Anton Heyboer of een tweede Robert Jasper Grootveld. Maar wel een bijzondere kunste naar die een bijzondere stad wist te 'verbijzonderen'. André Hazes weer veel uit het Italiaans gerecruteerd (foto pr) André Hazes - Liefde, leven, geven - EMI 7905581 De Amsterdamse zanger An dré Hazes heeft zo zijn eigen pu-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 37