Komst hotel wekt plotsklaps beroering bij Oud Oegstgeest 'Je kunt altijd bij elkaar aankloppen als er wat is TROUWPLANNEN? VUL IN! Dorpselementen aangetast 'Rijksstraatweg racebaan voor corps diplomatique' Ruim 300 hardrijders betrapt PAGINA 14 REGIO LEIDEN WOENSDAG 15 JUNI 1988 OEGSTGEEST "Auberge Orangerie" heet de nieuwe aantasting van waardevolle, ka rakteristieke, historische dorpselementen in Oegstgeest. Althans, zo kijkt mr. J.J.L. de Soeten, voorzitter van de Vereniging Oud Oegstgeest (VOO) aan tegen de plannen van de stichting vormingscentrum Oud-Poelgeest om op het gelijknamige landgoed met het ge lijknamige kasteel een nieuwe slaap-/hotelaccommodatie te bouwen voor de mr^isten. Op die plannen werd al een tijdje gebroed. Oud-Poelgeest heeft er ook nooit een geheim van gemaakt, maar nu er een concrete aanvraag voor een bouwvergunning is bin nengekomen en die "ter visie is ge legd", is er plotsklaps beroering. Zo zeer zelfs dat de VOO een "open brief' aan de gemeenteraad van Oegstgeest heeft geschreven waar in ze de bouwplannen volledig ver werpt. door Wim Koevoet Wethouder Kohlbeck (PvdA, openbare werken, monumenten, ruimtelijke ordening) is niet erg ge lukkig met die brief. "Ik merk zo weinig van de bereidheid om de zorg die de gebruiker voor het landgoed heeft, te delen", verzucht hij. Vooral de passage over de geloof waardigheid van het gemeentebe stuur die in het geding zou raken wanneer dit de bouwplannen goed keurt, schiet bij Kohlbeck in het verkeerde keelgat. Volgens de VOO is de geloofwaardigheid wel degelijk in het spel "nu het Oegst- geester gemeentebestuur zich ver zet tegen bebouwing van een deel van de Leidse Hout". Dergelijke protesten zijn niet te rijmen met het dulden van de aantasting van Oud-Poelgeest, vindt de VOO. "Een ridicule vergelijking waar toch niemand serieus naar zal kij ken", haalt Kohlbeck uit. De wet houder zegt erbij dat zijn kritiek op de brief van de VOO vooral niet moet worden gezien als een pleidooi vóór de bouwplannen. Voor een definitief oordeel is het nog te vroeg. Het slaapgebouw/hotel, dat wordt gedacht aan de Kwaaklaan- zijde van het landgoed over de sin gel heen zou moeten worden ge bouwd en waarvoor een nog onbe kend aantal bomen moet worden gekapt, zou een oppervlakte van 1674 vierkante en een inhoud van 4645 kubieke meter krijgen. Het wordt zestig meter lang, vijftien meter diep en twee verdiepingen hoog. Op elke verdieping is ruimte voor 23 kamers. Op de in totaal 46 kamers moet ruimte zijn voor het dubbele aantal bedden. Aan de boskant van het bouwsel willen de bouwers een reflecterende wand. Dat zou mooie effecten geven, zo'n bos dat wordt weerspiegeld. Met de "Auberge Orangerie" is een bedrag van twee miljoen gulden gemoeid. Oud-Poelgeest-directeur P. de Vreede vertelde in deze krant van 22 maart dat als de plannen door gaan de mogelijkheid ontstaat om de toegang tot het landgoed even eens naar de Kwaaklaan te verleg gen. Daar kunnen dan ook de par keerplaatsen komen. Groot voor deel daarvan is dat het landgoed zelf "autovrij" kan worden. "Milieufanatici" dacht De Vreede een slag voor te kunnen zijn met de belofte "boven de wateroppervlak te van de singel te bouwen". Dan kan de beplanting in principe be houden blijven. De directeur heeft meer dan eens duidelijk gemaakt waarom de au berge er moet komen. Het bestaan de slaapgebouw Metamorphose is sterk verouderd. Overnachtende cursisten nemen in de jaren tachtig niet meer genoegen met kleine ka mers met dito bedden. Steeds va ker volgt "het kader" van een be drijf of instelling bepaalde mana- gementscurussen. En hogere inko mensgroepen stellen hogere eisen Samenwerking Het gebouw wordt aangeduid met "slaapgebouw/hotel". Want behalve aan slaapruimte denkt men bij Oud Poelgeest aan een sa menwerking met het Bastionhotel aan de Rijnzichtweg. De Vreede wijst erop dat 'zijn' hotel nagenoeg verlaten is (na het cursusseizoen) in perioden dat er bij het Bastionhotel juist een gebrek aan kamers is. Om gekeerd zou die redenering net zo hard op gaan. Er zijn kortom volop mogelijkheden om eikaars gasten op te vangen. Het bestaande slaapgebouw hoeft niet direct tegen de vlakte als het nieuwe hotel er staat. Op het oude slaapgebouw heeft namelijk het Internationaal Baccaulaureat van het Rijnlands Lyceum zijn oog laten vallen. 'Het Rijnlands' zou Metamorhose kunnen gebruiken als "boarding school". De betrok ken partijen lijken het er wel over eens te zijn dat dat geen blijvende kwestie mag worden. Er zou bij handhaving van Metamorphose immers sprake zij van een uitbrei ding van de bebouwing van het landgoed. Metamorphose moet van de VOO uiterlijk over tien jaar tegen de vlakte. De vrijkomende ruimte moet dan groen worden. De bezwaren van de VOLT tegen de Auberge Orangerie zijn legio. "Het plan tast het landgoed aan en moet worden verworpen", heet het direct aan het begin van de open brief aan de Oegstgeester raad. Ge wezen wordt op het feit dat in de structuurschets van Oegstgeest, een toekomstplaatje van het dorp, met geen woord over het hotel wordt gerept. Verder maakt Oud- De singel van landgoed Oud-Poelgeest aan de Oegstgeester Kwaaklaan. De stichting vormingscentrum Oud-Poelgeest wil boven de singel het ho- tel/slaapgebouw'Auberge Orangerie'bouwen. (foto Henk Bouwman» Poelgeest ook in de provincie-plan nen deel uit van een zone van Oude Rijn tot de Kagerplassen, die voor al groen moet blijven. Weinig vreugde De raadscommissie van wethou der Kohlbeck moet zich binnen kort een oordeel vormen over de plannen. Kohlbeck gaat uitgebreid in op de brief. Alleen het feit al dat de VOO naar het middel van de open brief grijpt, zit hem flink dwars. "Ik voer regelmatig georga niseerd overleg met de VOO, ze wist bij wijze van spreken nog eer der dan de raadscommissie wat er allemaal aan de hand is. En dan toch zo'n brief'. De VOO, een zeer belangrijke ge sprekspartner van de gemeente als het om monumenten en ruimtelij ke structuur van het dorp gaat, denkt naar het oordeel van Kohl beck "te weinig mee". "Ik vind dat er te weinig vreugde doorklinkt over alles wat we met zijn allen al hebben bereikt met Oud-Poel geest. Het kasteel is behouden ge bleven, het is gerestaureerd, het Koetshuis idem dito; er zijn fantas tische resultaten bereikt. In de plannen ontbreekt nog één poot en dat is dat slaapgebouw". Volgens de wethouder verdie nen alle inspanningen die de stich ting vormingscentrum Oud-Poel geest zich getroost meer waarde ring. Veel van die inspanningen zijn immers "ook op bescherming van het complex met al zijn monu menten gericht". Waardering Van de VOO maar ook van de dorpspo litici, zegt de wethouder. De VOO schrijft ook: "In de af weging van de diverse aspecten dient naar het oordeel van de VOO het behoud/herstel van Oud-Poel geest niet ondergeschikt te worden gemaakt aan financiële belangen". Kohlbeck vindt die VOO-redene- ring van zo juist "te gemakkelijk". "Het lijkt zo net alsof we mogelijk heden voor het opscheppen heb ben maar het enige alternatief van het niet of niet zo erg kijken naar de financiële kant van de zaak is een groot gat in de gemeentelijke be groting". DEN HAAG (ANP) - De Rijks straatweg in Wassenaar begint op een racebaan voor het corps diplomatique te lijken. Het ge beurt steeds vaker dat automobi listen die zich op de levensge vaarlijke weg aan de voorge schreven maximum snelheid van 50 kilometer per uur houden, worden voorbijgeraasd door li mousines van hoogwaarigheids- bekleders. Vaak worden deze au to's voorafgegaan door motor agenten. De politie van Wasse naar erkent dat dergelijke „trans porten" dikwijls over de Rijks straatweg rijden. Daarbij worden automobilis ten soms op een gevaarlijke ma nier naar de kant van de weg ge drukt. Snelheden van meer dan 80 kilometer per uur op de plaats waar enige tijd terug nog vijf do den in het verkeer vielen, zijn geen uitzondering. Ook geld transporten van en naar Den Haag zondigen met de regelmaat van de klok tegen de daar voor geschreven maximum snelheid van 50 kilometer per uur. Een woordvoerder van de Was- senaarse politie geeft toe dat er wel eens transporten zijn die de toegestane maximumsnelheid overschrijden. Maar hij kan hier over alleen maar zeggen dat die overschrijding waarschijnlijk is toegestaan als de veiligheid van het transport dit vereist. Hij weet niet of daarbij ook de veiligheid van het overige wegverkeer in gevaar mocht worden gebracht. De Haagse politie is van mening dat het rijden met hogere snelhe den is toegestaan als de veilig heid dit vereist. Een zegsman van de Leidse politie, in welke gemeente de Rijksstraatweg be gint, is van mening dat de maxi mum snelheid daar voor ieder een geldt. „Dus ook voor ambas sadeurs die. op tijd op een af spraak moeten zijn. Dan moeten ze maar eerder van huis gaan", vindt hij. Volgens een woordvoerder van minister Korthals Altes van justitie, die onlangs in de Twee de Kamer verkondigde dat over schrijding van de maximum toe gestane snelheid onder geen en kel beding meer is toegestaan, gaat het hier om „begeleide transporten". „Deze transporten is het toegestaan limieten te overschrijden. De veiligheid van het overige verkeer mag daarbij overigens niet in gevaar worden gebracht", aldus de woordvoer- i justitie. Hij kon niet zeg gen of door de politie begeleide diplomaten de laatste tijd harder rijden dan voorheen. „Maar mis schien is het zo dat nu de maxi mum snelheid in Wassenaar strikt moet worden nageleefd, dat het eerder opvalt als er een begeleid transport snel van of naar Den Haag rijdt." WASSENAAR - Bij een radar snelheidscontrole op de Rijks straatweg zijn vanmorgen tus sen vijf en tien uur 318 hardrij ders tegen de lamp gelopen. 117 van hen zijn staande gehouden door motorrijders en kregen mondeling de dure boodschap. 102 overtreders reden in de richting van Amsterdam en werden door Wassenaarse agenten gefotografeerd, 216 overtreders reden in de richting van Den Haag en werden door Haagse collega's vastgelegd. In totaal reden 5.000 auto's langs, 2800 in de richting van Amsterdam én 2200 in de rich ting van Den Haag. Op het stuk tussen de Wassenaarse dieren tuin en het Haagse centrum, waar 50 kilometer gereden mag worden, werden snelheden ge meten van 105 kilometer. Er was één incidentje. Een 21-jari- ge Hagenaar kreeg een proces verbaal omdat hij met de kop- lichten van zijn personenauto's tegenliggers waarschuwde voor de radarsnelheidscontro le, die hij aan de overkant van de weg had gezien. Aan de controle namen zes Wassenaarse en 14 Haagse agenten deel. Zij postten op vier verschillende punten en probeerden bovendien andere plekken te nemen dan de vori ge keren. De Wassenaarse poli tie controleert minstens vier maal per week langs de weg waar begin april vijf doden vie len. Zij doet dat op verschillen de tijdstippen en houdt het doorgaans na anderhalf tot twee uur voor gezien. Oudste buurtvereniging van Leiderdorp maakt zich op voor 50-jarig bestaan LEIDERDORP De woonkamer van Jan Boom aan de Leiderdorp- se Doeslaan zit vol. Op het glanzend leren bankstel en in de bloemige stoelen zit het bestuur van de oud ste buurtvereniging van Leiderdorp: Doesbrug. Boom is sinds een jaar voorzitter van deze 50-jarige vereniging. Toen hij de portefeuille over nam, zei zijn voorganger: "Jan, alles in de vereniging gaat vol gens de voorschriften, maar wel op de gezellige manier". Een ver enigingslid voegt daar aan toe: "Doesbrug is geen vereniging van bankdirecteuren". En zo is dat. Terwijl mevrouw Boom de koffie (met de hand ge zet in het koffiezetapparaat) op het hoogpolig tafelkleed zet, wij den de 'Doesbruggers' de ver slaggever in in hun buurt. "Zo'n oude buurt is heel hecht. Ieder een kent elkaar en weet alles van elkaar", vertelt Boom. "Zij zat gisteren bijvoorbeeld twee uur aan de telefoon, dat weet ik ge woon...". De 'zij' reageert ver ontwaardigd, en de kamer vult zich met gelach. "Maar verve lend is het niet hoor, je kunt ge woon altijd bij elkaar aanklop pen als er wat is. Iedereen helpt elkaar. Het is heel gemakkelijk eigenlijk". Een vrouwelijk lid neemt het woord. "Neem nou tante Roeltje die op het Jaagpad woont, die is al jarenlang invalide, maar woont nog steeds op zichzelf. De een doet de boodschappen en de ander verzorgt haar, dat gaat pri ma. Je hoort wel eens van men sen die maandenlang dood in hun huis liggen, dat zou hier niet gebeuren. Je zult niet snel ver eenzamen, als je hier woont". Dat saamhorigheidsgevoel is de kracht van de vereniging. Ie mand die lid wordt van de vere niging, blijft dat vaak zijn hele le ven. De vereniging heeft dan ook rond de 180 leden, en daarbij zijn de kinderen niet meegeteld. De mensen die nieuw in de buurt komen wonen, worden heel makkelijk in de groep opgeno men. Als er iets georganiseerd wordt, komt iemand van de vere niging even langs, om te vragen of de bewoners willen meedoen. Om de kosten hoeven ze het niet te laten. Iedereen betaalt twee gulden per maand. Oudere men sen die niet veel geld hebben, be talen gewoon wat ze kunnen mis sen. "We hebben ons als vereni ging altijd goed kunnen bedrui pen", vertelt Boom. "Zo willen we het ook houden. Als je op ei gen benen staat, dan moet je meer moeite doen om de vereni ging draaiende te houden". Vaste prik Toch is er door de jaren wel wat veranderd. Boom: "Vroeger hadden we veel kinderen, toen waren de gezinnen groter. Nu zijn er per gezin nog maar twee of drie kinderen". Een ander voegt daar aan toe: "Vroeger gingen we met drie bussen een dagje uit met de kinderen, nu nog met één bus". Dat dagje uit is elk jaar vas te prik. De ene keer naar de Efte- ling, de andere keer naar Ouwe hands Dierenpark. Met alle kin deren, het bestuur en het dames comité in de bus. "Ja, dat dames comité mag je niet vergeten hoor, dat doet veel werk", klinkt het vanaf de bank. "En bij vergade ringen kletsen wij ook net zo goed mee, ook al mogen we ei genlijk niet stemmen". In de zomer organiseert Does brug zomerwedstrijden voor de kinderen, in de winter zijn er schaatswedstrijden op de Does. Na afloop verzamelt iedereen zich in het buurtcafé 'Doesbrug' van Hogervorst, waar de prijzen worden uitgereikt, terwijl snack bar 'de Smikkelshop' chocolade melk schenkt. "Er zijn ook altijd prikslee-wedstrijden. Maar die zijn voor bejaarden", vertelt Boom. "Nou volgens mij heb ik jou de laatste keer ook op zo'n sleetje gezien Jan", zegt een Doesbrugster grappend vanaf de bank. Boom grinnikt en gaat ver der. "Op die oude leden zijn we erg zuinig. Zij zijn de grondleg gers van de vereniging. We geven alle leden boven de 65 ieder jaar een cadeautje met kerst. Een flesje advocaat of een plantje of zo. Dat wordt altijd erg gewaar deerd. Ze hebben het niet nodig hoor, maar het gaat om het ge baar". Maar het hoogtepunt is ieder jaar het straatfeest. Dan wordt de straat afgezet en sleept iedereen zijn tuinameublement mee naar buiten. "De lol begint al bij het versieren van de straat", vertelt Boom. "Als je de spullen naar buiten brengt, is even later de he le straat in de weer om alles met toeters en bellen te versieren", 's Avonds speelt dan de 'buurt- band' de Lenco's ("je weet wel, van dat hitje 'Esmeralda") en dan wordt er gedanst. Ook staan er standjes met hamburgers en sa tés. "Op die feesten komt de bur gemeester van Leiderdorp ook altijd even langs", vertelt Boom trots. Op zulke avonden loopt al les door elkaar, jong en oud. De 'contactavonden' in het buurtcafé, eens in de veertien da gen, zijn alleen voor de ouderen. Die kunnen dan meedoen met klaverjassen, sjoelen of roulette. En er is altijd een verloting van prijzen. Café 'Doesbrug' wordt sowieso regelmatig aangedaan. Er is altijd wel iets te doen, want er is bijvoorbeeld een biljartclub en een dartclub. In het Irene- zaaltje van de kerk wordt elk jaar een bingo georganiseerd. Heimwee Dat de vereniging en de buurt van groot belang zijn voor de le den en bewoners illustreert het verhaal van een verenigingslid. "Ik moest op een gegeven mo ment voor veertien maanden uit mijn huis, omdat ze het gingen opknappen. Ik woonde toen maar twee straten verderop, maar ik ben negen maanden ziek geweest van de heimwee". Ze is met de enige met heimwee. "Het is al vaak gebeurd dat mensen die verhuisden na een tijdje te rugkwamen omdat ze de buurt zo misten", vertelt Boom. "Als er nu huizen te koop zijn, dan staan de oud-buurtbewoners vooraan in de rij". Het vijftigjarig bestaan gaat groots gevierd worden. Maar over het programma kan Boom nog niets loslaten, dat is geheim. De festiviteiten beginnen in juli. MARIEKE HAAFKENS Het voltallige Doesbrug-bestuur tegen een toepasselijke achtergrond, de 1 Met zijn vijftig jaar is Doesbrug de oudste buurtvereniging van Leiderdorp. E9 Als je van plan bent om te gaan trou wen. of je kent iemand die binnenkort presenteerd door een hostess van de Felicitatiedienst. ook de grote stap waagt, dan moet je Je ontvangt niet alleen cadeau's, maar beslist de bon hiernaast invullen, uit knippen en opsturen. Want daarmee bezorg je jezelf of degene die je opgeeft een gratis Felicitatiepakket namens het Leidsch en Alphens Dagblad. Maar ook namens een groot aantal andere, voor aanstaande nationale bedrijven. Ge ook een flink aantal waarde- en reduc tiebonnen, die je veel, heel veel voor deel opleveren. En dat is nooit weg met een dure trouwerij voor de deur. Vul daarom snel de bon in en stuur hem in een open enveloppe naar het Leidsch/Atphens Dagblad T.a.v. Els Rietveld Postbus 54, 2300 AB Leiden c Inleveren aan de balie van het Leidsch Dagblad, Witte Singel 1 in Leiden of het Alphens Dagblad, Julianastraat 19 in Alphen a.d. Rijn mag natuurlijk ook. Als de bon maar tijdig, vóór de huwelijksda tum, in ons bezit is. Hoe eerder, hoe beter! Graag ontvangen wij/zij nog vóór de huwelijksdag bezoek van de hostess van de Felicitatiedienst. Naam bruidegom; Woonplaats: Plaats van ondertrouw: Datum wettig huwelijk:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14