De gouden handel in gif Hersenadem Denkwijzer Derde Wereld slachtoffer van Europese afvalmafia Onze taal ZATERDAG 18 JUNI 1988 EXTRA PAGINA 27 Chemisch afval waarmee Europese ondernemingen in hun maag zitten, blijkt op grote schaal te worden gedumpt in landen van de Derde Wereld, Een dicht, onzichtbaar netwerk van handelaren, bemiddelaars en transporteurs heeft zich ontfermd over het gif, dat tegen een 'schijntje' aan ontwikkelingshulp wordt achtergelaten in ontwikkelingslanden. Niemand weet precies wie zich bezighouden met die obscure handel, niemand heeft een idee hoe die afvalmafia moet worden aangepakt. Milieudefensie niet, Greenpeace niet. "Het is een warwinkel van bureautjes en bedrijfjes. Wat we te pakken krijgen zijn vermoedelijk slechts kruimeltjes van een hele grote berg". door Frits Baarda Sunday Nana kreeg vorig jaar no vember onverwacht bezoek. Een Europeaan, van wie hij de naam nooit te horen kreeg, was helemaal naar zijn woonplaats Koko in het zuiden van Nigeria gekomen om hem veel geld te bieden. In ruil voor 120 Amerikaanse dollars per maand hoefde Sunday alleen maar de grond naast zijn huisje tijdelijk ter beschikking te stellen. Mannen zou den er enkele honderden stalen va ten achterlaten. Naar de inhoud moest hij maar niet vragen. De ver leiding was groot en de beslissing was dus snel genomen. In maart van dit jaar, toen de mannen een tweede lading hadden afgeleverd, konden Sunday Nana en zijn gezin 's nachts de slaap nog maar moeilijk vat ten. Het verband met de tonnen in zijn achtertuin was snel gelegd. Die waren de laatste dagen opvallend gaan stinken en met blote handen kon je ze niet meer aanraken, zo heet waren ze geworden. Sunday Nana, zo bleek al spoedig, was slachtoffer van de Europese afvalmafia. Journalisten van de Nigeriaanse krant The Guardian kwamen na een tip van Italiaanse studenten poolshoogte nemen en constateerden dat de vaten 1200 ton uiterst giftig afval bevatten, waaronder PCB's, afkomstig van tien Europese be drijven. De Nigeriaanse minister van voorlichting, Tony Momoh, bevestigde maandag geruchten die al dagen de ron de deden: een deel van het afval was ra dioactief. Om die reden moesten omwo nenden in allerijl worden geëvacueerd. Netwerk De illegale dumping van afval in de Ni geriaanse havenstad Koko staat niet op zichzelf. De laatste weken druppelen ge staag berichten binnen over clandestie ne opslag en vervoer van chemisch afval, waarmee Europese ondernemingen in hun maag zitten. Naar het zich laat aan zien heeft zich een dicht, maar onzicht baar netwerk van handelaren, bemidde laars en transporteurs over het 'afval- goud' ontfermd. Relatief gezien voor een schijntje zijn ze bereid klanten van hun gif te ontdoen. In Europa kunnen die het niet meer kwijt, anders dan tegen hoge kosten. Waar beter dan in de Derde We reld kun je je giftige ballast achterlaten? Die landen ontvangen bovendien nog leuke bedragen voor de opslag van iets dat waardeloos is. En zo zit het kleine Guinee-Bissau op gescheept met 15.000 ton giftig indus trieel afval, dat nu al de bomen op het ei landje Kassa doet sterven. Zo heeft het even kleine Benin een contract gesloten met een Europees consortium voor de opslag van een tot vijf miljoen ton afval per jaar tegen een prijs die honderd keer lager ligt dan in Europa. Ter compensa tie krijgt het Westafrikaanse land, aldus het contract, per ton geleverd afval een gulden als 'ontwikkelingshulp', vrij te besteden in landbouw, mijnbouw of in dustrie. Zo mocht Congo-Brazzaville re kenen op een mooi bedrag van het in Lichtenstein gevestigde bedrijf Bau- werk AG als het bereid was een miljoen ton chemisch afval uit Nederland, Bel gië, Luxemburg en Westduitsland op te slaan en te verwerken. Die laatste twee dumpingen zijn door de groeiende publiciteit nu van de baan. Maar niemand weet precies hoeveel schepen met Europees of Amerikaanse afval naar Afrikaanse of andere bestem mingen onderweg zijn. Hoe ongewenst dit soort ladingen zijn, blijkt wel uit de 'zaak-Zanoobia'. Twintig maanden gele den vertrok het Syrische vrachtschip Za- noobia uit de haven van het Italiaanse Genua en in diezelfde haven ligt het nu weer. De tweeduizend ton gif kon de ka pitein nergens ter wereld slijten. ^Spookschip Greenpeace is inmiddels een ander schip, de onder Liberiaanse vlag varende Khian Sea, op het spoor gekomen. Het spookschip koerst net als de Zanoobia waarschijnlijk ook al bijna twee jaar over 's werelds wateren zonder dat het zijn la ding van gevaarlijk vliegas uit het Ameri kaanse Philadelphia heeft kunnen los sen. Zo'n vierduizend ton heeft de be manning nog op een kade van Haiti kun nen dumpen, waar de wind vrij spel had en het as binnen de kortste over het land verspreidde. Met de rest van de lading is het volgens Greenpeace nu op weg naar de Kaapverdische Eilanden, vanwaaruit het een onbestemde Afrikaanse bestem ming zal kiezen. "Zelfs als we de Klhian Sea daarna kun nen blijven volgen", aldus Henk Kersten van Greenpeace, "dan kunnen we waar schijnlijk niet voorkomen dat het zijn la ding ergens achterlaat. We kunnen hoog uit de havenautoriteiten inlichten dat de kunstmest die het schip volgens de do cumenten zou vervoeren in werkelijk heid vliegas is. We komen handen en voeten tekort om alle geruchten en be richten over gifdumpingen na te trek ken. Het is een warwinkel van bureautjes en bedrijTjes. Wat we nu te pakken krij gen zijn vermoedelijk slechts kruimel tjes van een hele grote berg". Het verschijnsel van afvallozingen is niet van vandaag of gisteren. Onbekende zakenlieden boden eind jaren zeventig en beginjaren tachtig Afrikaanse presi denten grote sommen geld in ruil voor het opslaan van afval, voornamelijk af komstig van Amerikaanse mijnen. De president van Sierra Leone werd in 1980 door het Amerikaanse bedrijf Nedlog verleid met een bedrag van 25 miljoen dollar. Hij hoefde alleen maar een enor me partij mijnpuin op zijn grondgebied te accepteren. Dergelijke voorstellen be reikten ook functionarissen in Nigeria, Liberia. Senegal, Chili, de Bamaha's en de Dominicaanse Republiek. Rapport De voorbeelden worden genoemd in het rapport Cleared for Export, dat de Britse milieu-expert Andrew Chetley in augustus 1985 schreef. "Als je naar de re cente geschiedenis kijkt, kun je alleen maar constateren dat illegale transpor ten al veel langer dan een paar weken aan de gang zijn en ook veel wijdverspreider zijn dan mensen denken", zegt Chetley nu. "Niet alleen Afrika, ook Latijns- Amerika en Azie zijn gewilde afzetgebie den. Daar nemen ze het nu eenmaal niet zo nauw met de regels en enkele hande laars maken er handig misbruik van. Het is een manier om heel snel heel veel geld te verdienen. Om de bevolking moest je je maar geen zorgen maken. En niemand maakte zich er ook echt druk om wat er gebeurde. Dat begint nu misschien lang zaam te veranderen". Andrew Chetley vindt dat de Afrikaan se landen die nu bij de jongste dumpin- Adem door uw neus - in, uit, in, uit. Houd een spiegel voor uw neusgaten. U ziet dan dat de condensvlekken uit de twee neus gaten verschillend in grootte zijn. Merk waardig is het niet? We zien steeds met beide ogen, horen door beide oren, maar we ademen voornamelijk door een van beide neusgaten. Een neusgat blijft ge middeld tussen de een en drie uur over heersend, dominant heet dat in vaktaal, en daarna neemt in een periode van een minuut of wat het andere neusgat de lei ding over. De yogis uit het oude India waren vermoedelijk de eersten die dit subtiele ritme en de psychische bijver schijnselen ervan ontdekten, meer dan 5000 jaar geleden. In het westen werd er pas tegen het einde van de vorige eeuw voor het eerst over geschreven. We weten inmiddels dat de neuscyclus slechts een van de vele zogenaamde uur ritmes van ons lichaam is: korte cycli van 1 tot 3 uur die in allerlei stofwisse lingsfuncties en waarnemingsprocessen optreden. Kort geleden is de neuscyclus ontdekt als een veelbelovend onderwerp van we tenschappelijk onderzoek. Onderzoekers van de Universiteit van California volg den het advies van de bekende yogi Bha- jan op om het verband te onderzoeken tussen de neuscyclus en de wisseling in activiteit van de hersenhelften. Wat zij vonden was, dat de neuscyclus en de wis seling in activiteit van de hersenhelften. Wat zij vonden was, dat de neuscyclus in derdaad een soort van barometer voor het hersenactiviteit is en dus wel eens een waardevol middel zou kunnen blijken bij de behandeling van psychische proble men. Praktisch gezien zou het namelijk wel eens een manier kunnen zijn om onze hersenen tot zeer logisch en realistisch denken te bewegen of, als we daar geen behoefte aan hebben, tot meer intuitief bezig zijn. Onze beide hersenhelften worden ver ondersteld elk een verschillende soort in gen betrokken zijn eigenlijk weinig ver weten kan worden. "Er is heel veel geld mee gemoeid. Op een heel gemakkelijke manier kunnen ze de reusachtige schul den aan het Westen wegwerken. Ze heb ben vaak geen idee wat westerse bedrij ven hen voor vuiligheid in de maag split- Een land als Guinee Bissau krijgt vol gens hem ineens 120 miljoen dollar aan geboden, evenveel als het bruto natio naal produkt in een heel jaar. De gevol gen van de aanvaarde dumping zijn vol gens milieu-deskundigen echter niet te overzien. Het afval ligt opgeslagen op een van de meest ongelukkige plaatsen die bedacht konden worden: een zompig stuk grond in een soort waddengebied dat geldt als essentiele schakel in een evenwichtig ecologisch systeem, dat der gelijke aanslagen niet kan velen. Of het afval in staal of beton wordt opgeslagen, de verpakking zou in de drassige grond binnen korte tijd verweren. Vissers langs een groot deel van de Westafrikaanse kust zouden al binnen enkele jaren lege netten uit de zee moeten trekken. Verantwoordelijk voor de dumping op het eilandje Kassa was een onder Noorse vlag varend schip. De regering van Gui nee vermoedde dat de Noorse consul Sigmund Stromme bij de illegale over dracht van het gif betrokken was en heeft hem daarom laten arresteren. De regering in Oslo heeft deze week laten weten op 25 juni met het opruimen van het gif te zullen beginnen. De negenhon derdduizend inwoners van Guinee mo gen hopen dat Noorwegen inderdaad woord houdt. Dan zou deze dumping tot zeldzame behoren waarvoor een deugde lijk oplossing wordt gevonden. Maar het probleem van de giftranspor ten is daarmee nog niet uit de wereld, i Handelaren zullen de risico's blijven aanvaarden zolang ze geld ruiken. De controle in West-Europa en de Verenig de Staten blijkt tot nu toe volstrekt on toereikend. Niemand lijkt ook maar een idee te hebben hoe het clandestiene cir- telligentie te herbergen. De linkerhelft is vooral goed in recht toe recht aan zaken als taal en rekenen. De rechterkant is vooral goed in meer abstracte en kunst zinnige zaken en in ruimtelijke ordening (tekenen, architectuur). Het wordt steeds duidelijker dat de hersenhelften elkaar in een constant ritme afwisselen. Gemid deld wisselt onze overheersende manier van denken van de linker naar de rech terkant en weer terug zo'n 10 keer per 24 uur. Dat betekent, dat u gemakkelijker uw belastingformulier invult in de uur tjes dat uw linkerhelft dominant is en dat u meer van een kunstexpositie geniet wanneer uw rechterkant 'aan' staat. De studies van de groep in Californie tonen aan dat u op elk moment kunt vast stellen welke hersenhelft overheerst. U hoeft daarvoor alleen maar te testen welk neusgat u het meest gebruikt. Domi nantie van het rechtergat wijst op activi teit van de linkerhersenhelft, dominantie van het linkergat op verhoogde activiteit van de rechterhelft. Maar wat minstens zo interessant is, u kunt de passieve her senhelft activeren door uw neus te dwin gen van gat te veranderen. Iemand, die door het rechtemeusgat ademt kan de rechterhersenhelft activeren door een voudig ademlucht door de linkerneusgat te persen, en omgekeerd. De mogelijke toepassingen van de hersen-neusgat ver binding zijn werkelijk fascinerend. Als inderdaad de hersenhelften een soort van werkverdeling hebben, dan kunnen we door het veranderen van ons ademha lingspatroon onze stemming en houding beinvloeden. Een voorbeeld. We weten dat arbeids patroon onze stemming en houding bein vloeden. Een voorbeeld. We weten dat arbeids prestaties fluctueren in blokken van on geveer twee uur. Als nu de verandering van de actieve soort intelligentie door verandering van dominantie van her senhelft leidt tot vermindering van ar end moet worden aangepakt. Weiningen lijken zelfs maar enig idee te hebben wie deel uitmaakt van de obscure handel. Obscure handel Greenpeace noemt het een 'obscure handel', maar kan maar weinig namen noemen. Milieudefensie evenmin. Wilma Berends: "De ene dag is het Benin, de an dere dag Nigeria. We weten nauwelijks waar we moeten beginnen. We proberen vooral de Nederlandse betrokkenheid vast te stellen". Paul Staes, Belgisch par lementariër voor de Groenen en ingewij de in afvalstromen, zegt het sterke ver moeden te hebben dat achter de scher men een "kleine, zeer internationaal ope rerende afvalmafia" zich aan de restan ten van chemische bedrijven verrijkt. Maar op de vraag wie tot het clubje be hoort, moet ook hij het antwoord schul dig blijven. In Nederland houdt zich een handvol bedrijven bezig met de verwerking en het vervoer van chemisch afval. A. J. Romberg ("noem me maar medewer ker") van de Afvalstoffen Terminal Moerdijk ATM zegt anderhalf jaar gele den door een 'particulier bedrijf te zijn gevraagd een partij chemisch afval te lo zen op de Kaapverdische Eilanden. Hij weigerde. Morele overwegingen lagen aan zijn besluit niet ten grondslag. "De vergunningen waren niet in orde, anders had ik het waarschijnlijk wel ge daan". Zijn openhartigheid volgt op op merkingen over de "stommiteit van som migen" om Afrikaanse landen op te zade len met Europees gifafval. "Als je het in je eigen achtertuin niet wil dumpen, waarom dan wel in die van je buurman". Eenzelfde dubbele moraal is ook T. Looyschelder van Survey Bureau Van Santen niet vreemd. De directeur zit op een steenworp afstand van het ATM-be- drijf in een klein kantoortje. Looyschel der hoeft niet meer zo nodig met de pers te spreken. Hij zegt "de buik vol te heb ben van alle onzinverhalen die over me beidsprestatie, dan zouden ademha lingsoefeningen een manier kunnen zijn om dat te voorkomen. Lang geleden be pleitten de yoais al een soort gedwongen neusgat-wissel ademhaling om het pa troon van 'denkgolven' te veranderen. Zij stelden vast dat we gemakkelijker in een diepe slaap vallen via linker neus gat-ademhaling, geholpen door het lig gen op onze rechterzij. Eetlust en spijs vertering waren volgens hen beter wan neer het rechtemeusgat dominant is. En de yogis beweerden ook nog dat seks het meest bevredigend is wanneer de man door het rechter- en de vrouw door het lin- kemeusgat ademt. Ze geloofden ook dat acute emotionele ontreddering of 'over stuur zijn' kon worden verlicht door ge dwongen ademhaling via het afgesloten neusgat. Daarom werden ademhalings oefeningen, gericht op een evenwichtig gebruik van de hersenhelften, een wezen lijk onderdeel van hun dagelijks ge dragspatroon. Hoe gaat de neusgat-hersenhelft ver binding nu in zijn werk. Helaas weten we dat niet precies. Wat we wel weten is dat een klein maar uiterst belangrijk contro le centrum in onze hersenen, de hypotha lamus, er een centrale rol in speelt. De hy pothalamus bestuurt het autonome ze nuwstelsel dat bestaat uit twee netwer ken van zenuwbanen, de sympathische geschreven zijn" naar aanleiding van be richten dat hij betrokken zou zijn bij con tracten voor afvalleveringen aan Congo. Hij vindt niettemin een half uurtje om de waarheid uit de doeken te doen. Looyschelder zou de firma Bauwerk AG. Stadie 7 in het Lichtensteinse Vaduz enkele maanden geleden zelf hebben be naderd toen hem ter ore kwam dat ze nieuw giftransporten zouden organise ren. De transporten behoefden een strik te controle en daar zou Survey Van San ten voor kunnen zorgdragen. Looyschel der zag geen kwaad in de samenwerking totdat hem bij toeval de vergunning on der ogen kwam. Daarin stond dat het chemisch afval richting Congo zou gaan. Hij lichtte onmiddellijk Milieudefensie in, die het nieuws naar buiten bracht. Boeman "Weken lang vertel ik iedereen nu al dat ik alleen maar een uitstekende con trole wilde op het vervoer en de verwer king. Toen ik in het contract zag dat de bestemming Congo was, vond ik een nog strengere controle nodig. Maar ik was ge lijk een boeman. De Congolese ambassa deur noemde me zelfs een 'exporteur des doods'. Die man kunnen ze voor mijn part samen met de eerste zending gif naar Afrika sturen. Sorry, dat had ik niet moeten zeggen, want dat is misdadig, ge loof ik". Directeur Looyschelder trok zijn handen uiteindelijk van de handel af. Met Bauwerk wil hij voorlopig niets meer te maken hebben. Looyschelder zegt eerder ook wel "een partijtje chemische afval" te hebben ge controleerd, evenals veel van zijn colle ga's. Maar nooit eerder heeft hij zich in gelaten met zendingen naar Afrika. Hij meent dat hij "ook niet de specialiteit in huis heeft" om zich voortdurend in deze bedrijfstak te bewegen. Wie zijn het dan wel die de naar schat ting twintig miljoen ton chemisch vuil in Europa afvoeren en verwerken? Een groot deel gaat naar landen als Oost- Duitsland, Roemenie en Turkije, waar het wordt opgeslagen. Een ander deel gaat naar de twee verbrandingsovens van Afvalverwerking Rijnmond, een kleiner deel naar de verbrandingssche pen Vulcanus 1 en 2 van het Rotterdamse bedrijf Ocean Combustion Service (OCS), sinds 1980 een dochter van de Amerikaanse afvalgigant Waste Manage ment, en de Vesta van een Westduitse re derij. Het restant komt in handen van de af valmafia die zich lijkt de concentreren in Italië', en zelfs met familiebanden aan el kaar lijkt te hangen. De Nigeriaanse au toriteiten maken jacht op de Italiaan Gianfranco Raffaelli van het in Nigeria gevestigde bedrijfje Iruepken. Hij blijkt de voormalige zwager van Gian Franco Ambrosini, de directeur van het in Frei- bourg (Zwitserland) geregistreerde In- tercontract, dat Guinee Bissau onlangs een reusachtige hoeveelheid gif wilde aansmeren. De verzender van het che misch afval dat nu op het stuk grond van Sunday Nana in het Nigeriaanse Koko ligt opgeslagen, heet Benito Traverso. Hij is een oud-werknemer van Ambro- Schimmig Voor directeur Looyschelder van Sur vey Van Santen is het spel met het gif ook schimmig. Hoe meer schakels hoe ondoorzichtiger volgens hem het net werk wordt. Het inzetten van veel trans porteurs en controleurs in verschillende landen lijkt hem een logische werkwijze. Het houdt pottekijkers op afstand. Looy schelder: "Geen overheid krijgt zo greep op je. Ik durf te beweren dat geen van de transporten naar Afrika ooit door de au toriteiten is gecontroleerd. Die weten maar half wat zich daar afspeelt". en de parasympathische. Die twee stelsels hebben precies een tegenovergestelde werking. De sympathische zenuwbanen zorgen bijvoorbeeld voor de vernauwing van bloedvaten, terwijl de parasympa thische die vaten juist verwijden. De neus cyclus is het gevolg van een vernauwing van de bloedvaten in het ene neusgat eii een verwijding in het andere. De Califomische onderzoekers vonden dan ook, dat de neuscyclus een goede aanwijzing is voor wisseling in het ritme van de zenuwstelsels. Als het rechtemeus gat open is, dan zijn de bloedvaten daar in vernauwd. Maar dat geldt dan niet alleen voor de bloedvaten in dat neusgat, maar ook voor de vaten in de hele rechter kant van het lichaam, zoals bi jvoorbeeld in de rechterarm. Er is dus blijkbaar een neusgat-hersenhelft-lichaamshelft ver binding. Op die verbinding kunnen we zelf invloed uitoefenen, en nu eens niet via medicamenten, maar via bepaalde psychologische methoden. Ik zal er twee kort beschrijven. Maar eerst een waar schuwing vooraf. De twee methoden zijn veilig, maar het is toch van belang om ze niet te proberen als u aan epilepsie lijdt (tenzij onder dokterstoezicht), auto rijdt of onder invloed bent van drugs en alco hol. Methode 1 bestaat er uit dat u rechtop gaat zitten, uw ogen sluit en ze (in het eu. ui. Mli DOOR JOOP VAN DER HORST De karbonade hebben we te danken aan de Tachtigjarige Oorlog. De verenigde pro vincies die in opstand gekomen waren te gen Spanje hadden in het begin niet veel succes. De macht van Spanje was groot. In de zuidelijke provincies, wat nu Belgie is. had Spanje de zaak goed in de hand, in het Noorden minder. Veel Vlamingen en Bra banders zijn toen naar het Noorden ver huisd. Vooral na de val van Antwerpen in 1585 kwam er een stroom van landverhui zers onze kant op. De meesten vestigden zich in de steden van de provincie Holland Het zijn deze geïmmigreerde Vlamingen die de karbonade hebben meegebracht. Althans het woord karbonade Zij hadden dat woord niet van zichzelf. Kar bonade is van oorsprong een Frans leen woord. Om precies te zijn: Picardisch, het dialect van noord-Frankrijk. Dat is te mer ken aan die k-, want in het Frans klinkt dit woord als charbonade. Maar in Picardië. ongeveer het huidige departement Som- me. spreken Fransen dit uit als karbonade En zo is het door Vlamingen overgenomen en vervolgens door hen naar Nederland gebracht. Vanuit de Randstad heeft de karbonade zich verspreid over de rest van Nederland Niet overal is het overgenomen. In Limburg bijvoorbeeld spreekt men niet van karbona des maar van koteletten, wat trouwens ook van Franse oorsprong is. De karbonade is eigenlijk vlees dat gebra den is boven een houtskoolvuur. Vergelijk het Franse woord charbon. De verschui ving van 'boven kolenvuur gebraden vlees' naar 'vlees om boven kolenvuur te braden' is maar klein. De eerste keer dat we ervan horen is in 1573 en 1599. in de woorden boeken van Plantijn en Kiliaan, allebei Zuidnederlander. Kenden onze voorouders van de 16de eeuw deze manier van vlees bereiden niet? Waarschijnlijk wel, maar het werd anders genoemd. Er waren verschillende namen in omloop, en sommige zijn in de dialecten nog steeds in gebruik. Bijvoorbeeld schel- harst. kolenherst en varkensharst. Zowel Plantijn als Kiliaan geven in hun woorden boek bij karbonade als betekenis: 'kolen herst' Een harst of herst is een braadroos ter om vlees te bereiden. Maar ook het vlees dat op zo'n rooster gebraden werd, kon harst genoemd worden. Andere in heemse namen voor de karbonade waren en zijn ribbestuk en krabbetjes. Kortom: vlees waar nog rib aan zit. Nu we toch in de slagerswinkel zijn. kan er iets gezegd wor den over de biefstuk. De biefstuk of het biefstuk? De biefstuk, maar waarom is dat zo? 'Het is toch ook het stuk? Dat komt doordat de biefstuk een andere oorsprong heeft dan bijvoorbeeld het ribstuk. Het rib stuk is inderdaad een stuk vlees, een stuk waar nog rib aan zit. De biefstuk is afkom stig uit het Engels, waar men spreekt van beefsteak. De Engelsen hebben beef ont leend aan het Franse boeuf en dat is weer afkomstig van het Latijnse bovem, 'rund'. Het Engelse steak is van Germaanse huize en betekent vlees aan een spit gestoken gebraden werd Steak is dus verwant met steken. Beefsteak werd vernederlandst tot biefstuk en niemand denkt nu meer aan steken. Er wordt een stuk afgesneden en dat noemen we biefstuk. Die benaming is dus zo gek nog niet. We vatten de biefstuk op als een stukje bief. Je zou het een ver gissing kunnen noemen maar die vergis sing is dan toch nog goed terecht gekomen. Alleen het lidwoord van de biefstuk herin nert ons er nog aan dat dit stuk van oor sprong geen stuk is. Heel deftige biefstuk heet Chateaubriand en dat komt door Francois-René vicomte de Chateaubriand (1768-1848) wiens kok het gerecht beroemd maakte. Een minder deftige biefstuk is ondertussen de biefburger maar dat is vanwege die bur ger een verhaal apart en dus iets voor de volgende keer. donker) richt op de plaats tussen uw neus en wenkbrauwen. Gebruik uw rechter duim om uw rechtemeusgat af te sluiten, laat u linker hand op uw schoot rusten en adem langzaam in door uw linker neusgat. Haal dan uw duim weg, duw uw rechter- pink tegen de onderkant van uw Imker- neusgat en adem langzaam in door uw lin kerneusgat. Haal dan uw duim weg, duw uw rechterpink legen de onderkant van uw linkerneusgat en adem langzaam door het rechter uit. Adem vervolgens in door uio rechtemeusgat en uit door uw linker. Her haal dit wisselpatroon een paar minuten lang. Hou uw adem niet in zogauw u inge ademd hebt: begin direkt met uitademen, hoe krachtiger het effect. Begin daarom voorzichtig. Laat de oefening maximaal een minuut of 10 duren. Methode 2 begint u eveneens door met een rechte ruggegraat te gaat zitten op de vloer met gekruiste benen of op een stoel met beide voeten plat op de grond. Sluit uw ogen en richt ze net als bij methode 1 op de plaats tussen wenkbrauwen en ogen. Leg uw handen ontspannen in uw schoot. Als dat gaat, steek uw tong uit uw mond en krul 'm in een u-vorm. Adem m via uw omgekrxdde tong in 8 gelijke de len. Dus steeds een beetje lucht naar bin- nen. (Als het niet lukt uw tong om te krul len, adem dan door uw neus in acht gelij ke delen in). Sluit vervolgens uw mond en adem uit door uw neus, opnieuw in acht gelijke delen. Ga zo steeds door: met ge krulde tong in acht stappen inademen, met gesloten mond via uw neus in acht gelijke stappen uitademen. Per twee stappen moet u ongeveer een seconde re kenen. Doe deze oefening aanvankelijk maximaal 5 tot 10 minuten. Bouw lang zaam op tot een maximum van ongeveer 30 minuten. Eerlijk gezegd is er nog geen weten schappelijk bewijs voor de effectiviteit van deze methoden. Het enige dat we er van weten is dat yogis ze al vele duizen den jaren gebruiken. En daarom is het misschien toch de moeite van het probe ren waard van gat te wisselen, wanneer het leven uaf en toe de neus uitkomt. door René Diekstra hoogleraar psychologie te Leiden iERIA L 7^'* KONGO BRAZZAVILLE

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 27