Boeken en mensen nu op de juiste plaats Het nieuwe uiterlijk van de Leidse bibliotheek •rw.,,*h«n?Noüdan! MnrrT"'-'"V 1 ZATERDAG 18 JUNI 1988 EXTRA PAGINA 29 "De collecties zijn klantgerichter opgesteld, genre bij genre". "Van het Heerenlogement is een toegankelijke bibliotheek gemaakt De Openbare Bibliotheek Leiden is bijna toe aan het laatste hoofdstuk van het reorganisatieplan. In het belang van een efficiëntere bedrijfsvoering en een klantgerichtere dienstverlening is in het afgelopen jaar driftig geschoven met het personeel en met de collecties. In elk geval de directie en het bestuur menen dat de juiste mensen zich op de juiste plaatsen bevinden. Volgens hen gaat dat trouwens ook voor de boeken op. Achterliggende gedachte van dit alles: "de klant moet meer op zijn wenken bediend worden". door Gerard van Putten Nooit eerder heeft de Openbare Bi bliotheek Leiden zich zo uitgespro ken aan het publiek gepresenteerd als nu. De aanmoedigende tekst op het spandoek ("Je kan toch lezen? Nou dan") in de leeszaal treedt de ontluikende leesluiheid van de he dendaagse mens bijna uitdagend te gemoet. Geregeld ook worden leer lingen van het basis- en voortgezet onderwijs in klassikaal verband in aanraking gebracht met de instel ling die meer wil zijn dan een ver edelde leesportefeuille. Op wat langere termijn zal de 'bieb' zich nog nadrukkelijker aan de bevol king presenteren door allerlei promotie activiteiten buitenshuis. Maar ook door dat de OBL van plan is zich dienstbaar der, klantgerichter en publieksvriende lijker op te stellen. Voor alles moet het Leidse publiek af van het wijdverbreide misverstand dat de bibliotheek een log ge instelling is waar op z'n tijd een boek je kan worden geleend en na verloop van tijd weer teruggebracht in ruil voor een nieuwe titel., Of zoals de directeur, drs. E.A.P. van Sprundel het uitdrukt: "In elk geval op korte termijn, als hier alles is geautomatiseerd, kunnen wij fungeren als een vraagbaak voor de Leidse bevol king. Als verschaffers van alle mogelijke informatie". De Openbare Bibliotheek Leiden be dient thans ruim een kwart van de Leid se bevolking, maar zeker in het recente verleden lang niet altijd tot ieders tevre denheid. Nu drie jaar geleden kwam de Dienst Sociaal Wetenschappelijk Onder zoek van de Rijksuniversiteit Leiden na een ingesteld lezersonderzoek tot de aan beveling dat "het aanbod van diensten van de OBL beter in overeenstemming moet worden gebracht met de vragen/be hoeften van de lezers". Het organisatie bureau Van Dien en Co. lichtte de 'bieb' door en stelde eens te meer vast dat er aan de bedrijfsvoering en de dienstverle ning het een en ander schortte, zoals trouwens de onderlinge verhoudingen op de werkvloer te wensen overlieten. Behoefte De bibliotheek voorziet desondanks wel degelijk in een grote behoefte. Ge middeld komen er elke dag wel een klei ne duizend personen over de vloer van het fraaie monumentale pand in de Nieuwstraat. Onder hen zijn talloze met- leden die gratis gebruik maken van de bi bliotheekvoorzieningen, omdat er nu eenmaal niet betaald'hoeft te worden als in de studiezaal of in het leescafé kennis wordt genomen van de inhoud van de lectuur. Los daarvan is het een feit dat het vaste lezersbestand een jaar of vijf ge leden beduidend meer namen telde. In 1983 maakten bijna 39.000 Leidenaars geregeld gebruik van de diensten van de 'bieb', nu zijn er nog ruim 27.000 abon nees. Drs. Van Sprundel, sinds december 1986 directeur van de OBL, vermoedt dat het grijs lezen is toegenomen. Maar dat er ook mensen zijn afgehaakt omdat de bi bliotheek zich ten overstaan van het pu bliek niet altijd even gelukkig heeft ver kocht, staat voor hem buiten kijf. "Sinds september zit er weer een opgaande lijn in zowel het aantal uitleningen als het aantal abonnees". Krap vijf maanden in functie lanceer de drs. E.A.P. van Sprundel mei vorig jaar de notitie 'Plannen en prioriteiten 1987-1990', waarvan het eerder genoem de universitaire lezersonderzoek mede als leidraad heeft gefungeerd. Met het beleidsplan beoogde de pas benoemde directeur aan te geven hoe de Leidse bi bliotheek de dienstverlening zo effectief mogelijk kon maken met het beschikba re geld en het aanwezige personeel. Daartoe was volgens hem een ingrijpen de reorganisatie van de OBL nodig, te meer omdat het in augustus te openen fi liaal in de Stevenshof in het organisatie schema moest worden gepast. Prioriteit Aan de vestiging in het nabij station De Vink gesitueerde multifunctionele welzijnsgebouw heeft het gemeentebe stuur bij monde van wethouder Kuijers van culturele zaken hoge prioriteit gege ven. Bovenal werd daaraan uiting gege ven met de toezegging dat de OBL zeker tot 1993 niet zal worden onderworpen aan bezuinigingsmaatregelen. De ge meente sprong ook financieel bij in de in richtingskosten, terwijl de OBL ook gra tis mag 'wonen' in de wijk die straks huisvesting moet bieden aan 15.000 in woners. Voor wat betreft de personele bezetting en de boekencollectie moest het OBL-bestuur en meer in het bijzon der directeur Van Sprundel het doen met het bestaande exploitatiebudget van bij na 5.800.000 gulden. Ruim een jaar na verschijning van zijn notitie stelt Van Sprundel niet zonder voldoening vast dat de dienstverlening van de Leidse bibliotheek in de nabije toekomst zal beantwoorden aan de doel stellingen zoals die zijn geformuleerd in Plannen en prioriteiten'. "Door een in terne herschikking hebben wij het ge haald. Al hebben wij geen extra subsidie gekregen voor personeel en boeken, wij zijn door die herstructurering in staat het filiaal in de Stevenshof op 15 augustus open te stellen. De andere filialen heb ben er bovendien geen openingsuren voor hoeven in te leveren". Boeken hebben ze echter wel moeten afstaan aan het filiaal Stevenshof. En de dienstverlening aan het Houtkwartier is er zelfs voor opgeofferd. Van Sprundel zegt dat te betreuren, al hecht hij eraan de opmerking te maken dat in de desbe treffende wijk naar verhouding weinig mensen van de dienstenpakket van de bibliotheekbus ("hooguit honderd tot tweehonderd mensen per week") ge bruik maakten. "De Provinciale Bibliotheekcentrale Zuid-Holland bracht vorig jaar een be drag van 85.000 gulden in rekening voor de huur van een bibliobus. Die lieten we eens per week naar de Stevenshof rijden en eens per week naar het Houtkwartier. Dat hoeft nu niet meer, al blijft het na tuurlijk jammer dat we het Houtkwartier hebben moeten afstoten". Minder efficiënt De reorganisatie van de Openbare Bi bliotheek Leiden pretendeerde evenwel meer te zijn dan een opzetje om tot een bevredigende personele bezetting van het filiaal Stevenshof te komen, zonder dat daaruit extra kosten voortvloeiden. "Ik wil niet zeggen dat er bij de biblio theek ondoelmatig werd gewerkt, wel veelal minder efficiënt. In verscheidene filialen werden werkzaamheden verricht die naar mijn mening ook centraal kon den worden uitgevoerd. De reparatie van boeken bijvoorbeeld, het vormen van wisselcollecties. Dat wordt nu door een man op de centrale vestiging gedaan". "Wat ook gebeurde: ieder filiaalhoofd voor zich besliste over de aankoop van boekjes. Nu is de inkoop gecentrali seerd, er wordt efficiënter ingekocht en daarbij wordt gelet op de behoefte die er in een bepaalde wijk bestaat. In Zuid- West waar naar verhouding veel oudere mensen wonen is bijvoorbeeld veel vraag naar streek- en familieromans. In de Merenwijk gaat de voorkeur van vele lezers uit naar literatuur en wetenschap pelijk werk. Het heeft geen weinig zin dat filialen boeken in huis hebben die nauwelijks worden uitgeleend. Vandaar dat wij die naar de centrale vestiging hebben gehaald. Meer dan voorheen zal de inkoop van boeken worden afge stemd op de smaak van de lezer". Dat de vijf filialen het voortaan moeten doen met kleinere collecties beaamt Van Sprundel onmiddellijk, maar hij beweert dat zulks niet ten koste hoeft te gaan van de dienstverlening. Er zijn medewerkers bij de bibliotheek die dat anders zien, die achten het een verarming dat de filialen nu niet alles meer in huis hebben. De di recteur sluit zich in zoverre bij hen aan dat hij bereid is toe te geven dat "bepaal de boekdeeltjes inderdaad langer uitge leend zullen zijn". In zijn filosofie past het evenwel ook op te merken dat dit nadeel grotendeels, zo niet helemaal zal worden ondervan gen door de automatisering die binnen kort stapsgewijs wordt doorgevoerd. Het eerst in de Stevenshof, daarna is de cen trale vestiging aan de beurt; het ligt in de bedoeling dat de totale Openbare Biblio theek Leiden over twee jaar geheel in de computer zit. "Als de administratie is ge automatiseerd kun je met zekerheid vaststellen waar een bepaald boek is. Nu komt het bij herhaling voor dat dit vrij wel niet te achterhalen is. Meestal weet men op een filiaal dat een boek weg is, maar niet hoe lang. In de toekomst heb ben wij die gegevens binnen een minuut beschikbaar, terwijl de mensen straks ook de mogelijkheid hebben via de ter minal een boek te reserveren". Bijna wervend voegt Van Sprundel er aan toe dat de contributie ("achttien gul den per jaar") zeker de komende vier jaar niet zal worden verhoogd, ondanks de in vestering van 1,4 miljoen gulden die is gemoeid met de automatisering van de administratie. Daarbij komt nog, zegt hij, dat de vaste lezer geen leengeld wordt doorberekend. "In de loop van 1987 wer den we geconfronteerd met een aanslag van 20.000 gulden leengeld als resultaat van een afspraak tussen minister Brink man en de Nederlandse auteurs, die een vergoeding van de bibliotheken verlang den. Besloten is dat wij het leengeld voor eigen rekening nemen. Onderhand zijn we de goedkoopste bibliotheek in de re gio". Maatregelen In overleg met de ondernemingsraad heeft Van Sprundel in de personele sfeer talloze arbeidsbesparende maatregelen ingevoerd om tot een eigentijdser be drijfsvoering te komen. Er is bijvoor-, beeld geschoven met de werkuren. Daar door is het mogelijk om met ingang van 3 september de centrale vestiging zater dags open te stellen van tien uur 's mor gens tot vier uur 's middags; de ondoel matige uren op donderdag tussen vijf en zeven zijn er voor ingeleverd. Maar ook met medewerkers is geschoven. Dege nen die tot voor kort uitsluitend op het fi liaal werkten, moeten nu ook een deel van hun werktijd dienst doen op de cen trale vestiging aan de Nieuwstraat. "De medewerkers zullen mobieler zijn, er zal van hen een bredere inzet worden ge vraagd". 0 zins als een bibliothecaris, hij ziet zich zelf vooral als manager. Als de doener die de woorden efficiency en automatisering veelvuldig in de mond neemt, die beslui ten wil nemen en het liefst zo snel moge lijk. Overleg vindt Van Sprundel prima, maar hij zegt het "tot proporties" te heb ben teruggebracht. "De interne communicatie was onvol doende, er was sprake van overdemocra- tisering. Voorheen werd er hier heel druk overleg gepleegd. Maar waartoe het allemaal heeft geleid, ik weet het niet. Ik overleg met de ondernemingsraad en pe riodiek praat ik ook met de filiaalhoof- den. Maar zaken tot in details met alle medewerkers doorspreken, daar heb ik geen tijd voor en ook geen zin in. Ik moet de beslissingen nemen en niemand an ders. Ik verkeer hier niet in een blanco si tuatie. door de politiek wordt druk op mij uitgeoefend. Ik ben er niet voor aan gesteld om zo snel mogelijk door ieder een populair te worden gevonden. Ik heb de opdracht om met inachtneming van dezelfde middelen te zorgen voor een ef ficiënter functionerend bedrijf dat dan bovendien nog met een filiaal wordt uit gebreid. Dan is het wel eens nodig min der leuke beslissingen te nemen". Een zeker respect voor wat er voor zijn komst is gerealiseerd, kan hij wel op brengen. ("Aan natrappen heb ik geen behoefte, laat ik zeggen dat voor mijn aanstelling het Heerenlogement is omge vormd tot een toegankelijke biblio theek"). Los daarvan oordeelde ook Van Sprundel het in aansluiting op wat bui tenstaanders hadden gerapporteerd zëër nodig de puntjes op de i te zetten. Het voormalige hoofd van het Steunpunt Volwassenen Educatie in Almelo gaat er prat op binnen een jaar met het perso neel tot een vergelijk te zijn gekomen, zij het dat er harde confrontaties zijn ge weest. Naar zijn oordeel zijn de juiste boeken nu op de juiste plaats zijn gezet ("genre bij genre, we hebben nu bijvoor beeld een collectie boeken over Leiden") en dat geldt eveneens voor de mensen. Nieuwe hoofden van dienst zijn er be noemd ter vervanging van degenen die op andere posten zijn neergezet. "Essentieel voor een manager is dat het talent dat er in huis is op z'n waarde wordt benut. Voor iemand die een ency clopedische kennis heeft en zich in-on- gelukkig voelt in een leidinggevende functie is het beter dat hij voortaan wordt belast met de opbouw van achter grondcollecties. Dat is ook in het belang van de bibliotheek, zoals ook iedereen er baat bij heeft dat de medewerkers bij scholingscursussen gaan volgen". Uitkering Voor Van Sprundel is het welslagen van de reorganisatie afhankelijk van het fiat dat hij maandag hoopt te krijgen van de gemeenteraad voor een eenmalig uit kering van 340.000 gulden ter leniging van de "eenmalige extra kosten". In het concept-jaarverslag van 1987 heeft de di recteur aangegeven dat die worden ver oorzaakt door "het naast elkaar draaien, in de eerste twee jaren, van het bestaan de Karmac-systeem en het nieuwe nog in te voeren systeem". De geluiden die hij uit de commissies van cultuur en financiën heeft opgevan gen stemmen hem optimistisch. Mocht de gemeenteraad onverhoopt niet ak koord gaan met de toekenning van de do natie, dan zal de Openbare Bibliotheek Leiden volgens de directeur onherroepe lijk in de problemen geraken. "De auto matiseringsoperatie zal dan langer duren dan twee jaar. Er zullen nog meer bespa rende maatregelen moeten worden ge troffen die dan ten koste zullen gaan aan de dienstverlening en wellicht dat er dan ook op de personeelskosten en de boe ken bezuinigd zal moeten worden". Met de politiek en meer in het bijzon- dor met wethouder Kuijers, aan wie hij verantwoording schuldig is, onderhoudt Van Sprundel een wat hij noemt afstan delijke relatie. Op zich is dat niets bijzon ders, naar de directeur beweert is hij ge wend zich zo tegenover vrijwel iedereen op te stellen. Pratend over zijn baas neemt hij de nodige zorgvuldigheid in acht. Weet van diens toekomstvisie op langere termijn met betrekking tot de 'bieb' zegt Van Sprundel niet te hebben. "De wethouder geeft prioriteit aan de wijkvoorziening door de vestiging van een nieuw filiaal. Wij volgen de priori teitsstelling van Kuijers, al zouden het bestuur en ik graag zien dat de politiek ook aandacht geeft aan onze wens meer diepgang te geven aan de vervulling van onze taak als informatieverzorger. Dat zou kunnen door uitbreiding van de mu ziekcollectie, als er meer financiële ruim te zou worden gecreëerd voor de aan koop van videocassettes en compact discs. Maar ik realiseer me dat er voor Kuijers meer zaken van belang zijn dan alleen de bibliotheek. In de discussies met ons heeft de wethouder uitdrukke lijk laten blijken voorrang te verlenen aan de uitbreiding van het aantal filialen. Het item van Kuijers is: wat is haalbaar en wat is beschikbaar. Het is nooit een kwestie van en en, maar van en of. Met het standpunt van de gemeente kun nen wij leven, al zeg ik ook dat wij nu op de grens leven. Naar mijn mening mag het aanbod van sommige filialen niet nog verder worden beperkt". Thuisbezorgen De bibliotheek zal in de toekomst veel meer dan tot nu toe het geval was naar buiten moeten treden, meent Van Sprundel. Hoe dat valt te verwezenlij ken, daarover heeft hij zo zijn gedachten, maar vooralsnog wil hij die niet eerder prijs geven dan na het tijdstip dat hij Kiiijers ervan in kennis heeft gesteld. Daarom volstaat hij met deze woorden: "Ik ben er zeker van dat we bepaalde mensen nu niet bereiken. Die om welke reden dan ook niet in de gelegenheid zijn om naar de bibiotheek te komen of niet naar de bibliotheek te komen of niet wel belangstelling hebben voor de infor matie die wij kunnen leveren. Tegen een bepaald tarief zouden wij de gewenste boeken en de gewenste informatie thuis kunnen bezorgen. Het aantal mensen dat er prijs op stelt dat de artikelen aan de deur worden geleverd mag niet worden onderschat. Hoeveel mensen zijn er niet die de SRV-man langs laten komen ter wijl de melk bij de supermarkt goedko per is?" Van Sprundel: "Het was nodig hier de puntjes op de i te zetten (foto's Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 29