KLM wacht harde strijd voor zelfstandig bestaan Achtergrond Europese luchtvaart moet zijn la-achten bundelen Honger dreigt voor Afghaanse vluchtelingen bij terugkeer Leiderdorper Eenshuistra directeur hervormde raden PAGINA 2 VRIJDAG 17 JUNI 1988 AMSTELVEEN - Bijna dagelijks is de luchtvaart in het nieuws. De KLM koopt NetherLines en neemt een belang in Transavia. Sabena, de KLM en Swissair onderzoeken verregaande samenwerking. Schiphol breekt alle records en investeert miljarden in uitbreidingen. Luchtvaartmaat schappijen bestellen in een keer vijftig of meer nieuwe vliegtuigen. Kortom, de luchtvaart maakt wereldwijd een explosieve groei door. De medaille heeft echter een keerzijde. Vliegen blijft on danks alles relatief duur in Europa en door de plotselinge groei dreigen de luchtwegen dicht te slibben. Verkeerslei ders kunnen het werk niet aan. Het aantal vertragingen en bijna-botsingen neemt toe. En het is nog niet eens 1993, het jaar dat een nieuw tijdperk voor de Europese luchtvaart moet inluiden - een tijdperk van volledige concurrentie. door Bill Meyer Het vrije verkeer van personen, goederen, diensten en kapitaal tus sen EG-lidstaten moet in 1993 wer kelijkheid zijn. Dan komt er een einde aan luchtvaartverdragen, waarin twee landen min of meer de routes verdelen en onderling de ta rieven afspreken. Andere lucht vaartmaatschappijen dienen dan vrij toegang tot de markt te krijgen. De luchtvaartmaatschappijen zul len meer dan voorheen om de gun sten van de passagier moeten strij den. Dat zal leiden tot meer en goedkopere luchtverbindingen. Maar zover is het nog niet. Euro pa zal vermoedelijk niet in een keer het huidige systeem overboord gooien, zoals dat gebeurde in de Verenigde Staten onder Jimmy Carter. De gevolgen waren onvoor stelbaar. Nieuwe maatschappijen schoten als paddestoelen uit de grond en verdwenen weer even snel. Van de 234 luchtvaartmaat schappijen in 1978 waren er in 1986 nog maar 78 over, waarvan acht reuzen ('mega-cariers') zorgen voor tachtig procent van het vervoer. Het vliegen werd weliswaar goed koper, maar de service aan boord en op de grond nam af en door de drukte werden vertragingen meer regel dan uitzondering. Europa wil lering trekken uit de Amerikaanse ervaringen. De natio nale luchtvaartmaatschappijen willen wel - geleidelijk - worden verlost van regels dien verdere groei en concurrentie in de weg staan, maar nieuwkomers moeten nog even buiten de (Europese) deur worden gehouden. Voorlichter Nico Harmse van de KLM benadrukt dat de kim een groot voorstander is van liberalise ring van de luchtvaart. "Dat zijn we al zolang als we bestaan. De keuze met welke luchtvaartmaatschappij je vliegt, moet je overlaten aan de klant en niet aan de overheid. "Maar worden nieuwkomers toe gelaten dan moet dat wel onder ge lijke kansen gebeuren. Het moet niet zo zijn dat een andere lucht vaartmaatschappij elders lan dingsrechten krijgt en de KLM ze kwijt raakt". Hij wijst er op dat de KLM ook niet kan profiteren van de liberali sering in de Verenigde Staten. "De regulering in Amerika geldt alleen voor de Amerikanen. Het gaat de KLM in de toekomst niet zozeer om het lijntje Amsterdam-Antwer- pen. maar om het wereldomvat tend netwerk dat we ondanks onze relatief kleine achterland aardig hebben weten uit te bouwen". De KLM heeft voor een middel grote luchtvaartmaatschappij een relatief sterke positie op de Noord- atlantische route. Met een markt aandeel van 7,6 procent neemt de Nederlandse maatschappij een vijfde plaats in achter TWA, Pan Am, Lufthansa en British Airways. Ook op lijnen naar het Verre Oos ten is de KLM sterk (6 procent) ver tegenwoordigd. Binnen Europa is de KLM met 2,9 procent van het vervoer echter een kleintje. Het Spaanse Iberia neemt met 14,4 procent het groot ste deel van het vervoer voor haar rekening, op de voet gevolgd door Air France en British Airways. De KLM maakt zich dan ook vooral zorgen over de groeiende concur rentie van jonge maatschappijen uit het Verre Oosten (Singapore Airlines. Cathay Pacific) en van de grote Amerikaanse maatschappij en die meer en meer hun vleugels richting Europa uitslaan. Beschikten tot voor kort alleen TWA en Pan Am over een wereld wijd netwerk, de zes andere grote Amerikanen beginnen daar nu pas mee.- Zo opende onlangs North west Airlines een lijndienst tussen Amsterdam en Boston. Maar, ge steund door een sterke positie thuis in de VS (waar de Europea nen maar een over beperkt aantal landingsrechten kunnen beschik ken waar ze onderling om moeten vechten) kan het kan snel gaan. De Europese maatschappijen hebben het voordeel dat ze al gerui me tijd over solide wereldwijde netwerken beschikken. Maar wil de KLM zich met de Amerikanen en de (goedkope) maatschappijen uit het Verre Oosten op gelijke voet meten, dan moet ze of zelf groeien of met andere Europese en Ameri kaanse maatschappijen de krach ten bundelen. Dat is de enige ma nier om de relatief hoge kosten te drukken. Inmiddels zijn in Nederland de eerste schreden op het pad van sa menwerking en groei gezet. Naast het aloude belang in Martinair be schikt de KLM sinds kort over de aandelen van de regionale maat schappij NetherLines. Ook 40 pro cent van Transavia is inmiddels in handen van de KLM, die ook vin gers in de pap heeft bij Air UK, een belangrijke leverancier van Britse passagiers voor intercontinentale vluchten, en wegvervoerder Frans Maas. Harmse: "Netwerken en om vang, zowel op de grond als in de lucht, daar gaat het in de toekomst om. Daarom moeten we in een land als Nederland, met een zeer be perkte thuismarkt, versnippering voorkomen. Beschuldigingen dat de KLM monopolist is en de dienst uitmaakt wil ik met klem tegen spreken. Wij moeten tegen zeven tig andere maatschappijen opbok sen en dat lijken mij er ruim vol doende". Op Europese schaal moet er iets soortgelijks gebeuren. President directeur Carlzon van het Scan dinavische SAS ziet in een gedere guleerd Europa slechts plaats vooi drie tot vijf grote luchtvaartmaat schappijen. British Airways, Luft hansa. Air France, die een grote thuismarkt hebben, en misschier nog de KLM en Swissair. Harmse wil niet zo ver gaan in zijn toekomstvoorspelling. "De KLM oriënteert zich momenteel op alle mogelijke vormen van samen werking op alle mogelijke niveaus. We praten bij wijze van spreken met iedereen. We sluiten niets uit, ook geen fusie, maar die is niet voor de hand liggend. Zoals we het nu kunnen bekijken zal het eerder naar samenwerking neigen". Namen wil hij niet noemen, al Harmse verwacht nog dit jaar me dedelingen te kunnen doen over beperkte vormen van samenwer king met andere maatschappijen. De uitspraken van Sabena-direc- teur Van Rafelghem over een op handen zijnde samenvoeging van de luchtvaartactiviteiten van Sabe na, KLM, SAS, en Swissair laat Harmse vooralsnog voor rekening van dé Belg. President-directeur De Soet heeft de strategie van de KLM in een interview in het personeels blad 'De Wolkenridder' al eens uit de doeken gedaan: de KLM zal via samenwerking en overnames com pensatie moeten zoeken voor haar zwakke punten, zoals de kleine thuismarkt, de relatief hoge ar beidskosten en de lage opbreng sten op intercontinentale routes. "De uitdaging is de relatieve posi tie in de wereldluchtvaart te be houden, het hoofd bieden aan op dringende mega-carriers en de krachten te bundelen", aldus De Soet. Schiphol Het is daarbij volgens Harmse wel zaak dat Schiphol zijn aantrek kingskracht behoudt. De KLM hoopt- wat dat betreft op een over heid die enerzijds de lasten voor de luchthaven (en het vliegverkeer) zo laag mogelijk en anderzijds wel geld uittrekt voor het verbeteren van aan- en afvoerwegen en voor investeringen in moderne appara tuur voor de verkeersleiders. "De speerpuntfunctie van Schiphol help je om zeep als de luchthaven onbereikbaar dreigt te worden", zo meent Harmse. Maar hoeveel Nederland ook in vesteert in Schiphol, als het nog drukker wordt zullen de' 'filepro blemen' toenemen, zeker in de lucht. Of de passagiers ber eter worden is nog maar de vraag, te meer daar het gevaar bestaat dat straks - naar Amerikaans voor beeld - enkele zeer grote maat schappijen de dienst gaan uitma ken. Voor de KLM telt maar één ding: erbij te zijn. Want het is of zelf verslinden of verslonden worden DEN HAAG (GPD/ANP) - Een snelle en massale terugkeer van de 5,5 miljoen Afghaanse vluchtelin gen uit Pakistan en Iran zal over- mijdelijk tot hongersnood leiden. De landbouwvoorzieningen zijn dermate verwoest dat het zes tot acht jaar zal duren voordat de veestapel zich heeft hersteld en de agrarische produktie toereikend is om alle Afghanen te voorzien van voedsel. Dat zegt de gevluchte Afghaanse landbouwdeskundige Azam Gul. In samenwerking met het Zweedse Comité voor Afghanistan maakte de voormalig hoogleraar platte landseconomie een uitgebreide analyse van de huidige agrarische produktie in Afghanistan. Uit het onderzoek blijkt dat de voedsel- produktie is teruggevallen tot 45 a 50 procent van het niveau van voor de Russische invasie in december 1979. Volgens Gul ligt dertig procent van de landbouwgrond braak en is de opbrengst van de nog wél be werkte akkers drastisch teruggelo pen. Vrijwel alle irrigatiesystemen zijn vernield, de zaaizaden zijn van erbarmelijk slechte kwaliteit, er is gebrek aan kunstmest, boomgaar den zijn platgebrand en de veesta pel is tot de helft gereduceerd. Vooral dat laatste is een groot pro bleem omdat (trek)dieren in de tra ditionele landbouw onmisbaar zijn en het herstel van de veestapel een tijdrovende zaak is. Verwoesting Met zijn onderzoek zegt Gul "de nog grotendeels onbekende oorlog tegen de landbouw in Afghanis tan" bloot te willen leggen. Uit de systematische wijze waarop de ver woesting van de landbouwvoorzie ningen heeft plaatsgevonden, blijkt volgens hem zonneklaar dat met een vooropgezet doel is gehan deld om de landbouw te vernieti gen. Oogsten en boomgaarden wer den in brand gestoken, waterpom pen vernield en veestapels afge maakt met machinegeweren. In to taal zijn 1.300 plattelandsgemeen schappen onderzocht, verspreid over de door de islamitische vrij heidsstrijders gecontroleerde ge bieden, dat is circa 80 procent van het grondgebied. Het tijdschema dat de Verenigde Naties hebben ontwikkeld voor de terugkeer van de vluchtelingen noemen de onderzoekers nogal aan de optimistische kant. De VN hoopt de repatriëring van de vluch telingen over een periode van 18 maanden tot 3 jaar te spreiden. Dat tijdschema treedt overigens pas in werking als men zekerheid heeft over de veiligheid van de burgerbe volking in Afghanistan. Van de vijf miljoen ontheemden verblijven er drie miljoen in Pakis tan en ongeveer twee miljoen in Iran. Volgens de experts zal er ech- voedselschaarste Tom Morrisson, naaste mede werker van Gul: "De VN moet kost wat kost proberen de terugkeer ge controleerd en gefaseerd te doen plaatsvinden. Een massale en plot selinge volksverhuizing staat ga rant voor een ramp. Een ramp waarbij voedseldistributie geen soelaas kan bieden omdat grote de len van Afghanistan moeilijk toe- gangelijk zijn. Maar Afghanen la ten zich moeilijk overtuigen. En het merendeel wil naar huis zodra het vrede is". Noodhulp De deskündigen schatten dat het zeker acht jaar zal duren, vooraleer de Afghaanse landbouw opnieuw het peil zal hebben bereikt waarop alle inwoners van voldoende voed sel kunnen worden voorzien. Noodhulp, in de vorm van groot scheepse transporten zoals die in landen van Afrika plaatsvinden, biedt volgens hen voor Afghanis tan geen soelaas. Het woeste en op veel plaatsen moeilijk toegankelijke landschap maakt noodhulp in Afghanistan slechts 'mondjesmaat' mogelijk, zo menen Gul en Morisson. Zij wijzen erop dat de VN, en in het kielzog daarvan landen die politiek zijn be trokken met de kwestie-Afghanis- tan zoals Pakistan, Iran, de Sov jetunie en de Verenigde Staten, geen oplossing van het vraagstuk moeten 'forceren'. Het onderzoek naar de toestand van de landbouw in Afghanistan is financieel gesteund door onder meer de Nederlandse ontwikke lingsorganisatie NOVIB en de Am sterdamse stichting voor medische en humanitaire.hulp aan Afghanis tan. Het 'veldwerk' voor het uitvoe rige overzicht is verricht door 68 Afghaanse vrijwilligers, die in Af ghanistan meer dan 10.000 boeren hebben ondervraagd. Met Af ghaanse vluchtelingen in Pakistan zijn zo'n 5.000 vraaggesprekken ge houden. Gul en Morisson zeggen niet te kunnen bewijzen dat de vernieti ging van het Afghaanse platteland het kernpunt vormde van de Sov- jetrussisehe militaire strategie. Het onderzoek toont volgens hen even wel aan dat in bijna alle Afghaanse provincies hetzelfde systematische patroon terugkeert van verwoes ting van irrigatie-werken, akkers en veestapels. Het onderzoek laat zien dat 30 procent van de landbouwgrond in Afghanistan momenteel niet be werkt kan worden. Het aantal run deren is met meer dan de helft afge nomen, het aantal schapen met 65 procent en het aantal paarden met bijna 40 procent. Trek-ossen, van vitaal belang voor het ploegen van de akkers, zijn op enkele duizen den na geheel verdwenen. "Zelfs met grote bedragen contant geld", zo meent Tom Morisson, "kun je op korte termijn nergens aan de beno digde 300.000 ossen komen." Volgens de onderzoekers vormt de vernietigde agrarische infra structuur de dramatische kern van de Afghaanse ellende, meer nog dan de ongeveer één miljoen slachtoffers die de oorlog heeft ge ëist. Het overgrote deel van de Af ghanen, ook de vluchtelingen in het buitenland en de in eigen land ontheemden, is landbouwer of vee teler. "Op dit moment kan het land een bevolkingsomvang als vóór 1979 eenvoudig niet aan", aldus de Afghaan Gul. Overigens menen de deskundi gen dat op dit moment onder vluchtelingen weinig animo tot te rugkeer bestaat. "Zij wachten met spanning op gunstige berichten, maar veelal laden zij hun ezels even vaak weer af als zij de dieren hoop vol gepakt hebben." De oorlog is nog niet voorbij, aldus Gul en Mo risson. Ook dat feit, zo menen zij, pleit tegen massale repatriëring. Afghaanse vluchtelingen De hervormde synode deze dagen in Doorn bijeen be noemde gisteren drs. P. D. Eens huistra, wonend in Leiderdorp, tot directeur van de raden voor de predikantstraktementen, de predikantspensioenen en de ker kelijke medewerkers. Hij is de opvolger van mr. J. Woutersen en Th. van Vliet, respectievelijk directeur en adjunct-directeur. Van Vliet was ook directeur be leggingen en administratie. Bei den treden na de zomer ver vroegd uit. Eenshuistra (40) is van 1967 af in dienst van de Hervormde Kerk, laatstelijk als personeels consulent. De synode koos ds. L. Ko- revaar uit Bussum tot voorzitter van het college van visitatoren- generaal (opzicht). Hij volgt ds. W. E. Steenbeek op, die wegens drukke werkzaamheden deze functie wilde neerleggen. Ko- revaar (42) was drie jaar leraar in Spijkenisse en verleende bij stand in het pastoraat in Oude water. Daarna was hij predikant achtereenvolgens in Tienhoven (Utrecht) en Middelburg. Sinds 1985 in Bussum. Bjj een discussie over de rechtspositie van deeltijd predi kanten maakte de theologe R. Bons-Storm de synode duidelijk, dat de deeltijdpredikant een 'blijvertje' is. "Hij is niet meer weg te denken. Het arbeidsethos is veranderd. Jongeren willen niet meer al hun tijd besteden aan geld verdienen. Bovendien ziet het ernaar uit, dat er te veel predikanten komen". Mevrouw Bons namens de raad voor kerk en theologie advi seur voor de synode legde uit, dat de rechtspositie van deeltijd predikanten slechter is dan die van predikanten met een volledi ge baan. Die hebben een aanstel ling voor onbepaalde tijd, terwijl deeltijdpredikanten voor vijf jaar worden aangesteld, met mo gelijkheid van verlenging. Ver der is het onmogelijk dat twee predikanten samen een predi kantsplaats vervullen en zijn er geen goede financiële regelingen als een deeltijdaanstelling af loopt. Een tijdelijke commissie heeft dan ook voorgesteld, hun rechtspositie in de kerkorde ge lijk te trekken. >r kerkorde- lijke aangelegenheden voelde weinig voor een 'duo-baan'. "Het ambt van predikant vraagt de in zet en betrokkenheid van de hele persoon". Maar dat was tegen het zere been van veel synodeleden. Alsof deeltijdpredikanten zich niet volledig inzetten. De synode moet zich in november over eventuele wijziging van de kerkorde uitspreken. Staatssubsidie Terwijl gisteren op het Bin nenhof duizenden studenten de monstreerden tegen het beleid van minister Deetman, sleepte deze bewindsman er in de verga derzaal zijn voorstel door om een wettelijke basis te geven aan de rijksbijdragen voor opleidingen van kerkelijke ambtsdragers. De oude regeling van 1876 voldeed niet meer. De minister kwam uiteindelijk met het voorstel om zowel diver se protestantse hogescholen die los staan van een universitaire opleiding, als de drie rk theologi sche hogescholen voor weten schappelijk onderwijs bij de wet subsidie toe te kennen. Boven dien wordt de Stichting Hu manistisch Instituut voor Weten schappelijk Onderwijs en Onder zoek in beginsel erkend als sub- sidiegerechtigde, mits het met een eigen opleidingsinstituut komt op universitair niveau. Deetman kreeg ook steun voor zijn visie dat, als in de toekomst andere, niet-christelijke gods dienstige stromingen een eigen opleiding voor ambtsdragers wensen, daarvoor eveneens rijkssubsidie moet komen. Dat wordt dan wel in een aparte wet geregeld. Kamerlid Schutte van het GPV toonde zich tegenstander van staatssubsidie voor opleidin gen tot een godsdienstig ambt. Dat komt overeen met de hou ding van de theologische hoge school van de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt in Kampen, die subsidie weigert. De theolo gische hogeschool van de Gere formeerde Kerken, eveneens in Kampen, neemt de subsidie wel aan. Die van de Christelijke Ge reformeerde Kerken in Apel doorn wil ten hoogste 48 procent van de subsidie aannemen, op dat het personeel niet de status van (semi)ambtenaar krijgt. Van de SGP kwam het ernstige be zwaar dat christelijke en hu manistische opleidingen worden gelijk getrokken. Leerling van de RPF was tegen. De minister komt nog met een voorstel over de manier waarop de subsidies over de verschillen de opleidingen worden verdeeld. (In de wet bleek nog een foutje te zijn geslopen. Er stond 'techno logische' hogeschool van de Christelijke Gereformeerde Ker ken. Of de kamerleden daar maar 'theologische' hogeschool voor wilden lezen, vroeg minister Deetman deemoedig). Hervormde Kerk: beroepen te Emmen J. A. H. Timmers Achlum-Hitzum Fr. (herv.-ge- ref.), te Harderwijk H. J. Lam Nieuwe Pekela. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Schermerhorn voor deelwerk kandidaat me vrouw A. G. Oosterhof Amster dam. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Leerdam D. Slagboom Katwijk aan Zee. Gereformeerde Gemeenten: beroepbaar C. A. van Dieren, Waddinxveen, en W. Harinck, Dordrecht. (De eerste kreeg in middels zes beroepen). 'Messiaarttjes'. "In de mor gendienst zullen twee messiaan tjes worden gedoopt, Wilhelmina Johanna, dochter van Cees Jan en Rita Besemer, en Tinka, doch ter van Wim en Greetje Griffioen. Wij hopen op een feestelijke dienst". Zo kondigt de gerefor meerde predikant N. de Reus van Ter Aar in de Rijnlandse Kerkbode van vandaag een doopdienst aan komende zon dagmorgen. De synode van de Gerefor meerde Gemeenten in Neder land vindt echtscheiden en onge huwd samenwonen 'ernstige zonden tegen het zevende ge bod'. Ze-erkent slechts één grond voor echtscheiding, namelijk als de ander overspel heeft ge pleegd. De regio West van dit streng- orthodoxe kerkgenootschap had de synode die in Barneveld bijeen is een duidelijke uit spraak gevraagd, gezien de 'doorwerking van dit kwaad in onze gemeenten'. De uitspraak moet dienen tot waarschuwing en beteugeling. De synode stelde vast, dat in de tegenwoordige huwelijkswet geving 'Gods Woord' geheel is losgelaten. De burgerlijke over heid heeft drempels weggeno men en de echtscheidingsproce dure vereenvoudigd. "Dat doet het aantal echtscheidingen be droevend toenemen. Daarmee worden ook de kerkeraden ge confronteerd". Een commissie uit de synode van de Gereformeerde Gemeen ten in Nederland gaat nu een ge dragslijn opstellen voor kerkera den bij huri uitoefening van de 'kerkelijke tucht' in dit soort za ken. Die lijn moet ook worden gevolgd als personen "die zich aan deze zonden schuldig heb ben gemaakt", lid van dit kerkge nootschap willen worden. Toenadering. In Utrecht was er gisteravond een derde en voor lopig laatste gesprek tussen afge vaardigden van de 'Acht Mei-be weging' (kritische rooms-katho- lieken) en de bisschoppen. Vol gens voorzitter mevrouw Wies Stael-Merkx van 'Acht Mei' is er sprake van 'enige toenadering'. Lefebvre. De paus deed gis teren nogmaals een dringend be roep op de geschorste conserva tieve aartsbisschop Lefebvre om het niet tot een breuk te laten ko men. Die breuk ontstaat als Lefe bvre op 30 juni toch eigen bis schoppen zou wijden. De voorzitters van de bis schoppenconferenties in de Duitse Bondsrepubliek, Frank rijk en Zwitserland kwamen ook met een oproep. "Het hele volk Gods moet bidden om te voorko men dat Lefebvre de kerkelijke gemeenschap niet meer te her stellen schade toebrengt", schrij ven zij in een gemeenschappelij ke verklaring. Rome en Kremlin. Paus Jo hannes Paulus II heeft partij-lei der Gorbatsjov van de Sovjetu nie gevraagd, een of andere vorm "van 'periodiek contact' tussen de 'Heilige Stoel' en het Kremlin te willen overwegen. Een Vaticaan se diplomaat onthulde dat giste- HHand De gedeeltelijkeovername moet de KLM sterker maken i grenzen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2