Lauwe ontvangst vakbondsplannen Beleggend publiek aan de zijlijn Winst Vendex duikt omlaag Ambtenaren eisen behoud koopkracht Opslag van elektriciteit voorlopig niet mogelijk KLM laat luchtreizigers inchecken op NS-station VRIJDAG 17 JUNI 1988 ECONOMIE PAGINA 7 Werk en scholing voor langdurig werldozen DEN HAAG (GPD) De vakbonden hebben weinig vertrouwen in de effecten van het tra ditionele voorjaarsoverleg met het kabinet over de sociaal-economische situatie. Het kabi net heeft de FNV-voorstellen voor een Deltaplan voor de werkloosheid en het CNV-plan voor een werkgarantie voor langdurig werklozen aangehoord, maar kwam niet met con crete reacties. "Het leek meer op een hoorzitting dan op een overleg", concludeerde FNV-voorzitter Johan Stekelen burg na afloop, "Ons vertrouwen is dan ook niet verschrikkelijk groot". Op Prinsjesdag zullen de vakbonden uiteindelijk beoorde len wat het kabinet met hun voor stellen heeft gedaan. De vakbondsvoorstellen richten zich voor een belangrijk deel op de bestrijding van de langdurige werkloosheid. De FNV wil onder meer een vrijstelling van sociale premies voor lonen tot 20 procent werknemers per bedrijfstak werk gelegenheidsplannen opstellen. Het CNV wil een garantie op werk of scholing voor langdurig werklo zen. Bovendien wil de christelijke vakcentrale dat bedrijven die de vut-leeftijd verlagen of de arbeids tijd verkorten, eenmalig 2500 gul den aan hun werknemers kunnen betalen zonder daarover premies verschuldigd te zijn. Volgens de beide vakorganisa ties zijn de huidige maatregelen om langdurig werklozen aan het werk te helpen goed. maar onvol- boven het minimumloon. In ruil doende. De wet Vermeend-Moor daarvoor moeten werkgevers en (een premie aan werkgevers die Hel overleg tussen het kabinet en de vakbonden begon gisteren te laat als gevolg van de studentendemonstratie op het Binnenhof. Om het wachten op onder andere premier Lubbers tot een aangenaam verpozen te verhef fen geeft staatssecretaris Evenhuis (economische zaken) aan vakbonds- i uitleg over het rijk beschilderde plafond in de Treveszaal (foto ANP) Stork krimpt in HENGELO (GPD) - Bij Stork Ke tels in Hengelo staat een forse in krimping voor de deur. Naar ver luidt moeten er ongeveer 200 ba nen verdwijnen, voor een belang rijk deel via ontslagen. De vakbon den, die gisteravond door de direc tie zijn geïnformeerd, willen nog geen reactie kwijt over de komen de reorganisatie voordat het perso neel is ingelicht. Dat gebeurt maandag. Het bedrijf liet vanochtend we ten dat "begin volgende week me dedelingen worden gedaan over het strategisch beleid van Stork Ketels voor de jaren negentig". Bij het Hengelose ketelbouwbedrijf werken nu ongeveer duizend men- Vertraging Acties van Griekse luchtver keersleiders hebben gisteren op Schiphol voor forse vertragingen gezorgd. Lijn- en chartervluchten naar en van Griekenland liepen vertragingen op van drie tot vier uur. Uitschieter was een charter vlucht van Martinair die zes uur te laat van Schiphol vertrok. Brill De aandeelhouders van de nv Boekhandel Drukkerij voorheen E. J. Brill hebben gisteren mr. M. de Bok tot nieuwe president-commis saris benoemd. Brill leed vorig jaar een verlies van 810.000 gulden na een winst van 893.000 gulden over het boekjaar 1986. Werkloosheid Volgend jaar zal de koopkracht voor vrijwel iedereen toenemen, de werkloosheid kan met 50.000 dalen tot 625.000 en het financieringste kort van het rijk daalt niet naar de tot nu toe verwachte 6,1 maar naar 5,6 procent van het nationale inko men. Dit zijn de nieuwste verwach tingen van het Centraal Plan Bu- Muiden Ongeveer 40 werknemers heb ben inmiddels ontslag genomen bij de kruitfabriek Muiden Chemie, als gevolg van de huidige produk- tiestop en de dreigende ontslagen in de toekomst. Ze hebben elders werk gevonden. Bestookt Onbekenden hebben in de nacht vannacht het kantoor van de Alge mene Inspectiedienst van het mi nisterie van landbouw en visserij in de haven van IJmuiden met een molotow-cocktail bestookt. De brandbom heeft geen schade aan gericht. Chemie Het Amerikaanse concern Gene ral Electric koopt de chemische di visie van Borg-Warner vooreen be drag van 2,31 miljard dollar in con tanten, zo is gisteren bekendge maakt. De Amerikaanse autoritei ten moeten nog hun goedkeuring aan deze koop aan hechten. UTRECHT (GPD) - Grootschali ge opslag van elektriciteit is in Ne derland voorlopig niet haalbaar. Dit is de belangrijkste conclusie uit het eindrapport van de Commissie Opslag en Elektriciteit (COE), dat minister R. de Korte van economi sche zaken gisteren heeft aangebo den aan de Tweede Kamer. De COE is ruim drie jaar bezig geweest met onderzoek naar de mogelijkheden om in Nederland elektriciteit, opgewekt uit diverse energiebronnen (te denken valt aan wind-, kolen- en vooral kern energie) op te slaan. Vijf grootscha lige opslagsystemen werden uitge breid getoetst. Alle systemen ble ken technisch wel haalbaar te zijn. maar uit financieel oogpunt blijkt het niet mogelijk om bij de huidige samenstelling van het Nederlandse produktiepark energie op te slaan. In ons produktiepark komt (nog) relatief weinig kernenergievermo gen voor. Met name kernenergie- vermogen geeft bij opslag een hoog rendement. Het is dan ook vrij lo gisch dat vooral deze vorm van energie in veel grotere hoeveelhe den in Nederland aanwezig zou moeten zijn, als men de opslag ren dabel wil maken. Zolang het niet mogelijk is om energie op te slaan, moet de pro- duktie van elektriciteit in Neder land steeds gelijk zijn aan de be hoefte van de gebruikers. Dit bete kent dat steeds precies zo veel energie moet worden geprodu ceerd als door de verbruikers wordt gevraagd. De vraag naar energie wisselt echter sterk: over dag wordt meer energie verbruikt dan 's nachts en in de winter meer dan in de zomer. Dit verbruikers- patroon kan beter worden beheerst als op 'stille momenten' energie wordt opgeslagen die later, als de vraag ineens groter wordt, kan worden vrijgegeven. Energieop slag kan er ook voor zorgen dat op de langere termijn het aandeel van wind- en waterenergie bij de elek triciteitsopwekking worden ver groot. In een aantal landen in Europa bestaan al opslagsystemen. In de meeste gevallen vindt het opslaan van elektriciteit plaats door water omhoog te pompen. Moet de opge slagen energie weer vrijkomen, dan laat men het water via turbines weer weglopen. Ook is er de laatste tijd in het buitenland veel aan dacht voor persluchtsystemen. De werking hiervan berust op het sa menpersen van lucht in onder grondse ruimtes. In veel landen is het betrekkelijk gemakkelijk en daardoor ook goedkoop om pompaccumulatie- svstemen (dit zijn dus de systemen die energie opslaan door water om hoog te pompen) te installeren, door gebruik te maken van natuur lijke hoogteverschillen. In Neder land zouden deze hoogteverschil len kunstmatig moeten worden aangelegd. Op initiatief van de Rijksover heid is een aantal jaren geleden een onderzoek gestart naar de moge lijkheden van elektriciteitsopslag in Nederland. De Commissie Op slag en Elektriciteit, die bestaat uit leden van het ministerie van eco nomische zaken, ruimtelijke orde ning en milieubeheer, landbouw en visserij, waterstaat en weten schappen. heeft deze week haar on derzoek naar de verschillende op slagmogelijkheden afgerond en sa mengevat in een lijvig rapport. Aan de hand van het omvangrijke eind rapport van de Commissie Onder zoek en Elektriciteit zal de regering in augustus haar standpunt bepa len. een langdurig werkloze een baan geven) werkt wel, maar helpt slechts tien- tot twaalfduizend mensen per jaar aan een baan. De werkgevers hebben in hun gesprek met de regering naar vo ren gebracht dat zij weinig voelen voor-de nieuwe FNV- en CNV- plannen voor de werkgelegenheid. Werkgeversvoorzitter Van Lede bestempelde de CNV- en FNV- plannen als te duur en onrealis tisch. De werkgevers voeren liever de bestaande plannen uit en willen die stroomlijnen. "Er zijn er al ge noeg. langzamerhand is er voor el ke werknemer een apart scholings plan", aldus Van Lede. Ook moe ten werkgevers en werknemers op bedrijfsniveau afspraken over werkgelegenheid maken. "De re sultaten van afgelopen cao-onder- handelingen hebben bewezen dat ze daar zeer goed toe in staat zijn". Tijdens het overleg is ook ge sproken over de effecten van de Europese eenwording na 1992. De vakbonden zijn bezorgd over de so ciale effecten die dat zal hebben. Van Lede ontkende dat de werkge vers uit zijn op sloop van de sociale zekerheidswetgeving: "Wij moeten de sterke punten van ons sociale beleid behouden". De kosten van het systeem moeten volgens Van Lede wel in de pas blijven lopen met de rest van Europa. Aandeelhouders HCS blokkeren overnemingen AMSTERDAM (ANP) Opstandi ge aandeelhouders van HCS Tech nology hebben gisteren de uitgifte van een lening geblokkeerd en daarmee het overnemen van twee bedrijven. Zij bereikten dit door te gen een verandering van de statu ten te stemmen. De kritiek richtte zich op de positie van directeur drs. J. Kuijten, die tevens grootaan deelhouder is van de investerings maatschappij Reiss Co, waarvan HCS de twee bedrijven zou overne- De kans bestaat dat de aandeel houders over enkele weken op nieuw bijeenkomen om te beslis sen over deze kwestie. Eén van de aandeelhouders stelde vast dat in feite slechts 15 procent van de in to taal 20,9 miljoen uitstaande aande len tegen bleek te zijn. HCS was met Reiss Co tot overeenstemming gekomen om de bedrijven Microlife en Acknow over te nemen alsmede de lege ven nootschap William Pont. HCS zou voor deze drie bedrijven 130 mil joen gulden betalen. Geld dat uit een lening moest komen, die over enkele jaren wordt omgezet in aan delenkapitaal. Het aantal aandelen zou daardoor sterk toenemen. Dit vereiste een statutenwijziging. Die wijziging werd gisteren wegge stemd. De advocaat mr. Voute, die daags tevoren al vergeefs zijn gelijk pro beerde te halen in een kort geding, fungeerde tijdens de vergadering opnieuw als spreekbuis voor voor al Britse aandeelhouders. Hij stel de dat Kuijten ten onrechte profijt trok van zijn dubbele functie. AMSTELVEEN (ANP) Als het aan de KLM ligt komen er in de toe komst op meer NS-stations in ons land KLM-balies waar luchtreizi gers al kunnen inchecken voor een vlucht vanaf Schiphol. Tevens wil de maatschappij meer categorieën passagiers van deze mogelijkhe den gebruik laten maken dan nu het geval is. Deze wensen voor de toekomst zijn gisteren op het Haag se Centraal Station geuit door KLM-directeur Nederland T.H Woltman bij de officiële opening van de KLM-incheckbalie aldaar, de eerste op een NS-station. Hoewel officieel geopend door directeur-generaal De Boer van het ministerie van economische zaken en burgemeester Havermans van de hofstad, gaat het vooralsnog om een proef van drie maanden die de KLM, samen met de NS en de luchthaven Schiphol, heeft opge zet. Al een maand lang bestaat voor passagiers de mogelijkheid in te checken bij deze balie. Alleen pas sagiers die uitsluitend handbagage bij zich hebben kunnen op het Cen traal Station in Den Haag inchec ken. Dit geldt niet alleen voor reizi gers die met een KLM-vlucht ver trekken, maar ook voor passagiers die gebruik maken van de diensten van 48 luchtvaartmaatschappijen die de KLM op Schiphol afhandelt. Enkele honderden passagiers heb ben tot nu toe van de incheckmo- gelijkheid op het Haagse Centraal Station gebruik gemaakt, aldus de KLM. De winst van de KLM is in het op 31 maart geëindigde boekjaar 1987- 1988 gestegen van 301 miljoen naar 314 miljoen gulden. Het personeel krijgt een winstaandeel van in to taal 3,5 miljoen krijgt. Van de winst wordt 216 miljoen toegevoegd aan de reserves, aldus de luchtvaart maatschappij. Het vervoer van passagiers en bagage steeg met 15 procent, het vrachtvervoer met 13 procent, het postvervoer met één procent en de charters met 6 procent. De bela dingsgraad steeg van 66,7 naar 70,2 procent. De groei van de vervoers- ïnkomsten bleef achter bij die van het vervoer, hoodzakelijk door la gere valutakoersen (vooral van de dollar) en scherpe prijsconcurren tie. De Haagse burgemeester Havermans feliciteert ir. De Wit (l.) van de KLM met de eerste incheck-balie van de luchtvaartmaatschappij buiten Schiphol. Luchtreizigers zonder bagage kunnen op het Haags Centraal Station inchecken en hoeven dus niet meer op Schiphol in de rij te staan. Japan groeit TOKYO (UPI/DPA) Het bru to nationale produkt van Japan is in het eerste kwartaal van 1988 met 2,7 procent gegroeid. Berekend op jaarbasis bedroeg de groei 11,3 procent. Dit is het hoogste groeicijfer in elf jaar, zo heeft het economisch planbu reau donderdag in Tokyo be kendgemaakt. In het afgelopen begro tingsjaar 1987/88 (per 1 april) kwam de economische groei, gecorrigeerd voor de inflatie, uit op 4,9 procent. Dat is aan zienlijk meer dan de regerings prognose van 3,7 procent. DEN HAAG (GPD) Vendex In ternational, het moederconcern van onder meer de V&D warenhui zen heeft in 1987 een forse winstda ling moeten incasseren. In het lo pende jaar wordt echter een herstel verwacht tot het niveau van 1986. De winst kelderde van 302 naar 226 miljoen gulden over het boekjaar 1987. De omzet steeg in het boekjaar, dat op 31 januari 1988 werd afgeslo ten, van 15,9 naar 16,8 miljard gul den. Voor meer dan de helft werd die omzet, internationaal, in de de tailhandel tot stand gebracht (9,3 miljard). In diensten (schoonma ken, vakanties en dergelijk) werd 2,4 miljard gulden omgezet. Het vermogen van de Vendex-groep daalde iets door de sterke waarde vermindering van de dollar, maar het rendement op het eigen vermo gen was nog altijd 13,3 procent. winsten onder druk De onder- Zoals al eerder werd aangekon- houdsdiensten en de uitzendbu- digd worden de verliesgevende wa- reaus tonen een bevredigend resul- renhuizen van V&D gereorgani- taat, maar toch zal de bedrijfsvoe- seerd. Tegelijkertijd vindt een uit- ring worden verscherpt om deze breiding plaats in de sector van he- druk op de winstgevendheid te le grote supermarkten, waar Ven- weerstaan, aldus Vendex. dex in Nederland eigenaar is van Edah, Konmar. Torro en Autora- In de dienstverlening staan de ma. Oostenrijk wil lid EG worden KOPENHAGEN/DEN HAAG (DPA/ANP) Als zich in het ko mende jaar geen ingrijpende poli tieke veranderingen voordoen, vraagt Oostenrijk in de zomer van 1989 het lidmaatschap van de Eu ropese Gemeenschap aan. Dit heeft minister van buitenlandse za ken Alois Mock donderdag ver klaard in Kopenhagen, waar hij een vergadering bijwoont van de Eureka-groep. In het Eureka-pro- lect werkt een flink aantal West- en Noordeuropese landen samen op het gebied van de high-tech. Op een vergadering van de Eu ropese Vrijhandelsassociatie in het Finse Tampere heeft minister van economische zaken Robert Graf zich in gelijke zin uitgelaten. DEN HAAG (ANP) Drie centra les van overheidspersoneel hebben gisteren hun wensen voor de ar beidsvoorwaarden voor het over heidspersoneel in 1989 bij minister Van Dijk van binnenlandse zaken neergelegd. Voor het Ambtenaren- centrum (AC) en de christelijke ambtenaren in de CCOOP is gelij ke koopkrachtontwikkeling met de marktsector de belangrijkste eis. Voor de middelbare en hogere ambtenaren in de CMHA staat in komensverbetering voor de mid delbare en hogere ambtenaren bo venaan de lijst. De resultaten van dit eerste gesprek, dat volgende week wordt voortgezet, spelen een rol bij de besprekingen van het ka binet over de beloning van het overheidspersoneel. Van de anderhalf procent loon ruimte die beschikbaar zou zijn (omgerekend 650 miljoen gulden) wil de CMHA 300 tot 350 miljoen besteden aan het inhalen van de achterstand van de hoger betaalde ambtenarenlonen op de salarissen in het bedrijfsleven. De CMHA zet met deze wens de druk op de ketel omdat volgens CMHA-onderhan- delaar Van Dalen zonder inwilli ging hiervan zijn centrale niet mee werkt aan een akkoord. Het AC en de CCOOP leggen daarentegen de nadruk op de koopkracht van de ambtenaren. De drie centrales overlegden vol gens het nieuwe overlegstelsel op basis van het nieuwe protocol. In de praktijk moet dat uitmonden in gelijkwaardigheid van partijen. Nu kan de minister de arbeidsvoor waarden nog eenzijdig opleggen. Van Dijk gaat er vooralsnog van uit dat het protocol wordt aangevuld zodat ook over de arbeidsvoor waarden van de gemeente-ambte naren gelijkwaardig wordt onder handeld. Het blijft echter nog onduidelijk of de gemeentelijke werkgevers mee zullen werken aan dit het nieu we overlegstelsel voor ambtena ren. zo bleek gisteren na een verga dering van het college van arbeids- AMSTERDAM - Het was voor het internationale effectenbeurswezen dit keer een week van records die merkwaardigerwijs werden ge combineerd met blijvende zorgen. Op onze beurs speelde voorname lijk de beroepshandel een rol, ter wijl het beleggend publiek aan de zijlijn toekeek. door C. Wagenaar Als katalysator voor optimisme golden de Amerikaanse handelscij fers over de maand april, waar zoals gebruikelijk ook dit maal weer met uiterste spanning op werd gewacht. Deze maandelijks terugkerende show gaat al geruime tijd gepaard met allerlei schattin gen, waartegen de werkelijke uit komst bij het bekendworden dan als mee- of tegenvallend kan wor den afgezet. Dit keer was het, evenals een maand geleden, zelfs een grote meevaller. De schattingen waren gelegen rond een handelstekort over april van rond 12,2 miljard dollar, wat dus iets meer was dan het hérziene record van 11,7 mil jard over maart. Maar het werkelij ke tekort kwam juist iets beneden de 10 miljard dollar, wat het laagste was sinds december 1984, toen het op 8,03 miljard dollar uitkwam. Een golf van groot enthousiasme bewoog zich over alle effecten beurzen die op het tijdstip van de publikatie geopend waren en joeg vele koersstanden naar een nieuw hoogterecord van het jaar. Ook de dollar reageerde uitbun dig en liep in Amsterdam verder op tot dicht tegen de twee gulden: een maand geleden stond de prijs op 1,90 gulden en begin dit jaar be droeg de koers zelfs niet meer dan 1,80. In Amsterdam was dinsdagmid dag, toen het Amerikaanse han delsbalanstekort bekend werd, het oude CBS-indexcijfer, dat altijd even na het middaguur wordt op gemaakt, al bekend. Dat was toen nog in mineur gehuld, maar de nieuwe stemmingsindex die de koersvorming tot het sluitingsuur van half vijf volgt, schoot direct fors omhoog tot een nieuwe hoog testand van het jaar. Dat was ook de daarop volgende dagen het ge val. Het heeft twee maanden ge duurd voor de vorige jaartoppen, die medio april waren aangeslagen, konden worden overtroffen. Ook Wall Street heeft twee maanden nodig gehad om boven de hoogste stand van dit jaar uit te komen. Op 14 april kwam de Dow Jones Index op 2110. Deze week dinsdag kon, na een sprong van 25 punten, een stand van 2124 worden aangeslagen. Toch zijn beide beur zen, die van New York en Amster dam, nog altijd ver verwijderd van de hoogste stand uit de geschiede nis, die vorig jaar voor de beurs krach werd bereikt. Dat was voor Wall Street 2722 en voor Amster dam 334. Deze week schommelde Amsterdam rond de 260. In Japan ligt dat anders. Ook op de beurs van Tokyo werd deze week een nieuwe jaartop bereikt, maar dat was tevens een nieuw his torisch record van boven de 28.000 volgens de Nikkei Index. Toch ging het niet van harte. Het duide lijkst demonstreerde dit de beurs van Tokyo die, in een eerste reactie op de gunstige Amerikaanse han delscijfers, 232 punten omhoog schoot, maar er door winstnemin gen op dezelfde beursdag maar 32 van overhield. Ook in Europa bleef het beleg- gingspubliek zeer terughoudend. Er heerst nog altijd een groot wan trouwen tegen de conjunctuur, de rente en de inflatie. Daarbij wor den de beleggers steeds weer opge schrikt door professionele doem denkers, die de somberste dingen voorspellen. Zo hield deze week een in Amerika berucht geworden hooggeleerde 'ziener', op een kruis tocht langs diverse studiebijeen komsten, Nederlandse bankiers en andere zakenlieden voor dat eind volgend jaar of begin 1990 de ergste economische crisis aller tijden een aanvang zal nemen. Gelijk de ram pen uit de bijbel zou ook deze ze ven jaar duren en worden vooraf gegaan door een serie beurscrises als in oktober vorig jaar is opgetre den. Deze zich professor noemende Batra heeft zeven boeken aan dit stramien gewijd en beweert 16 voorspellingen te hebben gedaan, waarvan er 15 zijn uitgekomen. Dit jaar zou het nog goed gaan door de presidentsverkiezingen in Ameri ka en zullen er zich zelfs nog beurs- hausses ontwikkelen. Hoewel er in het recente verle den vele Van dergelijke doemden kers zijn opgetreden, waarvan na dien nooit meer iets werd verno men, werd woensdag het Damrak er toch door aangeslagen. Hierdoor bleef de verdere reactie op gunsti ge Amerikaanse handelscijfers be perkt. Daarbij is nog altijd niet dui delijk welke kant de rente uit wil. Het gevaar voor conjuncturele oververhitting lijkt af te nemen. Maar de Westduitse centrale Bun desbank bleef op ruime schaal dol lars verkopen en dat werkt markt- verkrappend. Bovendien wordt het Middenwesten van Amerika al geruime tijd geteisterd door een gevaarlijke droogte die de oogst bedreigt. Dit kan sterke inflatoire gevolgen krijgen, zodat regen waarschijnlijk meer goed doet aan Wall Street dan gunstig financieel- economisch nieuws. Het uitblijven van het hemelwater gaf Wall Street gisteren dan ook een fikse dreun. Ondertussen blijft het in de pa pierbranche goed gaan. KNP trok BEI JRS W E E K deze week het Damrak mede om hoog door winststijgingsprog'no- ses van 40 procent. Het aandeel kwam hierdoor op een nieuwe jaar- top, evenals trouwens collega Buhrmann-Tetterode, die zich kortgeleden al zeer positief over 1988 uitliet. Flinke koersverbete- ringen van 5 tot 10 procent boekten verder Heineken en Textielgroep Twenthe, evenals de parallel- marktfondsen Weweler en Van Melle. De Europese Optiebeurs had het heel wat drukker dan de aandelen markt. Hier steeg het aantal afge sloten contracten tot 188.500, tegen 165.000 in de voorgaande «werk week. Akzo was op de meeste da gen voor de calls koploper, afwis selend gevolg door Philips en Ko ninklijke Olie. Voor de indexopties bestond een flinke belangstelling en op sommige dagen ook voor de papierwaarden KNP en Buhr mann-Tetterode. zaken van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) met de vier ambtenarencentrales. VNG en centrales konden het niet eens worden over de gevolgen van het nieuwe stelsel voor gemeenteamb tenaren. De VNG had overeenstemming hierover als voorwaarde gesteld voor het ondertekenen van het pro tocol voor het nieuwe overlegstel sel. De FNV-ambtenarencentrale ACOP wil niets met het nieuwe overlegstelsel te maken hebben en de gemeenten willen voorkomen dat die aparte positie problemen veroorzaakt bij de uitwerking van landelijke afspraken. Grieken liggen dwars in EG landbouwoverleg LUXEMBURG (ANP/GPD) Griekenland heeft vanochtend vroeg op het allerlaatste moment een besluit over de Europese land bouwprijzen in het komende sei zoen geblokkeerd. De Griekse mi nister van landbouw, Yannis Potta- kis, kondigde aan dat hij het— niet door alle lidstaten erkende ve torecht zou gebruiken als de twaalf ministers van landbouw niet ver der onderhandelen. De elf andere landen stemmen in met een compromis dat op termijn voor geringe prijsverhogingen zou zorgen in met name de zuidelijke EG-landen. De Grieken vinden de- hun in het vooruitzicht gestelde 14,5 procent echter volstrekt ontoe reikend gezien de hoge inflatie in hun land. Zij verlangen een extra stijging met vier procent voor ak- kerbouwprodukten en tien pro cent voor zuivel en vlees. Volgens de Grieken zyn er we zenlijke belangen gemoeid met hun eis. Het niet officieel erkende 'akkoord van Luxemburg' ver plicht de twaalf ministers in zo'n geval door te onderhandelen tot er wel overeenstemming is bereikt. De raad heeft besloten de bespre kingen meteen voort te zetten. Het EG-beraad leek na vier da gen onderhandelen heel dicht bij een akkoord.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7