TAD LEIDEN Steeds Steeds vaker spoedritten door ambulances De Jong Welzijnsgebouw Stevenshof af Museum De Lakenhal moet toegankelijker voor publiek LEIDSCH DAGBLAD Hoofd EHD Mark: 'In strijd met de wet' Schakelklas voor leerlingen die naar Leidse Meao willen Wat schot iii overleg arbeids voorwaarden Winkels niet open tijdens Lakenmarkt 'Wijde Bliek wil zelf naar Voorschoterweg s VRIJDAG 17 JUNI 1988 LEIDEN - In toenemende mate gaan spoedritten in Leiden naar Gebr. De Jong. Steeds vaker vra gen huisartsen bij de Centrale Post Ambulancevervoer naar een auto van dat bedrijf, omdat dat kenne lijk de voorkeur verdient. Dat is volgens hoofd van de EHD, B. Mark, in strijd met de Wet op het Ambulancevervoer. Wel is het uitspreken van een voorkeur door huisartsen voor een bedrijf toegestaan binnen de af spraken zoals die zijn gemaakt bij de Centrale Post Ambulancever voer (CPA). Maar volgens de wet mag het niet. Ook de provincie heeft in dat verband kritische kant tekeningen geplaatst bij de rege ling zoals die in de regio Leiden wordt gehanteerd. Mark wordt in zijn zienswijze ook gesteund door de medisch adviseur van de Cen trale Post Ambulancevervoer, de arts Van Loenen. Van Loenen heeft aan het dage lijks bestuur van de CPA een brief geschreven waarin hij wijst op strijdigheid met de wet en er aan ADVERTENTIE Toyota-rijder? Maak dan eens een proefrit in een Verberg Toyota. Da's een Toyota waar een heel vertrouwd bedrijf achterstaat. Plezierige zekerheid is dat. A.J. Verberg's Auto B.V. Zoeterwoudseweg 23, 2321 GM Leiden tel. 071-313141 Daar komt u verder mee toevoegt dat het uitspreken van voorkeur tot verwarring en irritatie kan leiden. Hij dringt aan op wijzi ging. Ook Mark zegt: "Er moet een einde komen aan deze regeling. Wij en niet de huisartsen bepalen wel ke ambulance waar naar toegaat". Het hoofd van de EHD, ook brandweercommandant, heeft be cijferd dat een aantal jaren geleden nog slechts tien spoedritten per maand door de Gebr. De Jong wer den gedaan. Dat aantal is, zo schat hij, inmiddels opgelopen tot 100: "Dat kost de EHD geld en het is bo vendien in strijd met de regels". Komende week verwacht hij dat precies bekend is hoeveel spoedrit ten er naar Gebr. De Jong gaat, dat zich in principe met besteld ver voer bezighoudt. Mark kan wel een verklaring vin den voor het feit dat huisartsen di rect naar een ambulance van De Jong vragen, als zij bij een ongeval worden ontboden. "De EHD heeft een paar jaar niet aan een goed ima ge gewerkt, hetgeen werd veroor zaakt door gebrek aan leiding. Een aantal huisartsen vraagt om die re den naar De Jong": Het hoofd van de EHD noemt zowel 'zijn' bedrijf als De- Jong goede onderneming, maar hij wijst op de wettelijke be palingen in deze kwestie. Boven dien is bij de EHD altijd bekend of er op de ambulance een gediplo meerd verpleegkundige aanwezig is. De Jong heeft die ook wel in dienst, maar niet op alle auto's, al dus Mark. Volgens directeur Bert de Jong van het gelijknamige ambulance- bedrijf valt het wel mee met de toe neming van het aantal ritten: "Er is een toename van het door de huis artsen gebelde ritten: van 1318 rit ten in 1983 naar 1500 in 1987. Maar dat is een gewone toename, mede veroorzaakt door het feit dat de EHD vorig jaar door ziekte slechts met één wagen kon rijden. Waar schijnlijk wordt door de toenemen de vergrijzing ook vaker een ambu lance gebeld. Bovendien wij steeds betere kwaliteit. We heb ben nogal wat in personeel geïn vesteerd. Er zitten geschoolde ver pleegkundigen op de wagens. Ook het aantal spoedeisende ritten steeg in die tijd enigszins". Vol gens De Jong mogen de huisartsen zélf bepalen welk ambulancebe- drijf in geval van spoedeisend ver voer wordt ingeschakeld. Dat klopt met de Leidse regeling, maar is vol gens Mark in strijd met de wet. Sinds de brief van Van Loenen aan het dagelijks bestuur van de CPA staat de regeling nu ter dis cussie. Vandaar dat deze week zes mensen aan het tellen waren hoe veel ritten de EHD en de Gebr. De Jong nou precies doen. Die gege vens wegen mee bij besluiten over een eventuele wijziging van de Leidse regeling. Mark ziet het lief ste dat het spoed vervoer altijd het eerste naar de EHD gaat, en als die volledig is bezet, pas naar De Jong gaan. De Jong plaatst kritische kantte keningen bij de dubbelfunctie van Mark: hij is zowel hoofd van de Eerste Hulp Dienst als van de Cen trale Post Ambulancevervoer, die het werk in Leiden verdeelt. Hoe wel hij niet de indruk heeft dat Mark de EHD meer lonende ritten geeft, wil hij nu de EHD voorlopig bij de brandweer blijft, toch betere afspraken maken over de verdeel- regels van het ambulancevervoer. Mark zegt dat als "De Jong zich aan de spelregels houdt, het bedrijf zich geen zorgen hoeft te maken". Bovendien heeft hij niet direct met de verdeling van ritten te maken, omdat dat in de praktijk door de centralisten gebeurt. Vervolgens wijst hij op een dubbelfunctie van De Jong, die niet alleen onderne mer is, maar ook bestuurslid van de Centrale Post Ambulancever voer en dus mede kan besluiten over regeling bij die dienst. LEIDEN - De Noorderwiek begint in samenwerking met de Leidse School voor Meao een schakelklas voor leerlingen met een mavo-di ploma, die nog niet kunnen wor den toegelaten tot de meao. De een jarige opleiding moet die leerlin gen een kans bieden later alsnog de meao-opleiding te volgen. De schakelopleiding wordt afge- y- --■ ii- Het nieuwe welzijnsgebouw in de Stevenshof dat pas in oktober officieel zal worden geopend. (foto Jan Hoiv sloten met een officieel centraal examen dat onder toezicht staat van het ministerie van onderwijs. Het vakkenpakket zal hoofdzake lijk bestaan uit Nederlands, En gels, Duits, administratie/econo mie en esthetische vorming. De vakken worden zowel door docen ten van de Noorderwiek als van de Meao gegeven worden. LEIDEN - De bouw van het wel zijnsgebouw in de Stevenshof is voltooid. Het filiaal van de biblio theek Leiden, het kinderdagver blijf Lotte en het buurt- en club huis Stevenshonk hebben de sleu tels gisteren gekregen en kunnen gaan inrichten. Wethouder Tesse- laar neemt, namens het college van B en W, op 30 juni het gebouw in 'ontvangst'. Pas in oktober zal het pand officieel worden geopend. Het aannemingsbedrijf Veen- man en Vink en architectenbureau Ganev hebben er een jaar lang aan gewerkt: een modern gebouw met veel glas en groene kozijnen. Het gebouw heeft drie aparte ingangen voor de drie instellingen. De bin nenkant oogt zeer ruim door de grote hoeveelheid ramen. De bi bliotheek heeft op de begane grond één grote zaal en op de bovenver dieping een kleinere voor de jeugd afdeling. Het buurt- en clubhuis heeft meer kleine kamers waar cur sussen gegeven kunnen worden en één grote zaal voor stijldansen en bingo. En het kinderdagverblijf heeft twee ruimtes. Twee jaar geleden ontstond het plan om in de Stevenshof een wel zijnsgebouw neer te zetten. Pro bleem was om het nodige kapitaal bijeen te krijgen. Door subsidies van het rijk heeft de gemeente de noodzakelijke vier miljoen gulden bij elkaar kunnen brengen. De kosten van exploitatie van het kinderdagverblijf vormen vooralsnog het grootste probleem. Het Rijk kondigde vorig jaar aan geen geld beschikbaar te stellen voor kinderopvang in Leiden, om dat 'de norm reeds was bereikt'. De gemeente sprong toen te hulp door geld beschikbaar te stellen. Dit is echter niet voldoende om met de beoogde drie groepen van start te gaan. Daarom zal het kinderdag verblijf in oktober met één groep beginnen. Wethouder Van Dongen (onderwijs en emancipatie) zei vo rig jaar, bij het slaan van de eerste paal van het gebouw, dat de kin deropvang pas in 1990 gerealiseerd kan zijn. LEIDEN - Er lijkt wat schot te zijn gekomen in het overleg tussen werkgevers en bonden over de ar beidsvoorwaarden van het perso neel na de fusie van een aantal re gionale nutsbedrijven. Groepsbe stuurder B. van Egmond van dc AbvaKabo meent dat de bonder niet meer zo pessimistisch zijr over de goede afloop van de kwes tie. "Toch zijn er nog enkele be langrijke punten nog steeds nie opgelost", aldus Van Egmond. De bonden willen dat de werkge vers van het toekomstige nutsbe drijf alle EBR-regelingen overne men en hierover bovendien een be slissing nemen voordat de fusi€ een feit is. Wat het eerste punt be treft lijken de bonden hun zin niet te krijgen. De werkgevers hebben echter enkele andere voorstellen gedaan die volgens Van Egmond niet ongunstig zijn voor de werkne mers. Over enkele belangrijke re gelingen zijn de partijen nog niet tot elkaar gekomen. Volgende week volgt een nieuw gesprek tussen bonden en werkge vers. Dan moeten de laatste hob bels worden weggewerkt, want op 21 juni moet het personeel zich over de fusie uitspreken. "Als voor de belangrijke punten dan nog steeds geen oplossing is gevonden of we de zaken niet goed op papier hebben staan, sluit ik niet uit dat we ons oordeel over de fusie niet geven". LEIDEN - Stedelijk i Lakenhal moet toegankelijker worden voor het publiek. De ge meentelijke commissie voor de La kenhal praat donderdag over een aantal maatregelen, waardoor het publiek zijn weg naar en door het museum gemakkelijker moet kun nen vinden. Niet alleen is het museum, aldus de commissie, letterlijk moeilijk toegankelijk voor het publiek, ook de bewegwijzering binnen is onder de maat. in overleg met vormgever Donald Janssen is een aantal voor zieningen bedacht om op een es thetisch verantwoorde manier de plaats van het museum en de in gangspartij te accentueren. Ook de opvang van bezoekers in de Oude Hal zal ter hand worden genomen. Onder meer komt er, als het aan de commissie ligt, een door vrijwilli gers te bemannen winkeltje. Redactie: Simone van Driel en Meindert van der Kaaij. .telefoon 161422. Opnamen De kinderen van de hoogste klas - de achtste klas genoemd tegen woordig - van de Ireneschool aan de Stadhouderslaan beleefden gisteren een leuke, maar zeer vermoeiende dag. Zij moesten fi gureren tijdens de opnamen van een jeugdprogramma van de IKON. Dat gaat over een jongen, die op een vreemdsoortige brom mer door het land trekt en zo op onrecht strandt. Een jonge uit voering van Don Quichotte dus. Het programma wordt in okto ber uitgezonden. Hoofd van de Ireneschool, A.C. Labordus, was zeer tevre den over het gedrag van zijn klas. "Het is een unieke gelegenheid", zo meent hij. "De televisie is zo belangrijk geworden in het dage lijks leven, dat we er dagelijks mee hebben te maken. Nu krij gen de kinderen de kans om vari dichtbij te zien hoe alles" in zijn werk gaat. Ik vind dat het een ex tra dimensie aan het onderwijs geeft". De opnamen duurden van 's morgens vroeg tot de eind van de middag. Tientallen keren wor den de handelingen herhaald, maar de kinderen schikken zich. "Het is voortdurend opletten ge blazen en dat is vermoeiend. Het is frappant dat ze toch niet gaan klieren. Het mogen dan wel heel aardige kinderen zijn, maar het blijft natuurlijk jong volk", zegt Labordus. Volgens Labordus, die al 19 jaar onafgebroken aan de Ire neschool is verbonden, vond re gisseur Jan Keja dé omgeving een goede locatie voor zijn film. "Bovendien was de inrichting van het gebouw precies zoals hij dat van tevoren voor ogen had". De kinderen, van wie Labordus eind deze maand afscheid moet nemen omdat zij hun basis school hebben afgemaakt, zijn de hele dag vorstelijk onthaald. "Ze kregen alles: maaltijden, fruit en drinken. Mijn compli menten hoor", zegt het tevreden schoolhoofd. Glibberpaal Er is een grote kans dat zaterdag middag 16 juli in de Witte Singel de strijd wordt aangebonden om de Eerste Leidse Glibberpaal. Ruud Kenter van eetcafé de Gro te Beer wil die wedstrijd houden tijdens de Lakenfeesten. Van 14 tot en met 17 juli staat op het Ar senaalplein een tent waar ver schillende dingen te doen zijn. Hoofdmoot is muziek. Een gein tje moet de Leidse Glibberpaal worden. Tussen twee dekschuiten komt een met groene zeep inge smeerde paal te staan. In het midden van de paal hangt aan een touw een jute zak. De twee deelnemers moeten proberen als eerste de zak te pakken te krij gen, waarmee ze vervolgens hun tegenstander van de paal kunnen kegelen. Er zijn volgens organi sator Kenter drie leuke prijzen-te winnen. Wat is nu mooier dan bekende mensen in de plomp te zien mie teren. De wedstrijd om de Eerste Leidse Glibberpaal biedt daar voor een uitstekende mogelijk heid. Kenter heeft het plan om Hoofdrolspeler Niels Meijenfeldt uit Amsterdam spreekt de kinderen van de Ireneschool toe. Rechts geeft regisseur Jan Keja aanwijzingen. (foto wim Dijkman) Leidse horeca-exploitanten met elkaar de strijd te laten aanbin den. Steeds: Dat zijn toch geen ech te bekende Leidenaren? "Tsja, het is maar hoe je dat be kijkt. Je moet natuurlijk niet ver geten dat mensen het niet echt leuk vinden om op een glibberi ge paal te schuifelen en de Singel ingeknikkerd te worden. Ik weet niet of bijvoorbeeld wethouders veel zin hebben om in de modder te belanden. Ze durven het mis schien ook niet en zijn ze bang om af te gaan. Maar als er kandi daten zijn die zich willen aanmel den, kan dat natuurlijk (tel. 121719). De Leidse Glibberpaal is on derdeel van een heel festival dat aan de Arsenaalplein wordt ge houden onder de naam: No Blan ket No Sheet Party. Een wat vreemde naam. "Ja, daar is wat uitleg bij no dig. Aanvankelijk wilde ik het Rembrandtfestival noemen, maar omdat Rembrandtbier de Lakenfeesten sponsort is die naam afgewezen. Daarom ben ik op de Engelse vertaling van Geen Deken Geen Lakenfeest uitgeko men. Met drie oktober organi seer ik ook het No Umbrella Par ty. Die namen sluiten aardig bij elkaar aan. Maar het is toch een beetje om de Lakenfeesten een hak te zetten", zegt Kenter op mysterieuze toon. Steeds: Is er wat aan de knik ker? Kenter wordt onmiddellijk voorzichtig. "Luister eens, ik wil geen ruzie met de VW. Laat ik zeggen dat'ik hoop dat er vol gend jaar wat constructiever sa mengewerkt kan worden. Ik denk dat ik niet voldoende seri eus ben genomen omdat ik een kleintje ben. We hebben ellenlan ge vergaderingen bijgewoond, maar er kwam geen hulp van die kant. Daarom dacht ik: niet zeu ren, dan maar op eigen houtje doen, buiten de instanties om". Hij hoopt dat het volgend jaar anders zal gaan. "Dan moeten we tijdig beginnen en 'maken we een feest met stijl". Samen met Hans van der Bijl van Huis de Bijlen probeert Kenter nu het No Blan ket No Sheet Party van de grond te krijgen. "Het is een hele zware en kostbare klus, maar wel leuk. Ik heb veel lef dus ik denk dat het wel lukt". Voor de teksten bij de tentoonge stelde museumstukken heeft Jans sen een soort leesplankje ontwor pen, waarop een toelichting in het Engels en het Nederlands staat. Het moet zö voor de schilderijen worden geplaatst, dat het tevens fungeert als balustrade om te voor komen dat bezoekers te dicht bij de kunstwerken komen. Een prototy pe zal in het najaar bij de expositie van de Leidse Fijnschilders in ge bruik worden genomen. De Singelzaal op de begane grond zou volgens de plannen moeten worden gerenoveerd, zo dat daar wisselende opstellingen van moderne kunst uit eigen bezit kunnen worden tentoongesteld. De kosten van de nieuwe beweg wijzering en renovatie zullen uitko men op een bedrag van ruim 275.000 gulden. Om te zorgen dat de eerste en tweede verdiepingen en de studie collecties in kelder en op zolder ook voor minder validen toeganke lijk zijn, wordt gedacht aan twee liften: een platformlift en een gode- ren/pesonenlift. De eerste zou in het nieuwe trappenhuis aan de Ou de Singel 30 moeten komen. Inclu sief alle kosten komt de aanleg van deze platformlift op ongeveer 60.000 gulden. De goederen/personenlift zou in de Papevleugel van de Lakenhal kunnen komen. Onder toezicht zouden minder validen hiermee verticaal kunnen worden vervoerd. Een dergelijke lift komt op een be drag van ruim 375.000 gulden. De kosten van beie liften samen zijn overigens beduidend lager dan die van één 'gewone' lift. Die zou na melijk bijna één miljoen gulden moeten kosten, een bedrag waar over het museum niet beschikken kan. LEIDEN - De winkels mogen tij dens de Lakerimarkten op de zon dagen 10 en 17 juli niet open zijn. In tegenstelling tot wat gisteren in de ze krant stond, willen burgemees ter en wethouders alleen de ambu lante handel toestemming geven op die beide zondagen handel te drijven. DEN HAAG/LEIDEN - "De kwaal waar het om gaat is dat de eisende partij, ondanks haar landelijke naam, lijdt aan gezichtsvernau wing. Zij grijpt het kort geding aan als een soort Haarlemmerolie om die kwaal te verhelpen". Mr. G. Nieuwenhuizen, advocaat van de voormalige directeur van taxibedrijf Kerkhof, vroeg de vice- president van de Haagse rechtbank gisteren namens zijn cliënt A.W.C.M. Koot om af te zien van een spoedige ontruiming van diens gehuurde woning/annex bedrijfs ruimte. De eigenaar van die woning aan de Voorschoterweg in Valkenburg, De Wijde Bliek bv, eiste in kort ge ding dat Koot het pand onmiddel lijk verlaat. De curator, die bij 'de afwikkeling van het faillissement van taxibedrijf Kerkhof was be trokken, had de huur van het pand met ingang van april van dit jaar opgezegd. De Wijde Bliek is bereid op nieuwe voorwaarden het pand aan Koot te verhuren, maar deze wil dat niet, omdat er volgens hem geen sprake is geweest van beëin diging van het huurcontract. Vol gens zijn advocaat wil De Wijde Bliek de huur 'onevenredig' verho gen en bovendien verlangt het be drijf een bankgarantie van Koot. Namens De Wijde Bliek betoog de advocaat Muller dat er een ach terstand in de huur was ontstaan. Die beliep inmiddels al tiendui zend gulden. De advocaat van de tegenpartij kon overigens bewijzen dat het geld inmiddels was overge maakt: hij overhandigde mr. Offers de bankafschriften, gedateerd op 15 juni. De vice-president was ech ter niet onder de indruk van het feit dat iemand de dag vóór een zitting zijn schulden betaalt. Dat De Wijde Bliek de huur wil verhogen, was volgens mr. Muller een rechtvaardige zaak, omdat het bedrijf heeft meebetaald in de kos ten van de verbouwing van de huurwoning van Koot. Bovendien achtte Muller wel degelijk sprake van een spoedeisend karakter voor een ontruiming, omdat de eigena ren van De Wijde Bliek het ver-, huurde pand zélf nodig hebben, omdat hun aannemersbedrijf bin nenkort een ander pand moet ver laten. Mr. Offers achtte de door de cu rator van Kerkhof opgezegde huur overeenkomst overigens een won derlijke constructie: de overeen komst was gesloten tussen Kerk hof en De Wijde Bliek. Maar Koot maakte van zowel het bedrijfspand als de woning gebruik. "Is er van onderhuur door de heer Koot iets gebleken? Heeft Koot de huur aan Kerkhof overgemaakt?" was dan ook zijn vraag. Volgens advocaat Nieuwenhuis was deze constructie uit fiscale overwegingen ten behoeve van De Wijde Bliek bedacht en was Koot wel degelijk huurder. Volgens hem was er ook sprake van een monde linge afspraak tussen Koot en De Wijde Bliek dat, na de opzegging door de curator, Koot van het pand gebruik mocht blijven maken. Mr. Offers zal volgende week vrijdag uitspraak doen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13