Geldverkeer vrij in 1990 binnen EG OPEC verlengt akkoord Daimler Benz koopt naziverleden Indonesië drijft niet meer op olie-export 'Oorzaken beursciisis nog niet uit de wereld' UlilltUAU 14 J UW 1UHÜ ECONOMIE PAGINA 7 Ook maatregelen tegen belastingontduildng LUXEMBURG (GPD/ANP) Het geldverkeer in de Europese Gemeenschap wordt over twee jaar volledig vrij. Europese burgers kunnen dan zonder belemmering rekeningen openen bij buitenlandse banken en in andere EG-landen leningen sluiten en aandelen ko pen of verkopen. De ministers van financiën van de twaalf landen werden het gisteren in Luxemburg eens over deze 'libe ralisatie van het kapitaalverkeer'. Volgens minister Ruding is dit een van de hoekstenen van de interne Europese markt, het Europa zon der grenzen, die in 1992 zijn beslag moet krijgen. Ruding vindt echter de vrijma king van het kapitaalverkeer die riu is afgesproken nog niet ver ge noeg gaan. Hij sprak van een 'te weinig progressief akkoord en zei te betreuren dat de vrijmaking pas over twee jaar van kracht wordt en dat uitzonderingen mogelijk blij- Over de hoofdlijnen van de vrij making waren de lidstaten het al eerder eens geworden, maar de be krachtiging ervan werd belem merd omdat Frankrijk en Dene marken bleven dwarsliggen. Zij vrezen een groot verlies aan in komsten uit belasting op rente als EG-burgers hun geld straks vrij naar een ander land kunnen bren gen. Vooral de Fransen probeerden gisteren hun instemming met de andere punten van de liberalisatie afhankelijk te maken van een EG- regeling voor het voorkomen van deze vorm van belastingontdui king door kapitaalvlucht. Maar de andere landen voelden er niet veel voor om de Fransen tegemoet te komen. Er is nu afgesproken dat de Eu ropese Commissie voor de zomer van 1989 met voorstellen zal ko men om de belastingheffing op rente in de hele Europese Gemeen schap te harmoniseren, of tenmin- Evenhuis wil proef met ruime sluitingstijden DEN HAAG (GPD) Staatssecre taris Evenhuis (economische za ken) is bereid tot experimenten met ruimere winkelsluitingstijden. Dit blijkt uit een brief die hij giste ren aan de Kamer heeft gezonden. De bewindsman wil provincies en gemeenten de mogelijkheid geven om winkels tussen 18.00 en 21.00 uur open te laten. Dit dan ten hoog ste voor vier avonden per week en met handhaving van de maximale 52 uur die winkels nu per week open mogen zijn. Evenhuis is tot zijn plan geko men naar aanleiding van een motie van het PvdA-kamerlid Schaefer. Deze diende zijn motie verleden week in tijdens een debat over rui mere winkelsluitingstijden. De motie wordt gesteund door GPV en D66. Evenhuis zelf heeft een wets voorstel in voorbereiding waar door er naast winkels die de tot nu toe normale openingstijden hante ren, ook winkels komen die pas om 12.00 uur 's middags open gaan. Deze zaken zouden dan tot negen uur 's avonds open kunnen blijven. De WD steunt de plannen van Evenhuis. De PvdA wil ook dat hij het wetsvoorstel bij de Kamer in dient. Het CDA is tegen elke wijzi ging van de winkelslqitingstijden. Journalisten Dagbladjournalisten in ons land hebben de cao-voorstellen afgewe zen. Hun vakbond, de Nederlandse Vereniging van Journalisten, gaat nu onder de leden peilen of er be reidheid bestaat tot het voeren van acties. De Nederlandse Dagblad Pers, waarin de werkgevers zijn verenigd, wilde niet verder gaan dan een eenjarige cao met een loonsverhoging van 1 procent, in gaande op 1 april. Ontwikkelingslanden American Express Bank wil nog voor eind volgend jaar al haar kre dieten aan ontwikkelingslanden van de hand hebben gedaan. Vorig jaar heeft de bank voor 900 miljoen dollar aan dubieuze leningen op de secundaire markt verkocht en in het eerste kwartaal van dit jaar voor 155 miljoen dollar. De lenin gen werden tegen een korting van gemiddeld 47 procent aangeboden. Hoofddirectie ABP ste om de risico's van kapitaal- vlucht zo klein mogelijk te houden. "Ik ben zeer verheugd over dit re sultaat. Principiëel is dit een enor me stap vooruit en een bijdrage aan de totstandkoming van de interne markt", aldus minister Ruding. Bezwaren heeft hij nog tegen de uitzonderingsregeling. Die geeft landen het recht om het vrije kapi taalverkeer voor maximaal een half jaar op te schorten, als grote versto ringen van de nationale economie daarvan anders het gevolg zouden zijn. De landen mogen die stap op eigen houtje nemen en hoeven er pas achteraf toestemming van de EG voor te vragen. Minister Ruding denkt dat er volgend jaar als de raad van minis ters zich moet uitspreken over de voorstellen van de commissie be paalde problemen nog wel terug zullen komen. Dan moet eventueel worden beslist of om belasting ontduiking tegen te gaan de ban ken zich moeten verplichten om in lichtingen te verschaffen (een sys teem waaraan Ruding de voorkeur geeft) of dat er een andere oplos sing wordt gekozen. Niet alle EG-lidstaten gaan tege lijkertijd over tot de liberalisering van het kapitaalverkeer realiseren. Vier landen krijgen een wat lange re 'overgangstijd'. Spanje en Ier- Winstherstel bij Thomassen RHEDEN (GPD) - Machinefa briek Thomassen International in Rheden (400 werknemers) heeft de eerste maanden van dit jaar voor het eerst sinds een reeks van jaren een bescheiden winst gemaakt. De producent van gasturbines en compressoren, die vorig jaar nog een verlies leed van 17 miljoen gul den en ten dode leek opgeschre ven, verdiende de eerste vier maan den van dit jaar 300.000 gulden. Volgens interim-directeur Herre- ma komt deze verbetering door de onverwacht snel groeiende op drachten voor de service- en onder- houdsafdeling. De voormalig voorzitter van het Nederlands Rode Kruis werd eind vorig jaar door de raad van com missarissen van de vroegere RSV- dochter aangetrokken om orde op zaken te stellen bij Thomassen, na dat de directeur van het bedrijf we gens interne problemen door de commissarissen aan de kant was gezet. Dat gebeurde nadat er voor Tho massen ondanks een ingrijpende reorganisatie in de zomer van 1987. waarbij ruim 270 banen werden ge-« schrapt, aan het eind van dat jaar nog geen enkel zicht was op ver mindering van de zwaar oplopende verliezen. Herrema voerde begin dit jaar een reorganisatie door, waarbij opnieuw 140 arbeidsplaat sen kwamen te vervallen. land hoeven pas tot vrijmaking van het kapitaalverkeer over te gaan op het einde van 1992 en Griekenland en Portugal krijgen nog een jaar langer de tijd. Door het akkoord over de vrij making van het kapitaalverkeer hebben de regeringsleiders van de Europese Gemeenschap op hun halfjaarlijkse topconferentie, eind deze maand in het Duitse Han nover, een belangrijk probleem minder op te lossen. AMSTERDAM (ANP) - Als de olie-opbrengsten niet worden mee gerekend is de export van Indone sië vorig jaar met 43 procent geste gen. Voor het eerst sinds 1973 werd de 'gewone' export belangrijker dan de olie-inkomsten uit het bui tenland. Met dit beeld illustreerde de Indonesische minister van han del. dr. Arifin M. Siregar. gisteren in Amsterdam de belangrijke ver anderingen die de laatste jaren in zijn land hebben plaatsgevonden. De Indonesische bewindsman sprak aan de vooravond van de IG- GI-conferentie (14 en 15 juni in Den Haag), een conferentie van landen die Indonesië steunen in zijn ont wikkeling. Indonesië ontwikkelt zich steeds grondstoffen tot een op export ge richt industrieland, maar wordt daarbij ernstig belemmerd door de sterke vermindering van de inkom sten uit de olie-export, daling van de grondstofprijzen, de dure Ja panse yen, die de schuldenlast van het land sterk verzwaart, en een minder sterke economische groei in de landen waarop Indonesië zich met de export richt. De Wereldbank wil dat de 14 do norlanden van Indonesië, waaron der de VS, Japan, Nederland en an dere Westeuropese landen, finan ciële steun van 3,6 miljard dollar toezeggen voor dit jaar. nadat vorig jaar 3,1 miljard dollar beschikbaar werd gesteld. Indonesië kampt met een tekort op de betalingsbalans. De export wordt vooral betaald in dollars, waarvan de waarde steeds is afgenomen, terwijl een belang rijk deel van de schuldenlast be staat uit de yen, die juist veel duur der is geworden ten opzichte van de dollar. De Wereldbank voorspelt dat de buitenlandse schuld van Indonesië eind dit jaar kan toenemen tot 50 miljard dollar, van 47,3 miljard eind vorig jaar en 32,1 miljard eind 1985. Bij deze torenhoge schulden last ziet het land met 170 miljoen inwoners jaarlijks 1,8 miljoen nieuwkomers zich aandienen op de arbeidsmarkt. De Indonesische overheid ver legde vijf jaar geleden het beleid van het verminderen van de import naar het vergroten van de export en deed dat door in economie de bemoeienis van de overheid te ver minderen. Bureaucratie werd opzij geschoven en het kapitaalverkeer vrijgemaakt. Stabiliteit in de belas tingheffing en een stabiele munt moesten ook bijdragen tot een be ter investeringsklimaat. In het streven om te komen tot een veelzijdiger economie en de concurrentie met het buitenland beter aan te kunnen zette Jakarta ook het mes in de overheidsuitga ven. Zo moest het overheidsperso neel de afgelopen jaren de buikriem aanhalen omdat prijsver hogingen niet gepaard gingen met loonsverhogingen. Volgens de Indonesische han delsminister worden daarvan nu de vruchten geplukt. De 'niet-olie- export' bedroeg vijf jaar geleden ongeveer een derde van de totale export, maar over het afgelopen jaar steeg dat aandeel tot 51.4 pro cent. De investeringen bevinden zich op recordniveau. Indonesië exporteert niet langer alleen rub ber, maar ook banden, sportschoe nen en tennisballen. Het land voert niet alleen hardhout uit. maar in middels ook bouwmaterialen en meubels. De export van kleding en textiel is opgelopen tot meer dan een mil jard dollar, tegenover slechts 2,7 miljoen dollar in 1975. Behalve leer worden ook gebruiksartikelen als tassen, handschoenen en schoenen uitgevoerd. De voedingsindustrie groeit snel, vooral dankzij de ex port. Indonesië is inmiddels zover dat het dit jaar een kantoor denkt te openen in de Verenigde Staten om daar Indonesische vliegtuigen van het type CN-235 te verkopen. Ook wordt een kleine bedrijfswagen ge ëxporteerd die is ontworpen en ge heel vervaardigd in Indonesië. Minister Siregar benadrukte dat Indonesië ook op andere markten grote vooruitgang boekt en ging in zijn toespraak niet nader in op de financiële wensen die hij tijdens de 31-ste IGGI-conferentie op tafel zal leggen. Wel zei hij dat de Indonesi sche industrie zijn voordeel kan doen met de hulp van derden bij het aanboren van nieuwe markten en het aan de man brengen van de produkten. DEN HAAG De Staatsprijs voor Fiscaal-wetenschappelijke Publikaties is gisteren uitgereikt aan mr. P. Wat- tèl, die na dit heuglijke gebeuren werd gefeliciteerd door zijn in Zeeuwse klederdracht gestoken grootmoeder. Wattèl, universitair hoofddocent aan de Universiteit van Amsterdam, ontving de tweejaarlijkse prijs in het ge bouw van de Raad van State in Den Haag. Aan de stimuleringsprijs voor jonge auteurs is een bedrag van 5000 gulden verbonden. Rechts op de foto de moeder van de prijswinnaar. <f0to and WENEN (AP/IPS) - Tijdens de leurgesteld op het nieuws van de vergadering van de Organisatie waarschijnlijke verlenging gerea- van Olie-Exporterende Landen geerd: de prijs zakte tot onder de 18 (OPEC) in Wenen is gisteren duide- dollar per vat. Deze prijs hadden de lijk geworden dat de leden van het olielanden met het akkoord juist kartel het eens zijn geworden o1 de verlenging van het akkoord v december over toegestane produk- tiehoeveelheden. Het meningsver schil gaat er nu nog om of het ak koord met drie of met zes maanden wordt verlengd, zo blijkt uit mede delingen van ingewijden bij het be raad. Het akkoord is al een keer eerder tot 30 juni verlengd. Krachtens het huidige akkoord hebben 12 leden zichzelf een pro- duktieplafond van 15,06 miljoen vaten per dag opgelegd. Iraq is niet aan het akkoord gebonden. In wer kelijkheid ligt de totale OPEC-pro- duktie echter op 18,5 miljoen vaten per dag. De oliemarkten hebben te- willen waarborgen. Venezuela Het paradepaardje de Vene zolaanse olie-industrie, de brand stof 'orimulsie', zit tijdens de OPEC-vergadering in Wenen op het beklaagdenbankje. Orimulsie moet Venezuela over vijfjaar twee miljard dollar aan deviezen opleve ren, maar Arabische olie-expor teurs dreigen daar een stokje voor te steken. Kuwayt vindt dat Cara cas het oliederivaat bij het jaarlijk se produktiequotum moet tellen. Zware olie vormt de grondstof voor orimulsie. Het Venezolaanse staatsolieconcern ontwikkelde een chemisch proces waardoor kool waterstoffen (waaruit olie bestaat) worden opgelost. Na een bewer king met onder meer water kan het produkt door pijpleidingen wor den vervoerd. Dank zij de uitvinding kan Vene zuela een enorm, tot nu 'slapend', olieveld gebruiken langs de rivier de Orinoco. Het veld beslaat 54.000 vierkante kilometer en bevat naar schatting 1.2 biljard vaten zware olie. Twintig procent daarvan kan zonder problemen meteen worden gewonnen, zodat er voor eeuwen grondstof is voor orimulsie. Het staatsbedrijf Lagoven, dat de pro- duktie en verkoop ter hand neemt, noemt het veld de 'goedkoopste steenkoolmijn' ter wereld omdat de delvingskosten vele malen lager liggen dan bij de delving van steen kool. BAZEL (Rtr) Veel van de proble men die bijdroegen tot de crisis op de beurzen zijn nog steeds onopge lost. De wereldeconomie heeft de beurskrach van jaar oktober echter verrassend goed doorstaan. Dit zegt de Bank voor Internationale Betalingen (BIB) in haar gisteren gepubliceerde jaarverslag. De BIB is een overkoepelend orgaan van de centrale banken en staat sinds begin dit jaar onder voorzitter schap van president Duisenberg van De Nederlandsche Bank. Het grootste probleem is volgens de BIB nog steeds de onevenwich tigheid in het handelsverkeer tus sen de belangrijkste industrielan den, het grote tekort op de Ameri kaanse betalingsbalans tegenover de forse overschotten van Japan en Westduitsland. Maar ook de infla tie vormt nu weer een gevaar. Ver der is er nog steeds geen antwoord op het schuldenprobleem van de ontwikkelingslanden, al is de vorig jaar heersende vrees dat grote schuldenlanden hun verplichtin gen niet meer zullen erkennen ver minderd. De BIB stelt vast dat de centrale banken van de industrielanden snel en doelmatig hebben gerea geerd op de beurscrisis en daarmee een recessie hebben voorkomen. De beurzen hebben zich nu in het algemeen gestabiliseerd, maar vol gens de bank heerst er op de finan ciële markten nog steeds onzeker heid, vooral wat betreft de ontwik keling van de inflatie en de dollar koers. Het tekort op de lopende reke ning van de Amerikaanse beta lingsbalans is over het hoogtepunt heen. evenals de overschotten van Japan en de Bondsrepubliek. De onevenwichtigheden zullen voor lopig echter nog groot blijven, wat in belangrijke mate bijdraagt tot de onzekerheid op de financiële mark ten. Wat betreft de schuldproble men noemt de bank het bemoedi- Mercedesfabiiek geeft 20 miljoen mark aan liefdadiglieidsinstellingen STUTTGART - Het Westduitse concern Daimler Benz heeft 20 mil joen mark ter beschikking van ver schillende humanitaire organisa ties gesteld om de tienduizenden dwangarbeiders die in de fabrie ken van het Derde Rijk hebben ge werkt schadeloos te stellen. Edzard Reuter, president-directeur van Daimler Benz AG in Stuttgart (300.0000 werknemers, omzet 67 miljard mark, brutto-winst vorig jaar 1,8 miljard) kwam gistermid dag hoogstpersoonlijk toelichten waarom zijn bedrijf dit geld heeft uitgetrokken voor de dwangarbei ders die in de Tweede Wereldoor log met hun energie de grondslag hebben gelegd voor het nu grootste i de Bondsrepubliek. door Hans Hoogendijk "Schuld kan slechts individueel bestaan. Daarom kan Daimler Prof. dr. J.H.W. Goslings wordt Benz, dat met de toenmalige per 15 juni hoofddirecteur ambtenarenpensioenfonds ABP. Hij volgt G.W.D. Soeteman op, die per 1 februari met vut is gegaan. Goslings werkte bij Akzo, Elsevier en Centraal Beheer en doceert be legging en financiering aan de Erasmus Universiteit in Rotter dam. Duphar De winst van het farmaceutisch- chemisch concern Duphar uit Weesp is in 1987 met 35 procent ge stegen tot 37 miljoen gulden. De omzet nam toe met 9 procent tot 742,9 miljoen. De omzetstijging is volgens de directie vooral te dan ken aan de introducering van nieu we produkten. derneming niet veel meer dan de naam gemeen heeft, nu slechts dit doen: we willen nog schrijnende pijn helpen verzachten, de slacht offers of ze nog leven of niet, more le genoegdoening schenken en proberen een bijdrage te leveren waardoor kan worden voorkomen dat zich zo n gebeurtenis ooit nog herhaalt". Volgens de Mercedes-top gaat het om een unieke daad, omdat voor het eerst niet alleen geld voor joodse slachtoffers van de nazi-ter- reur ter beschikking wordt gesteld, maar ook voor andere gedupeer den. Reuter zei dat andere West duitse bedrijven, die nog nooit een cent schadeloosstelling hebben be taald, op de hoogte zijn gesteld van waarop Daimler een de finitieve streep onder het verleden wil zetten. Van dje 20 miljoen gaat 10 mil joen naar de Jewish Material Claims Against Germany, een in ternationale joodse organisatie in New York die sinds de oorlog ijvert voor herstelbetalingen aan joodse slachtoffers van het nazisme. Vijf miljoen mark gaat naar de nog tien duizenden levende ex-dwangar beiders in Polen en de rest komt via het Westduitse Rode Kruis bij zusterorganisaties in Nederland, België en Frankrijk. Het geld is voor overlevenden in verzorgings- en bejaardentehuizen. Al die ex-dwangarbeiders die hadden gehoopt achterstallig loon uitbetaald te krijgen, ontvangen niets. Directeur Manfred Gentz: "Voor ons stond vanaf het begin vast dat het noch om materiele schulderkenning noch om 'Wieder- gutmachung' kon gaan. Wat is ge beurd, kan niet worden goed ge maakt". Het concern erkent wel een mo rele schuld. Reuter: "Doorslagge vend voor onze stap is het opbren gen van de moed tot waarachtig heid en het respect voor de slacht offers. Deze verantwoordelijkheid aanvaarden wij, niet omdat de hui dige generatie verantwoordelijk kan zijn voor wat er toen is ge beurd, maar omdat we er mede verantwoordelijkheid voor dragen wat er uit onze geschiedkundige erfenis wordt". Manfred Gentz kondigde verder aan dat bij het Mercedes-hoofdkan- toor in Stuttgart-Unterturkheim een monument komt ter nagedach tenis aan al diegenen die vaak hun gezondheid en soms hun leven ga ven voor het wel en wee van de ster in oorlogstijd. Individuele schadeloosstelling is volgens Reuter wel overwogen, maar bleek in de praktijk onmoge lijk door het ontbreken van vele ar chieven en door het feit dat er di verse soorten dwangarbeiders wa ren. Bij Daimler werkten in 1944 ongeveer 60.000 mensen, van wie 29.500 dwangarbeiders. Eind 1943 beulden 1800 Nederlanders zich af in de fabrieken van Daimler Benz. Het concern heeft lang gezwegen over de bruine bladzijden uit het verleden. Maar bij de aanloop van de festiviteiten ter gelegenheid van het feit dat het in januari 1986 hon derd jaar geleden was dat Carl Friedrich Benz octrooi kreeg op een knetterende driewieler, wer den op ondernemingsraadsverga deringen steeds vaker vragen ge steld over de donkere periode tus sen 1933 en 1945. De enigszins on gerust geworden top gaf daarop de 'Gesellschaft für Unternehmeri- sche Geschichte' in Keulen op dracht een studie te verrichten. Het rapport werd in de herfst van 1986 gepubliceerd. Daarin werd Mercedes behoorlijk bekritiseerd en werd de vervlechting tussen na zi-partij en concernleiding aan de kaak gesteld. De omzet van het voor de oorlog bijna failliete con cern steeg dank zij deze verbinding en de omschakeling op oorlogspro- duktie tussen 1933 en 1944 van 64 tot 954 miljoen. De dwangarbei ders kregen 40 pfennig per dag, Daimler bracht 25 mark per dag in rekening bij de nazi's. Het concern verdiende goud. De omvang, achtergronden en le vensomstandigheden voor de tien duizenden dwangarbeiders kon den de historici niet volledig uit de doeken doen. Dat probeerde de Hamburgse Stichting voor Sociale Geschiedenis wel. Vijf maanden na het officiële Daimler geschiedenis boek publiceerde deze stichting een 800 pagina's tellend zwartboek. Voornaamste conclusies: Daim ler Benz was een soort industriefili- aal van de machtige Deutsche Bank. De financiers en managers van Daimler waren toonaangevend betrokken bij de opbouw van de economisch-politieke vleugels van de nazi-partij NSDAP en droegen bij tot de overgave van de politieke macht aan de nazi's. Terwijl de bedrijfstop nazisti- scher werd en de nazitop stelsel- gend dat Brazilië een eind heeft ge maakt aan het moratorium op ren tebetalingen over bankschulden. "Het klimaat van confrontatie tus sen schuldenlanden en hun credi teuren maakt plaats voor construc tieve benaderingswijzen", aldus de BIB. Volgens de BIB moet er meer on derzoek worden gedaan naar de groeiende internationalisering van de financiële markten en naar be paalde financiële technieken."Uit de fascinerende rapporten die hier over zijn verschenen in de Verenig de Staten kan in elk geval al wor den geconcludeerd dat onze finan ciële wereld veel te verfijnd en in gewikkeld is geworden voor sim plistische antwoorden", aldus de bank. Forse uitbreiding Octrooibureau RIJSWIJK (GPD) - De Neder landse tak van het Europees Oc trooibureau heeft zo veel werk dat een uitbreiding noodzakelijk is. Daarvoor gaat deze internationale instelling vanaf 1990 voor ongeveer een half miljard investeren in een nieuwe vestiging. De overheid sub sidieert enkele tientallen miljoe nen in de grondkosten. Het ÉOB (nu 1200 werknemers, straks 1700) is nu al goed voor een jaarlijkse bij drage aan de Nederlandse econo mie van 200 miljoen gulden, wat wordt uitgebreid tot 250 miljoen Bij het octrooibureau zijn 13 lan den aangesloten, van wie negen ook lid van de Europese Gemeen schap zijn. Met de octrooibureaus van Japan en de VS behoort het EOB tot de drie grootste ter wereld. Bij de Nederlandse afdeling ko men alle octrooiaanvragen uit de aangesloten landen binnen. Het nieuwe gebouwencomplex zal zeer veel nieuwigheden op au tomatiseringsgebied bevatten. Naast een traditionele bibliotheek komt er een bibliotheek met op tisch leesbare gegevens, die op schijven zijn opgeslagen. matig omkocht, werd het in 1933-1934 gesaneerd en omge bouwd tot de belangrijkste leve rancier van motoren en voertuigen voor Hitiers strijdkrachten in op bouw. Deze onderzoekers beschul digen Daimler Benz er ook van al in 1938-1939 voorbereidingen te heb ben getroffen voor de uitbuiting van dwangarbeiders. Dat ging de huidige Daimler top veel te ver. Het concern gaf de onderzoekers uit Keulen de opdracht hun huis werk beter te maken. Op het resultaat daarvan wilde president-directeur Edzard Reuter niet wachten. Het bedrag van 20 miljoen is volgens hem tot stand gekomen na overleg met diverse instellingen, ook in Nederland. Reuter wil er een punt achter zet ten. Daarbij speelt het feit dat Daimler Benz de laatse tijd ook door haar Zuidafrika-beleid en de problemen met de altijd zo ge roemde auto's, veel negatieve pu bliciteit heeft gekregen mogelijk een rol. De ex-dwangarbeiders weten nu dat voor de firma met de ster de materiele kant van de zaak hiermee is afgedaan. Hun Westduitse woordvoerder Alfred Hausser was er niet van onder de indruk: "Het is een morele Wiedergutmachung en ik ben er zeker van dat dit besluit een signaalwerking zal hebben voor de andere bedrijven. Maar het is maar een schamel bedrag gezien de verloren gegane jaren, de schen ding van de mensenrechten en de schade aan onze gezondheid". Macaber vond hij het dat uitgere kend het Rode Kruis, dat zich tij dens de oorlog niets deed voor de mensonterende omstandigheden waaronder de arbeiders hun werk deden, nu dit geld moet verdelen. Nederlanders: uitkering is een lachtertje WINTERSWIJK (GPD) - Aart Bontier, voorzitter van de in Winterswijk gevestigde Vereni ging Dwangarbeiders Neder land Tweede Wereldoorlog, toonde zich vanmorgen teleur gesteld over de hoogte van de Daimler-uitkering aan ex-sla ven. "Als je ziet hoeveel voor malige dwangarbeiders nog in leven zijn, is dit bedrag natuur lijk een lachertje. Het gebaar op zich vinden wij echter wel be langrijk. Er kan een signaalwer king van uitgaan voor andere bedrijven". Bontier wil nog informeren of ook voormalige dwangarbei ders die thuis worden verzorgd in aanmerking komen voor een kleine ondersteuning. Daimler heeft namelijk besloten dat het geld moet worden gebruikt voor voorzieningen in bejaar den- of verpleegtehuizen waar overlevenden wonen. Hij herhaalde dat het doel van zijn instelling blijft het krij gen van een vergoeding voor de materiele en immateriële scha de die is geleden door de ge dwongen tewerkstelling in Hit- ler-Duitsland. Bontier sloot zich aan bij de reactie van zijn Westduitse collega, die het ma caber vindt dat uitgerekend het Rode Kruis met de verdeling van de Mercedes-miljoenen is belast. Het Rode Kruis heeft zich in de Tweede Wereldoor log vrijwel niets gelegen laten liggen aan het lot van de meer dan tien miljoen dwangarbei ders die Hitiers oorlogsmachi ne draaiende moesten houden.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7