9 Soms vergis je je wel eens' Restauratie Katvvijkse kerken kost ruim zes miljoen gulden UIT HET «MOEnEffintrjf: Acheologische Werkgemeenschap doet 'toevallig' grote vondst RMTuS beschikt over unieke sortimentstuin ZATERDAG 18 JUNI 1988 1 REGIO PAGINA 11 ALPHEN AAN DEN RIJN/LEIDEN - 'Scherven brengen geluk' luidt een bekend Nederlands gezegde. Toch zijn het waarschijnlijk alleen archeologen die dat willen beamen. Zij het dan nog slechts gedeeltelijk, want ze halen liever onbeschadigde voorwerpen boven de grond. Draai het ge zegde echter om en ze zullen het volmondig beamen. "Ge luk speelt een grote rol, je kunt natuurlijk niet in de wilde weg overal gaan graven. Je doet op een paar plekken wat proefgravingen. Vind je niks, Of bijna niks, dan stop je", zegt L. den Hollander, lid van de afdeling Rijnstreek van de Archeologische Werkvereniging Nederland. teur archeoloog Eric van der Most ontdekte een aantal Romeinse wa terputten, die vermoedelijk uit de tweede eeuw na Christus dateren. Daarin trof hij een enorme hoeveel heid gebruiksvoorwerpen aan. Een door Herman Joustra Zo zijn ook de vondsten die on langs in een bouwput aan de Alp- hense Castellumstraat werden ge daan min of meer toevallig te noe men. Eigenlijk verwachtte de vere niging niet op die plek Romeinse voorwerpen aan te treffen. "We hebben bij voorbeeld van Alphen een zogenaamde puntenkaart", vertelt voorzitter D. van der Kooij. "Daarop staan plekken aangege ven waar in het verleden archeolo gische vondsten zijn gedaan. We zijn nog bezig die kaart compleet te waterput heeft een bekisting waar door hij jarenlang kan worden ge bruikt. De putten aan de Castel lumstraat hadden dat niet, wat duidt op een minder langdurig ge bruik. Den Hollander vult aan: "De putten waren gewoon uitgegraven in de grond. De put slibt dan snel dicht. Als zo'n put niet meer was te gebruiken gooiden ze er afval. Mis schien gebeurde dat hier zelfs al na een paar weken". Hij benadrukt echter dat het nog geenszins definitieve conclusies zijn. Het onderzoek in Alphen was maar van korte duur en er gaan ja ren overheen voordat al het materi aal is geanalyseerd. Dat gebeurt in het nieuwe onderkomen van de AWN aan de Geregracht in Leiden r alle vondsten naartoe worden aantal daarvan was nog nagenoeg gebracht. Pas als men weet wat het onbeschadigd. "We hebben over zitten filosoferen" meldt Van der Kooij. "Misschien is het een soort van excercitieterrein of uit welke tijd het stamt, i meer gedegen interpretatie van de vondsten mogelijk. Het is echter wel zo goed als zeker dat er geen kampplaats geweest buiten het gedeelten van het castellum zijn castellum. Wellicht hebben de af lossingstroepen voor Valkenburg daar een paar nachten gekam peerd. Of een andere legereenheid op doortocht". Hij leidt dat onder meer af uit de maken. Maar nu al zijn er duidelijk kwaliteit van de aangetroffen 1 bepaalde patronen zichtbaar" Aan de hand van zo'n punten kaart bepaalt de archeoloog welke gebieden archeologisch gezien in teressant zijn of niet. Van der Kooij: "Soms vergis je je wel eens. We dachten dat we aan de Castel lumstraat niet al teveel zouden vin den. Kees Haalebos van de univer siteit van Nijmegen heeft enkele ja ren geleden gegraven onder het Stadskantoor. Daar kwam bijna niks onder vandaan. We zijn voor de zekerheid toch maar gaan kij- Verrassing Met het bekende resultaat. Ama- terputten. Een normale Romeinse aangetroffen. A. Straman, lid de AWN: "Het was in de zeventien de eeuw al bekend waar het castel lum in Alphen ongeveer gelegen moet hebben. Toen zijn er al vondsten gedaan. Ook aan het be gin van deze eeuw is er veel naar gegraven door mensen van het rijksmuseum van oudheden. Al- Grote schoonmaak in Noordwijk NOORDWIJK Met de uitreiking van de eerste 'Noordwijk Extra Schoon-Bokaal' heeft minister E.H.T.M. Nijpels van gistermiddag het startschot gegeven voor der- grootscheepse, driedaagse mani-®1 festatie 'Noordwijk Gastvrij'. Een schoonmaakploeg van ongeveer 1000 scholieren, bijgestaan door professionele reinigers van de ge meente, kampte groepsgewijs om de trofee door het strand en en de dorpskernen van de badplaats te ontdoen van zwerfafval, oftewel rondslingerende rommel. Over deze activiteiten aan de vooravond van het zomerseizoen, was de minister best te spreken. Hij noemde de inzet van de jonge lui, merendeels scholieren, fantas tisch. Meer dan 325 kubieke meter afval was er ingezameld en daar mee waren vele honderden vuilnis zakken gevuld. Bevoegdheid Dat komt onder meer omdat een archeoloog niet in de wilde weg kan graven doordat er bijvoorbeeld huizen staan op een voor hem inte ressant stuk grond. En ook niet el ke archeoloog mag graven waar hij wil. Daarvoor is een bevoegdheid nodig. Er zijn in Nederland een paar professionele instellingen die zo'n bevoegdheid hebben: een aan tal universiteiten, de rijksdienst voor oudheidkundig bodemonder zoek in Amersfoort, en wat kleine re organisaties zoals het rijksmuse um voor oudheden in Leiden. De 'profs' beschikken echter niet over voldoende geld om alle opgravin gen aan te pakken. Dat geld vormt ook voor de amateurs van de AWN een probleem, want opgraven is duur. Een deel van het geld ver krijgt ze door contributie van de le den. Het overgrote deel is echter af komstig van fondsen en van de ge meente. De amateurs, zoals de AWN, hebben ook wat Van der Kooij noemt 'een afgeleide be voegdheid'. Een archeoloog van de rijksdienst voor oudheidkundig onderzoek moet in principe toe stemming geven als zij willen gra- Van der Kooij zegt het echter ten zeerste te betreuren dat niet ieder een zich daaraan houdt: "Er zijn mensen die uitsluitend of voor hun eigen verzamelingen of voor de an tiekhandel graven. Zonder toe stemming. Dat wordt noch door de professionele wereld noch door ons gewaardeerd. Dat betekent dat gegevens die belangrijk voor ons zouden kunnen zijn in feite verlo ren gaan. We graven niet zozeer voor het hebben of de voorwerpen, als wel voor het gehele totaalbeeld van de gegevens watje naar voren krijgt". Straman, Den Hollander en Van der Kooy van de Archeologische Werk vereniging Nederland hij dozen waarin archeologische vondsten zijn ver pakt. "De juiste ligging van het castellum in Alphen is nog steeds niet he kend". <'oto Holvast) Explosie in huis door showvuurwerk WASSENAAR - De Wassenaarse politie lijkt het mysterie rondom de ontploffing met de daaropvol gende brand, woensdag in een wo ning aan de Burmanlaan, vlakbij V* het politiebureau, te hebben opge- x lost. De bewoner, die inmiddels is teruggekeerd van zijn vakantie in Spanje, blijkt beroepshalve specia le effecten bij tv- en theatershows te verzorgen en heeft dan ook re gelmatig theatervuurwerk in huis. Ook die bewuste woensdagmid- Toen heeft er onderaan de wen teltrap op de benedenverdieping een koffer met bepaalde chemica liën gestaan. In de koffer moet zich de een of andere chemische reactie hebben voltrokken die gepaard ging met een gaswolk. De enorme klap zou de deuren hebben doen openspringen. Volgens een politie woordvoerder is vrijwel alles zwart in het huis. Samen met het Rijswijkse Ge rechtelijk Laboratorium, de EOD en controleurs gevaarlijke stoffen, wordt uitgezocht of de bewoner het vuurwerk, dat bepaald niet is geschikt voor consumptieve doel einden, wel in huis mag hebben. KATWIJK De hervormde ge meente in Katwijk gaat de komen de vijf jaar acties voeren om geld bijeen te krijgen voor het restaura tiefonds. Het geld is nodig om een deel van de grote opknapbeurt van de Oude en de Nieuwe Kerk in de De Rijks Middelbare Tuinbouwschool aan de Heereweg in Lisse beschikt sinds kort over een uitgebreide sorti mentstuin. Op een stukje grond naast het hoofdgebouw van de RMTuS staan 400 verschillende vaste planten, 500 soorten bol- en knolgewassen en 400 verschillende eenjarige gewasjes. Volgens W. Grimme, leraar nomen clatuur op de tuinbouwschool, beschikt Lisse hiermee over een unieke tuin. De tuinbouwschool heeft altijd wel de een of andere kleine sorti mentstuin tot haar beschikking gehad. Lang werd hiervoor een stukje grond tussen de barakken van het laboratorium voor bloembollenonderzoek ge bruikt. Het LBO had de grond echter zelf nodig en dus werd de school gedwongen elders ruimte te zoeken voor de sortiment stuin. Er werd ruimte gevonden naast de school en driejaar gele den werd met de voorbereidin gen begonnen. De aanleg van de huidige tuin, die enkele weken geleden offi cieel werd geopend, heeft vol gens Grimme nogal wat voeten in de aarde gehad. Een eerste ontwerp, gemaakt door de leer lingen van de Lissese school, bleek niet haalbaar. Omdat op de Rijswijkse tuinbouwschool Huis te Lande ook tuinarchitectuur wordt onderwezen, werden de leerlingen hiervan gevraagd een plan te maken. De realisatie van het uiteindelijke ontwerp zou 400.000 gulden gaan kosten. "Het rijk wilde echter slechts 40.000 gulden op tafel leggen. Van dat geld hebben we toen maar stenen en zaden gekocht. Het eerste jaar was de tuin dus niet veel meer dan mooie paadjes en wat eenjarigen". Door het be drijfsleven in Lisse en omstre ken als sponsors te strikken, kreeg de tuinbouwschool de be schikking over een fikse verza meling vaste planten, knollen en bollen en eenjarig zaaigoed. Grimme vertelt dat er de nodi ge speurtochten zijn en nog steeds worden ondernomen om het assortiment uit te breiden. Van Engelse en Duitse planten- verenigingen werden zaden en planten betrokken en ook het 'consulteren' van buitenlandse tuincentra werd en wordt niet ge schuwd. "In Nederland kijk ik in elk tuincentrum of ik nog iets te genkom dat hier nog niet staat", zegt Grimme. De sortimentstuin is in zijn huidige omvang volgens de le raar heel goed bruikbaar. "De tuin is echter allerminst vol. Het moet mogelijk zijn binnen enke le jaren het sortiment te verdub belen. Er worden bijvoorbeeld zes- tot zevenduizend verschil lende vaste planten geteeld. Wij hebben er hier Rechts vierhon derd staan. Onnodig te zeggen dat sortimentsuitbreiding geen enkel probleem zal zijn". De tuin is overigens vernoemd naar Bernard van Zanten, een man die zijn sporen in het bloem bollenvak verdiend heeft. De Bernard van Zanten-stichting schonk de tuinbouwschool ter gelegenheid van het 75-jarig be staan 10.000 gulden als eerste aanzet voor de investeringen die noodzakelijk zijn om een onder wijsproject voor weefselkweek op te zetten. Als dank voor deze gift besloot de RMTuS de tuin naar hem te vernoemen. Grimme vertelt dat de sorti mentstuin voor alle leerlingen van de tuinbouwschool belang rijk is. De eersteklassers onder houden het lapje grond en leren op die manier de kneepjes van het vak. Voor de overige leerlin gen is de tuin onontbeerlijk voor de lessen in nomenclatuur (naamgeving). Grimme is ervan overtuigd dat het in werkelijk heid zien van de planten een goe de ondersteuning is bij het uit het hoofd leren van de honder den Latijnse namen: "Uit een boek of van een dia leer je de plant veel minder goed kennen. Door een plant in haar natuurlij ke omgeving te bestuderen, is het veel eenvoudiger de namen te onthouden". De leerlingen worden geacht bij het verlaten van de opleiding van 600 planten de dubbele en i de RMTuS in Lisse: "De tuin soms driedubbele Latijnse na men te kennen. Niet alleen voor de lessen no menclatuur wordt de tuin opge zocht. De leraren morfologie, de leer van de vorm van planten, zijn ook gebaat bij de tuin. Uit leggen wat gelobde bladeren of gekartelde bloembladeren zijn, is niet langer nodig omdat ze zó uit de tuin kunnen worden ge haald. De aanwezigheid in de tuin van vele geslachten van één plantefamilie, maakt de Bernard van Zantentuin ook bij uitstek geschikt voor onderricht in de systematiek (de leer van de fami lies van planten). Gazon Heel veel name verwijzen op de i van planten n of andere of verschij ningsvorm van het groen. Latifo- tius betekent breedbladig. Ook voor deze nomenclatuur in enge re zin betekent de aanwezigheid van planten volgens Grimme een vereenvoudiging van het leer proces. De sortimentstuin is ook toe gankelijk voor particulieren. Het hek van de tuin staat voortdu rend open. Tijdens schooluren staan er bij de plantjes bordjes waarop de namen staan. Ieder een die zijn of haar tuin wil verrij ken met wat nieuwe soorten, kan zich in Lisse op de hoogte stellen van het sortiment. "Een unieke mogelijkheid. Elke tuinliefheb- ber kan hier het een en ander ko men uitzoeken, om dat vervol gens bij een goed tuincentrum te bestellen. Klakkeloos meene men van stekjes is natuurlijk niet de bedoeling. Na verloop van tijd Bij de aanleg van een gazon kan worden gekozen tussen in zaaien en bezoden. Beide metho den hebben voor- en nadelen, maar gezien het seizoen moet nu de voorkeur worden gegeven aan bezoden. Gebruik van graszoden heeft als voordeel dat het nieuwe gazon vrijwel direct kan worden gebruik. Bij inzaaien mag er ze ker enkele maanden niet op wor den gelopen. Eigenlijk heeft één duidelijk en natuurlijk vaak zwaarwegend voordeel en dat is de prijs. Graszaad kost verhou dingsgewijs erg weinig en zoden zijn duur. Een grove prijsverge lijking leert al snel dat bezoden 15 tot 20 keer duurder is dan in zaaien. Bij gebruik van 'gazon van de rol' mag het grasveld na amper twee weken al licht worden belo pen en na drie weken is het volle dig belastbaar. Geen problemen met het niet opkomen van het zaad, vogels die het zaad opvre ten en onkruidzaad dat zich snel ler ontwikkelt dan het graszaad. Ook de eerste keren maaien geeft geen problemen na het goed leg gen van de zoden en dat kan van een ingezaaid gazon bepaald niet gezegd worden. De grond moet, ook als er gras zoden op worden uitgelegd, heel goed worden bewerkt. De boven grond moet eerst goed worden losgemaakt en met de hark fijn en egaal worden verdeeld. Tege lijk met het omspitten van de grond, kan organische mest of onmisbaar hulpmiddel compost worden ondergewerkt. De gladde grond moet worden gewalst. De hiervoor noodzake lijke rol is vaak bij het tuincen trum dat de graszoden levert, te leen of te huur. Let er bij aan koop op dat de zode mooi groen van kleur is en dat de wortels aan de onderkant niet bruin en ver droogd zijn. Zodra het stuk grond helemaal i met zoden is belegd, moet flink water worden gegeven. Kamerplanten Kamerplanten kunnen ook zonder dagelijkse verzorging het een hele tijd uithouden door ge bruik te maken van een aqua- draad of bevochtigingsmat. Is het niet gelukt iemand te vinden die tijdens de vakantie de plan ten wil verzorgen, dan loont het zeker de moéite met deze hulp middelen te proberen de planten in leven te houden. Bij gebruik van de draad wordt de plant op twee steun punten in een met water gevulde schotel gezet. De aquadraad wordt in de pot gestoken, het uit einde hangt in het water. De zuigkracht van de wortels doet de rest. Bevochtigingsmatten (ook wel bevloeiïngsmatten genoemd) moeten eerst door en door nat worden gemaakt. De matten worden vervolgens in een teil of andere bak gelegd, waarna de planten er met pot en al op wor den geplaatst. De planten zuigen via de pot het water op uit de matten. Deze methode is ook handig als de 'plantenhulp' slechts heel af en toe water komt geven MONICA WESSELING kustplaats te betalen. Beide bede huizen zijn dringend aan restaura tie toe. In totaal is er een bedrag van ruim zes miljoen gulden nodig. Het ziet ernaar uit dat het rijk daar van 90 procent vergoedt, maar dat de rest van het geld door de burger lijke en kerkelijke gemeente zelf moet worden bijeengebracht. Een van de activiteiten die zullen worden georganiseerd is een zoge heten mini-kerkepad rond de twee kerken. Dit kerkepad staat op het programma voor de zaterdagmid dagen 2 juli en 27 augustus. Op de beide zondagen kan een kijkje wor den genomen in de kerkelijke mo numenten. Er staan ook kraampjes bij de kerken waar artikelen kun nen worden gekocht. Vooral de ruim 100 jaar oude Nieuwe Kerk aan de Voorstraat is dringend aan een opknapbeurt toe. Onder meer moeten alle 21 glas-in- loodramen van het kerkgebouw worden verwijderd en vernieuwd. Het lood is vergaan, waardoor de ramen lekken. Het opknappen van de ramen kost per stuk 40.000 gul den. Ook moet het dak van de kerk worden vernieuwd. "Alles bijel- kaar is er voor de restauratie van de Nieuwe Kerk 3,7 miljoen gulden nodig", vertelt E.J. Bergman. De Katwijker is secretaris van de ne gen leden tellende restauratiecom missie van de hervormde gemeen te. De kerk aan de Voorstraat vierde onlangs het eeuwfeest. De Nieuwe Kerk is in de vorige eeuw gebouwd naar een ontwerp van de bekende Leidse architect H.J. Jesse. Des tijds maakte het ontwerp van de jonge Jesse hij was pas 24 jaar nogal wat tongen los in de bouw wereld. Het was het eerste kerkge bouw dat werd gebouwd zonder pi laren en velen hadden de vrees dat het ontbreken van de pilaren ern stige gevolgen zou hebben voor de kerk..Die vrees bleek echter onge grond, zodat Jesses 'experiment' een vernieuwing opleverde voor de kerkbouw in ons land. De in de volksmond zeer beken de 'witte kerk aan zee' is veel ouder dan het bouwwerk van Jesse. Naar schatting van historici is de kruis kerk aan de Katwijkse Boulevard ongeveer 500 jaar oud. De kerk werd aanvankelijk niet direct aan zee gebouwd: er stonden huizen omheen. Tijdens de stormvloed van 1570 werden de meeste huizen aan de zeekant echter door de zee verzwolgen. Latere stormen waren er de oorzaak van dat de Oude Kerk letterlijk aan zee kwam te staan. Volgens Bergman lijkt het oude kerkgebouw er zo op het oog nog prima bij te staan. Schilders zijn druk in de weer om de kerk te wit ten, zodat het kerkgebouw er voor dat de eerste vakantiegangers naar de kustplaats komen, weer prach tig uiziet. "Maar dat is slechts schijn", vertelt Bergman. "De kerk lekt door en ook het hang- en sluit werk van de ramen en deuren moet worden vervangen". Het markante gebouw aan de Boulevard heeft niet altijd dienst gedaan als bedehuis. Bij de bouw van de Nieuwe kerk aan de Voor straat werd de witte kerk overbo dig. In 1890 werd het kerkgebouw dan ook voor 6.000 gulden ver kocht aan de NV Rederij Katwijk, die het in gebruik nam als haring pakhuis. In 1919 kocht de hervorm de gemeente de kerk terug van de rederij. De koopsom bedroeg toen inmiddels 45.000 gulden. Medische Diensten - Tan, Zwijnenburg, Meyer, Van Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: V. Groeneveld, tel: 218661, Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur. R. van Leeuwen, tel: 218661, Rosmolen 2. Groep 2 - Pieterse, Van Gent, Taytelbaum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Bergmeijer- za 8 uur tot zo 8 uur: R. Taytelbaum, tel: 120266, Utrchtse Veer 17. zo 8 uur tot 24 uur. F.B. Kruis, tel: 126371, Minnebroedersgracht 41. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh- za 8 uur tot zo 8 uur: J. Stolk, tel: 125820, Burggravenlaan 102. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Bruijne, Kernstraat i, Van der Waardt, Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Kanter, tel. 311414, Petr. Moensweg 52. zo 8 uur tot 24 uur: dr. Crobach, tel: 311414. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein. D. Hammerstein; tel: Oranjelaan 26, tel: 170605. Voorschoten za: F. Koopmans, Churchillweg 19, tel: 6352; Y Tromp, Leidseweg 328, tel: 762159. 01522-10140. Wassenaar za: M.H. van Tolingen jr, tel: 15939, spreek uur: Hofcampweg 7; zo: R. van Niekerk, tel: 19014, spreekuur: Van Polanenpark 92. 720936. 1 24 u 891100; zo: R.va dagen spreekuur Vlaskamp 16, tel: I. Prince, Vondellaan 58, 24 uur: za: O. du Ry, tel: n Velzen, tel 891100, beide van 12.30 tot 13.00 uur op 891100. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 17/6 tot vr. 24/6 door: Apotheek Kooi, Surinamestraat 7, Leiden, tel 071-214060; Apotheek Hofland, Thorbeckeweg 3. Voor- 35, Wassenaar, tel 01715-12402. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno- Mevr. E.A. Copper, Rijnsburgerweq 48. Lei den, tel: 071-172828. Voor patiënten van tandartsenprakti|k Haas- Vestdijklaan 28, Oegstgeest, Mierlo telefonisch bereik- 071-155375; tevens vijk, Si tandarts R.S. baar onder spreekuur van 11 -12 ul Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950 ZATERDAG 18 JUNI Hillegom 1 viswedstrijd voor de jeugd in de n 20.00 open dag Hillegomse Muziek school, Henri Dunantplein 4, van trum Remina, Weerestein, aan vang 21.00 uur. disco in het gebouw van de stichting werkprojecten Hillegom (t.o. Oranje Nassau Mavo), aan vang 21.00 uur. het Haarlemmermeerse bos. Katwijk mini's slotdag bij Hockey Club Catwyck aan de Krom, vanaf 10.00 uur. Olympische Dag voor de jeugd Goeri bij Groen van Prinsterer- barbecue-festijn in kader van Vaderdag, van 10.00 tot 16.00 uur op het Hoornesplein. muziek in het centrum door The Real Dixie Men Band' en an dere activiteiten, van 14.00 tot 17,00 uur. Lelden Unicef-sponsorloop voor de bestrijding van polio, start tot 15.00 uur in de Leidse Hout. concert Fino Gomez Combo met Samba-Salsamuziek, vanaf 21.30 uur in Droomfabriek, Oude Singel. Nieuw Vennep demonstratie schapen scheren en wolspinnen in kinderboerderij Dierenvreugd, vanaf 14.00 uur. Noordwijk opening badseizoen onder motto 'Natuurlijk Noordwijk' met diverse activiteiten, tot 24.00 uur, openingshandeling om 14.00 uur bij 'het Gat van Palace'. romantische boekenmarkt met: boeken, prenten, briefkaarten, tot 18 00 uur bij Lombok, School- feestelijke viering 60-jarig be staan met oude ambachten, at tracties en diverse activiteiten, tot 17.00 uur, Psychiatrisch Zieken huis 'Sancta Maria', Langevelder- De Kuip, Zeestraat groep Haaswijk. van 12.00 tot 15.00 uur op het Boerhaaveplein. Valkenburg 'Vroege vogel toernooi', met daarop aansluitend wedstrijden voor de jeugd op het tenniscom- onderlinge dressuur en spring- wedstrijden Rijvereniging Castel- lumruiters, vanaf 10 00 uur op het terrein Broekweg. Voorhout smulfestijn in kader van 1000 jaar Voorhout, aanvang 17.00 uur in Prins Bemhardstraat. ZONDAG 19 JUNI Hillegom open dag Balletschool Martha de Rijk, van 12.00 tot 14.45 uur in de technische school St. Paulus, Gabrialaan. Katwijk oj>en deurdienst in wijkgebouw De Wiek, Fresiastraat, aanvang 10.00 uur. Leiden fietstocht Delflandtoer over 30 of 60 km, start tussen 8.30 en 9.30 uur bij clubhuis Swifttoer, Room- burgerweg. Oude Smgel/Vest-festival met diverse optredens bij Schouw burg, Lakenhal, Imperium, Droomfabriek en De Marepoort, vanaf 14.00 uur. film: 'Amir an Afghan refugee', het leven van een naar Pakistan gevluchte musicus, tevens mu ziek door Afghaanse muzikanten, aanvang 13.30 uur in het Rijksmu seum voor Volkenkunde. Noordwijk competitie zeilen op de Noord zee voor de boulevards, briefing

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11