Honderden miljoenen strop voor sierteelt Verkleining De Wilbert gaat mogelijk niet door Hazerswoude zoekt naar vliegtuigbommen EG wil in 1992 btw drastisch verhogen Produktsehap vreest verlies 2000 banen Werk aan riool gestaakt voor mogelijke blindgangers uit oorlog Windmolen Aarlanderveen van de baan Politiek Alphen teleurgesteld over ontwikkeling nieuwe wijk DINSDAG 14 JUNI 1988 DEN HAAG - De Neder landse sierteelt (bomen, planten, bloemen) hangt een strop van 350 miljoen gulden boven het hoofd als de Europese Gemeenschap instemt met een drastische verhoging van de btw. De EG w>il die btw in 1992 van 6 naar 20 procent optrekken. Als de politiek in Brussel daartoe besluit, lopen 2000 werknemers de kans hun baan kwijt te raken. Het Produktsehap voor Siergewas sen heeft uitgerekend dat de snij bloemen de grootste klap zullen krijgen: een verlies van 160 miljoen gulden. De pot- en perkplanten zul len 100 miljoen gulden minder op brengen: de boomkwekers zien hun inkomsten met 50 miljoen gul den verminderen en de bollenkwe- kers met 40 miljoen gulden. Voor een snijbloemenkweker 37.000 gulden, een bollenkweker mag 14.000 gulden en een boomkweker den] 18.500 gulden. Het Produktsehap voor Siergewassen in Den Haag noemt die ontwikkeling hoogst gaat, deze sector met een inkom- geen enkele reden te be- i de btw voor de sierteelt met zoveel procent te laten stijgen. Bedenk wel dat wanneer dit door- alarmerend. Verzet stendaling van niet minder dan acht procent te maken krijgt". Rotteveel vertelt, dat het PVS dan ook met hand en tand tegen de voorgenomen btw-verhoging. Ben Rotteveel, secretaris van het PVS: dividueel betekent het, dat hij er "We zijn heel druk bezig om de po- Het produktsehap verzet zich daarom nu al alle knoppen indrukt jaarlijks 25.000 gulden op achteruit gaat, een kweker van potplanten litiek met argumenten te bestoken waarom het btw-tarief niet omhoog Produktschapsecretaris Rotteveel: "Sierteelt wacht strop t miljoenen". de dreigende klap af te wenden. "Maar", zegt hij, "de ambtenaren in Brussel hebben zich daar tot nog toe weinig van aangetrokken. En daar zijn we best van geschrokken. Bij hen leeft de gedachte dat het ta rief gewoon omhoog moet, omdat de sierteeltsector zich toch wel weer zal aanpassen. Tenslotte heb ben de kwekers in het verleden (verhoging van de aardgasprijs) aangetoond tegenvallers te kunnen overwinnen. Kijk als het helemaal echt niet anders kan, dan kan die verhoging toch stukje voor stukje worden ingevoerd?" Drie jaar Over drie jaar moet de btw-ver hoging haar beslag krijgen. Het Produktsehap vindt de dreiging die ervan uitgaat echter zo groot, dat hét al ruim van tevoren in Ne derland en in het buitenland aan de bel trekt. "Want", legt Rotteveel uit, "niet alleen onze kwekers krij gen er mee te maken, ook hun col lega's in andere landen. We staan dus niet alleen in de strijd. Een strijd waarin we zullen aantonen welke betekenis die verhoging voor de produktie heeft en waarom de hoogte van het btw-tarief moet blijven zoals die nu is. Daarom ook zullen wij onze argumenten in di verse talen vertalen en ervoor zor gen dat ze op de juiste plaats ko- Consequenties zal de btw-verho ging zeker hebben. Niet alleen voor de kwekers, maar ook voor de con sument, waarschuwt Rotteveel. In de eerste plaats zal met name de ex port van snijbloemen naar Duits land en Frankrijk een gevoelige knauw krijgen. Vooral over Duits land maakt de PVS-secretaris zich zorgen. Nederland heeft in dit land 60 procent van de markt in handen. Rotteveel: "Zeker is dat de vraag naar bloemen dan zal afnemen. Het assortiment dat wordt aangeboden zal 15-20 procent duurder zijn4. Aan die hoge prijs zal de consument ze ker moeten wennen". n honderden Nieuwe markten gpd) Om het gat dat ontstaat op te vul len zal er naar nieuwe afzetgebie den moeten worden gezocht. Ge bieden waar het probleem van ho ge btw-tarieven niet speelt. Ge makkelijk zal dat niet zijn. Ameri ka, zegt Rotteveel, blijft heel be langrijk, terwijl Japan eveneens perspectief biedt. Zo hoeven bloembollen niet langer een jaar in quarantaine alvorens ze op de markt mogen worden gebracht. "We hebben in Japan te maken met een rijke economie en een publiek dat veel geld heeft. Begrijpelijk dat wij daar graag bij zitten". In één adem noemt de PVS-se cretaris Engeland als een markt waaraan nog veel valt te sleutelen. "We hebben ze nog altijd niet waar we ze willen hebben. De Engelsen halen geen bolletjes, plantjes of snijbloemen in huis. Derhalve valt er in dit land voor ons behoorlijk wat te doen". Directeur H. van Mierlo van De Wilbert voor de nieuwe paviljoens. "De vermindering i voor demente bejaarden zou op dit moment een ramp zijn geweest". 'Meer verpleeghuisbedden Leiden niet ten koste Katwijk' Miljoenen voor bio-teehnologie DEN HAAG - Het Produkt sehap voor Siergewassen gaat enkele miljoenen investeren in de bio-technologie. In het Bloembollenlaboratorium in Lisse zal worden onderzocht of er door middel van deze tech niek nieuwe culturen kunnen worden ontwikkeld of dat bol len tegen het binnendringen van bepaalde virussen kunnen worden beschermd. Om de kos ten van dit onderzoek (in 1987 bedroegen de kosten voor re search 3,5 miljoen gulden, in 1989 is.dat bedrag opgelopen tot 5 miljoen gulden) zal de vak heffing worden verhopgd. Eind deze maand valt de beslissing of het lab in Lisse inderdaad op dit nieuwe terrein aan de slag kan. KATWIJK - Het Katwijkse verpleeghuis De Wilbert hoeft het aantal bedden voor demen te bejaarden voorlopig niet te rug te brengen van 120 naar 90. In afwachting van een nieuw verpleeghuisplan voor deze re gio waarin de capaciteit en de spreiding van het aantal op nameplaatsen opnieuw wordt bekeken - heeft De Wilbert toestemming gekregen het aantal bedden op het huidige peil te houden. Directeur H. van Mierlo van het Katwijkse verpleeghuis maakte dat gis termiddag bekend. Met het opstellen van een nieuw verpleeghuisplan zal zeker enkele jaren zijn gemoeid. Van Mierlo toont zich dan ook bijzonder ver heugd over de beslissing om gedu rende deze periode niet te'beknib belen op de opnamecapaciteit van De Wilbert. "Gelet op de lange wachtlijsten die er voor de bestaan de tehuizen in de regio bestaan, zou dat echt een ramp zijn geweest", al- dus Van Mierlo. Het Katwijkse ver pleeghuis was in feite al begonnen om het aantal bedden voor zoge naamde psycho-geriatrische be jaarden met 30 te verminderen door vrijgekomen plaatsen niet meer te bezetten. Op zo kort moge lijke termijn zal nu de bezetting van het tehuis weer tot 120 worden aangevuld. De Wilbert zou de 30 bedden aan vankelijk kwijtraken op het mo ment dat de 120 demente bejaar den die tot dan toe werden ver pleegd in de oude oostvleugel van het geboüw aan de Overrijn, zou den worden ondergebracht in drie nieuwe paviljoens voor in totaal 90 patiënten. De bedden van De Wil bert zouden dan naar een tehuis in Leiden gaan. De nieuwe paviljoens worden komende vrijdag officieel geopend. Gelet op het tekort aan bedden voor psycho-geriatrische bejaar den, leeft bij het bestuur en de di rectie van het verpleeghuis de hoop dat deze beddenreductie in de kustplaats in de toekomst hele maal van de baah zal zijn. "De uit breiding van het aantal bedden in Leiden is volgens ons een gerecht vaardigde eis, maar het is nog maar de vraag of en in hoeverre dit in mindering moet worden gebracht op de bestaande huizen in de streek", meent Van Mierlo. Met de opening van de drie pavil joens voor in totaal 90 demente be jaarden, sluit De Wilbert de eerste fase van haar nieuwbouwplannen af. De bouw van deze onderko mens heeft in totaal elf maanden gevergd en de kosten bedroegen 7,35 miljoen gulden. Op het pro gramma staan verder nog de bouw van nieuwe afdelingen voor soma tisch zieken (bejaarden met voor namelijk lichamelijke gebreken), de renovatie van de oude gebou wen van het verpleeghuis en de bouw van een aantal service-wo ningen op het terrein van De Wil bert. Voor deze overige fasen wordt nog gewacht op het defini tief groen licht van het ministerie van volksgezondheid. De nieuwe paviljoens voor de mente bejaarden dienen als ver vanging van de oude huisvesting in de oostvleugel van het verpleeg huis. In dit onderkomen waren te veel bewoners op een te kleine ruimte ondergebracht en verder was het gebouw nogal verouderd. Nu er 90 bejaarden naar de nieuw bouw verhuizen de eerste twee paviljoens zijn al bezet en de derde wordt direct na de officiële ope ning in gebruik genomen wordt de oostvleugel aangepast voor de 30 bewoners die hier achterblijven. Het gebouw krijgt verder een func tie, als kantoorruimte en er bestaan plannen voor de inrichting van een dag- en nachtbehandeling. HAZERSWOUDE - De mogelijke aanwezigheid van onontplofte vliegtuigbommen uit de Tweede Wereldoorlog hebben de werk zaamheden aan het rioolstelsel in i de Hazerswoude wijk Rhijnen- burch gisteren plotseling stilge- s legd. Voordat in de nabijheid van de spoordijk achter de wijk een zin ker wordt ingegraven, moet wor den onderzocht of daar inderdaad bommen liggen. Molenaar W. Ra demaker heeft de opdrachtgever - het Hoogheemraadschap van Rijn land - op de mogelijke aanwezig- heid van de blindgangers attent ge maakt. Rademaker is op zijn beurt gea larmeerd door buurtbewoner J. Burggraaf. Een eerste onderzoek toonde gisteren aan dat er inder daad metaal ligt op de aangewezen zitten. Hij woonde in de oorlog aan de Stationsweg bij zijn ouders. Kort voor de hongerwinter werd het land onder water gezet en moesten de bewoners op last van de Duitsers vertrekken. "Binnen 24 uur moesten we weg zijn", aldus Burggraaf, "met onze onderdui kers erbij. Tijdens onze afwezig heid zijn de bommen gevallen. Toen na de oorlog het land werd drooggemalen, vonden we de bom gaten. Toen ik als jongetje die ga ten vond, heb ik er met een bonen staak van meer dan twee meter in zitten porren. Ik vond toen niets en dat is achteraf maar goed ook". "Mijn vader heeft ze dichtge gooid toen hij merkte dat ik daar aan het rommelen was. Langs de hele spoordijk zijn er door de En- plaats. Vandaag wordt bekeken of gelsen bommen gegooid. Die er sprake is van bommen. Bij het hoogheemraadschap wordt deze kans niet hoog geschat. Bovendien gaat men ervan uit dat ze, indien aanwezig, op een diepte van ten minste vier tot vijf meter liggen en dus geen gevaar vormen. Niettemin werd na overleg met de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) besloten om het gebied met een mijndetector na te gaan. Ge deeltelijk gebeurde dat per boot. De ambtenaren kregen hierbij as sistentie van Rademaker die de verdachte plekken aanwees. Op een van de aangewezen plaatsen sloeg de meter herhaaldelijk uit. Daar vindt vandaag een nader on derzoek plaats. Hierbij wordt een gedeelte van de spoorsloot afge damd en drooggelegd. Hierna kan Molenaar W. Rademaker (links) vaart met een medewerker i vaar mogelijk een onontplofte vliegtuigbom ligt. bedoeld voor de treinen v Duitsers. De raketten heb ik wel gezien, al waren ze afgedekt. Bij Zoeterwoude is zo'n aanval later gelukt. Dat liet een enorm gat ach ter, veel groter dan de gaten die ik heb gevonden. De mijnoprui- mingsdienst is na de oorlog nog wel geweest. Ze zagen er toen geen been in, er was veel te veel te doen". "Bij de Compierekade hebben ze nog wel een bom onschadelijk ge maakt. Die stond op scherp en stak nog een stuk boven de grond uit. Daar heb ik als jongen nog op staan dansen.' Levensgevaarlijk natuur lijk. Met die bomaanvallen ben ik zelf één keer net de dans ontspron- DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN gen. RIJN De bouw van een windmo- Toen ik in de tuin bezig was, len aan de Achttienkavels in Aar- belandde ik in een schietpartij tus- landerveen is definitief van de ix.iw sen een Brits vliegtuig en het ge- baan. De Raad van State heeft een grond worden afgegraven. Als er schut op de trein. Naast me stoof bezwaarschrift van het Energiebe- Rechter noemt windturbine van EBR 'aantasting open landschap' Ook J. Burggraaf denkt dat even tuele blindgangers op grote diepte i weerskanten het zand op de kogelinslag. De bommen heb ben er nu jaren rustig gelegen. Nu er in de grond moet worden gegra ven kan ik er niet over zwijgen". drijf Rijnland (EBR) tegen de ge weigerde toestemming verworpen. Volgens de Raad van State tast de 32 meter hoge windturbine het open landschap teveel aan. Het EBR is al jaren bezig met de realisering van een windmolen in Aarlanderveen. Volgens het ener giebedrijf is die plek het meest ge schikt vanwege de windrichting en de aanwezige leidingen. Maar zo wel de gemeente Alphen als de pro vincie Zuid-Holland wijst een hoge molen op deze plaats van de hand. De Afdeling rechtspraak van de Raad van State schaart zich achter het gemeentelijke en provinciale standpunt. Het feit dat er vlakbij de plek een andere windmolen staat van 29 meter hoog is geen reden om alsnog toestemming te verlenen voor de turbine van het EBR. De al gerealiseerde windmolen bij een boerenbedrijf staat aan de oostzij de van weg en deels achter gebou wen. Het EBR wil zijn molen reali seren aan de meer open westzijde niet meer kan worden gesleuteld. In eerste instantie "werd gedacht aan 45 procent woningwetbouw, 50 procent premiekoopwoningen en 5 procent vrije sector. Inmiddels zijn die cijfers respectievelijk 30, 50 en 20 geworden. Van der Poel: "Dat is nu veel realistischer. We mogen al leen nog maar hopen dat we aan die 30 procent woningwetwoningen kunnen vasthouden. Dat percenta ge zou ook nog wel eens omlaag kunnen gaan". Provincie verbiedt omspuiten grasland SASSENHEIM - De graslanden in de Klinkerbergerpolder die ten oosten van "de Schipholspoorlijn liggen mogen niet worden omge- spoten tot bollengrond. Omdat de gemeente een dergelijk verbod niet had opgenomen in het bestem mingsplan, heeft de provincie Zuid-Holland alsnog dit verbod op gelegd. Vorig jaar heeft de gemeente Sassenheim een bestemmingsplan gemaakt voor de Klinkenberger polder. De provincie heeft dat plan onlangs voor een gedeelte niet goedgekeurd omdat de gemeente geen verbod heeft uitgevaardigd voor het omspuiten van grasland in bollengrond. In de ogen van de provincie moet de Klinkenberger polder tussen de Schipholspoorlijn en Warmond letterlijk groen blij ven. Eigenhandig heeft de provincie het bestemmingsplan van de ge meente nu dusdanig veranderd dat het omspuiten van graslanden en andere aantastingen van de weilan den wordt verboden. Tegen de door de provincie afgekondigde maatregel kunnen gedupeerde boeren bij de Raad van State be zwaar aantekenen. ALPHEN AN DEN RIJN - Poli tiek Alphen heeft gisteravond in de raadscommissie financiën en eco nomische zaken teleurgesteld ge- reageerd op de ontwikkelingen in de nieuw te bouwen wijk Kerk en Zanen. J. Bijl (CDA) had het over een 'zorgelijke ontwikkeling', Th. den Daas (WD) merkte op dat de situatie heel anders is geworden dan men zich had voorgesteld en G. Harmes (SP) noemde het plan zelfs 'een sprong in het duister'. Met name het ontstane tekort van 12 miljoen gulden en de drasti sche teruggang van het aantal wo ningwetwoningen werden door al le partijen als forse tegenvallers be stempeld. Tot het jaar 2000 worden in het eerste gedeelte van Kerk en Zanen 4000 woningen gebouwd. Aanvankelijk werd 59 miljoen gul den locatie-subsidie gevraagd bij het rijk om ervoor te zorgen dat de grond voor woningbouw betaal baar blijft. Na bezuinigingen is dat bedrag teruggebracht tot 29 mil joen. Alphen is echter slechts 17 miljoen in het vooruitzicht gesteld. W. van der Poel, directeur ge meentewerken, gaat er van uit dat aan de verdeling van de woningen van de Achttienkavels, zodat er sprake is van een ernstigere versto ring van het polderlandschap. De Raad van State wijst er verder op dat de agrariër de molen wel bij zijn bedrijf moest realiseren. Ter wijl het EBR ook de plannen kan uitvoeren op een plek waar de aan tasting van het landschap geringer DINSOAG 14 JUNI Hazerswoude bridge-toernooi in Het Anker, Chopinlaan, aanvang 19.45 uur. Leiden start avond-fietsvierdaagse over 4x14 of 4x30 km, tussen 18.30 en 19.30 uur bij clubhuis Swifttoer, Roomburgerweg. «.oecumenisch avondgebed in FNV met als onderwerp: arbeids ethos, aanvang 20.00 uur Kop- penhinksteeg 2. Leiderdorp optreden van het 'Chaminada Fluit-Kwartet'. aanvang 20.30 uur in De Hollandsche Tuyn. Hoofd straat 24. CDA-Vrouwenberaad over ge handicaptenbeleid, om 20.00 uur, Juweelstraat 83. schrijfavond Amnesty Interna tional, van 19.00 tot 21.00 uur in de bibliotheek. Thorbeckeplein. thema-bijeenkomst over de mentie in dienstencentrum Wes- terhove. Agna van Burenlaan 147, aanvang 20.15 uur. Katwijk duinwandeling olv boswachter, start om 10.00 uur bij de Soefitem- Leiden thema-ochtend 'Vrouwen oriënteren zich op do arbeids markt'. bedoeld voor vrouwen met weinig opleiding die overwegen weer een betaalde baan te zoe ken, aanvang 9.15 uur in buurt centrum Dijk 33. spreekuur verkeersveiligheid, van 10.30 tot 12.00 uur in het Stadsbouwhuis. Langegracht. avond-fietsvierdaagse over 4x15 of 4x30 km, start tussen 18.30 en 19.30 uur, clubhuis Ensemble, aanvang 20.00 uur in het Leids Volkshuis, Apothekers- dijk. naturistisch z zwembad De Vliet, van 19.30 tot 20.30 uur. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 22.00 uur, Vereniging Centraal Wonen, Gerestraat 20. Leiderdorp laatste instuif met theater: Splinter speelt 'Pas op voor de op pas', (voor 4 tot 8-jarigen), van 13.30 tot 14.45 uur in Sjelter, Heemraadlaan. Leimuiden biathlon voor de jeugd, aan vang 13.30 uur in De Kleine Oase. Oegstgeest introductie-avond van Emin Foundation, die bestaat uit men sen van alle leeftijden, die onder zoek doen naar wat menselijk le ven is en wat het betekent, aan vang 19.30 uur in LaSalle, Rhijn- geesterstraatweg 43. Voorschoten kindervoorstelling 'De Brullen de Brievenbus' (vanaf 4 jaar) door poppentheater Wellus Nietus, aanvang 14.30 uur in Cultureel Centrum. Prinses Marijkelaan. rondleidingen in Kasteel Dui- DONDERDAG 16 JUNI Alphen zomermarkt in het centrum. Leiden avond-fietsvierdaagse. start tussen 18.30 en 19.30 uur bij club huis Swifttoer, Roomburgerweg. Noordwijk open-luchtconcert Big Band Bollenstreek, aanvang 20.00 uur op de Koningin Wilhelmina Boule vard. De Kinderarce, Herenweg 147, vanaf 9.15 uur. Voorschoten ledenvergadering van de PvdA, afdeling Voorschoten, aan vang 20.00 uur in Cultureel Cen trum. rondleidingen om 14.00 en 15.30 uur; kamermuziek-concert van de Kunstkring Duivenvoorde, aanvang 20.30 uur in Kasteel Dui venvoorde, Veurseweg.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16