WD: 'Aanval PvdA berust op misverstanden' 'Pas na afloop is het van: gedverdenie' Eis 3 jaar tegen broers die roof bedachten 'Bouwstraat' moet nieuwbouw van Leerhoeve mogelijk maken Voorschotense kinderen krijgen Nigariaans werk ZATERDAG 18 JUNI 1988 Open brief Rijks OEGSTGEEST - De felle aan val die de Oegstgeester PvdA- voorman F. Wegman in zijn "open brief' op VVD-fractielei- der H. Rijks heeft gedaan is voortgekomen uit misverstan den. Wegman heeft Rijks dingen in de mond gelegd die de liberaal helemaal niet heeft gezegd en nog minder heeft bedoeld, om vervolgens op de karikatuur van Rijks' betoog de aanval in te zet ten. Dat stelt WD'e.r Rijks in een aan Wegman geadresseerde open brief. De twee dorpspolitici liggen hevig met elkaar in de clinch over het plan van Wegman om Oegstgeest een jumelage met een gemeente in Oost-Europa aan te laten gaan. Dat plan is ove rigens door geen der fracties warm onthaald, maar Wegman was zo onaangenaam getroffen door Rijks' kritiek dat hij de Oegstgeester liberaal trakteerde op een vinnig schrijven. Voor Oegstgeester begrippen zeer ongebruikelijk, deze buiten de deuren van de raadszaal voortgezette polemiek tussen twee heren. Dat Rijks, misschien wel het nuchterste raadslid van Oegstgeest, nu ook naar het mid del van een open brief grijpt, waardoor 'derden' het verdere verloop via de krant precies kun nen volgen bewijst nog eens dat beiden de zaak hoog opnemen en behoefte hebben aan publiek. Rijks schrijft onder meer: "In uw brief legt u mij in de mond dat ik een stedenband zou .willen aangaan met een Zuidafrikaanse stad. U moet wel erg aangeslagen zijn geweest tijdens die bewuste vergadering om deze conclusie uit mijn betoog te hebben kun nen trekken". Rijks heeft inderdaad niet ge zegd dat hij in zee wil met een Zuidafrikaanse gemeente. Wel heeft hij zich afgevraagd waarom Wegman wel een stedenband met een Oosteuropese stad wil aangaan en een jumelage met een Zuidafrikaanse gemeen schap verwerpt. Rijks ziet geen verschil. In beide gevallen is er naar zijn oordeel sprake van een verwerpelijke dictatuur, in zowel het Oostblok als in Zuid-Afrika worden mensen geknecht. Wegman stelt in zijn nota over stedenbanden dat contacten met een gemeente in Oost-Europa al tijd op basis van gelijkwaardig heid moeten plaatsvinden. "Bei de partijen moeten uitdrukkelijk niet de bedoeling hebben het maatschappelijk systeem van de ander te willen veranderen. Dat is ook het essentiële verschil met een stedenband met een ge meente in Zuid-Afrika. Zo'n ju melage zou juist wel de Afrikaan- ders moeten overtuigen van de fouten van de apartheidspoli tiek". Rijks stelt in zijn brief dat hij het door Wegman opgemerkte "essentiële verschil" helemaal niet ziet. Hij blijft erbij dat in Oost-Europa ook mensen wor den geknecht en dat er net als de zwarte mensen in Zuid-Afrika mensen in Oost-Europa zijn die voor hun vrijheid vechten. "Het is wederom een misver stand", vervolgt Rijks, "als u stelt dat ik heb beweerd dat ik geen contacten wil met ideëen- werelden waartegen ik bezwaar heb. U heeft in uw nota alleen de mogelijke positieve kanten van een jumelage uiteengezet. Met mijn verwijzing naar de historie heb ik een mogelijke negatieve kant van contacten met het Oost blok geschetst". Wegman heeft in zijn brief ook 'gewezen op de ontspanningspo- litiek die 'het westen' en 'het oos ten' de laatste tijd voeren en op de mogelijkheden die Oegst geest heeft om hieraan met een jumelage op in te spelen. Rijks nu stelt op de hoogte te zijn van die ontspanningspolitiek maar evenzeer op de hoogte te zijn van "waarschuwingen van gevluchte dissidenten om niet te veel van die ontspanningspolitiek te ver wachten". Wegman was in zijn brief erg scherp. Rijks houdt zich in, maar scherpt in zijn afsluitende zinnen wat aan: "Mocht u ook na mijn toelichting nog steeds vinden dat ik blijk geef van een oude oor logsmentaliteit uit de jaren vijf tig: het is mij om het even. Het doet mij alleen denken aan de kwalificatie die uw partijgenoten in het verleden van de liberalen gaven: de law and order-fana ten". "Maar sinds de bewogen pane len een schuivende beweging zijn gaan maken, pleit ook uw partij voor inperking van de cri minaliteit. En weet u nog hoe veel hoon een liberaal ten deel kon vallen als hij stelde dat er een betere controle moest ko men op uitkeringstrekkers? Mo menteel denkt uw partij daar over wat genuanceerder. Des tijds kon criminaliteit volgens uw geestverwanten worden be streden door betere sociale voor zieningen, buurtwerk, clubhui zen. Allemaal sympathieke voor stellen .maar door de harde wer kelijkheid weinig doeltreffend. Dat bedoelde ik nu met utopis- Rijks concludeert dat PvdA en WD op zijn minst één gemeen schappelijk ideaal hebben, "de vrede tussen de naties". "Alleen de manier waarop we dat ideaal "denken te bereiken, verschilt nogal. En in mijn geval wordt die manier misschien ook bepaald doordat ik vijfjaar onder een dic tatuur heb moeten leven". deratie met de verdachte. Hij zag hem als mededader, hoewel hij slechts in de auto was blijven zit ten. Daarom eiste hij twee en een half jaar gevangenisstraf. Tegen de twee «broers vorderde hij zelfs driejaar, omdat hij hen zag als brein achter het geheel. De aan klager geloofde niets van hun ont kenning. Hij wees erop dat bij een van de broers een situatieschets was gevonden die vrijwel overeen kwam met de werkelijke situatie aan de Leiderdorpse Heinsiuslaan. Terwijl de andere broer 's avonds was gezien in een Volendams mo tel, waar volgens de verklaringen van beide daders 's de buit zou wor den verdeeld. Bovendien was bij hem een stapel kranteknipsels over bankovervallen gevonden. "Zij hadden de regie", sprak Van Eek over de broers. "De belangrijk ste rol. sterdammers ook werden ver dacht. De officier moest deze zaken echter buiten beschouwing laten wegens gebrek aan bewijs. De twee advocaten van de broers wilden vrijspraak voor hun cliën ten. Volgens hen is de overval mo gelijk beraamd door anderen en hebben de twee daders de werkelij ke bedenkers in bescherming wil len nemen. Omdat de twee broers ooit zijn veroordeeld voor verdui stering van een geldcassette bij een geldtransport, zouden ze als ver dachten geloofwaardig overko- Een laffe rol, want ze moesten en zouden achter de schermen blij ven. Maar ook een geraffineerde en professionele rol. Je zou bijna zeg gen: de heren moeten ervaring hebben gehad". De laatste opmer king van Van Eek leidde tot gejoel op de publieke tribune, waar veel vrienden en familieleden van de verdachten zaten. Van Eek doelde daarmee op andere, onopgeloste bankovervallen (onder andere in arvan de twee Am- Overleden: K. Wassenaar 1905 vrl.geh.gew. met J.P. van der Nagel; J.J.P. Maat 1911 vrl.geh.gew. met W.A. te Boekhorst: J.J.M. Boskap 1919 vrl.echtg. van R.A. Horst; C. Noest 1921 man; C.J.F. Gross 1919 man; W. Rijkaart 1919 man; J. van Loef 1891 man; A. Keuzenkamp 1922 man; A.J.H. Reelick 1909 vrl.geh.gew. met N.P.J. Bogaards; M.H. Teegelaar 1908 vrl.geh.gew. met J. van Zijp; C.A. Hoogervorst .1907 man; H. Filippo 1920 man; A. Nummer dor 1897 vrl.geh.gew. met B. Termaat; C. de Winter 1903 vrl.geh.gew. met J. Nagtegaal; L. Haak 1923 man; M.S. Gortzak 1926 vrl.echtg. van C. van der Niet; C. Porceliin 1931 man; VAKANTIE-ADRES ADRES: ..HUISNUMMER: PLAATS: POSTCODE: LAND: Zend uw opgave aan: Leldsch/Alphens Dagblad, afd. Abonnementenadmini stratie, Postbus 54, 2300 A8 Lelden. S.v.p. frankeren als brief. Vooratter 50-jarige Warmondse EHBO zelf 40 jaar 'in het vak' De Warmondse Hummelburcht, vroeger kleuterschool, moet tot nieuwe basisschool worden verbouwd. Op de achtergrond de katholieke kerk. Voordat de nieuwbouw kan beginnen moet er een bouwstraat worden aangelegd. Een hekwerk moet het kerkhof bij de kerk van de bouwstraat afschermen. Archieffoto WARMOND Om een begin te kunnen maken met de nieuwbouw van de rooms-katholieke basis school De Leerhoeve in Warmond moet er een "bouwstraat" worden aangelegd, melden B en W aan de gemeenteraad. Die bouwstraat, die uiteraard van tijdelijke aard is, vier meter breed zal worden en waar van slakken de bestanddelen zul len zijn, kost de gemeente 17.000 gulden. Over de definitieve ontslui- tingsweg van de school volgen na dere voorstellen. De nieuwbouw van de school komt in feite neer op het verbou wen en uitbreiden van de voorma lige katholieke kleuterschool De Hummelburcht. De grond die is benodigd kwam een tijdje terug vrij na stevige onderhandelingen met een Warmondse bollenkwe- ker. Voor de bouwstraat hoeft geen grond van de katholieke kerk, die vlakbij De Hummelburcht staat, te worden gekocht. Wel moet de sloot nabij de aanluiting met de Oude Dam voor een deel worden ge dempt. Veel geld kost ook het hek dat over de hele lengte van de bouwstraat zal worden geplaatst. Dat hek is bedoeld om de begraaf-, plaats af te schermen. De kerk be taalt eraan mee. De ontwikkelingen in het ge biedje worden door diezelfde kerk maar ook door het oud-raadslid Van der Zalm op de voet gevolgd. Zij zijn bang dat de definitieve ont- sluitingsweg gepaard zal gaan met veel verkeer. Ook piëteitsoverwe- gingen met de nabestaanden van de begraven overledenen spelen een rol. De kerk en Van der Zalm zijn inmiddels echter gerustgesteld door de gemeente en hebben beslo ten geen arob-procedure tegen de plannen te beginnen. De gemeente wil auto's zo veel mogelijk weren, een doorgaande route mag er hele maal niet ontstaan en ook bij de breedtebepaling van de weg zal met het kwetsbare gebied rekening worden gehouden. DEN HAAG/LEIDERDORP - De twee Amsterdamse broers (25 en 26 jaar) ontkenden ook maar iets met de overval op een geldtransport bij het postkantoor aan de Leider- dorpse Heinsiuslaan op 11 maart van dit jaar te maken te hebben. De overval, die de twee zouden heb ben bedacht en voorbereid maar die werd uitgevoerd door twee an dere Amsterdammers, mislukte. Hoewel een overvaller een PTT- medewerker een pistool tegen het hoofd zette, weigerde de bestuur der van de geldwagen de deur te openen. De overvaller sloeg daarna op de vlucht. Officier van justitie mr. Van Eek eiste gisteren voor de Haagse rechtbank tegen de twee broers drie jaar onvoorwaardelijke gevan genisstraf. Tegen de 29-jarige Am sterdammer die de vluchtauto be stuurde, vorderde hij twee en een half jaar. De rechtszaak tegen de man, die de overval uitvoerde, werd aangehouden omdat zijn ad vocaat op vakantie was. Veel bleef onduidelijk tijdens de zitting. Deze onduidelijkheid ont stond doordat de twee daders be lastende verklaringen hadden af gelegd tegenover de politie over de twee broers. Direct na de overval werden de twee daders gepakt in Leiderdorp. Zij hadden nog gepro beerd zich te verstoppen in bosjes aan de Voorhoflaan, maar dat was tevergeefs. Onafhankelijk van el kaar verklaarden zij dat twee ande ren de overval hadden gepland. Een van hen noemde uiteindelijk de namen van de broers. De tweede verdachte, die met deze namen werd geconfronteerd door de poli tie, verklaarde daarna hetzelfde. Volgens de officier van justitie is het idee voor de overval ontstaan bij de broers. Zij wisten dat de 29- jarige Amsterdammer, de zwager van een van hen en latere bestuur der van de vluchtauto, failliet dreigde te gaan. De oudste broer suggereerde op een familiefeestje dat er een makkelijke manier was om geld te verdienen. Toen de 29- jarige daar enkele maanden later meer over wilde weten, kwamen de broers met het voorstel de overval te plegen. De 29-jarige verklaarde ook gis teren dat de twee broers en zijn uit eindelijke mededader alles van te voren hadden bedacht. Hij kreeg van hen slechts instructies. Zijn raadsvrouw, mr. Van Arkel, pleitte dan ook voor een beperkte straf. Volgens haar ging het om een een malige misstap, die werd veroor zaakt door de grote financiële pro blemen waarin de man verkeerde. Zij vond dat de straf moest worden beperkt tot twaalf maanden. Maar Van Eek had weinig consi- WARMOND - "Je kómt nooit voor vreugde", zegt G. van der Lans (60), voorzitter van de Warmondse EHBO, wiens woning aan de Van der Wijckstraat één van de vijf EHBO-hulp- posten in het dorp is. Van der Lans is al 25 jaar de eerste man en nu 40 jaar verbonden aan de in oktober 50 jaar oude Eerste Hulp Bij Ongelukken. "Toch is het dankbaar werk. Wat is er mooier dan mensen van de pijn af te helpen, te vechten voor een mensenleven en dat nog te redden ook. Die dankbaarheid word je lang niet altijd door woorden ge waar, soms weet je alleen al door hoe ze je aankijken genoeg. Bloe men hoef ik niet, uit principe. Ik stuur ze zo weer terug. Tegen sport verenigingen die van onze diensten door Wim Koevoet gebruik hebben gemaakt, zeggen we: geef maar wat voor de clubkas. Soms blijft het bij: jullie worden hartstikke bedankt. Subsidie krij gen we niet, nee. Het nadeel van subsidie is datje dan niks mag over houden aan het einde van het jaar. En we kunnen het nu nog net red den allemaal. Onze inkomsten schroeven we op met onze pleister acties bij de katholieke kerk. We kopen een flinke partij pleisters op, bundelen ze zelf en verkopen ze". Is EHBO-werk een roeping? Roe ping is wel een heel groot woord. Maar 'het' komt wel van binnenuit, het gevoel om de mens te helpen". Kan Van der Lans de 'gemiddel de EHBO'er' typeren? Ja, dat kan hij: "Het is de gewone man die dit werk doet. Andere mensen hebben zeker geen tijd, ik weet niet waar het 'm nou precies in zit". Rondom de viering van het tien de lustrum is nu al veel te doen, want de gemeenteraad moet bin nenkort besluiten nemen over de subsidiëring van de receptie en van de benodigde tweede EHBO- oefenpop alsmede enkele verband- tassen. Alles bij elkaar nog geen vijf mille. Op papier een formali teit. Maar in de Warmondse dorps politiek is het heel normaal dat de fracties complete schorsingen van het dan al hoogopgelopen debat aanvragen. Men denke aan de ver wikkelingen rondom het vergelijk bare subsidieverzoek van de politie voor haar 'Yuppie-computer' en Van der Lans' twijfels over de af loop van de oefenpopberaadslagin- gen zijn ineens heel begrijpelijk. Sport en spel De Warmondse EHBO'ers, mo menteel zo'n vijftig (voornamelijk vrouwelijke) leden sterk, zijn niet alleen van de partij bij alle niet-ge- plande ongelukken en ongelukjes in het dorp "maar ook bij alle sport en spel". Van der Lans noemt de braderie tijdens de Kaagweek en andere Kaagweekevenementen, zeilfestijnen, sportdagen en de ker mis op De Baan. "De club die we nu hebben, be staat uit goede EHBO'ers. Ik kan echt op ze bouwen. Ze hebben ook allemaal het reanimatie-diploma op zak. Een post in het Lage Land zou handig zijn, ja. De vijf die we nu hebben zitten verspreid over de bebouwde kom. Maar in de polders kan het ook mis gaan, niet alles ge beurt langs de weg. Als je daar met een slagaderlijke bloeding te ma ken krijgt en je moet op de dokter wachten dan kan het slachtoffer beter meteen naar het mortuarium worden gebracht". De Warmondse EHBO werd op 23 oktober 1938 in De Zon opge richt. Oprichter en later voorzitter én docent was dokter Walenkamp, "vader van de huidige. En zijn vrouw was bestuurslid en secreta resse", vertelt Van der Lans. "De EHBO-Warmond werd een zuster- afdeling van Schiedam. Ver? Ja, maar daar zat nu eenmaal het rayon waar wij door de indeling bij hoor den. Vroeger waren er ook vel min der EHBO-verenigingen en ach, als ze je nodig hebben, weten ze je toch wel te vinden. Nu zitten we bij het rayon Leiden/Den Haag". In het begin telde de Warmondse EHBO 56 leden. De "werkende" le den - "dat waren de leden die of in het bestuur zaten of les gaven" - be taalden tien cent per week contri butie, "de gewone" 25 cent. Nu be draagt de contributie vijf knaken per jaar. Mlf |Q S Bij] Wanneer u uw vakantie-adres uiterlijk 14 dagen voor uw HA K II I vertrek aan ons opgeeft, ontvangt u daar uw eigen krant. Ha I IffeB I Voor het verzenden van uw krant (binnen Europa) wordt 3,50 per dag berekend. Het nazenden op uw vakantie- H BI fife adres in Nederland of België is gratis. Bill L L II Aangezien wij niet kunnen instaan voor een regelmatige HILL Ul postbezorging door de PTT geschiedt toezending naar IVI VI binnen- en buitenland voor eigen risico. - B Ter voorkoming van fouten kunnen uw opdrachten niet tëk af ll BITIC telefonisch worden behandeld. M fll n II III I IMÊ Vult u dus onderstaande bon nu alvast even in? Dan wen- ff nilVIII lib sen *"iu alvasl een Putty KJumtk. VAKANTIEPERIODE Weg op:Terug op: HUISADRES NAAM VOORL.: ADRES: HUISN.: WOONPLAATS: TEL.: VOORSCHOTEN De Voorschotense burgemeester P. Cannegieter heeft gistermiddag Nigeriaanse kinderwerkstukken overhandigd aan leerlin gen van de plaatselijke Emmaüsschool. Oudere leerlingen van de Voorschotense school hadden Nigerianen enige tijd geleden via teksten, foto's, tekeningen en kleine voorwerpen duidelijk gemaakt hoe zij de dag doorbrengen. De ontvangen werkstuk ken zijn hier een reactie op en dit alles is een soort proeftuin voor de Ne derlandse Stichting Leprabestrijding. Die stichting onderzoekt of het mogelijk is om via creatieve wegen geld in te zamelen en contacten te leggen. Werkstukken, theaterstukken, mooie gevelstenen: alles kan helpen. Het Nederlands-Nigeriaanse initia tief beschouwt ze als een succes. Knieschijf Een open deur van jewelste, maar er is erg veel veranderd sinds 1938. Neem Van der Lans zelf. "Ik mag geen les meer geven, dat doen de kaderinstructeurs. Ik had vrij stelling kunnen krijgen maar ik heb een ongeval met een ambulan ce gehad - ik deed dit werk op de ambulance ook voor mijn beroep. Maar dat ik geen les meer geef, heeft vooral te maken dat ik het niet eens ben met de heren. Alles moet volgens de regeltjes. Ik ben meer een man van richtlijnen. Als het puntje bij het paaltje komt, gaat het toch anders dan je in de theorie zo prachtig had bedacht. Denken ze nou echt dat als zo iemand ligt te bloeden dat het er om gaat dat je dat verbandje precies volgens de De Warmondse EHBO'er G. van der Lans reanimeert de oefenpop. "Wij zijn geen halve dokters. Wel dagen we de dokter uit om een verbandje te leggen". (foto Henk Bouwman) regeltjes legt? Steeds belangrijker wordt ook hoe je de dingen noemt. Ik had het een keer over een 'petel- la', dat is een moeilijk woord voor knieschijf, toen ik werd gecorri geerd. 'Petella staat niet in het boekje en dus mag het niet worden gebruikt. Ik draai al veertig jaar mee en'ik dacht dat ik er daardoor wel iets van zou weten". "Er wordt steeds meer verwacht van een EHBO'er, het wordt alle maal steeds professioneler en er komt steeds meer voor kijken. Dat briefje haal je niet zo maar, hoor. Dat is ook wel nodig omdat onge vallen steeds frequenter voorko men en steeds gemener worden. We pakken het hier 'op Warmond' erg punctueel en fel aan. Examens worden niet eerder aangevraagd dan nadat vaststaat dat de kandida ten er klaar vor zijn. Daardoor heb ben we ook nooit last van zakkers. En als dat diploma er eemaal is dan is hij of zij nog niet meer dan een beginnend EHBO'er. Ook de her- halingslessen moeten worden ge volgd. Er zijn er die dat om wat voor reden dan ook niet doen. Die krijgen dan een briefje waarin ze worden bedankt voor de gedane moeite en van de lijst geschrapt. Ja, hoor es, het is geen spelletje". Geen halve dokters "Vroeger was iedere dokter radi caal tegen assistentie door EH BO'ers. Ze kunnen het niet, zeiden ze, ze hebben er maar een half jaar voor geleerd en wij veel langer. Re animeren was natuurlijk helemaal uit den boze. Man, wij mochten niet eens aan een breuk komen"! "Een EHBO'er van nu kan en weet heel wat, ja. Maar hij is daar om nog geen halve dokter. Wij da gen de dokter wel uit om een ver bandje te leggen. Ha, ha. Nerveus zijn we nooit. Ik weet niet beter of onze assistentie is altijd feilloos ge weest. Pas na afloop is het van: gedverderrie. Maar onze mensen pakken altijd beet. Als je bang bent om fouten te maken, kun je er beter mee ophouden. Dat is funest, die angst. Dan maak je juist fouten. Van de ziekenhuizen krijgen wij al tijd goede berichten. Zelf heb ik wel eens een rib gebroken tijdens de mond-op-mond-beademing. Maar dat is helemaal niet erg. Je gaat dan zo op in dat reanimeren. Dat is ook logisch want iemand die moet worden gereanimeerd is wel op weg dood te gaan".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10