Zuid-Europa wil motor EG worden Afrikanen zijn meesters van het woord9 'We kunnen niet leven met rotzooi in kazerne' Achterstand op noordelijke lidstaten wordt snel ingelopen DINSDAG 14 JUNI 1988 PAGINA Jan Kees van de Werk heeft hart verpand aan Afrikaanse literatuur 'S GRAVELAND - 's Graveland is geen Afrika. Kijkend vanuit het raam van de zolderkamer van het huis van Jan Kees van de Werk, ontvouwt zich een rustgevend en uitgestrekt Hollands weide-landschap met hier en daar een boom. Binnen de muren van de zolderkamer is het echter wèl Afrika, vorm gegeven door honderden boeken, enkele sfeervolle affiches, schilderijen en beelden en vooral door de door Jaap Lodewijks gedrevenheid van de bewoner. Een Hollander aan de buitenkant, maar zijn hart is verpand aan Afrika, en dan met name aan de Afrikaanse literatuur. Misschien kijkt hij tijdens het gesprek daarom wel zoveel naar buiten, om zich te blijven realiseren waar hij zich bevindt. Van de Werk verzorgt voor de Haarlemse uitgeverij In den Knip- scheer de serie Afrikaanse Biblio theek en onlangs bracht hij de vijf entwintigste titel op de markt. Met 'Verlaten tempel van de macht' van de Nigeriaanse schrijver Chinua Achebe eindigt een voorlopige mijlpaal met dezelfde schrijver, die DEN HAAG "Voor het eerst liep ik als 20-jarige vaandrig de pelo tonskamer binnen. Om half acht 's ochtends dienden de soldaten in de houding voor hun bedden te staan. Maar ik moest dekking zoeken. De helmen vlogen door de kamer. Ik door Bart Jochems wist eerst niet zo gauw hoe die situ atie aan te pakken. Tenslotte be vorderde ik drie soldaten tot kor poraal. Het is me een raadsel hoe ze het voor elkaar boksten, maar ze kregen de tent in het gareel". Moraal van zijn autobiografische verhaal is volgens de staatssecreta ris van defensie dat de verantwoor delijkheid (ook) bij de dienstplich tigen gelegd moet worden. "De we reld verandert niet door van boven af regels uit te vaardigen. Soldaten hebben een eigen verantwoorde lijkheid, en die moeten ze nemen", zo meent Van Houwelingen. De bewindsman presenteerde af gelopen vrijdag een uitgebreid pakket maatregelen om het geweld in de krijgsmacht het hoofd te bie den. Achtergrond is, zo benadrukt ROME De buitenlandse investeringen stromen bin nen als nooit te voren; de toeristen blijven komen. Al les lijkt erop te wijzen dat de Europese landen rond de Middellandse Zee hun noorderburen naderbij ko men. Hoewel er nog proble men te voer zijn, zegt een zelfverzekerde Portugese premier Cavaco Silva dat Zuid-Europa de motor van de Europese Gemeenschap wordt. door Dennis Redmont/AP Najaren van stagnatie en instabili teit genieten de Zuideuropese lan den van een ongekende economi sche groei. Het einde van de Twee de Wereldoorlog betekende voor landen als Portugal, Spanje, Grie kenland en in zekere zin ook Italië niet de kentering zoals voor de noordelijker landen, waar de VS met het Marshallplan de economie weer gang brachten. Drie van de vier landen kenden ook nog lange tijd dictatoriale regi mes, waarbij het regime van de Spaanse dictator Franco het langst standhield. Pas na diens overlijden in het begin van de jaren '80 kreeg de democratie daar een kans. Italië wankelde van kabinetscrisis naar, kabinetscrisis, terwijl in het vijfde mediterrane land en potentieel EG- lid, Turkije, de democratie nog in haar kinderschoenen staat. De economische groei vond sinds 1945 plaats met vallen en op staan. Maar nu zijn de groeicijfers zelfs groter dan die van de noord- europese landen. Politiek gezien hebben de landen zich al voorbe reid op de jaren negentig als de gro te sprong voorwaarts gemaakt moet worden. Griekenland, Spanje en Portugal werden in de jaren tachtig lid van de Europese Ge meenschap toen zij konden vol doen aan de politieke voorwaar den. De democratieën waren her steld en bleken levensvatbaar. De voorspellingen luiden dat in ieder geval het bevolkingscijfer veel meer zal doorslaan ten gunste van de zuideuropese landen. Dat heeft weer gevolgen voor de indus trialisatie die afhankelijk is van een hoog geboortecijfer voor de toe komstige arbeidskracht. Dynamische verwachtingen die nog eens worden onderstreept door bijvoorbeeld de gigantische wereldtentoonstelling in Sevilla in 1992 en de Olympische Spelen in Barcelona. De voorbereidingen die vele miljoenen guldens kosten zijn in volle gang en dienen zeker als bevestiging voor het zelfvertrou- Aan de andere kant van de Mid dellandse Zee lijken Griekenland en Turkije hun eeuwenoude vete acht jaar geleden de serie opende met 'Een wereld valt uiteen'. Beide boeken symboliseren ook de richting die de serie in de loop der jaren is ingeslagen. De Afri kaanse literatuur is losgekomen van het koloniale trauma. De schrijvers zijn zelfbewuster gewor den, de vinger wordt steeds meer op de eigen wonde van onmacht, corruptie en doorzettingsvermo gen gelegd. Was Achebe's eerste ling nog een verwerking van het koloniale verleden 'De verlaten tempel van de macht' gaat over de Afrikanen zelf, over de eigen ver antwoordelijkheid in succes en fa len. "De boeken van Achebe zijn de ruggegraat van de serie gewor den", zegt Van de Werk, "zijn ro mans geven een beeld van het ver anderende wereldbeeld in Afrika". Elk jaar geeft In den Knipscheer vier titels uit in deze serie. De opla ge ligt rond de 2500 en ze worden met wisselend succes verkocht. De boeken hebben een fraaie vormge ving, ze zien er duurder uit dan ze zijn. Elk boek voorziet Jan Kees van de Werk van een nawoord, waarin meestal een gesprek met de auteur is verwerkt. "Het is iets ex tra's, voor wie het wil lezen. Je hoeft het niet te lezen om het boek te kunnen begrijpen". Wat de Afrikaanse literatuur voor Van de Werk zo boeiend maakt is de suDtieie literaire ver hij, "dat Defensie er zorg voor draagt dat al die duizenden jonge Nederlanders in het leger goed kunnen functioneren, zonder mis standen". Ook in de burgermaatschappij komen excessen v^or, "maar daar wil en kan ik me niet achter ver schuilen". Het gaat de bewinds man niet om de bestrijding van in cidenten, zo beklemtoont hij. Waar het om draait is de algemene stelre gel: "Wij kunnen niet leven met rotzooi". Beerput Van Houwelingen is ronduit on gerust over wat de Vereniging Voor Dienstplichtige Militairen (WDM) omschrijft als 'een open getrokken beerput die meer stinkt dan was voorzien'. De WDM wijt de pesterijen, vernederingen, zelfs mishandelingen die dienstplichti gen moeten ondergaan met name aan sergeanten en beroepsmilitai bij te leggen en wijken de vaak emotionele tegenstellingen voor een rationele oplossing. Er wordt gepraat over de oliewinning en ter ritoriale aanspraken in de Egeïsche Zee en zelfs de kwestie-Cyprus lijkt te worden opgelost. En dan Italië: ooit de zieke man van Europa, is het land nu een van de economische supersterren en heeft Groot-Brittannie verdrongen van de vijfde plaats op de lijst van rijke industrielanden. Van de Itali aanse huishoudens beschikt 76 procent over een auto tegenover 58 procent in Groot-Brittannië. 81 procent heeft een afwasmachine tegenover 77 procent in Groot-Brit tannie. Italiaanse ondernemers waren betrokken bij 28 van de 68 geslaag de overnames en fusies in het Eu werking van maatschappelijke problemen. De traditie op het con tinent is dan ook groot. Afrikanen zijn van oudsher verhalen vertel lers. "Ze zijn meesters van het woord". Met veel omhaal- in de po sitieve zin- en met prachtige beeld spraken worden ethische en maat schappelijke problemen als liefde, ren. Zij willen of kunnen de boel niet in de hand houden. Maar de staatssecretaris kwam in de stapel processen-verbaal ook gevallen tegen waarin soldaten het officierenkorps bedreigden. "In de publiciteit worden die gevallen niet beschreven, maar ze zijn er wel". "In de jaren '50 en '60 hadden dienstplichtigen veel minder vrij heid dan nu". Niet dat Van Houwe lingen terug verlangt naar die tij den: "Het is goed dat nu meer ruimte bestaat voor individuele verantwoordelijkheid". Maar van 'de grote democratisering van de krijgsmacht' moet hij niets heb ben. Inspraak-mogelijkheden zijn er genoeg, met de vakbonden wordt een nauw contact onderhou den. "Het is balanceren geblazen. Aan de ene kant aandacht voor de per soonlijke vrijheid van de dienst plichtige, aan de andere kant de hi ropese bedrijfsleven. Eën van hen, de magnaat Carlo de Benedetti, doet verwoede pogingen om alvast een voorproefje te nemen van het Europa van na 1#92, als de 320 mil joen Europeanen goederen, dien sten en kapitaal vrij moeten kun nen verhandelen. De Benedetti, die van de typemachinefabriek Olivet ti een computergigant maakte, pro beerde de 166 jaar oude Belgische reus, de Generale Maatschappij te bemachtigen. Dan is er nog Giovanni Agnelli, de grote man bij Fiat, de grootste particuliere onderneming van Ita lië. Hij wordt beschouwd als de stuwende kracht achter de econo mische opleving in Italië begin ja ren tachtig. Zijn activiteiten beper ken zich echter niet alleen tot auto- fabricage. Hij en zijn familie heb macht en onmacht van generatie op generatie besproken en becom mentarieerd. Hoewel de belangstelling voor Afrikaanse literatuur de afgelopen tien jaar behoorlijk is toegenomen, ergert Van de Werk zich toch aan de willekeur. Een voorbeeld: de Afrikaanse Bibliotheek introdu- ërarchische lijnen die eigen zijn aan de krijgsmacht. Het risico zit er in dat je dóórslaat naar de ene of andere kant". Ook daarom is het pakket maat regelen met de belanghebbenden, ook de vakbonden, "stap voor stap door-geëxerceerd". Excessen die nen sneller boven water te komen. "Het is niet best als het 'doofpot ten-idee' zou ontstaan. De organi satie krijgt de aanwijzing dat de doofpot niet in aanmerking komt bij gebleken geweld op of rond het kazerneterrein". Tientallen De ernstige feiten blijven vol gens Van Houwelingen beperkt tot enkele tientallen gevallen, zeker niet meer. "Maar dat is voor ons geen maatstaf: we willen de militai ren die zwijgen over excessen be reiken. Defensie is te vergelijken met een grote stad van 130.000 in ben grote belangen in de biochemi sche industrie, media, voedings middelenindustrie, verzekeringen, computers, enzovoorts. En hoewel Italië niet het toon beeld van een rustige parlementai re democratie, lijdt de economie nauwelijks onder de voortdurende politieke stoelendans. Zelfs het bankwezen, anders toch wel gevoe lig voor politieke instabiliteit, heeft er geen problemen mee. Zo verste vigden de Deutsche Bank en Baye- rische Vereinsbank, zeker niet de kleinsten van Europa, hun belan gen in Italië. Groeicijfers Ook Portugal en Spanje komen opmerkelijk naar voren. ïn Spanje lieten buitenlandse investeerders vorig jaar bijna 15 miljard gulden Van de Werk: "Ons beeld van Afrika is, dat het daar arm en heet is en dat de mensen wanhopig zijn. Als dat zo is, moeten ze- denken wij- ook wel arm van geest zijn. Het tegendeel is (foto gpd) ceerde eind vorig jaar de Kongole se auteur Sony Labou Tansi met het boek 'Het teken van Martial'. Enkele maanden daarna verscheen ander werk van Tansi bij twee ver schillende uitgeverijen. Daar ergert hij zich aan. "De kwaliteit van de vertaling is wissel vallig en de herkenbaarheid van de woners. Het aantal onregelmatig heden mag dan minder zijn, we kunnen de ogen er niet voor slui ten". Van Houwelingen ziet de instel ling van een 06-nummer, waar mili tairen met hun klachten terecht kunnen, als een van de drempel verlagende maatregelen. "Dienst plichtigen worden in een groep ge plaatst die ze zelf niet uitgezocht hebben. In hun werk hebben ze te maken met stress. Zijn er proble men, dan willen we die horen". De sergeant, vaak een dienst plichtige, speelt een belangrijke rol in de kazerne. Hij heeft het meest contact met de dienstplichtigen, is voorts de 'schakel' naar het kader. Van Houwelingen zal daarom het instituut 'sergeant van de week' in ere herstellen. Gedurende een week is een sergeant aanspreek baar voor de dienstplichtigen. Op dit punt verwacht Van Houwelin- achter. Dat is twee keer zoveel als in 1986. De Spanjaarden kijken dan ook uit naar de toekomst die in 1992 lijkt te beginnen. 'El Horizon- te 1992' noemen ze het al en de hoofdredacteur van El Pais, Juan Luis Cebrian, voorspelt een nieuw as: Madrid, Parijs, Turijn. AT&T bouwt in de buurt van Ma drid een enorme micro-chipfabriek terwijl Apple de apparatuur heeft geleverd om in de sinaasappel boomgaarden de teelt in de gaten te houden. "We hebben de indus triële revolutie verloren, maar we gaan de post-industriele revolutie winnen", zegt de Spaanse bankier Jane Sola. Een belangrijke bijdrage aan Spanje's opleving, die in feite al leen nog wordt verstoord door een werkloosheid van ruim 20 procent, schrijver voor het publiek ver dwijnt". Met de blik gericht op het landschap buiten, zegt hij daarna fel met de nadruk op het eerste woord: „Wij geven geen boeken uit, maar schrijvers. We volgen ze dan ook in hun literaire ontwikke ling". De schrijvers die in de serie wor den opgenomen hebben een aantal overeenkomsten. Niet in stijl, maar wel in afkomst en thema. Ze moe ten Afrikaan zijn en in het conti nent wonen. Boeken van ballingen, zoals van de Zuidafrikaanse schrij ver Nkosi komen niet in aanmer kingen. Afrikaanse (reis) verhalen van Europese of Amerikaanse schrijvers evenmin. En het thema dat als een rode draad door alle boeken loopt is de omgang met macht en de waanzin van macht. Niet met de koude en harde zin nen van een pamflet, maar via een literaire sluipweg, zodat het uitein delijk harder aankomt. "In de Ne derlandse literatuur zie je maat schappelijke problemen vaak niet terug op literair niveau. Een roman waarin indirect de enorme gevol gen van bijvoorbeeld de zure regen is verwerkt, kennen we niet. Bij ons is literatuur veel individueler gekleurd. Afrikaanse schrijvers doen dat wèl, zij vervullen maat schappelijk ook een andere positie. Bij ons heeft de journalist veel meer de functie van waakhond. De Afrikaanse pers is echter vaak gek neveld door de machthebbers. gen protesten van de belangenver enigingen. De VVDM bij voorbeeld consta teerde dat sergeanten nogal eens verantwoordelijk zijn voor exces sen. De staatssecretaris hoopt dat op te vangen door de kazerne-com mandanten meer aan te spreken op hun taak incidenten te voorkomen en te bestrijden. En wederom heeft de bewindsman het over 'verant woordelijkheid', want "het heeft geen zin achter elke militair een op passer te zetten". Verveling De 'extra inspanning' en 'andere aanpak' die Van Houwelingen voorstaat moet ook leiden tot ver drijving van de verveling onder mi litairen. "Met het ministerie van WVC werken we aan een program ma om sportzalen op de kazerne- terrreinen te bouwen". De animo onder dientplichtigen om iets aan is de vrij gemakkelijke overgang van de dictatuur onder Franco naar de huidige voortvarende socialisti sche regering van premier Felipe Gonzales. Armste Het buurland Portugal, het arm ste land van de EG, kent ook zijn economische groei. Met het aan de macht komen van de centrum rechtse sociaal-democraten van Cavaco Silva kwam er een einde aan 16 jaar post-revolutionaire tur bulentie. Vele rijke Portugezen die in 1974 met de voormalige dicta tors het land hadden verlaten, ke ren weer terug en gedragen zich als trouwe democraten. Cavaco Silva voert een privatise ringsprogramma door om het ver trouwen in het marktmechanisme te herstellen. Een vertrouwen dat was beschaamd door de linkse mi litairen die 14 jaar geleden een ein de maakten aan 42 jaar dictatuur. Ze gaven de Portugezen vrijheid, maar wisten de economie niet echt op weg te helpen. Texas Industries heeft 43 mil joen dollar geinvesteerd in een electronicafabriek in Porto waar 1000 mensen aan de slag kunnen. Verder is er nog de toeristenindus trie die jaarlijks 10 miljoen buiten landers trekt per jaar. Die 10 mil joen laten dan bijna 2 miljard gul den achter. Modernisering Met de toeristen is de sprong naar Griekenland snel gemaakt. Jaarlijks bezoeken 8 miljoen men sen het land en geven daar ruim 4,5 miljard gulden uit. Toerisme is dan ook de belangrijkste bron van in komsten. De socialistische rege ring van Andreas Papandreou is er echter veel aan gelegen om de eco nomische basis te verbreden. Daar voor zal het financiële systeem in clusief het bankwezen grondig worden hervormd. Westeuropese investeerders kunnen nu al hun winsten terughalen uit Grieken land en de Atheense beurs floreert als nooit tevoren. Ook kunnen de Grieken sinds enige tijd hypotheken opnemen en zijn de rentetarieven zodanig dat sparen aantrekkelijk wordt. De mi nister van economische zaken Panayotis Roumeliotis zegt daar over: "Een algehele modernisering van de economie is de basisvoor waarde voor onze overleving en groei", waarop de president van Griekenlands grootste particuliere bank, de Creditbank, John Costopoulos, verzucht: "Eindelijk verandert Griekenland." Tenslotte Turkije: het heeft al Schrijvers vullen dat vacuum op. omdat ze misstanden subtieler, maar o zo duidelijk, aan de kaak kunnen stellen". Politiek Toch ergert Van de Werk zich er ook weer aan dat Afrikaanse litera tuur in Nederland teveel op haar maatschappij-kritische inhoud wordt gerecenseerd. „Het Afri kaanse boek wordt vaak niet als ro man beoordeeld. De relatie met de politiek wordt altijd gelegd. Met onze eigen literatuur doen we dat niet. Ik vind dat je een roman als roman moet beoordelen. Er wordt ook vaak gedaan, alsof Afrikaanse literatuur iets aparts is, dat door bijvoorbeeld een gespecialiseerde buitenlandredacteur van een krant of tijdschrift besproken moet wor den en niet door een normale litera tuurcriticus. Je hoeft niets van Afrika te weten om een roman van dat continent te kunnen beoorde len. Romans gaan altijd over uni versele problemen: liefde, verdriet, macht en onmacht. Die thema's worden verwerkt binnen de eigen cultuur. Dat maakt het interessant. Dat maakt dat je de Westerse op vattingen over deze thema's kan le ren relativeren. Dat maakt dat een schrijver je raakt of niet". Romans lezen over Afrika vindt Van de Werk een noodzakelijke aanvulling op de informatie die wij via de media over dit continent krijgen. Juist door de functie die schrijvers daar hebben. "Ons beeld van Afrika is, dat het daar arm en heet is en dat de mensen wanhopig zijn. Als dat zo is, moeten ze- den ken wij- ook wel arm van geest zijn. Het tegendeel is waar. Er wordt vreselijk goed geschreven en ver teld, in elk dorp. Ook in landen die door honger en droogte gegeseld worden". sport te doen groeit volgens Van Houwelingen bijzonder snel. Ook zal het film-aanbod op de kazernes nog eens beschouwd en uitgebreid worden. Van Houwelingen meent ook nu goed op de hoogte te zijn van de ontwikkelingen in 'zijn kazernes. "Wat mij opvalt is dat er 's avonds veel minder militairen rondlopen. Vroeger werd de vrije tijd veel meer in de kazerne doorgebracht, nu gaat iedereen naar huis". Groot verschil met zijn eigen diensttijd is volgens de staatssecre taris het autobezit. "Nu hebben we zelfs problemen met parkeerplaat sen; die zijn er te weinig voor het enorme auto-aanbod. Maar mis schien lukt het dit jaar al de militai ren een openbaar vervoer-kaart te verstrekken. Auto-kosten worden dan niet meer vergoed", Toch is de sfeer op het kazerne- terrein in de loop der tijd niet veel veranderd, meent Van Houwelin gen. "Als ik in een kazerne kom, gaat het meestal om een wat opge tuigd bezoek. Maar privë-contac- ten, gesprekken met belangenor ganisaties en de rapportage door de organisatie zelf geven me een goed beeld van wat er op de kazer nes loos is". een paar keer voorzichtig op de deuren van het Europese hoofd kwartier in Brussel geklopt en vo rig jaar officieel het lidmaatschap van de EG aangevraagd. De ko mende jaren zal die aanvraag on derwerp van uitgebreid overleg en onderhandelingen zijn, hoewel een feitelijk lidmaatschap voor Turkije nog toekomstmuziek is. Premier Turgut özal doet ver woede pogingen om zijn land op te stuwen in de vaart van de Westerse democratieën. Politiek gezien blijkt dat een hachelijke zaak. De regerende Moederlandpartij houdt de oppositie wel erg nauwlettend in de gaten en links en uiterst rechts worden er steeds aan herin nerd dat de duimschroeven, die na het verdwijnen van de militaire machthebbers in Ankara wat los ser werden geschroefd, weer met gemak kunnen worden aange draaid. Maar economisch gaat het Turkije voor de wind omdat het land de positie van het bankcen- trum van het Middenoosten van Li banon over heeft genomen. Nieuwe toeristenoorden schie ten als paddestoelen uit de grond en afgelopen jaar brachten 3 mil joen toeristen al meer dan 3,5 mil jard gulden in de Turkse kassa. Er worden enorme investeringen gedaan in de energieproduktie, transport en communicatie. De Bosporus in Istanbul krijgt een derde overspanning waarmee het land op wel zeer symbolische wijze duidelijk wil maken dat het aan sluiting zoekt bij Westeuropa. Veertig procent van de Turkse ex port gaat naar de EG en miljoenen Turken vinden werk in west-Euro pa. Armoede Maar er is ook een keerzijde. De produktiviteitscijfers die zo be haaglijk gloren in de statistieken vertellen niets over armoede, on rust en onvrede. Italië wordt bij voorbeeld regelmatig geteisterd door een stormvloed van wilde sta kingen. De werkloosheid van 12 procent is ook niet erg florissant en de nationale schuld loopt ver schrikkelijk uit de hand. Zoals ge zegd kampt Spanje met een hoge werkloosheid maar ook met sta kende ambtenaren en werkne mers, die regelmatig hun onvrede uiten over het loonbeleid van de re gering die meer belangstelling toont voor het bloeiende zakenle- In Portugal bedraagt het inko men per hoofd van de bevolking zo'n 4000 gulden per jaar. Premier Cavaco Silva moet zelfs toegeven dat er in sommige delen van het land nog honger wordt geleden. Het mechanisme daartoe is in zuid-Europa in beweging gezet. Maar er is meer nodig. De Italiaan se minister Lapergola: "Wat we no dig hebben om de ontwikkeling vol te houden is enige cohesie bin nen de 12 EG-lidstaten. Zo niet dan zal de opleving van de zuid-Eu- ropese landen een fundament heb ben .van drijfzand". Van Houwelingen bezorgd over geweld in krijgsmacht: De restauratie van de Acropolis in Athene, ooit een van de belangrijkste wereldsteden. Het symboliseert de nieuwe opkomst van Zuid-Europa. Na een periode van armoede lijken de meditterane landen aan een nieuwe bloeiperiode te beginnen. <f0to gpd)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9