'Bureau universiteit kan niet verder bezuinigen' Volks verhuizing universiteit moet besparing van miljoenen opleveren Hermiichting Breestraat enkele maanden vertraagd Oppervlakte moet met 15.000 vierkante meter verminderd Secretaris dr. D.P. den Os kritiseert uitspraak van universiteitsraad DONDERDAG 16 JUNI 1988 LEIDEN Hel achterstallig on derhoud aan de gebouwen van de Leidse universiteit is door geldge brek de laatste jaren enorm toege nomen. Er is inmiddels een achter stand van ongeveer 20 miljoen gul den ontstaan. Door tal van verhui zingen binnen de universiteit en het afstoten van een aantal panden, moet de totale oppervlakte op ter mijn verminderen met bijna 15.000 vierkante meter. Het is de bedoe ling dat de volksverhuizing bij de universiteit uiteindelijk een jaar lijkse besparing van enkele miljoe nen guldens oplevert. Dit staat in het huisvestingsplan, dat de ruimtelijke behoefte van de universiteit tot 1992 en die in de ja ren erna inventariseert. Met de plannen is een investering van in totaal 250 miljoen gulden gemoeid. In het plan wordt gestreefd naar bundeling van bij elkaar behoren de activiteiten in grotere eigen domspanden, het afstoten van huur- en kleine eigendomspanden, een concentratie van de alpha-fa- culteiten (talen e.d.) in de binnen stad, hergroepering van de bêta-fa- culteiten (wiskunde, scheikunde. e.d.) op het buitenterrein en verhui zing van de faculteit der sociale we tenschappen naar gebouw 5 (de voormalige polikliniek interne ge neeskunde aan de Wassenaarse- weg). Vérhuizingen Zo zal de vakgroep biochemie van de afdeling scheikunde naar het Gorlaeuscomplex verhuizen, terwijl de afdeling biologie in het vrijkomende biochemiegebouw te recht zal komen. Als gevolg hier van zal de universiteit een groot deel van het complex aan de Schel penkade kunnen afstoten. Door de verhuizing van sociale wetenschappen, politieke weten schappen, bestuurskunde en het Afrika Studiecentrum naar ge bouw 5, heeft de universiteit het Hooigrachtcomplex en de huur panden bij het station niet meer no dig. Een en ander hangt nog wel af van de nieuwbouw van een be stuursgebouw. Dat zal er, aldus het plan. niet vóór 1994 kunnen ko men. Als lokatie voor het nieuwe gebouw wordt uitgegaan van het universiteitsterrein aan de Wasse- naarseweg ten oosten van het Syl- viuscomplex. Ook de afdelingen sterrenkunde en natuurkunde zullen verhuizen: naar het Huygenslaboratorium. Hierdoor komt het Kamerlingh Onneslaboratorium in de binnen stad vrij. In de nieuwe vleugel van dit laboratorium zal de afdeling pri vaatrecht terechtkomen. De uni versiteit zal de oude vleugel van het Kamerlingh Onneslaboratori um afstoten. De vakgroep psychia trie, nu gehuisvest in een aantal ge bouwen op het terrein van het psy chiatrisch ziekenhuis Endegeest, zou volgens de universiteit gemak kelijk een plaats kunnen krijgen binnen het Academisch Zieken huis. Maar het ministerie van on derwijs en wetenschappen houdt deze mogelijkheid tegen. Vandaar dat herhuisvesting van de vak groep in de oude polikliniek/biblio theek op het Endegeestterrein wordt overwogen. Dit vergt een in vestering van ongeveer anderhalf miljoen gulden. In het kader van een overeenkomst tussen de uni versiteit en de gemeente Leiden zal tenslotte worden gestreefd naar opheffing van de universitaire po likliniek op het Endegeest-terrein. Financiën De plannen zullen het ruimtebe stand met 14.721 vierkante meter verminderen. Gemiddeld zal per af te stoten vierkante meter jaarlijks een besparing van 150 tot 200 gul den worden bereikt, aldus het plan. Overigens wordt daarbij tegelijker tijd gewaarschuwd dat het beoog de tempo van de 'indikking' waar schijnlijk niet kan worden gehaald, omdat het ministerie niet voldoen de middelen ter beschikking kan stellen. Vooral voor dit jaar en het ko mende jaar verwacht de universi teit liquiditeitsproblemen. Een mogelijke oplossing zou zijn de uit voeringsperiode te verlengen of de herhuisvesting zoveel mogelijk uit te stellen, maar de universiteit acht dit niet acceptabel. Vandaar dat op het ogenblik intensief met het mi nisterie wordt onderhandeld om aan de benodigde middelen te ko- Over het achterstallig onder houd stelt het huisvestingsplan vast dat als er te weinig geld be schikbaar komt, het moment dicht bij is waarop de huisvesting niet meer beantwoordt aan de meest elementaire voorwaarden voor het doelmatig en veilig verrichten van onderwijs en onderzoek. "Door middel van het huisves tingsbeleid wordt ten dele op de problemen ingespeeld. Want indik king van het ruimtebestand heeft minder onderhoud tot gevolg, ze ker indien dit leidt tot het terug brengen van het aantal kleine ei gendomspanden. Ook het afstoten van slechte en onderhoudsgevoeli ge panden is voor het verminderen van achterstallig onderhoud van belang. Hier staat echter weer te genover dat bij herhuisvesting van onderdelen van de unversiteit in nieuw te bouwen of aan te trekken eigendomspanden de onderhouds kosten zullen toenemen. Immers bij huurpanden gelden alleen de huurdersverplichtigen. terwijl groot onderhoud door de eigenaar wordt uitgevoerd". Verhoging van het onderhouds budget is derhalve noodzakelijk, aldus het plan. Voorgesteld wordt om ruimten die niet door het minis terie van onderwjs en wetenschap pen worden gefinancierd en door derden worden gebuikt aan de ge bruikers door te berekenen. mondjesmaat, wordt gesubsidi eerd". Een uitzondering maakt hij voor schoonmaakdiensten. "De gespe cialiseerde bedrijven op dit terr- rein leveren een integraal 'schoon- maakpakket'. Daar kun je heel pre cies mee omgaan. Maar ten aanzien van andere taken doen dit soort si tuaties zich niet voor. Ik sluit priva tisering niet uit. maar zie er voorlo pig het voordeel niet van in". Een andere zaak is de samenwer king met de universiteiten van Delft en Rotterdam. Op onder- zoeks- en onderwijsgebied is daar al het een en ander over afgespro ken. Binnen de bureaus van de drie universiteiten kunnen, volgens Den Os, bepaalde taken eveneens worden uitgewisseld. "Wij hebben een groep organisatie-ontwikke lingsadviseurs, die onder meer voor Delft en Rotterdam werkt. Er is een rijtje van onderwerpen waar bij ik me kan indenken dat we de taken verdelen. Bijvoorbeeld: be drijfsveiligheid, stralingsbescher ming, interne accountantsdienst zijn activiteiten waarin wij sterk zijn. Op die gebieden zouden wij voor de andere instellingen tegen betaling diensten kunnen verrich ten. En andersom zou dat ook kun- Gemak Dat de bezuinigingen binnen het bureau van de Leidse universiteit geen grote opwinding veroorza ken, heeft volgens Den Os iets met de organisatie-cultuur te maken. "Dat in Utrecht de pleuris is uitge broken, als ik het zo mag zeggen, komt door de besluiteloosheid, het gebrek aan bestuurskracht in het verleden. De instelling is groter, er heerst een andere cultuur. De com municatielijnen zijn er langer, de territoriumverdediging groter. Aan de andere kant heeft in Leiden ie dereen de afgelopen jaren wel de indruk gekregen dat de taken zijn toegenomen. Door de herverde ling, door de doelmatigheidsverho ging. Men ziet dat daar een grens aan is. Heel begrijpelijk: volgens mij is die grens nu ook wel be reikt". Wat het college van bestuur met de maandag aangenomen motie gaat doen is nog niet bekend. Mo gelijkheden om nóg meer op het bureau van de universiteit te bezui nigen, ziet Den Os vooralsnog niet: "Het heeft mij wèl verbaasd en geërgerd met welk een gemak zo'n uitspraak wordt gedaan. Ik moest opeens weer denken aan een gezeg de waarmee indertijd de democra tiseringsbeweging werd omschre ven: inspraak zonder inzicht leidt tot uitspraken zonder uitzicht!" LEIDEN - Dr. D.P. den Os. secreta ris van de Leidse universiteit, zou een opgelucht man moeten zijn. Zag het er aanvankelijk naar uit dat er de komende vier jaar bij het bu reau van de universiteit gedwon gen ontslagen zouden vallen, nu kan hij meedelen dat dat niet het geval is. door Arinemiek Ruygrok Klein bureau In de tien jaar dat Den Os nu se cretaris van de universiteit is. zijn er al een kleine 30 plaatsen bij het bureau wegbezuinigd en zijn er on geveer 20 overgeplaatst naar de fa culteiten. Van 306 medewerkers is de staf naar 255 gegaan. En dat moeten er in 1992 dus nog maar 225 zijn. "We hebben een relatief klein bureau. Dat van de universiteit van Utrecht is Wel twee keer zo groot". In Utrecht werd onlangs het bu reau van de universiteit bezet, om dat daar een paar honderd arbeids plaatsen zullen verdwijnen. Den Os: "In Leiden is de doelmatigheid al optimaal. Dus elke volgende be zuiniging betekent taakafstoting. Mijn uitgangspunt bij het invullen van de bezuinigingen is te bezien welke taken in aanmerking komen om te beëindigen. Daarnaast kan automatisering nog enig soelaas bieden bij het verhogen van de doelmatigheid. Hoewel, ik ervaar de invoering van automatisering vooral als een verbetering van kwa liteit". Een andere manier om te bezui nigen en toch de personeelsforma tie aan te houden, is volgens Den Os financiering uit andere bron. "Produktiegerichte onderdelen zouden voor een deel door op drachten van derden kunnen wor den bekostigd. Bij de audiovisuele dienst bijvoorbeeld is dank zij ja renlange ervaring een grote des kundigheid opgebouwd. Ga je die dienst verkleinen, dan wordt de deskundigheid minder en dat schaadt de dienstverlening. Dus zullen we opdrachten van derden - andere universiteiten, ministeries - moeten aantrekken om die des kundigheid in huis te houden. Maar met mate. We mogen niet te veel concurrent zijn op de vrije markt". Wanneer er over bezuinigingen wordt gesproken, lijkt het wel alsof dat altijd met ontslagen of op zijn minst personeelsinkrimping ge paard moet gaan. Is er nu werkelijk geen andere mogelijkheid? Werk uitbesteden bijvoorbeeld, een ze kere vorm van privatiseren? Den Os is daar niet zo'n voorstan der van, want: "Op zich is een amb tenaar niet duurder dan een werk nemer in het gewone bedrijfsleven. Ik ga er vanuit dat wanneer een pri vate onderneming een produkt of dienst goedkoper kan leveren dan wijzelf, wij het werk niet goed heb ben georganiseerd. Ik denk verder dat privatisering alleen maar kan wanneer het om taken gaat die we zensvreemd zijn voor een universi teit. Maar dan kun je je weer afvra gen wat écht wezensvreemd is. Een horecavoorziening? Dat is toch een sociale voorziening voor het perso neel, die bij ons zij het bij met Toch valt er weinig opluchting bij hem te bespeuren. Want de uni versiteitsraad heeft uitgesproken dat er op het bureau van de univer siteit nog meer moet worden bezui nigd, meer dan de reeds anderhalf miljoen gulden per jaar, die het bu reau tot 1992 moet besparen. Een bezuiniging van dergelijk formaat zou een verlies van 30 arbeidsplaat sen betekenen op het universiteits- bureau, waaronder alle algemene secretariaats- en administratieve werkzaamheden vallen, met uit zondering van de taken die bij de universiteitsbibliotheek en het centraal rekeninstituut zijn onder gebracht. Den Os heeft uitgerekend dat ontslagen kunnen worden voorko men. omdat ruim veertig mensen in die tijd met vut of pensioen gaan. "Maar hun taken kunnen niet alle maal worden afgestoten. Het is dus toch een pijnlijke affaire, in die zin dat door herverdeling van taken en overplaatsingen vacatures zullen moeten worden opgevuld. Dat be tekent dus ook overplaatsing van mensen naar functie^ waarin ze nu nog geen zin hebben of waarvoor ze nog niet geschikt zijn". Hij vindt dat een pijnlijk proces. "Mensen zijn nu geplaatst in func ties die ze aankunnen en prettig vinden. En daarin moeten we nu veel gaan omwoelen". Binnen het bureau zal hij gebieden voor in krimping gaan aanwijzen waar voor de huidige vacaturestop blijft bestaan. Tegelijkertijd wordt aan de daar en elders werkzame men sen gevraagd zich op andere func ties te gaan oriënteren. "Er komt Dr. D.P. den Os, secretaris van de Leidse universiteit: "Inspraak zonder inzicht leidt tot uitspraken zonder uitzicht". een omscholingsplan. De.organisa tie moet flexibeler worden". LEIDEN De nieuwe verkeersaf wikkeling op de Breestraat en het Noordeinde wordt niet eerder dan eind juli ingesteld. De herinrich ting van de Breestraat en de Witte Singel laat nog langer op zich wachten. Omdat daarvoor nog het nodige overleg noodzakelijk is, zal de herinrichting pas in het laatste kwartaal van dit jaar plaatsvinden. De gemeenteraad besloot enkele weken geleden zowel op de Bree straat (tussen 19.00 en 11.00 uur) als op het Noordeinde éénrichtingver- keer in te stellen. Wethouder Pe ters sprak toen de hoop uit dat nog deze maand een einde kon komen aan de proef en de niéuwe ver keerssituatie gestalte kon krijgen. Inmiddels is duidelijk dat de ope ratie enige vertraging oploopt. Reden daarvan is dat er eerst een hoorprocedure moet worden ge volgd over deze verkeersmaatrege len. Deze gaat vermoedelijk vol gende week van start en neemt 30 dagen in beslag. "Het is afhankelijk van de reacties die we krijgen wan neer dan de nieuwe verkeerssitua tie wordt ingevoerd", aldus ver- keersambtenaar Kuzee: "De tus sentijd kunnen we echter goed ge bruiken om de zaak voor te berei den". Kuzee verwacht dat het verkeer zonder al te veel problemen door de Breestraat kan rijden zoals die nu is ingericht. "Mocht dat proble men geven, dan kunnen we de situ atie op onderdelen aanpassen". Het ziet er namelijk niet naar uit dat herinrichting van de Breestraat nog voor het laatste kwartaal kan plaatsvinden. Met winkeliers en wijkvereniging moet nog een plan voor de herinrichting gemaakt worden en dat neemt enige maan den in beslag. Volgens Kuzee is het niet verstandig om met het invoe ren van de nieuwe verkeersafwik keling te wachten totdat deze her inrichting heeft plaatsgehad. Dat zou namelijk betekenen dat de proef opnieuw met een half jaar verlengd wordt. Ook voor de Witte Singel geldt dat er nog een plan gemaakt moet worden om het verkeer te dwingen langzamer te rijden. Uitvoering hiervan wordt ook in het laatste kwartaal van 1988 verwacht. Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Slefanie Alexandra dv. E.O. Broekhuizen en S.M. Oosterveer; Christian Sven Olof zv. M.B. Johansson en G.M. Jo hansson; Theresia Alwine dv. N.L. van Eg- mond en C. Traschkovitsch; Patrick zv. A.J. Hoffmann en W.G. Heemskerk; Ferdinand Si mon Marco Senneck zv. L.C.H.M. Peters; Ni- kolaos zv. N. Anastasyadis en S. Bak; Beriy zv C D. Zandvliet en E.H.J.M. Betgen; Jessi ca Maria dv. E.A. Snellgrove en J.A. van der Ploeg; Edwin Jacob zv. J. Jonker en E. van Egdom; Kelly Marloes dv. J. Colle en K A. Bouman; Chantal Marijke dv P.P. Meijborg e G.B. Jt( wein en C.C. Slingerland; Tara Evi dv. J.C.P. Schoteldraaijer en A.P. Hira Panday; Michael Hendrik Johannes zv. A. Siera en P. Buijn; Jasper zv. J.J.M. Mulder en T.H. Lubbers; Sanae dv. A. Chekdouf en F. Bounekoub; Evelien dv. G. Hulsbos en H.C. de Jong; Josha zv. C.S. van der Gaauw en Y.M. Dirk- maat; Sarah dv. C.S. van der Gaauw en Y.M. Dirkmaat; Roel Bert zv. A. Konijnendijk en M A. de Groot; Anlonetta Zippora dv. J.W. Keesmaat en A.G.E. van Hees; Suzanne dv. T.J.G. Gordijn en S. ten Bosch, Renz Ronald zv. P.P.B. Siaw en A.J.J. Honders; Gerhart- Johannes zv. D. Edelenbos en J.M. Boesveld; Willemijn Frouwke; dv. J.F.M, van Hoek en P.J. van der Kerff; Johannes Martinus zv. J. Star en D. Meijer; Jorrit Leo zv. M.J.M. Week- enborg en A.W.M. Bakker; William Arthur Christie zv. C.R. James en J.M. Christie; jonkvrouw Anne Willemijn Dorothé dv. jhr J C.P. de Beaufort en M.M. Eliens; Ludovicus Henricus zv. L.H. Wijman en E. van Rijn; Esther Madelief dv. H. Kamphuis en H. Wen- nink; Richelle Samantha Joanne dv. R.R. Ako- di en H.M. Maabo; Kim dv. J. Kroes en A. de Gier; Rosalia Anna dv. T.N.J. Tensen en K.G.R.M. van Dorsselaar; Mijke dv. P.R.M. Kerklaan en A.H.J. van der Linden; Christia- nus Franciscus Petrus Maria zv. A G. War merdam en C.A.M.J. Buts; Edward Jerrold zv. H.E. Wathey en J.M. Petrocchi; Kelly Irma Ma ria dv A.C.M. Broekhof en A.C.M. Blom; Ca roline dv. F.J. Nieuwland en M.E.N. Teken broek; Valentina dv. J.F. Verhoek en S.J.P. Carrieri, Esther Krijna Geertje dv. W. Vooijs en A. van Rijn; Annelijn Désiree Elisabeth dv. J.W. D. Hiel en C.J A.M. Piet; roy zv. G.P. Slie- nngs en S. van de Wijngaard; Lieke dv. H.J.A. Wullems en P. Schellingerhout; Floor dv. P. Terpstra en W.T.M. Weijers; Marijke dv. J.D. de Kort en W.A.M. Geerlings. Gehuwd: K. Takyi en M.J.S. Zwanziger; C. Sip en P C. van Tongeren; P.M. Stoof en M.S.M E. Ver ver; J. Verlint en A. BekkerinF.J.J. van Zijl en A.W.M. Spiekerman. H van der Pluijm en C.A. Meijer; R.M.A van Westbroek en C. Mu - der; A. den Os en M.A Borreman; R.J. Amer - ka en E.A.M. de Haas. Hengelsport Korpsen van LHC "80 hielden wed strijden in de Ringvaart in Hillegom. De uitslag bij de korpsen: 1 De Vliet 1 met 13 punten, 69 stuks; 2 DSB 1 met 16 punten, 57 stuks; 3 DSB 2 met 17 punten, 56 stuks; 4 Hengelsport 19 punten. 54 stuks: 5 Zuid-West 26 pun ten, 40 stuks. Individueel: 1 C. Kaffa (Leiden) 1 punt, 23 stuks: 2 F. Kuijer (DSB 2) 1 punt. 21 stuks; 3 J. Benning (DSB 1) 1 punt, 20 stuks; 4 J. Mark (DSB 2) 1 punt, 16 stuks; 5 H. Boelee (Hengelsport) 1 punt, 13 stuks. Klusseribank de Klussenbank is sinds kort gehuis vest in het pand Uiterstegracht 140, tel. 123985. De klussenbank verricht grote en kleine klussen in huis en tuin voor mensen met een kleine beurs (in komensgrens tot 1600 gulden netto per maand). Antonius feestweek De slotavond van de Antonius feest week op vrijdag 17 juni wordt gehou den in de aula van Rembrandt Scho lengemeenschap aan de Noachstraat 2, achter het Jacques Urlusplantsoen. Aanvang 20.00 uur. Aanvankelijk zou die avond in de aula van de Mondri aan Scholengemeenschap worden gehouden. Vrouwen De studentenvereniging SSR houdt donderdag 16 juni een forumdiscus sie over de rol van vrouwen in de poli tiek. Spreeksters zijn: Ina Brouwer (CPN), N. Rempt-Halmmans (voorzit ter emancipatiecommissie Tweede Kamer) en M. Leijenaar, verbonden aan de vakgroep politieke weten schappen van de Leidse universiteit. De bijeenkomst wordt gehouden aan de Hogewoerd 108 en begint om 20.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19