'Ik ben al lang geen hooker meer, maar nog steeds happy* 'Party-line': even bijpraten op elk uur van de dag Xaviera Hollander nu gebiologeerd door seks in het dierenrijk ZATERDAG 18 JUNI 1988 PAGINA 31 Ze wipt wat onrustig heen en weer op de bank. Noemt zichzelf een 'one woman show' en gaat vervolgens koffie zetten. In het voorbijgaan strijkt ze even speels door onze ha ren. Als ze terugkomt in de kamer roept ze opgetogen: "Kan je het zien? Achttien kilo afgevallen. Dank zij mijn acupuncturist. Ik ben heel verliefd op hem. Hij heeft me van mijn minderwaardigheidscomplex afgeholpen". Xaviera Hollander is 'back in town'. Tot het einde van de maand. Dan ver trekt ze weer naar de Spaanse zon. Naar haar 'stulpje' in Marbella, naar de inter nationale jet-set "Ik noem het altijd maar de nep-set" naar haar 'lover' John die er wacht. "Nou ja, wachten", lacht ze haar aanstekelijke lach. "We hebben nu al weer acht jaar een lat-relatie met vaak een heleboel landen ertussen. Want an ders zou het te verstikkend zijn. Soms krijg ik het echt Spaans benauwd en pak ik m'n koffers. Om weer met volle teugen van mijn vrijgezellenbestaan in Amster dam te genieten". Vera de Vries, zoals ze bij de burgerlij ke stand staat ingeschreven - de 'happy hooker' van weleer - maakt een gelukki ge indruk. Ondeugend kijkt ze ons aan en met getuite lippen kirt ze: "Ik ben nog steeds very happy, maar al lang geen hooker meer". Knoopje De plotselinge overgang van het Spaanse naar het Nederlandse klimaat heeft haar een lichte keelontsteking be zorgd. En daarom heeft ze de verwar ming wat hoger gedraaid, zodat haar prettig ingerichte Amsterdamse woning al spoedig op een broedstoof begint te lij ken. "Toch niet te heet voor jullie?", vraagt ze als een goede gastvrouw onder wijl een extra knoopje van haar blouse losmakend. "Ik heb een goede inborst', praat ze er lustig op los. "Ik wil het mensen graag naar de zin maken. Dit stekje hier is een 'heaven' voor iedereen die zich verloren voelt. Ik mag dan weieens als een domi nante ka overkomen; zo onaardig ben ik nou ook weer niet". Haar tijdelijke terugkeer naar Neder land is niet echt vakantie voor haar. Ze laat haar agenda zien, die de ene na de an dere - zakelijke - afspraak vermeldt. Zo heeft ze inmiddels al weer televisie-op namen achter de'rug voor het door Koos Postema gepresenteerde programma 'Klasgenoten', dat in het najaar wordt uitgezonden. En ook heeft ze zich, een 'authority' op het gebied van de mense-l lijke seksualiteit, de laatste tijd serieus verdiept in het thema 'seks en.erotiek in het dierenrijk'. Onlangs opende ze in het Noordbrabantse Natuurmuseum in Til burg een expositie, gewijd aan dit onder werp. Hoewel geenszins ontkend kan worden dat Xaviera niet van wanten weet, was dit onderwerp haar toch niet geheel en al op het uitbundige lijf ge schreven. Ze heeft zich echt moeten verdiepen in het onderwerp, maar zoiets is haar als 'self-made woman' wel toevertrouwd. "Heel fascinerend allemaal hoe dat er daar in die dierenwereld zoal aan toe gaat. Echt verrassend gevarieerde en in genieuze seks kom je erin tegen. Waarbij je niet alleen verschillen, maar ook heel frappante overeenkomsten tussen mens en dier ziet. Zoals partnerruil, partner keuze en jaloezie". Playboy En na een wulpse blik richting foto graaf: "Neem nou, bij wijze van spreken, de mannetjespauw die met zijn prachtig gekleurde veren vrouwtjes het hof pro beert te maken. Veel meer dan dat uiter lijk vertoon, compleet met danspasjes, geroep en gefluit, heeft ie niet te bieden. Net een playboy, die qua persoonlijk heid weinig in zijn mars heeft, maar een meisje probeert te imponeren met dure sportauto's en snelle oppervlakkige bab bels. Zo'n macho, die een foto-album vol heeft met honderden verschillende meis jes, maar die uiteindelijk nooit een eigen gezin op poten zal zetten". "Neem maar van mij aan", zegt ze met gezag in haar sensuele stem, "dat zo'n playboy of zo'n opzichtige yup heel vaak een 'lazy lover' is". En met de soepelheid van een tijgerin springt ze van de play boy over op Anton Heyboer. "Bij herten is het zo dat er slechts één sterk mannetje aanwezig is, dat zich met een kudde vrouwtjes bezighoudt. Hij is met recht een man voor velen en wordt dan ook uit eigen vrije wil door de vrouwtjes als hun onbetwiste leider uit gekozen. Onwillekeurig doemt daarbij het beeld van Heyboer op. Die, welis waar zonder zijn bruiden te bevruchten, ook een eigen commune om zich heen heeft geschapen met niets anders dan vrouwen die hij beschermt". Even een intieme vraag tussendoor; hoe zit het met het beest in Xaviera zelf? Ze lacht. "Ik ben een levensgenieter pur sang. Ik hou van mensen en van provoce Onlangs stortte het Amsterdamse bedrijf Teleservice zich op een nieuw gat in de toch al zo lucratieve markt van 06-nummers. Met de 'party-line' wordt de 'cliënt' opgenomen in een 'gezellig' telefoongesprek met negen anderen, en kunnen ze afspraken met elkaar maken. De 'operator' houdt de gesprekken in de gaten en gooit eventuele 'storende elementen' eruit. door Marieke Haafkens In een luxueus pand aan de Viotta- straat in Amsterdam staan twee elektronische tableaus opgesteld. Karen en Ronald zitten met koptele foons erachter, druk in de weer met opflikkerende lampjes en knopjes. Een technicus zit op z'n knieèn op de grond en tracht orde te brengen in de massa's draden en gereedschap die ver spreid om hem heen op de grond liggen. De installatie werkt nogniet optimaal, maar dat is nog slechts een kwestie van even sleutelen. Het idee van de party-line is niet nieuw. In Amerika functioneert al negen jaar een chatterbox en in Engeland ging Xaviera Hollander doet weer van zich spreken. De 'happy hooker' van weleer heeft niet alleen een 'nul- zes-nummertje' in Nederland, maar is in het najaar ook hoofdpersoon in het tv-programma Klasgenoten. Haar nieuwste boek is pas van de persen gerold en bovendien heeft ze zich de laatste tijd serieus verdiept in het thema 'seks en erotiek in het dierenrijk'. Onlangs opende ze in het Noordbrabantse Natuurmuseum in Tilburg een expositie, gewijd aan dit onderwerp. "Het is heel fascinerend hoe het er in de dierenwereld op dat gebied aan toegaat". door Rob Hirdes "Ik heb een goede inborst. Ik wil het de mensen graag naar de zin maken. Dit stekje hier is als een haven voor mensen die zich verlo ren voelen. Ik mag dan weieens als een dominante ka overkomen, zo onaardig ben ik nou ook weer niet". (foto gpd) ren en ik ben heel emotioneel. Zo steek ik nu eenmaal in mijn vel. Ik kan ook niet zeggen waar de grens ligt tussen Xaviera Hollander en Vera de Vries. Dat loopt in elkaar over. Maar ik ben wel uniek". Quasi-nonchalant recht ze haar rug om haar 'tits' nog iets extra te accentueren. "Veel mannen kicken daarop. Dat merk ik ook telkens opnieuw bij mijn nul-zes nummertje. Naast ingesproken bandjes heb ik ook af en toe vier uur achter elkaar live-gesprekken. Kunnen ze me recht streeks bellen. Omdat ik die ingeblikte 'sex-storys' eigenlijk te tam vind. Niet pittig genoeg. Tijdens die live-gesprek ken heb je veel mannen bij wie je aan de stem al hoort, dat ze met problemen zit ten. Daar durven ze dan niet meteen voor uit te komen. Dus beginnen ze maar van: Hebt u grote...? Ja, redelijk, zeg ik dan. Maar daar bel je toch niet echt voor? En als je ze dan even over de drempel hebt geholpen, raken ze bij mij hun ei pas wer kelijk kwijt. Problemen of fantasieën van seksuele aard en ook veel mensen, die heel erg eenzaam zijn". Ze vindt het leuk; die nul-zes-busi- ness. "Ik heb het niet echt nodig, want ik ben rijk genoeg, maar er is een duidelijke behoefte aan. Ik ben nou weer met iets nieuws bezig. Om samen met acht bizar re vrienden en vriendinnen onze seksue le ervaringen uit te wisselen en gelijk op de band op te nemen. Gewoon, lekker ongedwongen. Spontaan". Naast die tele-servicelijn is ook haar nieuwste boek 'Xaviera's intieme kring' zojuist van de persen gerold. Daarin be schrijft ze op prikkelende wijze hoe ze al grensverschuivend uiteindelijk een aan tal Nederlandse artiesten, die anders nooit uit de kleren zouden zijn gegaan, zover kreeg zich toch van hun textiel te ontdoen. Maar ook andere items van zeer uiteenlopende aard, zodat iedereen aan zijn of haar trekken kan komen, hebben viereneenhalf jaar geleden de z.g. 'talk- about' de lucht in. Fred Sauer, één van de initiatiefnemers van de 'party-line': "We zijn al twee jaar bezig met de voorberei dingen. Er moesten eerst wat technische aanpassingen komen omdat de capaci teit van de telefooninstallaties moest worden uitgebreid. Bovendien was marktonderzoek nodig om greep te krij gen op de toekomstige ontwikkelingen". Maar nu is het dan eindelijk zo ver. Ge ïnteresseerden kunnen sinds eind mei dag en nacht het nummer 06-32033010 draaien als ze behoefte hebben aan een gezellig 'kringgesprek'. Een bedrijf in Maassluis zette onlangs ook «en soortge lijke servicelijn op, de 'Babbelbox'. Het principe is hetzelfde. Mensen kunnen zo maar een praatje met elkaar maken. Een groot verschil met de party-line is echter dat mensen niet apart genomen kunnen worden om afspraken met elkaar te ma ken. Wel worden de lijnen (28, verdeeld over vier boxen) gecontroleerd. Mensen die zich niet aan de regels houden wor den eruit gegooid, zoals Sauer het krach tig uitdrukt. een plaats gekregen in haar zoveelste boek in successie. "Hoeveel boeken er nou precies van mijn hand zijn uitgekomen? Ik zou het echt niet weten. Minstens zo'n 'dirty do zen' schat ik, waarvan in elk geval meer dan zeventien miljoen exemplaren 'all Bij het Amsterdamse Teleservice ko men honderd lijnen binnen die verdeeld worden over tien boxen. Aan één ge sprek kunnen dus tien bellers deelne men. Iedereen die belt valt automatisch in een gesprek waarin hij kan luisteren of meepraten. De boxen zijn bewaakt. Als twee mensen met elkaar een afspraak willen maken kunnen ze door op het cij fer 1 van hun toestel te drukken de 'ope rator' roepen die ze dan op een aparte lijn zet. Zo wordt voorkomen dat iemands te lefoonnummer of adres onbedoeld bij negen mensen tegelijk belandt. "Er worden heel veel afspraken ge maakt", vertelt Karen. "Veel mensen willen elkaar wel eens zien of ze willen goedkoper en rustiger thuis bellen". Er werd bewust gekozen voor psychologie- en sociologiestudenten als wakers, om dat uit testen bleek dat die vrij snel in staat zijn de 'storende elementen' eruit te pikken. Ten behoeve van hun privacy heten de meisjes overdag Karen en 's avonds An- nelies. Jongens dragen de namen Ronald en Filip. De Karens zijn populair bij het over the world'. Eigenlijk ben ik met zo véél volgelingen een soort mini-goeroe". Gecontroleerd Over 'goeroe' gesproken; ze is zojuist die dag op aids gecontroleerd. Dat bellende publiek. Vaak willen klanten afspraken maken met operators. Krach tens de bedrijfspolicy is dat verboden. Telexberichten als 'Hans uit Amsterdam doet Karen de groeten, I love you', wor den met gegniffel ontvangen. "Mensen die boeren, hijgen, schreeuwen of hard muziek draaien, gaan eruit", zegt Sauer. "Dan is het met de 'party' gedaan, en het moet een gezellig gesprek blijven". Ook rascistische of fascistische uitspraken worden niet geduld. Van een goed gesprek komt het echter niet vaak op deze lijn. Regelmatig gillen er weer nieuwe mensen 'hallo' in de hoorn en dan begint het kennismaken weer van voor af aan. Zo af en toe gooit de operator een onderwerp in de groep wanneer een gesprek doodvalt, meestal loopt het vanzelf. Gesprekken gaan over luchtige onderwerpen zoals uitgaan en kleding, 's Avonds zijn de conversaties serieuzer en rustiger. De bellers zijn over het algemeen vrij jong: veel mensen tussen de 17 en 30 jaar, evenveel mannen als vrouwen. Ze bellen uit nieuwsgierigheid, en meestal op re moest, omdat ze binnenkort een lezing voor de Bhagwan houdt "En omdat bin nen die Bhagwan ook niets menselijks vreemd is, eisen ze tevoren een aids-test van je". Al pratend over alles wat haar zoal be zighoudt op dit ondermaanse komt ze over als een bontgeschilderd portret, dat speels aansluit bij de schilderijen, van een zelfportret tot aan erotische afbeel dingen, die de wanden van de kamer goeddeels vullen. "Kijk; dat is nou mijn lover", zegt ze ineens wijzend op een fo to, waarop ze met John staat afgebeeld. "Een echte bon-vivant. En even ontrouw aan mij als ik aan hem. Hij is niet watje noemt een knappe man, maar heeft een doorleefde karakterkop en een sterke persoonlijkheid. Bovendien is hij mijn spiegel. Mijn evenbeeld. Ik heb zelden ie mand ontmoet die me zo aanvoelt. We zijn intellectueel, emotioneel en seksueel helemaal op elkaar ingesteld. Hij is nou 57, maar heeft de energie van een jonge kerel. Omdat ie altijd actief is geweest in zijn leven". "Ik val op jong. Of op oud. Wat daar tussenin zit, boeit me niet zo. Hoe oud ik zelf ben? Daar maak ik geen enkel ge heim van. Ik word over een paar dagen 45. Ik denk, dat ik één van de weinige vrouwen ben, die niet zegt hoe oud ze is geweest, maar hoe oud ze wordt. Van elk kraaiepootje, dat ik er in de loop van de tijd bij heb gekregen, heb ik ook mijn plezier gehad. Ik wil gracieus oud wor den en tegelijk zo lang mogelijk jong van geest blijven". Eén ding is duidelijk; Xaviera geniet op haar manier van het leven. En van Amsterdam. "Ik heb graag mensen om me heen en van sommigen houd ik op een hele intense manier. Maar van ieder weer anders. Ik heb hier altijd veel aan loop. Tot diep in de nacht, want voor vie ren ga ik doorgaans toch niet naar bed. kening van hun ouders of baas. En dat tikt aan. Een gesprek van twintig minu ten kost een tientje. Sommige bellers zijn al goede beken den bij de operators. "Cinderella en Spi- derman bellen vaak, en Rob uit Rotter dam doet altijd Theo en Thea na", weet Karen. "Ik heb ook eens iemand aan de lijn gehad die pas vijf uur later ophing, dat kostte hem dus 150 gulden". Oppassers, nachtwakers en portiers blijken ook enthousiaste bellers. Bij de PTT komen regelmatig klachten binnen van bedrijven die de 06-lijnen maar niets vinden. "Bedrijven kunnen het amuse mentsbellen voorkomen door bepaalde nummers te blokkeren, maar ze moeten daar een aangepaste of moderne tele fooninstallatie voor hebben", zegt de PTT hierover. Tegen de verwachtingen in hebben eenzamen en contactzoekers zich niet massaal op de party-line gestort. Anders ligt dat bij 'Harry's gay box', de babbel- lijn voor homo's, eveneens een initiatief van Teleservice. "Gays blijken veel be Het kan hier dan uitlopen in een allegaar tje. Met vrienden van diverse nationali teiten - het is soms net de United Nations - en met heerlijke gesprekken over de meest uiteenlopende onderwerpen". Bed "En intussen zit ik dan te denken met wie ik die nacht mijn bepaald niet maag delijke bed ditmaal wil delen", zegt ze in haar niets-verhullende openhartigheid. Een soort Russische roulette? "Ja", lacht ze haar tanden bloot. "Een soort kwartet ten. Ik ben gek op spelletjes. Daar heb ik ook nooit een geheim van gemaakt. Ik hecht aan eerlijkheid en openheid. Ik ben allergisch voor bekrompenheid. Bo vendien hoef ik mijn reputatie niet hoog te houden, want die heb ik niet. Die heb ik al lang te grabbel gegooid. En daar heb ik ook, door Amerika en Canada uit te zijn gezet, mijn prijs voor betaald". Inmiddels heeft ze haar pluche speel goedaapje, dat heel ondeugend even zijn handje aan de binnenkant van haar kleurrijke blouse mag steken, knus op schoot genomen. "Het is - nobody is per fect - eigenlijk raar met me gesteld. Aan de ene kant kan geen enkele man me lang genoeg boeien en aan de andere kant ben ik naar John toe heel bezitterig. En dan niet eens zozeer op seks gericht. Als hij me uit Spanje belt en vertelt dat hij de hele nacht met een vrouw heeft zit ten praten zonder uit de kleren te zijn ge weest, dan ben ik daar meer jaloers op dan dat hij zegt met iemand ettelijke ke ren op een dag de liefde te hebben bedre ven van wie hij zich de naam niet meer kan herinneren". Een probleempje? Ze laat haar wim pers even half zakken. "Ik wek toch niet de indruk, dat ik zo erg problematisch in elkaar steek? Wat ik wel heel leuk vind om te doen is-mijn probleemrubriek in Penthouse. Waar ik viertalig de meest uiteenlopende vragen op seksueel- en aanverwant gebied beantwoord. Of ik zelf ooit zou willen meedoen aan een tex- tielloze fotosessie in Penthouse? Daar kan ik kort over zijn. Nee. Want volledige naaktheid is niet boeiend. Er moet per slot van rekening wat te raden over blij- Ze heeft inmiddels weer één knoopje van haar nonchalant openvallende blou se dicht gemaakt. "Ik begin steeds meer last van die keelpijn te krijgen. Ik denk, dat ik vanavond maar eens vroeg naar bed ga". hoefte te hebben aan een contactmedi um", zegt Sauer. "In die box worden veel afspraken gemaakt, en er wordt voorna melijk over seks gebabbeld". Karen: "Laatst was er een oude homo die zichzelf als dik en lelijk omschreef. Hij legt in het dagelijks leven moeilijk contact, maar kwam in een opwindend gesprek met een andere homo aardig aan zijn trekken". Heeft het niet een wrange bijsmaak om mensen die 'omhoog' zitten te laten beta len voor* een gesprekje? "Nee", zegt Sauer, "we spelen geen vuil spelletje. Ze weten van tevoren dat het 50 cent per mi nuut kost. Bovendien bieden we ze een mogelijkheid waarvan ze vrijwillig ge bruik kunnen maken". Het beleid ten aanzien van kinderen is een moeilijk punt. 's Nachts wordt de verbinding met hen zonder pardon ver broken, want dan mogen de gesprekken ook over seks en erotiek gaan. Maar over dag? "Dan vragen we altijd of hun moe der wel weet dat ze bellen", vertelt Sauer. "Als dat niet zo is gaan ze eruit".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 31