Mentor predikanten: praatpaal en vraagbaak Toekomst AktueeV f fjfa I» f 'wi I fi PAGINA 2 GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 18 JUNI 1981 UTRECHT - De stad Utrecht inert van nu tot en met november feest. Nè twintig jaar van uitgebreide en kostbare restauraties zijn alle vijf middeleeuwse binnenstadskerken weer uit de steigers. Het zijn de Ja- cobikerk (hervormd), de Nicolai- kerk (hervormd), de Janskerk (stu dentengemeente), de Buurkerk (nu museum) en de Domkerk (her vormd en oecumenisch citypasto raat). Samen met de andere oude kerken (die ook zijn gerestaureerd) getuigen zij van de bijzondere rijk dom i>an Utrecht aan middeleeuw se cultuur. De hele manifestatie heet dan ook 'Utrecht Middeleeuw se Kerkenstad Utrecht en Monumentenzorg ko zen destijds voor dit enorme res- tauratieprojekt niet alleen omdat alle historische kerken aan groot onderhoud hard toe waren, maar ook om door middel van een onon derbroken restauratiestroom de kosten zoveel mogelijk te drukken. Het plan tot dan toe ongekend in Nederland heeft vele tientallen miljoenen gekost, maar ook be spaard. De kerken staan niet ver van el kaar. Zodra steigers bij de één wa ren weggehaald, werden ze bij de ander opgetrokken. Ook de hele voorbereiding en afwikkeling ble ven op deze manier steeds bij de zelfde mensen. Behalve kosten heeft dit gezamenlijke plan ook tijd bespaard. Zonder dat was het nooit gelukt, de vijf kerken binnen slechts twintig jaar te restaureren. Elke restauratie vraagt nu eenmaal jaren van voorbereiding en de overheid moet haar altijd onvol doende budget voor monumen tenzorg zo billijk mogelijk over het hel land verdelen. 'Hemel op aarde' De afronding van deze unieke onderneming wordt gevierd met een scala aan activiteiten. Bij de ve le tentoonstellingen neemt die in het rijksmuseum 'Het Catha- rijneconvent' (Nieuwegracht), geti teld 'Utrecht, een hemel op aarde', een bijzondere plaats in. Ze geeft een beeld van de geschiedenis van de Domstad en van negen eeuwen middeleeuwe kunst in de Noorde lijke Nederlanden. Ook op het gebied van muziek en theater is er van alles te doen, zoals een internationaal Domkoren-fes tival en orgelconcours en myste- nepspelen. Vijfmaal herleven deze zomer middeleeuwse markten op historische plaatsen. Ook vermeldt het programma een middeleeuws eetfestijn op het Domplein, con gressen en lezingen. Het congres eind augustus onder de titel 'Utrecht kruispunt van de middel eeuwse kerk' wordt georganiseerd in samenwerking met de commis sie 'Middeleeuwen' van de faculteit der letteren aan de Utrechtse uni- Een abonnee van het blad 'Het Zoeklicht' (stichter de vroegere evangelist Johannes de Heer) heeft het drukken en verspreiden gefinancierd van een krant, geti teld 'Toekomst Aktueel'. De krant (acht pagina's in weekend-for maat) wordt deze maand in een oplage van 1.250.000 exemplaren in grote delen van het land ver spreid door leden van plaatselij ke kerken, kringen en bijbelstu diegroepen. A. J. van Bochove van de afde ling Voorlichting van 'Het Zoek licht' (correspondentie-adres postbus 99, 3940 AB Doorn) deel de ons in een begeleidende brief mee, dat de geldgever een man is "met een hart vol liefde voor het Evangelie, die de overtuiging heeft dat Jezus Christus, Zoon van God, spoedig zal terugko men op aarde". De krant opent met een bijna twee pagina's groot verhaal van de gereformeerde predikant G. M. A. Hendriksen uit Westbroek (vroeger rk priester) over de vraag hoe laat het is op de We- reldklok. Alleen de Bijbel is een voldoende basis voor een leven en geloof in zekerheid en vrede, is zijn boodschap. Daar kan geen wetenschap, kerk of kerkelijke traditie tegenop. Evangelist G. van Viegen uit Amerongen schrijft over een 'le ven vóór de dood', H. H. Blok, re dacteur van 'Het Zoeklicht', over bekering en oorsprong, zin en doel van het leven, ex-EO-direc- teur L. P. Dorenbos over de ge volgen van het loslaten van nor men en waarden, Feike ter Velde van de EO over 'God verandert mensen' en de Nederlands gere formeerde predikant L. W. G. Blokhuis uit Wapenveld over wat de Bijbel zegt over de toe komst van Israël. Verder nog bij dragen van de predikant Jac. Schouten, medewerker van 'Het Zoeklicht", de baptistenpredi kant R. Reiling uit Amsterdam en Hermien Timmerman van het bekende duo. De krant ziet er verzorgd uit en laat zich door de duidelijke druk en overzichtelijke indeling ge makkelijk lezen. versiteit. Deze commissie viert dit jaar haar tienjarig bestaan. De beeldhouwer en medailleur Theo van de Vathorst ontwierp een bronzen gedenkpenning, waarvan een beperkte oplage werd gegoten. Voor wie iets tastbaars wil over houden aan de manifestatie ver schijnt een 'Souvenirboek' met achtergrondinformatie over Utrecht en zijn kerken, een toelich ting op belangrijke onderdelen van het programma en foto's. Dit boek (f8,50) is te koop bij de deelnemen de kerken en musea en het centrale informatiepunt. Bij de Walburg Pers in Zutphen komt een foto boek uit over de middeleeuwse kerken in Utrecht. Kerkepad Bezoekers kunnen voor alle ge wenste inlichtingen terecht bij de VW en het gemeentelijk informa tiecentrum, Vredenburg 90. De VW is open maandag tot en met zaterdag van 9 tot 6 uur. Er is een kleurige folder van vier pagina's gemaakt met uitvoerige informatie over tijden en plaatsen van alle ac tiviteiten. Zoals wij op deze pagina al meld den, gaat dit jaar ook NCRV's 'Ker kepad' naar de Domstad. Op 3 en 10 september wordt het 'Kerkepad'- seizoen 1988 daar besloten. Naar verwachting zullen op beide zater dagen ten minste 15.000 mensen de open kerken bezoeken. De Dom, middelpunt van Utrecht als middeleeuwse kerkenstad. "De paus is veel op reis. Maar het is niet waar dat hij voortdu rend op weg zou zijn. Hij is nu ne gen en een half jaar paus en in die periode is hij in totaal onge veer negen maanden in het bui tenland geweest. Dat is maar on geveer acht procent van zijn tijd. Het lijkt alleen meer omdat de reizen vaak zoveel publiciteit krijgen". Toch heeft ook Hans Bronk- horst die hierover schrijft in 'Oecumenisch Bulletin' van de Raad van Kerken geen enkele twijfel dat Johannes Paulus II de geschiedenis zal ingaan als 'de reizende paus'. "Al spoedig na zijn ambtsaanvaarding besloot hij erop uit te gaan om de katho lieken van de wereld in hun ei gen omgeving te ontmoeten en hen door zijn aanwezigheid en woord te sterken in hun geloof'. In mei maakte de paus zijn ne gende reis naar Latijns-Amerika. Het was de 37ste buitenlandse reis sinds hij in januari 1979 voor het eerst op weg ging. Bronk- horst berekende, dat de paus in 70 landen is geweest. "Dat wil zeggen ongeveer tweederde van de landen in de wereld. In ver scheidene al twee en in Polen en Frankrijk zelfs drie keer. Hij be zocht ruim 350 plaatsen en hield meer dan 1300 toespraken. Ook de veeltaligheid van de paus is zonder precedent". In heel veel landen maakt een pausbezoek grote indruk. "Dat geldt niet alleen voor overwe gend katholieke landen zoals Ier land, Spanje of Portugal, maar vaak ook voor landen waar ka tholieken in de minderheid zijn. De paus van Rome heeft in de wereld groot moreel gezag, als bovennationaal geestelijk leider. zonder politieke machtsambi ties". "In Nederland zijn wij weieens geneigd zijn internationale pres tige te onderschatten. Dan is het nuttig kennis te nemen van bui tenlandse reacties op pausbezoe ken. Zelfs uitgesproken protes tantse landen, zoals de Scandina vische, schijnen een bezoek op prijs te stellen. Volgend jaar zal de paus zich inderdaad naar dat overwegend lutherse gebied be geven, maar eerst gaat hij deze zomer nog naar Oostenrijk en Midden-Afrika en vervolgens naar Straatsburg, Metz en Nan cy". "Het fenomeen van de reizen de paus is in deze vorm volstrekt nieuw in de kerkgeschiedenis. Zoals het vliegtuig een paus overal snel naartoe kan brengen, zo komen zijn stem en beeld door radio en tv in alle woonvertrek ken van de wereld. Die uitdagen de aanwezigheid veroorzaakt dan weer positieve en negatieve reacties: een heilzame discussie over kerk en geloof en over het Petrusambt in deze tijd". Mentor geaccepteerd Ook kerkelijke molens malen langzaam, maar soms is er reden zich te verbazen als men ziet hoe snel bepaalde dingen in de kerk kunnen lopen. Dat is zeker het ge val met de aanvaarding van het mentoraat voor beginnende pre dikanten in de Nederlandse Her vormde Kerk. Coördinator van dat mentoraat is dr. A. de Kuiper te Voorschoten. Hij heeft zijn kantoor in het Zendingshuis te In 'Woord en Dienst' vertelt De Kuiper, dat in het afgelopen jaar ongeveer 100 hervormde predi kanten voor de eerste keer wer den bevestigd. "De noodzaak al len aan een mentor te helpen vraagt grote inspanning. Geluk kig is het tot dusver niet echt moeilijk gebleken, mensen te be reid te vinden een ander te bege leiden. 'Had ik zelf maar zo-ie mand gehad', is vaak de motiva tie om zich beschikbaar te stel len". 'Praatpaal' en 'vraagbaak' vindt dr. De Kuiper een goede omschrijving van de mentor. "Niet iemand die alles al weet en dat wel even wil vertellen. Wél een collega die in staat is de pas tor zelf te helpen ontdekken waar eventueel de schoen wringt en wat een oplossing van proble men zou kunnen zijn. De mentor moet goed kunnen luisteren. Voor professionele praters is dat niet vanzelfsprekend. Maar ook een persoon die eigen werk en er varing ter discussie wil stellen". Een gevoelige kwestie vormen de verschillende richtingen in de kerk. Daarvan zegt De Kuiper: "Het is fair, de beginnende predi kant niet op te zadelen met een begeleider die geheel anders denkt over theologie, ambt en' gemeente. De mentor hoeft de betrokken gemeente niet te ken nen, maar wel het geloofstype dat daar leeft en de verwachtin gen die zij heeft. Er moet ten minste de mogelijkheid zijn dat er een vertrouwensrelatie groeit". Overigens wil coördina tor De Kuiper wel vermijden dat iemand de exacte kopie van een ander probeert te worden. "Er valt meer van elkaar te leren bij enige verscheidenheid". Het mentoraat is in korte tijd ook in kwaliteit gegroeid. De mentoren krijgen 'een zekere Dr. A. de Kuiper ...'grote inspanning'.... training' in tweedaagse bijeen komsten enkele malen per jaar. Van de 150 mentoren die er nu zijn is ongeveer de helft getraind. De eerste lichting 'koppels' heeft de twee jaar die ervoor staan volbracht. De Kuiper: "Uit hun evaluatie blijkt, dat het voor beiden een verrijkende ervaring is geweest. De mentor moest zich opnieuw verdiepen in de funda mentele vragen van het predi kantschap". De behoudende christelijke gereformeerde dominee J. P. Boi- ten iiit Schiedam ondervindt in zijn kerk weieens 'uitgesproken vijandige reacties'. Dat ver trouwde hij D. Koole toe in een in terview voor het kerkblad 'De Wekker'. Boiten is een richting in zijn kerk toegedaan die de wacht wil houden bij de oude gereformeer de beginselen. De organisatie van deze richting presenteert zich onder de naam 'Bewaar het Pand'. In plaatseljke kerken van die geestelijke kleur mogen anders- geaarde predikanten niet voor gaan. Anderzijds gebeurt dat blijkbaar wel, want Boiten ver telde de interviewer dat hij in middels in 140 van de ongeveer 188 gemeenten die zijn kerk telt heeft gepreekt. "Dat houdt dus in, dat ik ook kom in wat u meer vooruitstre vende gemeenten noemt. Waar men mij uitnodigt, daar ga ik ook heen. Dat is soms voor het eerst en tegelijk voor het laatst. Er mag soms bijval zijn, maar soms vindt men het te ouderwets, te somber, en er zijn wel eens uitge sproken vijandige reacties". Op de vraag van Koole of het woord 'vijandig' wel op z'n plaats was, antwoordde de Schiedamse dominee (die ook wel preekt in de streek rond Nieuwkoop): "Nee, ik constateer soms duide lijke vijandigheid met betrek king tot de wezenlijke inhoud van de prediking, en daarop gaan we dan wel uit elkaar. Ik betreur dat we steeds meer uit elkaar groeien. Er worden wel pogingen gedaan om tot een beter verstaan van elkaar te komen, maar de re sultaten zijn niet zo bemoedi gend. We leven langs elkaar heen, en dat zou anders moeten. We moeten in elk geval alles in het werk stellen om met elkaar in gesprek te blijven". Ladder. Dominee R. van 't Lindenhout van de vrijzinnige hervormden in Haren wil het liefst met een glazenwasser wor den vergeleken. In het blad 'Kerk en Wereld': "Op een kerkelijke vergade ring werd de vraag gesteld hoe je in één woord het domineeswerk zou kunnen samenvatten. Le raar? Herder? Dwarsligger? Pad vinder? Zelf voel ik me altijd een soort glazenwasser. Als 't lukt, valt er licht over uw leven. Iets meer licht. Of ander licht, waarin je je leven mag zien. Iets minder duisternis. Een enkele keer val ik met ladder en al om, dat wél". Toekomst Zal er toekomst zijn voor de kerk? Vraag van ir. J. van der Graaf in het blad 'De Waarheids vriend' van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk. "Wij weten niet welke weg de Heere met Zijn kerk in de we reld, ook in West-Europa en in ons eigen land, gaan zal. Maar er mag grote zorg zijn om een jonge generatie, dié de grote lijnen van het heil in Christus niet meer voorgesteld krijgt en opgroeit in een sfeer van relativisme en ab solutisme". "Enerzijds een sfeer van 'het kan zó, maar het kan ook anders'. Een oeverloos relativisme dus. Die 'geloven' het op een bepaald moment wel. Anderzijds een sfeer van 'het is zó en niet an ders'. Jongeren worden dan ge confronteerd met verabsolute ringen van eigen inzichten, zon der dat er nog enig zicht wordt gelaten op het geheel van Chris tus' kerk, waarin ook plaats is voor verscheidenheid. Ook dan kan men het voor 'gezien' hou den". 1 "Als wij al onze verabsolute ringen niet ondergeschikt ma ken aan de absolute heerschap pij van Christus in Zijn Woord en nog heimelijk eigen (kerkelijke) weggetjes blijven koesteren, ziet het er voor een verdeelde, afkal vende kerk niet best uit". Onbekwaam J. P. Feddema uit Woubrugge reageert in 'Centraal Weekblad' (gereformeerd) op een artikel van de Kamper hoogleraar K. Runia, waarin deze de mogelijke persoonlijke gevolgen beschreef van een geloof dat de mens onbe kwaam acht tot ook maar iéts goeds. De schrijver van het ingezon den stuk is het wel met Runia eens, "maar de professor vergeet de gevolgen op structureel ter rein". "Als mensen steeds te ho ren krijgen dat God alleen goed en genadig is en zij daarentegen klein en onbekwaam tot iets goeds, dan ligt het voor de hand, geen moeite te doen om het leven voor mens en dier te verbeteren. Dat laatste heeft dan niet zoveel zin, want de wereld leeft immers toch onder de zonde". "Een begrijpelijke houding is dan de vlucht in de persoonlijke prestatie en arbeid voor zichzelf om zo enige compensatie te vin den voor de kleinheid van de mens tegenover God. Aardse welvaart voor zichzelf wordt voor zulke christenen al gauw een belangrijker streven dan het navolgen van Jezus' evangelie van het koninkrijk van gerech tigheid en vrede in de wereld". "Een meer evangelische mens beschouwing is dan ook, dat de mensf goed noch slecht is, maar dat hij kan kiezen voor het goe de, daartoe ook de opdracht krijgt, en dat hij zo ethisch kan groeien, steeds.meer keuzen ma kend voor de verbetering van het leven". LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 mevr. Chr. Duhoux-Rueb, Wassenaar, 11.45 stu- dentenekklesia; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. De Vreugd, Amersfoort: Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. v.d. Velden; Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Me- renwijk) 10 ds. Alblas; Bethlehemkerk (Drift- str.) zie Pefrakerk; Bevrijdingsk. (Mont- gomerystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Hortensius; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. De Mey-Meu- lendijk; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Wijk 'Stevenshof' (geb. 'Dijkhof') 10 kand. C. Blok. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10 15 Le ger des Heils. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. H. J. Visch O.geest. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Suri- namestr.) 10 ds. Hortensius, ha, 10.30 in zij zaal dovendienst, hr. B. R. Steenbergen; Ou de Vest 10 mevr. R. Veenstra, Kampen; Mara nathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 kand. H. J. Buys; Merenwijk zie herv. ge- n 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 Geref. Gem. in Ned. Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lok- horstk. Pieterskerkstr.) 10 ds. A. J. Smit-Ma- ris. Baptistengemeente (in Bethl.kerk Driftstr.) 9.30 ds. Agtereek. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 9 en 10.30 evang. A. Jansen. Evangeliecentrum-Pinksterbew. (Bethle- hemskerk Lammermarkt) zo. 10 en wo. 8 evang. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 br. J. Eikerbout, ha. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw- Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4. wo. 8. Zevendedag-adventisten ('De Ontmoeting'. Noordhofland V.schoten)elke zat. 10 tot 11 bijbelstudie, 11 tot 12 predikatie. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10,30. 'De Chris tengemeenschap' zat. 25 juni 9.45 mensen- wijdingsdienst in oud-kath. kerk Zoeterw.sin- gel. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.) 9.30,10.30 en 11.20. Oud-Ka- th. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 10.30; Herensingel zat. 7. zo. 9.30 en 11Rijndijk (Leiden-Stevenshof) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haart.straat zat. 7. zo. 10.30 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Driel, 7 ds. Cats, Aalsmeer. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. v. Wijngaarden, ha. Chr. Geref. Kerk 9 ds. J. Lof, 6.30 ds. T. Hofman. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Ad- veptskerk 9,30 ds. Scholten, Woerden, ha, 5 ds. Wilschut, met gehandicapten; Kruiskerk 9.30 ds. Jonkman; Opstandingskerk 9.30 ds. Ommering, ha, 6.30 ds. Ter Bals; G. Herder kerk 10 ds. Taseiaar, os. Moll; De Bron 9.15 dr. C. Wigmans, 10.30 ds. Moll, 6.30 ds. Tase- laar; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Drie- hoorne 7 nam. rk viering; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 hr. G. v.d. Bos, Ede. 6.30 ds. Ouwendijk. Ge ref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. Wilschut, 5 zie Ad- ventskerk; Salv.kerk 9.30 ds. Baas, S.heim, 6.30 ds. Modderaar. Geref. K. Vrijg. (school Bospark, Beatrixl. 4) 9.30 ds. Heida, 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. J. A. de Vries, Culemborg, 4.30 br. C. Kleingeld. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. Bapt.gem. Noord (school Kalk- ovenw. 62) 10 hr. J. v. Barneveld, 6.30 ds. A. v.d. Berg. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. A. v.d. Hoorn. Pinkster gem. 'Het Licht'(Morgenstersch. Briljantstr. 1) zo. 10. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) zo. 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Met ering. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7. zo. 9 en 11 BENTHUIZEN- Herv. Gem. 9.30 ds. Baas. Molenaarsgraaf, 6 ds. Boer. Geref./Herv. Gem. (geb. 'De Hoeksteen', Schweitzerstr.- Bemhardstr.) 10 hr. J. Bonnes. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 9.30 ds. Terlouw. 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 9.30 ds. Wieman, 6.30 ds. Eij- senga. Zw.dam. Geref. Kerk 9.30 ds. Elder- man, 6.30 ds. Brucks, Zaltbommel. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30 ds. Simpelaar. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 leesdienst. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. v. Beek. BOSKOOP: Hen/. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol. ha, 6.30 zie geref. kerk; De Stek 9.30 ds. Stelwagen, Den Haag, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong, 6.30 ds. Quarlel, Gouda, ha. gez. dienst. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Buijs, Veenendaal, ha. Geref. Gem. 9.30 lees dienst, 3.30 ds. Rietdijk, 22 juni 7.30 ds. Klep- HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. M. Paul, A.foort, 6.30 ds. Stam, Ter Aar. Geref. Kerk 9.30 ds. Huisman, 5 ds. Plomp, Oegst- HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Verbeek. Ge ref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Hofland, 7 ds. Verbeek, zangdienst; Parkwijk 7 ds. Hofland, ha. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. v. Langevel- de. Rk Kerk: Marl. zat. 7, zo. 9 en 11Jozefk. I. 7, zo. 10 e 1.30. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. v. Breevoort, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. Vliegkamp Valkenburg 9.30 eucharistieviering. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. C. v.d. Berg, 6 ds. Christ; O. Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. Vroegindeweij; Ichthusk. 10 ds. Bogaard, 5 ds. Hovius; Pnlëlk. 9.30 ds. Vroegindeweij, 5.45 samenzang, 6 ds. v. Roon, Zeist, jeugddienst; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Driebergen, 6 ds. Visser, Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederik- dreef 15) 10 ds. v. 't Hof, Voorhout. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 en 5 ds. v.d. Horst, ha; Tri- umfatork. 9.30 en 5 ds. Koster, ha. Geref. K. Vrijg. 9.30 ds. Room, 4 ds. Heida. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 ds. Zwarts, 7 ds. J. Smit. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slag boom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 leesdienst. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. J. A. Visser, ma. 8.15 bijbelstudie. Soefi beweging Universal Murad Hassil (einde Zuid-Boulevard) 4 nam. universele eredienst. Hoofdstr. 10 ds. v.d. Born; Scheppingsk. 9 e 10.30 ds. Stegeman. Leythenrode 10 ds. J. Sierat. Elis.-ziekenhuis 9.30 ds. E. Visser, 10,45 hoogmis. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. H. Jut, Voorschoten. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt. Ge ref. Kerk 9.30 en 7 hr. J. Schoenmaker. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 en 7 ds. 't Hooft, ha; Pauluskerk 10 ds. De Gelder, ge- zinsdienst met doop. Geref, Kerk 10 hr. D. Brouwer, Katwijk, 7 ds. Bras, S.heim. Geref. K. Vrijg. (Prinsessestr. 1) 9.30 leesdienst, 3 ds. E. A. de Boer. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. D. Brink (gecomb. met chr. geref. k.), 5 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 ds. D. Brink, 7 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Boogaard. Evangeliegemeente (Heereweg 52a) 9.45 hr. J. v.d. Berg. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7. zo. 10.30; Ma- riakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 10. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Doorn, Hilversum, 6.30 ds. Pannekoek, Amerongen. Geref. Kerk 9.30 hr. P. Rebel, Amstelveen. 5 avondgebed. Chr. Geref. Kerk 9.30 lees dienst, 2.15 ds. v.d. Meij, Alphen. Remonstr. Gem. 10 ds. Friederich. Evang. gem. (Kruis punt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. Christelijke ge reformeerde kerk in Alphen aan den Rijn (Grij- penstein straat) (foto Wim Dljk- NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Ten Voorde, ha. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. v. Dijken, Lisse. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 ds. Brederveld, Soest, 7 hr. M. Schreuder. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, ha, 5 ds. W. Vroegindeweij, Voorthuizen, 7 ds. Kuiper; Hoofdstr. (Zee) 10 en 7 ds. Ruitenburg, ha; De Rank (Golfbaan) 10 ds. De Bie. Huizen. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofd str.) 10 ds. Kuiper, ha; Vinkenl. (Binnen) geen dienst. Kapel W. v.d. Bergh-stlchting 11 ds. Slofstra, tentdienst. 'Sole Mio' 9 ds. v.d. Lee. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 ds. J. Spijker, Den Haag. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Wa genvoorde. Bennebroek; De Zilk 10 ds. A. v.d. Mey. Rk Kerk Victork. zat. 7. zo. 9 en 11Jo zefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10.30. Costa, mmv Pauluskerk-orkest; Gemeente centrum (Lijtw.) 10.30 dr. P. Dirksen, Leiden, 7 hr. W. Schot. Geref. Kerk 10 ds. Bovenberg en pastor G. Kester, oécum.. dienst, mmv rk dameskoor. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schil derschool) 9.30 leesdienst, 3 ds. Breen. A.dam. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. De Lange, 4 ds. Janse, Den Haag. Van Wijckerslooth 4 drs. G. Schwencke. Ende geest 10 dienst. Volle-evangeliegem. (Gem .centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk f^erk zat. 7, zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 kand. J. v. Noordenne, R.dam. Geref. K. 9.30 hr. W. Volkers, Amstelveen, 6.30 ds. T. de Boer, Hoofddorp. Remonstr. Gem. 10 prof dr. J. v. Goudoever, Amstelveen, Rk Kerk zal. 7, zo. 9.15 en 11. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 10; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 drs. S. Koopmans, Leiderdorp. 7 ds. Wegerif. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Bouw;Urk. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentiuskerk 9.30 ds. Smahng, 5 ds. Wagter; Bethelkerk 9.30 ds. Wagter, ha. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Cziria, 7 ds. Terpstra; Immanuelkerk 9 en 10.30 ds. J. v. Egmond, Emlichheim, 5 ds. Cziria; Maranathakerk 9.30 ds. Terpstra, 5 ds. Snel, Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9 30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 evang. C Vork, Wapenveld. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk z 1 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 10 ds. Schipper, Driebergen, bevestiging ds. G. Th. Vollebregt, 3 intrede ds. Vollebregt in geref. kerk, gez. dienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Bras, 3 intrede ds. G. Th. Vollebregt in herv. gemeente. Chr. Ge ref. K. 10 en 7 ds. Aarnoudse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10 drs. F. H. Sachs, Noordw- .hout. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Snoey, Scher- penzeel, 6.30 ds. v. Andel. Bergschenhoek. Geref. Kerk 9.30 ds. De Reus, 6.30 ds. Mon- deel, Reeuwijk. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 en 6.30 ds. Vermeulen, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. Kersten. Scheveningen, 6.30 ds. Cziria. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 5.30 ds. Heida. Vliegkamp Valkenburg zie Katwijk aan den Rijn. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkgemeen schap 10 ds. A. Brokerhof, Anna Paulowna. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. Hulp en Heil-kerk (Schakenbosch) 10 ds. Honig. Herv. evang. op geref. grond slag (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeuwen hoekkade) 9.30 ds. G. H. v. Kooten, 4.30 ds. P. Buitelaar, R.dam. Geref. Kerk 10 ds. De Zwart, ha. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. M. J. Arntzen. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van Engelahd (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Kunz, 5 ds. Schipaanboord; Hoeksteen 9.30 ds. Schipaanboord, 3 aangepaste dienst. 6.30 ds. Goossen; Bethelk. 9.30 ds. Schaap. Schoonhoven, 5 ds. v.d. Pol, Boskoop; Reho- both-school 9.30 ds. Koele, Nijkerk; Imm.kerk 9.30 ds. Westerbeek-van Eerten, Reeuwijk, 5 ds. Den Boer, Moordrecht. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 ds. Koole, Nootdorp, 5 ds. v. Wattum, Rijswijk; Ontm.kerk 9.30 ds. Bongers. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 ds. Feenstra, Berkel, 2.45 ds. Drost, R.dam. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. v.d. Want. Oud-Geref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30. Remonstr. Gem. 10 ds. Laforet, R.dam. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra. 4.30 kand. v. Dis; Kievietk. ('Sa men op weg') 10 ds. Janse de Jonge; Mes- siask. 10 ds. v. Waasbergen, ha; Dorpscen trum 9.30 ds. Wolters, Ameide. Geref. Kerk Zijllaan 10 en 7 ds. v.d. Woude, ha. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) buitendienst op landgoed 'Zuydwijck', Rijksstraatweg 247, bij slecht weer in kerk L, Kerkdam 46, ds. Fockema An- WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. v. 't Hof, ha. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Aal- ders, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. J. de Haan, 7 gez. zangdienst. Geref. Kerk 9.30 hr. M. Schreuder, jeugddienst. 7 zie herv. ge meente. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolt- haus en drs. Wijlhuizen, ha. Rk Kerk St. Jan zo. 9.30 gezinsmis; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat, 7, zo. 9.30 ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30ds. Eijsen- ga, 6.30 ds. Terlouw. Bodegraven. Geref. Kerk 9.30 mevr. H. M. v.d. Meeberg, 6.30 ds. v. 't Hoff, Boskoop. Remonstr. Gem. 10 hr. J. v. Kaakerken, Soest. Samenstelling van deze pagina: S.J. de Groot

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2