Gekissebis rond landhuis op eeuwenoud landgoed Berbice Vernielers aangehouden in Haaswijk X 'Je leunt ook spreken van een slangenkuil* Nieuw raadhuis alweer te klein Man gewond in Warmond Prins slaat eerste paal uitbreiding Centrum '45 TROUWPLANNEN? VUL IN! PAGINA 14 DINSDAG 14 JUNI 1988 VOORSCHOTEN - De Voorschotense buiten plaats Berbice, rond de voormalige Zilverfabriek, moet nog even wachten op een nieuw landhuis. Plaat selijke politieke partijen willen zich pas over bouw plannen uitspreken wan neer de verschillende eige naren van stukken land goed het niet eens kunnen worden over een variant die het oude bos spaart. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor finan ciën en ruimtelijke orde ning. In de bedoelde variant komen huis, bijhuis en bijbouwsels zoveel mo gelijk op de plek van de vijver, niet ver van de Van Beethovenlaan. De mensen die aantasting van de 17e- eeuwse buitenplaats vreesden, be dachten de optie eind vorig jaar en lieten haar sindsdien niet meer los. Mevrouw K.V. Antal-Begeer was furieus en zwaaide met een zogehe ten servituut van uitzicht. Vanuit haar huis in haar zuidelij ke deel van Berbice moet ze vrij uitzicht hebben in de richting van de vijver en dus kan de nieuwe buurman daar niet zomaar een 37 meter breed, 27 meter diep en 11 meter hoog huis neerzetten. In een gesprek met die man, Advaney van Mexx Nederland, liet ze weten dat de hoogte van de afkoopsom van drie dingen afhangt. Het verschil in waarde tussen bouw- en bosgrond, een vergoeding voor het feit dat bouwen buiten het bos mooier is dan in het bos en een compensatie voor het verlies aan uitzicht. Een vertegenwoordiger van de architect Hugh Newell Jacobson, die januari vorig jaar voor het eerst met een volkomen wit huis op de proppen kwam, verbaasde ziel over dié eisen. Door de aanplant van bomen zou mevrouw Antal al jaren geen uitzicht meer hebben en het bouwen buiten het bos is hele maal niet mooier dan het bouwen binnen het bos. Zijn opdrachtgever zag bovendien op tegen de ton ex tra kosten voor het dempen van de vijver. Hij week alleen maar uit om tegemoet te komen aan de bezwa ren van de Stichting het Zuidhol lands Landschap, het ministerie van landbouw en visserij, de vere niging tot Behoud van Natuurmo numenten in Nederland én me vrouw R. Begeer. Drama Deze mevrouw Begeer bewoont landhuis Berbice naast de Zilverfa briek en bezit het grootste deel van de gelijknamige buitenplaats, een van de laatst bewaarde langs de Vliet. Terwijl zij Advaney het bos uitjaagde, jaagde een andere Be- geer-nazaat Advaney het bos in. De voormalige eigenaar van Adva- ney's stukje, S.A.C. Begeer, maak te het klassieke drama compleet door bij de overdracht niet te rege len dat het verkochte stukje Berbi ce automatisch onder de natuur- schoonwet blijft vallen. Nu moet Advaney dat aanvragen en schatten deskundigen zijn kan sen verschillend in. Het gevolg daarvan kan weer zijn dat de ande re twee delen van de buitenplaats, die elkaar maar op één punt raken, ook hun aanspraak op die wet ver liezen. Op die manier zadelt de ver trokken Begeer zijn familie op met fiscale tegenvallers en de vrees dat behoud van het natuurschoon niet langer voorop staat in de héle bui tenplaats. "Het lijken verhalen van Kafka, je kunt ook spreken van een slan genkuil", aldus een vertegenwoor diger van de Amerikaanse archi tect. Volgens hem pakt Advaney alles professioneel aan. Hij heeft adviezen ingewonnen van verschil lende landschapsarchitecten en is er nauw overleg geweest met ge meente en Heidemij. Het achter stallige onderhoud van Berbice wil de nieuwe eigenaar snel aanpak ken en verbeteringen zullen niet lang uitblijven: "Hij koopt niet voor een vermogen een bos om het tot een Sahara te transformeren". Over de hei-methode, aanleg van riolering en de precieze uitvoering van het huis, praat hij graag elders - met deskundigen. Dergelijke des kundigen zitten in de welstands commissie en zijn al akkoord met het bouwplan. In het ontwerp-bestemmings- plan van 1978 wil Voorschoten de buitenplaats beschermen, maar ge accepteerd is dit plan nooit. "Dat is de gemeente te verwijten, maar ook de bewoners van Berbice treft blaam", oordeelde Aikens, die het er in maart vorig jaar niet mee eens was dat B en W de zaak verder zou den afhandelen via een zogeheten wijzigingsprocedure. Het bouw plan was veel te massaal om dat via die 'achterdeur te doen'. "Advaney tenslotte is er wel erg gemakkelijk vanuit gegaan dat hij mocht bou wen volgens het oude bestem mingsplan", besloot de oppositie leider. Portemonnee Naast al deze zorg voor de na tuur, toonden de raadsleden een grote afkeer van een andere Be- geer-nazaat, mevrouw Antal. Vol gens Van de Poel (WD) "wekt zij sterk de indruk dat het haar alleen om de portemonnee gaat en niet om het landschap". Het uitzicht servituut omschreef hij als een "stuk dat op een achternamiddag op een rommelzolder is gevon den". De gemeente moet goed on derzoeken of zij, door op dat servi tuut terug te vallen, geen misbruik maakt van een recht. Het CDA was het daarmee eens, maar volgens de partij wordt het er daardoor niet simpeler op; ontstaat er juist een dilemma voor de gemeente. Als Voorschoten het bouwplan in het bos goedkeurt, is er voor ei genaar Advaney geen prikkel om over een alternatief te onderhande len. Als de gemeente het plan af keurt, bezorgt ze mevrouw Antal een machtspositie. Uiteindelijk ko zen de christen-democraten voor het eerste kwaad, met de opmer king dat er eerst onderhandeld wordt over het servituut. D66, die hetzelfde dilemma schetste, koos juist uit het andere kwaad. De Antallen voelden zich door de betogen aangevallen en mijnheer Antal benadrukte nog eens dat er helemaal niet onderhandeld is met de nieuwe buren. Het echtpaar Graafmachines in buitenplaats Berbice markeren de plaats waar een bugalow stond en een omstreden landhuis is gedacht. Rechts een klein stukje van de vijverdie mogelijk wordt opgeofferd voor de bouw. (foto Holvast) heeft nooit over een gulden gespro ken en zou dat ook niet willen: "We willen iets dat geen kwaad doet, géén foeilelijk pakhuis". Dat zij er door het vele groen niets van kun nen zien, ontkennen zij: "Bomen hebben heus niet het hele jaar door blad, hoor". Hoe het in de praktijk uitpakt, zal snel blijken. Na de gemeente raadsvergadering, eind deze maand, komen de partijen even bij elkaar en na de vakantie wacht een nieuwe behandeling in een raads commissie. Bezwaren De raadsleden leken het vooral eens te zijn met de argumenten van nazaat R. Begeer, die nagenoeg worden overgenomen door het mi nisterie van landbouw en visserij, de vereniging tot behoud van na tuurmonumenten in Nederland en de stichting Zuidhollands Land schap. De bezwaarmakers vrezen dat er meer bomen zullen sneuve len dan de twee eiken en een abeel( waar de gemeente het over heeft. De schade zou tijdens maar ook na de bouw ontstaan: bewoners zullen meer groen en doorzicht ver langen en minder bladval. En als een bomenrand eenmaal wordt aangetast, zijn de bomen daarach ter extra kwetsbaar voor weersin vloeden. De 'populiertjes' langs de Van Beethovenlaan veranderen daar niets aan, sneerde mevrouw Begeer. Bijplanten kan moeilijk en zal weinig resultaat sorteren, denkt de Voorschotense. Het gevolg van dit alles? Een uit holling van de "welzijns- en milieu functie" van het "cultuur-histori sche monument" met zijn 300 jaar oude eiken. Ook vreest ze schade aan haar huis. de Oranjerie, de Cor- neliahoeve en de oude tuinmuur. Immers: "Er moet geheid worden voor een pand dat 2,5 maal zo groot als Berbice wordt en waar 26 eens gezinswoningen in kunnen". Het ministerie vreest dat de sa menhang in het bos verdwijnt en acht de plannen in strijd met struc tuurschema en provinciaal streek plan, waarin schade aan het 'na- tuurgebied-landgoedbos' wordt uitgesloten. "Wat er komt, een groot wit huis, staat in geen enkele verhouding tot het landgoed", al dus een woordvoerder gister avond. Prins Bernhard slaat de eerste baal voor de Centrum '45-nieuwbouw. Directeur J.NSchreuder kijkt toe. (Foto Holvast) Leidseweg 29 en 31, met links een stukje gemeentehuis en rechts het terrein van de voormalige jongensschool. Voor dit stukje Voorschoten zijn plannen in de maak. (foto Holvast) OEGSTGEEST Het slaan van de eerste paal door prins Bernhard voor de nieuwbouw van het Oegst geester Centrum '45, gisteren, vormde in feite de voorbode van uitbreiding van de activiteiten. Dat viel af te leiden uit de woorden van directeur drs. J.N. Schreuder. Bij de aan de Rijnzichtweg gelegen kli niek voor medische en psychologi sche behandeling van verzets- en oorlogsslachtoffers wordt daarbij gedacht aan "slachtoffers van ge weld bij gijzelingen, in het verkeer, kortom bij alles wat mensen aan geweld kan overkomen", aldus Schreuder. Volgens Schreuder gaat het om slachtoffers vanuit de hele wereld Om zoiets van de grond te krijgen wordt op dit moment overleg ge- WARMOND Een 33-jarige inwo ner van Utrecht heeft gistermiddag een flinke verwonding aan zijn vin ger opgelopen bij het ophalen van een anker op de Kagerplas in War mond. De man kwam met zijn vin ger tussen de schakels van de ket ting waardoor hij de top van zijn vinger dreigde te verliezen. De rijkspolitie te water heeft de man overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. voerd met de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk. Een pro jectgroep 'behandeling oorlogs- en geweldsgetroffenen" en een com missie zijn in het leven geroepen. De "methode Bastiaanse" zal in het nieuwe gebouw worden voort gezet. Bij die methode, die omstre den is, wordt gebruik gemaakt van LSD om slachtoffers van geweld het leed te doen verwerken. De nieuwbouw is onder meer mogelijk geworden omdat diezelf de Leidse psychiater prof. J. Basti aanse met pensioen is gegaan. Zijn patiënten moeten voor hulp kun nen terugvallen op de kliniek in Oegstgeest. Met het nieuwbouwproject is een bedrag van zes miljoen gulden gemoeid. Volgend jaar moet het werk zijn afgerond. Door de uitbreiding kunnen straks patiënten dag en nacht wor den behandeld en ontstaan er mo gelijkheden tot klinische en po liklinische behandeling. Thans is er 'slechts' een dagkliniek. De organisatiestructuur zal zoda nig worden dat patiënten "therapie op maat kunnen krijgen". Ook wordt de behoefte aan hulp voor de zogeheten "tweede generatie" van slachtoffers steeds groter, alsmede die van slachtoffers van recentere oorlogs- en geweldsituaties. OEGSTGEEST - De Oegst geester politie heeft gister avond twee Oegstgeester jon gemannen van 16 en 19 jaar aangehouden die lantaarnpa len op de brug over het Oegst geester kanaal naar Haaswijk aan het vernielen waren. De twee maakten deel uit van een groepje van vier. De andere twee wisten ondanks de po ging tot insluiten van de poli tie te ontkomen. De 19-jarige zit in militaire dienst. Zijn 'zaak' wordt daarom verder afgehandeld door de Koninklijke Marechaussee. De andere jonge man kreeg een proces-verbaal. Een woordvoerder van de politie geeft VOORSCHOTEN - Een week na dat Voorschoten zijn aangepaste gemeentehuis opende, praten B en W al voorzichtig over een uitbrei ding. Op de plek van twee aangren zende panden (Leidseweg 29 en 31) en het gesloopte Rode Kruisge- bouw, moet een gebouw komen waar vijf luxe appartementen maar ook gemeentelijke diensten in kun nen komen. Een architect lichtte de plannen gisteravond toe tijdens een verga dering van de raadscommissie voor financiën en ruimtelijke orde ning. De partijen reageerden hier zeer voorzichtig. De PvdA/PPR- fractie noemde het, gesteund door D66, een kneuterig plan en vroeg zich af of de lijnen van het gemeen tehuis wel zo stringent gevolgd moesten worden. Dat zou het al leen maar duurder maken. Het CDA miste een financiële onderbouwing van het drie bouw lagen tellende plan en heeft niet voldoende aan de verwachting dat "het redelijk rendabel moet zijn, maar geen winstobject zal wor den". De partij vreest veel extra en ongedekte kosten. Alternatieven zouden haar zeer welkom zijn. Volgens wethouder J.J.D. van toe dat het jagen op lantaarnpaal trappers deel uitmaakt van het ver scherpte optreden van de politie te gen overlast bezorgende jongelui in Haaswijk. De vandalen behoren namelijk tot een groep jongeren die de laatste tijd voor veel overlast voor omwonenden verantwoordelijk zou zijn. De jongeren houden zich soms wel met zijn twintigen op in de buurt van het winkelplein. Ze vallen de bejaarden die vlak in de buurt wonen lastig, drinken bier en slaan dan aan het 'lallen", zoals de politiezegsman dat noemt. Andere keren scheuren ze met hun brom fiets over het plein en maken daar bij veel lawaai. Verscherping De politie kan maar weinig uit- Dalen zijn er maar twee alternatie ven: het terrein braak laten liggen of de twee panden verkopen als kantoorruimte. De WD was het daar niet mee eens en voerde aan dat braak geen braak hoeft te zijn: het stukje langs de Leidseweg kan als overgang worden beschouwd richting park. De mogelijkheid om het pand eerst als woonruimte te verhuren en daarna tot kantoor ruimte, mag ruimtelijk gezien mo gelijk zijn, de huurwet heeft ook zo zijn eisen: "Krijg je huurders er zo maar uit?" richten tegen dergelijke overlast. Vandaar dat burgemeester Scheenstra samen met de politie heeft gezocht naar mogelijkheden om de apv, de algemene plaatselij ke (vroeger: politie-) verordening aan te passen. Dat leidde tot een in middels door de gemeenteraad aanvaard voorstel om een artikel op te nemen dat het nuttigen van alcoholhoudende dranken op de openbare weg in Oegstgeest ver biedt. Ook mogen Oegstgeestena- ren niet meer zonder redelijk doel hinderlijk zijn. Het leunen tegen deuren van portieken is er niet meer bij. Met een verscherping van de apv kan verder het aan de water kant zitten met bier en radio met de volumeknop wagenwijd open, worden tegengegaan. De politie, zo zegt de woordvoer- Monumenten De wethouder bleef weerstand voelen tegen de alternatieven. Wat kan de gemeente doen wanneer fir ma's lelijke reclame bevestigen aan de panden, die toch al niet harmo niëren met het gemeentehuis? Ook wanneer de panden bewoond gaan worden, blijft dat lelijk en is dat voor bewoners weinig -aantrekke lijk: de bouwkundige staat laat te wensen over, geluidsoverlast is groot, de woningen zijn slecht geï soleerd en hebben erg hoge ver trekken. Een klein pandje ernaast der, is nu in afwachting van de pro vinciale goedkeuring van het raadsbesluit dat voorziet in die ver scherping van de apv. Is die goed keuring eenmaal een feit dan is" de politie bevoegd op te treden. Volgens de politie hoeven bij voorbeeld "stratenmakers die even pauzeren voor een biertje" nu niet bang te zijn voor de manschappen van groepscommandant Gelder blom. De apv is eigenlijk alleen maar aangescherpt om de talrijke Haaswijkse klachten uit de wereld te helpen. Een bierdrinkende jon geman of jongedame op of in de buurt van het Haaswijkse Boer- haaveplein kan in zijn of haar ver dediging weliswaar de bierdrin kende stratenmaker die niet wordt zou bovendien weinig economisch zijn. Enige irritatie ontstond er toen verschillende raadsleden over de monumentale waarde van Leidse weg 29 en 31 ter sprake kwam. F. ten Have yroeg zich af of de huizen uit het begin van de eeuw "toeval lig met op de gemeentelijke monu mentenlijst stonden?" Aikens zei: "Laat dat toevallig maar weg" Vol gens Van Dalen heeft de monu mentencommissie een onafhanke lijk advies uitgebracht en is iedere iedere, insinuatie buiten de orde. gepakt ten tonele voeren maar de politie zal dan zo ongeveer reage ren met: "We kunnen niet overal opletten, jou zagen we toevallig bier drinken op de openbare weg" Dezelfde woordvoerder van de politie geeft toe dat veel van de pro blemen in Haaswijk in de hand zijn gewerkt door de planologie. Zo zijn er bejaardenflats vlakbij het jonge rencentrum van de SJJO verrezen en zijn er woningen voor op stilte gestelde vijftigplussers gebouwd aan de rand van het winkelplein "Verkeerd gepland", luidt het oor deel. In de opvatting dat met een dergelijke planologie de "integra tie van bejaarden en jongeren wordt bevorderd", gelooft de poli tie niet zo. Verscherpt optreden Oegstgeester politie tegen jongeren die overlast bezorgen Als je van plan bent om te gaan trou wen. of je kent iemand die binnenkort ook de grote stap waagt, dan moet je beslist de bon hiernaast invullen, uit knippen en opsturen. Want daarmee bezorg je jezelf of degene die je opgeeft een gratis Felicitatiepakket namens het Leidsch en Alphens Dagblad. Maar ook namens een groot aantal andere, voor- Vul daarom snel de bon in en stuur hem aanstaande nationale bedrijven. Ge- in een open enveloppe naar het presenteerd door een hostess van de Felicitatiediefist. Je ontvangt niet alleen cadeau's, maar ook een flink aantal waarde- en reduc tiebonnen, die je veel, heel veel voor deel opleveren. En dat is nooit weg met een dure trouwerij voor de deur Leidsch/AJphens Dagblad T.a.v. Els Rietveld Postbus 54, 2300 AB Leiden Inleveren aan de balie van het Leidsch Dagblad, Witte Singel 1 in Leiden of het Alphens Dagblad, Julianastraat 19 in Alphen a.d. Rijn mag natuurlijk ook. Als de bon maar tijdig, vóór de huwelijksda tum, in ons bezit is. Hoe eerder, hoe beter! Graag ontvangen wjj/zij nog vóór de huwelijksdag bezoek van de hostess van de Felicitatiedienst. Naam bruidegom Woonplaats: Plaats van ondertrouw Datum wettig huwelijk: mtt

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14