Verhoging collegeld valt slecht bij PvdA Voetangels bij verkoop huis aan huurder Milieuvervuiler hoort cel eisen wmmsgsmm Van den Broek: ambtenaren bij paspoortenquête ontzien Visaplicht uitgebreid 'Virus bedreigt helft zeehonden' Kamer: 50 miljoen meer voor bejaardenoorden NENDÖMDO DINSDAG 14 JUNI 1988 PAGINA 3 HBO-raad: hogescholen dupe laksheid universiteiten DEN HAAG (ANP/GPD) - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer eist van minister Deet- man (onderwijs) opheldering over de tussen de regeringspartijen overeengekomen verho ging van het collegegeld naar 1750 gulden. Volgens PvdA-woordvoerder Wallage had deze zaak in de Kamer moeten worden afgehandeld en niet tijdens "een onderonsje" tussen premier Lubbers, minister Deetman en specialisten van CDA en WD. De overeenkomst houdt in dat het collegegeld voor universiteit en ho ger beroepsonderwijs naar 1750 gulden zal gaan. Studenten die lan ger dan zes jaar over hun studie doen, dienen 2450 gulden te beta len in plaats van 3000 tot 500 gul den, zoals minister Deetman had voorgesteld. Minister Deetman weigerde gis teravond tijdens een spreekbeurt in Haastrecht in te gaan op de ver hoging van het collegegeld. Hij werd daartoe uitgedaagd door een aantal studenten. "Ik wil daarover op dit moment niets zeggen", aldus de minister voor een rumoerig ge hoor. Hogescholen en universiteiten zijn niet blij met de nu voorgestel de bedragen. De HBO-raad, de ver eniging van hogescholen, vindt dat het hoger beroepsonderwijs de du pe wordt van de laksheid van de universiteiten. HBO-studenten moeten nu meer collegegeld beta len, omdat de gemiddelde studie tijd aan de universiteiten langer duurt dan voorzien, stelt de HBO- raad. (HBO-studenien gaan 450 gulden meer betalen, universitaire studenten 150 gulden) Volgens de HBO-raad hebben de universiteiten - in tegenstelling tot de hogescholen - najelaten de stu- derlandse Universiteit (VSNU). dieprogramma's bij de invoering van de twee fasenstructuur aan te passen. HBO'ers blijken gemid deld korter over hun studie te doen dan studenten aan de universiteit. ROTTERDAM (ANP) - Acht maanden cel, waarvan drie voor waardelijk en een proeftijd van twee jaar. Dat eiste de Rotterdamse officier van justitie Smid gisteren tegen een 46-jarige ondernemer uit Bergschenhoek. Hij wordt onder meer verdacht van het zonder ver gunning opslaan, verbranden en lozen van afvalstoffen bij zijn be drijf en van valsheid in geschrifte. Smid eiste bovendien dat het be drijf voor een jaar wordt stilgelegd en dat de verdachte het vervuilde terrein saneert. Vorig jaar maart deden onder meer inspecteurs van VROM, de provincie Zuid-Holland, de ge meente, Justitie en politie een in val bij het bedrijf, dat zich bezig houdt met de verwerking van bouw- en sloopafval. Daarbij werd een groot aantal tonnen olie afge voerd, werden monsters genomen van op het terrein opgeslagen tanks en werd een in de grond inge graven metalen bak aangetroffen met een olie-achtige substantie. Via een geul stond deze bak in ver binding met een poldersloot. De verdachte beschikte niet over ver gunningen voor het opslaan of lo zen van afval. Tevens bleek de man vloeistof fen (onder meer verfverdunners) die hij aantrof in vaten die hij op zijn terrein opsloeg, te mengen met dieselbrandstof. Dit gebruikte hij voor het opwekken van elektrici teit en voor zijn machines en vrachtauto's. Ook hiervoor had de verdachte geen vergunning. Na de inval werd de man tijdelijk verboden zijn bedrijf uit te oefe nen. De hekken rond zijn bedrijf werden op last van de burgemees ter van Bergschenhoek verzegeld. De man stoorde zich hier niet aan en zette zijn activiteiten gewoon voort. Op de zitting verdedigde hij zich door erop te wijzen dat hij con tracten had met aannnemers en dat hij zijn personeeel moest blijven uitbetalen. Het verbreken van de verzegeling zou hij bovendien niet zelf hebben gedaan. Een andere aanklacht was het vervalsen van facturen. Volgens Smid waren hierbij rekeningen van bedrijven die op het moment van datering al niet meer actief waren. De zwaarte van zijn eis beargu menteerde Smid onder meer door er op te wijzen dat de man al diver se malen voor milieudelicten is veroordeeld tot geldboetes. "Goed schiks is er weinig bij hem te berei ken. Wanneer het recht op vrijheid zodanig wordt misbruikt dat het ontaardt in grote vervuiling, dan is een gevangenisstraf op zijn plaats," zo zei hij. Volgens diens advocaat zijn de activiteiten van zijn cliënt jaren lang gedoogd door de provincie. Een verzoek voor de benodigde vergunningen was in behandeling. De advocaat gaf de lozingen toe. maar stelde daarbij geen opzet in het spel was. Ook de ten laste ge legde valsheid in geschrifte achtte Cox niet bewezen. Naar zijn me ning is dan ook hooguit een voor waardelijke gevangenisstraf en een geldboete van enkele duizenden guldens op zijn plaats. Uitspraak op 27 juni. De universiteiten dit jaar 20 miljoen en volgend jaar 30 miljoen gulden moeten bijpas sen, omdat minister Deetman (on derwijs) anders niet aan de 153 mil joen gulden komt die zijn oor spronkelijke plannen moesten op brengen. Het gaat dus om pure be zuinigingen en niet om beleid, al dus een woordvoerster van de Ver eniging van Samenwerkende Ne- DEN HAAG (GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse za ken) vindt dat bij een parlementai re enquête over de paspoortaffaire zijn ambtenaren zoveel mogelijk buiten schot moeten blijven. In een vorige week verstuurde geheime brief aan de bijzondere kamercom missie die vooronderzoek doet, schrijft de minister dat de verhoren van zijn ambtenaren achter geslo ten deuren zouden moeten plaats vinden. Verder is hij van plan alle verhoren persoonlijk bij te wonen 'om de ministeriële verantwoorde lijkheid recht te doen'. Uit onvrede over de geringe me dewerking van ministers en top ambtenaren besloot de commissie vorige week, enkele dagen na de brief van Van den Broek, de Twee de Kamer om.een officiële parle mentaire enquête te vragen. Van- Binnenland kort Heijn-zaak De rechtszaak tegen Ferdi E. uit Landsmeer, die ervan wordt ver dacht dat hij Ahold-topman Gerrit Jan Heijn ontvoerde en doodde, dient definitief op vrijdag 1 juli. Rechter mr. C. Terwee-van Hilten, de voorzitter van de meervoudige strafkamer van de Haarlemse rechtbank die de zaak behandelt, is met het voorstel van het openbaar ministerie om de zaak op 1 juli te behandelen, akkoord gegaan. De Haarlemse rechtbank heeft de ge hele dag voor de zaak uitgetrok ken. Baby gedood Een 24-jarige vrouw uit Deventer is gisteren voorgeleid aan de offi cier van justtie in Zutphen omdat zij ervan wordt verdacht haar bijna vier maanden oude dochtertje te hebben gedood. Ze heeft het kind op 31 mei 's avonds in haar woning met behulp van een deken en een kussen om het leven gebracht. De vrouw zegt alleen te hebben gehan deld, zonder toestemming van haar echtgenoot. Bij de verhoren heeft ze verklaard dat het kind door haar niet gewenst was en dat ze dit de beste oplossing vond. Bijenzwerm Een zwerm van naar schatting 20.000 bijen hadden gisteren bezit genomen van de auto van Petra Braams (20) uit Valkenburg. Toen ze na even winkelen in Maastricht naar huis dacht te rijden bleek haar auto door de bijen te zijn bezet. De politie belde een imker die de uit gezwermde koningin met bijenge volg in een korf verzamelde. Vol gens de imker komt het wel eens voor dat een koningin een te volle kast verlaat en dan duizenden bij en meelokt die haar \villen be schermen. Dakloos Een felle uitslaande brand in de gemeente Puttershoek in de Hoek- sewaard heeft gisteren acht eenge zinswoningen in korte tijd in de as gelegd. In de gemeente zijn geen reservewoningen beschikbaar. Voorlopig zijn de acht gedupeerde gezinnen (in totaal achttien men sen) ondergebracht in een als noodopvang ingericht gemeen schapscentrum in hun woonplaats. De oorzaak van de brand is nog on bekend. Verkrachting De rechtbank in Almelo heeft een 32-jarige man uit Deventer we gens verkrachting van een 14-jarig nichtje conform de eis veroordeeld tot êen jaar en drie maahden gevan genisstraf. De man heeft het zwak begaafde meisje op 21 maart in de woning van haar moeder in En schede 's nachts drie tot vier keer misbruikt. daag beslist de Kamer over dat voorstel. Van den Broek stelt in de mede namens premier Lubbers en de mi nisters Ruding (financiën), Van Eekelen (defensie) en Van Dijk (binnenlandse zaken) geschreven brief, dat hij vorige week een ge sprek heeft gehad met commissie voorzitter Hermans. Het WD-ka- merlid zou er toéfi mee akkoord zijn gegaan dat hij kort voor het op stellen van het eindrapport als eni ge inzage in de stukken op Buiten landse Zaken zou krijgen. De com missie als geheel concludeerde echter dat het kabinet te weinig meewerkt aan het onderzoek en dat een officiële enquête nodig is. Dan wordt iedere betrokkene in het openbaar onder ede gehoord. Omdat er begin september een oplossing moet zijn voor de pas poortaffaire, wil de minister niet voor de voeten worden gelopen. Dat kan als de commissie zich niet bemoeit met de intern-departe mentale beleidsvoorbereiding, in het bijzonder over het lopende be leid. Van den Broek is vooral bang dat bij een onderzoek feiten aan het licht kunnen komen die de KEP, het bedrijf dat de nieuwe paspoor ten zou maken, flink in de kaart spelen bij een eventuele schade claim. LUXEMBURG (GPD) - Neder land gaat de visumplicht uitbrei den. Het aantal landen waarvan de inwoners een visum nodig hebben om o'ns land binnen te komen zal worden vergroot als gevolg van de Europese eenwording in 1992. Dat heeft staatssecretaris Van der Lin den (buitenlandse zaken) gisteren in Luxemburg meegedeeld. Vandaag praten bewindslieden uit de Benelux-landen, Westduits- land en Frankrijk in Luxemburg over het verscherpen van de con trole aan hun buitengrenzen, als de personencontrole aan hun bin nengrenzen verdwijnt. Van der Linden wilde nog niet zeggen voor welke landen straks ook een vi sumplicht gaat gelden. Daarover moet nog worden onderhandeld. Het gaat in elk geval om landen buiten Europa. Nederland vraagt nu al visa voor inwoners uit enkele tientallen landen, onder meer uit Zuidamerika, Afrika en Azië. Vorig jaar werd dat aantal al met zeven uitgebreid. De maatregel wordt vooral ver oorzaakt door het Franse visumbe leid, dat veel strenger is dan dat van de andere landen. Parijs vraagt visa voor inwoners uit alle landen van de wereld behalve de EG-lan- den en Zwitserland. Van der Lin den zei dat het voor de hand ligt dat Frankrijk het aantal visumlanden wat verkleint, terwijl Nederland en de drie andere landen hun visum plicht zouden moeten uitbreiden. Lenie 't Hart neemt een twee uur oud zeehondje over v tien te vroeg geboren zeehondjes die de afgelopen week i PIETERBUREN (GPD) Het virus dat al bijna 20 zee honden in het Nederlandse deel van de Waddenzee heeft gedood, gaat mogelijk de helft van de duizend zeehonden in de Waddenzee het leven kosten. "En die schatting is misschien nog aan de lage kant", aldus Pe ter Reijnders van het Rijksinstituut voor Natuurbe heer op Texel. Reijnders baseert zijn verwachting op de ontwikke ling van de epidemie op het eiland Anholt in het Katte gat, waar van grote groepen zeehonden minder dan de helft is overgebleven. Reijnders gaat vandaag de zee honden in de Waddenzee tellen. Hij verwacht dat de grote uitbraak aan sterftegevallen nog moet komen. Hij acht de kans groot dat de epidemie een langdurig karakter kan gaan krijgen, omdat de zeehonden in de Waddenzee veel meer in kleinere groepjes liggen dan in Denemarken. "Daar stierven de zeehonden in korte tijd in groten getale. Het probleem is dat niet bekend is hoe het virus wordt overgebracht". Bij het zeehondenopvangcentrum in Pieterburen is men zeer pessimistisch gestemd over het mogelijke verloop van de epidemie. "De epidemie legt ook een heel zware druk op de crèche", aldus Lenie 't Hart. Tot nog toe zijn er bij het opvangcentrum negen te vroeg geboren zeehonden binnengekomen. Reijnders en 't Hart verwachten dat als de helft van de zeehondenpo- pulatie in de Waddenzee aan het virus sterft, het tot het jaar 2000 zal duren, voordat het aantal zeehonden in de Waddenzee weer op peil is gebracht. Landelijk onderzoek borstkanker 1993 in voorbereiding UTRECHT (ANP) - De Zieken- fondsraad heeft een commissie ge ïnstalleerd die het landelijk bevol kingsonderzoek naar borstkanker gaat voorbereiden. Het is de bedoe ling dat in 1993 alle vrouwen tussen de 50 en 70 jaar aan dit onderzoek kunnen deelnemen. Het aantal vrouwen in Neder land dat borstkanker krijgt zal naar verwachting stijgen van 7000 per jaar nu tot 9000 in het jaar 2000 Door vroege opsporing via rönt genonderzoek (mammografie) kan de sterfte met 25 tot 65 procent te ruglopen, zo hebben experimenten uitgewezen. Dergelijk onderzoek wordt op dit moment slechts in sommige plaatsen en regio's uitge voerd, bij voorbeeld op particulier initiatief of in het kader van proef projecten. Maar de onderlinge ver schillen (kosten, doelgroep) zijn groot. De Ziekenfondsraad is belast met de geleidelijke invoering van het landelijk onderzoek dat zal worden uitgevoerd onder verant woordelijkheid van de integrale kankercentra. Vrouwen zullen tot hun 64ste jaar om de twee en daar na om de drie tot vier jaar worden opgeroepen. Het onderzoek wordt gefinancierd via de volksverzeke ring AWBZ zodat iedereen in prin cipe kosteloos kan meedoen. Prof. dr. D.W. van Bekkum, di recteur van het Integraal Kanker centrum Rotterdam, heeft vorige maand kritiek geuit op de leeftijds grenzen. Volgens hem moet de on dergrens worden verlaagd tot 40 jaar en dient de bovengrens te ver vallen. De Ziekenfondsraad zegt dat de beperking tot de groep van 50 tot 70 jaar niet is ingegeven door financiële motieven maar is geba seerd op de onderzoeksresultaten tot nu toe. De effecten zouden in deze categorie het grootst zijn. Over de resultaten bij jongere vrouwen is volgens de raad nog niet genoeg bekend. Er lopen ver schillende projecten die daar meer duidelijkheid over kunnen ver schaffen. ADVERTENTIE Doe 't: go deze zomer één of meer weken lekker luxueus logeren in een 5-sterren bungalowpark von Vendorado in het mooie Limburg: bungalowpark Loohorst of Weerlerbeigen. Om te genieten von de zomer... en de vele verlossingen von Vendorodo. Prochlig gelegen bungalows met olie komfort intl. kleuren-tv en open hoord. Met volop wondel- en fiefsmogelijkheden, uitgebreide onlsponningsprogrommo's voor jong en oud, gratis woterprel voor groot en klein met subtropisch golfslugbad, sensationele waterglijboan en verwormd buitenbod von co. 32°C Met midgetgolf, kinderspeelhuis, speeltuintjes, bowling, tennisbanen, sauno en gezellige restaurants met vriendelijke bediening. Hooi direkt de folder bij VSO, ABN Bonk of D.-Reizen Nu ook bij de grote postkantoren Of vraag 'm oon bij de Vendorado Res 020-66565 65 rr/JC1'""'' DEN HAAG (ANP) Kamer wil 50 miljoen gulden extra voor de bejaardenoorden om daar minder plaatsen te laten verdwij nen. Voor dit jaar moet daarvoor zonodig de belastingmeevaller worden gebruikt. Daarna kan het bedrag blijvend worden verwerkt in de begroting van WVC. CDA en WD namen gisteren het initiatief voor de extra uitgave tij dens een debat met minister Brink man (WVC) over het bejaardenbe leid. De motie die zij daarover in dienden kan rekenen op ruime DEN HAAG De verkoop van huurwoningen aan de zittende huurder staat hoog op de Haagse politieke agenda. Eerst kwam de WD-fractieleider Voorhoeve er mee. Inmiddels is uitgelekt dat staatssecretaris Heerma (volks huisvesting) iets dergelijks over weegt in de nota Volkshuisvesting in de jaren '90, die dit najaar moet verschijnen. De huurder hoeft daar niet slechter van te worden. Maar 70.000 tot 90.000 gulden per wo ning. Op zich was die verkoopprijs waarschijnlijk al voldoende ge weest om een groot aantal bewo ners, die veelal in de laagste inko mensgroepen zitten, in de moeilijk heden te brengen. De prijs van koopwoningen zakte ineen en de flats zijn op dit moment nog maar 30.000 gulden waard. Maar door Runa Hellinga dan moeten de zaken wel heel goed Kraaihoek-Noord kwamen er nog wat problemen bij. Het gaat om ga lerijflats, vier verdiepingen hoog en niet erg gewild. Bovendien heeft Papendrecht een ruime woning markt en voldoende aantrekkelijke woningen elders. Er is dan ook 10 tot 15 procent leegstand en de flats zijn vrijwel onverkoopbaar. Tot overmaat van ramp zijn de flats er bouwkundig zeer slecht aan toe. Er moet voor 30.000 tot 50.000 gulden per woning worden opge knapt. Bovenop de toch al veel te hoge hypotheek is dat voor velen een niet te betalen financiële last. En voor dat geld is er nog niets aan het sterk verouderde wooncomfort in de huizen verbeterd. De proble men worden nog ingewikkelder, doordat lang niet alle woningen in handen zijn van eigenaar-bewo ners. Een aantal mensen heeft in tussen andere woonruimte gezocht en de flat bij gebrek aan een koper maar in de verhuur gedaan. Zij hebben uiteraard weinig belang stelling om nog eens extra te inves teren in een bezit dat ze eigenlijk kwijt willen. Bovendien zijn 90 wo ningen nog steeds in handen van de bv die ze overnam van het pen sioenfonds. Papendrecht is zich inmiddels gaan bemoeien met de problemen in de wijk. Daar heeft de gemeente ook belang bij. Veel van de eige naar-bewoners hebben destijds ge meentegarantie gekregen om een hypotheek af te sluiten. Als de bank overgaat tot executieverko pen bij bewoners die hun hypo theek niet meer kunnen opbren gen, kost dat de gemeente veel geld. Maar Papendrecht kan eigen lijk maar weinig doen. Het is een kleine gemeente, die dan ook maar een klein bedrag uit het provinciale stadsvernieuwingsfonds krijgt. En dat geld. anderhalf miljoen gulden, moet natuurlijk ook nog aan ande re zaken dan Kraaihoek-NooTd worden besteed. geregeld worden. Woningbouw verenigingen en gemeenten wor den op dit moment op grote schaal geconfronteerd met de gigantische problemen waar voormalige huur ders van beleggerswoningen voor staan, sinds ze eigenaar-bewoner zijn geworden. Beleggers die investeren in huur woningen, stoten hun woningbezit vaak na een jaar of 25 af, voordat er groot onderhoud gepleegd moet worden. Zo verkocht het Bedrijfs pensioenfonds voor de Landbouw midden jaren zeventig 416 wonin gen in de wijk Kraaihoek-Noord gemeente Papendrecht. In eerste instantie gingen de woningen niet naar de bewoners, maar naar een wat duistere bv die vervolgens in de huizen begon te handelen. De meesten werden alsnog aan de zit tende huurders verkocht, tegen de ook toen al zeer hoge prijs van verstrikt zijn geraakt. Feitelijk zou sloop voor de flats het beste zijn. Maar dat kun je de bewoners niet aandoen, want de sloopwaarde van de flats is maar een paar duizend gulden. Ook de gemeente zo er dan teveel bij insch'ieten. Dus moet er een oplossing komen waar alle par tijen waarschijnlijk wel wat geld bij verliezen, maar zo min moge lijk. Verkoop van de flats aan een woningbouwvereniging zou een mooie oplossing kunnen zijn, maar geen enkele corporatie neemt een dergelijk risico zomaar op zich. Daarnaast zoekt de SEV naar een beheersvorm voor de woningen. De eigenaren van de flats zijn, net als elders, allemaal lid van een Ver eniging van Eigenaren. Maar zo'n vereniging heeft feitelijk geen en kele macht en kan niemand dwin gen mee te doen aan het onder houd van de flats. Voor een goed beheer van de woningen is het vol gens Singelenberg belangrijk dat alle eigenaren verplicht worden mee te doen aan het onderhoud. Bergsma: "Het is een onontwik keld gebied waar je heel veel trieste dingen tegenkomt. Je zit met een groep eigenaren met hele verschil lende economische belangen. Er zitten noodkopers bij, maar ook mensen met geld. Het gaat om eige naar-bewoners, maar ook om ver huurders. De problemen die dan ontstaan, zijn voorspelbaar, je kunt ze van tevoren zien aankomen. Als dit soort situaties ter sprake ko men, gaan meestal de handen om hoog en roept iederen: wat moeten we doen". Hopeloos "Een hopeloze situatie", zo om schrijft Jeroen Singelenberg van de Stuurgroep Experimentenbe- leid Volkshuisvesting (SEV) het. Zijn organisatie is ingeschakeld om te helpen bij het zoeken naar een oplossing in de wijk. De stuur groep bemoeit zich niet alleen met de bewoners in Papendrecht om dat men zich het lot van deze groep flateigenaren aantrekt, maar vooral omdat het om problemen gaat die landelijk op veel grotere schaal spelen. Bovendien is het met het oog op de plannen tot verkoop van huurwonirgen ook belangrijk om na te denken over vormen van ei gen woningbezit waarin dit soort problemen niet optreden. Wat Papendrecht betreft, zoekt de SEV oplossingen voor twee pro blemen. Ten eerste is er het finan- wingsgebieden komen dit soort ciële web waar alle betrokkenen in tuaties Voorspelbaar Ook het Nederlands Christelijk Instituut voor de Volkshuisvesting (NCIV) houdt zich op het moment intensief bezig met de problemen van eigenaar-bewoners van voor malige beleggerswoningen. Vol gens woordvoerder Bergsma gaat het om een tot nu toe onderschat probleem en zijn er in alle grote en middelgrote gemeenten wel com plexen waar dezelfde moeilijkhe den als in Papendrecht zijn opge treden. Ook in de stadsvernieu- Vaak wenden eigenaar-bewo ners zich tot een woningbouwvere niging in de hoop dat die hen kan helpen. Maar vanuit die hoek is vol gens Bergsma niet veel hulp te ver wachten: "Woningcorporaties wor den door het ministerie onder druk gezet om zo min mogelijk finan cieel risico te lopen. We mogen ons er dus eigenlijk gewoon niet in mengen. Maar aan de andere kant, waar blijft je sociale taak wanneer je je nek nooit meer uit kunt ste ken?" Bergsma vindt overigens dat de problemen die nu zijn ontstaan, geen reden mogen zijn om tegen verkoop van huurwoningen aan zittende huurders te pleiten: "Dat kun je best overwegen, op voor waarde dat het goed georganiseerd wordt". Woningbouwverengingen zouden daar volgens hem een be langrijke functie in kunnen heb ben door een rol in het onderhoud en beheer van de woningen te spe len: "Dat is belangenbehartiging na moeten denken". De Tweede steun in de Tweede Kamer. Met het openhouden van nu met sluiting bedreigde bejaardenoorden wil de Kamer inspelen op de toenemende vergrijzing. De coalitiepartijen be pleitten een geleidelijke omzetting van plaatsen in verpleegtehuizen naar plaatsen in bejaardenoorden. WD-woordvoerster Terpstra zei dat er in de plannen van Brinkman meer plaatsen verdwijnen dan strikt noodzakelijk is. De vijftig miljoen zou volgens haar kunnen worden weggehaald bij de uitga ven voor het arbeidsbeleid van So ciale Zaken. De ëën miljard gulden die daar voor is gereserveerd, wordt vol gens Terpstra niet helemaal ge bruikt. De groep waarvoor het geld met name beschikbaar is - jonge ren en vrouwen die weer een baan willen - kan voor een belangrijk deel werk vinden in de bejaarden verzorging, aldus de WD-woord voerster. Mocht dit voorstel op verzet stui ten van minister De Koning (socia le zaken) dan willen de coalitiepar tijen de belastingmeevaller gebrui ken. De WD heeft zich er steeds sterk voor gemaakt die ten goede te laten komen aan de belastingbeta ler, maar volgens Terpstra is dat om technische redenen dit jaar niet meer mogelijk. Vorige week vroe gen de regeringsfracties ook al de belastingmeevaller te benutten om het cellentekort te bestrijden. De WD-woordvoerster ver wacht dat met het extra geld de grootste problemen, die zich voor doen met bejaardenoorden in de provincies Groningen, Utrecht en Noord-Holland, kunnen worden opgelost. Brinkman probeerde de Kamer de motie uit het hoofd te praten, omdat hij voorziet dat die in het ka binet op verzet zal stuiten. De mee valler bij Sociale Zaken is volgens hem nog onzeker. Tegen aanwen ding van de belastingmeevaller zal volgens de minister ook bezwaar rijzen in het kabinet. EUROVERKIEZINGEN - De Ne derlandse kiezers zullen volgend jaar op donderdag 15 juni naar de stembus kunnen gaan om de 25 Ne derlanders van het in totaal 518 le den tellende Europese Parlement te kiezen. De ministers van buiten landse zaken van de Twaalf heb ben gisteren in Luxemburg afge sproken dat de verkiezingen in de 118 juni gehou-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3