'Zuinig ademhalen en schouder aan schouder 'Turandot': vitaal, maar rommelig Bioscoopbond wil minder btw op filmkaartje Fleetwood Mac ontstijgt subtop niet Schönberg-kwartet: muzikaal stortbad WOENSDAG 15 JUNI 1988 PAGINA 25 Organisatie Parkpopfestival verwacht topdrukte: DEN HAAG - Afspraken maken met de politie, het regelen van de podia, bands contracteren, een programmakrant maken, installaties regelen voor veel geluid en veel licht, dranghekken plaatsen, veiligheidsdiensten inschakelen, zorgen voor opvang van kinderen; en dat alles binnen een klein budget. Voor die taak ziet de organisatie van het Parkpopfestival (26 juni) in het Haagse Zuiderpark zich ook dit jaar weer geplaatst. "Slopend", noemt het Algemeen Haags Comité het, maar ook "waanzinnig". door Hans Beuzel Een week van te voren verhuist het bureau van het AHC naar het festi valterrein, inclusief de telefoon en de telefax. Twintig mensen lopen het draaiboek na, regelen wat er te regelen valt. Vier- tot vijfhonderd mensen, inclusief politie, veilig heidsdienst en de 'catering' - voor het voedsel en de drank - zorgen op de dag zelf dat alles zo soepel mo gelijk draait. Wanneer het festival weer zo ver loopt als in voorgaande jaren, heb ben de politie en de veiligheids dienst een rustige dag. Geweldda digheden zijn er nauwelijks ge weest sinds het bestaan van het evenement, met uitzondering van het eerste jaar. Volgens de organi satie heeft dat te maken met de gra tis toegankelijkheid van het festi val. Voor fans die teleurgesteld zijn in hun groep is er de geruststelling dat ze toch niets betaald hebben. Vorig jaar was Europa's grootste gratis popfestival goed voor 200.000 bezoekers. De capaciteit van het Zuiderpark is met dat aan tal nog niet uitgeput. De organisa tie heeft het uitgerekend; als ieder een schouder aan schouder zou Elli Schelling (rechts) en Jan Loman, de organisatoren staan, en niet te omvangrijk adem haalt, zou het park een miljoen mensen kunnen behappen. Maar met een paar honderduizend min der is het AHC ook tevreden. Top Dit jaar treden onder andere T'Pau, Mory Kante, The Church, Aztec Camera en Green on Red op. De organisatoren moeten, door het beperkte budget, mikken 'ftp groe pen die de top nog niet bereikt heb ben, maar dat wel kunnen gaan doen. Volgens Elli Schelling van het AHC is dat in voorgaande jaren aar dig gelukt. "Toen we de Bangles boekten, waren die nog nergens. Op het moment van het optreden stonden ze boven in de hitparades. In 1983 werd Marillion bekend na Parkpop. De Orchestral Manoeu vres in the Dark maakten in 1985 een comeback met het optreden in Den Haag. 'Het zit eraan te komen' valt vaak als we over bands pra ten". De kosten van Parkpop zijn laag, als je ze vergelijkt met die van an dere festivals. Jan Loman, ook van het AHC, weet dat de organisato ren van het dubbele Belgische Tor- hout/Werchter festival 350.000 gul den moeten neerleggen voor de twee optredens van Sting. Parkpop heeft twaalf groepen voor minder dan een.ton. Het hele festival, in clusief alle kosten, kost slechts Stones De groepen zijn niet alleen voor deliger omdat ze nog niet tot de echte groten behoren, ze rekenen ook minder voor Parkpop dan voor festivals waarvoor entree wordt ge heven. De eisen die de groepen stellen aan de organisatie zijn wat minder exorbitant dan die van sommige toppers. Schelling en Lo man hebben bij de organisatie van de Rolling Stones gewerkt. "Je lacht je gek. Bij hun contracten ho- Bioscoopdag in aantocht AMSTERDAM (ANP) - De Neder landse Bioscoop Bond (NBB) vindt het onterecht dat Nederland - op Denemarken na - de hoogste btw- tarieven van Europa voor het bio scoopbezoek heeft. Hoeft over boe ken en tijdschriften 'slechts' zes procent btw - en zelfs dit vinden de boekverkopers en uitgeverijen nog te hoog: zij pleiten voor een nul-ta rief - te worden betaald, voor een bioscoopkaartje geldt het hoogste tarief van twintig procent. Voorzitter drs. J. Wolff van de NBB spreekt hierover zijn onvrede uit. "Het gaat immers om hetzelfde soort hardware. Het zijn allemaal informatiedragers, waarbij niet zou mogen uitmaken of de informatie op papier staat of op celluloid". De bioscopen staan overigens niet alleen; ook schouwburgen en concertgebouwen zitten in de hoge tariefsgroep en ook zij vinden dat ze in een lagere tariefsgroep thuis horen. Wolff verklaart dat de bio scopen zeker niet uit zijn op over heidssubsidies. "We willen ge woon kostendekkend werken. Het zou dan echter alleszins redelijk zijn als we niet ook nog extra belast zouden worden," stelt hij. Mogelijk dat het opheffen van de Europese grenzen in 1992 enige 'verlichting' voor de Nederlandse bioscopen brengt, doordat het btw-tarief in al le landen gelijk gesteld moet wor den. Al bestaat volgens Wolff na tuurlijk ook de kans dat het Neder landse tarief wordt gehanteerd. Be sprekingen hierover zijn in volle gang. Al jaren overigens, evenals de lobby vanuit „bioscoopland" om het btw-tarief te verlagen. De bioscopen trekken echter niet al te publiekelijk aan de bel en kiezen evenmin voor acties zoals bij voorbeeld de uitgevers, die mo menteel door middel van boeken leggers actie voeren voor een lager btw-tarief. Het publiek zal namelijk weinig of niets merken van een lager btw- tarief op het bioscoopkaartje. De prijs zal er zeker niet automatisch door zakken. "We streven naar een zo hoog mogelijke omzet. Het geld dat vrijkomt door een lager btw-ta rief zouden we kunnen herinveste ren, of gedeeltelijk beschikbaar kunnen stellen voor bij voorbeeld de stimulering van de produktie van Nederlandse films", aldus Wolff. De bioscoopbond doet er in ieder geval alles aan om het bioscoopbe zoek te blijven stimuleren. Donder dag 16 juni staat daarom de Natio nale Bioscoopdag op het program ma. Op deze dag, die plaatsvindt in het kader van het Europese Jaar van de Film en de Televisie, zijn al le bioscoopvoorstellingen toegan kelijk voor 2,50 gulden. Daarom heen zullen op lokaal niveau zoveel mogelijk initiatieven worden ont plooid, zoals live-muziek, rondlei dingen en dergelijke. De NBB hoopt op een grote belangstelling. „Het is in ieder geval een rustdag tijdens de Europese Voetbalkam pioenschappen. Nou alleen nog ietsje minder mooi weer....", aldus Wolff. ren boekwerkjes van 50 pagina's met de eisen voor alle voorzienin gen rond het optreden". Toch hebben ook de Parkpop groepen zo hun wensen. Los Lobos wilde in een voorgaand jaar meer dere merken Mexicaans bier, dus moest Elli op zoek in Den Haag, tot ze een slijter vond die dat bier ver kocht. "Vreselijk lekker", aldus El li. Catherina and the Waves wilden, vertellen Schelling en Loman, al leen witte handdoeken in de kleed kamer, om te kunnen zien of ze al gebruikt waren. Er mocht geen ge kleurd randje aan zitten. En de groep Dr. and the Medics, idioten van beroep met ongelooflijke kap seis, vroeg een collectie bussen met verschillende kleuren haarlak. Banaan Parkpop heeft volgens de organi- naam verworven in "De platenmaat- de bands die we full-power tegen- an hun bands con tracteren. Ze bouwen er een hele marketingcampagne omheen. 'Ye- ke yeke' is nu een hit geweest van Mory Kante, maar op het moment dat we hem konden strikken kreeg het nummer nog nauwelijks aan dacht". Naast de optredens op de twee grote podia, is er nog een extra pro gramma op Parkpop. Het Alge meen Haags Comité wil aandacht besteden aan trends in de popmu ziek. Onder de noemer 'Holland rocks the house' treden breakdan- cers, rappers, hiphop-bands en scratchers op. De organisatie noemt de 'Three Wize Men' uit En geland als belangrijkste attractie. Naast het podium waarop de trends worden geëtaleerd, wordt een skateboard-baan geïnstalleerd, die om zijn vorm de bijnaam 'de ba naan' kreeg. Haagse verfspuiters zullen bij de grote podia linnen schermen bewerken met graffity- kunst. Eén van de sponsors van het fes tival, Coca Cola, wil graag haar logo terugvinden in de graffity-kunst. De gigant is een nieuwe geldschie ter voor het festival. Sponsors brengen het grootste deel van de kosten op, ergens tussen 60 en 70 procent. Verder draait Parkpop op de radio- en tv-rechten die het AHC ontvangt van de VARA, die beel den van Parkpop zal uitzenden in 'Zomerrock', de subsidies die de organisatie ontvangt en de verkoop van drank en snacks. Woodstock Parkpop wordt doorgaans be zocht door een breed publiek. In te genstelling tot 'gewone' festivals waar doorgaans aanzienlijke en treeprijzen - al gauw veertig gulden - worden geheven die slechts door popliefhebbers worden neerge val teld, kost Parkpop dus riiets. Daar om zijn in het Zuiderpark traditie getrouw veel dagjesmensen te vin den. "Vlak voor het podium zie je vaak de fans van de bands. Op hon derd meter zie je de bezoekers die komen om lekker te relaxen. Daar achter heb je 'de kijkers". "Vorig jaar troffen we bijvoor beeld een bejaard echtpaar. We vroegen waarom ze op zo'n popfes tival kwamen en het antwoord was 'Oh, mijnheer, we zouden gaan fiet sen, maar we komen hier niet meer weg'. Aan de andere kant kwamen we een vrouwtje tegen dat zei dat ze elke dag de eendjes kwam voe ren. En waarom nou niet, vroeg ze zich af'. "Het is een soort Woodstock voor iedereen, jongeren, ouderen, kinderen. Daarom is er ook een kinderopvang. Zoals op elk festival raken ook kinderen zoek. Jan Dou- we Kroeske, die het programma presenteerde, moest al een keer op het podium uitroepen dat als de moeder van het kind dat hij op het toneel had nu niet kwam, hij het mee zou nemen". Of Kroeske ook dit jaar weer de presentatie zal verzorgen is nog niet zeker. Schellling en Loman vertellen dat de presentator zich el ke jaar suf loopt om èn het pro gramma aan te kondigen èn de bands te interviewen voor de VARA. En een presentator die hij gend het podium op komt is ook niet alles. Jutteractie Na afloop van het festival zal een gigantische bende zijn ontstaan op Brinkman kocht gisteren de eerste kaartjes voor de Nationale Bioscoop dag bij Fons Rademakers. (foto gpdi Concert Fleetwood Mac. Gehoord op 14 ju ni in de Kuip, alwaar vanavond nog een concert wordt gegeven. ROTTERDAM (GPD) - Fleet wood Mac voor het eerst sinds acht jaar op een Nederlands po dium. Na de geslaagde wederop standing vórig jaar met het ze ventiende album 'Tango In The Night', waarvan nog steeds hits worden geplukt, zou dat langver wachte concertbezoek een pop gebeurtenis van de eerste catego rie moeten zijn. In plaats daarvan worden de. twee uitverkochte optredens in Ahoy' (gisteravond en vanavond) overschaduwd door alle Kuip- spektakels, deze week met name die van de collega-veteranen van Pink Floyd. Terecht of niet, dat is natuurlijk de vraag. En het ant woord luidt: in feite wel. Als con certattractie heeft Fleetwood Mac niet (meer) de mega-uitstra- ling, die tegenwoordig vereist is om de subtop te ontstijgen. Voor een niet gering deel heeft die zelf onderkende devaluatie het Feyenoordstadion was pu- blieksmatig haalbaar te ma ken met het verdwijnen van Lindsey Buckingham, jarenlang de stuwende kracht vande anglo-Amerikaanse softrockfor- matie. De vooral in de studio do minerende zanger-gitarist zette er na de afronding van 'Tango In The Night' onverwacht (voor de buitenwereld) een punt achter. Enerzijds uit wens om zijn solo carrière verder te ontwikkelen, anderzijds vanwege zijn afkeer voor het toeren, waartoe FM te genover zijn platenmaatschappij en fans wel verplicht was. De vier resterende leden (drummer Mick Fleetwood, bas sist John McVie, zangeres-toet senist Christine McVie en zange res Stevie Nicks) trokken voor hem maar liefst twee vaste ver vangers aan: leadgitarist annex zanger Rick Vito en zingend slaggitarist Billy Burnette. Daar naast werden voor deze wereld tournee nog drie huurlingen ge- recruteerd: percussionist Isaac Assante en de achtergrondzan geressen Sharon Celani en Lori Perry. Op deze oorlogssterkte bleek Fleetwood Mac gisteravond ge makkelijk in staat om een gretig Ahoy' bijna twee uur lang naar haar hand te zetten. Niettemin moeten de doorgewinterde fans (sommigen lopen al twintig jaar mee, het merendeel vanaf het succesalbum 'Rumours' uit 1977) zich toch wel even in de oren hebben gewreven bij het horen van diverse klassiekers uit de mond van de nieuwkomers. Zo mocht Billy Burnette zich zelfs uitleven met het aloude 'Oh Well', dat plotseling minder Fleetwood Mac klonk dan ooit. Waar nodig heeft de groep, die uit haar uitgebreide archief op merkelijk veel 'Rumours' plukte, zich evenwel niet aangepast: van verrassende uitvoeringen was nauwelijks sprake. Degelijkheid was het motto. Daarbij werd evenals in 1980 in hetzelfde Ahoy' niet op decibels gekeken, ging het er soms keihard aan toe. Zonder de stugge Lindsey Buckingham straalde Fleetwood Mac in elk geval wel meer vrien delijkheid uit. De dames McVie en Nicks, die keurig de zangpar tijen verdeelden, overlaadden de zaal met dankwoorden. De losse re aanpak kwam voorts tot uiting in diverse terugblikken op de bluesy beginperiode en in de lu dieke solo van Mick Fleetwood, waarbij hij zijn voorkeur voor Afrikaanse ritmen even mocht demonstreren. De recente FM-hits uit de ko ker van Buckingham ('Big Love', Family Man') bleven achterwe ge. De meeste uitbundigheid maak te' aan het slot (uiteraard) het grootste singlesucces 'Go Your Own Way' los. Prima donna Ste vie Nicks, onverminderd een soort tegenpool van toffe meid Christine McVie, toverde ook bij de toegiften helaas 'Sara' niet meer uit haar hoge hoed. 'Don't Stop' fungeerde nu als een net even te gladde wegwezer. LOUIS DU MOULIN viool. Henk Guittart-altviool. Hans Wou denberg-cello) en Arleen Augér-sopraan voerden werken uit van de vroege tweede Weense school: Schönberg, Berg en We- bern. Gehoord op 14 juni in de kleine zaal AMSTERDAM In tegenstel ling tot de muziek van Haydn, Mozart en Beethoven (eerste Weense school) zijn de composi ties van de tweede Weense school absoluut niet geschikt voor het rustig verteren van de avondmaaltijd. Desondanks was de kleine zaal volgestroomd met liefhebbers van atonale muziek: muziek die zich onder de experi menterende handen van Arnold Schönberg langzamerhand heeft losgemaakt van de oude, be proefde wetten van de totale zwaartekracht. Muziek die fi guurlijk, maar in dit geval ook letterlijk geschapen is om een ge dicht als 'Entrückung' van Stefan George te verbeelden. (De dichter beziet de wereld vanuit een bovenaards standpunt). In de traditie van Beethoven en Ma hler heeft Schönberg in de laatste twee delen van zijn 'Tweede Strijkkwartet' (1907) een extra partij voor zang (ge dichten van Stefan George) op genomen. Gelukkig besteedde de componist zóveel zorg aan de samenhang tussen tekst en mu ziek, en gelukkig gaf Arleen Au- gér een zó perfecte en kristalhel-, dere vertolking van het werk, dat het gezwollen, filosofische Duits er een stuk begrijpelijker op werd. Niet alleen van het publiek werd een groot concentratiever mogen geëist, ook de strijkers moesten zich tot het uiterste in spannen om het verre, onweers- achtige- gerommel van orkestge luiden uit de grote zaal te nege ren. Mijn zaalgenoten deden er' nog een schepje bovenop door ongegeneerd te hoesten. Derge lijke geluiden zijn niet in over eenstemming te brengen met de tere klankrijkdom van Anton Weberns 'Funf Satze opus 5' We- bern beschikt over een rijkge schakeerd klankpalet. Zeker in 1909 zullen de mensen raar heb ben ppgekeken van de ijle gelui den van een over snaren glijden de strijkstok, van het plukken en boventoons jammeren. De leden van het Schönberg ensemble be toonden zich ware specialisten in het verfrissend spelen van deze 'oudere' nieuwe muziek. Het Strijkkwartet uit 1910 van Alban Berg is één van de eerste werken in het atonale idioom, waarin herkenbare motieven worden toegepast. De muziek krijgt daardoor een geweldige, emotionele lading. De altviolist veerde in de volle vaart van het spel herhaaldelijk op uit zijn stoel en de toehoorders werden op gezette tijden onthaald op een muzikaal stortbad. Aan het langdurig en dringnd applaus was te horen dat dit voor velen een onvergetelijke uitvoe ring is geweest. MONICA SCHIKS. Turandot' (oorspronkelijke titel: Turandot oder Der Kongress der Weisswascher)' van Bertolt Brecht door Jongerentheater van de Stichting Cervelaat. Regie: Hugo Maerten. Gezien op 14 juni in het kader van De Haagse Zomer in een tent op Het Plein. Aldaar nog vanavond en morgenavond te DEN HAAG - Het culturele festi val 'De Haagse Zomer' biedt een aantal manifestaties, waarvan het gedeelte op Het Plein met muziek, theater en beeldende kunst in tenten en in de open lucht het meest uitgebreide on derdeel vormt. In dit festivalka der brengt de Stichting Cerve laat een theaterproduktie door jongeren uit: scholieren, al dan niet met toneelervaring, worden begeleid door professionele re gisseurs. Voor de eerste voorstel ling binnen dit Cervelaat-projekt tekent acteur/regisseur Hugo Maerten, die daarbij voor 'Turan dot' van Bertolt Brecht koos. Vitaal is de produktie vol Brechtiaans spektakel zeker ge»- worden. De ruim dertig spelers zetten zich met jeugdig enthou siasme in om aan de vele gebeur- tenissen in keizerlijk China ge stalte te geven. De Chinese eco nomie is namelijk ontwricht door een nijpend tekort aan ka toen. De katoenoogst was welis waar bijzonder goed, maar door toedoen van de keizer - die zijn katoenmonopolie bedreigd zag - is er een kunstmatig tekort ge creëerd. Het volk wordt opstan dig en hoopt op Kai Ho, die de noodzakelijke hervormingen zal doorvoeren. Om de boel te sussen wordt een congres van Knappe Koppen georganiseerd. De Knappe Kop pen verzinnen in hun toespraken leugenachtige redenen voor het ontstane tekort aan katoen. Het volk geeft hierop het nodige commentaar, dat via televisie schermen tot het publiek in de tent doordringt. Dat is een aardi ge vondst. Verder is het verloop van de voorstelling erg rommelig en komt de verhaallijn vaak nau welijks uit de verf. De zaalopstel ling is in een kring; gespeeld wordt er hoofdzakelijk op de middellijn. Aan de ene kant van die speelcirkel bevindt zich de hofhouding van de keizer, aan het andere einde de toegang tot het speelvlak, vanwaar het een voortdurend komen en gaan is van een verwarrende veelheid van personen. Er gebeurt dus steeds heel veel. Maar door de in- dentieke bewegingspatronen valt het herhalingsaspect des te meer op, en is misschien ook het verloop van het verhaal moeilij ker te volgen. Voor een deel is dat allemaal natuurlijk te herleiden tot het warrige, vrij onbekende stuk, dat Brecht (in tegenstelling tot zijn klassiek geworden werken) nooit zelf geregisseerd heeft. Toch valt bij deze voorstelling niet aan de indruk te ontkomen, dat er met dit enthousiasme stel jonge spelers en de verzorgde aankleding gewoon nog méér in had kunnen zitten, althans méér overzichtelijkheid. WIJNAND ZEILSTRA. het veld. Daarvoor heeft het AHC de 'jutteractie' bedacht. Om half negen mag iedereen van twaalf jaar en ouder zakken komen vullen in het park. Voor elke zak krijgt de vuiler een rijksdaalder. "Niet al leen jongeren werken daar aan mee, iedereen die geld kan gebrui ken helpt. Vorig jaar was het park in anderhalf uur schoon. Er was zo veel troep verzameld dat de ge meentereiniging met alle beschik bare wagens de zakken niet eens in één keer weg kreeg". Voor één ding wil het AHC graag waarschuwen. "Neem geen glas of blikken drank mee naar het festi val. Anders zijn de veertig EH- BO'ers de hele dag met niks anders bezig dan met het behandelen van snijwonden. Bezoekers die met he le kratten bier aankomen, om die te verkopen op het veld, verzoeken we hierbij buiten het park te blij- 1 1 Nothing's gonna change - Glenn Medeiros 2 2 Theme from s express - The S Express 3 6 Dirty Diana - Michael Jackson 4 5 Divine emotions - Narada 5 4 Tomorrow people - Ziggy Marley 6 3 Everywhere - Fleetwood Mac 7 15 Bluemonday 88-NewOr der 8 16 Fast car - Tracy Chap- 9 18 Perfect - Fairground At traction 10 8 Bamboleo - Gipsy.Kings 11 14 A love supreme - Will Downing 12 7 Ye ke ye ke - Mory Kante 13 11 Gragile - Sting 14 23 Ma che bello.. Eros Ramazzotti 15 10 One more try - George Mi chael 16 9 Alphabet street - Prince 17 12 Get lucky - Jermaine Ste wart 18 25 Ponteacantar-JoseFeli- ciano 19 38 South Africa - Revelation Time 20 19 I don't want to live Fo reigner 21 30 My love Julio Iglesias e Stevie Wonder 22 24 Hold on to love - Jon An derson 23 17 Get it - Stevie Wonder en Michael Jackson 24 13 Prove your love - Taylor Dayne 25 Push it - Salt n Pepa 26 20 Made in Russia - CCCP 27 28 lm nin'alu - Ofra Hazas 28 32 The payback mix part one - James Brown 29 Wild world - Maxi Priest 30 Chica Cubana - Tatjana 31 37 Who's leaving who - Ha- zell Dean 32 22 Stop loving you Toto 33 - The race - Yello 34 21 I want you back - M. Jack son en Jackson 5 35 My one temptation - Mi ca Paris 36 The blood that moves the body - A Ha 37 39 Hey mr Heartache - Kim Wilde 38 Ajiything for you - Grant en Forsyth 39 Don't wanna give up Dennis Jones 40 29 Bedrock - Georgio

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 25