Favorietenrol Van der Wiel 'Hard drugs uit strafrecht halen niet aan te bevelen' Waldo Jansen snel uitgetennist Wimbledon: ruim baan voor McEnroe DINSDAG 14 JUNI 1988 SPORT PAGINA 19 SCOREBORD Leidenaar start NK met zege HILVERSUM (ANP) - Het toernooi om de nationale schaakti tel van 1988 bij de mannen heeft ten opzichte van het vorig jaar een forse aderlating moeten ondergaan. De groot meesters Jan Timman - bij de vorige editie in Hilversum weer eens van de partij en meteen oppermachtig - Genna Sosonko en Hans Ree konden om uiteenlopende redenen de weg naar het AVRO-complex ditmaal niet vinden. Timman bevindt zich in de Franse stad Belfort in aanzienlijk hoger ingeschaald gezelschap voor het tweede toernooi om de wereldbeker, So sonko en zelfs Ree, die al in 1967 titelhouder was en zelden verstek laat gaan, waren - naar verluidt mede om financiële re denen - niet te vermurwen hun krachten met de sub-top te me ten. i der Wiel rechts) volgt de derde zet van zijn tegenstander Gert Pieterse aandachtig. Frans Kuijpers, bestuurslid van de Koninklijke Nederlandse Schaak Bond (KNSB) en voorzitter van het toernooicomité, maakte in de mu- Middengewicht Tiozzo houdt Europese titel LYON (AFP) - De Fransman Christophe Tiozzo heeft gister avond de Europese bokstitel in het middengewicht behouden. Het ge vecht tegen de Westduitser Andre as Prox in Lyon werd in de tiende ronde door de scheidsrechter ge stopt vanwege een blessure van de uitdager. Het gevecht was afgeslo ten op twaalf ronden. Prox moest in de vierde en negende ronde acht tellen rust nemen, nadat hij was aangeslagen. Hij vocht beide ma len goed terug, maar kreeg allengs meer last van een opzwellend lin ker oog. Reglio Tuur en Silvio Mezzen- ga hebben gisteravond in Sofia de tweede ronde van een internatio naal bokstoernooi bereikt. Verder- gewicht Tuur versloeg de Bulgaar Angiel Watev op punten. Lichtge wicht Mezzenga herhaalde die prestatie tegen de Oostduitser Ai- ko Steffen. Weltergewicht Ronald Vos, de derde'Nederlander die in de ring kwam, verloor duidelijk op punten van de Canadees Manny Sopral. Marvin Hagler, de Ameri kaanse oud-wereldkampioen in het middengewicht, stopt met bok sen. De immer kaal geschoren Amerikaan maakte dat zondag avond in Ravenna, na afloop van het gevecht om de wereldtitel in het middengewicht (WBC-versie) waarin zijn halfbroer Robbie Sims op punten verloor van de Italiaanse titelhouder Sumbu Kalambay, be kend. DEN HAAG (GPD) Uit een oog punt van rechtshandhaving kan het aantrekkelijk zijn om het bezit van en de handel in hard drugs uit het strafrecht te schrappen. Toch verdient deze maatregel geen aan beveling, omdat „het internationa le karakter van de hard-drughan- del en het gebruik van hard drugs in Nederland nauwelijks ruimte laat om een principieel andere aan pak te volgen dan andere staten". Dat stelt de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) in een vandaag gepubli ceerd rapport over de rechtshand having. De regering had de WRR gevraagd aan te geven hoe de over heid wetsovertredingen kan tegen gaan. Een voordeel van de vrije ver strekking van hard drugs is bij DEN HAAG (GPD) Het manage ment van de rijkspolitie te water rammelt aan alle kanten. Doordat het korps bureaucratische trekken vertoont, is het teveel gericht op procedures en te weining op resul taat. Een projectgroep onder lei ding van overste J. G. W. Bar, com mandant van het district Nijmegen heeft plannen opgesteld om de rijkspolitie te water drastisch te re organiseren. De plannen worden ziekstudio, die in de vorm van een viool is gebouwd, gewag van moei lijke tijden voor de bond. „Finan cieel draagkrachtige bedrijven hebben steeds meer geld over voor top-toernooien. Er dreigt daarbij een kloof te ontstaan. Sommigen vinden, dat de KNSB, die er zelf niet zo rooskleurig voor staat, zich hierbij afzijdig moet houden. Er is echter wel degelijk een rol voor de bond weggelegd. Te denken valt dan meer aan coördinatie, bemid deling en stimulering", aldus Kuij pers. „Het toernooi om de nationa le titel is een belangrijk evene ment. Tekenend voor de huidige si tuatie is dat de sterkte ten opzichte van vorig jaar heeft ingeboet." Niettemin valt er voor de twaalf spelers, één grootmeester, zeven internationale meesters en vier FI- DE-meesters, een aardige zakcent te verdienen. De kampioen mag re kenen op 6500 gulden, wat 's Neer- lands beste dammer Ton Sij- brands, die de opening verrichtte, jaloers deed opmerken: „Bij de strijd om het Nederlands kam pioenschap dammen kregen we maar een kwart van wat hier in de pot zit. De eerste pfijs was slechts 750 gulden. Dammen is een prach tig, maar tragisch spel. Je zou je kind verbieden er goed in te zijn". De enige grootmeester, John van der Wiel, met veruit het hoogste ELO-getal (2550) achter zijn naam, is favoriet voor de erfenis van Tim voorbeeld dat verslaafden niet lan ger uit 'noodzaak' tot diefstal over gaan. Maar de nadelen zijn groter. Wanneer Nederland eenzijdig tot vrije verstrekking overgaat, be staat het risico van 'drugtoerisme' Verslaafden en handelaren uit buurlanden zouden dan de grens oversteken en de omvang van het druggebruik in Nederland zou toe nemen. Behalve praktische moeilijkhe den bij verstrekking van drugs aan de ongeveer 20.000 hard-drugsver slaafden in Nederland, verwacht de WRR het ontstaan van een zwar te markt. Verslaafden die niet in aanmerking komen voor de goed kope hard drugs zouden zich tot de zwarte handel wenden. In dat geval heeft de overheid wederom te ma ken met een moeilijk te controle ren crimineel circuit. deze week binnen het korps be sproken. Volgens overste Bar is in de loop der jaren gebleken dat er teveel lei dinggevende niveaus bij de dienst zijn. „Die leidinggevenden pro beerden zoveel mogelijk hun be voegdheden en verantwoordelijk- man. De Leidenaar, die al twee maal kampioen was (1984 en 1986), begon voortvarend met een zege met zwart op Gert Pieterse. die in de Samischvariant van het Nimzo- Indisch met 30. g4 kamikaze pleeg de. De andere winnaars van het eerste uur waren Paul van der Ster ren en Gert Jan de Boer. Van der Sterren, drie jaar geleden Neder lands kampioen, versloeg Jeroen Vanheste in een Grunfeld-Indier en De Boer dwong Gert Ligterink tot zulk diep gepeins, dat de Gro ninger op de 39e zet de tijd over schreed. Debutant Jeroen Piket, bestempeld tot de grootste concur rent van Van der Wiel. had alle ge luk van de wereld tegen Manuel Bosboom. De Leidenaar kwam glad verloren te staan, maar speel de met de moed der wanhoop ver der. In vliegende tijdnood deed de Zaankanter het niet al te nauwkeu rig, maar op het moment dat hij plotseling remise aanbood (na 46 zetten) stond hij zeker nog beter. Piket: „Het verbaasde mij. Ik zou zelf in die situatie nog wel hebben doorgespeeld". De partijen Cuij- pers - Brenninkmeijer en Douven - Kuijf eindigden eveneens in remi- Ten slotte verwacht de WRR niet dat verslaafden hun criminele ge drag zullen afzweren wanneer hard drugs eenvoudig en goedkoop te verkrijgen zijn. Problematisch druggebruik komt immers vooral voor bij jongeren die maatschappe lijk weinig of geen vooruitzichten hebben, zo stelt de raad. De enige mogelijkheid die de WRR nog ziet om crimineel gedrag van verslaafden tegen te gaan is een wijziging van het tot dusver ge voerde bestuurlijke en justitiële beleid. Komt een hard-druggebrui- ker voor de rechter, dan moet op de verslaafde meer drang worden uit geoefend om zich te laten behande len. Voor gedwongen behandeling is echter vooralsnog geen reden, zo meent de WRR. heden veilig te stellen, waardoor ze weinig oog hadden voor samen werking met anderen". De overste vindt dat een organi satie moet zijn opgebouwd vanuit een samenwerkingspatroon van mensen en niet individuen alleen. Door het nu gehanteerde systeem vertonen de leidinggevende ni- Gari Kasparov en Anatoli Kar- pov zijn door onzichtbare draden aan elkaar verbonden. Bij de loting voor het tweede wereldbekertoer nooi in het Belfort (Frankrijk) trok ken zij opeenvolgende nummers: Kasparov voorlaatste en Karpov laatste. Het evenement in Belfort is het enige in de serie van zes om de wereldbeker, dat de vier sterkste spelers ter wereld aan de start brengt: Kasparov, Karpov. Tim man en Beljavski. De gemiddelde elo van de deelnemers ligt ruim bo ven de 2600 punten. Met een ge middelde van 2624 kunnen de or ganisatoren zich er zelfs op beroe men het sterkste veld in de ge schiedenis van het schaken bijeen te hebben gebracht. Dat komt ook, omdat de organisatoren voor de ei gen in te zetten speler een goede kandidaat hadden, namelijk de sinds enkele jaren voor Frankrijk uitkomende oud-wereldkampioen Boris Spasski. Evenals het eerste toernooi in Brussel, dat door Kar pov werd gewonnen, is het prijzen geld 100.000 dollar, waarvan 20.000 voor de winnaar. Verder gaat er 100.000 dollar in de pot voor de Grand-Prix finale. Na het toernooi ROTTERDAM (GPD) - Massale alcoholcontroles door de politie, waarbij alle aangehouden auto mobilisten moeten 'blazen', is veel succesvoller dan de traditio nele controleacties. Als die mas sale controleacties niet worden beperkt tot de nachtelijke uren, is de winst nog groter. Dat zegt plaatsvervangend se cretaris Kuijten van de Centrale Politie Verkeers Commissie (CP- VC). Ruim een jaar wordt de door hem aangedragen vorm van alcoholcontrole op een paar plaatsen in Nederland gebruikt. Kuijten 'leende' de massale alco holcontrole van de politie in Australië. Het is een vaststaand gegeven dat bij de alcoholcontrole-oude stijl veel automobilisten die een borreltje hebben gedronken aan de dans ontspringen. Controle rende agenten vragen immers of de betrokken bestuurder alco holhoudende drank heeft genut tigd en bij een ontkennend ant woord en een niet waarneembare alcohollucht gaat de automobi list vrij uit. Bij de nieuwe controlemetho de worden alle aangehouden au- veaus bureaucratische trekken die teveel zijn gericht op procedures en te weinig op resultaat-gericht werken. „Het resultaat van het management en de hele effectivi teit van de dienst bleef daardoor onder de maat", aldus overste Bar. Door de projectgroep wordt aan- van Belfort volgen nog Reykjavik (oktober 1988). Barcelona (april 1989), Rottterdam (juni 1989) en Skelleftea (augustus/september 1989). De indeling van de eerste ronde van vandaag: Sokolov (Sov) - Karpov (Sov). Joesoepov (Sov) - Kasparov (Sov), Nogueiras (Cub) - Short (Eng). Ribli (Hon) - Ehlvest (Sov), Hueb- ner (Wdl) - Beljavski (Sov). Tim man (Ned) - Andersson (Zwe), Speelman (Eng) - Ljubojevic (Joe), Spasski (Fra) - Hjartarson (IJs). McEnroe staat momenteel negen tiende op de wereldranglijst. Vijf spelers die boven hem staan, ko men niet naar Wimbledon, zodat de verwachting was, dat hij als veer tiende zou worden geplaatst. Maar de zeven leden tellende plaatsings commissie vond dat McEnroe his torische daden zwaarder moesten wegen dan zijn huidige ranglijstpo sitie. Het onderbrengen van de Amerikaan bij de eerste acht heeft tot gevolg dat hij in elk geval de als eerste geplaatste Ivan Lendl of de als vierde geplaatste titelhouder Pat Cash niet voor de achtste Fina les ontmoet. Lendl van wie na zijn spierbles sure bij de open Franse kampioen schappen weinig is vernomen, staat eerste, gevolgd door de Zwe den Wilander (open kampioen van Frankrijk en Australië) en Edberg. Cash kreeg de vierde positie toege wezen en de inmiddels 35-jarige Jimmy Connors de vijfde. Twee voudig oud-kampioen Boris Bec ker is zesde. Bij de vrouwen waren er geen problemen. De plaatsingscommis sie hield daar de ranglijstvolgorde van één tot en met zestien aan. Dat betekent dat titelhoudster Martina Navratilova het moet doen met de tweede plaats achter Steffi Graf. Pam Shriver en Chris Evert wer den aangewezen als de overige meest waarschijnlijke halve fina- listes. Gabriela Sabatini, de 18-jari- ge Argentijnse, die Graf dit jaar tweemaal heeft verslagen, kreeg de vijfde positie en de Tsjechoslo- waakse Helena Sukova de zesde. Iedereen laten 'blazen' heeft meer effect bij alcoholcontrole tomobilisten verplicht zich aan de blaasprbef te onderwerpen. Volgens Kuijten van de CPVC ligt het aantal gepakte wetsover treders niet minder dan dertig percent hoger dan bij de traditio nele controles. „Als bij de oude methode een aangehouden automobilist die dus wel een slok op heeft mag doorrijden, heeft die man of vrouw een verkeerde ervaring", licht Kuijten toe. „Bovendien krijgt hij of zij in feite van de poli- bevolen het aantal leidinggevende niveaus terug te brengen tot drie. De leidinggevenden die van de op te heffen niveaus komen, moeten zoveel mogelijk dienstbaar worden gemaakt aan de uitvoerende dienst. Aan de top van de drie nieu we niveaus moet een commando LOTTO DEN HAAG (ANP) - Eén winnaar komt in aanmer king voor de eerste prijs van lotto 23 van het afge lopen weekeinde. De gélukkige ontvangt bruto bijna vier ton. De prijzen vielen aldus Eerste prijs 1 winnaar, die bruto 391.017,50 ontvangt. Tweede pnjs: 3 winnaars, die elk bruto 50 000,00 ontvangen Derde prijs 113 winnaars, die elk bruto 1.397,90 ontvangen. Vierde prijs 5.020 winnaars, die elk 31.40 ontvangen. Vijfde prijs 70 723 winnaars, die elk 5.00 ontvangen ATLETIEK PADUA Mannen 100 m: 1 Williams (Can) 10,24. 2. Mitchell (VSt) 10.47 200 m: 1 Smith (VSt) 20,92, 2 Imoh (Nig) 21.15 400 m: 1. Skerritl (Can) 46,72. 2. Campana (Ita) 48,01 110 horden: 1 McCoy (Can) 13.58, 2. Talley (Vst) 13,80 kogelstoten: t. Andrei (Ita) 20,14 m verspringen: 1 Evangilisti (Ita) 8,07 m, 2. Amid- ginov (Bul) 7,96 hoogspringen: 1. Sjöberg (Zwe) 2,30, 2. Toso (Ita) 2,30, 3. Saunders (Ber) 2,30 hinkstapsprong: 1Markov (Bul) 16,74 m, 2. Ba- dinelli (Ita) 16,29 polsstokhoog: 1Tarev (Bul) 5,70 m 100 m: 1 Issaienko (Can) 11,41, 2. Killingbeck (Can) 11,65 200 m: 1. Payne (Can) 23,52, 2. Killingbeck (Can) 23,62 400 m: 1 Vasquez (Mex) 54,12, 2. Rossi (Ita) Bax opnieuw tegen Ceverbo LEIDEN Het zaalvoetbalteam van Bax speelt vanavond in Sport hal De Gaasbak zijn eerste wed strijd in de halve finale om de lan delijke zaalvoetbalbeker. Ook nu is concurrent Ceverbo de tegenstan der. De wedstrijd begint om 21.00 uur. De return wordt op zaterdag 18 juni om half acht in Dordrecht gespeeld. Vrouwen enkelspel: 1. Steffi Graf (Wdl), 2. Martina Navratilova (Vst), 3. Pam Shriver (Vst), 4. Chris Evert (Vst), 5. Gabriela Sabatini (Arg), 6. Helena Sukova (Tsj), 7. Ma- nuela Maleeva (Bul), 8. Natalja Zvereva (Sov), 9. Hana Mandlikova (Aus), 10. Lori McNeil (Vst), 11. Claudia Kohde-Kilsch (Wdl). 12. Zi- na Garrison (Vst), 13. Larissa Savs- jenko (Sov), 14. Katerina Maleeva (Bul), 15. Sylvia Hanika (Wdl), 16. Mary Joe Fernandez (Vst) Mannen enkelspel: 1 Ivan Lendl (Tsj), 2. Mats Wilander (Zwe), 3. Stefan Edberg (Zwe), 4. Pat Cash (Aus). 5. Jimmy Connors (Vst), 6. Boris Becker (Wdl). 7. Hen ri Leconte (Fra), 8. John McEnroe (Vst), 9. Miloslav Mecir (Tsj), 10. Tim Mayotte (Vst), 11. Anders Jar- ryd (Zwe), 12. Jonas Svensson (Zwe), 13. Emilio Sanchez (Spa). 14. Andre Tsjesnokov (Sov). 15. Amos Mansdorf (Isr), 16. Slobodan Zivoj- inovic (Joe). Mannen dubbelspel: 1. Ken Fla- ch/Robert Seguso (Vst). 2. John Fitzgerald/Anders Jarryd (Aus- /Zwe), 3. Sergio Casal/Emilio San chez (Spa), 4. Kevin Curren/David Pate (Vst). Vrouwen dubbelspel: 1. Navra- tilova/Shriver (Vst). 2. Kohde-Kil- sch/Sukova (Wdl/Tsj), 3. Graf/Saba- tini (Wdl/Arg), 4. McNeil/Betsy Na- gelsen (Vst) Gemengd dubbel spel: 1. Emilio Sanchez/Navratilo- va (Spa/Vst), 2. John Fitzgerald/Eli zabeth Smylie (Aus). 3. Jim Pug- h/Jana Novotna (Vst/Tsj), 4. Paul Annacone/Nagelsen (Vst) tie een verkeerd advies: doorrij den. Ook wordt met die methode de grens van de automobilist be vestigd. Wetend hoeveel glazen bier hij op heeft, denkt hij of zij dan toch: 'Tot hier kan ik gaan'. Als een automobilist wordt ge dwongen te blazen, dan ervaart hij of zij die controle op een ande re manier. Ook al is er voor die autorit geen druppel gedronken, dan toch weet die automobilist dat'ie de volgende keer met wel een slok op de klos kan zijn. Zie het als ontmoedigingsbeleid". Kuijten leerde de massale alco holcontrole kennen tijdens een politiecongres twee jaar geleden in Den Haag. Een Australische collega vertelde over deze nieu we vorm van controleren en de' successen die ermee werden be haald. Kuijten: „Het is natuurlijk zo dat alcoholcontrole in de nachtelijke uren van het week einde voor de politie een kostba re zaak is. Herbezinning over de doelmatigheid van dit soort con troles leidde tot het zoeken naar alternatieven Daarnaast pro beert de politie tegenwoordig meer preventief dan repressief op te treden". komen dat is belast met het beheer van de dienst en het sturen van de organisatie. Volgens de projectgroep komt het professionalisme van de rijks politie te water het best tot uiting bij de controle van de scheepvaart op de doorgaande nationale en in ternationale vaarwegen. Ook staal de projectgroep samenwerking met de gemeente- en rijkspolitie aan de wal voor ogen. SCHAKEN NK HILVERSUM Eerste ronde: Van der Slerren - Vanhesle 1-0 Cuijpers - Brennmkmeiier 1 2-12. P'eterse - Van der Wiel 0-1. Bosboom - Piket 1/2-1.2, Douven - Kuijf 1/2-1/2. De Boer - Ligterink 1-0 BASKETBAL PRE-OLYMPISCH TOERNOOI KUALA LUM PUR Vrouwen Joegoslavië - China 89-61Bulgarije - Tsjechoslo- waki|e 78-77. Sovjetunie - Polen 97-44. Australië - Italië 62-57 Stand: 1 Australië. Sovjetunie en Joegoslavië 2-4. 4 Bulgarije en Tsjechoslowakije 2-2. 6 China. Italië en Polen 2-0. Twist over overgelopen discuswerper DÜSSELDORF (Reuter) - De voormalige Oostduitser Wolfgang Schmidt is opgeno men in de Westduitse atletiek- selectie. die komend weekein de uitkomt tegen Oostduits- land. De omstreden selectie van Schmidt, oud-wereldre cordhouder bij het discuswer pen. maakt het doorgaan van de ontmoeting in Dusseldorf twij felachtig. Schmidt, die vorig jaar no vember zijn geboorteland werd uitgezet, is door de Oostduit sers drie jaar van internationale atletiekontmoetingen uitgeslo ten. Alleen als de Oostduitse autoriteiten toestemming ver lenen. mag hij voor zijn nieuwe land uitkomen. De discuswer per verbleef in 1982 geruime tijd in de gevangenis wegens il legale contacten met het bui tenland en diverse mislukte ontsnappingspogingen De Westduitse atletiekfede- ratie verdedigde de selectie van Schmidt met het argument, dat de atleet tot de beste drie dis cuswerpers van het land wordt gerekend. In een gisteren afge legde verklaring deed de atle- tiekfederatie een beroep op de Oostduitsers de schorsing van drie jaar op te heffen. Walclner snel uitgespeeld in 'open Chinese' GUANGZHOU (AFP) - De Zweed Jan-Ove Waldner is gisteren ver rassend uitgeschakeld in de twee de ronde van de strijd om de open Chinese tafeltenniskampioen schappen in Guangzhou. De Zweed, nummer twee van de we reld, verloor in vier games van de Chinees Xu Zengcai. Bij de vrou wen verdween favoriete Jiao Zhi- min, nummer een van de wereld ranglijst, van het toneel. Chai Powa uit Hong Kong won in vier games. Hampsten stijgt op FICP-lijst PARIJS (AFP) - De Amerikaan An drew Hampsten is door zijn eindze ge in de Giro d'Italia in het FICP- klassement opgeklommen naar de vijfde plaats. De lijst wordt nog steeds aangevoerd door de Ier Sean Kelly. Adri van der Poel staat op geruime afstand op de tweede plaats. Enk Breukink schoof door zijn tweede plaats in de Giro naar de zevende positie. De FICP-lijst ziet er als volgt uit: 1. Kelly (Ier) 1.071,75 punten, 2. Van der Poel (Ned) 706,74.3 Mottet (Fra) 576,54, 4. Fignon (Fra) 523,83, 5. Hapsten (VSt) 497,41, 6. Van- deraerden (Bel) 464,53, 7. Breukink (Ned) 464,42, 8. Roche (Ier) 435,35. 9. Argentin (Ita) 422,60, 10. Golz (Wdl) 416,34. Relatie Londen en Dublin door uitlevering lid IRA verstoord LONDEN (GPD) De toch al niet geringe druk op de Anglo-Iérse verhoudingen is opnieuw toegeno men nu een Ierse rechter in de Re publiek heeft geweigerd een 37-ja- nge Patrick McVeigh uit te leveren aan Groot-Brittannië. De uit Belfast afkomstige man wordt ver dacht van het plegen van bomaan slagen. McVeigh zat in de beruchte Ierse gevangenis van Portloaise opgesloten, maar werd in opdracht van de rechter vrijgelaten. Zowel de Britse als de Ierse auto riteiten hadden gehoopt dat zijn uitwijzing de eerste zou zijn van een hele serie en daarmee zou bij dragen tot verbetering van de rela tie tussen beide landen. Van beide kanten is intensieve samenwer king toegezegd in de strijd tegen het terrorisme van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA). Het besluit van de rechter om McVeigh niet uit te wijzen, geldt dan ook als een uitermate pijnlijke ontwikkeling voor de Ierse rege ring van premier Haughey. Toulouse lijft Tsjdijatoelin in TOULOUSE (Reuter) - De Franse voetbalploeg Toulouse heeft de Russische internatio nal Vagiz Tsjdijatoelin. zondag in Keulen nog met de Sovjetu nie actief tegen Nederland, voor twee seizoenen gecontrac teerd. De 29-jarige internatio nal zou volgens een woordvoer der van de Franse club, de ver bintenis al twee maanden voor de start van het toernooi om de Europese titel hebben gete kend. De Fransen, die de afge lopen maanden verwoede po gingen deden John Bosman aan te trekken, weigerden het transferbedrag voor de verde diger van Spartak Moskou openbaar te maken. LEIDERDORP/LISSE Het individuele optreden van Waldo Jansen op het tennistoernooi van De Mun- nik was van korte duur. De nummer twee van het man- nenenkel B2 werd gisteren reeds uitgeschakeld. Frank Liefbroer bleek alleen in de eerste set onder de indruk van de reputatie van Jansen. De speler van De Leidse Hout ging namelijk voortvarend van start en won de eerste spelreeks met 6-2. In de tweede en derde set bleef de score lange tijd in evenwicht, maar op de be langrijke momenten toonde Liefbroer zich de koel- bloedigste (7-6, 6-4). In het mannendubbel B waren Mark Post en Marcel Lolling te sterk voor Richard Oskam en Rogier Lief- broer: 7-6, 6-2. De andere partij in het mannendubbel werd met dezelfde cijfers afgesloten. Hans van Bijster- veldt en Jeroen van der Sman hadden niet voldoende profijt van het thuisvoordeel om Maarten Veeger en Coen van Bemmel van de zege af te houden (7-6, 6-2). De vreugde van Tim Bavelaar na zijn overwinning op Van der Salm (6-4, 6-3) werd al snel getemperd. Ba- velaar maakte het de nummer drie van het mannenen- kel C1Bart Krans, weliswaar bijzonder lastig en sleep te zelfs een derde set uit het vuur. Vervolgens maakte Krans echter drastisch een eind aan alle illusies van Bavelaar door de beslissende reeks met 6-1 naar zich toe te trekken. Lillian van Heteren en Audrey Bonnet leverden in het vrouwenenkel C een langdurige en spannende strijd. Van Heteren won de eerste spelreeks, maar moest toezien hoe haar opponente in de tweede set uit liep naar 5-1. In het aanvallende spel van Bonnet slo pen daarna toch weer teveel fouten. Van Heteren werd weliswaar van de ene naar de andere kant van de baan gestuurd, maar bleek voldoende conditie in huis te hebben om de ballen steeds weer netjes terug te slaan. Het aantal fraaie 'winners' van Bonnet stond uiteinde lijk in een negatieve verhouding ten opzichte van haar fouten en dat stelde Van Heteren in staat de stand ge- LONDEN (Rtr) - De tijden veranderen. De organisatoren van Wimbledon zijn zo blij dat John McEnroe na een afwezigheid van drie jaar weer meedoet, dat zij het vroegere enfant terrible veel hoger hebben ingechaald dan waarop de Amerikaan gezien zijn positie op de wereldranglijst recht heeft. Het plaatsings-comité verdedigde de achtste plaats, die McEnroe is toegekend met een verwijzing naar diens grote daden van weleer: driemaal Wimble- don-kampioen en tweemaal verliezend finalist. lijk te trekken en de partij zelfs in de tie-break in haar voordeel te beslissen: 6-4, 7-6. De meest opmerkelijke actie kwam gisteren op naam van Anita Franse. In haar wedstrijd tegen Corrie Zonderop in het vrouwenenkel D30+ wilde Franse een over het hek geslagen bal even terughalen. De raad van Zonderop, blijkbaar beter bekend met de omgeving van het park, was aan dovemansoren gericht: Franse stapte spontaan in de daarnaast gelegen sloot. On danks droge schoenen, die snel gehaald waren, ging de winst met 6-4 en 6-3 naar Zonderop. Op het toernooi van Lisse luisterde Onno van Parid on zijn eigen verjaardag op met een overwinning op Marco Visser. Visser weigerde in eerste instantie mee te werken aan het feestje van Van Paridon en won de eerste set met 6-3. De speler van De Boekhorst maakte door een sterke tweede spelreeks (6-1) een beslissende set noodzakelijk. Met een 7-5 winst verwierf Van Pa ridon zich een plaatsje in de volgende ronde. Erik Bak ker versloeg Sjoerd van der Mark met 7-5 en 6-3. Twee lijstaanvoerders zag de wedstrijdleiding giste ren reeds verdwijnen. Stef van de Boogaard, nummer éen van het mannenenkel D, was genoodzaakt zijn par tij tegen Seisling wegens een enkelblessure op te ge ven. De als eerste geplaatste Gesta Fernandez werd in het mannenenkel D30+ vroegtijdig uitgerangeerd. Ge- sta Fernandez slaagde er niet in het bijzonder vaste spel van Van Duivenbooden te ontregelen. Het door lange ralleys gekenmerkte duel kreeg tenslotte Van Duivenbooden als verrassende overwinnaar: 7-6, 6-4. Het Lisser onderonsje tussen Sjaak van der Schee en Ferrie Timmer bood een zeer wisselend scoreverloop. In de eerste set leek Timmer op weg naar een snelle ze ge: hij behoefde geen game af te staan. Van der Schee wenste zich niet op die manier van de baan te laten ve gen en won de tie-break van de tweede spelreeks. In het vervolg van de strijd nam Timmer de touwtjes weer in handen en hij gunde zijn tegenstander nog slechts één game. JETSKE GOUDSMIT 'Management rijkspolitie te water rammelt aan alle kanten'

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19