Oude Spelen herleven Bronzen takken in Beeldenbos 'De tekst moet goed bekken' Feest der herkenning Kunst en natuur gaan samen bij Kröüer-Müller JINSDAG 14 JUNI 1988 PAGINA 25 is een fraai exemplaar van een klas sieke bronzen discus, uit de vijfde eeuw voor Christus. Platter dan de huidige discus, maar wel net zo zwaar als nu: twee kilo. Voor wie in die oude voorwerpen geïnteresseerd is, zijn er unieke museumstukken uit musea in Lon den, Brussel en andere steden tij delijk tentoongesteld. En de Friese verzamelaar A.Th.Bijkerk in Leeuwarden stelde een deel van zijn verzameling souvenirs van de Spelen uit 1928 in Amsterdam ter beschikking. In het museum is de aula omge bouwd tot een onderdeel van het stadion. Daar wordt een videofilm vertoond, die aangeeft waar de overeenkomsten tussen het verle den en heden liggen. De titel van de tentoonstelling. Om de Eer, slaat ook op het werk van de studenten van de vakgroep Klassieke Archeologie van de Uni versiteit van Amsterdam, die via tal van werkcolleges maanden voorbereidend werk voor de ten toonstelling hebben verricht. De bouw van de enorme maquette van Olympia in de Romeinse tijd, heeft ze heel wat zweet en extra uren ge kost. Maar het is wel het pronkstuk van de tentoonstelling geworden. De tentoonstelling Om de Eer is tot 4 september in het Allard Pier- son Museum te bezichtigen. Het museum ligt aan de Oude Turf markt, op een steenworp afstand van de Munt. Ter gelegenheid van de tentoonstelling schreef weten schappelijk coordinator J.J.V.M. Derksen een uiterst leesbare en in formatieve catalogus. Om de Eer, De Olympische Spelen in de oud heid en nu. Prijs f 10,-. Het Allard Pierson Museum is alle dagen be halve op maandag open van 10.00 - 17.00 uur. Zaterdags en zondags van 13.00-17.00 uur. Helden te kijk DEN HAAG (ANP) - De Koninklij ke Bibliotheek in Den Haag wijdt van 17 juni tot en met 25 augustus een tentoonstelling aan helden uit kinderboeken. J. Thiel - Schoone- beek van de dienst Boek en Jeugd van het Nederlands Bibliotheek- en Lektuur Centrum stelt de expo sitie 'Papieren helden' samen. Zij doet dit voor het grootste deel uit de kinderboekencollectie van het centrum. Ze zijn er allemaal, dus ook Winnetou. Flipje. Joop ter Heul, Kruimeltje en Robinson Crusoe. Het lijkt dat sommige figu ren die jarenlang stand houden, steeds meer bewonderaars voor zich winnen. Aan de meer dan een eeuw oude held Pinokkio wordt extra aandacht gewijd. Uit de schatkamers AMSTERDAM - In het Koninklijk Paleis in Amsterdam is een ten toonstelling geopend waar cadeaus ter zien zijn die leden van het Ko ninklijk Huis tussen 1898 en 1910 hebben ontvangen. In die periode hadden drie gebeurtenissen plaats die de aandacht trokken: in 1898 de inhuldiging van koningin Wilhel- mina, gevolgd door haar huwelijk in 1901 en de geboorte van prinses Juliana in 1909. Ter gelegenheid daarvan werden destijds door tal rijke Nederlandse comitë's, vereni gingen, gemeenten, provincies en het leger geschenken aangeboden. Tot de getoonde objecten behoren onder meer twee wiegen van prin ses Juliana, en een 97-delig zilve ren tafelgarnituur. Veel van de ge ëxposeerde voorwerpen zijn nooit eerder tentoongesteld. De zomer- openstelling duurt tot en met 4 sep tember. In Allard Pierson Museum van Poseidon en in de Nemea weer ter ere van Zeus. Ook in de oudheid ging het niet alleen om de eer. Behalve een lau werkrans konden de spelers een grote amfoor gevuld met olijfolie in de wacht slepen. Die olie kon ver handeld worden door het in klin kende munten om te zetten. De atleten moesten een maand van te voren aanwezig zijn in een trainingskamp waar zij trainden onder toezicht van een jury, de Hel- lanodikai. Een onbetaald erebaan tje voor rijke, aristocratische fami lies die bij de wedstrijden als scheidsrechter fungeerden. Disci pline stond hoog in het vaandel. Wie te laat op een training kwam kon rekenen op een geldboete een ook corruptie en valsspelen wer den streng gestraft. Zo was er de bokser die te laat op het trainings kamp kwam en vertelde dat hij op zee de wind tegen had. Toen vlak voor de wedstrijd bleek dat de man een smoes had en te laat was omdat hij elders voor geld gebokst had, werd zijn tegenstander tot winnaar uitgeroepen. De geweldenaar dreigde met de jury op de vuist te gaan, maar kon door een met zwe pen uitgeruste ordedienst in toom gehouden worden. De oudste Olympische sport is het hardlopen in een race over de lengte van het stadion. De lijst van winnaars van Olympische Spelen begint dan ook met de naam van Koroibis, een kok uit Elis, die in 776 voor Christus de eerste sta dionrace won. De belangrijkste sporten waren boksen, worstelen, pankration (een mengeling van vrijworstelen en boksen), hardlo pen met en zonder wapenuitrus ting en paarden- en wagenrennen. Ook de penthalon. de vijfkamp be stond al, evenals speerwerpen, ver springen, discuswerpen, hardlo pen en worstelen. De marathon heeft nooit deel uit gemaakt van de Spelen in de oud heid. Die afstand is pas ingevoerd bij de moderne Olympische Spelen in 1896 in Athene. Een eerbetoon aan de beroemde loper die in 490 na Christus de overwinning van de Atheners op de Perzen bij de Mara thon in Athene kwam melden. De afstand van Marathon naar Athene, 42 kilometer, had de man zo snel af gelegd dat hij na het overbrengen van het bericht in elkaar stortte en stierf. Geschiedenis De tentoonstelling in het Allard Piersonmuseum laat de geschiede nis van die oude Spelen vooral zien aan de hand van gebruiksvoorwer pen en afbeeldingen. Zo zijn er op de tentoonstelling gewichten te zien, waarmee de verspringers zich als het ware naar voren wierpen. Er AMSTERDAM (GPD) - Het antie ke Olympia met een modern tintje: vlakbij een picknickende groep mensen staat een autootje gepar keerd. Aan een rivier zit een man netje te vissen met een moderne hengel. Twee humoristische situa ties in een maquette van archeolo- giestudenten van de Amsterdamse Universiteit. Het heilige Olympia is door hen op een schaal van 1 200 tot in de kleinste details nage bouwd. Deze maquette is onder deel van de expositie 'Om de Eer' van het Allard Pierson Museum in Amsterdam. De tentoonstelling geeft een beeld van de Spelen in de oudheid met een knipoog naar de moderne 'Olympics'. door Huub Klompenhouwer De Spelen waren in de oudheid allereerst religieuze spelen die wer den opgedragen aan de goden. Bij het stadion was een tempel ge bouwd voor Zeus. De Olympische Spelen maakten samen met drie andere spelen deel uit van een zo genaamde Periodos, een Spelen- ronde. In een tijdsbestek van vier jaar werden elk jaar weer in een an dere stad de spelen gehouden. In Olympia opgedragen aan de god Griekse vaas met afbeeldingen van de Spelen, die te zien is in het Allard Zeus-,n Delphi ter ere van Apollo, Pierson Museum in Amsterdam. (foto gpdi op de Isthmos van Korinthe ter ere Concert Pink Floyd: AMSTERDAM (GPD) - In De Brakke Grond in Amsterdam gaat morgenavond de nieuwe opera 'De Rat' van Jean-Paul Franssens in première. Franssens (1938) schreef het stuk speciaal voor de tenor Jan Derksen. Verder ontwierp hij het decor en voerde hij de regie. Frans sens is verder actief als schrijver, schilder en dichter. Bij uitgeverij De Harmonie verscheen van zijn hand onlangs de roman 'Vriend dood. Biecht van een lustmoorde naar'. Gesprek met een artistieke duizendpoot. door Gerlof Leistra Een versleten zitbank, kapotte wasmachines en koelkasten, tien tallen vuilniszakken, oude kranten en lege flessen. Er tussendoor kat- tebakzand en uitgedroogde sinaas appelschillen. Het podium van De Brakke Grond is veranderd in een vuilnisbelt. Hoewel je dat op het eerste gezicht niet zou zeggen, heeft Jean-Paul Franssens het de cor met de grootste zorg ontwor pen. „Eerst heb ik thuis een sche ma gemaakt. Vervolgens heb ik die vuilnisberg in De Brakke Grond bijna geboetseerd. Het lijkt mis schien een chaos, maar dat is het niet. Het is natuurlijk heel belang rijk dat Jan Derksen zich goed kan bewegen. Er ligt ook niets tussen dat kan gaan rotten. Je kunt de mensen moeilijk een uur in de stank laten zitten!" 'De Rat' gaat over een, verloeder de zanger die een liefdesrelatie on- ROTTERDAM (GPD) - Pink Floyd verkocht tientallen miljoe nen platen, maar bleef altijd een supergroep zonder gezicht. Be wust, want de vier groepsleden stapten liever anoniem door het leven, met name voorman Roger Waters. Een ander voordeel van die bedrijfspolitiek kwam gister avond bij het (eerste) concert van de Engelse veteranenformatie in de Kuip voor dik 45.000 Neder landse fans aan het licht: The Floyd, afgelopen najaar aan het popfront teruggekeerd, bleek best zonder hem te kunnen. Met Roger Waters zou de pio niersband van weleer stellig meer mans zijn geweest. Node gemist werd de afvallige zanger bassist, die zich ten felste tegen het voortbestaan van Pink Floyd heeft verzet, evenwel niet. Nieu we leider David Gilmour legde het ook live als vocalist zeer zeker bij hem af, maar diens ka rakteristieke, sublieme gitaar spel was ruimschoots voldoende voor het oproepen van het eigen geluid waar The Floyd al zo'n twintig jaar voor staat. Conclusie: het instituut Pink Floyd, waar de muzikale ontwik keling na het dubbelalbum 'The Wall' (1979) danig stokte, kan in tact blijven zolang David Gil mour de moed erin houdt. De in breng van zijn resterende twee partners, drummer Nick Mason en toetsenist Rick Wright, is van secundair belang. Pink Floyd op het podium is altijd meer geweest dan muziek. Het visuele aspect speelde al een belangrijke rol in de psychedeli sche beginperiode en bereikte zijn hoogtepunt tijdens de vorige tournee in het kader van het dub belalbum 'The Wall', najaar 1980, voorjaar 1981. Aan het overtref fen van dat monumentale spek takel destijds te groot voor sportpaleis Ahoy', waardoor het aan Nederland voorbijging heeft Pink Floyd zich op deze concertreis niet willen wagen. Hetgeen niet wegneemt dat op bepaalde momenten de special effects niet van de lucht waren. Letterlijk zelfs, want de show be gon in feite om vijf over negen met een serie capriolen van twee vliegtuigjes (imitatie-Spitfires) schuin boven het stadion. Daar na volgde een relatief rustig 'luis teruurtje', dat na het oudere ope ningsnummer 'Shine On You Crazy Diamond' in het teken stond van het jongste album 'A Momentary Lapse Of Reason'. Bij het feest der herkenning, dat na de pauze werd opgevoerd, bood Pink Floyd weer volop kijkplezier. Tijdens het rentreen ummer 'One Of These Days' werd de Kuip verrast door de luchtvaart van het geweldige varken, dat eerder dienst deed tijdens het voorlaatste bezoek aan ons land in februari 1977. Het roze gevaarte, naar verluidt in tern bijgenaamd Roger, maakte niet zoveel indruk als toen in Ahoy', maar zorgde wel voor de beoogde hilariteit onder het tam me publiek van dertigplussers. Wel geheel nieuw als stunt was even later de duikvlucht van een gevuld ledikant over de hele ge hele lengte van het veld, vanaf de tweede ring richting podium". Gedurende het sfeervoller tweede gedeelte met onder meer 'Wish You Were Here', 'Welcome To The Machine', 'Mo ney', Another Brick In The Wall, part 2'— kwamen voorts het ron de videoscherm en de imposante lichtinstallatie steeds meer aan bod. De vanuit het stadion ver zonden laserstralen moeten tot ver buiten de stad te zien zijn ge weest. De melkweg zelf werd nog even in huis gehaald met een ronddraaiende spiegelbal. die zich onder slotnummer 'Com fortably Numb' als een bloem langzaam opende. Precies om twaalf uur volgens voorschrift in de Kuip het klokje van gehoor zaamheid zorgde een serie knallen en vuurpijlen voor het onherroepelijke einde. Het bijzondere van dit weer zien werd nog eens versterkt door het quadrofonische karak ter, een nieuwtje voor het sta dion: niet alleen naast het podi um stonden geluidstorens op ge steld, ook op drie plekken in de tweede ring. Waardoor de mu ziek als het ware een rondje kon maken. Toch nog een mijlpaal dus voor Pink Floyd, dat van avond voorafgaand aan de herha ling een gouden versie van 'A Momentary Lapse Of Reason' wacht. De bezetting van Pink Floyd, op deze tournee elf personen sterk, luidt: David Gilmour (zang, gitaar), Nick Mason (drums), Rick Wright (toetsen, zang), John Carin (toetsen), Guy Pratt (bas), Gary Wallis (percus sie), Tim Renwick (gitaar), Willi am Scott Page (sax), alsmede drie achtergrondzangeressen. LOUIS DU MOULIN David Gilmour van de groep Pink Floyd wuift naar het publiek. OTTERLO (ANP) - Midden in het bos tussen de groene bo men lijkt een dood exemplaar te staan, Kale takken met hier en daar wat verdorde bladeren en op de grond afgebro ken dorre twijgen en afgevallen dode bladeren. Bij nadere aanschouwing blijkt dat alles van brons te zijn en een werk van de Italiaanse kunstenaar Giuseppe Penone. Even verder op een oppervlakte van 50 bij 50 meter staan 25 dunne stangen met op de top ronde meta len schijven van ongeveer 30 centi meter doorsnee. De schijven heb ben alle een andere stand. Vlinders in het bos heet dit kunstwerk van Peter Struycken, die de stand van de schijven heeft bepaald met be hulp van een computer, een appa raat waar deze kunstenaar bij voor keur mee werkt. Dit en het werk van nog zo'n der- lig kunstenaars uit binnen- en bui tenland staan in het Beeldenbos van het Rijksmuseum Króller-Mül- ler in Otterloo. Het Beeldenbos is toegevoegd aan de reeds bestaande Beeldentuin en Beeldenpark. De eerste tentoonstelling en het Beel denbos zelf zijn zaterdag jl., de dag dat het museum precies 50 jaar be stond, worden geopend door prins Claus in aanwezigheid van konin gin Beatrix. De tentoonstelling is te zien tot 1 november. In het bos is behalve van ge noemde kunstenaars werk te zien van o.a. Carl André, Sjoerd Buis man (Phylotaxus. dat uit een reeks betonnen segmenten bestaat en doet denken aan de doorsnee van een stengel selderij of een roos van de bovenkant gezien), Adam Col- ton, Jan van Dobbelsteen. Eugène Dodeigne, Fortuyn/O'Brien, Shira- zeh Houshiary, Per Kirkebey, Arno van der Mark, Pjötr Müller (een grote tempel) Cornelis Rogge, Ul- rich Rückriem, William Tucker, Carel Visser, André Volten en Gil- berto Zorio. Beeldenpark, Beeldentuin en Beeldenbos beslaan nu bij elkaar een oppervlakte van 20'hectare. In 1938 opende het museum, een ontwerp van architect Henry van de Velde, in het Nationaal Park De Hoge Veluwe zijn poorten voor het publiek. Dat gebeurde op het mo ment dat vijftig jaar daarvoor de Rotterdamse ondernemer Antho ny Kröller in het huwelijk trad met Helene Müller, die van Duitse af komst was. Aan die verbintenis dankt Nederland een bijzondere kunstverzameling en een fraai mu seum. Immers de collectie die He lene Kröller met behulp van onder meer de kunstenaar Bremmer bij eenbracht vormde de grondslag van de huidige collectie van het naar het echtpaar genoemde muse um op de Hoge Veluwe. In de jaren 1972-1977 werd het museum aan zienlijk uitgebreid met een vleugel van architect W.G. Quist. De collectie bevat onder meer schilderijen, beeldhouwwerken, prenten en tekeningen van kunste naars uit de 19de en 20ste eeuw, kunstwerken uit de 16de en 17de eeuw, Grieks keramiek en Chinese en Japanse schilderijen. De kern van de verzameling is de collectie van 278 schilderijen en tekeningen van Vincent van Gogh. De oor spronkelijke collectie-Kröller wordt nu permanent getoond in het gebouw van Van de Velde. Het nieuwe gedeelte van het ju bilerende museum laat de ontwik kelingen zien in de kunst van onge veer 1950 tot nu. Sinds de jaren vijf tig heeft het museum zich bijna uit sluitend gericht op het verzamelen van beeldhouwkunst en tekenin gen van beeldhouwers. In 1961 werd de beeldentuin aangelegd, gebaseerd op het idee van open luchtzalen met bomen als muren en de hemel als dak. In 1965 volgde de uitbreiding met het beelden park. Het Beeldenbos dat er nu bij komt is ingericht in het bos rond het museum. Voor het plaatsen van de kunstwerken behoefde geen en kele ingreep te worden gedaan en geen boom gekapt te worden. Met het Kroller-Müller museum en zijn omgeving is een samengaan van kunst, cultuur en natuur tot stand gebracht. Maar ook liefheb bers van architectuur kunnen aan hun trekken komen: Van de Velde (het oude -tijdloze - museum, Quist (de nieuwe vleugel), Rietveld (het beelden paviljoen, met zijn dag licht, ruimte en intimiteit) en Ber- lage (bouwer van het nabijgelegen jachtslot St-Hubertus). Ter gelegenheid van het gouden jubileum is ook een jubileumboek onder de titelKroller-Müller, hon derd jaar verzamelen en bouwen" verschenen. Met het verzamelen meegerekend beslaat de Kröller- Muller-geschiedenis immers een 'De Rat': opera van Jean-Paul Franssens ding van Jules van Hessen - is vol gens Franssens heel zwaar. „Het is eigentijdse muziek die vol zit met maatwisselingen. Het is niet zo even een aria'tje zingen". De opera heeft een positief ein de. „De man overwint zichzelf en zijn vervuiling door middel van de kunst. Zoals Orfeus door zijn zang de furiën weet te overwinnen en Tamino er in slaagt door zijn fluit spel monsters te bezweren". Zodra 'De Rat' in première is ge gaan, trekt Franssens zich terug om verder te schrijven aan een avondvullend opera-spektakel rond de historische figuur Rudolf de Mepse. „Dat wordt totaaltheater met zang, ballet, toneel, figuranten en alles er op en er aan. Ik schrijf dat stuk in opdracht van het Am sterdamse Fonds voor de Kunst. Het is de bedoeling dat het in de St opera komt, maar daar heb ik na tuurlijk geen zeggenschap over". In zijn onlangs verschenen ro man 'Vriend dood' schrijft Frans sens ergens: „De opera. Het thea ter. Wat was ik graag zanger of to neelspeler geworden. Elke keer een nieuw mens worden. Steeds weer iemand anders". Als ik op merk dat dit ook voor zijn schrijf kunst opgaat, knikt Franssens in stemmend. „Ja, en naar mate je je meer met de hoofdpersoon identi ficeert, sluipen er ook allerlei auto biografische elementen naar bin nen". Hoofdperloon van 'Vriend dood' is een Duitse lustmoorde naar. „Het schrijven van die roman heeft me dan ook veel moeite ge kost, maar het was wel heel fasci nerend". Wat vindt Franssens van de be schuldiging van Boudewijn Büch dat hij met 'Vriend dood' plagiaat bedreven zou hebben? Franssens haalt zijn neus op: „Die jongen weet niet waar hij het over heeft. Er zijn in de Nederlandse literatuur toch vele honderden historische romans geschreven! Voor mijn boek heb ik een aantal biografische gegevens van een historische fi guur gebruikt. Dat staat ook keurig op de flaptekst. Maar omdat ik het nodige veranderd heb, kan ik die naam niet gebruiken. Ik heb die man bij voorbeeld nog eens acht moorden extra in zijn schoenen ge schoven. Het is pure kinnesinne van die Büch. Ik heb hem ooit eens de boekensouteneur van Neder land genoemd. Misschien neemt hij me dat nog steeds kwalijk!" opera een paar jaar geleden. „Op een terrasje zag ik een man die zijn vingers onder het bloed had. Hij had een rat in een kooitje bij zich en voerde dat beest met koekjes. Die rat beet hem aan een stuk door, maar dat vond hij helemaal niet erg. Voor hem was die rat het lief ste wezen dat hij kende. Zo'n gege ven suddert in je achterhoofd en komt boven drijven als je het nodig hebt. Dan krijgt het ook heel snel vorm. Maar bij een opera moetje er altijd aan denken, dat wat je op schrijft ook zingbaar is. De tekst moet goed bekken. Het is een ramp als je bij een opera geen woord ver staat". Jean Paid Franssens: 'Wat was ik graag zanger of toneelspeler ge worden'. (foto GPD) derhoudt met een rat. De man is een drop-out die voortdurend aller lei rotzooi om zich heen verzamelt en daarin om dreigt te komen. Franjsens kreeg het idee voor de Franssens deed als regisseur er varing op bij Opera Forum en de Nederlandse Opera en heeft zelf een geschoolde stem. 'De Rat' om schrijft hij als tragi-komisch. „Het is een absurdistisch stuk zoals alle eenakters die ik in het verleden ge maakt heb. Ik heb het speciaal voor Jan Derksen geschreven, rekening houdend met zijn acteermogelijk- heden". De muziekpartij - die ove rigens gecomponeerd is door Jan Wisse en wordt begeleid door een kamermuziekensemble onder lei-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 25