TAD LEIDEN Aantal politiemensen rlopig niet met vut voo LEIDSCH DAGBLAD Voorstel verhuur boilers te staken heroverwogen 'ME-bij stand Leidse politie aan Granaria loopt de spuigaten uit' Werkloosheid Leidse regio is licht gedaald - - - - s ZATERDAG 11 JUNI 1988 Burgemeester Goekoop voorziet problemen (vervolg van pagina 1) LEIDEN - In verband met de drei gende financiële moeilijkheden bij de Leidse politie wil burgemeester Goekoop er voorlopig niet mee ak koord gaan dat alle mensen, die daarop recht hebben, ook per 1 juli vervroegd uittreden. "Ik besef dat dit voor de betrokken korpsleden niet plezierig is". Bij de politie komen thans 17 mensen in aanmerking om vanaf juli op 57-jarige leeftijd uit te tre den. Dat gaat de gemeente op ter mijn mogelijk 1,5 miljoen gulden kosten, indien het rijk die kosten wil betalen De burgemeester heeft de minis ter met klem verzocht hem om op zeer korte termijn te informeren over een financiële tegemoetko ming, zodat de betrokken korpsle den alsnog gebruik kunnen maken van de 57+ regeling. Goekoop dringt aan op spoed omdat al op 1 juli aanstaande 9 korpsleden ver vroegd wensen uit te treden. Zo lang hij geen afdoend antwoord heeft van de minister zegt de bur gemeester de verzoeken niet te zul len inwilligen. De leden van de commissie alge mene bestuurlijke aangelegenhe den gaven gisteravond ook blijk van hun bezorgdheid. VVD-raads- lid Geertsema zei het een goede zaak te vinden dat Goekoop ken baar maakt hoe ernstig de gevol gen zijn als de minister zijn voorge nomen beleid ten uitvoer brengt. "Onze bedoeling is meer politie mensen op straat te brengen en het beleid van de minister leidt daar absoluut niet toe", aldus Geertse- De begroting van het Leidse po litiekorps is tot op heden steeds sluitend geweest. De laatste twee jaar is 800.000 gulden besteed aan automatisering, maar als gevolg van onder meer de 57+ regeling dreigt die begroting de komende jaren ernstig te worden overschre den. Een sluitende begroting is niet meer mogelijk zonder ge dwongen ontslagen en zonder ver traging in de automatisering. LEIDEN Het dagelijks bestuur van Ket Energiebedrijf Rijnland buigt zich nog een keer over zijn voornemen om de verhuur van boilers te sta ken. Een aantal algemene bestuursleden van het EBR wil eerst weten wat de 'sociale gevolgen' zullen zijn van dii besluit, zo bleek tijdens een verga dering van de commissie financiën van het energiebedrijf. Het EBR verhuurt al sinds een groot aantal jaren voor betrekkelijk wei nig geld boilers. Het is daarmee ooit begonnen om het gebruik van elek triciteit te bevorderen. Dat streven heeft het EBR echter al lang niet meer, nu staat energiebesparing hoog in het vaandel geschreven. En omdat boi lers veel minder zuinig met energie omspringen dan de huidige generatie geisers en het energiebedrijf bovendien zijn onderhoudsverplichtingen niet of nauwelijks kan nakomen, wil het van de verhuur af. Onduidelijk is echter wie er nu precies van de goedkoop verhuurde boi lers profiteren. Drie EBR-bestuursleden willen dat eerst nader uitgezocht zien voordat het EBR hierover een definitief besluit neemt. Een even groot aantal bestuursleden liet echter weten er geen bezwaar tegen te heb ben dat de verhuur wordt gestaakt. Dat verdeelde advies was de Leider- dorpse wethouder Bezemer reden om de zaak maar weer in het college aan de orde te stellen. In dezelfde brief aan de minister rekent de burgemeester voor dat een aantal maatregelen er toe leidt dat de feitelijke sterkte van het Leidse korps per 1 januari nog maar 199,5 mensen bedraagt. Lei den heeft volgens Goekoop recht op 25 mensen meer. Met de ver vroegde uittreding zal de sterkte van het korps verder afnemen. Overuren Lid van de medezeggenschaps commissie van de politie (onderne mingsraad) Gravekamp is blij met de brandbrief die burgemeester Goekoop naar minister Van Dijk heeft gestuurd. Het ligt niet in de bedoeling om al over te gaan tot ac ties zoals die door het politiekorps in Deventer zijn gevoerd. Komen de donderdag is er overleg tussen Mostert en de dienstcommissie over de begroting van het volgend jaar. Het is volgens Gravekamp niet uitgesloten dat het bedrag van 1,5 miljoen gulden die de 57+ regeling kost, uit de overurenpot wordt be taald. In het verleden is al vaker een beroep gedaan op deze voorzie ning met het gevolg dat er minder gelegenheid is om overuren te ma ken. Gravekamp vreest dat uitein delijk helemaal geen overuren meer kunnen worden gedraaid. Het is nog niet zover dat over een maand al de eerste politie-agentcn op straat worden gezet. "Daar zit ten we als dienstcomissie zeker niet op te wachten. We gaan dus on ze prioriteiten verleggen. Het moet uit de lengte of uit de breedte ko men", aldus Gravekamp. Volgens Gravekamp is de zoge naamde 57+ regeling die op 1 juli ingaat, waarbij agenten van 57 met vervroegd kunnen uittreden, een goede regeling. "Het is niet meer dan terecht dat mensen die na de oorlog het korps hebben gebracht tot wat het nu is, eerder kunnen uit treden. Daar mogen we niet aan tornen. Het is alleen heel spijtig dat het op deze manier een enorme wissel trekt op de rest van het korps", aldus Gravekamp. LEIDEN - Een drukte van belang, gisteravond bij het clubgebouw van Swift aan de Roomburgerweg in Leiden. Bijna 550 mensen namen deel aan de fiets-avondvierdaagse. Dat zijn erzo'n veertig meer dan vorig jaar. Voor de korte afstand (15 kilometer) bestond vooral belangstelling van de zijde van ouders met kinderen. Het grotere werk (30 kilometer fietsen) was meer weggelegd voor ouderen. De deelnemers vertrokken gisteren tussen 18.30 en 19.30 uur vanaf sportpark De Bult voor een fietstocht door de regio. De organisatie is in handen van de Leidse Tourvereniging Swifttour. Wie wil deelnemen, kan vanavond nog terecht tussen 18.30 en 19.30 uur. Inschrijven voor vier avonden kost vijf gulden, jongeren onder de 16 betalen Vier 4 gulden. (foto Jan Holvast) LEIDEN - Burgemeester Goekoop vindt de bijstand die het Leidse po litiekorps telkens moet leveren aan het optreden van de mobiele een heid bij acties van binnenschip pers tegen het transport van het Rotterdamse veevoederbedrijf Granaria "de spuigaten uitlopen". Ook de afgelopen nacht om drie uur moest de Leidse politie ineens met 10 man op komen draven in verband met conflicten rond het vervoer door Granaria. Dat is het aantal mensen waarop in het kader van de ME-bijstand ook een beroep kan worden gedaan in Leiden Op een suggestie van het D66- raadslid Langenberg reageerde Goekoop dat hij met de leiding van het politiekorps zal bespreken of "daar niet een streep onder gezet moet worden". Het VVD-raadslid Geertsema reageerde geschrokken op de uitlatingen van de burge meester en verklaarde niets te voe len voor acties zoals het weigeren van politiemensen voor ME-taken. Volgens Goekoop is de grote druk op het korpssterkte één van de oorzaken waarom het wijkge richt werken van de Leidse politie niet goed van de grond is gekomen. Koningin Het gemeentebestuur heeft afge lopen zondag in de Schouwburg de fout van 3 oktober weer enigszins goed gemaakt. Toen werd Mary Servaes-Bev - alias Zangeres Zonder Naam - de ere penning van de stad .Leiden ont houden, ten gunste van het 150- jarig Rijksmuseum voor Volken kunde. Steeds heeft destijds daartegen heftig geprotesteerd. Maar eerlijk is eerlijk: B en W hebben hun foute beslissing in gezien en nu ook publiekelijk toegegeven. Dat het college daarbij zover gaat dat het ook nog een lied heeft geschreven en gezongen over de in Leiden geboren Mary, lijkt ons weer een al te diepe knieval. Het is ook hollen of stil staan met die jongens. Nu willen ze plotseling dat Mary wederom in de stad komt wonen. De koningin van het le venslied heeft nota bene haar le ven lang gezwoegd voor - zoals ze zelf zei - een schouderklopje. Nu ze gestopt is komen opeens de loftuitingen. De erepenning blijft mosterd na de maaltijd. Bijna was dat trouwens nog fout gegaan. Perschef Hein van Woerden van burgemeester Goe koop stapte een kwartier voor het begin van de show van de Leidse Werkgroep Homoseksua liteit in zijn auto en scheurde weg. Bij navraag bleek dat door een misverstand de erepenning en de bijbehorende oorkonde nog op het Stadhuis lag. "Ach, dat ding lag al klaar. Er was niets aan de hand", zegt Van Woerden een beetje geschrok ken. "Het lijkt me niet iets voor de krant". Of iets in de krant komt of niet, daarover belissen we gelukkig altijd zelf nog. Maar wat was er nu precies aan de hand? Een fotograaf van de Limbur ger, ook die krant was aanwezig, was naar de Schouwburg geto gen voor het schieten van een plaatje. Na een blik op het pro gramma begreep hij dat het een latertje zou worden. Omdat de beste man ook nog naar Keulen moest voor de voetbalwedstrijd tegen de Russen, wilde hij de fo to van Mary met de erepenning van tevoren maken. Voor de Zangeres was dat geen probleem, maar wie had de ge meentepenning? De heren ke ken elkaar vragend aan en kwa men tot de conclusie dat die nog op het stadhuis moest liggen. Waarna Van Woerden er als een haas vandoor om alsnog de pen ning op te halen. "Het was een misverstandje, dat geen gevolgen had. Je hebt overal wel eens van die interne dingetjes. Niets om je druk over te maken. Iedereen dacht van el kaar dat ze de penning zouden meenemen. Nu ja, hij was binnen vijf minuten in de Schouwburg. Niets schokkends om in de krant te zetten", probeert Van Woerden wederom. Je kunt je wel afvragen wat er was gebeurd indien de fotograaf niet met zijn verzoek was geko men. Dan sta je daar maar en op het moment dat de penning moet worden uitgereikt: geen pen ning. Wat voor een paniek had dan ontstaan. Het had beslist de val betekend van het college. Harde werkers "Het college van B en W trekt de laatste tijd wel vaker bomvolle zalen", zo luidde de rake opmer king van wethouder Hans de la Mar vlak voor de opvoering van het lied. Hij doelde daarmee op de drukbezochte inspraakavon den over de nota 'Bouwen in be staande wijken'. De wethouders en raadsleden staan graag op de eerste rij om de loftuitingen in ontvangst te nemen. Of het nu het openen van ten toonstellingen en bruggen is óf het huldigen van een immens po pulaire zangeres, zij zijn er als de kippen bij om in de hulde te de- De harde werkers van civiele werken in het zonnetje op het drijvende podium aan de Hoogstraatkelders, (vlnr) L. van der Meer, J. van Egmond, R. Meijers en J. Tolido. (foto Wim Dijkman) len. Ambtenaar Frits Bruins irri teert dat wel eens. "Waarom nu niet de mensen die altijd de kas tanjes uit het uur slepen eens in het zonnetje zetten. Het zijn al tijd dezelfden die mogen doen of het aan hen persoonlijk te dan ken is dat iets tot stand is geko- Bruins weet nu uit ervaring hoe dat is. Hij is onder meer ver antwoordelijk voor de program mering van het waterpodium, dat in het water van de Hoog straatkelders ligt. Op de dek schuiten is een plankier gelegd waarop deze zomer muziek wordt gemaakt. "Dat ziet er heel simpel uit, maar dat is het niet. Het mocht natuurlijk heel weinig geld kosten. Die jongens van ci viele werken hebben zich hele maal uit de naad gewerkt om dat voor elkaar te krijgen". "Even daarvoor hadden ze hun handen vol gehad aan het op tijd klaar krijgen van de Vreewijk- brug en de Waaghoofdbrug. Wie staan er echter in het zonnetje bij het verrichten van de officiële opening? Precies, de politieke kopstukken. En niet de jongens van civiele werken", zo meent Bruins. Steeds is het van harte met Bruins eens. Weg met de grijze politieke r Slagwerk De dekschuit in het water bij de Hoogstraat kan dan niet in aan merking komen voor de schoon heidsprijs en de procedure rond het verkrijgen van de vergun ning niet vlekkeloos geweest zijn, het positieve is dat deze zo mer in het hartje van Leiden wat te beleven is op muzikaal gebied. Vanaf donderdag 23 juni tot en met zondag 17 juli zijn er ver schillende soorten muziek te be luisteren. Jazz, big bands, chan sons, klassieke muziek en slag werk. Zowaar toch een mooi ini tiatief, ook al is het financieel mogelijk gemaakt door bier brouwer Grolsch, die 15.000 gul den heeft gegeven aan de ge meente om reclame te mogen maken. "We moeten wel", meent Bruins. De gemeente heeft er geen geld voor, dus sponsoring is de enige mogelijkheid om in Lei den wat van de grond te krijgen Volgens hem is het wel nodig dat er tijdens de zomer iets gebeurt. "Eind mei sluiten de Schouw burg en andere theaters hun deu ren en is er op dat gebied nog maar weinig te doen. Niet elke Leidenaar gaat tenslotte naar Te- nerife of Toremolinos", zegt Bruins. Persoonlijk vindt hij het slag werkersfestival een van de hoog tepunten. Vrijdag 1 juli speelt het Circle Ensemble, als het gaat schemeren, op vier plaatsen rondom de kelders. Op zaterdag avond 2 juli geeft Slagerij Van Kampen - dat is overigens geen gesponsorde groep - het slotcon- cert. "Dat belooft een heel spe ciale slagwerkvoorstelling te worden", aldus Bruins. Gesprek ontaardt in handgemeen LEIDEN Een poging tot een ge sprek ontaardde gisteren op de Lammermarkt in een schermutse ling waarbij enkele rake klappen vielen. Een winkelier op de Haar lemmerstraat ondervond al gerui me tijd last van bijeenkomsten, die de Bethlehemmissie wekelijks or ganiseert bij de Hartebrugkerk. Volgens hem gaf dit zoveel ge luidsoverlast dat zijn klanten de winkel uitliepen. Hij vervoegde zich gisteren bij de missie om over zijn ergernis te praten. Dat gesprek liep uit de hand, waarbij een bril van een missielid sneuvelde. De afdeling bijzondere wetten van de politie gaat nu tussen de partijen bemiddelen om tot een op lossing te komen. De winkelier zegde toe de schade aan de bril te vergoeden. Inbraak bij juwelierszaak LEIDEN Onbekenden hebben in de nacht van zondag op maan dag gepoogd een juwelierswinkel aan de Breestraat te beroven. Ze gooiden een winkelruit van drie meter lengte in. Daarna probeer den ze door openingen in het stalen rolluik naar sieraden in de etalage te vissen. Het is nog niet bekend of de daders erin zijn geslaagd iets weg te nemen. ADVERTENTIE De hoofdcommissaris van politie, Mostert, schreef vorige week in een brief aan de burgemeester dat de aandacht voor bijzondere zaken de volledige doorvoering van de wijk gerichte aanpak in de weg staan. Leden van de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke aan gelegenheden zijn niet tevreden met hetgeen Mostert daarover schreef. Zij vroegen burgemeester Goekoop gisteravond om de resul taten tot dusver, nog eens goed (in cijfers) op een rijtje te zetten. Langenberg betoogde dat de cri minaliteitscijfers in Haarlem en Amsterdam spectaculair zijn ge daald sinds men in wijkteams is gaan werken. Het D66-raadslid meent dat het in Leiden ook die kant op moet. Hij noemde de Mos- tert-aanpak geen succes omdat niet principieel is gekozen voor een wijkgerichte aanpak, maar voor een verwaterd concept dat niet werkt. Volgens burgemeester Goekoop is het niet reeël om Haarlem en Amsterdam met Leiden te vergelij ken omdat "het aantal dienders in die steden veel groter is dan in Lei den. Een gewone Toyota of een Verberg Toyota? Toyota-rijders die ook de hoogste eisen aan de dealer stellen kiezen voor een Verberg Toyota. U merkj wel A.J. Verberg'-s Auto B.V. Zoeterwoudseweg 23, 2321 GM Leiden tel. 071-313141 Daar komt u verder mee LEIDEN De werkloosheid in het rayon Leiden is in de maand mei licht gedaald. Het aantal werklozen ging met enkele tientallen omlaag en bedraagt nu in het totaal 10100. Deze daling had vooral betrekking op het aantal mannen dat bij het ar beidsbureau staat ingeschreven. Het aantal werkloze vrouwen nam toe. Dit komt omdat meer vrouwen dan mannen zich als schoolverlater laten inschrijven. Naar opleidingsniveau bekeken, blijkt dat de vrouwen over het alge meen beter opgeleid zijn dan de mannen. Dit komt doordat de ge middelde leeftijd van lager is dan die van jongeren zijn over het algemeen beter opgeleid. Van de mannen was 46 procent, van de vrouwen 32 procent was in mei langer dan een jaar werkloos. Dat is een lichte ver betering ten opzichte van vorig jaar om deze tijd. De vraag naar personeel is de af gelopen maand toegenomen. In het totaal waren er 1114 vacatures waarvan grote aantallen in de sec toren handel, horeca en metaal. Daarnaast werden enige honder den vacatures aangemeld in de bloembollensector. innen Vrouwen april 1988 mei 1988 april 1988 mei 1988 Alkemade 108 100 74 71 Katwijk 511 457 191 196 Leiden 3874 3760 2121 2096 Leiderdorp 326 319 193 202 Oegstgeest 208 196 159 158 Rijnsburg 74 73 48 51 Valkenburg 21 19 16 16 Voorschoten 252 238 159 162 Warmond 52 52 33 40 Zoeterwoude 65 63 50 48 Overige Rayon Leiden 5491 5277 3044 3040 Hillegom 178 198 172 193 Lisse 203 206 180 201 Noord wijk 272 265 165 169 Noordwijkerhout 106 106 80 92 Sassenheim 101 99 120 126 Voorhout 73 70 59 58 Overige - Rayon Lisse 933 944 776 839 Totale Gewest 6424 6221 3820 3879 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13