'Wie niet werkt zal niet eten' Herstel van Britse economie heeft hoge prijs ZATERDAG 18 JUN11988 BIJLAGE VAN HET LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD PAGINA 21 Britain is back. Het toonaangevende Amerikaanse weekblad Fortune schreeuwde het onlangs van de voorpagina. Het Verenigd Koninkrijk telt weer mee. De Britse economie is de snelste groeier van Europa. De inflatie is laag, produktiviteit en bedrijfswinsten zijn enorm gestegen, het aantal buitenlandse investeringen neemt snel toe en, last but not least, de werkgelegenheid groeit. In mei nam de werkloosheid voor de 22ste maand in successie af tot 2,4 miljoen, 8,7 procent van de beroepsbevolking. Het Amerikaanse blad spreekt van een 'nieuw elan' en wie rondloopt in de Londense Docklands begrijpt wat daarmee wordt bedoeld. Het gezicht van dit stadsdeel, gelegen ten zuidoosten van de Tower, Om half negen staat er voor het kantoor van de sociale dienst in de Noordlondense wijk Haringey al een lange rij. Geduld is hier een vereiste, want de deuren gaan pas een uur later open, en geen mi nuut eerder. "Het is gekken werk", zegt een wat oudere vrouw geïrriteerd, "maar je moet wel. Gisteren kwam ik om tien over half tien en waren er 150 mensen voor me. Ik stond om half zes weer buiten". door Nicole Lucas Een vervuilde, zeer sjofel uitziende man naast haar kan zich er niet meer druk om maken. Na zeven jaar is hij het wachten gewend. "Ach, twee maanden geleden was het nog veel er ger. Toen moest je om zeven uur voor de deur liggen, anders kon je het wel vergeten". Die lange wachttijden waren het ge- - volg van acties van ambtenaren uit protest tegen door de regering-That- cher voorgestelde bezuinigingen op het sociale zekerheidsstelsel. Gehol pen heeft het niet. Op 11 april werden allerlei wijzigingen doorgevoerd volgens critici tot gevolg hebben dat het vangnet voor de sociaal zwakke ren steeds meer gaten begint te verto nen. Folders Tegelijkertijd werden de sociale diensten voorzien van speciale fol ders, te verspreiden onder cliënten die het moeilijk valt de eindjes aan el kaar te knopen. Enkele adviezen. Doe geen boodschappen als je honger hebt, want dan koop je meer dan je nodig hebt. Spreid folie onder je bed- delaken om verlies van lichaams warmte in de matras tegen te gaan. En: koop produkten waarvan de ui terste verkoopdatum is verstreken, dat is aanzienlijk goedkoper. "Die foldèr geven we dus niet", zegt ambtenaar Rick Smith, die zich voor al bezighoudt met de uitkeringen aan bejaarden. "Maar het probleem is dat we ook niet zo veel anders te zeggen hebben. Het inkomen van de meeste mensen die hier komen is zo laag, dat er weinig te schuiven of te sparen valt". Eén van de voordelen van het nieu we systeem is, zo claimt de regering, dat het een stuk overzichtelijker is dan het oude. "Simpeler is het zeker", bevestigt Smith. "Vroeger kon je re kening houden met de individuele omstandigheden van'mensen. Wan neer ze een bepaald dieet moesten volgen bijvoorbeeld, of in een zeer tochtig huis woonden, waardoor de gasrekening relatief hoog uitviel. Nu is er een basisbedrag voor iedereen, waar nog maar een paar uitzonderin gen op mogelijk zijn. Alleen in nood gevallen kunnen we mensen een le ning verstrekken. Maar dat mogen we alleen als er een redelijke kans bestaat op terugbetaling. De allerarmsten val len dus buiten de boot. Die worden in de armen van loansharks (woeke raars) gedreven, want bij de bank hoe ven ze natuurlijk ook niet aan te klop pen". Het wordt wel, zo stelt hij sarcas tisch, een stuk simpeler om de boel in de computer te stoppen en dat is ook wat er gaat gebeuren. Vorige maand werd een omvangrijk automatise ringsproject aangekondigd, gekop peld aan een forse inkrimping van het personeelsbestand. Sterfte "Sinds Margaret Thatcher in 1979 het bewind van Labour overnam, is de armoede duidelijk toegenomen". Peter Townsend, hoogleraar aan de Universiteit van Bristol en geldend als autoriteit op het gebied van onder zoek naar armoede en de gevolgen daarvan, stelt het onomwonden. Onderzoek van de Low Pay Unit wees onlangs uit dat grofweg eender de van de Britse bevolking van 55 mil joen mensen leeft onder de grens van een menswaardig bestaan zoals gefor muleerd in het sociaal handvest van de Raad van Europa. Die grens is vast gesteld op ongeveer tweederde van het gemiddelde inkomen van alle mensen met een volledige baan. On der de armen zijn werklozen, gepen sioneerden, alleenstaande moeders en immigranten oververtegenwoor digd. "Armoede in het Engeland van nu", geeft Townsend een aantal concrete voorbeelden, "betekent dat mensen verandert met de dag. Met de achteruitgang van scheepvaart en scheepsbouw raakte dit stadsgedeelte danig in verval. Nu schieten de huizen en kantoren als paddestoelen uit de grond. Datzelfde geldt voor het gebied rond Liverpool Street Station, voor reizigers op de route Hoek van Holland-Harwich de eerste (tot voor kort nogal troosteloze) kennismaking met de Britse hoofdstad. Fortune schrijft de come-back van de Britse economie voor een belangrijk deel toe aan het beleid dat sinds 1979 door de conservatieve regering is gevoerd. De verschillen met de periode daarvoor zijn inderdaad opmerkelijk. Toen Thatcher - in de volksmond tegenwoordig aangeduid als Tina, naar haar voortdurend benadrukken dat er geen ander keus is (there is no alternative)- in 1979 de macht van Labour overnam, stond het land er economisch gezien slecht voor. De inflatie bedroeg ruim 13 procent. Het IMF, normaliter toch alleen geassocieerd met noodlijdende Derde Wereldlanden, moest er aan te pas komen om het pond voor een vrije val te behoeden. Thatcher beloofde de economie weer op peil te brengen door zich er minder mee te bemoeien. Alles wat de werking van de vrije markt belemmert moest uit de weg worden geruimd. Dat betekende onder meer een drastische beperking van de overheidsuitgaven en een grootscheeps programma van privatisering. Zo gingen British Gas, British Telecom, British Airways en Jaguar over in particuliere handen. Thatchers politiek is succesvol geweest, aldus Fortune. Het blad illustreert dat aan de hand van diverse bedrijven zoals de chemiegigant ICI en Britsh Steel. Het succesverhaal heeft echter ook zijn keerzijde. Critici wijzen er op er nog altijd 1,5 miljoen werklozen meer zijn dan toen Thatcher in 1979 aan haar eerste ambtstermijn begon. Ze zetten bovendien grote vraagtekens bij de wijze waarop de werkgelegenheid wordt berekend. De cijfers, aldus The Employment Institute, een onafhankelijke studiegroep, worden kunstmatig verlaagd door werklozen die zich om- en bijscholen niet mee te tellen. De regering buigt gesprekken over de groei van de werkloosheid dan ook liever om naar de groei van het aantal banen. Ze claimt dat er sinds 1983 1 miljoen banen zijn bijgekomen, 'meer dan in alle westerse industriestaten bij elkaar'. Die ontwikkeling is echter minder gunstig dan op het eerste gezicht lijkt, zo betogen de economen Peter Brosnan en Frank Wilkinson in het boek 'Goedkope arbeid'. Allereerst is de groei van de werkgelegenheid zeer ongelijk verdeeld over het land. In de Midlands en het noorden is de traditionele industrie (onder meer mijn-en scheepsbouw) vrijwel weggevaagd. Nieuwe banen zijn echter vooral in het zuiden gecreëerd. De nieuwe werkgelegenheid bestaat bovendien voor een heel belangrijk deel uit zeer laagbetaalde, vaak parttime banen in de dienstensector: het is werk in hotels, winkels. schoonmaakbedrijven etcetera. Volgens de Low Pay Unit heeft inmiddels 46 procent van de beroepsbevolking een inkomen dat ligt onder de grens dat volgens de Europese Commissie als 'leefbaar' kan worden beschouwd. In 1979 was dat 38 procent. Het is vooral een relatief kleine hooggekwalificeerde groep die de vruchten plukt van de economische groei. Het leven voor de miljoenen werklozen, bejaarden en gehandicapten die voor hun inkomen (grotendeels) afhankelijk zijn van de staat wordt intussen steeds moeilijker. hun kinderen niet naar school kun nen sturen op de dag dat er betaald moet worden voor een uitje naar de dierentuin, dat ze nauwelijks te eten hebben als de cheque van de sociale dienst een dag te laat komt en dat een winterjas tot op de laatste draad moet worden versleten". De vergaande bezuinigingen op al lerlei overheidsvoorzieningen - in april werden bijvoorbeeld ook voor veel kindereij van uitkeringsgerech tigden de gratis schoolmaaltijden af geschaft - hebben ernstige gevolgen voor de kwaliteit van het bestaan. Townsend heeft onder meer onder zoek verricht naar de relatie tussen ar moede en gezondheid. De resultaten zijn onthullend. In het noordwesten van het land, waar de armoede is ge concentreerd, is de sterfte onder ba by's tot 1 jaar dertig procent hoger dan in het veel rijkere zuiden. De ar men zijn kleiner, hebben een slechter gebit en leven korter. De jongste wijzigingen zullen die verschillen niet verkleinen. Een door de regering ingestelde onafhankelijke commissie voor Sociale Zekerheid berekende dat 43 procent van alle burgers die een vorm van bijstand ontvangen er in het nieuwe systeem op achteruitgaan. Volgens organisa ties als de Low Pay Unit en de Child Poverty Action Group ligt dat cijfer nog veel hoger. De regering is zich ervan bewust dat door de nieuwe bezuinigingen, de zoveelste in een lange rij sinds in 1979 de Conservatieven het schip van Staat overnamen, velen in financiële problemen zullen komen. Die moe ten, zo zegt premier Thatcher open lijk, als vanouds maar weer aanklop pen bij de liefdadigheidsinstellingen. "Vrijwillig optreden", aldus minis ter Hurd van binnenlandse zaken, "is een manier om de kieren in een bu reaucratisch stelsel te dichten. Ge slaagden hebben de plicht een deel van hun tijd en hun geld vrijwillig af te staan aan hun medeburgers". Liefdadigheid Het Leger des Heils, een van de grootste liefdadigheidsinstellingen in Groot-Brittanniè, is allerminst blij met de rol die het in het nieuwe systeem krijgt toebedeeld. "We hebben daar voor te weinig middelen en boven dien is het de plicht van de overheid om te zorgen voor een menswaardig bestaan voor iedereen", stelt woord voerder kapitein Clifton pertinent. "Onze taak is slechts in speciale ge vallen in te springen". Het Leger doet dat onder meer door in vijftig pensions over het hele land onderdak te verlenen aan daklozen, voedsel en kleding uit te delen en in incidentele gevallen geld te geven. Clifton voorziet tragische toestanden. "De sociale dienst zal meer mensen naar ons sturen, maar wij zullen som migen weer met lege handen moeten terugsturen. Dat is wreed en vernede rend". Townsend voegt daaraan toe: "Der gelijke instellingen doen ongetwijfeld een heleboel goed, maar ze hanteren natuurlijk wel hun eigen criteria. Van een objectief en controleerbaar sys- Het verschil tussen arm en rijk blijkt on der meer uit hun huisvesting. De wachtlijs ten voor goedkope huurhuizen zijn enorm. In de Londense wijk Hackney staat dage lijks een lange rij bij het bureau voor wo ningtoewijzing (foto boven). In afwachting van een woning hebben jongeren bij de Queen Elizabeth Hall op de zuidoever van de Theems zelf een onderkomen gemaakt van matrassen, kartonnen dozen en oude gordijnen (foto onder). Intussen wordt in de Docklands volop gebouwd voor degenen die zich huizen van 100.000 pond en meer kun nen veroorloven. (foto's Nicole Lucas) teem van sociale zekerheid is daar door steeds minder sprake". In het Clarendon Court Hotel aan Edgware Road ben ik een vreemde gast. De Pakistaanse manager wil dat niet zo noemen, maar hij moet toege ven dat 'gewone toeristen' hier ver in de minderheid zijn. Het grootste deel van de hotelbevolking bestaat uit fa milies die hier in afwachting van een gemeentewoning tijdelijk zijn gehuis vest. Mijn aanwezigheid wekt vooral de nieuwsgierigheid van de talrijk aanwezige kinderen. Edward (8) begrijpt absoluut niet wat ik hier doe, want, zo herhaalt hij telkens weer, hij vindt het hier hele maal niet leuk. Samen met 6 broers en zussen en zijn ouders verblijft hij al ruim een jaar in het vreselijk oude en vervallen hotel. Met zijn negenen heb ben ze drie kamers. Edward deelt een bed met een twee jaar jonger broertje. t hij naar school, daarna vermaakt hij zich voornamelijk met het op en neer rennen van de trappen. Met de lift durft hij niet meer, sinds hij daar een keer in is blijven steken en van de manager ongenadig op zijn donder heeft gehad. De broertjes Patrick (6) en Jean- Paul (7), twee bleke magere jongetjes gekleed in te kleine blauwe truitjes, nodigen me uit mee naar hun 'huis' te gaan om met hun moeder te praten. Bij nader inzien lijkt ze dat echter toch niet zo'n goed idee. "Ze zal je midden in je gezicht slaan, want ze is nogal over d'r toeren". En ze doen voor wat me zal overkomen als ik het waag een voet over de drempel te zet ten. Eerst zacht, maar geleidelijk aan steeds harder. "De kinderen zijn inderdaad nogal agressief', aldus Mary, een jonge vrouw die met haar man inmiddels al bijna twee jaar in dit hotel woont, "maar dat word je vanzelf wel, als je hier maar lang genoeg zit". Het aantal daklozen in Londen is de laatste jaren sterk gestegen. Dat heeft ook te maken met de door de overheid gevoerde politiek om het bezit van een eigen huis te stimuleren. Duizen den bewoners van gemeentewonin gen (zogenaamde councilhouses) zijn in staat gesteld hun huurflat te kopen Van die mogelijkheid is massaal ge bruik gemaakt, maar een neveneffect is dat het aantal goedkope huurwo ningen drastisch is gedaald. Locale overheden zijn verplicht fa milies die aan bepaalde criteria vol doen onderdak te verlenen. Meer dan 10.000 gezinnen verblijven in zoge naamde bed breakfast-hotels. De omstandigheden zijn er vaak erbar melijk, het Clarendon Court Hotel vormt daarop geen uitzondering. Brandveiligheid speelt er geen rol. De eigenaren, die voor hun 'diensten' aan de gemeenten ruimschoots worden beloond, hebben nauwelijks controle te vrezen. Deze politiek kost de gemeenten handenvol geld. "Het zou veel goed koper zijn om huizen te bouwen", al dus Townsend, "maar de gemeentes krijgen daar van de centrale overheid maar mondjesmaat toestemming voor". Hij verklaart dit uit de Victori aanse ideologie van het Thatcher-re gime: "Je moet het mensen niet te ge makkelijk maken. En ze moeten voor al niet de indruk krijgen dat de staat al hun problemen wel oplost. Dat leidt maar tot onverantwoordelijk gedrag". Jongeren komen overigens zelfs niet voor een plaatsje in een hotel als het Clarendon Court in aanmerking. Gevolg is dat duizenden in de Engelse hoofdstad - een vorig week gepubli ceerd rapport spreekt zelfs van 50.000 jongens en meisjes onder de 19 jaar - hun slaapplaats moeten zien te vin den in stegen en sloppen, onder brug gen en in parken. De ironie wil dat velen van hen heb ben gedaan wat 'Maggie' zo graag ziet. Ze zijn 'op de fiets gesprongen' en naar Londen getrokken, waar de kan sen op werk nu eenmaal vele malen groter zijn dan in andere delen van het land. Eenmaal aangekomen in de gro te stad belanden velen echter in een vicieuze cirkel. Verhuurders van ka mers verlangen meestal een borgsom of een aanbetaling van twee maan den. Wie zonder werk is en moet rond komen van een uitkering kan zich dat niet veroorloven. Zonder werk geen onderdak, maar omgekeerd blijkt het voor wie geen vast onderdak heeft vrijwel onmogelijk aan werk te ko men. Gespleten De wijzigingen in het sociale zeker heidsstelsel, die dit jaar een bezuini ging moeten opleveren van 445 mil joen pond, zijn vooral schrijnend als ze worden afgezet tegen de vrijwel te gelijkertijd doorgevoerde belasting hervormingen. De tarieven voor de meestverdienenden zijn verlaagd van zestig naar veertig procent, een maat regel die de staat twee miljard pond kost. Wie een topinkomen heeft (70.000 pond per jaar of meer) gaat er per week minstens 150 pond op voor uit. Een gepensioneerd echtpaar dat het moet doen met ongeveer 100 pond per week, gaat er bijna 2 pond op ach teruit. De Thatcheriaanse logica hierach ter is dat de rol van de staat drastisch moet worden teruggedrongen. Om vangrijke steun aan de armen en hoge belastingen voor de welgestelden hebben, volgens deze filosofie, het zelfde effect: het ontneemt de stimu lans om (harder) te werken, het parti culier initiatief wordt uitgeschakeld. Het Verenigd Koninkrijk moet een natie van zelfbewuste, onafhankelijke burgers worden. De staat past daarbij slechts een bescheiden rol. Verder gaande bezuinigingen op de sociale zekerheid liggen dan ook in het ver schiet. Eind mei hield Thatcher voor de as semblee van de Kerk van Schotland een toepraak, waarin zij de morele overwegingen achter haar beleid uit de doeken deed. "Wie niet werkt zal niet eten", stelde ze met verwijziging naar bijbel. En de uitkeringsgerech tigden hebben gemerkt dat de staat ze maar mondjesmaat een maaltijd wil voorschotelen. Dat is, aldus Thatcher, in hun eigen belang, want het zet mensen aan het heft in eigen handen te nemen. "Dat zal uiteindelijk ook gebeuren, maar op een andere manier dan dit ka binet zich wenst", stelt Townsend. "Thatcher zegt: de welvaartsstaat moet worden vervangen door een staat die mensen de kans geeft voor zichzelf te zorgen. Maar dan zal er toch tegelij kertijd een politiek moeten worden gevoerd die zorgt voor meer en betere werkgelegenheid. Anders is het zin loos om te praten over kansen. Die zijn er eenvoudig niet". Cliché Over de toekomst is de hoogleraar somber. "De conclusie lijkt een cli ché, maar is onontkoombaar. De rij ken worden rijken, de armen armer. Er ontstaat een gespleten samenle ving en daar wordt uiteindelijk nie mand beter van". Hij verwijst naar ge meenschappen waar de helft van de bevolking is verarmd. "Daar kunnen mensen geen beroep meer doen op vrienden of familie om de nood te ver lichten, want die zitten in dezelfde si tuatie. Dan wordt het ieder voor zich en God voor ons allen. Het leidt tot diefstal en geweld, allerlei vormen van misdaad. En dan is een steeds au toritairder gezag nodig om de orde te handhaven". Voor Mary in het Clarendon Court Hotel is dat allemaal veel te ver weg. Als ik haar voor de tweede keer ont moet kan ze zich alleen maar druk ma ken over de zeer nabije toekomst. Ze is een briefje van vijf pond verloren. "En ik vrees dat mijn man daar niet erg blij mee zal zijn".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21