Aaw gehuwde vrouw tot minimum beperkt Harder optreden fiscus mogelijk Schippers: we kunnen dit eeuwen volhouden Evenhuis bindt strijd aan met prijsafspraken OLD TIMERS ONDER DE HAMER Handel vraagt aanpak van gladde autobanden Oplossing voor conflict om EG-begroting Actie tegen 'smerig en schandalig spelletje' om Granaria Elektronisch betalen risico voor privacy WOENSDAG 15 JUNI 1988 PAGINA 7 Wet gelijke behandeling 'stiekem' naar Raad van State DEN HAAG (GPD/ANP) - Prijsaf spraken tussen ondernemers die normaal gesproken eikaars con currenten zijn worden verboden. Datzelfde geldt voor afspraken ter verdeling van de markt. Staatsse cretaris Evenhuis (economische zaken) is een onderzoek begonnen naar de manier waarop dit verbod moet worden ingevoerd. Hij heeft daartoe besloten nu in 1992 de grenzen binnen de EG wegvallen. Evenhuis zei dit gisteren in Den Haag bij de presentatie van de voorlichtingscampagne 'De nieu we kijk op vrij concurreren' van zijn ministerie. Evenhuis meent dat de betrokken afspraken een DEN HAAG (ANP/GPD) - Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) heeft in stilte een wTrkea8"DegecmomSche dyna- wetsvoorstel voor advies naar de Raad van State gestuurd over de gelijke behandeling van miek wordt verlamd, prikkels tot mannen en vrouwen in de algemene arbeidsongeschiktheidswet (aaw). De bewindsman is innovatie en efficiëntie verdwijnen bereid om slechts op zeer beperkte schaal gehuwde vrouwen alsnog een aaw-uitkering toe waarfoor ^et bedrijfstakken struc- te kennen tureel worden verzwakt aldus de staatssecretaris gisteren op een persconferentie, r de Raad van De staatssecretaris kondigde voorts acties aan tegen een prijsaf- Volgens kringen rond het kabinet wil De Graaf hoogstens enkele honderden gehuwde vrouwen als nog het recht op aaw geven. Daar bij is het de vraag of dit zou moeten vanaf 1975, toen het verdrag voor gelijke rechten van de Verenigde Naties inging, of vanaf eind 1984. Toen trad een bindende EG-richt- lijn in werking die gelijke behande ling voor mannen en vrouwen in de sociale zekerheid voorschrijft. In het laatste geval hoeft de Graaf slechts enkele tientallen miljoenen guldens kosten extra te betalen. Tijdens een gisteren in de Kamer gehouden debat maakte De Graaf bekend de aaw-problematiek niet te willen laten doorwerken in ande re sociale uitkeringen. Als reden hiervoor noemde hij 'juridische on zekerheid en beleidsmatige ondui delijkheid'. Ook zei hij geen reden te zien om de aaw-grondslag op te trekken zoals de Raad van Beroep in Amsterdam heeft uitgesproken. Aannemelijker is dat gehuwden elk 50 procent van de aaw- uitke ring krijgen. Dit zou betekenen dat de uitkering voor de gehuwde man De staatssecretaris zal geen apar te nota meer maken, waarin de fi nanciële en beleidsmatige gevol gen worden uiteengezet van rech terlijke uitspraken over gelijke be handeling in de sociale zekerheid. Tot nog toe was de Tweede Kamer voorgehouden dat het kabinet eerst met zo'n stuk zou komen, voordat het vraagstuk via wetge ving wordt opgelost. De Graaf zei gisteren op vragen van D66 dat het kabinet al op 9 mei heeft besloten het aaw-voorstel voor advies door te sturen naar de Raad van State. Hij verwacht dat het wetsontwerp binnen 14 dagen naar de Kamer kan. Het is gebrui kelijk dat aan dergelijke adviesaan vragen ruchtbaarheid wordt gege ven. Volgens De Graaf is dat nu niet gedaan, omdat het om een 'ge voelige en bijzonder ingewikkelde materie' gaat. De staatssecretaris gaf toe dat het kabinet doorgaans meer open heid betracht. Dat daarvan bij de aaw is afgeweken komt volgens De Graaf omdat het kabinet eerst wil weten hoe de Raad van State het Economie kort Winkeltijden Staatssecretaris Evenhuis (eco nomische zaken) is toch niet bereid om te experimenteren met ruimere openingstijden van winkels. Daar mee komt de bewindsman terug op de inhoud van een brief die hij maandagavond aan de Kamer zond. Daarin zei Evenhuis nog in overleg met provincies en gemeen ten een experiment ten aanzien van de winkelsluitingstijden te wil len bezien. Olie duurder De olieprijzen op de internatio nale vrije markt zijn gisteren om hoog gegaan door het besluit van de OPEC om het produktieniveau voor de tweede helft van dit jaar niet te veranderen. Olie uit het Noordzeeveld Brent voor directe levering steeg in prijs van 15,55 tot 15,85 dollar per vat (159 liter). Philips De vakbonden en de directie van Philips-Terneuzen hebben giste ren een principe-akkoord bereikt over het schrappen van 82 banen in deze Philips-vestiging, zonder ont slagen. Philips heeft ook overeen stemming met de vakbonden be reikt over de inlijving van PDM, een fabrikant van geluidsbanden en videobanden in Oosterhout, door het belang van 50 procent van het chemieconcern Du Pont over te wetsontwerp becommentarieert. "Wij zullen serieus rekening hou den met het advies", aldus De Graaf. De staatssecretaris liet de Twee de Kamer eerder weten dat uitspra ken van raden van Beroep en het Europese Hof over gelijke behan deling in de sociale wetgeving de staat voor extra uitgaven zouden kunnen stellen, die konden oplo pen tot zeven miljard gulden. Het kabinet wilde de juridische beteke nis van die uitspraken eerst hele maal doorgronden, voordat in een nota zou worden aangegeven hoe de diverse wetten zouden worden aangepast. Begin vorige maand liep het ka binet al gedeeltelijk vooruit op een oplossing voor de problematiek met een regeling voor gelijke be handeling in de wet werkloos heidsvoorziening (wwv). Nu de aaw spoedig volgt is een nota vol gens De Graaf niet meer nodig. Wat de overige sociale wetten betreft is er nog te veel juridische onzeker heid en onduidelijkheid voor het beleid om daarover in een nota uit sluitsel te geven, aldus De Graaf. De linkse oppositie had gisteren geen goed woord over voor De Graafs stille gang naaf de Raad van State en het uitblijven van de lang verwachte nota. Groenman (D66) 'zei dat de staatssecretaris als een kat in het nauw opereert. Wöltgens (PvdA) verweet De Graaf 'buiten gewoon jezuifisch' gedrag. "Er wordt ons beloofd dat het kabinet zo spoedig mogelijk met een stand punt komt, terwijl de staatssecreta- spraak tussen de drie belangrijkste groothandelbedrijven in genees middelen en een verbod voor leden van twee grote organisaties in de sector verwarmings- en luchtbe handelingsindustrie om deel te ne men aan openbare aanbestedin- Ook een groot aantal (30) aanbe stedingsregelingen van toeleve- rings- en afwerkingsbedrijven in de bouw en regelingen ter bescher ming van de detailhandel gaat op de helling. Dit betreft afspraken tussen huurders en verhuurders in winkelcentra om concurrenten van daar reeds gevestigde winkeliers worden geweerd. Tevens gaat het om afspraken tussen leveranciers en afnemers dat alleen een bepaald assortiment produkten in de win kels verkrijgbaar mag zijn. Over al deze zaken heeft de be windsman advies gevraagd aan de onafhankelijke commissie econo mische mededinging. Nadat deze commissie zich heeft uitgesproken wil Evenhuis beslissingen nemen. Op twee andere terreinen heeft de staatssecretaris al succes geboekt. Aannemers van wegwerken heb ben hun prijsafspraken inmiddels vrijwillig beëindigd. Datzelfde is het geval bij een soortgelijke af spraak onder architecten. Evenhuis heeft gisteren een brochure over zijn beleid inzake af spraken tussen ondernemers ter beheersing van de markt (kartels) aan alle betrokkenen gestuurd. Hij roept hen daarbij op klachten over kartels in te dienen. Tevens geeft Evenhuis precies aan welke afspra ken verboden zijn en welke niet. Bij Economische Zaken zijn ruim 500 kartels bekend. Vermoed wordt echter dat er veel meer van dit soort afspraken bestaan. Jaar lijks worden er door tips van der den enkele tientallen ontdekt. De pharmaceutische groothan del OPG uit Utrecht heeft gisteren verontwaardigd gereageerd op de uitspraken van Evenhuis. OPG is voorzitter van de Pharmaceutische Artikelen Commissie (PAC) en le vert samen met twee groothandela ren sinds 1932 de grondstoffen en chemicalieën voor de eigen berei ding van geneesmiddelen levert aan apothekers. OPG ontkent een monopolie in de geneesmiddelen sector te beheersen. PARIJS - Bezoekers en bewonderaars nemen een kijkje bij een 53 jaar oude Bugatti57, tijdens een veiling van 82 antieke auto's in Parijs. DeBugatti, met neerklapbaar dak. rijdt ondanks zijn respectabele leeftijd nog enken- de voor de oorlog hoogtijdagen in tal van autoraces. De prijs die voor de auto wordt betaald is afhankelijk van de gretigheid van de liefnebbers. (f p. Ruding dient nieuwe wet in DEN HAAG (GPD/ANP) - De be lastingontvanger krijgt meer mo gelijkheden om belastinggeld te in nen. Minister Ruding (financiën) heeft hiertoe een wetsvoorstel bij de Kamer ingediend. Hierdoor ont staat een eenmalig voordeel van 475 miljoen gulden terwijl de belas tinginkomsten van de Staat door de maatregelen jaarlijks met 200 miljoen gulden toenemen. Ruding stelt voor om de belas tingontvanger de mogelijkheid te geven om het faillissement van een belastingplichtige aan te vragen. Nu kan de ontvanger dat alleen in samenwerking met de bedrijfsver enigingen, die de inning van soci ale premies voor'hun rekening ne men. Met de nieuwe bevoegdheid kan de fiscus ook voorkomen dat een curator een failliet bedrijf in zijn geheel verkoopt of bepaalde kosten ten laste brengt van de on derneming, zonder dat de belastin gen aan bod komen. Vooralsnog wil Ruding niet tor nen de bevoorrechte positie van de fiscus ten opzichte van andere schuldeisers in een faillissement. Ook het 'fiscale bodemrecht' blijft onaangetast. Via het bodemrecht wordt het verhaalrecht van de be lastingontvanger uitgebreid tot de aanwezige onroerende goederen. In de nieuwe wet wordt ook een bepaling opgenomen die het leeg halen van een besloten vennoot schap kan tegengaan. Het komt voor dat aandeelhouders hun aan delen tegen een hogere prijs aan een persoon verkopen die de be doeling heeft alle vermogen aan de bv te onttrekken, zonder dat aan de fiscale verplichtingen wordt vol daan. De fiscus kan uiteraard niets meer verhalen als de vennootschap is leeggehaald. In de nieuwe wet wordt de verkopende aandeelhou der privé aansprakelijk gesteld. De belastingontvanger krijgt ook de bevoegdheid alle voor de invorde ring van belastingen nodige inlich tingen en gegevens te vragen. Om een betere invordering van belastinggelden mogelijk te maken is voorts besloten om de ontvanger zelf de mogelijkheid te geven via een dwangbevel roerende en on roerende goederen in beslag te ne men. Tot nu toe was daarvoor eerst een rechterlijke uitspraak nodig. Als het vermoeden bestaat dat belastingplichtigen het betalen van een belastingschuld proberen te ontlopen door verduistering van goederen kan de ontvanger in de toekomst meteen het hele bedrag vorderen. Ook het vorderen van een belastingschuld op derden wordt mogelijk. Het gaat dan om personen of instellingen die weer een scfruld hebben ten opzichte van de bèlastingplichtige. Ruding wil verder dat de ontvanger de mo gelijkheid krijgt om een bepaalde belastingschuld met andere belas tingen en sociale premies te verre kenen. De Belastingdienst gaat ook strenger controleren. Onder meer door 500 ambtenaren van de dienst te voorzien van een draagbare com puter moet de controle diepgaan der en efficiënter worden, zo blijkt uit het jaarverslag 1987 van de Be lastingdienst. In dat jaar beliep de belastingopbrengst voor de staat bijna 113 miljard gulden. Uit het jaarverslag blijkt dat het oninbaar gebleken bedrag aan be lastingen en sociale premies in 1987 daalde met 300 miljoen gul den tot 1,9 miljard. Verleden jaar vroegen 378.000 belastingbetalers om kwijtschelding van hun belas tingschuld, 18.000 meer dan in 1986. Ondanks deze stijging nam het bedrag dat aan belasting werd kwijtgeschiplden af van 99,3 mil joen gulden in 1986 tot 80,3 miljoen gulden verleden jaar. In een toelichting op het jaarver slag ging de directeur-generaal der belastingen, C. Boersma in op ver anderingen binnen de dienst. Hij voorspelde een verlies van 4600 ar beidsplaatsen als gevolg van de eenwording van de EG in 1992, her vorming van de belastingen en het overhevelen van de onroerend- goedbelasting naar de gemeenten. In eerste instantie zal het verlies zonder ontslagen mogelijk zijn. "Of dat na 1992 ook het geval is, is nog onduidelijk", aldus Boersma. Handelscijfer VS WASHINGTON (Rtr/UCN/GPD) De Verenigde Staten hebben in april een tekort op de handelsba lans géboekt van 9,89 miljard dol lar, aanzienlijk minder dan de 11,7 miljard dollar voor maart. Het te kort is het kleinste sinds december 1984. De Amerikaanse dollar rea geerde direct op het relatief gunsti ge handelsnieuws. Op de wissel markt in Amsterdam steeg de koers met 2lh cent tot 1,96 gulden. Ook de aandelenkoersen op het Damrak trokken aan. Algemeen wordt verwacht dat de gunstige handelscijfers leid tot een verlaging van de rente in de VS lei den. Dat kan betekenen dat ook in Nederland de rente verder omlaag gaat. Mogelijk zakt daarna ook de hypotheekrente in ons land. DOORN 'Zo snel mogelijk een wettelijke regeling van de mini mum profieldiepte voor autoban den tot stand brengen'. Deze wens staat bovenaan het verlanglijstje van de VACO, de vereniging voor de bandenbranche in Nederland, die eind augustus haar vijftigste LUXEMBURG (ANP) De EG- ministers van buitenlandse zaken hebben gisteren in Luxemburg het getouwtrek om kassa van de Ge meenschap tot 1992 beëindigd. Volgens de voorzitter van de Eu ropese Commissie, Jacques Del- ors, is er nu voldoende geld voor het tot stand brengen van een vrije Europese markt in 1992. Het gevaar lijkt geweken dat de komende EG-top in Hannover op nieuw zou worden overschaduwd door slepende conflicten over be-' grotingskwesties. De weg ligt open voor een klassiek gesprek 'bij het haardvuur' over de monetaire toe komst van de EG. Delors toonde zich gisteren ook opgetogen over het meerjarenak- koord met het Europees Parlement over de EG-begroting. In dit ak koord, dat maandag werd goedge keurd door de ministers van finan ciën, is precies vastgelegd op hoe veel inkomsten de EG tot en met 1992 aanspraak kan maken. "Daar mee is de jaarlijkse guerilla-oorlog tussen raad en parlement over de begroting eindelijk voorbij", aldus Delors. De onderhandelingen over het beschikbaar stellen van nieuwe middelen aan de EG werden maan denlang opgehouden door Italië, dat met de andere landen van me ning verschilde over de hoogte van zijn EG-contributie. De Italianen moeten meer gaan betalen door een nieuwe verdeelsleutel die meer rekening houdt met de draag kracht van de verschillende lan den. Het overleg over de EG-land- bouwprijzen heeft na twee dagen geen resultaat opgeleverd. Die con clusie trok minister Braks gister avond in Luxemburg. Het wachten is op een voorstel van de voorzitter van het overleg, de Westduitser Ig- naz Kiechle, over het afbreken van heffingen op de landbouwexport van landen met een zwakke munt. Het afbreken van deze 'monetair compenserende bedragen' is voor een aantal zuidelijke landen een absolute voorwaarde om akkoord te gaan met de rest van het prijs pakket, dat moet zorgen voor een bevriezing van de landbouwprij- Diesel Dieselolie morgen 2,4 cent per li ter goedkoper. De meest voorko mende prijs aan de zelftankpomp wordt dan 82,4 cent per liter. De prijsverlaging is het gevolg van la gere noteringen van de gasolie- soorten op de internationale pro- duktenmarkt. Elsevier Elsevier neemt de Amerikaanse Spring House Group over, een uit geverij in Spring House (Pennsyl vania). Die publiceert vakbladen en boeken voor verpleeg- en onder wijskundigen en zet met 260 werk nemers jaarlijks ongeveer 50 mil joen dollar om. Sparen In het eerste kwartaal van dit jaar hebben Nederlanders 700 miljoen gulden meer gespaard. De spaarte goeden liepen op, tot 152,7 miljard gulden, 1,1 miljard gulden minder in vergelijking met dezelfde perio de vorig jaar. Bijna 40 procent van het totale spaartegoed stond bij co öperatieve banken. WOUDRICHEM (GPD) - Lang zaam druppelen actievoerende schippers rond één uur 's middags het ruim van de Valiant binnen. Het geroezemoes in het stalen, zo goed als afgesloten, laadruim zwelt aan tot een geraas dat elk gesprek onmogelijk maakt. Ruim driehon derd schippers, die zijn betrokken bij de blokkade van de Merwede bij Woudrichem, zijn bijeen om te overleggen over de vraag of de De schepen liggen in dertien rij en van zo'n vijftien schepen dik. Het geheel maakt een uiterst ge moedelijke indruk. Het is net een camping, maar dan op het water. In roeibootjes en met een paar motor schepen wordt tussen de verschil lende rijen en de wal heen en weer gependeld. Op de laadluiken staan de campingstoelen en parasols op- de koffie is overal bruin het bier koud. En ook het hand- schippersbeurs in Rotterdam al jevol ME'ers op de twee klemgeva- dan niet moet worden platgegooid. Actieleider Peter Huizinga weet met enige moeite zijn gehoor stil te krijgen. Juist op dat moment ver schijnt een politiehelikopter boven de Valiant, waardoor verder onder handelen onmogelijk wordt. In de loop van de middag worden de schippers door deze helikopter, maar ook door een legerhelikopter en enkele laag overscherende F 16's lastig gevallen. Het is onduide lijk of dit machtsvertoon toeval is of niet. In ieder geval laten de schippers zich niet imponeren. Van het woord blokkade wil de schippers niets horen. Tussen Go- rinchem en tot het 'Woerkums strandje' is slechts de zuidelijke helft van de rivier versperd door ruim tweehonderd actieschepen. Het overige scheepvaartverkeer kan ongehinderd zijn weg langs de blokkade naar Rotterdam vervol gen. "Alleen die bakkies van Gra naria blijven daar liggen", vertelt één van de schippers. r de z i Granaria heeft Op de vergadering in het ruim van de Valiant is een ruime meer derheid van de schippers er voor om de beurs in Rotterdam open te houden. Slechts een enkeling wil de gehele binnenvaart platgooien en probeert zijn collega's daarvan met welluidende stem te overtui gen. Na veel geschreeuw over en weer wordt na een uurtje vergaderen be sloten om de schippersbeurs, waar de aangeboden vracht evenredig en tegen minimumprijzen wordt verdeeld over de schippers, open te houden. Er wordt tevens besloten dat min blijven i kies' de doorvaart te belemmeren. Volgens een schatting zijn er zo'n vijfhonderd schippers bereid om op toerbeurt in de blokkade te lig gen. Gistermiddag lagen er al ruim tweehonderd. "Op deze manier kunnen we het eeuwen volhouden. Schepen die aan de beurt zijn vertrekken en an dere die net hun vrachtje hebben weggebracht nemen de leeggeval- len plaats weer in", aldus één van de schippers. "Of we nu hier wach ten of in Rotterdam, dat blijft ons gelijk. En ook de overige bevrach ters hebben er voordeel bij dat de beurzen open blijven. Als Jantje een fout maakt dan hoeft Pietje daar niet voor te boeten." Vooral de Woudrichemse parle vinker Hartman zal daar blij mee zijn. Hij hij drijft een levendig han deltje in levensmiddelen. En ook de schipper van het pontje tussen Gorinchem, Woudrichem en slot Loevestein, treurt niet om de ac ties. Zijn route leidt langs de gehele blokkade en menig Granaria-toe- rist is al heen en weer geweest om het spektakel eens van dichtbij in ogenschouw te nemen. Vanwege het Granaria-toerisme is de dijk tussen Sleeuwijk en Woudrichem afgesloten. De schippers zijn woedend op minister Smit-Kroes omdat zij een" vergunning aan het Rotterdamse graanbedrijf Granaria heeft gege ven zodat dit bedrijf zelf mag ver voeren en de lading niet meer aan de beurs hoeft aan te bieden. De schippers zien dat als broodroof. "Granaria is goed voor bijna tien procent van het aanbod - op de beurs. Nu zegt iedereen wel dat de rechter heeft bepaald dat de ver gunning volgens de wet is verleend en dus niet onrechtmatig is. Maar die rechter is wel even vergeten om te kijken naar de manier waarop Neelie eerst die wet heeft ver kracht". "Bovendien", vervolgt deze on vervalste Rotterdammer, "begrijp ik niet waarom Granaria met afge keurd materiaal mag varen. Toen ze hier gisteren op de krib werden geduwd, braken de staalkabels waarmee die bakken aan elkaar zit ten als luciferhoutjes. Er wordt een smerig en schandalig spelletje ge speeld. Op een andere manier kan ik niet verklaren dat Granaria twee jaar uitstel heeft gekregen om het materieel in orde te brengen. Als kleine zelfstandige heb ik altijd op de WD van Smit-Kroes gestemd, maar nu begrijp ik pas dat die partij er alleen is voor het grootkapitaal." verjaardag uitgebreid gaat vieren in Hotel Huis ter Duin in Noord- wijk. De vereniging vindt dat er einde lijk een einde moet komen aan het wetteloze tijdperk waarin wij ons ten aanzien van de profieldiepte van banden nog bevinden. Er be staan weliswaar 'richtlijnen' in het Verkeersreglement, organisaties als ANWB en KNAC hebben af- keuringsgrenzen gesteld en ieder een begrijpt dat te gladde autoban den levensgevaarlijk kunnen zijn. Maar als de zaak op de spits wordt gedreven heeft een officier van jus titie geen been om op te staan. De VACO heeft diverse zaken van het begin tot het einde gevolgd als er wegens te gladde banden proces-verbaal was opgemaakt. In alle gevallen moest de officier van justitie de zaak seponeren. Er be staat nog steeds geen wettelijke be paling, op grond waarvan hij tot vervolging zou kunnen kunnen overgaan. Er ligt nu al enkele maanden een ontwerp-voorstel van de Europe se Gemeenschap op tafel, dat min der dan 1,6 millimeter diepte straf baar wil stellen. Het oud-kamerlid M.W. Schakel deed als VACO- -voorzitter gisteren tijdens een persconferentie in Doorn een drin gend beroep op minister Smit - Kroes van verkeer en waterstaat om zo'n diepte wettelijk vast te leg gen. 'Met een dergelijke regeling zal de minister aan iedere verkeers deelnemer duidelijk maken dat het haar echt ernst is met de bevorde ring van de verkeersveiligheid', al dus voorzitter Schakel. Secretaris F. J. Mulder deed er la ter nog een schepje op: 'Politie, jus titie en autogebruikers hebben op dit moment geen enkel handvat om aan te grijpen. Wij willen duide lijkheid. En wij hopen dat het nog dit jaar tot een wettelijke regeling zal komen. Het zal op zijn minst een instrument zijn om de banden- gebruikers méér bandenbewust te maken. Effecten voor de verkeers veiligheid zullen pas op langere termijn merkbaar worden'. AMSTERDAM (ANP) - Het op stellen van persoonsprofielen door uitbaters van elektronisch beta lingsverkeer en 'teleshopping' aan de hand van het bestedingspatroon van hun klanten, kan door de con sument worden ervaren als een ernstige inbreuk op zijn persoonlij ke levenssfeer. Verspreiding van en handel in dergelijke profielen is afkeurenswaardig en moet door deze bedrijfstakken zelf worden verboden. Dat staat in een gisteren versche nen onderzoek van het instituut voor informatica en recht van de Vrije Universiteit in Amsterdam. In het onderzoek worden onder meer de juridische problemen be licht die deze elektronische nieu wigheden kunnen veroorzaken. Bij 'telebanking' en 'teleshop ping' geeft men langs elektroni sche weg orders aan banken of be drijven. Die orders worden door computers geregistreerd, automa tisch verwerkt en in bestanden op geslagen. Bestaande wettelijke re gelingen bieden echter nog niet voldoende garantie tegen koppe ling van gegevens door verschillen de instellingen, aldus de onderzoe kers. Andere juridische aspecten zijn de bewijslast (in hoeverre vormen bij voorbeeld computergegevens een rechtsgeldig bewijs), aanspra kelijkheid (wie draagt het risico in geval van verlies, diefstal of fraude) en de handtekening (de pin-code in vergelijking tot de traditionele handtekening). Over dit laatste stellen de onder zoekers dat de traditionele handte kening bij het vervullen van haar functies weliswaar vele tekortko mingen vertoont, maar deze ook in geautomatiseerde systemen zinvol Het onderzoek is een weergave van discussiestukken en commen taren door deskundigen uit over heid, banken, bedrijfsleven, com puterfirma's en consumentenorga nisaties. Het onderzoek is door mi nister Deetman (onderwijs) gefi nancierd.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7