TAD LEIDEN Actie tegen vandalisme levert 45 arrestaties op Overheveling EHD vrijwel zeker uitgesteld LEIDSCH - DAGBLAD Leidse politie tevreden over resultaat Vrouw raakt licht gewond in ambulance Schilperoort blijft voorlopig in Leiden Afscheid van professor dr. K. Gill College B en W maakt geen halszaak van privatisering Ruzie tussen geldloper en timmerman Promotie N.J. Fouw Huisdealer vereniging Join the Game krijgt boete van 400 gulden s WOENSDAG 15 JUNI 1988 LEIDEN - De Leidse politie heeft in het kader van een speciale actie tegen vanda lisme gedurende de maand mei 45 jongeren (van 11 tot 22 jaar) aangehouden. Zij worden er van verdacht op tal van plaatsen in de stad vernielingen te hebben aan gericht. Van de aangehouden jongeren zijn er 7 meteen gestraft in het kader van het halt-project (het door de dader zelf herstellen van vernielin gen). De overige 38 hebben een proces-verbaal gekregen en moe ten voor de rechter verschijnen. De politie is tevreden over het resul taat, want gedurende vergelijkbare perioden in andere jaren werden meestal niet meer dan 10 jongeren wegens vernielingen opgepakt. Volgens politiewoordvoerder Henk Langendoen is dat resultaat vooral te danken aan de inzet van de politie zelf en niet aan het pu bliek. Want dat werkt nog te weinig mee aan het melden van vandalis me. "We vinden dat mensen nog te vaak hun ogen sluiten voor vanda lisme of mogelijk ook bang zijn voor represailles. Maar zij kunnen anoniem bellen en voorkomen dat hun naam in het proces-verbaal komt. Maar dat moeten ze er dan- wel nadrukkelijk bij zeggen". Het is niet voor niets dat de maand mei tot 'vandalisme-maand' is uitgekozen. Want juist in het ont luikende voorjaar nemen de ver nielingen toe. Mei is wat dat betreft een van de topmaanden. Langen doen: "Waaraan dat precies ligt, is niet bekend. We vermoeden dat het te maken heeft met het lengen van de dagen, het mooiere weer en de jeugd die er meer op uittrekt". An dere pieken zijn het einde van de zomer-, paas- en kerstvakantie. In het begin van de vakanties is het al tijd opmerkelijk rustig, maar aan het einde neemt het aantal vernie lingen schrikbarend toe. Gedurende de maand mei zijn zeven politiemensen vrijgemaakt voor het project. Dat betekende ex tra serveillance in gebieden en bij gebouwen waar nogal eens vernie lingen worden gepleegd: scholen, clubgebouwen, viaducten (grafitti) en, vooral in het weekeinde, in het centrum in verband met het uit gaansleven. De klemtoon van de controle, zowel in uniform als in burger, lag tussen 18.00 en 23.00 uur en gedurende de weekeinden ook 's nachts in de binnenstad. "De politie heeft lang niet altijd haar toevlucht gezocht tot aanhou dingen. We hebben geprobeerd ook preventief te werken door bij voorbeeld te praten met jongeren die zich in de buurt van bepaalde gebouwen ophielden. Er zijn met verdachten gesprekken gevoerd over de zinloosheid van vandalis me. Aan de andere kant werden vernielingen onmiddellijk doorge geven zodat de schade snel kon worden verholpen", aldus politie man Langendoen. De praktijk leert volgens hem dat gebouwen, waar de omgeving slecht wordt schoongehouden, meer vandalen aantrekken. "Opge ruimd staat netjes. Dat helpt van dalisme voorkomen. In dat licht bezien is het ook wenselijk dat schade snel wordt hersteld". Langendoen is teleurgesteld over de medewerking van het pu bliek. Hoewel de actie op grote schaal is aangekondigd en er bij voorbeeld 1000 affiches zijn ver spreid, kwamefti slechts weinig te lefoontjes binnen op het politiebu reau. "Aan die 1000 affiches had den we overigens veel te kort. We hadden er wel 3000 of 4000 kunnen verspreiden in cafetaria's, zieken huizen. clubhuizen, scholen, be drijven, e.d. omdat de belangstel ling erg groot was". Het betreft voorlopig een eenma lige actie. "Of het wordt herhaald is een zaak van de korpsleiding. Die moet over dit soort speciale projec ten besluiten", aldus Langendoen. Het project werd begeleid door de projectgroep vandalismebestrij ding, bestaande uit gemeentelijke ambtenaren en politiemensen. LEIDEN Een ambulance, die een gewonde vrouw in het Van der Werfpark had opgehaald, moest gistermiddag op de kruising Haar lemmerstraat/Turfmarkt plotse ling remmen voor een fietser die de weg overstak. De vrouw in de am bulance kwam hierdoor met haar hoofd tegen een kastje en liep daar bij een hechtwond aan het hoofd op. De vrouw is voor behandeling naar het Diaconessenhuis overge bracht. LEIDEN/SCHIPHOL - Met witte handschoenen pakt Th. J.J. Leyenaar. conservator van het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leideneen 1400 jaar oude Maya-vaas aan. Het is een van de vele voorwerpen die gisteren per Boeing 747 uit Amerika werden aangevoerd voor een tentoonstelling over Ulamahet balspel van de Maya's en Azteken, De collectie is van on schatbare waarde en bestaat uit 161 voorwerpen van aardewerk en steen. De tentoonstelling in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen straat wordt vrijdag door de Amerikaanse ambassadeur geopend. Dat heeft overigens beroering teweeggebracht in de Mexicaanse gemeenschap in ons land.. Veel schatten zijn door Amerika uit Mexico geroofd en een woordvoerder van de Mexicaanse leefgemeenschap vindt het onbegrijpe lijk dat nou juist een Amerikaanse ambassadeur die expositie moet ope nen. (foto ANP) LEIDEN - Prof. dr. R.A. Schilper oort blijft voorlopig verbonden aan de Leidse universiteit. Hij en zijn naaste medewerkers hebben te kennen gegeven hun werkzaamhe den in Leiden te willen voortzet ten. LEIDEN Professor dr. K. Gill neemt op vrijdag 17 juni afscheid van de vakgroep huisartsengenees- kunde van de medische faculteit Leiden. Hij is acht jaar hoogleraar geweest. Gill is 35 jaar als huisarts werk zaam geweest. Hij promoveerde in 1973 op het onderwerp 'sociaal-ver loskundige verkenningen'. Hij was onder meer actief als hoofdredac- tueur van het tijdschrift Huisarts en Wetenschap, en als voorzitter van het Ziekenfonds Alphen en omstreken. Verder was hij voorzit ter van de Alphense afdeling van de koninklijke Nederlandse maat schappij ter bevordering van de ge neeskunde. Gill is bestuurslid van het Integraal Kanker Centrum West. Zijn afscheidscollege wordt ge houden in het Groot Auditorium van het academiegebouw. Rapen burg 73 in Leiden. Aanvang 16.15 plan een eigen bedrijf te stichten onder de naam Greengene bij de Landbouwhogeschool in Wagenin- gen. Hij was vooral geïnteresseerd in het 'unieke top-laboratorium' dat hem daar ter beschikking zou staan voor onderzoek, een voorzie ning op niveau die hij in Leiden moet missen. De onderneming zou mede worden gefinancieerd door Gist-Brocades, maar die heeft zich vorige week teruggetrokken. Schilperoort sluit niet uit dat het later-alsnog tot een overeenkomst komt met Gist-Brocades. "Maar het dreigde een slepende kwestie te worden, het ging allemaal niet zo snel. Ik vond het niet verantwoord de situatie langer te handhaven en heb besloten de werkzaamheden voor de Leidse universiteit voort te zetten", aldus de Leidse prof. Hij hoopt overigens nog steeds dichter bij huis - in Leiden of omge ving - een soortgelijk project van de grond te krijgen. Schilperoort verwierf in Leiden onder meer be kendheid omdat hij de bedenker van het bioscience park is, waar zich inmiddels een aantal buiten landse bedrijven heeft gevestigd. LEIDEN Het college voelt er wel wat voor om de privatisering van de Eerste Hulpdienst met ander half tot twee jaar uit te stellen. Wet houder Bordewijk (personeelsza ken) erkende dit gisteren tijdens een vergadering met de vakbon den. Nu ook het college zich geen fervent voorvechter meer toont van overheveling van de EHD naar de Gebr. De Jong, lijkt het vrijwel zeker dat deze dienst de eerstko mende twee jaar bij de brandweer blijft. Wethouder Bordewijk verklaar de na afloop van de vergadering met de bonden dat het college in principe wacht op de standpunten van de verschillende raadsfracties. De zaak komt donderdag aan de or de in de raadscommissie voor fi nanciën en personeelszaken. De wethouder erkende echter dat het college geen 'zware druk' zal uitoe fenen op de politieke partijen om het plan te steunen de EHD over te doen aan het particuliere bedrijf Gebr. De Jong. "We zullen niet af treden als we onze zin niet krij gen", aldus een gniffelende Borde wijk gisteren. Volgens Bordewijk heeft het col lege in zijn antwoorden op de vele vragen, die begin dit jaar over de kwestie zijn gesteld, een aantal on duidelijkheden opgeheven. Toch heeft het college nu 'geproefd' dat er in de meerderheid van de raad een voorkeur bestaat om de zaak uit te stellen. "En daar moet je dan maar rekening mee houden". De wethouder stelt dat een even tueel uitstel niet betekent dat de privatisering nu volledig van de baan is. "Ik verwacht wel dat De Jong geïnteresseerd blijft, ja". De bonden toonden zich gisteren verheugd over het uitstel. Zij ijve ren er al meer dan anderhalf jaar voor dat de EHD bij de brandweer blijft. En met het uitstel krijgen ze voorlopig hun zin. K. Voormeulen, districtsbestuurder van de ambte narenbond AbvaKabo, sluit ook niet uit dat de EHD na die twee jaar bij de brandweer zal blijven. Kunst eii genoegen (3) De gemoederen zijn nog niet be daard over het congres dat vori ge week in Leiden werd gehou den voor ambtenaren die werk zaam zijn op de culturele afdelin gen van Nederlandse gemeenten en burgemeesters en wethou ders. Zo moest Warmonder J.M. van Leeuwen vreselijk lachen om de ambtenaren die aan een puzzeltocht door de binnenstad deelnamen. "Stonden ze aan het Rapen burg te hannessen bij het huis van de kroonprins Willem Alexander. Eén van de opdrach ten was dat ze het kenteken van zijn auto moesten noteren. Is dat niet ongelooflijk stom? Nog afge zien van het feit dat een paar da gen daarvoor Zijne Koninklijke Hoogheid zijn auto in de prak had gereden". "Je gaat aan mensen van wie je verwacht dat ze meer opleiding hebben gehad dan lagere school, toch niet dergelijke onnozele vragen stellen", aldus Van Leeu wen. Hij beklaagde zich al eerder in deze rubriek over het naar zijn inzicht schandelijke gedrag van de congresgangers tijdens een concert in de Stadsgehoorzaal. "Ik begrijp niet dat die mensen als volwassen kerels zich voor zo'n karretje hebben laten span nen. Ik had het formulier zo weer op het bureau van de organisato ren gegooid. Zo'n puzzeltocht is toch superstom, wat heeft dat met cultuur te maken?" zo vraagt Van Leeuwen zich af. Hij weet echter niet dat met de puzzeltocht prijzen waren te win nen zoals een weekeinde naar Berlijn en een weekeinde naar het culturel hoogtepunt van Ne derland: Leiden. Zo achterlijk zijn die ambtenaren dus niet. Volgens mede-organisator van Kunst en Genoegen Leo Meijer was het aantal inzendingen dan ook vrij groot. Meijer wijst erop dat de puzzel tocht vooral slaat op het tweede deel van het congres: genoegen. "We hadden de strikte opdracht het fifty-fifty te houden". En eer lijk is eerlijk: niet alle vragen wa ren van een dergelijke onnozel heid. Ook werd bijvoorbeeld ge vraagd welke vrouw een kleuter leidsteropleiding heeft gevolgd aan de Haanstraschool. Dat was niemand minder dan de beeld schone spionne Matahari. De puzzeltocht was een tijd van tevoren in elkaar gedraaid en de makers konden toen niet be vroeden dat de kroonprins zich achter het stuur zo roekeloos zou gedragen. Op het laatste moment werd de vraag naar het kente kennummer doorgestreept en besloot men de ambtenaren te la ten gissen naar het huisnummer. Kaalheid Mannen zijn erg ijdel, ook al lij ken ze die eigenschap vaak graag in de schoenen van vrouwen te schuiven. Ze zijn met name ge steld op een weelderige haardos. Denk maar onze gouden eeuw toen alle mannen van stand een flinke pruik op hun hoofd had den. Des te pijnlijker is het dat sommige mannen geteisterd worden door de erfelijke aanleg tot kaalheid. Wat een ramp! Het valt ook niet mee om de hele dag opmerkingen over je badmuts naar je hoofd geslingerd te krij gen. Acteur Kojak weet zijn totale kaalheid met waardigheid te dra- LEIDEN - Voor wie of wat nu weer! Aan het Rapenburg is na de werkzaamheden aan de walkant ter hoogte van de Papengracht een deel van de parkeerstroök vrijgehouden met palen. Aan de andere kant van het Rapenburg, daar waar Willem Alexander woont, is ook een ruimte vrijgehouden voor zijn inmiddels zo bekende auto. Nu is nog niet zo lang geleden bekend gemaakt dat broer Constantijn in zijn voetsporen treedt en ook in deze stad komt wonen. Regeren is vooruit zien! (foto Look Zuyderduin) ten in de middeleeuwen ook al de markten af met een middeltje tegen kaalheid. Hoewel ze nooit iemand van hun kwaal hebben afgeholpen, werden ze er steen rijk van. Dat was eeuwen geleden. In middels zijn ze erg ver met de medische wetenschap, maar een afdoend middeltje tegen kaal heid? Vergeet het maar. Niet van echt te onderscheiden pruiken is het enige soelaas dat we kalende mensen, in de tijd waarin we mensen naar andere planeten schieten, kunnen bieden. Het Academisch Ziekenhuis Leiden gaat binnenkort een po ging wagen om meer helderheid te krijgen in het probleem van haaruitval. Een fabrikant heeft laatst weer een nieuw middel op de markt gebracht en het AZL wil wel eens weten of dat echt werkt. Daarom worden ei gezocht die lijden aan beginnen de kaalheid in de leeftijd tussen 18 en 45 jaar. Het onderzoek wordt verricht door de afdeling huidziekten en gaat één jaar du ren. De proefpersonen onder gaan in die tijd twee kuren van tweeëneenhalve maand, tijdens welke periodenn ze elke dag de hoofdhuid moeten inmasseren met een lotion. De onderzoekers zijn beslist niet op zoek naar zogenaamde biljartballen. Het moeten man nen zijn die nog minstens in het bezit zijn van enige plukken haar. De mannen worden zonder dat ze het weten in twee groepen opgedeeld. De ene groep krijgt het middel waarvan verwacht wordt dat het een mooie dikke haardos oplevert. De andere helft krijgt een nepmiddel, zoals in de middeleeuwen. En dan maar hopen dat er wat verschil is tussen die twee groepen. Er hebben zich al heel wat mannen voor het project aange meld. Huisartsen uit de regio is gevraagd of zij nog patiënten hadden van wie de schedel lang zaam maar zeker zichtbaar wordt. Hoewel het niet niks is om elke dag je schedel met een goedje in te smeren, denken veel mannen kennelijk toch: baat hel niet, dan schaadt het niet. "De privatisering was bedoeld om in 1989 twee ton op de EHD te bezuinigen. En die bezuiniging ïs nu al gehaald. In plaats van de ver wachte vier ton hoeft er dit jaar maar twee ton bij. De gemeente heeft haar doel dus bereikt en bo vendien nog een jaar eerder dan het plan was", aldus Voormeulen. Hij erkent dat het personeel nu in principe twee jaar langer in de onzekerheid kan blijven zitten. "Maar ja, de brandweer krijgt nu wel een paar jaar langer de kans om zich te bewijzen. En als alles blijft lopen zoals het nu loopt, hebben wij er wel vertrouwen in dat de brandweer het aankan. Bovendien, over twee jaar zijn er weer gemeen teraadsverkiezingen. Dan komt er een nieuw college, en wie weet wat dat van plan is". Om hun vreugde over het voor genomen uitstel blijk te geven, en om het college er nog eens fijntjes op te wijzen dat een besluit over de EHD eigenlijk al een jaar geleden genomen had moeten worden, bo den de bonden Bordewijk en - de overigens niet aanwezige - Kuijers twee eeuwigdurende kalenders LEIDEN De politie moest er gisterochtend om elf minuten over elf in de Mandemakers- steeg aan te pas komen om in een ruzie tussen een timmer man en een geldloper te bemid delen. De timmerman, een 30-jarige Leidenaar, werd boos, omdat de 34-jarige geldloper uit Zoe- termeer volgens hem onnodig zijn auto op volle toeren in de nauwe steeg liet draaien. Daar door moest hij tegen zijn wil in uitlaatgassen inademen. Na ob scene gebaren over en weer, kalkte de timmerman de spie gel van de geldauto wit. Toen was de maat vol en nam de poli tie het tweetal mee naar het bu reau om de zaak bij te leggen. De timmerman heeft daarna de autospiegel weer schoonge maakt. LEIDEN - Mevrouw N.J. Fouw promoveert morgen aan de medi sche faculteit tot doctor in de ge neeskunde. Haar proefschrift be handelt een onderzoek naar het ei wit proteïne c. Het eiwit speelt een belangrijke rol in het evenwicht in een lichaam tussen stollingsbevor- derende stoffen en stoffen die stol lingen oplossen. Het proteïne c blijkt naast de stollingsremmende werking ook bij te dragen aan het oplossen van beginnende stolsels. Het onderzoek zich hier op. Fouw richtte DEN HAAG/LEIDEN- De Leidse politie heeft geen beleidsmatige uitglijder gemaakt toen in 1986 werd opgetreden tegen de uitspan ning Join the Game aan de Be schuitsteeg. Dat vindt de Haagse politierechter, mevrouw mr. I. Rit- ter. Zij berechtte gisteren een van de huisdealers in soft-drugs van Join The Game, een 35-jarige man uit Nijmegen. Hij kreeg een boete van 400 gulden. Vanuit de gelederen van de vere niging Join the Game en de daar mee samenhangende stichting High Time, beide instanties die zich bezighouden met handel in soft-drugs, was geopperd dat de Leidse politie een scheve schaats had gereden. Terwijl bij andere in stellingen in Leiden de handel soft- - drugs ongemoeid wordt gelaten, ramde de politie op 26 augustus 1986 bij Join The Game de deur in. De bezoekers en exploitanten wer den ingesloten en blootgesteld aan vrij langdurige verhoren. Ook de Nijmeegse huisdealer kwam vast te zitten. Hij zegt nu: "Ik vind persoonlijk dat het alle maal niet zo hard aangepakt moet worden. Ik ben er wel mee gestopt om van dat gedonder met de politie af te zijn". De man zei het baantje in Join The Game te hebben aange nomen omdat hij van plan was een belastingschuld van enkele tien duizenden guldens weg te werken. De eerste die zich tijdens de zit ting over het beleid van de Leidse politie mocht uitspreken was de of ficier van justitie, mr. J.J. van Eek. Hij zei dat de politie in het hele ar rondissement Den Haag, waaron der Leiden valt, in princype een la ge prioriteit geeft aan de opsporing van handel in soft-drugs. Door per soneelstekort is de politie genood zaakt prioriteiten te stellen. In een aantal gevallen wordt er wel tegen handel in soft-drugs op getreden. "Er moet dan sprake zijn van verschijnselen die wij absoluut niet kunnen hebben". De officier noemde: verkoop van drugs aan minderjarigen, intimidatie van om wonenden of andere overlastvor- men en ontluikende handel in hard-drugs. Officier Van Eek wenste de huis- dealer veroordeeld te zien tot 500 gulden boete. De rechter haalde daar ongemotiveerd 100 gulden vanaf. Rechter Ritter zei dat gepak te handelaren in soft-drugs veroor deeld kunnen worden "simpelweg omdat het in strijd met de wet is". De wijze waarop de politie tegen de handel optreedt, doet daaraan vol gens haar niets af. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13