Padox 130 pk in luxe verpakking. Elektrische hamer werkt licht en snel Autobedrijf v. Haasteren B.V., BREEDEVELD buitensport! -VRIJE TIJD Baars wordt bewonderd en verguisd Peuter veilig verend op de fietstas Zeer klein, wel sterk 'Creatief spelen' veelzijdig boek Nieuwe reparatieprodukten NIEUW UIT VOORRAAD LEVERBAAR! /lutocenter warmond tijsterman *lG3ü JM> langevaart 30 mFh MARK STET AANHANGWAGENS HADUARD - MAVO Hazerswoude DOCENT(E) VRIJDAG 17 JUNI 1988 Met dit kleine apparaat zijn ook lastige plekken goed bereikbaar. Er is een vissoort waarover in de hengelsportgelederen heel tegen strijdige opvattingen bestaan. De een bewondert de vis om zijn fraaie uiterlijk en zijn soms mateloze roofzucht, de ander verfoeit de vis omdat hij het aas dat voor andere soorten was bestemd, wegkaapt en het qua afmeting en gewicht vaak moet afleggen tegen andere ge schubde waterbewoners. Ik heb het over de baars. De ge streepte rover die je kunt aantref fen in ieder redelijk gezond viswa ter. Of dat nu een poldersloot, een kanaal of een uitgestrekte plas of meer is, dat maakt niet uit. De baars voelt zich al snel thuis. Voor al in de buurt van waterplanten, schoeiingen, bruggen of kademu- Baars is aan vele verschillende aassoorten te vangen. De worm wordt waarschijnlijk het meest ge bruikt, maar ook een paar sappige maden versmaadt de baars zeker niet. En dan is er natuurlijk nog het hele assortiment kunstaas, vari ërend van de jig, de spinner en de lepel tot alle mogelijke draaiende, kronkelende en waggelende vari anten. Baars is zelden of nooit een vis die talmt met het aas. Hij aast of aast niet. In het eerste geval is hij doorgaans wild en onstuimig. Die grote eetlust blijkt ook duidelijk uit de vorm van de vis. Een in de verhouding tot de rest van zijn li chaam grote kop, waarvan de bek weer een fors deel uitmaakt. Een bek ook die bijzonder wijd kan worden opengesperd. De baars deinst vrijwel nooit te rug voor welke grote prooi dan ook. Ik heb meegemaakt dat ik vis send op snoek met een forse twee delige plug die een lengte had van zo'n twee decimeter plotseling een lichte weerstand voelde. Ik veron derstelde dat er wat vuil aan de haak was blijven zitten, maar bij het binnendraaien voelde ik toch wat flauwe rukjes. Plotseling ontdekte ik dat er aan de haak een baarsje hing die de' wettelijke minimummaat van 22 centimeter bij lange na niet haalde. De plug was een stuk langer dan het visje dat in zijn overnmoed toch meende die maxi-prooi wel de baas te kunnen. Baars is van nature een vissoort die sterk afhankelijk is van zijn soortgenoten. Meestal trekken ze rond in scholen van dezelfde jaarklasse. Vang je dan ook een baars dan is de kans groot dat de volgende ongeveer dezelfde afme tingen heeft. Die schoolvorming is voor de baars van groot belang. In de eerste plaats omdat die ge zamenlijkheid een betere bescher ming biedt tegen grote slokoppen als de snoek. Hoewel je zou ver wachten dat een snoek voor zijn voedsel de voorkeur geeft aan een voorn of een blei. Want die vissen hebben tenminste niet van die rug vinnen met die scherpe stekels. Het tegendeel is echter waar. Snoek lust graag baars en bij on derzoek van de maaginhoud van de snoek wordt danook vaak baars aangetroffen. Een tweede voordeel van de schoolvorming is dat ze gezamen lijk op jacht kunnen gaan. Ze bren gen de prooivisjes volledig in pa niek met hun massale acties. Het is dan ook een fascinerend gezicht om baarzen op jacht half uit het wa ter te zien komen terwijl aasvisjes in doodsnood aan hun wijdopenge- sperde kaken proberen te ontko- Baars geeft als vissoort belangrij ke aanwijzingen over de kwaliteit van het viswater. Omdat baars het moet hebben van redelijk helder en vrij zuurstofrijk water zal hij het eerst de wijk nemen of als dat niet mogelijk is de geest geven wanneer er sprake is van verontreiniging. Een eerste aanwijzing dat er iets mis is met het water wordt vaak be wezen door een degeneratie van de aanwezige baarsstand. In plaats van een grote baarzenstand in sterk uiteenlopende formaten zijn er in zo'n water meestal alleen gro te aantallen baarsjes aanwezig van kleine afmeting. Ze worden ten onrechte wel eens betiteld als 'zwarte baarsjes', maar dat is niet juist want ze hebben de zelfde fraaie tekening met helder rode vinnen en overlangs lopende zwarte strepen als hun grotere soortgenoten. Wat er aan mankeert is dat ze niet de normale groei vertonen. Ze ha len vaak de 10 centimeter niet, ter wijl ze toch al een respectabele leeftijd hebben bereikt. We zien iets dergelijk ook wel bij brasems in water waar een goede .roofvis- stand ontbreekt. Uiterlijk manke ren ze niets, maar onderzoek leert dat de groei er volkomen uit is. Zei ik u net dat de baars een ech te schoolvis is, toch kan het voor komen dat zo'n school in de loop der jaren zo is uitgedund door vangst, ziekte en natuurlijke sterfte dat er nog maar een paar heel grote exemplaren zijn overgebleven. Het zijn die solitaire exemplaren die een gedrag gaan vertonen die meer overeenkomt met dat van de snoek. Omdat ze niet meer met z'n allen achter de prooivisjes kunnen aanjagen geven ze de voorkeur aan een strategisch juiste plek om voorbijzwemmende prooi met een kort schot te bemachtigen. Dat zijn exemplaren die tussen de 40 en 50 cenmtimeter lang zijn er enkele ponden wegen. Daarmee is tevens de limiet aangegeven voor de baars in ons land. Gezien die be perkte omvang verdient het aanbe veling om de baars steeds met licht materiaal te belagen. Voor mij is een klein spinhengeltje met daar aan een felgekleurd spinnertje nog altijd favoriet. Voor het wat diepe re water zijn er de lichte jigs of twisters met een gewicht van 5 tot 7 gram. Veel zwaarder moet u beslist niet gaan. Als je even op de fiets naar de supermarkt moet en de peuter kan niet alleen thuisblijven, is de 'kid-shopper' een prima op lossing. Het is een combinatie van een dubbele boodschap pentas en een kinderzitje op ve ren. De tassen, elk met een in houd van 26 liter, staan schuin naar achteren, zodat er vol doende ruimte is voor de voet beugels van het zitje. Om het draagvlak van de nor male (kleine) fietsbagagedrager te verlengen is er een bijbeho rend hulpstuk, stevig genoeg om er de fiets met al die vracht (boodschappen plus kind) aan op te tillen. Dit nieuwe fietsge- mak, in drie kleuren verkrijg baar, is voor 59,50 door Half ords geïntroduceerd. Alabastine heeft twee produkten geïntroduceerd, die de doe-het-zel- ver bij veel reparatieklussen te pas kunnen komen. Beide zijn volgens het 'instant-principe' bereid, aan maken met water is niet nodig. Instant vulmiddel was al lever baar in tubes. De veelzijdige toe pasbaarheid en de grote vraag er naar heeft ertoe geleid dat dit pro- dukt nu ook in potten van 500 en 1000 gram te koop is. Voor grote klussen is die verpakking sterk prijsbesparend. resp. 6,95 en 10,95. Het is bestemd voor het dichten van scheuren en gaten in steen en pleisterwerk. Het droogt snel, zonder te krimpen of uit te zetten. De uitgeharde laag kan al na korte tijd worden glad geschuurd Bij verreweg de meeste huiselijke timmerklussen worden vrij kleine spijkers (of nietjes) verwerkt. Het is dan handig om een 'elektrische hamer' te hebben. Skill heeft nu een elektronische niet-spijkerma- chine gelanceerd, de 16H, die ra zendsnel (16 schoten per minuut) nieten van 6 tot 14 mm pootlengte en in 'reepjes' samengelijmde spij kers tot 16 mm lengte verwerkt. De slagkracht van deze machine is elektronisch regelbaar. In hard hout, multiplex e.d. is een zwaarde re klap nodig dan in zachter hout, hardboard enz. Voor nieten of spij keren kan hetzelfde magazijn wor den gebruikt, en dat is handig. Je hoeft dan niet telkens die 'houder' te verwisselen. Toepassingen voor zo'n elektri- en afgeschilderd worden. Instant vulmiddel is alleen voor binnens huis-toepassingen geschikt. Herstel van steen, beton, hout buiten is met reparatiemortel van Alabastine, ook direct uit de pot van 500 of 1000 gram verwerkbaar, een eenvoudige klus. Je kunt er doorvoergaten van leidingen mee afdichten, elektrisch installatiema teriaal mee monteren, houten of betonnen vloeren of traptreden egaliseren, dorpels, dakpannen, vensterbanktegels vastzetten, uit gebrokkeld voegwerk herstéllen enz. Een halve kilopot kost f 7,50, de hele kilo ƒ11,95. Vrijwel elke dhz-zaak of bouwmarkt heeft de produkten in huis. sche hamer zijn er volop: schrootjes, rabatdelen, profiellijs- ten, plafondtegels, isolatiemateri aal, meubelstof enz. in snel tempo vast 'tacken'. De bediening van de machine is niet vermoeiend. Hij is met zijn ruim 1 kilo gewicht nauwelijks zwaarder dan een forse hamer. De uiterst ver naar voren geplaatste 'neus' waaruit de nieten of spijkers gedreven worden maakt het moge lijk om ook op plaatsen, waar het heel lastig of zelfs onmogelijk is om met een hamer en gewone spijkers te werken, precies op de juiste plaats het bevestigingsmateriaal in te schieten. Zonder het materiaal te beschadigen. De niet of spijker komt er alleen uit wanneer de neus van de machi ne op het materiaal gedrukt is. Dat is een veiligheidsvoorziening die voorkomt dat het gereedschap, on gewild of uit baldadigheid als pistoolmitrailleur gebruikt zou kunnen worden. BEESTACHTIG - Villeroy Boch heeft internationaal beroemde kunstenaars opdracht gegeven ex clusieve ontwerpen voor wandte- gels te maken. Behalve in* opper vlakstructuur hebben artiesten als Paloma Picasso, Wolfgang Joop, Maggy Champsaur en Walter Parmeggiani verrassende decora tieve dessins ontwikkeld. Een leuk voorbeeld is het 'beest achtige' dessin voor een badkamer: olifanten, een giraf en nog iets waf op bevers lijkt, maar dan met een fantasiestaart. De Nederlandse ver tegenwoordiging .van Villeroy Boch zit in Vught, tel. 073-566783. Batterij-schroevedraaier: Black en Decker brengt een elek trische schroevedraaier op de markt die op ingebouwde oplaad bare batterijen (via een aan het stopcontact gekoppelde wandhou- der) werkt. Hij draait zowel links als rechtsom, heeft ook een blok- keerstand zodat hij eveneens als gewone handschroevedraaier kan fungeren. Dank zij de zeer slanke vorm en de spits toelopende voorkant is de ze nieuwe schroevedraaier (num mer 9018) bruikbaar om op lastige plaatsen, waar een boormachine geen toegang heeft. Het toerental is 130 omwentelin gen per minuut, voor schroefwerk een goede snelheid. Ondanks het mini-formaat is de prestatie hoog. Zelfs vastgeroeste schroeven krijgt hij eruit en schroeven aanbrengen in hardhout is ook geen probleem. Als snoerloze machine overal te ge bruiken waar geen elektriciteit voorhanden is: tuin, camping, boot Inclusief wandhouder (oplader) kost dit nieuwe gereedschap tach tig gulden. Afzonderlijk zijn talloze schroevedraaierstiften voor alle mogelijke soorten schroeven ver krijgbaar, uiteraard ook de kruis- koppen. Het boek 'Creatief spelen' onder scheidt zich heel duidelijk ten op zichte van de meeste uitgaven op dit gebied. De uiterst veelzijdige inhoud is afgestemd op kinderen tot tien jaar. Al gauw na de geboor te gaat een kind 'spelen' en de schrijfster van het boek, de psy chologe Dorothy Einon, geeft ou ders heel originele aanwijzingen om die in ieder menselijk wezen in geboren drang tot spel te begelei den. Een overweldigende hoeveel heid ideeën komt in het boek aan de orde. Vanaf heel oude, vaak ver geten kinderspelletjes tot grappige nieuwigheidjes. Kinderen beden ken vaak heel eigen spelen en om ze daarin te stimuleren reikt het boek de ouders een bijna verplette rende hoeveelheid suggesties aan. De onderwerpen zijn gerangschikt in leeftijdsgroepen, in een heel lo gische opbouw. De uitstekende Nederlandse vertaling van Pieter Janssens is verschenen bij Het Spectrum, omvang 256 pagina's, in de boekwinkel voor ƒ39,90 ver krijgbaar. DACIA COMBI kleur rood ie Demonstratie wagen DACIA 1310 TLE kleur zilver metallic Demonstratie wagen ARA 10.1 soft top kleur wit ARO 10.3 VAN kleur rood St. Aagtenstraat 4 -14 Leiden tel. 071 -133674 timmerwerken, kozijnen, ramen en deuren gevelvullende elementen dakelementen houtsketetbouw kunststof kozijnen, ramen en deuren vraagt met spoed TIMMERLIEDEN en AANKOMENDE TIMMERLIEDEN ENIGE VAKANTIEWERKERS voor onze prefab timmerafdeling Sollicitaties richten aan: Padox BV afd. personeelszaken, Postbus 41, 2360 AA Warmond, tel. 01711-19204 Gevraagd: le VERKOOPSTER Wij zoeken een lc verkoopster voor één van onze filialen Eisen: Leeftijd ca. 20 jaar Moet leiding kunnen geven Ervaring in winkelwerk Schriftelijke sollicitaties naar: 2231 GD Rijnsburg BOOTTRAILERS Bouwpakket boottrailers v.a645,- Boottrailers v.a645,- mgwagen of Liertrailers v.a895,- un dOO stuks gebruikt Kieltrailers v.alOï»!»,- BAGAGEWAGENS gT' van 895.-NU 695.* van 1095.-'NU 895.- l°\ SAR,S SPEEDY itesortenngingebru[kte Nu slechts1295a* boottrailers v.a495,- mark Alphen aan den Ryn, Steekterweg 78 $tet Langs provinciale weg Alphen-Bodegraven Tel.: 01720-93844 of 93845 [R] HONDA De kracht van een kleine racewagen wordt door Honda uiterst luxueus verpakt in de vorm van de nieuwe CRX. Met z'n 130 PK in alle opzichten een flitsende ver schijning, maar dan met een ongelofelijke hoeveelheid komfort en luxe extra's. Zoals bijvoorbeeld de uiterst sportieve kuipstoelen en het elektrisch te bedienen schuifdak. En dit zijn nog maar een paar details van de standaarduitrusting. U bent van harte welkom voor een nadere kennismaking. Een auto voor het leven Touwbaan 18, Leiderdorp, 071-895000. Ds D.A. v.d. Boschstraat 1 Hélène Swarthplantsoen 37 2391 AT Hazerswoude-dorp 2394 XC Hazerswoude-Rd. Tel. 01728-9765 tel. 01714-2293 Het Bestuur van de Stichting voor Interconfessioneel V.O. te Hazerswoude vraagt voor bovengenoemde Mavo per 1-8-'88 Engels 8-12 lesuren Aangezien het om onderwijs in de examenklassen gaat, enige ervaring gewenst. De Haduard Mavo is een interconfessionele Mavo die per 1-8-'88 van start gaat als fusieschool van de Ds D.A. v.d. Bosch Mavo te Hazerswoude-Dorp en de Chr. Koning Mavo te Hazerswoude-Rd. Sollicitanten dienen in te stemmen met het intercon fessionele karakter van de school. Brieven aan/lnl. bij de dir. B.C. Poot, Dorpsstr. 118 2391 BN Hazerswoude. Tel. 01728-9534 (zo spoedig moge lijk). Tevens inl. bij adj.dir. C.J. Verhagen, tel. 01728- 8116 of bij de schoolgebouwen. Baars: de iei. ui i-iqq/oo- li

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 8