Sneltram tussen Leiden-Den Haag Internationale orgelseiie Feest door dubbele boeking op de tocht Minder inbraken, meer vernielingen Mogelijk in tweede helft jaren negentig Leraren en leerlingen zeevisschool als 17-eeuwse vissers in tv-serie Bódegraafse verongelukt Miegtuigbom blijkt metalen bord PAGINA 16 REGIO WOENSDAG 15 JUNI 1988 a LEIDEN/KATWIJK - De gemeente Leiden bekijkt samen met Den Haag of er een moge lijkheid bestaat om tussen beide steden in de tweede helft van de jaren negentig een snel tram te laten rijden. Het aanbod van reizigers bepaalt de haalbaarheid van het plan. Het ministerie van verkeer en waterstaat, dat de kosten moet dragen, heeft het plan met in stemming in ontvangst genomen. door Jan Westerlaken Globaal wordt er over twee moge lijkheden gesproken. De nieuwe railverbinding begint in beide ge vallen in het centrum van Den Haag. De eerste gedachte is een lijn via Leidschendam, Voorschoten naar Leiden met als eventueel eindpunt Leiderdorp. De tweede verbinding doet on der meer Wassenaar, Valkenburg en Rijnsburg aan. In deze gemeen te zou een splitsing moeten worden aangebracht: één ervan gaat naar Katwijk, de andere naar Leiden met als mogelijk eindstation molen De Valk. Door het aanleggen van een in afstand klein stukje tram baan zijn er directe verbindingen tussen Katwijk-Den Haag en Kat wijk-Leiden te creéren. Forensen De sneltram tussen Leiden en Den Haag maakt deel uit van een reeks directe verbindingen voor het opvangen van groeiende foren senstromen tussen de woon- en werkgebieden in de regio Den Haag. De totale plannen vergen een investering die tussen de 450 en 600 miljoen gulden ligt. De snel trams zullen rond het jaar 2000 on geveer 7.5 miljoen extra reizigers trekken. Op die manier wordt de parkeerdruk in Den Haag minder, het milieu beter en de verkeersvei ligheid bevorderd. Ir. D.H. Kuijper (verkeersdes- kundige) die namens de gemeente Leiden deel uitmaakt van de pro jectgroep die het plan ontwikkel de, zegt, dat er voor het verwezen lijken van de sneltramlijn tussen Den Haag en Leiden een compleet nieuwe railverbinding moet wor den aangelegd. De Leidse verkeersdeskundige stelt dat dit best een moeilijke zaak is. Over het waarom daarvan: "Door al die dorpen moet de snel tram vrijbaan hebben. In oude ker nen, zoals in Voorschoten, Oegst- geest of Rijnsburg, is het bepaald niet eenvoudig om zo'n tram in de bestaande bebouwing in te passen. Zo is het, om maar eens een voor- Avifauna verhuurt per abuis twee keer DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - Omdat Avifauna een aan tal zalen twee maal op dezelfde tijd heeft verhuurd, dreigt een groot personeelsfeest van het Delftse be drijf Calvé in het gedrang te ko men. Het Delftse bedrijf had de Leidse organisator J. Bemer op dracht gegeven het feest voor vijf tot zeshonderd personeelsleden te Cursussen voor beroepschauffeurs ALPHEN AAN DEN RIJN - De Stichting Vakopleiding Wegver voer begint het komende school jaar met vijf nieuwe opleidingen. De Alphense organisatie besloot tot een uitbreiding van het aantal cursussen, omdat volgens haar in de diverse bedrijfstakken van het wegvervoer grote behoefte bestaat aan specialistische kennis. Zo signaleert de stichting een te kort aan vakbekwame chauffeurs voor het internationale transport. Tot nu toe bestond bij de SVW al leen een algemene opleiding voor het goederentransport. In de nieu we cursus, die onder meer in Lei den wordt gegeven, worden onder meer de specifieke verkeersregels, de noodzakelijke vergunningen en de toegestane maten en gewichten behandeld. Behalve de opleiding voor inter nationale chauffeurs zijn er met in gang van het nieuwe schooljaar cursussen voor het middenkader in het wegvervoer, touringcar- chauffeurs, planners bij transport bedrijven en bus-, tram- of metro bestuurders. De opleidingen wor den op verschillende plaatsen in Nederland gegeven. De cursussen voor het middenkader en voor de planners hebben onder meer in Al phen plaats. Zakennieuws LAMAN De Technische Grooihandel La- man heeft een nieuwe vestiging ge opend in Alphen. Het bedrijf is ge vestigd aan de Energieweg in het industriegebied Rijnhaven. De hoofdvestiging van Laman staat in Leiden, terwijl vorig jaar een ne venvestiging in Zoetermeer werd geopend. Laman handelt onder meer in gereedschappen, machi nes, kogellagers en Idimmateria- len. beeld te noemen, ook onmogelijk om de tram door de Breestraat in Leiden te laten rijden. Zeker als je je bedenkt dat er wordt gedacht om de sneltram tweesporig te maken. Maar wat Leiden betreft is het best een interessante zaak om goed over na te denken. De regio gemeenten die erbij betrokken zijn, denken er precies hetzelfde over. Zij hebben de plannen niet af gewezen en zich op het standpunt gesteld, dat erover moet worden gepraat want er zijn mogelijkhe den. Het is de moeite waard. Ook als het niet lukt. Wellicht vind je dan een andere oplossing voor een al bestaande verbinding die beter zou moeten functioneren". Reizigers De hamvraag waarvoor de be denkers van het sneltramplan zich zien geplaatst is waar halen we elke dagtussen de 15.000 en 20.000 reizi gers vandaan. Want zoveel mensen zijn er alleen al nodig om de lijn Den Haag-Leiden rendabel te kun nen maken en houden. Kuijper: "Je hebt tenslotte ook nog eens met treinen en bussen te maken. Tussen Nieuwegein en Utrecht werd nog niet zolang geleden Dat zijn concurrenten. Bovendien brengt de trein je in dertien minu ten naar Den Haag Centraal. Dat redt de sneltram niet. Zeker niet als hij via Voorschoten zou komen te lopen". Kuijper denkt dat er een grote groep mensen wordt bereikt als de sneltram langs de oostkant van Leiden wordt gesitueerd. Die men sen hebben nu behoorlijk wat tijd nodig om bij het station te komen. Wordt hiermee rekening gehou den, dan kan op die manier het rei zigersaanbod gunstig worden beïn vloed. Indien het aantal reizigers beneden peil blijft, dan zal met de busonderneming NZH worden be keken of zij met het centrum van Doublures Een ding is zeker. Als de nieuwe railverbinding er komt zal dat ten koste gaan van het busvervoer. Daar waar de sneltram rijdt, zullen lijndiensten van de bus worden op geheven. Voor doublures is in het nieuwe plan geen plaats. Daarom ook wordt de NZH heel nauw be trokken bij de ontwikkeling van de sneltram. Er liggen ook plannen van de Ne derlandse Spoorwegen om de baan te verdubbelen voor het treinver keer tussen Leiden en Den Haag. Kan de sneltram wellicht van die rails gebruik maken? Verkeersdeskundige Kuijper: "Nee, dat is niet de bedoeling. Wan neer je dat zou doen, kun je net zo goed een veredelde stoptrein in stellen. De sneltram moet daar rij den waar het aanbod van reizigers het grootst is. De haltes moeten op loopafstand liggen. Zowel van thuis als van het werk". Wat gaat een retourtje Leiden- Den Haag kosten? Ir. Kuijper: "Het tarief van de sneltram komt op hetzelfde niveau van een buskaartje. Dus is het rei zen met de sneltram goedkoper dan met de trein. Maar toch ook weer niet zodanig, dat de mensen daardoor hun keus zouden laten bepalen". Verkoop klooster in Leimuiden - bijna rond LEIMUIDEN - Het is voor zestig procent zeker dat de verkoop van het Sint Jozefklooster in Leimui den doorgaat. Het bestuur van de rooms-katholieke parochie Sint Johannes de Doper, eigenaar van het klooster, voert op dit moment gesprekken met een projectont wikkelaar die het gebouw wil be houden. Dit zei voorzitter E. van Wijk gisteravond tijdens een hoor zitting in het klooster die werd ge houden naar aanleiding van een bezwaarschrift van de Stichting Oud Leimuiden en Rijnsaterwou- de. De stichting had daarin geageerd tegen de eerdere plannen van het kerkbestuur het klooster te slopen en drie woningen te bouwen. Zij wil dat het gebouw behouden blijft. Renovatie of eventueel ap- partementenbouw in het pand bleek volgens het kerkbestuur ech ter financieel niet haalbaar. Het be stuur had dit door een architect la ten onderzoeken. Door de belangstelling van de projectontwikkelaar komen de kaarten van de stichting echter weer gunstiger te liggen. Wahneer de verkoop doorgaat betekent dat in elk geval dat de buitenkant van het klooster bewaard blijft. De bin nenkant wordt dan verbouwd tot woon- of werkruimte. Daarbij staat het volgens het bestemmingsplan de nieuwe eigenaar vrij om drie woningen voor het klooster te bou tyen. De commissie ruimtelijke orde ning wil dat laatste echter voorko men. Burgemeester M. Boelen, voorzitter van de commissie, noemde de combinatie van het klooster en drie woningen een 'monstrum'. Hij stelt daarom een verandering voor in het huidige be stemmingsplan die het onmogelijk maakt de woningen te bouwen. regelen. Bemer, die de zalen had geboekt, eiste in kort geding giste ren van Avifauna dat het de huur overeenkomst nakomt. Rechtbankpresident mr. Wes tenberg maakte direct duidelijk de ze eis niet te kunnen toewijzen. Al le zalen van Avifauna zijn namelijk voor 24 september, de dag van het personeelsfeest, al verhuurd voor de Alphense Jazznight. "Als ik de vordering toewijs, dwing ik Avifauna wanprestatie te leveren tegenover de Jazznight. En dan heb ik binnen drie dagen wederom een kort geding", aldus Westen berg. Hij adviseerde de partijen om de tafel te gaan zitten en een oplos sing te zoeken. Daarbij is verplaat sing naar de Leidse Stadsgehoor zaal de meest reële oplossing. Al leen Calvé moet daarmee nog in stemmen. Bemer organiseert allerlei evene menten, waaronder ook perso neelsfeesten. Na het succes van vo rig jaar kreeg hij van Calvé een ver zoek wederom een voorstel te doen. Bemer nam een optie op de Ara-, de Toekan- en de Flamengo- zaal van het Parkrestaurant Avifauna voor 24 september en maakte een opzet voor het feest. Het bedrijf ging akkoord, waarna Bemer in het begin van het voor jaar de zalen definitief reserveerde en contracten afsloot met artiesten, zoals een goochelaar, een tropische show, een orkest en Nico Haak. Op 6 mei liet Avifauna weten dat de zalen al in september vorig jaar voor de bewuste datum door de Alphense Jazznight waren bespro ken. Het bedrijf bood z'n excuses aan en stelde enkele alternatieve locaties voor, zoals drie andere mo tels van Van der Valk. Die alterna tieven waren voor Calvé en Bemer onaanvaardbaar. Omdat een oplos sing uitbleef, spande Bemer een kort geding aan waarin hij naleving van de overeenkomst eiste op straf fe van een dwangsom van hon derdduizend gulden. Maar tijdens de behandeling van de zaak gisteren voor de Haagse rechtbankpresident bleek al snel dat de vordering niet zou worden toegewezen. Het probleem wordt niet opgelost door de eis van Be mer toe te wijzen, stelde Westen berg, want dan staat de Jazznight op de stoep. Ook daarvoor zijn al artiesten gecontracteerd. Westenberg vond dan ook dat dit geen zaak was voor een kort ge ding, maar dat beide partijen met elkaar tot een oplossing moeten komen. "Er ligt een morele ver plichting, en zelfs meer dan een morele verplichting op Avifauna om mee te werken", aldus Westen berg, die ook meende dat het Van der Valk-concern voor de extra kosten en eventuele schade van Bemer moet opdraaien. Jaarverslag rijkspolitie Nieuwkoop Voor de opna men van de Ame rikaanse docu mentaire werden T. van der Plas H. Klinkenberg, H. van Beelen en L. van Klaveren van de School voor de Zeevis vaart in de kledij van 17-eeuwse vissers gestoken. ick Hof ■oning) KATWIJK Twee leerlingen en twee leraren van de Katwijkse School voor de Zeevisvaart kropen vanmorgen in de huid van 17- eeuwse vissers bij de opnamen voor de Amerikaanse documentai reserie 'Blue Ocean'. De Katwij- kers zijn betrokken bij het pro gramma-onderdeel over de haring vangst in vroeger tijden, waarvoor op het IJsselmeer opnamen wer den gemaakt. 'Blue Ocean' heeft als thema het leven in en op de wereldzeeën. Voor het Nederlandse onderdeel van de programmareeks, die in ons land in 1990 door de KRO op het scherm wordt gebracht, werden twee Zuiderzeebotters opgetuigd zoals dat ruim 200 jaar geleden ge bruikelijk was. Ook de kledij van de vissers aan boord van deze sche pen, hun werktuigen en het netten- materiaal zijn zoveel mogelijk uit deze periode afkomstig of zo authentiek mogelijk nagemaakt. Het IJsselmeer is als locatie geko zen omdat de voormalige Zuider zee enkele eeuwen geleden gold als een gebied waar Nederlandse sche pen in een bepaalde periode van het jaar op haringvangst gingen. Bij de opnamen die vanmorgen werden gemaakt, visten de twee botters als een span. De Katwijkse bemanningsleden haalden de ha ring binnenboord, waarna de vis werd gekaakt, gezouten en in ton nen verpakt. De materialen die voor het programma werden ge bruikt zijn onder meer afkomstig van de musea in Katwijk en Enk- i huizen en van de School voor de Zeevisvaart zelf. De medewerkers L. van Klaveren, H. van Beelen en A. van Duijn van de school hebben veel tijd gestoken in het bijeen brengen en zelf vervaardigen van het oude vistuig. Voor de 'vangst' van de twee bot ters is gebruik gemaakt van zoge naamde steurharing. Het gaat hier om haring die wel is gezouten maar nog niet is opengesneden, waar door de gevangen vis in de netten nog levensecht oogt. Als 17-eeuwse vissers traden op de personëelsle- den Van Klaveren en Van Beelen van de school en de leerlingen T. van der Plas en H. Klinkenberg. Van de beelden die vanmorgen op het IJsselmeer werden gescho ten, zal in de documentaireserie waarschijnlijk 12 minuten worden gebruikt. Voor de uiteindelijke reeks van acht uitzendingen van 50 minuten worden op 40 locaties over de hele wereld opnamen ge maakt. De KRO-televisie treedt voor ons land op als co-producent. De opnamen van vanmorgen zijn gemaakt onder leiding van de Ne derlandse regisseur Ad Bakker. NIEUWKOOP - Het aantal inbra ken in Nieuwkoop is vorig jaar fors gedaald. Daartegenover staat dat het aantal vernielingen is gestegen. Dat blijkt uit het jaarverslag 1987 van de rijkspolitie groep Nieuw koop. Volgens adjudant A. van Wijk is minder ingebroken, omdat de poli tie twee groepen criminelen heeft kunnen arresteren. "Vernielingen gebeuren echter op onregelmatige tijden en dikwijls maar door ééen persoon, waardoor de pakkans klein is", aldus Van Wijk. De werk groep kleine criminaliteit, die in september van start gaat, zal zich speciaal met dit probleem bezig houden. Tijdens de vergadering van de commissie algemene zaken wilde A. de Brouwer gisteravond van de politie weten in hoeverre het routi newerk van de politie in het ge drang komt door het onderzoek naar de nog altijd niet opgeloste BODEGRAVEN - Een 67-jarige inwoonster uit Bodegraven is gis teren overleden aan de verwondin gen die ze eerder die dag bij eén on geval opliep. De vrouw stak tegen de kruising Goudseweg/Oudbode- graafseweg over en werd geschept door een auto. Zwaar gewond werd de vrouw naar het Bleulandzieken- huis overgebracht, waar ze later be zweek aan haar verwondingen. moord vorig jaar augustus op de Milandweg. Van Wijk: "Het is een kwestie van prioriteitstelling. Daar sta ik gezien de zwaarte van het misdrijf volledig achter. Het slacht offer werd op Nieuwkoops grond gebied gevonden, waardoor het een Nieuwkoopse zaak werd. Na tuurlijk hebben wij mensen moe ten inzetten die. anders een fietsen diefstal moesten oplossen of op de plas moesten surveilleren. Uiter aard hebben we wel assistentie ge had van andere rechercheteams, maar de coördinatie ligt hier". KATWIJK Voor de zesde achtereenvolgende keer organiseert het orgelcomité van de Katwijkse Nieuwe Kerk een Internationale Zomer-orgelserie op het Van den Heuvel-orgel. De serie.omvat 12 concerten waarbij beurtelings een Nederlandse en een buitenlandse or ganist achter de speeltafel zal plaatsnemen. De helft van het aantal bespelers van dit jaar is voor het eerst in Katwijk te beluisteren. Voor de orgelserie van deze zomer heeft het comité uit de kustplaats gekozen voor een afwisselend pro gramma, met werken van zowel componisten uit de barok als uit de vroeg-, hoog- en laatromantiek. Vooral voor dit laatste genre leent het romantisch getinte in strument van de Nieuwe Kerk zich bij uitstek. Het uit 1983 daterende orgel van de bekende bouwer Jan van den Heuvel is samengesteld naar het voorbeeld van de Franse romantische orgels uit de vorige eeuw. Daar door komen grote symfonische werken, vaak van Franse componisten, in Katwijk bijzonder goed tot hun recht. Het Van den Heuvel-orgel heeft met deze capaciteiten zelfs een internationale reputatie opge bouwd. De leden van het Katwijkse comité noemen de orgel serie die in juni, juli en augustus wordt afgewerkt, uniek van samenstelling. Niet alleen door de komst van wereldvermaarde organisten, maar ook vanwege de grote verscheidenheid aan orgelstukken die wordt gebracht. Zo worden er werken gespeeld van compo nisten als Vierné, Andriessen, Debussy, Franck, Hin- demith, Widor en Reger. Aan de zomerorgelserie doen dit jaar tien mannelij ke en twee vrouwelijke organisten mee. Deze verhou ding is zo scheef omdat er eenvoudigweg weinig vrou welijke organisten zijn. Het comité is dan ook erg te vreden over de komst van de prominenten Gillian Weir uit Londen en Michelle Leclerc uit Frankrijk. Deze laatste heeft inmiddels al 130 orgelrecitals in ons land verzorgd. Andere buitenlanders zijn Louis Robilliard, Lionel Rogg, Olivier Latry en de Pool Marek Kudlicki. Naast de organist Albert de Klerk, die elk jaar terug keert in de Nieuwe Kerk, bespelen dit jaar eveneens de Nederlanders Willem Hendrik Zwart, Thijs Kramer, Bach-specialist Charles de Wolff en Jacques van Oort- merssen op het Van den Heuvel-orgel. Bovendien is er op zaterdagmiddag 20 augustus een speciaal concert van Klaas Jan Mulder, dat is afgestemd op de Katwijk se Visserijdagen. HAZERSWOUDE - Een meta len bord van het aangrenzende jeu de boules-veld is mogelijk de Vliegtuigbom' uit de Tweede Wereldoorlog waarnaar de afge lopen dagén in de. spoorsloot achter de Hazerswoudse wijk Rhijnenburch is gezocht. Omdat een 'echte' bom nog altijd niet is gevonden, iis het werk aan de rioolpersleiding gisteren voort gezet. Daarbij werd de verdachte plek in de leeggepompte sloot met uiterste voorzichtigheid laag voor laag afgegraven. Vervol gens werd een zinker aange bracht. Afgelopen maandag werd het werk aan' de rioolpersleiding plotseling stilgelegd, omdat mo lenaar W. Rademaker de op drachtgever -"het Hoogheem raadschap van Rijnland - op de mogelijke aanwezigheid van blindgangers attent maakte. Een eerste onderzoek toonde aan dat er op de aangewezen plaats in derdaad metaal lag. Dat werd vastgesteld met behulp van een mijndetector waarvan de meter herhaaldelijk uitsloeg. Hoewel nog geen vliegtuig bom is aangetroffen, wordt niet uitgesloten geacht dat zich in de directe omgeving nog blindgan gers bevinden. Mogelijk liggen die op een diepte van tenminste vijf meter. In dat geval vormen ze geen gevaar. Vandaag beslissen burgemeester J. van der Sluijs en de politie of nog verder moet worden gezocht. De vertraging bij het aanleg gen van de rioolpersleiding van de Oostvaart naar een persge maal bij de rioolwaterzuivering is tot nu toe beperkt gebleven. Ook onder normale omstandig heden zou de sloot zijn droogge legd. Het werk moet deze week worden afgerond. WOENSDAG 15 JUNI AJphen CDA-Vrouwenberaad over ge handicaptenbeleid, om 20.00 uur, Juweelstraat 83. schrijfavond Amnesty Interna tional, van 19.00 tot 21.00 uur in de bibliotheek, Thorbeckeplein. thema-bijeenkomst over de mentie in dienstencentrum Wes- terhove, Anna van Burenlaan 147, aanvang 20.15 uur. 4x15 'of 4x30 km, 18.30 en 19.30 uur, clubhuis Swifttoer, Roomburgerweg. optreden Amandla Kultureel Ensemble, 20.00 uur in het Leids Volkshuis, Apothekersdijk. naturistisch zwemmen in zwembad De Vliet, van 19.30 tot 20.30 uur. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 22.00 uur, Vereniging Centraal Wonen, Gerestraat 20. start zomerdrive Bridgeclub ADG, inschrijven tussen 19.15 en Oegstgeest introductie-avond van Emin Foundation, die bestaat uit men sen van alle leeftijden, die onder zoek doen naar wat menselijk le ven is en wat hét betekent, aan vang 19.30 uur in LaSalle, Rhijn- geesterstraatweg 43. DONDERDAG 16 JUNI Alphen zomermarkt in het centrum. Lelden avond-fietsvierdaagse, start tussen 18.30 en 19.30 uur bij club huis Swifttoer, Roomburgerweg. forumdiscussie over de rol van de vrouwen in de politiek, aan vang 20.30 uur, Hogewoerd 108. Noordwijk open-luchtconcert Big Band Bollenstreek, aanvang 20.00 uur op de Koningin Wilhelmina Boule vard. Rijnsaterwoude festiviteiten ter gelegenheid van 10-jarig bestaan basisschool De Kmderarce, Herenweg 147, vanaf 9.15 uur. Voorschoten ledenvergadering van de PvdA, afdeling Voorschoten, aan vang 20.00 uur in Cultureel Cen trum. rondleidingen om 14.00 en 15.30 uur; kamermuziek-concert van de Kunstkring Duivenvoorde, aanvang 20.30 uur in Kasteel Dui venvoorde, Veurseweg. Zoeterwoude commissievergadering over verbouwing bejaardentehuis ring om 20.00 uur in het gemeen tehuis, Noordbuurtseweg. VRIJDAG 17 JUNI Leiden ledenvergadering van de PvdA, aan de orde komen: jonge renbeleid en de plaatselijke poli tiek, aanvang 20.00 uur in buurt huis Aktief, Berlagestraat. orgelconcert door Albert de Klerk, aanvang 20.15 uur in de Hooglandse Kerk. korte stukken festival met di verse theater- en toneelgroepen, aanvang 20.30 uur in Theater Im perium, Oude Vest. concert Suspended Four met 'evergreen-latin jazz', vanaf 21.30 uur in Droomlabriek, Oude Singel. slotavond Antonius feestweek, aanvang 20.00 uur in de aula van Rembrandt Scholengemeen schap, Noachstraat. Noordwijk concert Koninklijke Lucht machtkapel, aanvang 20.00 uur, Vuurtorenplein. Rijnsaterwoude festiviteiten ter gelegenheid van 10-jarig bestaan basisschool De Kinderarce, Herenweg, vanaf 9.30 uur. Ter Aar muziekuitvoering Elementair Ensemble, aanvang 19.30 uur in bibliotheek De Aarlezer, Beuken pad. Voorschoten rondleidingen in kasteel Dui venvoorde. om 14.00 en 15.30 derde lustrumviering Jongeren

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16