LEIDSCH DAGBLAD Massale blokkade op Merwede Ontslagen bij Leidse politie? Acties van studenten Huismeesters tegen kleine criminaliteit Successen bij drugs bestrijding EG vraagt Botha om gratie 'zes' Tweehonderd schepen maken Granaria- transport onmogelijk Specialisten verbijsterd over opzeggen akkoord DINSDAG 14 JUNI 1988 No. 38649 Tekort door vut-regeling vaii 1,5 miljoen gulden SCHIPHOL/AMSTERDAM- /ROTTERDAM (ANP) - Politie en douane hebben de afgelopen weken op diverse fronten succes geboekt bij de drugsbestrjding. Op Schiphol werd gisteren een zending van ruim 2000 kilo hasj aangetroffen, de grootste hoeveeldheid tot nu toe. Gisteren werd ook bekend dat de Rotterdamse politie vorige week een bende cocaïnesmokke laars heeft opgerold en in Am sterdam werd een einde gemaakt aan de activiteiten van een cocai- ne-laboratorium. De hasj op Schiphol, met een waarde van 8 miljoen, was ver scheept in Beiroet en zat verpakt in blikken in 47 kartonnen do zen. Volgens de vrachtbrief ging het om gedroogde vruchten. De zending werd aangetroffen bij een routinecontrole met hasj- GRONINGEN/DIEMEN- /HAASTRECHT (ANP) - Dertig actievoerende studenten hebben vanmorgen enige uren de eerste verdieping van de Centrale Direc tie Studiefinanciering in Gronin gen bezet. De actie was gericht te gen het plan om studenten voor aanvullende studieleningen naar de banken te verwijzen en het col legegeld te verhogen. De studenten verlieten om streeks elf uur het gebouw onder Henny Huisman wint tweede Televizierring ZAANDAM (GPD) - KRO-pre- sentator Henny Huisman heeft voor de tweede maal in zijn carrière de Televizierring heeft gewonnen. Deze publieksprijs wordt jaarlijks door lezers van de Avrobode/Tele- vizier toegekend aan het 'beste' Ne derlandstalige televisieprogram- Overwegend zonnig Zonnig, maar in het noorden van het land ook enkele wolkenvelden. Mini mumtemperatuur ongeveer 10 graden, middagtemperatuur omstreeks 23 graden. Matige noorden wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Overwegend zon nig met een middagtemperatuur van ongeveer 23 graden. Woensdag 15 juni zon op: 05.19 uur, zon onder: 22.02 uur: maan op: 05.28 uur, maan onder: 23.45 Waterstanden te Katwijk hoog water: 04.33 en 17.08 uur; laag water: 00.25 eu 13.06 uur. Cocaïnelab opgerold honden. Er zijn verdachten aan gehouden. Een speciaal Rotterdams re cherche-team heeft na ruim an derhalf jaar onderzoek een ben de opgerold die cocaine smok kelde vanuit het Caraïbisch ge bied naar Nederland. Er werd 45,3 kilo cocaïne in beslag geno- politiebegeleiding. Er deden zich geen ongeregeldheden voor. Op een invitatie van topambtenaar In 't Veld, de leider van het Crisisteam Studiefinanciering, voor een ge sprek gingen de studenten niet in. In Diemen bezetten studenten vanmorgen de Hogeschool Hol land. Ze sloten het bestuursdeel met kettingen af. De studenten wil len dat de directie een advertentie zet in een landelijk dagblad waarin Deetmans plannen worden afge wezen. De bezetters kondigden aan hun actie drie dagen te willen vol houden. Minister Deetman ontsnapte gis teren in Haastrecht aan een blok kade die studenten met auto's had den opgericht. De chauffeur van de minister wist via een grasveld en een berm weg te komen. Tijdens de ontsnapping werd de auto van de minister bekogeld met eieren. Opnieuw inval HAZERSWOUDE/ALPHEN - De politie heeft in Alphen bij een oud- medewerkster van het Hazers- woudse transportbedrijf Simon Kemp bv beslag gelegd op een deel van haar administratie. Al enkele keren eerder £eed de politie op verschillende adressen - onder meer bij een politieman in Alphen - huiszoeking om eventuele illegale praktijken van de voorma lige afvaltransporteur te kunnen aantonen. De naam van Kemp wordt in ver band gebracht met het illegaal dumpen van chemisch afval op de inmiddels gesloten vuilstortplaats nabij het Aarkanaal in Alphen. men en er werden 17 personen, voornamelijk uit Schiedam en Rotterdam, aangehouden. Het onderzoek werd afgerond met een pseudokoop-actie, waarbij agenten onder dekmantel wer den ingezet. Bij het oprollen van een cocaï- ne-laboratorium in de hoofdstad werden 6 Colombianen en 2 Am sterdammers, in leeftijd vari ërend van 25 tot 35 jaar, aange houden. In twee panden waar het laboratorium was ingericht werd 3 kilo cocaïne aangetroffen. Het is de eerste maal dat in Amsterdam een cocaine-labora- torium is aangetroffen. Heroine- laboratoria zijn in Amsterdam al vaker opgerold. De politie ver moedt dat het laboratorium al enige maanden in gebruik was en dat in totaal enkele tientallen kilo's cocaïne van daaruit aan dealers zijn verkocht. DEN HAAG (GPD/ANP) - De Landelijke Specialisten Vereni ging (LSV) heeft verbijsterd gerea geerd op het plan van het kabinet om het akkoord met de medisch specialisten per 1 juli op te zeggen. Staatssecretaris Dees (WVC) en mi nister De Koning (sociale zaken) vinden dat de specialisten te wei nig meewerken aan bezuinigingen in de gezondheidszorg. De vereni ging krijgt nog 10 dagen de tijd haar bereidheid tot uitvoering van het akkoord aan te tonen. In een brief aan de LSV zeggen de bewindslieden dat van de in 1984 gemaakte afspraken niet veel terecht is gekomen en dat de LSV daarvoor verantwoordelijk is. Er wordt een.hele waslijst argumen ten opgesomd: het niet vaststellen van normpraktijken en praktijk- kosten per specialisme, het niet binnen de afgesproken termijn afronden van het overleg over de functiewaardering, en de slepende LUXEMBURG (ANP) - Twaalf EG-landen gaan president Pieter Botha van Zuidafrika vragen de „Zes van Sharpeville" gratie te ver lenen. Dat hebben de ministers van buitenlandse zaken vandaag in Luxemburg besloten. Onmiddel lijk nadat bekend was geworden dat de zes zwarten (5 mannen en een vrouw) geen heropening van hun proces krijgen, bespraken de ministers die zaak. Voorzitter, de Westduitse minis ter van buitenlandse zaken Gen- scher, noemde de weigering van het hof in Zuidafrika om het proces te heropenen een zeer ernstige zaak. Hij stelde voor dat de West duitse ambassadeur in Pretoria er bij de Zuidafrikaanse president op aandringt dat die van zijn recht tot gratieverlening gebruik maakt. De „Zes van Sharpeville" wach ten op de voltrekking van hun doodvonnis. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDEN - Bij het Leidse politie korps vallen mogelijk gedwongen ontslagen. Door de kosten van ver vroegde uittreding ontstaat een te kort van 1,5 miljoen gulden. Vol gens burgemeester Goekoop kan Leiden dat bedrag niet zelf dragen. Daarom zal hij een aantal verzoe ken van oudere politiemensen om met de vut te mogen voorlopig niet inwilligen. Hij zei dat gisteravond tijdens een commissie-vergadering. In een gisteren aan minister Van Dijk (binnenlandse zaken) verstuurde brandbrief schrijft Goekoop dat een en ander onaanvaardbaar is. Hij vindt dat de kosten van de zoge besprekingen over het inkomen van de specialisten en de toeslag voor sociale voorzieningen en pen- Ook het conflict tussen de spe cialisten en de ziekenfondsen zit het kabinet dwars. Omdat de spe cialisten vinden dat hun inkomen ernstig wordt bedreigd door over heidsmaatregelen, weigeren zij nog declaraties van ziekenfondspa tiënten rechtstreeks naar de zie kenfondsen te sturen. Deze moeten de specialisten-rekening nu eerst zelf betalen en vervolgens bij het ziekenfonds declareren. Met het opzeggen van het ajc- koord krijgt de overheid de moge lijkheid eenzijdig maatregelen af te kondigen die het inkomen van de specialisten drastisch beperken. ZWOLLE (GPD) De omstreden evangelist Lucas Goeree is vanmor gen bij het Postiljon Motel in Zwolle aangehouden door een deurwaar der en twee politiemensen. Goeree werd gezocht omdat hij in strijd met een rechterlijk vonnis kwalijke uitspraken over aidspatiënt Van Zeijl niet heeft gerectificeerd. De echtgenote van de evangelist be vindt zich nog op een schuiladres. Van Zeijl, die in een folder van de Goerees een leugenaar en moorde naar werd genoemd, kan Goeree la ten gijzelen totdat deze de rectifica ties in een aantal landelijke bladen naamde 57+ regeling door het rijk moeten worden gedragen. De minister liet enige tijd gele den weten dat voor politiemensen met ingang van 1 juli de vut moge lijk is bij 57 jaar. Bij het Leidse korps hebben 17 mensen belang stelling voor die regeling. "Dat zou een financieel debacle betekenen voor het Leidse korps", aldus de burgemeester, die er aan toevoegt dat ook de noodzakelijke voortgang in de automatisering ernstige vertraging zal oplopen. Or-lid Gravekamp sluit niet uit dat de 1,5 miljoen zal worden be taald uit de overurenpot. Dat zou betekenen dat de Leidse politie De uitspraken van minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) dat de acties tegen Granaria het werk zijn van een 'handjevol raddraai ers' waren voor de schippers de di recte aanleiding om massaal in ac tie te komen. "We willen nu laten zien dat het wel anders is", aldus een woordvoerder van de schip pers. Voor het massale karakter van de actie was nog een reden: in de Tweede Kamer zou gisteren wor den gesproken over het binnen- vaartbeleid van de minister. Dat overleg ging echter niet door om dat de minister ziek was. Op het duwkonvooi van Grana ria zijn enige tientallen manschap pen van de Mobiele Eenheid aan wezig. In het water heeft de politie vier politieboten bij het transport. Een woordvoerder van de rijkspo litie deelde mee dat er voorlopig nog geen actie tegen de blokkade wordt ondernemen, op voorwaar de dat de schippers een flink deel van de Merwede vrijlaten voor het scheepvaartverkeer. "Een blokkade van de waterweg zal absoluut niet worden getole reerd". Volgens de zegsman is nog geen moment overwogen een be roep te doen op het ministerie van defensie. "We hopen nog steeds dat de binnenschepen op eigen kracht weg varen". De actievoerders hebben hun schepen in rijen, van ongeveer 10 tot 15 schepen breed, vastgelegd met ankers. Met een tiental bootjes worden voortdurend schippers van de wal gehaald en aan boord gezet. Touwen tussen de boten moeten voorkomen dat politiebo ten zich een weg banen tussen de schepen. De acties van de schip pers richten zich tegen het vervoe ren van goederen door Granaria buiten de schippersbeurs om. De burgemeesters van Woudri- chem en Gorinchem hebben diver se keren met de politie en de offi cier van justitie overlegd over de si tuatie. Bij besprekingen gister avond was ook de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. S. Patijn, betrokken. Schippers namen tot vanmorgen 11 uur geen Lucas Goeree aange houden Lucas Goeree (midden) bij zijn aanhouding. <f0to gpi» heeft laten plaatsen. De gijzeling kan maximaal een jaar duren. Het kost de Amsterdammer 45 gulden per maand. Lucas Goeree zegt dat hij met van plan is om te rectificeren. „Al duurt het tien jaar. Ik ga voor het evangelie de cel in. Ik doe geen mens kwaad. Ik heb alleen gepre dikt". Van Zeijl: „In een cel kan hij geen kwaad. Daar heeft hij niet de mogelijkheden om zijn afschuwelij ke ideeën uit te dragen". nog minder overuren kan maken. Nog los van mogelijk ontslag gaat de sterkte van het politiekorps in ieder geval omlaag. Van Dijk kondigde al eerder aan dat de de sterkte van de Leidse politie zal da len tot onder de 200 man. Daarmee komt het korps op het niveau van 10 jaar geleden, terwijl het aantal misdrijven in die periode is ver drievoudigd. Burgemeester Goe koop noemt deze inkrimping in zijn brief onaanvaardbaar en on verantwoord gelet op de werkdruk van de politie. "Als korpsbeheer der wijs ik deze enorme reductie in de korpssterkte ten stelligste af', aldus Goekoop. (zie ook pagina Leiden) enkele lading aan op de beurs in Rotterdam. Burgemeester Peper van Rotter dam is bereid om een bemiddelen de rol te spelen in het conflict. Hij deed een aanbod in die richting twee weken geleden tijdens een commissievergadering. Een woordvoerder van de Onafhanke lijke Nederlandse Schippersbond (ONS) liet vanochtend echter we ten dat er van bemiddeling geen sprake kan zijn zolang Peper niet met een officieel verzoek komt. DEN HAAG (GPD) - Om de klei ne criminaliteit te bestrijden heeft minister Korthals Altes (justitie) besloten de aanstelling van 150 huismeesters door woningbouw verenigingen te subsidiëren. Van dit aantal zijn er al 62 in dienst. In totaal ontving Justitie 220 subsi die-aanvragen voor dit doel van woningbouwverenigingen. In deze regio werden de aanvra gen gehonoreerd van de woning bouwvereniging Alphen aan den Rijn voor het Topaasplantsoen en van de woningbouwvereniging Leiden voor vier huismeesters in de Slaaghwijk (Merenwijk) en een in de Agaatlaan (Morskwartier). Op de begroting is 7 miljoen gul den uitgetrokken voor dit project. De woningbouwcorporaties moe ten het eerste jaar voor de helft in de kosten van de huismeester bij dragen. De bijdrage van de over heid neemt in de daarop volgende jaren af. Vanaf het vierde jaar dat de huismeester in dienst is, wordt het salaris volledig door de bewo ners van het complex betaald. Volgens Korthals Altes heeft de bereidheid om zelf mee te betalen een grote rol heeft gespeeld bij de toekenning van subsidie. „De mo tivatie van de bewoners blijkt daar uit", aldus de minister. De huismeester heeft tot taak om bij onenigheid tussen bewoners te bemiddelen. Verder wordt een af schrikkende werking op vandalen en inbrekers verwacht. Korthals 28 PAGINA'S (foto ANP) André van der Louw biedt excuses aan: ernstige fou ten gemaakt bij uitgeven EK-kaarten. PAGINA 17 Sumatra-spoorlijn kostte aan tienduizenden men sen het leven. PAGINA 2 Verhoging collegeld valt slecht bij PvdA. PAGINA 3 Amerikaanse commenta toren uiten ongefundeer de kritiek op Jesse Jack- PAGINA 5 EG-ministers sluiten ak koord over geldverkeer in 1990. PAGINA 7 Oude Olympische Spelen herleven in Allard Pier-, son museum. pAGINA 25 Altes: „Er zijn andere middelen om de kleine criminaliteit te bestrijden dan alleen het verhaal van meer po litie en meer justitie. Bovendien zit de politie veelal toch in veel te snel rijdende auto's om de kleine crimi naliteit op te merken". OV-kaart wordt in buitenland gedrukt UTRECHT (GPD) Een buiten landse drukkerij gaat de openbaar- vervoerskaart vervaardigen die mi nister Deetman vanaf 1 januari wil verstrekken aan alle Nederlandse studenten die van studiefinancie ring gebruik maken. De uitgifte van de kaart is een zo omvangrijk project dat de Nederlandse Spoor wegen niet zelf alle kaarten kunnen maken. Het gaat jaarlijks om meer dan een half miljoen kaarten. NS on derhandelen nog over de produktie met een Frans en een Westduits be drijf. Nederlandse bedrijven, waar onder de grootste drukker van strippenkaarten in Nederland, El- ba in Schiedam, zijn als mogelijke leverancier afgevallen. Elba is via de nv KEP betrokken bij de pro duktie van het nieuwe Nederland se paspoort. Ook bankbiljettendrukker Joh. Enschede Zn in Haarlem was voor de order in de markt. WOUDRICHEM (GPD) Actievoerende binnenschip pers blokkeren sinds gisteravond massaal een transport van veevoederhandelaar Granaria op de Merwede bij Woudrichem. Nadat binnenschepen de twee duwboten Robert en Duo met lading gisteravond tegen de kant, tus sen twee kribben, hadden geduwd groeide de blokkade vanochtend uit tot een omvang van meer dan 200 schepen. Binnenvaartschepen dwongen de twee duwbakken van Granaria (mid den) gisteravond op de Merwede bij Gorkum op naar de kant te gaan. (fotonANPt T elefoonstorïiig: kabels gesmolten ROTTERDAM (GPD) - Het te lefoonverkeer in Rotterdam-oost is tot vanavond onmogelijk door een storing die gisteravond op trad na het doorbranden van een stroomkabel van het gemeente lijk vervoerbedrijf RET. Door de daarbij ontstane hitte smolten bijna dertig belangrijke telefoon kabels. Het ging daarbij onder meer om vijf hoofddraaggolfkabels, die deel uitmaken van het lande lijk telefoonnet. Via dit net gaat alle belangrijke telecommunica tie, zoals het intercontinentale te lefoonverkeer en telex- en data verkeer. Het is nog onduidelijk hoe de RET-kabel, die dient om de metro en tram van stroom te voorzien, heeft kunnen door branden. In de loop van vandaag is het intercontinentaal en inter lokaal telefoonverkeer weer on gestoord mogelijk geworden. Korte bezetting in Groningen

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1