Rekening informatie die aftekent met tijdverlies. Rabobank Q Waarborg nv controleert edelmetaal op echtheid Zoutgehalte moet op etiket 1 CONSUMENT De groenteman Speciaal servies magnetron overbodig DINSDAG 14 JITNT 1988 PAGINA 11 Onderneem 't met de Rabobank. De tijd voor verse tuinbonen, ook wel dikke duimen of boeren boxen genoemd, breekt weer aan. In dit korte seizoen, dat de maanden juni en juli beslaat is deze bijzondere peulvrucht volop vers te krijgen. Op dit moment is de aanvoer al behoorlijk groot en de prijs redelijk. Van de tuinbonen die in Nederland worden geteeld eten wij zelf het meest op. Er is namelijk nauwelijks export. Vorig jaar is bijna 5000 ton tuinbonen geteeld en voor dit jaar wordt eenzelfde hoeveelheid verwacht. De teelt van tuinbonen is vooral in Noord-Brabant en Limburg. De veilingen in Breda, Grubbenvorst en Veldhoven kennen de grootste aanvoer. De peulen zijn over het algemeen viltachtig en bevatten meestal vier tot vijf zaden per peul. Afhankelijk van het ras kleuren ze bij het koken groen of blank. Let bij het konen van de tuinbonen op dat de peulen stevig zijn. In de peul kunnen de tuinbonen enkele dagen op een koele plek worden bewaard. Dop de tuinbonen vlak voor het koken om te voorkomen dat zij bruin verkleuren. Het doppen gaat als volgt: maak met de nagel de middennaad open en duw met de duim de bonen uit de schil. Leg de gedopte zaden direct in zout water, omdat ze anders bruin worden. Tuinbonen bevatten veel waardevolle voedingsstoffen, als eiwit en vitamine b en c. Reken per persoon per maaltijd op gemiddeld 750 gram ongedopte bonen. Grote eters verstouwen wel een kilo. Eet de tuinbonen nooit rauw. Tuinbonen vormen een goede combinatie met gekookte ham, uitgebakken spekjes, gegrilde kip of de duurdere vleessoorten zaols varkenshaas, rosbief of ossehaas. Tuinbonen met bakbacon in zure roomsaus. Nodig: 1 kilo tuinbonen, 1 prei, 200 gram bakbavon in dikke plakken, 30 gram boter, 1 deciliter bouillon, anderhalve eetlepel maizena, 1 bekertje zure room en peper. Bereidingswijze: dop de bonen en kook ze tien minuten. Was de prei en snijd het in dunne ringen. Snijd de plakken bakbacon in repen en bak hen in de koekepan tot ze krullen en knapperig zijn. Verhit de boter en bak hierin de prei. Voeg vervolgens de tuinbonen met bouillon toe en laat dit tien minuten zachtjes smoren. Roer de maizena met zure room los en voeg dit aan de bonen toe. Daarna de reepjes bacon er bijdoen. Laat het geheel goed doorwarmen en maak het gerecht af met peper. Serveren met aardappelpuree en peterselie. Goud en zilver wordt met de hand voorzien van keurtekens, meesterte ken, gehalte teken, kantoorteken enjaarletter. (foto gpd> In de korte periode waarin de Waarborg Platina, Goud en Zilver NV bestaat, heeft het bedrijf al een behoorlijk aantal goud- en zilvermiskopen op kunnen sporen. Per maand stuit het bedrijf ten minste tien keer op edelmetaal met een luchtje. samenstelling Raymond Peil De Waarborg NV is opgericht door de juweliersorganisatie Federatie Goud en Zilver. Tot een jaar gele den was de keuring van goud en zil ver een taak van de belasting dienst. Maar in het kader van de privatisering van overheidsdien sten gingen de activiteiten van de Dienst van de Waarborg vorig jaar over in de handen van de nieuwe NV. Het bedrijf moet het nu stellen zonder financiële steun van de overheid. Sinds de privatisering mogen werknemers van de Waarborg een aantal taken uitvoeren die door- Etiketten van levensmidde len kunnen soms veel in formatie be vatten over de samenstelling van het pro- dukt. Als het aan de natio nale Raad voor de Volks gezondheid ligt wordt de vermelding van het (natri- um)zoutgehal- te verplicht. (foto GPD) gaans aan de politie voorbehouden zijn. Ze mogen nu vervalsingsza ken vervolgen. Vroeger moest de Waarborg-werknemer daarvoor naar een politieagent stappen, en daarom kostte het meer tijd, voor dat een vervalser werd vervolgd. In het nieuwe bedrijf worden volgens president-commissaris drs B.W. Buenk 'revolutionaire onder zoeksmethoden' gebruikt om de edelmetalen het juiste keurmerk te kunnen geven en vals van echt te onderscheiden. De installatie die daartoe werd geplaatst, kostte de NV drie miljoen gulden. Voor goudsmeden en juweliers zijn de lange wachttijden aanzienlijk ver kort. In het verleden duurde de keuring weken, nu moet de echt heidsgarantie na een dag bij de le verancier zijn beland. De Waarborg keurde in 1987 zo'n 5 kilo platina, 5.000 kilo goud en 20.000 kilo zilver. Het aantal misko pen is volgens het bedrijf behoor lijk. De Waarborg controleert jaar lijks goud en zilver voor 8500 juwe liers. De keurmeesters denken dat het aantal aanbieders van slecht goud en zilver snel zal afnemen. Wanneer een aanbieder van een be paalde nationaliteit wordt gepakt, waarschuwt deze meteen zijn land genoten. De nieuwe NV behandelt per maand gemiddeld zeker tien geval- De aanduiding van de voedings waarde moet op alle voorverpakte levensmiddelen op dezelfde ma nier gebeuren. Ze moet niet alleen informatie geven over het gehalte eiwitten, vet en koolhydraten en het aantal calorieën, maar ook over de hoeveelheid natrium (zout). De vaste commissie gezond heidsvoorlichting en -opvoeding van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid (NRVj zegt dit in een ontwerpadvies over het voe dingswaarde-aanduidingenbesluit in de Warenwet. De NRV heeft het vorige behandeld, hoewel het be sluit onlangs al in de Staatscourant is gepubliceerd. De commissie vindt het van groot belang toch nog een advies uit te brengen, omdat de EG-commissie binnenkort voor stellen zal doen voor een Europese richtlijn op dit gebied. De commissie wil dat de voe dingswaarde wordt aangegeven len waarbij de koper van edelme taal bedrogen uitkomt. Zo werd 'oij het bedrijf enkele weken geleden 'antiek Russisch zilver' aangebo den, dat een dame van een particu lier had gekocht. Bij de Waarborg bleek het zilver te bestaan uit een onedel metaal, dat met een klein laagje van het edelmetaal bedekt was. 'Gouden' horloges, verhandeld in de havensteden van vooral Oost- Azië en Mexico, Engels antiek zil ver dat te vinden is op de rommel markt, gouden banden uit zuid-Eu ropa en Oostenrijk, het zijn alle maal miskopen uit de praktijk van de Waarborg. Voor de magnetron hoeft men in feite geen speciaal serviesgoed aan te schaffen, zo concludeert de Duit se Warentest na een onderzoek naar de speciale spullen voor de magnetron en de gewone huishou delijke potten en schalen. Daaruit bleek dat de gerechten even goed lukten in de gebruikelijke keuken gereedschappen als in de 'magne tron-specialiteiten'. Daarom adviseert Warentest per portie en per consumptie-een heid (bij voorbeeld per beker en niet per pak melk). Verder wil ze na invoering van de regeling laten on derzoeken wat voor de consument het nut is van mededelingen als 'zoutarm' of 'met minder vet'. Ook beweringen als 'goed voor hart en bloedvaten' zouden bij dit onder zoek moeten worden betrokken, hoewel ze niet onder de regeling vallen. Informatie over de voe dingswaarde alleen betekent nog geen voorlichting over de gezond- heidsaspekten, aldus de commis- Het nu vastgestelde besluit is ge baseerd op vrij beperkte aanbeve lingen van de Wereldgezondheids organisatie. De commissie vindt dat de Nederlandse regering bij het EG-overleg over een Europese richtlijn moet aandringen op uitge breider voedingswaarde-aandui dingen. eerst te kijken of men al voldoende schotels, schalen, borden of bak platen heeft, die geschikt zijn voor de magnetron, alvorens men ingaat op de verlokkende reclame-aanbie dingen. Verschillen In het algemeen kan porselein, glas, keramiek of aardewerk zon der metalen onderdelen worden gebruikt. Wil men honderd procent zeker zijn dan kan de (lege) schaal even getest. Wordt deze na 20 se conden op de hoogste stand lauw, dan is er geen enkel bezwaar. Warentest ontdekte dat er een enorme hoeveelheid van verschil lende magnetron-artikelen te koop is. De prijzen lopen sterk uiteen, maar zijn allemaal aan de hoge kant. Kunststofmateriaal bleek in vele gevallen ongeschikt voor de combinatie-magnetrons met grill en heteluchtoven. Men kan ze al leen gebruiken voor de microgol ven. omdat zij niet tegen tempera turen boven 210 graden (sommige tot 140 graden) bestand zijn. Glas en keramiek bleken standvastiger te zijn. Dat niet alle maaltijden even goed lukten lag aan de vorm. In ronde schalen ging het bijvoor beeld beter dan in ovale of vierkan te. Lage schalen met een groter op pervlakte leverden betere presta ties dan kleinere en hogere. Voor veel levensmiddelen gold dat zij helemaal moesten worden afgeslo ten, zodat er een deksel bij moet zijn. Zware metalen, waaronder lood, cadmium en kwikzilver, werden vrijwel niet aangetroffen in de be proefde materialen. Waar dat wel het geval was, lag het gehalte onder het toegestane maximum. Gebrek Erger acht Warentest dat bij het materiaal van Anchor Hocking en Emsa vluchtige stoffen vrijkomen, die opgenomen worden door het voedsel. Na het opwarmen ruikt het onfris en in bepaalde gevallen worden ook de geur en de smaak van het voedsel er enigszins door aangetast. Volgens de Duitse wa renwet is dat niet toegestaan. Daar om kregen beide produkten in de test de kwalificatie 'zeer gebrek kig'. De vraag of de vrijkomende stoffen gevaarlijk moet naar de me ning van Warentest worden beant woord door de betrokken over heidsinstellingen. Voor het invriezen, ontdooien, verwarmen en gaarkoken in dezelf de schaal zijn kunststofprodukten het beste. Grote keramiek schalen zouden te veel ruimte in de diep vriezer innemen het dikke materi aal enorm veel stroom kosten. Kunststofschalen zijn beter te sta pelen, zijn lichter en er is een groot assortiment in de handel. Alle onderzochte produkten, be halve de twee eerder genoemde, kregen de kwalificatie goed. Dat waren onder meer Arcoflam, Beka Domus, Plus/Pyrex-M-Ware, Fis sier, Revolit Microfit, Rubbermaid Maitre Micro en Rubbermaid Mi cro Junior. Op welke wijze u uw administratie ook hebt opgezet, het verwerken van betalin gen en ontvangsten kost vaak tijd en dus geld. De Rabobank heeft voor elke ondernemer een passend antwoord op deze problematiek. Variërend van rekeningoverzichten tot en met elektronische rekeninginformatie. Wanneer u uw administratie hebt geautomatiseerd, kunt u vanaf nu profiteren van een gloed nieuwe mogelijkheid, de zogeheten elektronische rekeninginformatie. Via diskette of magneetbanden heeft u snel een nauwkeurig overzicht van uw betalingen en ontvangsten. De voordelen: een betere debiteurenbewaking, besparing van tijd en moeite en een kleinere kans op fouten doordat alle in formatie rechtstreeks in uw systeem kan worden gebracht. Kortom: u bent snelleren beter geïnformeerd over wat er in uw bedrijf omgaat. Wilt u nadere informatie? Elke Rabobank kan u er meer over vertellen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11