Winnen onder een andere naam achtergrond Nelson Mandela 'Laat je niet meeslepen door trends' Stichting organiseert zeiltochten voor jongeren De Eendracht hijst nieuwe zeilen WOENSDAG 15 JUNI 1988 PAGINA 23 Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-161442 PAGINA VOOR JONGEREN DEN HAAG - Het is windkracht vier a vijf, als we die ochtend met de gaffeltopzeilschoener de Een dracht de haven van Schevenin- door Pieter Bos gen verlaten. De lucht is grauw van de regen, zodat de skyline van de boulevard al nauwelijks meer te zien is als buitengaats de zeilen worden gehesen. Wie weet knapt het weer nog wat op. Het tegendeel is echter het geval. Het is een rommelige zee. En een mijl of tien uit de kust zet de wind door tot kracht zeven a acht, hetgeen verscheidene op varenden helaas noodlottig wordt. Ze zien eruit als dweilen en keren de maaginhoud binnen ste buiten. Ik heb het geluk me kiplekker te voelen en geniet van het sprin gen en dansen van het schip op de kolkende golven en het flui ten van de wind door de stagen. Totdat de schipper laat weten, dat de meeste gasten vinden dat Velen zullen afgelopen zater dag naar het indrukwekkende popconcert in het Londense Wembleystadion hebben geke ken en geluisterd. Een keur aan bekende artiesten werkte daar belangeloos mee aan een muzi kale demonstratie tegen het apartheidsbewind in Zuidafri- ka. Zoals bekend deelt in Zuid- afrika een blanke minderheid de lakens uit. De zwarte meer derheid wordt gelijkwaardige rechten onthouden terwijl er allerlei wetten bestaan om 'blank' en 'zwart' van elkaar gescheiden te houden, de zoge naamde apartheid. Zwarte leiders die zich ver zetten tegen de onderdrukking worden of zijn in het verleden opgepakt en achter de tralies gezet. Eén van de bekendste strijders tegen de apartheid is Nelson Mandela die al sinds 1964 gevangen zit. Het popcon cert werd vooral aan hem opge dragen omdat hij als politieke gevangene tot de verbeelding spreekt van iedereen die streeft naar een niet-racistisch Zuidafrika. Wie is eigenlijk Nelson Man dela, de man naar wie in de af gelopen jaren straten, pleinen, bruggen en universiteiten, waar ook ter wereld, zijn ver noemd en aan wie Ruud Gullit onlangs zijn onderscheiding als beste voetballer van Europa opdroeg? Nelson Mandela werd op 18 juli 1918 vlakbij de plaats Um- tata geboren. Hij behoorde tot de koninklijke familie van de Tembu-stam en was voorbe stemd om stamhoofd te wor den. Omdat hij niet de stam tradities wilde volgen vertrok hij naar Johannesburg waar hij een rechtenstudie voltooide. Om de studiekosten te kunnen betalen en om niet op zijn fa milie te hoeven terugvallen pakte hij allerlei baantjes aan, werkte hij zelfs een tijdje in het geheim als politieagent op een goudmijn. In 1952 opende hij uiteinde lijk met zijn studiegenoot Oli ver Tambo, nu ook een voor aanstaand anti-apartheidsacti- vist, een advocatenkantoor in het centrum van Johannesburg dat spoedig vermaard was van wege de hulp aan duizenden rechteloze zwarten. Met Tam bo zette Mandela zich in voor het ANC (African National Congress), een bevrijdingsbe weging waar de Zuidafrikaan- se autoriteiten weinig van moesten hebben. Mandeia's ster steeg snel, hij werd gekozen tot leider van het ANC, organiseerde allerlei ac ties wat hem op diverse arres taties kwam te staan. Om het steeds luider wordende protest van de zwarten met geweld te kunnen onderdrukken riep de blanke minderheidsregering in 1960 de noodtoestand in Zuid afrika uit waarna Mandela be sloot onder te duiken. In wisse lende vermommingen reisde hij door het land totdat hij op 5 juni 1962 werd aangehouden. Op 12 juni 1964 werd hij na een proces van bijna een jaar tot le venslange gevangenisstraf ver- Eendracht heeft ruimte voor 40 trainees in 2- en 4-persoonshutten HILVERSUM (GPD) - Fair ground Attraction is een band waarvan een paar maanden gele den nog niemand had gehoord. Momenteel staat de Engelse for matie al wekenlang in de Neder landse hitparades en is de groep wekenlang niet van de nummer 1 plaats in de Britse top 10 te slaan geweest. Met het simpele en lek ker in het gehoor liggende num mer Perfect heeft de band in eén klap naam gemaakt. Simon Edward, gitarist van Fairground Attraction, staat zelf ook ver baasd over het plotselinge suc- "We wisten werkelijk niet wat ons overkwam, de groep is nog niet eens zo lang bij elkaar. We waren wel allemaal actief in de muziek, maar niet met elkaar. Op initiatief van zangeres Eddi Reader is de groep tot stand ge komen. We waren niet eens echt uit op een hit. We wilden gewoon muziek maken die wel zelf mooi vonden. Als je uit bent op een commerciële knaller dan ligt het voor de hand dat je een disco- nummer op de plaat zet en niet de muziek die wij maken. Onze muziek is eigenlijk een reactie op alle computersongs van de laatste jaren. Wij gebruiken al leen echte instrumenten en wer ken niet met drumcomputers en synthesizers. We hadden dus ab soluut geen rekening gehouden met een hitnotering,"zo verhaalt Simon. Beangstigend De bandleden zeggen het en thousiasme van het platenko pend publiek zelfs een beetje be angstigend te vinden. Simon Edwards: "Het heeft ons zo over vallen en daar schrik je van. Je le ventje wordt m éen keer op z'n kop gezet. Als muzikant ben je gewend om in betrekkelijke ar moede te leven. Ik heb dan ook direct allemaal nieuwe kleren en schoenen gekocht toen we geld in handen kregen. Dat gaf wel een rijk gevoel. Het leukste aan deze hele toestand vind ik eigen lijk dat ons succes bewijst dat je als popartiest altijd muziek moet maken die je zelf mooi vindt. Je moet je niet laten meeslepen door trends alleen maar omdat anderen zeggen dat je anders geen droog brood kunt verdie nen in de muziekbussiness. Onze knaller is een opsteker voor heel veel onbekende bands". Hoewel Fairground Attraction hoge ogen gooit en de vraag naar de groep erg groot is, kan de groep voorlopig niet meer live optreden. Zangeres Eddi is hoog zwanger en hoopt in augustus haar eerste kind te krijgen. Si- mon:"Natuurlijk komt dat nu niet zo heel geweldig uit, maar we hebben alle begrip voor haar beslissing het rustig aan te doen. Na de bevalling gaan we er weer met z'n allen tegenaan". Fairground Attraction verbaasd over succes Faiground Attraction: 'Onze muziek is eigenlijk een reactie op alle computersongs van de laatste jaren'. (foto GPD) het zo wel genoeg is geweest. "Klaar om te wenden...reeü!" hoor ik hem boven de storm uit brullen. Een paar uur later zijn we te rug in de haven, de zeezieken weer hersteld. Kokkie, zet nou de raasdonders maar op tafel. Deze scène speelt zich af op De Eendracht, het schip dat door de stichting en Vereniging Het Zei lend Zeeschip geëxploiteerd wordt om jonge mensen in de ge legenheid te stellen kennis te maken met de zee in de hoop dat een korte zeereis ten goede komt aan huri persoonljkheidsvor- ming. Het is een van die dagen dat de zomer ons volgens de weerman even in de steek laat. "Aan de kust windkracht zes met kans op windstoten en onweer". Volgens de bemanning van de Eendracht kan de geplande vaartocht met het gezelschap journalisten evenwel best doorgaan. "De Een dracht heeft al wel windkracht elf meegemaakt", sprak de schipper geruststellend. Maar vergat daarbij natuurlijk even, dat het om gasten ging, die niet dagelijks op zee zijn. Landrotten. Helden En je weet hoe dat gaat: als het schip dan weer behouden thuis komt en de babbels keren terug, dan bekruipt je toch het prettige gevoel van een hele bijzondere belevenis, die je achter de rug hebt. "Jullie zijn allemaal hel den", sneert een tevreden cere moniemeester en reikt iedereen een diploma van zeevaardigheid uit. Ter herinnering aan een trip, die je nooit weer vergeet. En je voelt je een hele kerel als je even later de wal opstapt. De stichting Het Zeilend Zee schip is geen commerciële instel- enkele belangstelling toonden voor het nationale tafeltennis kampioenschap, dat met 84 scho len uit het hele land een geweldi ge happening was. „Dat moet volgend jaar anders", vindt Cranssen. „Dan wil ik in de eer ste plaats minder dan vier scho len begeleiden. Nu kon ik niet ie dereen even goed in de gaten houden. Wel hoop ik dat er dan een Leidse school bij zit". Gelukkig kon Cranssen die be wuste zaterdag rekenen op me dewerking van vele ouders, waardoor de lange dag (Roswit- ha Zonderop: „We kwamen vol gens mij pas om negen uur 's avonds thuis") probleemloos verliep. Sportief gezien ging het zelfs zeer goed. Zonderop won al haar wedstrijden, zonder ook maar één game te verliezen. Maya Zepeda was wat minder succesvol, maar zij was pas op het allerlaatste ogenblik aan het team toegevoegd: „Ik hoorde woensdag op de training dat ik zaterdag moest spelen". Dat een schoolteam met de no dige omzettingen een eind kan komen bewees de Terweeschool met een derde plaats in de eindrangschikking. Het 'gesjoe mel' met namen deed daaraan weinig afbreuk. Hoewel hij er ei genlijk geen voorstander van is, verdedigt Cranssen zijn handel wijze toch: „Volgens mij deden andere scholen het ook. Ik had geen keus, want naar zo'n kam pioenschap ga je alleen maar als je kans maakt om in de prijzen te vallen". Nadeel Een nadeel van de late omzet tingen was dat Cranssen niet meer precies wist wie de kinde ren waren die hij moest begelei den. „Ik ken ze inderdaad niet al- Lucien Cranssen (rechts) staat de tafeltennissers i r basisscholen terzijde. ling. De kosten om het schip in de vaart te houden moeten ech ter gedekt worden en vandaar dat deelnemers moeten betalen om mee te zeilen tijdens een dag trip of een cruise van enkele we ken. Daarnaast bestaat er een speciaal fonds om mensen onder de 26, die zelf zo'n tocht niet kun nen betalen, daartoe toch in de gelegenheid te stellen. De huidige Eendracht is nu 14 jaar oud. Hoewel het nog steeds één van de mooiste zeilschepen is„die op de wereldzeeën vaart, is de capaciteit te gering geworden. Daarom hebben de 3000 leden van de vereniging besloten een nieuw schip te bouwen, waarna het huidige wordt verkocht. De nieuwe Eendracht wordt even eens een gaffeltopzeilschoener met drie masten. Biedt het huidige schip plaats aan 37 opvarenden (waarbij één hut voor 12 personen) de nieuwe Eendracht heeft ruimte voor 40 trainees in 2 en 4-persoons hut ten en een 13-koppige beman ning. De opdracht is inmiddels ver leend. Het contract met scheeps werf Damen in Gorkum werd on langs getekend door voorzitter mr. D. M. Drögt. De totale inves tering vergt een bedrag van circa 9,5 miljoen gulden. Een deel daarvan zal worden gefinancierd uit sponsering en via een fond senwervingscampagne richt men zich op zeilminnend Neder land. Het nieuwe schip zal in juni 1989 in de vaart komen. Op de manifestatie .Sail', die in 1990 wederom in Amsterdam wordt gehouden, kan Nederland dan met gepaste trots met een nieuw Nationaal Zeiland Zee schip aanwezig zijn. Maar voor die tijd hoop ik dan al eens een proefvaart met dit schip te hebben gemaakt. Weer of geen weer. Mocht je meer willen weten over de mogelijkheden om mee te varen, dan kun je schrijven naar: Stichting het Zeilend Zee schip, postbus 84108, 2508 AC Den Haag. (Wordt vervolgd) Nelson Mandela zit al 24 jaar gevangen, (foto ap> oordeeld. Tot 1982 heeft hij achter de tralies op het beruch te Robbeneiland voor de kust van Kaapstad gezeten. De afge lopen zes jaar zat hij in een cel in een speciale afdeling van de Pollsmoor-gevangenis vlakbij Kaapstad. In het verleden zijn meer dan eens geruchten opgedoken dat Mandela in vrijheid zou wor den gesteld. Maar de Zuidafri- kaanse president Botha heeft meerdere malen te kennen ge geven dat hij niet zal bezwij ken voor de grote binnen- en buitenlandse druk om Mandela en zijn ANC-medestrijders gratie te verlenen. Hij wil dat alleen overwegen wanneer Mandela geweld afwijst als middel om de apartheid weg te krijgen. Mandela weigert dit omdat volgens hem niet het ANC, maar het apartheidssys teem verantwoordelijk is voor alle geweld in Zuidafrika. En dus zit Mandela al 24 jaar gevangen. Zijn persoonlijk ge luk en carrière heeft hij weg gecijferd voor iets wat hij van groter belang acht: de strijd te gen de apartheid. BERT PAAUW OEGSTGEEST - „Mag ik nu ge woon mijn eigen naam noemen", roept Roswitha Zonderop ver twijfeld uit als zij naar haar naam wordt gevraagd. De 12-jarige Lei- derdorpse, die met de Terwee school uit Oegstgeest een derde plaats behaalde op de Neder landse tafeltenniskampioen schappen voor basisscholieren, vindt dat ze lang genoeg toneel heeft gespeeld. Niemand heeft er trouwens bezwaar tegen dat zij haar echte naam noemt. Vreemd is het natuurlijk wel. Waarom mocht Roswitha Zon derop vorige week zaterdag in Culemborg niet vertellen hoe zij werkelijk heet? „Dat had te ma ken met een aantal afzeggingen", legt begeleider Lucien Cranssen bereidwillig uit. „De namen had ik allang aan de organisatie door gegeven. Op het laatste moment moest ik de teams nog omgooi en. Gelukkig kon ik nog enige leerlingen van andere scholen vinden. Die moesten dan maar onder de naam van de ingeschre ven deelnemers spelen". Eigenlijk vindt de gedreven ta- feltenniscoach het jammer dat dit soort kunstgrepen nodig is om succes te boeken op zo'n kampioenschap. „Van de scho len gaat veel te Weinig uit", klaagt Cranssen zijn nood. „Soms staat er wel een tennista- fel op school, maar daar houdt het in de meeste gevallen mee op. „Dat klopt", vult één van de moeders van de succesvolle ta feltennissers aan, „in Culemborg heb ik geen enkele leerkracht ge- Cranssen neemt dat de scholen uit Zoeterwoude (Bernardus) en Oegstgeest (Terwee, Jenaplan en Oudenhof) niet al te zeer kwalijk. Hij heeft meer moeite met de ba sisscholen uit Leiden, die geen lemaal van naam", geeft hij toe. „Dat wil niet zeggen dat ik geen belangstelling voor ze heb, inte gendeel zelfs, maar sommige kinderen had ik nog nooit eerder gezien. Voor mij is het trouwens de eerste keer dat ik iets derge lijks organiseer. Ik ga er zeker mee door, want het is hartstikke leuk om kinderen te leren tafel tennissen". Dat doet Cranssen trouwens al jarenlang bij de tafeltennisvere niging Oegstgeest, waar het aan tal jeugdspelers momenteel sterk terugloopt. „Daar moet snel verandering in komen", vindt de coach, die daarnaast bij tennisvereniging Unicum de jeugd bezighoudt. „Daarom ga ik de scholen langs, er is talent ge noeg. Het begeleiden van teams geeft mij veel voldoening. Na verloop van tijd zie je de presta ties met sprongen vooruit gaan. Ik heb al heel wat teams naar kampioenschappen geleid". Cranssen begeleidt zijn pupil len niet alleen met veel zorg, hij heeft ook fantasie genoeg om de jeugd steeds weer wat nieuws voor te schotelen. „Bij Unicum voetballen onze tennissers tegen de voetbalvereniging SJC uit Noordwijk. Aanstaande zaterdag komen die jongens hier tegen ons tennissen. Bij mijn weten komt zo'n uitwisseling nergens anders voor". Dat Cranssen bijna net zo ge makkelijk namen door elkaar haalt, moeten de sportieve scho lieren hem maar vergeven. TIM BROUWER DE KONING REISBURO GLOBETROTTERS

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 23