Mitterrand hengelt naar steun Barre Eerste stap naar herverdeling welvaart Filipijnen Voor socialistisch kabinet Aidsconferentie: vaccin dient prioriteit te krijgen Demonstratie in Riga ten gunste hervormingen Hervormers gekozen in Poolse partijtop WOENSDAG 15 JUNI 1988 BUITENLAND PAGINA 5 PARIJS (Rtr/AFP/DPA) - De Franse president Mitterrand zal de socialistische premier Rocard vragen een minder heidsregering van socialisten te vormen. Mitterrand zei dit gisteravond in een toespraak voor de tv, die zes minuten duurde. Baker treedt af als chef-staf van het Witte Huis WASHINGTON (GPD) - Howard Baker treedt per 1 juli af als de chef-staf van het Witte Huis. Hij zal worden opgevolgd door zijn huidi ge plaatsvervanger Kenneth Du- berstein, aldus het Witte Huis be kendgemaakt. Hij had Reagan bij zijn aantreden als chef-staf beloofd aan te blijven tot het eind van diens ambtstermijn. Hij zei gisteren die belofte te moeten breken als ge volg van de slechte gezondheid van zijn vrouw en van zijn schoonmoe der. Om dezelfde reden zei Baker geen belangstelling voor het vice- presidentschap onder Bush te heb ben. Tot gisteren werd Baker alge meen gezien als een potentieel goe de tweede man voor presidents kandidaat Bush. Baker werd op 27 februari vorig jaar chef staf als opvolger van Do nald Regan. Regan werd gedwon gen af te treden omdat hij in de ogen van onder andere Nancy Reagan, de vrouw van de presi dent, slecht de toen volop woeden de Iran-affaire had behandeld. Baker gaat zich vanaf 1 juli weer bezighouden met de advocatenfir- ma die hij in de staat Tennessee heeft. De man die zijn opvolger wordt, Kenneth Duberstein (44), was door hemzelf voor de post aan bevolen. Duberstein wordt Reagan's vierde chef staf. Howard Baker. Ten Kortenaar overleden Correspondent Hein ten Korte naar die voor de bladen van de Gemeenschappelijke Pers Dienst, waartoe ook deze krant behoort, vanuit Rome de ge beurtenissen in Italië be schreef, is de afgelopen nacht aan de gevolgen van een ver keersongeval overleden. Ten Kortenaar werd gistermiddag door een wegpiraat aangereden waarbij hij ernstig hersenletsel opliep. Hij is 63 jaar geworden. Buitenland kort El Salvador In de provincie La Union in het oosten van El Salvador zijn min stens 22 dorpelingen om het leven gekomen in modderstromen die door drie dagen stortregen waren veroorzaakt. Experts wijten de modderstromen aan het samen gaan van de ontbossing in het ge bied en het regenseizoen. Rijn De strijd tegen de vervuiling van de Rijn dient door de Europese Ge meenschap te worden overgeno men. Bovendien moeten milieu-af spraken, die voor de Rijn zijn ge maakt, voor alle Europese rivieren gelden. Dit staat in een rapport, dat gisteren in Straatsburg werd be handeld en steun kreeg van de overgrote meerderheid in het Eu ropees Parlement. Honkong Om de toevloed van Vietnamese vluchtelingen af te remmen gaat Hongkong vanaf morgen een on derscheid maken tussen vluchte lingen die om politieke of gods dienstige redenen hun land verla ten en economische vluchtelingen die om puur financiële redenen vertrekken. Na de verkiezingen van zondag kwamen de socialisten 13 zetels te kort voor een meerderheid in het parlement. Zij werden wel de grootste partij, maar kregen geen absolute meerderheid en hebben dus steun van anderen nodig om te regeren. Mitterrand is er tot dus verre niet in geslaagd centrumpoli tici in een kabinet met de socialis ten te krijgen, maar zei dat hij de deur openhoudt voor steun van centrum-rechts. Eén centrumgroep, die een part ner zou kunnen vormen voor Mit- terrands socialisten, gaf gisteren te kennen een autonome groep' bin nen het centrumrechtse samen werkingsverband UDF (Unie voor Franse Democratie) te willen vor men, maar pas vandaag zou duide lijk worden of de groep uit het UDF wil stappen. Het gaat om de cen trumgroep CDS (Democratisch en Sociaal Centrum), die bij de verkie zingen 52 zetels kreeg, en wordt aangevoerd door de verslagen pre sidentskandidaat en oud-premier Barre. Rocard, zo zei Mitterrand, zal zijn politieke programma zo snel moge lijk voorleggen aan het parlement, -„opdat wij dan kunnen zien wie wel en wie niet bereid is de uitge stoken hand aan te nemen". Hij re kent kennelijk op de steun van sommige centrumpolitici die heb ben verklaard dat zij niet automa tisch tegen de politiek van Rocard zullen stemmen. Commentatoren legden na de toespraak van de pre sident de kijkers uit dat Mitterrand frases had gebezigd die ook kortge leden waren geuit door Barre. „Het zou beter zijn geweest als de socialisten nu een absolute meerderheid hadden verkregen, maar feitelijk is er wel een sterke, samenhangende en duurzame rela tieve meerderheid. Frankrijk is in een regeringssituatie gekomen, zoals in de Bondsrepubliek, Neder land en in Zweden bestaat. Dit is niets buitengewoons", aldus de president. Hij wees erop dat, verge leken met die landen, de betrekke lijk grote bevoegdheden van het staatshoofd een extra factor van stabiliteit voor de minderheidsre gering betekenen. STOCKHOLM De komende vijf jaar zullen meer geneesmiddelen tegen aids worden ontwikkeld, dan we kunnen testen. Een vaccin ter voorkoming van aids verdient weliswaar de voorkeur, maar er is nog geen enkel uitzicht op een mid del dat deze werking heeft. Dit zei de Amerikaanse onderzoeker dr. William A. Haseltine, van het Da- na-Farber Cancer Institute, Bos- door Henk Hage ton, tijdens het internationale aids- congres, dat deze week in Stock holm plaatsvindt. Haseltine meent dat als we nu niet snel ingrijpen 'er straks bevol kingsgroepen en landen zijn, waar 10 tot 15 procent van de mensen aan aids overlijdt'. Via de elektro nenmicroscoop zijn moleculair- biologen.in de hele wereld er in een paar jaar in geslaagd de structuur van het aidsvirus (HIV genoemd) Schending van mensenrechten in 85 VN-landen DEN HAAG (ANP) - In 85 landen, die alle de universele verklaring van de rechten van de mens heb ben ondertekend, zitten mensen gevangen die de internationale or ganisatie voor de mensenrechten Amnesty International als gewe tensgevangenen beschouwt. Dat meldt Amnesty in een vandaag ver schenen rapport. In de eerste vier maanden van 1988 heeft Amnesty International zich ingespannen voor 3.352 gewe tensgevangenen in 85 landen. Dit jaar heeft de organisatie tot nu toe naar 487 gevallen een onderzoek geopend. Amnesty tekent daarbij aan dat zij nog niet van gewetens gevangenen spreekt bij enkele mensen naar wier situatie nog een onderzoek loopt. Volgens de internationale men senrechtenorganisatie houdt meer dan de helft van de VN-landen zich niet aan de rechten die burgers in de universele verklaring zijn be loofd. Amnesty stelt dat het feit, dat in 85 landen mensen als gewe tensgevangenen vastzitten, „de of ficiële beloften aangaande men senrechten belachelijk" maakt. De organisatie heeft dit jaar reeds 115 bliksemacties gevoerd om meer dan 450 mensen in 45 landen te hel pen. goeddeels te onthullen. Sommige van deze genen regelen de opbouw van het virus, andere beïnvloeden de vermenigvuldiging ervan. Dat laatste kan zowel een versnellende als een vertragende werking zijn. Het laatst ontdekte gen heeft een remmende werking op de groei van het virus. Omdat het lichaam op de aanwezigheid van het gen re ageert door er antilichamen tegen te produceren, kan worden onder scheiden met welk virus iemand is besmet. Dat maakt een betere me dische behandeling mogelijk. Om dat genoemde antilichamen al vrij snel na de infectie worden ge maakt, kan de infectie bovendien eerder worden vastgesteld. Berl Kutchinski, wetenschappe lijk medewerker van het Instituut voor Criminele Wetenschappen aan de Universiteit van Kopenha gen zei tijdens het congres dat er in de aids-campagnes te veel nadruk wordt gelegd op veilig vrijen als de enige manier om de epidemie tot staan te brengen. De meerderheid van de nu nog onbekende geïnfec- teerden gaat door met het infecte ren van anderen. Binnen enkele ja ren zal elk van hen gemiddeld meer dan één andere persoon besmet ten. Dat betekent dat de epidemie niet zal stoppen, tenzij er een ge neesmiddel of vaccin wordt gevon den. ATHENE - Tijdens een kranslegging door de Turkse premier Özal giste ren in het centrum van de Griekse hoofdstad Athene bij het graf van de Onbekende Soldaat hebben Griekse demonstranten verbaal hun woede ge uit. Over het afgezette plein klonk boegeroep en 'Walgelijk'. Al vanaf de eerste dag van Ozals driedaagse bezoek aan Griekenland is er tegen zijn aanwezigheid geprotesteerd. Maandagmiddag reden er door de hoofd stad geluidswagens rond met teksten als 'De vijand is binnen onze muren' en 'Atïlla is in ons midden'. De grootste tegenstanders van het Turkse be zoek zijn de Cyprioten die tegen de 'bezetting van de Turken' van hun ei land zijn. (foto ANP» WASHINGTON (AP) - De Demo cratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, Dukakis, heeft gisteren gezegd dat hij het Strategische Defensie Intitiatief (SDI) van Reagan zal vervangen door een 'Conventio neel Defensie Initiatief als hij president wordt, om Europa te beschermen tegen een eventuele aanval door de Sovjetunie. Dukakis bracht gisteren zijn defensiebeleid aan de orde tij dens een toespraak voor de At lantische Raad in het ministerie van buitenlandse zaken. De At lantische Raad is een particulier gezelschap van buitenland-des kundigen die voorstander zijn Dukakis tegen en voor SDI sterkere NAVO van de NAVO. Dukakis zei dat hij een sterke NAVO-macht wil. Hij wees er echter op dat Europa een groter deel van de defen- sielasten op zich zal moeten ne- Ten aanzien van een komst over de lange-afstandsra- ketten, het zogenaamde START- verdrag, zei Dukakis te hopen dat deze regering er nog in zal slagen in de resterende maanden van dit jaar eraan te kunnen wer ken. Hij ontkende dat hij de Sov jetunie in de kaart speelde bij eventuele onderhandelingen door zich nu al tegen de installa tie van mobiele MX- en Midget- man-raketten uit te spreken. Wel zei hij dat de modernisering van het Amerikaanse kernwapenar senaal een open vraag blijft. Hij wimpelde de vrees weg dat de VS niet meer zo intensief be zig zal houden met de NAVO nu de VS en de Sovjetunie het INF- verdrag hebben goedgekeurd en een reeks korte- en middellange- afstandsraketten uit Europa zul len verdwijnen. MOSKOU (AP) - In Riga, de hoofd stad van de Sovjet-republiek Let land, hebben enige duizenden mensen gisteren deelgenomen aan een demonstratie die door de auto riteiten was toegestaan. De bijeen komst was bedoeld om diegenen te herdenken die werden gedepor teerd toen Letland tijdens en na de Tweede Wereldoorlog door Sovjet troepen werd bezet, aldus een be richt van het persbureau Tass. Vol gens Tass waren „vele duizenden" mensen op de been. Of er gisteren ook gedemon streerd werd in Litouwen is niet bekend. Verleden maand werd een betoging van omstreeks 5.000 Li touwers door de autoriteiten opge broken. De demonstratie vond plaats ter nagedachtenis aan de de portaties van 1949. Werd eenzelfde demonstratie in Riga verleden jaar alleen maar ge tolereerd, dit jaar werd hij van offi ciële zijde duidelijk gesteund. De houding van de autoriteiten lijkt te zijn ingegeven door de door Sovjet leider Gorbatsjov in gang gezette campagne om dé wreedheden van het Stalin-tijdperk te veroordelen. Letse activisten verklaarden dat de demonstratie was bedoeld „om de terugkeer te voorkomen van sta linistische en neo-stalinistische misdaden tegen de mensen en om de lijn voort te zetten van Gor- batsjovs hervormingspolitiek". Volgens Sovjet-geschiedkundi gen werden in 1941 en in 1949 in to taal 31.000 Letten gedeporteerd. Volgens cijfers van Litouwse emi- grantengroepen werden uit Litou wen in deze jaren zeker 236.000 mensen gedeporteerd. Tass berichtte dat onder de gede porteerde Letten velen waren die symphatiseerden met de nazi's. „Meer dan 31.000 mensen bevon den zich ver van hun eigen woon gebied. Afgezien van diegenen die terecht werden gestraft wegens po litieke sabotage, collaboratie met fascisten en spionage waren er ook onschuldige mensen onder de ge deporteerden," aldus het persbu- Kutchinski meent dat vrijwillige en op grote schaal uitgevoerde tes ten als aanvulling bitter nodig zijn: „Noch gegevens uit de praktijk, noch theoretische beschouwingen geven een rechtvaardiging voor het exclusieve gebruik van safe-sex- campagnes alsr-middel om aidsin- fectie onder controle te krijgen. Zulke campagnes kunnen de epi demie niet stoppen". Dat gerichte campagnes bij groe pen homoseksuele mannen wel tot gedragsverandering hebben ge leid, wil volgens Kutchinski niet zeggen dat ook het grote publiek er zo op zal reageren. Hoewel de voor lichtingscampagnes ongetwijfeld hebben geleid tot een vergroting van de kennis bij de mensen in het algemeen, hebben ze niet of nau welijks geleid tot gedragsverande ring. Hij heeft daar een verklaring voor: „Informatie op zich is daar niet voldoende voor. Er dient ook motivatie te zijn. En naarmate het oorspronkelijke gedrag dieper is geworteld, zal de motivatie sterker moeten zijn om daar verandering in te brengen". Noren kampen met zeehondeninvasie OSLO (Rtr) - Na de algenplaag worden de Noorse kustwateren nu geteisterd door een invasie van zeehonden. Volgens milieudeskundigen zijn hon derdduizenden zeehonden op jacht naar voedsel uit de over- beviste Barentszee en de Witte Zee naar de zee voor de Noorse kust getrokken. De invasie heeft zulke vormen aangeno men dat milieudeskundigen van een natuurramp spreken. Het aantal zeehonden voor de kust wordt geschat op onge veer één miljoen. Zij veroorza ken daar meer schade en ver storen het natuurlijk evenwicht in veel grotere mate dan de re cente algenplaag. Er is echter weinig aan te doen. De afgelo pen elf jaar heeft Noorwegen in vooijaar en winter zeehonden invasies gekend maar nog niet eerder van een dergelijke om vang en zo laat in het jaar. WARSCHAU (Rtr/DPA) - De vast lopende Poolse economische her vormingen hebben gisteren een krachtige impuls gekregen door de benoeming van een nieuwe man in het leidende politburo. Het centra le comité van de Poolse communis tische partij benoemde Wladyslaw Baka, president van de centrale bank en economisch hervormer bij uitstek, tot lid van het politburo en secretaris van het centraal comité verantwoordelijk voor economi sche zaken. Baka, tot 1985 minister van eco nomische hervorming, vervangt in beide organen Marian Wozniak, die sinds 1981 verantwoordelijk was voor de economische koers van de partij. Baka staat een krap-geldpo litiek voor om de inflatie in te to men en heeft een plan ontworpen voor een hervorming van het bank- stelsel, dat op 1 januari van kracht moet worden. De geldontwaarding in Polen is dit jaar gestegen tot niet minder dan 60 procent, terwijl het vorig jaar slechts 26 procent be droeg. Ondanks manmoedige pogingen van partijleider Jaruzelski het le venspeil van zijn landgenoten een wat draaglijker aanzien te geven is het inkomen per hoofd van de be volking, zo zegt de oppositie, nog altijd 20 procent lager dan het peil van 1980. De hervormingen die vo rig jaar augustus werden afgekon digd komen slechts langzaam van de grond en verwacht wordt dat Baka nauw zal samenwerken met vice-premier Sadowski, een voor malige collega en de man verant woordelijk voor de invoering van die hervormingen. Behalve de benoeming van Baka werden nog enkele andere veran deringen in de Poolse leiding aan gebracht. Ook plaatsvervangend parlementsvoorzitter Rakowski. een nog maar kort in het politburo opgenomen hervormingsgezinde pragmaticus en medestander van partijleider Jaruzelski, werd be noemd tot secretaris van het cen traal comité. Rakowski verklaarde op de tv dat met de wijzigingen aan de top alle nodige voorbereidingen zijn genomen voor de verdieping van het proces van economische en po litieke hervorming dat in het najaar door Jaruzelski werd gelanceerd. Minister van buitenlandse zaken Orzechowski is eveneens opgeno men in het politburo, het voor naamste beleidsbepalende orgaan van de partij. Hij komt aan het hoofd te staan van de ideologische commissie van het centrale comité en verlaat zijn ministerspost. In to taal zijn zes hoge functionarissen afgetreden, onder wie vier secreta rissen van het centraal comité. De verrassende wijzigingen blij ken ook voor een deel het gevolg van de golf van stakingen in de af gelopen tijd. Zo verloor de partij leider in Gdansk. Bejger zijn func tie van kandidaat-lid van het polit buro. Aangenomen wordt dat hij binnen afzienbare tijd ook zijn post in Gdansk zal kwijtraken. ADVERTENTIE Gratis thuisbankieren, gratis giro enveloppen, gratis verzenden, gra tis girobetaalkaarten, gratis giro maatpas, gratis giroboekje, gratis thuisbankmap, gratis automatisch overschrijven, gratis geld opne men bij 2500 postkantoren, gratis kascheques; gratis contant opnemen in 39 'buitenlarv gratis geld opnemen gratis gebruik make automate Gratis thuisban enveloppen,gi tis girobetai maatpas^ thuisbi men bij 2500 postkantoren, gratis kascheques, gratis contant geld opnemen in 39 'buitenbanden', gratis geld opnem" <;iJtomaat, gratis gebrul g^llgtatetaal- autom?* "gratis 'omalisch geld opne- 'tkantoren, gratis gratis contant geld 39 'buitenlanden', geld opnemen via giromaat, maten. In de Sovjet-republieken Arme nië en Azerbajdzjan, waar al maan denlang rellen woedden, bleef het gisteren aan de rustige kant. Het debat over de eventuele aanslui ting van de Azerbajdzjaanse pro vincie Nagorno-Karabach bij Ar menië, dat vandaag in het parle ment van Armenië werd gevoerd, is rechtstreeks via de Armeense te levisie uitgezonden. Alle afgevaar digden stemden voor aansluiting van Nagorno-Karbach, dat voor 80 procent door Armeniërs wordt be volkt. De leider van het voorname lijk islamitische Azerbajdzjan, Ve- zirov, heeft verklaard dat het be twiste gebied nooit aan Armenië zal worden overgedragen. Ja, ik wil graag weten wat er nou allemaal precies gratis is aan die gratis girorekening van de Postbank. Stuur mij daarom uw folder 'Gratis Giropakket' toe. Mijn naam; Straat: Postcode/Plaats; In ongeffankeerde envelop naar; Postbank NV, Antwoordnummer 060400, 8900 VC Leeuwarden. Of bel (ook gratis natuurlijk) 06-0400. HUM SINGAPORE Het Filipijnse Congres heeft vorige week, na een marathonzitting en een bitter de bat van een jaar, de landhervor- mingswet aangenomen. Slechts twintig van de 200 leden in het La gerhuis, waarin de grondbezitters in de meerderheid zijn, spraken zich uit tegen de landhervormings programma's, die een eerste stap moeten zijn naar een fundamentele herverdeling van de welvaart op de Filipijnen. door Bob Mantiri Krachtens deze wet zal 5,5 mil joen hectare grond -waar rijst, sui ker, copra en mais wordt ver bouwd- worden verdeeld onder meer dan 3 miljoen landloze boe ren, arbeiders en plantagewerkers. Het zo vaak geamendeerde, wets voorstel passeerde eerder zonder veel tegenstand de 24 zetels tellen de Senaat. De wet staat toe dat de individuele landbezitter 5 hectare grond behoudt, maar dit kan wor den uitgebreid met drie hectare voor ieder^ directe erfgenaam bo ven de vijftien jaar. Een andere optie voor de landei genaren is, niet de grond te verde len maar de arbeiders die hun land bewerken deelgenoot te maken van de winst of ze aandelen te ge ven. De mensen aan wie de rege ring land toewijst, moeten een symbolisch bedrag betalen. De wet treft ook de 6000 hectare grote sui kerplantage van president Aquino in Tarlac, die door haar broer wordt beheerd. Er zijn plannen om van deze suikerplantage binnen tien jaar een coöperatie te maken. Senator Heherson Alvarez, de ar chitect van het hervormingspro gramma, verwacht dat de suikerba ronnen in de provincie Negros, zich met hand en tand tegen de wet zullen verzetten. Enkelen van hen hebben zelfs gedreigd hun land goed tot een onafhankelijke repu bliek uit te roepen. Maar senator Alvarez vindt de wet niet meer dan redelijk gezien de ongelijke en on rechtvaardige verdeling van grondbezit in het toch al zo arme land. Het verzet komt volgens hem van slechts een kleine elite-groep, die duizenden hectaren bezit die zelfs niet eens worden bewerkt. Bovendien zijn in deze wet een heleboel regelingen getroffen die de landeigenaren ruimschoots schadeloos stellen. De schuldbrie ven of obligaties die zij van de rege ring krijgen in ruil voor hun grond, kunnen zij gewoon als liquide mid delen gebruiken. Zij kunnen daar mee bijvoorbeeld ziekenhuiskos ten betalen of de obligaties als on President Aquino derpand gebruiken bij zakelijke transacties. Een probleem voor de regering is hoe zij aan de ruim 8 miljard Ame rikaanse dollar moet komen om het programma uit te voeren. De regering moet met de grootgrond bezitters nog tot een vergelijk ko men over de prijs van het aan te ko pen land. Senator Alvarez meent, dat met deze wet op de landhervormingen, die president Aquino als eerste prioriteit stelde toen zij in februari 1986 na de val van president Mar cos aan de macht kwam, de geloof waardigheid van de regering is ver groot. Dat zal het voor de regering gemakkelijk maken om bij de in ternationale monetaire instituten aan te kloppen voor leningen. Herverdeling van de gronden zag mevrouw Aquino als een instru ment om het communisme, dat vooral een voedingsbodem heeft onder de arme landloze boeren en plantagearbeiders op het platte land, te elimineren. Suikerprovincie De verhitte discussies over de herverdeling van landgoederen, die in handen zijn van een kleine groep landbaronnen die in de meeste gevallen hun land hebben geerfd van hun voorvaderen, heb ben niet alleen tot diepe conflicten geleid tussen de bezittende en niet- bezittende klasse, maar ook binnen families. Mevrouw Aquino bijvoor beeld, die achter de hervormings plannen staat, vond tegenover zich haar broer Jose Conjuangco, die lid is van het Lagerhuis en die er vier kant tegen is. Het conflict op de Filipijnen zit nergens zo diep als in Negros, de rijke suikerprovincie, ongeveer 500 kilometer zuidoostelijk van Mani la. Deze provincie neemt de helft van 's lands suikerproduktie voor haar rekening. Enorme suikerplan tages of haciendas zoals ze ge noemd worden, bepalen het land schap van deze provincie, waar ze ventig procent van de bevolking een armoedig bestaan leidt en waar honger de gewoonste zaak van de wereld is. In andere delen van het land krij gen de plantagearbeiders nog een deel van de oogst, maar in Negros werken duizenden voor een mager loon in de brandende zon. Wie geen werk heeft sterft van de honger. En als een storm de hele oogst vernietigt, dan krijgen de arbeiders geen cent. Veel suikerbaronnen hebben twee jaar terug hun planta ge van de ene op de andere dag op gedoekt omdat de prijzen op de in ternationale markt in elkaar waren gezakt. Duizenden plantagearbei ders kwamen daardoor zonder werk te zitten. In Negros heerst nog een feodaal systeem; de grondbezitters kijken minachtend neer op het werkvolk. Het is in deze provincies dat de mi litante suikerbaronnen hebben ge dreigd met geweld hun gronden te zullen verdedigen en zelfs van plan zijn om hun plantages tot een onaf hankelijke staat te verklaren. Eén van hen is Hortensia Starke, de af gevaardigde van Negros in het La gerhuis. Hij heeft de plantage-eige naren opgeroepen naar de wapens te grijpen om hun gronden te ver dedigen. Sommige planters heb ben een eigen legertje opgericht. Uitvoering van landhervormin gen in deze provincie zal niet mak kelijk gaan. Het meest gehoordé ar gument van de planters is: „Je kunt een plantagewerker niet in een nacht veranderen in een boer". Een ander vaak gehoorde opmer king van de plantage-eigenaren is dat „arbeidsintensieve suikerpro duktie alleen mogelijk is in een feo daal systeem". De voorstanders van deze agrari sche hervormingen zijn van me ning, dat de boeren er niet bij ge baat zijn wanneer de regering hen alleen land geeft. Ze hebben ook geld nodig om materiaal en zaden te kopen. Anders is het alsof je ie mand een auto geeft zonder benzi ne. Senator Heherson Alvarez meent dat het jaren zal duren voor dat het hele programma zal zijn uit gevoerd. „Je kunt niet in een nacht de armoede op het platteland op lossen".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5