Italianen zijn al halverwege 'Duits vlees is onze kracht' an Deense tijdperk is afgesloten Aanvallend voetbal brengt succes WOENSDAG 15 JUNI 1988 Weer bloedeloze partij GELSENKIRCHEN (GPD) De Westduitse nationale ploeg heeft niets gemeen met de grandeur van 'der Kaiser'. De for matie van Franz Beckenbauer is er, sinds hij vier jaar geleden het roer overnam van Jupp Derwall, ook eerder slechter dan beter op geworden. Na de winst van gisteravond op Denemar ken (2-0) staat de zwakste Duitse ploeg uit de na-oorlogse pe riode nochtans op het punt de halve finales binnen te sluipen. Vrijdagavond in München heeft Westduitsland daarvoor aan een gelijkspel tegen Spanje genoeg. Zichtbaar in hun wiek geschoten door het weinig vleiende oordeel over de miserabele voorstelling in het Parkstadion van Gelsenkir- chen deden de Duitse internatio nals aanvankelijk of ze doof waren. Voor hen telde alleen het resultaat, voor de meeste Duitse verslagge vers was dat al niet anders. Ge wend geraakt als ze zijn aan de soli de maar kleurlóze opvoeringen van de 'Mannschaft' vergoedt het resul taat kennelijk alles. Bij absentie van Beckenbauer, die onmiddellijk na afloop van de bloedeloze ontmoeting per heli kopter afreisde naar Frankfurt, had zijn assistent Holger Osick het ech ter over een „goede wedstrijd". Toch was het niet de eerste voet balontmoeting die hij zag, want drie dagen eerder had hij nog met de rest heeft het thuisland weinig tot niets te bieden. Bij het over schakelen naar de aanval gaat de vice-wereldkampioen van 1982 en 1986 zo fantasieloos te werk en met zo weinig overzicht en techniek, dat de objectieve toeschouwer zich groen en geel moet hebben geër gerd. Op dit niveau zou je immers wat meer kwaliteit mogen ver wachten. Behoudens het eerste kwartier, toen de Duitsers dank zij een black-out van Lerby op voor sprong kwamen, speelden ze ook met zo weinig flair, dat een wat minder uitgebluste tegenstander als Denemarken daar gegaran deerd van had geprofiteerd. „De Duitsers waren frisser, maar zeker niet beter", gaf de ooit door PSV begeerde Preben Elkjaer-Larsen de ongediplomeerde Beckenbauer exact het verschil weer. De Duitse gespioneerd in Hannover bij Dene- marken-Spanje. Volgens hem had den de Duitsers - met Rolff voor Berthold - in het eerste deel van de eerste helft zelfs uitstekend ge speeld, „en kwam er alleen wat on rust in de ploeg door de blessure van Buchwald. Maar ook in die pe riode zijn we nooit in moeilijkhe den geweest" Het was de enige waarheid die Osick gisteravond verkondigde. In werkelijkheid bestaat de ploeg uit een stel notoire dravers, en is de sterkte van dit elftal louter geba seerd op kracht en werklust. Voor Basketballer Jos Kuipers uitgeschakeld WEESP (ANP) Het Nederlands basketbalteam zal het tijdens het Olympisch kwalificatietoernooi, dat op 28 juni van start gaat, zonder Jos Kuipers moeten stellen. De speler van landskampioen Den Bosch ondervindt nog teveel hin der van een spierblessure in het bo venbeen. Kuipers, die de blessure opliep tijdens de play-offs om de nationale titel, is voor enkele maanden uitgeschakeld. Het verlies van Kuipers is niet de eerste tegenslag die bondscoach Ruud Harrewijn en zijn spelers te verwerken krijgen. Een week gele den moest de geplaagde coach ook Bert Kragtwijk al uit zijn boekje wegstrepen. Met Kuipers verliest Harrewijn bovendien de speler die voorbestemd was om de ploeg te dragen bij afwezigheid van Rik Smits. Het definitieve 'nee' voor Kui pers kwam gisteren kort nadat teamarts Frank Nusse de uitslag van een 's ochtends verricht rönt genonderzoek had vernomen. Op de plaats waar Kuipers in de twee de finalewedstrijd van de play off s een knie in zijn dijbeen had gekre gen, met een fikse bloeduitstorting tot gevolg, was bindweefsel gecon stateerd en dat betekende voor zo wel de speler als de medische staf het einde van de illusie. Rust is voor een dergelijke kwaal de enige genezingsmethode en dat is door gaans eerder een kwestie van maanden dan van weken. Precies veertien dagen voordat Nederland in Groningen z'n eerste wedstrijd speelt, kan de situatie dus als hope loos worden opgegeven. „Ik voelde wel dat het er niet best voorstond, maar ik ben me toch steeds positief blijven opstellen", reageerde Kuipers gisteren. "De af gelopen weken ben ik intensief be handeld, maar toen ik in Frankrijk dat been voor het eerst weer wat ging belasten kreeg ik meteen weer een terugslag. Toen wisten we wel dat het ernstig was". vechtmachine trof het immers, dat de Deense avonturiers duidelijk over hun hoogtepunt heen zijn en daardoor geen moment bij machte waren de stunt van Mexico te her halen. „Wij brengen er Duits vlees in. Dat is de kracht van de ploeg", meende Olaf Thon. De middenvel der van het gedegradeerde Schalke '04 speelt volgend seizoen voor Bayern München en is momenteel het enige talent in de Bundesliga. Zijn kwaliteiten komen echter to taal niet tot zijn recht in de deze vechtersploeg. Hij heeft er zich al lang bij neergelegd. „Beckenbauer houdt ons steeds voor, dat we een voudig en op zekerheid moeten spelen. Pas als we op voorsprong komen, mogen we iets meer onder nemen en aan bijzondere acties gaan denken". Sepp Maier kan zich in die filoso fie van Beckenbauer prima vinden. Weifelend erkende hij, dat het spel- niveau nog niet toereikend is om het beoogde doel te bereiken. KNVB stuurde kaartj es naar verkeerd adres DÜSSELDORF (GPD) - De KNVB blijft blunderen met de distributie van toegangskaart jes voor de Europese kampioen schappen voetbal in Westduits land. De 35-jarige Stef Kool uit Westervoort werd daar onlangs persoonlijk mee geconfron teerd, toen hij tot zijn grote ver bazing ruim honderd kaartjes voor wedstrijden van het Ne derlands elftal in zijn brieven bus aantrof Aangezien een zitplaats voor de wedstrijd tegen de Sovjetu nie op de zwarte markt gemak kelijk 400 gulden opleverde (werkelijke waarde 75 gulden), had Kool dus een kapitaal kun- nen verdienen door de blunder van de voetbalbond, maar hij besloot anders. De kaarten wer den keurig door hem terugge stuurd naar Zeist. „Als ik ze zwart had verkocht, had ik ze ker 25 mille kunnen verdienen", aldus Kool, „Maar ik kon het niet over m'n hart krijgen zo veel mensen te duperen". GELSENKIRCHEN (DPA) - De uitschakeling van 'Denemarken bij de strijd om het Europees kam pioenschap voetbal kwam voor bondscoach Sepp Piontek en zijn selectie niet als een verrassing. Na de nederlaag4 tegen Westduitsland verklaarde Piontek, dat het Deeense elftal een succesvolle pe riode heeft afgesloten. „We hebben enkele jaren goed meegedaan op internationaal niveau. Het wordt echter tijd aan een nieuw elftal te sleutelen. De uitschakeling komt hard aan, maar we hebben het aan ons zelf te wijten." Morten Olsen, die in Westduitsland zijn laatste in ternationale wedstrijden speelt, had een duidelijke verklaring voor het falen van het Deense team. „De voorbereiding was rampzalig. Door de vele blessu res hebben we niet met het beste elftal kunnen spe len. Er zijn de laatste maanden teveel wisselingen in het team geweest. We hebben alles gegeven, maar de Duitsers waren gewoon veel te sterk", reageerde de aanvoerder van de Denen, die zich zijn afscheid van het internationale podium met meer glans had voorgesteld. Sören Lerby is nog niet van plan het Deense elftal de rug toe te keren. De tegenvallende PSV'er kon digde aan in ieder geval nog twee seizoenen op het hoogste niveau te willen spelen en betrokken te worden bij de wederopbouw van een sterk Deens team. De middenvelder stak de hand in eigen boe zem na het verlies tegen de Westduitsers. „Het eerste doelpunt was een blunder van mij. Zoiets mag niet gebeuren. Het elftal beschikt niet meer over de kracht, waarmee het op het EK in Frankrijk en bij de wereldtitelstrijd in Mexico furo re maakte. De goede jaren zijn voorbij. Maar dat wisten we al voor het toernooi begon." De mening van Lerby werd door Piontek onderschreven. „En kele spelers geloofden voor het duel al met meer in de mogelijkheid de kruisfinales te halen." „Eerst komt het gevecht, daarna het tweegevecht en pas daarna goed voetbal", kent de wereldkam pioen van 1974 het 'geheim' achter de Duitse successen. „Zo zijn we twee jaar geleden in Mexico in de finale gekomen. De ploeg speelde toen ook met de wedstrijd beter, dat zal nu weer zo zijn". Na het sobere openingsduel te gen Italië was daar gisteravond nog weinig van te merken. Zowel voor als na rust had het thuisland welis waar bijna voortdurend het initia tief, het aantal uitgespeelde kansen dat de ploeg kreeg was op de vin gers van een hand te tellen. Twee daarvan leverden een doelpunt op, de eerste al na tien minuten (Klin- smann), de tweede vijf minuten voor afloop. Uit een hoekschop van Littbarski verlengde Thon de bal schitterend met met hoofd tot 2-0. Het was het enige hoogtepunt in een ontmoeting die voor de rest bij na louter tegenvallers kende. De Denen gingen daarbij niet vrijuit. Aangestoken door een woeste tackle van Littbarski trok ken de Denen meteen fel van leer en begingen zij aanvankelijk de ene overtreding na de andere. Door de treffer van Klinsmann, de twee de aanvaller na Butragueno die op dit toernooi scoorde, was het verzet echter snel gebroken. Curieus was hooguit de dubbele blessure van Buchwald (hoofd en lies), die daar door voortijdig naar de kant moest. DÜSSELDORF (GPD) -Vooraf één van de topfavorieten, nu erop of eronder. De wandeling dins dagmiddagmiddag in Diis- seldorf heeft mij bevestigd dat de hoop nog leeft. Zowel bij de spe lers als bij de supporters. In de Rheinmetropool ben ik diverse keren aangesproken door Neder landse voetbalsupporters. Ook zij waren er nog steeds van over tuigd dat een plaats in de halve finales geen utopie hoeft te zijn. Veranderingen zal de bonds coach waarschijnlijk niet aan brengen. Tenminste, tijdens de laatste training is daar niets van gebleken. Wel zal er tactisch meer ingespeeld worden op de tegen stander. Ik zou me kunnen voor stellen dat bijvoorbeeld Berry van Aerle in de mandekking op Lineker zal spelen, maar dat zal tijdens de wedstrijdbespreking wel duidelijk worden. Grote ver rassingen zijn er echter niet te verwachten. De dag van gisterem was er een als bijna elke dag voor een wed strijd. Lichte training, wande len; dus voornamelijk rust. Ik heb van die rust gebuik gemaakt door me te laten masseren door Guus de Haan. Samen met Mon- ne de Wit hebben zij het hele elftal onderhanden genomen. Nu de mentale druk weer is toegeno men, wordt de nadruk op de fy sieke ontspanning gelegd. Ont spanning en afwisseling brengen ook de gasten die we zo nu en dan mogen begroeten. Gisteren werd het contingent Groningers (Ren- ze de Vries, Klaas Nuninga Er- win en ik) uitgebreid met gast Arie Haan. Ook Edo Ophof en Bennie Wijnstekers maakten hun opwachting. In de Westduitse pers schijnt er nogal ophef gemaakt te zijn over de gezondheidsproblemen van de vrouw van Frank Rijkaard. Wij weten hier niet meer dan dat Frankie na de wedstrijd tegen de Russen met Carmen naar het zie kenhui'f moest. Inmiddels is zij weer in het hotel bij de andere spelersvrouwen en schijnt alles in orde te zijn. Frank is de hele dag bij de groep en aan hem is niets te merken,'dus wordt er ner gens over gepraat. We houden ons niet met sensatie bezig. Dat laten we over aan de Westduitse boulevardpers. Wij hopen tegen de Engelsen binnen de lijnen voor de nodige sensatie te zorgen. Daar zullen we de handen meer dan vol aan hebben. Jammer dat de Denen eruit lig gen. Het zat er niet meer i: ze. Ik heb die wedstrijd met Erwin op onze kamer gezien. Van Westduitsland kan ik geen hoge pet op hebben. Ze spelen re sultaatvoetbal en hebben lak aan I de supporters op de tribune. Het voetbal sterft op die manier. Wij proberen te spelen; voor spekta kel te zorgen. Oranje is dat ver plicht aan de duizenden fans die ons graag goed zien voetballen. Misschien is het niet verstandig. maar wij kunnen niet tegen onze natuur in voetballen. We gaan niet voor het hok liggen als dui zenden Nederlanders iets anders I verwachten. Tussen negen en half tien wordt er ontbeten op een dag waarop een wedstrijd is. Daarna volgt de bespreking. Zo n bespie geling vooraf volgt steeds in groe pen van drie linies. Eerst verde diging dan middenlinie en ver volgens de aanval. Daarna een gesprek met de hele groep. Dan wordt de zaak in elkaar gepast. Op het eind van de bespreking, waar Michels altijd het woord voert, komt Nol de Ruiter aan bod. Hij bepaalt wat er bij cor ners dient te gebeuren en bij vrije trappen. Wie in de muur staat en waar en wie welke tegenstander m de gaten moet houden. Na tuurlijk is zo'n bespreking vooraf belangrijk, maar in het veld moet het toch gebeuren. We laten in elk gval vooraf niets aan het toeval over. Daarover kan nooit een misverstand ontstaan. RONALD KOEMAN FRANKFURT (GPD) - Italië is weer een topper. Misschien nog tegen wil en dank, wellicht ook twee jaar te vroeg, maar de nieuwe 'Squadra' van Azeglio Vicini komt er aan. Anders dan voorheen, onherkenbaar eigenlijk, maar wél leuker voor voetballers en kijkers. De overwinning van 1-0 op Spanje bracht Italië héél dicht bij de halve finales. Voor de Spanjaarden is de enige kans nog een overwinning op Westduitsland. Kan het mooier in de groep één, die nota bene vooraf nog werd afgeschilderd als de 'resultatentrom- mel' van het EK? In alle rust heeft bondscoach Azeglio Vicini aan een nieuw, revo lutionair Italiaans elftal mogen bouwen, dat de wereld in 1990 zou moeten verbazen. Als jeugdtrainer wist hij wat hij in huis had. Maar Vicini wilde wat anders; hij wilde aanvallen. Ze zullen hem voor gek hebben verklaard. Italianen haten aanvallen, dat is ongeveer hetzelf de als een Duitser de lolbroek te la ten uithangen. Het catenaccio zat in het voetbal, zat in het volk. Het was een traditie, een manier van opvoeding. Daarom had Vicini ook een lange marsroute uitgestippeld. Pas bij het WK in eigen land, in 1990, moest het team er staan. Waar schijnlijk tot zijn eigen verbazing staat Italië nu al op het punt een nieuw tijdperk -binnen te treden. „Daar hoeven wij dus niet bang voor te zijn". Deze legendarische woorden sprak Miguel Munoz, de bondscoach van Spanje, twee jaar geleden toen beide jeugdteams el kaar in de finale van het EK onder 21 bestreden. Munoz kreeg gelijk; Spanje verloor de eerste wedstrijd met 2-1, maar won de return met maar liefst 5-1. De teams van nu brachten vier Spaanse en negen Italiaanse talenten van toen op het veld. Munoz gisteravond: „Het re sultaat spreekt voor zich. Italië heeft zeer sterk gespeeld. Met na me in de eerste helft". „Toch", hield Franco Baresi, de eerste aanvallende libero in de ge schiedenis van Italië, de boot af, „toch is dit team nog erg wisselval lig. Logisch, want de meesten zijn nog erg jong". Italië - Spanje, om de hegemonie van Zuid-Europa. Hoewel het Waldstadion in Frankfurt niet was uitverkocht, een geweldige erva ring. De duizenden Italiaanse en Spaanse fans bezorgden de kouwe kikkers van 'boven de bergen' in ie der geval de rillingen. Maar was het spel tussen beide landen vaak niet om aan te zien, gisteravond had het treffen iets fris, iets onbekends. Hoe zouden de 'nieuwe' Italianen zich houden tegen het oude, ver trouwde spel van de Spanjaarden? Krampachtig Die nieuwsgierigheid werd pas laat in de wedstrijd bevredigd. In de eerste helft hielden beide ploe gen elkaar krampachtig vast. Ver lies zou immers bijna gelijk staan aan uitschakeling. Maar met de uit slag van Westduitsland - Denemar ken in de achterzak, was een gelijk spel ook geen oplossing. Die we tenschap leek de ploegen meer aan het denken dan aan het voetballen te hebben gezet. Natuurlijk, Italië probeerde al in de eerste helft de aanval te zoeken. Maar wèl met de handrem op het middenveld. Libero Franco Baresi verliet zijn post slechts zelden, het kwartet middenvelders bediende de anderhalve aanvaller en lieten het daar verder bij. Diepgaande spelers ontbraken. Ook overigens bij Spanje, dat zeer lang een door slag was van de tegenstander. Ook al omdat de geroemde spelmaker Michel de zoveelste teleurstelling werd van de naar EK-sterren speu rende volgers. De middenvelder viel in de tweede helft uit met een knieblessure. Met alleen Butrague no en Bakero aan de ene, en Vialli en een beetje Mancini aan de ande re kant, trok de eerste helft eigen lijk onopvallend aan de kijkers voorbij. Donadoni zag zijn kopbal Bekerwinst Bax op Ceverbo LEIDEN Het zaalvoetbalteam van het Voorhoutse Bax heeft de eerste halve finale van de strijd om de landelijke beker tegen Ceverbo met 2-1 gewonnen. In de eerste helft kwam de thuisclub met 2-0 voor doordat tot tweemaal toe een man-meer-situatie met een doel punt werd uitgebuit. Eerst scoorde Hans van Leeuwen uit een straf schop, nadat Ceverbo-doelman Ton Bakhuis de strafbank had op gezocht. Toen Eduard Demandt daarop een twee minutenstraf moest uitzitten zette Mario Faber Bax op 2-0. Ondanks dat de ploeg van coach Jan Schoen goed contro lerend speelde kwam de Dordtse ploeg op 2-1. Met deze tegentreffer van Marcel Loosveld blijft Ceverbo nog enigszins in de race. Zaterdag wordt om half acht in Dordrecht de return gespeeld. De Italiaanse spits Vialli kapt de bal door Tomas van de lijn gehaald, Spanje deed helemaal niets. Iemand moest de impasse toch doorbreken. Vicini ging als eerste in de aanval. Er kwam meer druk op de Spaanse stellingen. Dat Spanje daardoor meer ruimte kreeg, nam Vicini op de koop toe. Het kwam het kijkspel in ieder ge val wel ten goede. Er kwamen, voor het eerst in de wedstrijd, zelfs echte kansen. Man cini scoorde bijna, nadat Tomas en Andrinua elkaar in de weg liepen. Bakero knalde aan de andere kant over na een vrije trap van Gallego Gordillo deed dat, weer na aange ven van Gallego, nog eens dunne tjes over. Een halve omhaal van de schitterende spelmaker Giannini ging net naast. Bakero en Butra gueno konden niet profiteren van de enige misser van doelman Wal ter Zenga, zijn collega Zubizarreta hield met een reflexbeweging een snoekduik van Mancini tegen. Genoeg kansen, maar geen goal. Dat was vervelend, met name voor de Italianen, die hun spel revolu tionair wijzigden, maar op een con ventioneel resultaat afstevenden. Vicini trok weer ten strijde. Het in zetten van 'breekijzer' Altobelli was tenslotte beslissend. De 'oude' spits misleidde de Spanjaarden na de pass van Giannini met een han dig overstapje. Vialli profiteerde van dat ene moment van twijfel met een schitterende treffer. Italië met één been in de halve fi nales. Is dat niet een beetje te vroeg in de planning? Vicini, die zich eer der zo graag verschool achter het streefjaar '90: „Nee, dit succes komt niet te vroeg. We hebben het vandaag kunnen zien. De ploeg hield zich uitstekend, vooral men taal. Spanje is natuurlijk niet de eerste de beste tegenstander. Ze kunnen het aan". Toch hebben de 'nieuwe' Azzurri nog een lange weg te gaan. Jong, onervaren en wisselvallig, gaf libe ro Baresi al aan. Niet voor niets noemde hij Bergomi de beste man van het veld. Een verdediger. De strijd tegen de volksaard is nog niet gestreden. De échte durf om voluit te gaan ontbreekt nog. Echte Jan van Speijks zullen ze wel nooit worden, de Italianen. Maar het EK mag met dit groeiende team al dik tevreden zijn. WOENSDAG 16.30-16.55 Ned 2: Veronica Sport: spe ciaal EK Journaal met voor- en nabe schouwingen en het randgebeuren rond de EK 1988 16.45-19.05 Did 1 EK Voetbal 1988 met voorbeschouwing en de wedstrijd 17.00-19.00 BRT 2 EK Voetbal 1988 met een voorbeschouwing en de wed- strijd Engeland-Nederland. 17.00-19.05 BBC 1 EK Voetbal 1988 met een voorbeschouwing en de wed strijd Engeland-Nederland. 17 00-19.20 Ned 3: EK Voetbal 1988: met een voorbeschouwing en een recht streeks verslag van de wedstrijd Enge land-Nederland. 19 45-22.30 Did 1 EK Voetbal 1988 met een voorbeschouwing en de wedstrijd lerland-Sovjetunie. 20 00-22.15 BRT 2 EK Voetbal 1988 met een voorbeschouwing en de wed strijd lerland-Sovjetunie. 2005-22.30 Ned 3: EK Voetbal 1988: met een voorbeschouwing en de wed strijd lerland-Sovjetunie. 22 30-23 28 SKY International Motor Sporls met o.a de races op de Neuren- bergnng m Westduitsland. 22.35-22.40 Super Golf Nieuws. 22.40-23.40 Super Super Sport. 23.25-23.50 Ned 3: Studio Sporl: EK Journaal. 23.30-23 35 SKY: 1 EK Voetbal 1988: kort EK-Nieuws. 23.40-23 45 Super: Voetbaluitslagen. 23 25-23.55 BBC 1 EK Voetbal 1988: samenvatting van de wedstrijd lerland- Sovjetume 00 20-00 40 BBC 2 Royal Ascot: paar- derennen (samenvatting). DONDERDAG 10 03-11 40 Did 1 EK Voetbal 1988: sa menvatting van de gisteren gespeelde wedstrijden.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17