Nationale Bioscoopdag succesvol Lock zorgt voor loflied op dans Bioscopen in regio trekken volle zalen De Appel begint met Hamlet Sovjetpiauist blijft in westen KIJKUIT Exposities Concerten Leiden Den Haag Amsterdam Rotterdam VRIJDAG 17 JUNI 1988 PAGINA 21 AMSTERDAM (GPD) - De Nationale Bioscoopdag is gisteren uitgegroeid tot een ongekend succes. Naar schatting 250.000 mensen hebben voor een rijksdaalder een film bekeken. In to taal deden 435 theaters mee aan de actie, die was georgani seerd door de Nederlandse Bioscoopbond om het publiek weer warm te krijgen voor het bioscoopbezoek. De Leidse bioscopen Luxor en Lido kregen voor de donderdag avond een ongekend aantal bezoe kers te verwerken. Volle zalen met veel jeugdig publiek. Ook in Kat wijk en Voorschoten was het een drukte van jewelste. Mevrouw Nieuwenhuizen van de bioscoop Greenway in Voorschoten laat we ten dat er goed gebruik van is ge maakt. "Hele families stonden hier voor de deur. Dat was voor mij een openbaring. Bioscopen zijn te duur. We worden maar opgejaagd met de prijzen. Ik beken u eerlijk, ik draai liever voor de helft van de prijs met een volle zaal dan met een lege zaal". Katwijk had zowel met oudere als jongere kijkers te maken. "Een zeer gemengd publiek. Dat komt omdat we voor deze speciale dag een oude film (One flew over the cuckoo's nest) van stal hadden ge haald. Dat hebben we bewust ge daan", aldus de Katwijkse exploi tant. De andere bioscopen draai den het normale programma. Volgens een woordvoerder van de Cannongroep beheerder van bioscopen in Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Groningen wa ren alle avondvoorstelingen uitver kocht. „Er moesten zelfs extra voorstellingen worden ingelast om aan de enorme vraag tegemoet te komen. Vooral 'The Unbearable Lightness of Being' was in trek. Opvallend was dat vooral het jeug dige publiek gebruik maakte van de geboden mogelijkheden. Wat ons betreft doen we het volgend jaar weer". DEN HAAG (ANP) Toneelgroep De Appel wijdt het uitgebreide en vernieuwde theater in Schevenin- gen in september in met 'Hamlet' van Shakespeare in de regie \#n ar tistiek directeur Erik Vos. Deze acht dit werk het meest fascineren de stuk uit de toneelgeschiedenis. De voorstelling zal behalve in Scheveningen ook in de Stads schouwburg in Nijmegen en in Carr.é in Amsterdam te zien zijn. Erik Vos, die al twaalf stukken van- Shakespeare regisseerde, vindt Shakespeare het meest rijke domein dat het theater ooit heeft voortgebracht, waarbij Shake speare telkens opnieuw de werke lijkheid tot theater en theater tot werkelijkheid maakt. Tom Schenk ontwerpt de decors en kostuums voor 'Hamlet', waarin zullen spe len: Carline Brouwer, Aafke Brui ning, Sacha Bulthuis, Stef Feld, Aus Greidanus, Alexander van He- teren, Geert de Jong, Justa de Jong, Carol Linssen, René Ver- nout, Henk Votel, Willem Wagter, Loes Wouterson, musici en ande- Met deze grote produktie wordt niet het seizoen geopend. Dat is dan al gebeurd in de studio van het theater met de 'Dodendans' van de Zweedse schrijver August Strind- berg in de vertaling van Karst Woudstr^. Dit ritueel van de haat wordt geregisseerd door Agaath Witteman en gespeeld door Christi ne Ewert, Robert Prager en Eric Schneider. Met de 'Dodendans' gaat De Appel het land in. Dit is ook het geval met twee vol gende produkties die voor het ko mende seizoen vaststaan: 'Kleine Alice' van de Amerikaanse auteur Edward Albee in de regie van Lo- dewijk de Boer en 'Vijf Vrouwen' van de Japanse schrijver Yukio Mishima, waarvan Erik Vos de re gie voor zijn rekening neemt. Het stuk van Albee gaat in janua ri in première in het Appeltheater met Sacha Bulthuis, Stef Feld, Ca rol Linssen, Robert Prager en Wil lem Wagter. De vrouwen, Carline Brouwer, Aafke Bruining, Chritsti- ne Ewert, Elja Pelgrom en Trins Snijders, treden vanaf januari op in de repetitieruimte van het gezel schap de Appelloods. Kernwoor den in deze produktie zijn, aldus De Appel: dood, erotiek, schoon heid en perversie. Tot besluit van het brengt het gezelschap nog enkele kleinere produkties uit. Zeker is daarbij het soloprogramma van Ca rol Linssen met 'Onder het Melk woud' van Dylan Thomas in de her taling van Hugo Claus. Cathy Nassbaumer, Anna Seidl, B Edouard Lock. Nationaal ballet tijdens Holland Festival Voorstelling: Het Nationaal Ballet met Four Schumann Pieces (Hans van Manen- /Schumann); Prologue and Celebration van Nils Christe/Ellen Taffe Zwilich; Bread Dances van Edouard Lock/Tsjaikovski. Gezien op 16 juni in het Muziektheater, al waar nog tot en met 20 juni. Den Haag: 23 en 24 juni. AMSTERDAM - Met een reprise en twee wereldpremières van twee zeer uiteenlopende choreo grafen presenteert het Nationaal Ballet zich tijdens het Holland Festival. Nils Christe, artistiek leider van het Scapino Ballet, werkt vanuit een 'klassieke' ach tergrond terwijl de Canadese Edouard Lock naam heeft ge maakt als acrobatische punk choreograaf met zijn groep La La La Human Steps. (Deze groep is overigens volgende week te gast op het Holland Festival). Voor Lock was het in elk geval de eerste keer dat hij klassiek ge schoolde dansers inschakelde voor zijn fenomenale choreogra fie Bread Dances. Maar laat ik het eerst hebben over Nils Chris- tes Prologue and Celebration. Daar heb ik namelijk moeite mee. Nou moeite, nee, maar het is allemaal zo keurig en zo slaap verwekkend voorspelbaar. Pro logue and Celebration is een vormballet a la Van Manen met het behoud van eigen stijl: de 'ge- flexde' voeten en de gebogen ruggen. De muziek van Ellen Taaffe Zwilich is modern maar toch symfonisch en wordt door Chris te keurig in beweging en tempo vertaald. Die spanning ontbreekt dus. En in de dans zelf ontbreekt het aan structuur en opbouw zo dat je het gevoel krijgt dat het er niet toe doet wie wat, waar en wanneer doet. Hoe mooi sommi ge plaatjes ook zijn, de willekeur is sterker dan de eenheid. Snel naar Bread Dances dus. Want wat Lock maakt is wel een eenheid. Bread Dances doet den ken aan William Forsythes ironie en zijn parodie op het klassieke ballet, maar waar Forsythe het meer in het totaaltheater zoekt, zoekt Lock het dichter bij huis: de dans en de danser zelf. Ook hij ontneemt het klassieke bewe gingsidioom van zijn vanzelf sprekendheid door de mechnis- mes van de dans bloot te leggen. Lock laat bijvoorbeeld zien wat we anders als een misser zouden zien: een danser die net te laat een danseres ondersteunt zodat ze haar balans of oriëntatie volle dig verliest. Dansen is geen hartstocht maar een broodwin ning, een taak alsof het om een kantoorbaan gaat. Zo tonen de heren steeds hun onvrede met de glansrollen van de dames. Zij la ten duidelijk merken dat ze ba len van hun ondergeschikte posi tie. Verveeld en nonchalant ver vullen ze hun avondlijke plicht. Dat geeft aanleiding tot zeer grappige situaties, net als bij de dames die in een moordend tem po hun bewegingen en poses 'er uit poepen'. En heeft u ooit een danser met een bril op gezien, of een ballerina in een tot wielren- broek verworden balletpak? Of wat dacht u van een rigoreuze onderbreking van Tsjaikovski's Vioolconcert terwijl de dansers verder 'werken'? Vast net zo ver rassend als de filmprojecties op een transparant scherm van ren dieren, stromend water, dwarre lende bladeren of een in slowmo tion bewegende danseres. Lock vervreemdt de na jaren en jaren van training opgebouw de natuurlijkheid van het dan send lichaam op een onortho doxe manier. Achter dit gemak gaan bloed, zweet en tranen schuil. Achter de chaos van Bread Dance, gaat een schijn baar onzichtbare orde schuil. Het intelligente van Locks parodie is dat hij in de knulligheid de virtu ositeit van de dansers benadrukt en in de veelheid en snelheid zeer eenvoudig en zuiver ge structureerd te werk gaat. Zodat het zelfs esthetisch wordt en het de parodie ontstijgt. Een loflied op de dans, een tien met een grif fel, Edouard Lock is een ontdek king voor het klassieke ballet. Mesdag in Schevenings Museum Kunstcollectie rijk vertoont grote gaten Duizenden schilderijen spoorloos DEN HAAG (GPD) - Duizenden kunstwerken uit 's rijks bezit zijn spoorloos verdwenen. Dat is geble ken bij de inventarisatie van de col lectie van de Rijksdienst Beelden de Kunst. Onder de zoekgeraakte schilderijen zitten werken van Jan Steen en Frans van Mieris. De Rijksdienst heeft een collectie van ruim 300.000 werken, de grootste van ons land. Het merendeel 'van de collectie is ontstaan in het kader van de Beeldende Kunstenaars Re geling (BKR). DEN HAAG (ANP) - Wie een kijkje wil nemen in het Scheveningse vis sersleven van rond de eeuwwisse ling en ook nog van de schilder kunst van de Haagse School houdt, kan voor beide zaken terecht in het T chevenings museum aan de Nep- nusstraat in de badplaats. Daar is »anaf vandaag (tot en met 13 au gustus) de tentoonstelling 'Mesdag terug in Scheveningen' te zien. Ze ventien Scheveningse schilderijen van Hendrik Willem Mesdag (1831- 1915) zijn daar gecombineerd met diverse authentieke oude voorwer pen uit de visserij. Het 36 jaar oude Schevenings museum neemt met "dit estheti sche en informatieve beeld" van de Scheveningse visserij van toen een nieuwe zaal in gebruik. Mesdag werkte vanaf 1869, nadat hij op een Duits waddeneiland van de zee was gaan houden, in de eer ste plaats in Scheveningen. Hij woonde in Den Haag, maar huurde in de badplaats een kamer om zijn inspiratiebron van zo nabij moge lijk te kunnen bestuderen. De er kenning voor Mesdag als zeeschil der kwam in 1870 in Parijs. Voor het schilderij 'Les brisants de la Mer du Nord' kreeg hij in de Parijse Salon een gouden medaille. De werken voor 'Mesdag terug in Scheveningen' zijn geleend van verschillende musea, waaronder uiteraard het Museum Mesdag en het Panorama Mesdag in Den Haag en vele particulieren. De spullen voor de tentoonstel ling stammen uit de eigen collectie van het Schevenings Museum. Er is bij voorbeeld een opengewerkt model van een bomschuit, er staat een boot met een platte bodem die werd gebruikt toen er nog op het strand moest worden afgemeerd: verder er zijn er ankers, navigatie- materiaal. baaien ondergoed en an dere kleding van zeelieden, zuid westers, foto's, dia's en informatie materiaal over de visserij in Sche veningen. T entoonstelling privécollectie GENÈVE (AP) - In het Musee d'Art et Histoire in Genève is gisteren een tentoonstelling geopend waar voor het eerst stukken uit de privé collectie van de Zwitser Heinz Berggruen te zien zijn met schilde rijen van onder anderen Picasso. Cézanne en Matisse. In 1984 zorgde Berggruen al voor grote koppen in de kranten, toen hij 90 schilderijen van Paul Klee aan het Museum of Modern Art iri New York schonk. De 106 schilderijen hebben een niet te schatten waarde. Het be langrijkste werk is het doek Les Poseuses, een studie van het schil derij La Grande Jatte, door Geor ges Seurat. Om Les Poseuses te kunnen ko pen, moest Berggruen afstand doen van twee Picasso's en eén Van Gogh. "Ik moet er niet aan denken wat die drie schilderijen te genwoordig opbrengen," zegt Berggruen. "Maar Les Poseuses is de kroon op mijn collectie en ze is het waard." Het is de vraag of de zoekgeraak te schilderijen weer teruggevon den zullen worden. Het hoofd van de afdeling collecties van de Rijks dienst Beeldende Kunst, K. De Jong, zegt "dat er vroeger te hooi en te gras schilderijen en meubel tjes uit het nationale depót zijn ge grabbeld". Daarbij gingen talloze kunstwerken verloren of werden ze door slecht beheer onherstel baar beschadigd. Sommige stuk ken zijn bij verbouwingen vermoe delijk zelfs bij het grof vuil gedaan. BONN (AFP) - De 21-jarige pianist uit de Sovjetunie, Stanislav Bunin. heeft verkozen iwhet westen te blijven nadat hij op 8 juni een recital had gegeven in Bonn. Dit is gisteren vernomen uit Amerikaanse ambassa dekringen in de Westduitse hoofdstad. Bunin geldt als een van de talentvolste pianisten van het moment. Een woordvoerder van de ambassade zei dat de man te kennen heeft gegeven "niet naar de Sovjetunie terug te keren." Of hij om politiek asiel in de Ver enigde Staten heeft gevraagd is niet bekend. uuto afpi Eén van de verworvenheden van het ondenvijs-nieuwe-stijl is dat het eind examenpakket voor het voortgezet onderwijs is uitgebreid met de vak ken muziek en tekenen. In het gebouw van de Rembrandt Scholengemeenschap (Noachstraat, Zuid-West) is zondagmiddag een ten toonstelling te zien van het werk van de eindexamenkandidaten. Tot wel ke artistieke prestaties sommige leer lingen in staat zijn blijkt uit deze ex positie, die 's-middags van éen tot vier uur voor iedereen toegankelijk is. Leiden Stedelijk Museum De Lakenhal - Ou de Singel 28-32, 'Verzameld en ge toond' over spaarpotten, t/m 26/6; te vens schilderijen en tekeningen uit eigen bezit, uit de periode 1850-1925, met o.a. Alexander Rosemeier, t/m 24/6; di. t/m za. 10-17 uur, zo. 13-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, aquarellen en arabisch schrift van Esma Yigitoglu, t/m 26/6; di. t/m za. 10-17 uur, zo. 13-17 uur. Rijksmuseum van Oudheden - Ra penburg 28, 'Nederland Onderste Bo ven', de archeologische rijkdom van ons bodemarchief, t/m 1/9; di. t/m za. 10-17 uur, zo 13-17 uur. Koninklijk Penningkabinet - Rapen burg 28, dubbelexpositie: 'Tweehon derd jaar verzamelen' en 'Schepen met geld', t/m jan 1988; di. za. 10-17 uur, zon-en feestd. 13-17 uur. Hooglandse Kerk, expositie textiele vormen van Lidy van der Spek, tot 6/7. Pieterskerk, 'Uit Bad', foto's van Job Ubbink, tot eind sept. Openbare Bibliotheek - Nieuwstraat 4. fototentoonstelling 'Arbeiders in Turkije - hun leven en strijd', een overzicht van de arbeidersbeweging in Turkije vanaf eind vorige eeuw tot heden, tot 28/6. Art Tea House - Stille Mare 4, werk van Rene Alejandro Gutierrez, tot eind juni. 't Huys Benee - Nieuwe Rijn 3, perma nente tentdonstelling van werk Leny Noyen, vr. 14-16 uur en za. en zo. van 12-16 uur. Het Achterhuis - Nieuwe Rijn 38, per manente expositie; Vijf eeuwen mode in miniatuur, di. t/m za. 10-16 uur. Galerie Stelling - Burgsteeg 14, schil derijen en tekeningen van Jan van der Ploeg, tot 29/6; wo. t/m za. 13.30-18 uur, zo. 14-17 uur. Holiday Inn - Haagse Schouwweg 10 (blauwe gang), werk van Jean-Paul Spits, t/m 31/6. Nutsspaarbanken - Doezastraat 35/37 en Oude Rijn 56, exposities van leden van de Grafiekwinkel Inkt, o.a. etsen, litho's en houtsnedes. Signaal, Studio voor vormgeving - Groenesteeg 10, ontwerpers en vorm gevers tonen diverse ontwerpen. Stichting Beeld en Grafiek - Hoog landse Kerkgracht 20A, werk van Feng, Erik-Jan Kuiper en Cees van den Oever, atelierbezoek na afspraak, tel: 146024. Sociëteit Quintus - Korte Mare 34, tentoonstelling van leden van Quin tus in de vorm van schilderij, druk, fo to. tekening of beeld. Galerie van der Vlist - Botermarkt 3. Bernie Autsema en Bart Filet, schil derijen en zeefdrukken, tot 30 juni, di. Galerie Denise Stephan - Bakker- steeg 18-20, schilderijen en beelden van Evert van Hemert, t/m 26/6; vr.za- .zo. 13.30-17.30 uur. Galerie Time is Art - Uiterstegracht 50-52, aquarellen van Bernie Autse ma, tot 24/6; wo.do.za. van 14-17.30 Art Centre Droomfabriek - Oude Sin gel 56, Peter van der Heuvel, collages, gebruik van verschillende papier soorten (al dan niet) behandeld met zwarte en witte acrylverf, t/m 6/7; Intermezzo - Haarlemmerstraat 226, maritiem schilderes Jenny Buikhui- zen (uit Katwijk) met aquarellen over onderwerpen als: schepen, zee en De Evenaar - Endegeesterstraatweg 5, Annelies de Krom met o.a. krijt- en ecoline tekeningen en schilderijen, tot eind juni; geopend op werkdagen van 13-16.30 uur. Onderzoekcentrum Sturing en Sa menleving - Maresingel 3, schilderij en en tekeningen van Jan van Eden, van 17/6 tot 16/9; geopend tijdens kan tooruren. Alphen Rhijnkade Elf - Rijnkade 11, kleuret sen van Hans Heijman, Elmar Gille en Henk Kastelijn, t/m 23/6; di t/m za 10- 17 uur, vr 10-21 uur. Hillegom Kunstgalerij Catharina - schilderijen van Mare Jonk, tot 20/6, di t/m vr 9-18 Hoofddorp Galerij Raadhuis - Nieuweweg 70, Janpeter Eilander met 'muurbro ches', t/m 24/6; ma. t/m do. 10-17 uur, vr. 10-12.30 uur, di. 18-20 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - Staatendaalder 1, schilderijen, tekeningen en sculptu ren van Angela Snel-Kroon. t/m 25/6: ma. t/m vr. 8-17 uur. woe. ook 18.30-20 Noordwijk Petit Royal - Voorstraat 76, Tiny van Galerie 'Drieluik - Voorstraat 57, aquarellen van Janice Boekholt, t/m 1/8; expositie rond het thema 'thee', van 19/6 tot 15/8; dag. 10-17.30 uur. Rijnsaterwoude Galerie De Barg - Woudsedijk 12, aquarellen van Coby Hoeneveld-Tön- jes, t/m 26/6; vr. za. zo. 14-16 uur. Rijnsburg Genootschap Oud Rijnsburg - Oude Vlietweg 6, permanente tentoonstel ling 'De andere Middeleeuwen'; the ma tentoonstelling 'Nederland in Be drijf - Handel in Rijnsburg', vr. 19-21 uur, za. 10-16 uur. Sassenheim Twee Wezen - Hoofdstraat 2, schilde rijen en aquarellen van Margreet Maas-Polanen, tot 25/6. Voorschoten Ambachts- en Baljuwhuis - Voor- Warmond Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat 36, aquarellen van Betty Giltay-Erkelens en keramiek (o.a. sieraden) van Cees van Vliet, t/m 30/6; wo.do. 14-16 uur. za. 11-16 uur. di. 19-21 uur. Emmie en Teun de Graaff - Lee met beeldhouwwerk (marmer, i arduin), t/m 30/6; woe. Wassenaar Hotel Wassenaar - Katwijkseweg 33, schilderijen en aquarellen van Karla C.J. van Tongeren, t/m 1/8. Cultureel Centrum De Warenar - Kerkstraat 75, 'De wondere wereld onder water', gefotografeerd door die renarts G.B. Voogd, t/m 30/6; ma. t/m Klassiek De organist Albert de Klerk geeft van avond in de Hooglandse kerk het eer ste concert in de zomerserie van K&0. Hij zal composities vertolken van Fre- scobaldi, Gabrieli, Casmi, Froberger, Muffat, Böhm en Bach. Aanvang 20.15 uur. Het Budapester Kamerkoor treedt za terdagavond als gast van het Leidse William Byrd Vocaal Ensemble in de Lokhorstkerk op. Het Hongaarse ge zelschap, een semi-beroepskoor on der leiding van Tibor Szabo, brengt werk ten gehore van o.a. Kodaly. Het William Byrd Ensemble zingt onder leiding van Nico van der Meel compo sities van Schein, Monteverdi, Pur- cell, Schicht en Brahms. Aanvang 20.15 uur. Eric Visser (Sweelinck Conservatori um) verzorgt zaterdagmiddag het we kelijkse orgelconcert in de Hoogland se kerk. Aanvang 13.30. Arie Plomp (Leiden) bespeelt zater dagmiddag het orgel van de Harte- brugkerk. Aanvang 15.00 uur. Ewald Kooiman speelt dinsdagavond op het orgel van de Waalse kerk. Hij zal een barokprogramma uitvoeren. Aanvang 20.15 uur. Organist Bernard Wil woensdagavond met een romantisch programma naar de Hartebrugkerk. Klaas Hoek laat donderdagavond in de Hartebrugkerk werken uit het twintigste-eeuwse orgelrepertoire ho ren. Aanvang 20.15 uur. Pop De groep Weekend at Waikiki speelt zaterdagavond in het Leids Vrijetijds centrum. Hun allernieuwste elpee heet 'Casa'. Daarvan worden verschil lende nummers ten gehore gebracht. Aanvang 23.00 uur, Breestraat 66, Lei den. Vanavond is de Haagse hard- rockformatie Emphasis te zien en te Ter afsluiting van het seizoen wordt er vanaf woensdag in het LVC een popvierdaagse gehouden. Woensdag 22 juni treedt de Leidse popdichter Rick van Boekei op samen met de band The Bob Colour. Donderdag zijn op het zoldercafé van het LVC de drie populairste band van het afgelo pen seizoen uitgenodigd. Het gaat hier om de groepen Ling Chung the ultimate Bike, Can't beat the system en Axe of Hope. Breestraat 66, Lei- Weekend of Waikiki, zaterdagavond val met medewerking van LEST, Theatergroep Imperium. Toverlei, Aquavite en Gruppo Trutto Dramati- Oude Singel/Oude Vest-festival zo 19, vanaf 12.00 uur diverse activi teiten in Leidse Schouwburg. Stede lijk Museum De Lakenhal, Micro-the ater, en Droomfabriek. Circustheater do 23, 20.15 uur; Xian Ballet met 'The soul of the terra cotta army'. Koninklijke Schouwburg vr 17,19.00 uur; Katona Jozsef Sinhaz met 'De drie zusters' van Tsjeehov. di 21, 20.15 uur; optreden Amandla Kultureel Ensemble van het Afri kaans Nationaal Congres, do 23, 19.00 uur; Teatro Comunale Gubbio met: 'La Serva Amorosa' van Carlo Goldoni. Muziektheater do 23, 20,15 uur; Nationaal Ballet met een nieuw ballet van Nils Christe en Edouard Lock, tevens 'Four Schu mann Pieces' van Hans van manen. Strijkorkest olv Roland Kieft, -werk van Hellendaal, Haydn, Mozart en Rowland. Muziektheater wo 22, do 23. 20.15 uur; HF Sydney Dance Compagny. Ennio Morricone, met muziek uit de films 'The Mission' en The Untou- chabbles'. di 21, 20.15 uur: Rotterdams Philhar- monisch Orkest olv Bruno Weil, mmv Jo Hagen (fluit) en Charlotte Spren kels (harp). Mozartcyclus. Rotterdamse Schouwburg za 18. 20.15 uur; HF De Nederlandse Opera met: 'Nixon in China', muzika le leiding Edo de Waart, mmv Neder lands Operakoor en het Nationaal Ballet. di 21, wo 22. 20.15 uur; Xian Ballet, 'The soul f the terra cotta army'.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21